WEK DE GAL IN UW LEVER OP WOENSDAG ïs SEPTEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. a NVv.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEF. 4991 Buitenland DE VEILIGHEID TER ZEE |""\E Middellandsche Zee-conferentie van Nyon heeft 'n zeer snel verloop gehad en met meer spoed een accoord tot stand ge bracht, dan men had durven hopen. Wat dit accoord behelst weet men. Het maakt een duidelijk onderscheid tusschen de schepen van Spaansche nationaliteit, welke het aan hun lot van te behooren aan niet erkende doch desniettemin oorlogvoerende partijen overlaat, en tusschen de schepen van de neutrale mogendheden. Voorzoover de/e laatste door een Spaansche duikboot moch ten worden aangevallen, zal de duikboot- ikapitein zich aan de regels van de over eenkomst van Londen moeten houden, waar bij o.a. is bepaald, dat aan de opvarenden tijd moet worden gelaten in de booten te gaan. Doet hij zulks niet, dan is hij eon ^eeroover, doet hij het wel, dan riskeert hij door een oorlogsbodem van de betreffende neutrale mogendheid te worden overvallen, en eveneens in den grond te worden ge boord, ofschoon, schrale troost, ditmaal niet als p i r a a L Men ziet, 't wordt de Spaan sche oorlogvoerenden niet gemakkelijk ge maakt, hun land van vreemde bevoorrading vrij te houden. Toch zijn de besluiten, te Nyon genomen, alleszins redelijk. Valencia noch Burgos mogen vergeten, dat de Middellandsche Zee niet een gebied is, om privé ruzies uit te .vechten. Zij behoort tot de meest bevaren .wateren ter wereld, en het kan niet langer worden geduld, dat een toestand van on zekerheid, zooals die zich ten opzichte van de internationale scheepvaart ging voor doen, eindeloos zou worden gerekt Behalve de internationale handels- en verkeersbe- langen liep ook de zaak van de Europee- sche rust en orde door dit vechten-in-het- wilde-weg, tot in de Turksche wateren toe, jzeer groot gevaar. Intusschen, hoe vlot men te Nyon zijn peultjes ook heeft gedopt, doet men goed ten opzichte van de aldaar bereikte resultaten geen voorbarig groot optimisme te voeden. De conferentie heeft alleen zulk een excel lent verloop gehad, omdat men niet de moeite heeft genomen, haar op werkelijk breede basis voor te bereiden. Men vergete niet, dat weliswaar negen naties aldaar tot overeenstemming inzake de veiligheidscon trole zijn gekomen, doch dat de beteekenis .van zeker zeven hunner op maritiem gebied niet bijster groot is. In feite zijn het alleen Londen en Parijs, die tot samenwerking zijn geraakt, de rest is quantité négligeable. En beide grootmachten waren 't immers reeds tevoren samen eens? De •moeilijkheden, die men heeft ontweken floor eenvoudig zonder Italië en Duitsch- land te beraadslagen, steken reeds nu het hoofd op. Rome heeft hooghartig geweigerd, te berusten in het geringe deel van de con- tröle-taak, hetwelk men voor Italië wol heeft willen reserveeren, nL de Tyrrheen- sche en de Adriatische Zee. Belde water vlakken liggen practisch buiten de vaartra- jecten, waarin de piraterijen voorvallen; Italië daarover toezicht toestaan is niet meer dan een fraai doekje voor het bloeden. De fascistische regeering heeft nu geëischt, met Frankrijk en Groot-Brittannië geheel op ,voet van pariteit behandeld te worden. Als jonge, groote mogendheid kan het zicih niet met minder tevreden stellen, temeer waar het de „mar© nostrum" betreft. Het is te vreezen, dat Londen met deze oppositie eenigszins verlegen zal zitten. Toegeven, en wel voetstoots, gaat niet al te best Behalve Öe prestige-kwestie heeft de zaak ook nog het Russische aspect Zal Moskou erin be rusten, Italiaansche schepen over alle Mid dellandsche Zee-routes patrouille te zien Varen, terwijl hetzelf practisch aan deze contróle niet het minst© aandeel heeft al thans wat «ie Oude Wereldzee aangaat? Bij alle Britsche geneigdheid, de verschillen met het fascistische Italië te overbruggen, moet het den Britschen staatslieden moei lijk vallen, hier een bevredigend vergelijk te vinden, JVeer strubbelingen te Danzig De Duitsohe politie te Danzig heeft aldaar een drietal Poolsche postboden gearresteerd, 'den inhoud gecontroleerd van hun brieven- De veiligheid in de Middellandsche Zee Het accoord van Nyon gepubliceerd Italië wenscht controle op voet van gelijkheid GISTEREN is te Nyon het accoord geteekend inzake de bescherming van de koopvaardijvloot in de Middel landsche Zee. De officieele tekst werd vervolgens openbaar gemaakt. In deze overeenkomst wordt gezegd, dat de deelnemende staten aan hun vlootstrijd- krachten instructie zullen geven, han delend op te treden ter bescherming van ieder koopvaardijschip, dat niet tot een der beide in Spanje strijdende partijen behoort. Iedere duikboot, die een dergelijk schip zou aanvallen op een wijzei, die in strijd iB met de regels van het inter nationale recht, zal op haar beurt aan gevallen en zoo mogelijk vernietigd worden. Dit voorschrift zal van toepassing zijn op iedere aanvallende duikboot, die ontmoet wordt in de nabijheid van de plaats, waar even te voren op een niet tot de in Spanje strijdende partijen behoorend schip een aanval is gepleegd, ingeval de omstandigheden, waaronder deze duikboot wordt ontmoet, de mee ning wettigen, dat zij aan den aanval schuldig is. De practlsche altvoering Voor de practische uitvoering van deze besluiten is o.a. 't volgende overeengekomen: In het westelijk deel van de Middelland sche Zee en het kanaal van Malta, is met uitzondering van de Tyrrheensche Zee, waarvoor een speciale regeling zal kunnen worden getroffen, de bewaking toever trouwd aan de gezamenlijke Britsche en Fransche vloten. In het oostelijk bekken zal elke regeering haar eigen territoriale wateren controleeren; de controle in volle zee, met uitzondering van de Adriatische Zee, is tot aan den ingang van de Darda- nellen toevertrouwd aan de Britsche en do Fransche vloot De andere deelnemende landen, die aan de Middellandsche Zee lig gen, verplichten zich, aan deze vloten de hulp te verleenen, die van hen verlangd wordt Vervolgens bepaalt het accoord, dat ter vergemakkelijking van de uitvoering der bovengenoemde bepalingen, geen duikboo- ten der deelnemende landen in zee zullen steken dan na kennisgeving aan elk der andere deelnemende landen en alleen aan de oppervlakte zullen varen en in gezel schap van een boven-water-vaartuig. De deelnemende landen zullen geen en kele buitenlandsche duikboot in hun terri toriale wateren toelaten, en zij zullen hun koopvaardijschepen kunnen aanbevelen, in de Middellandsche Zee bepaalde onderling overeengekomen hoofdroutes te volgen. Bij uittreding uit dit bewakingssysteem moet een opzeggingstermijn van dertig da gen in acht worden genomen. Het Italiaanfiche antwoord op het voorstel tot aansluiting bij het accoord van Nyon luidt: „De fascistische regeering heeft de rege ling bestudeerd, die aanvaard is door de vertegenwoordigers der mogendheden, welke deelgenomen hebben aan de conferentie te Nyon. evenals 't memorandum gedateerd op 13 dezer en overhandigd door de zaakgelas tigden van Frankrijk en Groot-Britannië. Uit deze documenten blijkt, dat ingeval van een toetreden van Italië alleen de Tyrrheen sche zee aan dit land zou worden toever trouwd, om daar de controlemaatregelen, vastgesteld ter conferentie, uit te voeren, terwijl practisch dezelfde maatregelen in de geheele Middellandsche Zee zouden blijven toevertrouwd aan de Fransche en Engelsche vloot. De toestand, die hieruit voor Italië zou voortvloeien is onaanvaardbaar. Zijn vitale belangen in de Middelland sche Zee en het feit, dat langs zijn ver bindingslijnen het meeste verkeer vaart, bepalen zijn eisch, dat Italië voorwaar den van absolute pariteit krijgt met on verschillig welke andere mogendheid in onverschillig welke zöne der Middel- De Britsch-Fransche samenwerking In Britsche diplomatieke kringen verklaart men, dat de Britsche en Fransche autoritei ten zich met elkaar in verbinding hebben ge steld, om alle maatregelen te nemen, noodlg voor de tenuitvoerlegging van de overeen komst van Nyon. Men verwacht dan ook, dat de controle onverwijld in werking gesteld zal worden. De beide vloten zullen nauw samenwerken zonder dat tevoren afzonderlijk zónes zullen worden vastgesteld. De vlootbewegingen zullen in overleg wor den bepaald en men zal wederzijds gebruik kunnen maken van eikaars vloot- en lucht- bases. Er wordt intusschen op gewezen, dat het patrouilleer-systeem nog voor wijziging vatbaar is, indien zulks noodig mocht blij ken wegens samenwerking van Italië. De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de lichte kruiser „Caïro" en het vierde flot tielje torpedojagers, bestaande uit een flot tieljeleider en acht torpedojagers worden gereed gemaakt voor 't vertrek naar de Mid dellandsche Zee, waar zij deel zullen nemon aan de patrouillediensten. De juiste datum van vertrek dezer ver- sterkineen is nog niet vastgesteld. Wanneer het flottielje in de Middellandsche Zee zal zijn aangekomen, zullen zich daar in het geheel veertig torpedojagers bevinden. Volgens bericht uit Brost zijn de Fransche torpedoboot jagers „Audacieux", Fantasque", „Terrible", en de torpedohooten „Cylone", „Mistral", „Sirocco", „Typhon", „Alcyon" en „Tornado" va norgen naar de Middelland sche Zee vertrokken. De Britsche pantserkruiser .Barham' wordt uit Saloniki verwacht. Men meent te weten, dat het oorlogsschip zich naar Oran zal begeven, waar de Britsche commandant den Franschen opperbevelhebber zal ont moeten. tasecihen, en verscheiden dagbladen in be slag genomen. De Poolsche commissaris- generaal te Danzig heeft bij den senaat van de vrije stad daartegen krachtig geprotes teerd, aangezien volgens de in 1921 te War schau gesloten overeenkomst de Poolsche post niet paag worden onderworpen aan con trole vanwege de Danzigsche autoriteiten. Intusschen verklaart men te Berlijn van officieuze zijde, dat de gearresteerde brieven bestellers verboden Poolsche bladen thuis bezorgden, ofschaan zij daartegen herhaal delijk waren gewaarschuwd. Bovendien wijst men er aldaar op, dat de overeenkomst tus schen Danzig en Polen, waarop het Poolsche protest zich beroept, de kranten niet aan censuur der autoriteiten van Danzig onttrekt. EILANDBEWONERS IN AFZONDERINO De bewoners van het Britsche eilandje Roan, gelegen 20 mijl ten oosten van Kaap Wrath, zijn door het slechte weer een week lang van verbinding met de buitenwereld verstoken geweest. Roan is dikwijls bloot gesteld aan stormen en zware stortzeeën, waardoor het voor de bewoners alsdan on mogelijk is, met hun boot naar het vasteland over te steken om de post te vervoeren en de voorraden aan te vullen. Er wonen op het eiland 22 menschen, behoorende tot 7 families, die, indien de voorraden op raken, afhankelijk zijn van de opbrengst van hun landerijen. Een paar maanden geleden hebben de eilandbewoners zich tot den minister voor Schotland, Walter Elliott, gewend, met het verzoek, in verband met de ontbe ringen die zij lijden, naar het vasteland te worden overgebracht Tot nu toe zijn echter nog steeds daartoe geen maatregelen ge nomen. De gevaren der non-interventie Poolsch waarnemer verdwenen De kapitein van het Duitsche s.s, „Girgen- ti' heeft aan de niet-inmengingscommissie gerapporteerd, dat de zich aan boord bevin dende Poolsche waarnemer Lipinski, op den llden September des middags tusschen zes uur en half zeven, ter hoogte van Kaaip Ouessant, spoorloos verdwenen is. Zijn afwezigheid werd geconstateerd, toen om half zeven het diner was opgediend. Een half uur tevoren was de vermiste nog ge zien. Het schip wendde onmiddellijk de steven, waarna tot het invallen van de duisternis vergeefs gezocht werd. De Poolsche en de Duitsche regeering zijn van het gebeurde in kennis gesteld. Geen Amerikaansche wapens naar China Een verbod van Roosevelt President Roosevelt heeft een verbod uitgevaardigd voor Amerikaansche koop vaardijschepen om wapens en munitie naar Japan of China te vervoeren. Schepen onder Amerikaansche vlag, die daarmede voort gaan, doen zulks geheel voor eigen risico. Dit verbod beteekent echter niet, dat hier mede de Amerikaansche neutraliteitswet in werking is getreden. President Roosevel t heeft verklaard, dat in de kwestie inzake de toepassing dezer wet nog steeds geen be sluit is genomen. Het is duidelijk, dat Roosevel ts scheep vaartgebod voor China, dat goeddeels op Amerikaansche importen vertrouwt, een ernstige handicap beteekent. tyri* "'"'Tl Geen druktemaker, ook geen betweter, maar een mensch ||- met een practischen kijk op het leven, een man die zich eigen ervaring ten nutte weet te maken. Hij doet zich voorzooals hij is en beschouwt het alledaag- sche leven nuchter en logisch Hij zal tot U spreken Let dus op de volgende Goe- deraad-advertenties, die (BAjYERJ steeds op deze plaats zullen verschijnen. NA MASARIJKS VERSCHEIDEN De rouw in Tsjechoslowakije DRAAG en heel Tsjecho-Slowakije zijn in rouw om 't heengaan van den pre sident-bevrijder M a s a r ij k. Overal ziet men de vlaggen halfstoks hangen; in de hoofdstad werden een uur lang alle kerkklokken geluid. De begrafenis van den overleden pre sident is definitief vastgesteld op Dins dag 21 September. De rouwstoet zal van den Praagschen burcht vertrekken en zijn weg nemen door de voornaamste straten van de hoofdstad. Het stoffelijk overschot zal voorloopig ter aarde worden besteld op het kleine kerkhof van Lany, naast dat van wijlen Charlotte Masarijk, eohtge- noote van den overledene. Omtrent de definitieve bijzetting zal eerst later een beslissing worden genomen. De Tsjecho-Slowaaksche troelen zul len tot 26 October rouw dragen. Op het kasteel van Lany was het den go- heelen dag een komen en gaan van autori teiten, ministers, voorzitters van Senaat en Kamer, hooge officieren en andere vooraan staande persoonlijkheden, die van hun deel neming wilden doen blijken. Drie vliegtuigen van de Masarijk-ligia cir kelden boven het kasteel en wierpen bloe men omlaag. De beeldhouwer Makovsky heeft van den ontslapene een doodenmasker genomen; professor Sikla zal het stoffelijk omhulsel balsemen. Onder een escorte van cavalerie zal het naar Praag worden overgebracht, waar het tot den dag van de begrafenis zal worden opgebaard in den burcht. Zaterdag, Zondag en Maandag zal het publiek bij het stoffe lijk overschot worden toegelaten. De regeering zal de nagedachtenis van den president-bevrijdereeren in een speciale kabinetszitting. Minister-president Hodza zal dan een rede houden, welke per radio zal worden uitgezonden. Dinsdag a.s. bij de begrafenis zal Masa- rijks opvolger, president Benes, het woord Het parlement zal waarschijnlijk Maan dag 20 September een rouwzitting houden. De voorzitters van Kamer en Senaat zullen de herdenkingsredevoeringen uitspreken. Uit alle landen komen, onafgebroken, be wijzen van deelneming. Te Belgrado vlaggen de openbare gebouwen halfstok, terwijl van talrijke particuliere huizen omfloerste vanen hangen. Prins-regent Paul zond een condo léance-telegram aan president Benes. Stoya- dinowitsj aan Hodza. Ook van Koning Carol van Roemenië en van den president van Polen werden blijken van bijzondere deel neming ontvangen. In Frankrijk zal van alle openbare ge bouwen de vlag halfstok hangen tot den dag van de begrafenis. Een vliegtuig van de „Air France" evo lueerde gistermiddag boven het kasteel van Lany en wierp er een bouquet rozen uit, samengebonden door een lint in de Fran sche kleuren met het opschrift „aan den on- sterfelijken president-bevrijder". Ook te Genève heeft het overlijden van president Masarijk diepe ontroering teweeg gebracht De Volkenbondsvoorzitter Aga K h a n, vertolkte aller deelneming in een indrukwekkende rede. waarin hij Masarijks grootsche werk roemde op nationaal en in ternationaal gebied en den overledene hul- CHINEESCHE TROEPEN HAND HAVEN HUN VERDEDIGING Strategische terugtocht gunstig verloopen Japansche troepen in moeilijkheden In officieele Japansche kringen be waart met het stilzwijgen ten aanzien van China's beroep op den volkenbond. In verband met het Chineesche beroep herinnert men er echter aan, dat de leiders der Japansche regeering met name mini6ter-president Konoye en de minister van buitenlandsche zaken, Hirota, zich herhaaldelijk tegen elke in menging hebben verklaard van een derde mogendheid in het Chineesch-Ja- pansohe conflict, dat naar hun meening slechts rechtstreeks tusschen Japan en China geregeld kan worden, De terugtocht der Chineesche troepen op de sterke verdedigingslinies bij het Noorder station Lioehang en Lotien vindt naar ook van Japansohe zijde wordt toegegeven, in volmaakte orde plaats en zonder dat het den Japanschen troepen tot nog toe gelukt is, het verband tusschen de Chineesche af- deelingen te verbreken. Aanvallen van groote Japansche tankaf- deelingen op verschillende plaatsen aan het front werden door de Chineesche troepen afgeslagen. De opmarsch der Japanners In dep Noor delijken front sector tusschen Lotien en Lioehang, schijnt tot staan gebracht te zijn. terwijl in Kiangwan aan de spoorlijn Shang hai-Woesoeng de Chineesche achterhoede welke den terugtocht der overige Chineesche troepen dekt, den Japanners het oprukken belet De Japansche vliegers ontwikkelden op nieuw een groote activiteit aan het Shang hai-front en verkenden de wegen, waar langs de Chineesche troepen zich voortbe wegen. Japansche oorlogsschepen op de Wangpoe besohoten de Chineesche stellingen in het gebied van Poetoang. De Chineesche troepen hebben, naar Havas meldt, vóór hun terugtocht tal van huizen in brand gestoken in de nabijheid van het station Tientsjoengang, aan het eerste ge deelte van den spoorweg Shanghai-Woesoeng d.w.z. onmiddellijk ten Westen van de Ja pansche kazernes en de ten Noordwesten van Hongkioe gestationneerde vlootstrijd- krachten. Men denkt, dat de bedoeling van dezen brand is, een vrije oppervlakte te vor men, teneinde beter van de teruggetrokken stellingen uit te kunnen schieten. Op verschillende kaden van Jangsepoe wordt de ontscheping van Japansche troepen en oorlogsmateriaal intusschen voortgezet Een woordvoerder der Japansche troepen heeft tegenover een vertegenwoordiger van do „United Press" verklaard, dat de Japan ners gedurende den opmarsch van Maandag ongeveer duizend man hebben verloren. Het Japansche offensief aan weerszijden van de spoorlijn Tientsin—Poekau vordert tengevolge van den hevigen regenval, zoo als sinds twintig jaar niet meer is voor gekomen, slechts uiterst langzaam. Een ernstig probleem voor de Japanners vormen bovendien de benden, die in het etappe gebied een voortdurende guerrilla voeren, zoodat sterke afdeelingen Japansche troepen moeten worden gereserveerd, om den aanvoer van munitie en levensmidde len te beschermen. later aan den volkenhond zal worden voorgelegd. Ofschoon D e I b o s en B e c k in een korte verklaring na deze redevoering van Eden, niet uitdrukkelijk hun toestemming aan Edens wensch gaven, kreeg men toch den indruk, dat zij geen moeilijkheden teecn de inwilliging van het Britsche verzoek zullen maken. Een raadscommisie van drie leden, be* staande uit de gedelegeerden van Roemenië, Letland en Zweden, zal zoo spoedig mogelijk rapport over het Britsche verzoek uitbrengen Het was opmerkelijk, dat Roestoe A ras geheel gezwegen heeft en geenerlei principieel bezwaar tegen de verdeeling van Palestina heeft geopperd, ofsohoon verschil lende staten van de Oostelijke entente, waar toe ook Turkije behoort, het verzet der Ara bieren tegen de verdeeling van Palestina krachtig ondersteunen. De deeling van Palestina Do volkenbondsraad te Genève heeft gis teren het rapport aangehoord van de perma nente mandaten-commissie Inz. de Britsche plannen tot deeling van Palestina. Eden heeft daarop den wensch uitgesproken, dat de volkenbondsraad de Britsche regeering thans zou machtigen, haar verdeelingsplan nader in detail uit te werken. Spr. gaf de verzekering, dat de Britsche regeering geener lei definitieve beslissing zal treffen, zonder voorafgaande goedkeuring van den volken bond. Indien de raad de Britsche regeering thans zou machtigen, een verdeelingsplan uit te werken, aan zal de Britsche regeering een nieuwe commissie naar Palestina zenden, om zoo mogelijk, in overleg met de Joden en de Arabieren, een voorloopig plan op te stellen, dat dan aan de Britsche regeering digde om zijn trouw aan de idealen van Volkenbond. Ten teeken van rouw nam de Assemblee een minuut stilte in acht, waarna namens de regeering en het volk van Tsjecho-Slo wakije, minister Krofta In bewogen woor den de Assemblee en haar voorzitter dankte voor de eer, den overledene bewezen. 6n U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Eiken dag moet uw lever een liter gal In de In vloeien. Wanneer de galafacheldlng >ende is, wordt Uw voedsel niet verteerd, het iderft. Er vormen zich gassen in Uw lichaam, U 'ordt vergiftigd en lakt verstopt. Uw orgar Mussolini's bezoek aan Duitschland Aankomst op 25 September a.s. J Mussolini is voornemens op 25 Sep tember per trein naar Duitschland te ver trekken en wel naar H i 11 e r s buitenver- i blijf te Berchtesgaden. Vandaar zal hij naar MQnóhen gaan, om vervolgens twee dagen door te brengen ip Berlijn. Mussolini zal worden vergezeld doorgraaf Ciano, door Starace, secretaris-generaal der fascistische partij en door drie secreta rissen voor leger, vloot en luchtmacht. Men stelt zich voor te zijner eer te Berlijn enorme demonstraties te organiseeren. Naar Havas verzekert zullen Mussolini en Hitier in het Olympisch Stadion het woord voeren voor een menigte van honderdduizend per sonen. Mussolini zal zijn rede houden in Duitsch. Voorts treft men in de rijkshoofdstad voor bereidingen voor een triomftocht der beide dictators van het Olympisch Stadion naar het voormalig keizerlijk ipaleis. De Duco is verder voornemens, in gezel schap van maarschalk B a d o g 1 i o, den laatsten dag der groote Duitsche manoeu vres bij te wonen. Alvorens naar Italië terug te keeren zal hij te Berchtesgaden nog een; afscheidsbezoek aan den FüJirer brengen* I Zuid-Afrika en Duitschlands koloniale eischen Een verklaring van Te Water De heer Te Water, hooge commissaris van Zuid-Afrika te Londen, heeft in een in terview eenige persoonlijke verklaringen af gelegd ten aanzien van de Duitsche kolo niale eischen. I De hooge commissaris, die zich momen teel met vacantie in Canada bevindt, zeid© in deze verklaring o.a.: „Persoonlijk geloof ik, dat Zuid-Afrika be reid zou zijn, plaats te wmen aan de confe rentietafel. om in een geest van redelijk heid en gematigdheid het Duitsche stand punt in deze kwestie, d.w.z. het koloniale probleem en andere vraagstukken, die op het oogenblik de goede betrekkingen met Duitschland verstoren, te bestudeeren". Te Water weigerde zoo ver te gaan met zijn uitlatingen, dat Zuid-Afrika deel zou nemen aan een algemeen accoord betreffen de een teruggeven van de verloren Duitsche l koloniën. Div achtte hij een te sterke inter pretatie van zijn woorden. Tevens legde de hooge commissaris er den nadruk op, dat hij uitsluitend zijn eigen opvattingen weer gaf. Hij voegde hier nog aan toe, dat eert conferentie de aangewezen plaats is, voor her bespreken van deze zaken. I i I I Vliegtuig in 'de Noordzee gevallen Engelsche vlsscfiers beweren gister te heb ben gezien, dat een vliegtuig in de nabij heid van de Robin Hood-bocht in de Noord zee is gevallen en gezonken. Den geheelen dag hebben reddingsbooten en visschers nasporingen verricht Zij hebben echter niets gevonden. Ook kon nog niet worden vastgesteld of een Engelsch toestel vermist werd, delen: een geforceerde stoelgang neemt de geheel herstelt. Een plantaardig, zacht, troffen middel om de gal te doen vloeien. Elacht Carter s Leverpilletjes, verkrijgbaar b?f apothekers en drogisten in flacons van 0.75. En als de tegenslagen voor de Nassau's komen, na Jem- iningen en na de terugtocht in het zuiden, dan is de reactie bij Buiskes anders dan bij de jonge kooplui aan de stam tafel. Dan verwondert hij zich over Oranje's moed en vol harding. Een man, die zóó volhoudt onder alle tegensla gen, die volhardt in zulk een hopeloozen strijd kan toch geen avonturier zijn. Soms schaamt hij zich over zijn uitvallen tegen de schip pers van de „Drie Haringen" en de „Welvaart". Het was immers zoo erg niet wat de Geuzen deden; ze hebben van hem maar een bescheiden bijdrage aan de zaak der vrijheid gevorderd. i' Maar dan weer spreken er andere stemmen in zijn hart, 'en houdt hij zich voor dat de Prins tóch een avonturier is. die van godsdienst wisselt naardat het hem gelegen komt, die er zich niet om bekreunt als zijn dienaren eerzame koop lieden bestelen, en die ook met deze veldtocht eigen eer en grootheid zoekt: het stadhouderschap, en straks misschien de souvereiniteit over Holland en Zeeland, over al de Ne derlanden, Hij wil terugkeeren tot zijn oude stelling van zich te be moeien met zijn zaken en zich van al het andere niets aan te trekken. Maar zijn ander ik is hem te sterk, en hij neemt gretig een loopmare aan als die hem overhandigd wordt door een schipper op zijn kantoor of door een van de stille geuzen in zijn huis. Want hij brandt voortdurend van begeerte om te weten hoe de zaken op het slagveld staan, en zijns ondanks popelt zijn hart als de berichten voor den Prins wat gunstiger luiden. Zoo blijft Buiskes heen en weer geslingerd, ongedurig, het met zichzelf altijd oneens. Anna schudt vaak haar hoofd over haar man. en ze ver langt terug naar de tijd van vroeger, toen Pieter recht door zee ging, op één vast doel aan, nimmer wijkend ter rechter of te linker hand. Tegenwoordig slaat zijn innerlijke onrust naar buiten in zijn gedragingen op kantoor en thuis. De klerken zeggen dat de baas lastig is en Anna vindt haar man moeilijk. Maar als ze daar verdrietig onder dreigt te worden, dan denkt ze aan de brief, die ze van Andries Dirksz uit Embden kreeg: Zoolang hij onrustig is hoeft ge niet te wanhopen. Denk aan Augustinus' woorden: Ons hart is onrustig in ons, totdat het rust vindt in God. Op een dag wandelt Buiskes langs de Havendijk. De boomen staan zwaar in het loover en de vletten slapen op het groene water. Aan het eind, als een boog van licht, de waterpoort op het Spui. Buiskes ziet niet veel van het fijne stadsbeeld. Vroeger lette hij op die dingen, in de dagen van Andries Dirksz. Die had zijn oogen open gemaakt voor de mooie verhoudingen van wal en water, van kademuur en gevel-lijn, voor de sim pele boog der bruggen en voor het fijne slot op dit rustieke binnenhaventje: de woning op het Spui. Hij had hem ook op zeiltochtjes die zij samen maakten in zijn ever, het fraai profiel der stad uit zee gewezen: de wallen, de transen van Engelsche toren en Keetenpoort, het dicht bosch van mas ten in havens en het zwaar geboomte aan de noordkant van de stad. En boven alles uit de hooge'spits van de ranke Zuidertoren. Met blijde verbazing heeft Buiskes toen ontdekt, dat de bouwmeesters van Enkhuizen, die in den loop der laatste honderd jaar de stad haar aanzien gegeven hadden, kunste naars waren met een fijn gevoel voor lijnen en verhoudin gen. Tegenwoordig denkt Buiskes er niet aan om aandacht te geven aan een huis of een gracht. In dezen tijden heeft een koopman andere dingen aan zijn hoofd en andere zor gen in zijn hart. Wie gaat daar? Ah, Wessels, de beurtschipper op Am sterdam, zeker pas binnengekomen. Eens kijken of hij geen brieven voor hem heeft. Buiskes verhaast zijn stap. Op de ophaalbrug bij de Keetenpoort haalt hij den schipper in, klamt hem aan: „Nog brieven, Wessels?" „Neen, heer Bui«kes, geen brieven vandaag. Maar zijn stem daalt tot gefluister ik heb wel wat te lezen voor u." „Een mare soms?" De schipper knikt. „Eén van belang," fluistert hij. „Over den Prins." De hand van den reeder tast toe. Hij bergt het papier snel in de plooien van zijn mantel. Men moet voorzichtig zijn met dit soort lectuur. De spionnen van De Vargas zitten overal, en zij weten wel dat de meeste maren de zaak van de rebellen ondersteunen..Betaling lcomt welt Wessels,'* De schipper tikt aan zijn muts. Alleen op z'n kantoor vouwt Buiskes het parkemenf open. Hij verwacht nieuws, In versvorm wellicht, zooals on* langs ook de dood van Egmond bekend gemaakt is. Maar dit is wat anders. De Prins spreekt van zichzelf: „Wilhelmus van Nassouwe ben ik van duitschen bloed." Bij het verder lezen van het lange lied wordt Buiskes ge* troffen door de toon. Dat is niet de taal van een avon* turier, dat is gelóófstaal, die herinnert aan Andries Dirksz. Oranje belijdt zijn vast vertrouwen op God: „Mijn schild en mijn betrouwen zijt gij, o God mijn Heer." Buiskes heeft durven denken, dat de Prins naar roem joeg en hooge troeven uitspeelde om een machtig vorst te worden, maar in deze strofen, die alle trillen van eerlijk heid en diepe vroomheid, komt een gansch ander krijgsdoel openbaar: „Voor Godes woord en leere heb ik vrij, onver* saagd, gelijk een held met eere mijn edel bloed gewaagd"* Streefde Oranje naar een kroon, naar macht en glorie? Neen! Hier onthult zich het geheim van de volharding en van de nooit falende moed van den Prins, ondanks alle te* leurstelling, ondanks alle nederlagen, ondanks alle ontrouw; van degenen op wier trouw hij rekenen mocht: Na 't zuur zal ik ontvangen van God den Heer ook 't zoet. Waar kan meer naar verlangen mijn vorstelijk gemoed, dan dat ik hier mag sterven met eere in het veld, en 't eeuwig rijk beërven als een getrouwe held? KWerd.t vervolgd^,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2