llirnwr frittsriir (imraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal in Lelden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6186 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1937 18e Jaargang 3iftiertetttieprtj?tn Van I tot 5 regelsL177> Elke regel meer 0.22'/» gezonden Mededeelingen van 1—5 regels230 Elke regel meer0.45 sor bet bevragen aan 't bureau wordt berekend0.10 EEN VERBODEN TOONEELSTUK Het kan ons en onze lezers slechts matig Interesseeren, dat de burgemeesters den Haag, Amsterdam en Rotterdam hun toestemming geweigerd hebben voor de op voering van het Amerikaansche tooneelstük „De Dag des Oordeels". Immers, het tooneel trekt ons niet en dus houden we ons ook niet of nauwelijks bezig met beslissingen van burgemeesters over het al of niet op voeren. Intusschen ontwikkelt zich om deze wei gering een persdiscussie, waarvoor we toch wel eenige belangstelling mogen toonen. De Haagsche burgemeester was de eerste, die de opvoering tegenhield; de andere hu- gemeesters volgden daarna. Daaruit blijkt reeds, dat hier b.v. geen bekrompen gods dienstige overwegineen" in het spel waren, zooals men van vriizinnige zijde in zulke gevallen al spoedig onderstelt. Neen, de Burgemeester der Residentie had politieke bezwaren. Hij vond in dit too neelstük tallooze directe toespelingen op het proces-Van der Lubbe en zag 'daarin zoowel de Düitsche rechtspraak als de hou ding der Duitsche regeering op zeer ongun stige wijze voorgesteld. De liberale en roomsch-katholieke pers kan zich met deze argumenteering voor een groot deel of ten volle vereenigen; in dó eerste wordt het stuk zelfs genoemd „een verkapte dramatiseering van het proces"; zoodat het eigenlijk niets anders is dan ,,het voeren van politieke agitatie tegen een ba- paald land". De weigerende burgemeesters kunnen zich dus wel verzekerd houden, dat zij handeld hebben in de geest van het groot ste deel van ons volk; in de roode pers ech ter ontmoeten zij scherpe critiek. En het is juist de aard van deze critiek, welke behoort te interesseeren. Immers, men voert tegen de beslissing der burgemeesters aan, dat hierdoor censuur op een tooneel stük geoefend wordt en dat zulks geen pas geeft. Wie zoo redeneert houdt aan het oude, zeer versleten en door slechts weinigen nog aangehangen dogma vast, dat de kunst geen censuur verdragen mag. Die regel gold voor tooneelstukken en voor boeken en was uit vloeisel van de opvatting: de kunst èm de kunst; de inhoud is bijzaak. Van Christelijke zijde heeft mien zich niet steeds met kracht van overtuiging tegen deze dwaling verzet, maar bestreden werd ze altijd. En het getuigen bleef ook niet zonder resultaat, want toen de bioscoop zijn zegetocht begon, kwam men al ras tot de erkenning dat filmkeuring noodzakelijk is. En met het oog op de bescherming der jeugd stonden sociaal-democraten hierbij niet in de achterhoede. Het doet dan ook ietwat vreemd en anachronistisch aan dat de roode pers thans nog het oude geluid over tooneel- censuur laat hooren en het voorstelt alsof alleen de kunstwaarde beslissen moet over 'de opvoering. Ziet men hierbij echter, af gedacht van elke andere argumentatie,, niet over het hoofd, dat bij tendentieuze stukken als deze de auteur begonnen is de kunst ondergeschikt te maken aan de agitatie en propaganda, dus aan de inhoud? CHRISTELIJKE VAKORGANI SATIE IN ZUID-AFRIKA Het jongste nummer van het Maandblad Z u i d-A f r i k a maakt met groote instem ming gewag van een artikel over „Ghriste- lik Nasionale Organisasie van Afrikaner-; werkers" dat Prof. L. J. du Plessis schreef in de K o e r s, het tweeimaandelijiksch tijdschrift van Potchefstroom. Wij zouden gaarne heel veel willen citee- ren uit deze zeer interessante beschouwin gen, doch waar zulks niet doenlijk is, ves tigen we er hier ter plaatse de aandacht op, mede in de stellige verwachting, dat de lei ders der Christelijke vakbeweging volle aan dacht aan de Afrikaansohe problemen zul len schenken. Die problemen zijn volgens de schildering ,van Prof. du Plessis ernstig genoeg. Im mers, de vakbeweging heeft zich volgens Britsch model ontwikkeld (de Typografen zijn sedert 1896 georganiseerd), en van lie- yerlede hebben niet alleen socialistische, maar ook communistische beginselen hun invloed doen gelden. Dit blijkt uit de steun aan 't Spaansche volksfront,, de anti-Duit- sche boycot, de Russische Sovjet-propaganda en de zuiver bolsjewistische klassenstrijdleer. De bestaande vakunieheweging, zegt de schrijver, is een doodelijk gevaar voor het Afriltanerdom, want „Hulle is gerig op blote yak- en klas-belange sonder eerbiediging van Christelike geloofsoortuiging, nasionale tradisie of nasionale saamhorigheid". Indien men vergadert, dan worden de voornaamste zittingen op Zondag gehouden. Dit „dodelike gevaar" wordt zeer verer gerd door de toepassing van het Closed Shop-beginsel, waarover Nederlandsche ar beiders, die werk vonden in Zuid-Afrika onmiddellijk aan hun familie schrijven: men is verplicht zich bij de bestaande vak organisatie aan te sluiten en keuze heeft men niet. Tegen het verplichte lidmaatschap van t)een of ander vakunie volgens keuse" heeft de schrijver geen bezwaar: „Die geldende wet van 1937 by ons is egter anders, want dit bepaal dat elke vak vereniging binne drie maande aansoek moet doen om registrasie, maar dat dit nie geregistreer mag word nie as 'daar reeds 'n vakvereniging bestaan wat voldoende verleenwoordigend is. Slegs by uitsonde ring kan dus twee vakverenigings op die selfde terrein erken word, naamlik as altwee onvoldoende verteenwoordigend is op die bepaalde terrein." De strijd moet dus gaan tegen het „Clo sed-Shop"-beginsel. waardoor de arbeiders gedwongen worden zich aan te sluiten bij een organisatie, welke „in groot mate ge- kontroleer sal word deur die werkgewers, en dus uiters gebonde is aan Brits-kapita- listiese base. en wat boondien in bestuur, inrigting, affiliasies en karakter onafri- kaans is en dus geweld doen aan die Chris- telik-nasionale oortuiging van die Afri kaanse werker.' Kort gezegd, de arbeider moet de vrijheid krijgen om zich naar eigen overtuiging te organiseeren. Dat is speciaal noodig om onafhankelijk te staan tegenover „de zich almachtig wanende Kamer van Mijnwezen"; het is evenzeer gewenscht met het oog op het Christelijk-nationaal karakter van het echte Afrikanerdom De uitslag van deze actie, zegt Z u i d-A f r i k a terecht, is „i zeer groote beteekenis voor de positie van de Hollandsche Afrikaners in de zich zoo voorspoedig ontwikkelende nijverheid Zuid-Afrika". OPLEVING IN HET BOUWBEDRIJF Ruim 42 millioen meer aanbe steed dan vorig jaar. Globale cijfers geen zuivere maatstaf In 't bouwbedrijf ls In de eerste zeven maanden van dit jaar voor een som van 42.602.688 meer aanbesteed dan over hetzelfde tijdvak van 1936. In totaal werd n.L aanbesteed 93.675.000 (vorig jaar 51.062.935). Wanneer wij deze cijfers bezien, aldus zegt ,De Aannemer", het orgaan van den Ned. Aannemersband en Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland, zou men de conclusie kunnen trekken, dat er een zéér belangrijke werkvermeerdering in het bouwbedrijf is, doch dit is niet in die mate het geval, als uit de cijfers afgeleid zov kunnen worden. Immers, z-egt het blad, di gewijzigde monetaire politiek heeft sedert September van het vorige jaar een belang rijke stijging van de materiaal prijzen doen ontstaan, welke in de bovenstaande cijfers is verdisconteerd. Bovendien dient er rekening mede houden te worden, dat daar werken bij zijn inbegrepen, waarvan misschien slechts een paar bedrijven profijt zullen trekken, n.l de aanbesteding van den Maastunnel (f 11.894.900,en die van den N.O.-polder der Zuiderzee (f 12.26§.000,—Al blijft het een vaststaand feit. dat deze beide groote werken gedurende een paar jaren werk aan enkele bedrijven zullen verschaffen, even v/aar is het, verklaart het orgaan, dat men deze werken niet ten volle mag rekenen bij het opmaken van de balans over den tos stand in het bouwbedrijf in het algemeen. Maar, zélfs indien de f 24.162.900,v voor deze twee werken zijn aangenomen, geheel verwaarloosd wouden worden, ls er nóg een vermeerdering van f 42.602.688, minus f 24.162.900,— is f 18.439.788,— of ruim 36 pCt. Deze vermeerdering ligt blijk baar voornamelijk bij den wegenbouw en minder bij den burgerlijken en utiliteit» Is het ons niet mogelijk, zegt „De Aanne mer" aan de hand van de vorenvermeldo cijfers in procenten uit te drukken, hoe groot in de eerste zeven maanden van dit jaar de vermeerdering van werk in het bouwbedrijf is geweest, vergeleken bii 1936 mag in het algemeen wel worden aangeno men, dat er inderdaad een kleine vooruit gang te bespeuren valt, hetgeen o.m. ook af te leiden is uit de werkloosheidscijfers, hoewel vermindering der werkloosheid h blad niet een zuiveren maatstaf voor de verbetering van den bedrijtstoostand acht., want daarvoor, zegt het, is de concurrent't te groot en de liefde voor werkverschaffing in eigen beheer nog niet voldoende be- BIGGENMERKEN Het aantal aangebrachte higgenmerken in de week van 23 tot 2S Augustus 1937 be droeg: 35699, tegenover 46770 in de overeen komstige week van het vorige jaar. Van de toekenning 1937 zijn van 1 Januari tot 28 Augustus in totaal aangebracht 1.135.815 merken tegenover 1.340.068 merken in de overeenkomstige periode van 1936. DE BEEMSTER VIERT FEEST Onthulling van een borstbeeld van Leeghwater Opening van enkele tentoonstellingen De eerste dag van de officieele her denking van het 325-jarig bestaan van de Beemster is goed verloopen. Het cen trum van de feestviering is Midden- Beemster. Dit dorp is op grootsche wijze versierd en overal wappert de drie kleur, terwijl verschillende eerepoorten zijn opgericht De bewoners van den polder hebben Jan Adriaanszoon Leeghwater willen eeren en hebben dit gedaan door uitdrukking te brengen aan zijn sterkste wapen: de molen. In de tuinen van vele groote boerderijen staan kleine molentjes, welke een boeiend en treffend schouwspel te zien geven! In de morgenuren heeft gister de officieele opening plaats gevonden van de tentoon stellingen, die ter gelegenheid van het jubi leum worden gehouden. Hierbij is het woord gevoerd door burgemeester Ki kkert van Beemster, dijkgraaf D. Nobel J.zn. en den commissaris der Koningin, mr. dr. A. R e 1 1. Laatstgenoemde heeft een feestrede uitgesproken, waarin hij gewag maakte van de ernstige crisismoeilijkheden, welke thans voorbij zijn, zoodat dit feest in volle blijd schap en eendrachtige samenwerking ge vierd kan worden. De commissaris heeft ver volgens de vee-, zuivel-, landbouw-, tuin bouw-, bloemen-, handwerken- en midden standstentoonstellingen geopend, waarna de genoodigden een rondgang hebben gemaakt over de verschillende terreinen. Een borstbeeld van Leeghwater onthuld 's Middags heeft te M i d d e n-B eemster de plechtige onthulling plaats gehad van het borstbeeld van Jan Adriaanszn Leeghwater, het geschenk van 400 oud inwoners van den polder. De Commissaris der Koningin, Mr. Dr. A. Baron R e 11 heeft de plechtige onthul ling verricht en er op gewezen, dat dit beeld staat op de historische plek waar volgens de kronieken, de tent heeft gestaan,, waarin de Prinsen Maurits en Frederik Hendrik in 1612 zijn ontvangen en waarbij J. Azn. Leegh water als bijzondere onderscheiding de tafel heeft mogen bedienen. Na de onthulling werd het beeld publiek goed zichtbaar. Het is meer dan levensgroot en zooveel mogelijk in overeen stemming gehouden met de omgeving en den achtergrond, het gemeentehuis. Een klein plantsoentje zal worden aangelegd om het geheel nóg beter te doen uitkomen. Na den Commissaris der Koningin hebben ook nog dijkgraaf Nobel en Burgemeester Kikkert het woord gevoerd. In den namiddag is te Midden Beemster een oudheidkundig Museum Kuipers- en Haringpakkers- bedrijf Een ultimatum aan de werkgevers Men bericht ons van dé zijde van de vier samenwerkende bonden, welke de onderhan delingen voeren met de werkgevers in het kuipers- en haringpakkersbedrijf, dat het niet mogelijk schijnt te zijn langs den weg van onderhandelingen een bevredigend re sultaat voor de in dit bedrijf werkzame arbeiders te bereiken. Nadat de werkgevers elke verbetering had den afgewezen, hebben, na gehouden ver gaderingen met hun leden, de besturen in een brief de werkgevers nogmaals gewezen op de ernst dezer zaak en hun verzocht een andere beslissing te nemen. Hierop hebben de werkgevers op 2 Sep tember de besturen medegedeeld, dat door een druk bezochte vergadering het besluit was genomen, dit door het bestuur ingeno men standpunt te moeten handhaven en niet kan worden tegemoet gekomen aan de door de organisaties gestelde verlangens. Op Woensdag 8 September is dit antwoord van de werkgevers dour de besturen van de samenwerkende organisaties in druk bezoch te ledenvergaderingen behandeld. De aan wezigen waren over dit door de werkgevers ingenomen starre standpunt zeer ontstemd en hebben de besturen opgedragen de werk gevers mede te deelen, dat met dit antwoord geen genoegen kan -worden genomen. Er is besloten de werkgevers mede te deelen, dat, mochten de werkgevers niet bereid worden gevonden vóór 18 Sep tember aan de door de arbeiders gestelde verlangens tegemoet te komen, op 20 September den arbeid op de bestaande voorwaarden niet wordt hervat AMSTERDAM Nieuwe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS All« moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid RESTAURANT Van ongeveer een Jaar Van bevoegde zijde wordt ons medegedeeld, dat in afwachting van een definitieve be slissing omtrent de verdere aanvulling van het officierskorps de cadetten der infanterie en der cavalerie, die in 1937 tot de Koninklijke Militaire Academie zijn toegelaten met bestem ming voor den dienst b\j het leger hier te lande in een verkorten cursus van ongeveer 1 jaar zullen worden opgeleid tot officier. Deze maat regel wordt genomen om reeds in 1938 te kunnen voorzien in de grootere behoefte officieren, welke het gevolg zou kunnen zijn van de reorganisatie van die wapens. De langs verkorten weg opgeleiden zullen na hun officiersbenoeming door het volgen van speciale cursussen worden bekwaamd in ue vakken, waarin zij geen onderwijs of minder dan gewoonlijk hebben ontvangen, zoodat deze officieren in geen enkel opzicht achter zullen staan bij hen die een normalen cursus aan de Koninklijke Militaire Academie hebben gevolgd. PROV. STATEN VAN NOORD-HOLLAND De tweede gewone zitting der Staten van Noord-Holland zal Dinsdag 26 October, des ochtends te half twaalf, worcLen geopend. Postzegelautomaten buiten werking Enkele ma-inden geleden is de P.T.T. er toe over gegaan om in het geheele land postzegelautomaten te plaatsen. Het publiek stelde deze service ten zeerste op prijs en al spoedig bleek dat door deze automaten in een behoefte werd voorzien. Nu ze echter eenige maanden in het ge bruik zijn. komen er enkele onvolmaakt heden aan het licht Door het vochtige weer plakken de zegels aan elkaar en hierdoor worden geen zeeels uitgestooten. Dit euvel moest soms meerdere malen per dag den verholpen. Op sommige P.T.T. kantoren heeft mnn getracht dit op te lossen door in de auto maat ongebluscht.e kalk te Dlaatsen. Dit gaf echter weer andere moeilijkheden, dat deze methode ontraden wordt Hier en daar ziet men nu de zegelautomaten builen werking gesteld. Men zoekt nu naar een middel om de zegels vochtvrij te houden. We zullen on een spoedige en afdoende oplossing hopen. Het komende jaargetij leent zich bijzonder voor proefnemingen. NIEUWE MILITAIRE UNIFORMEN De minister van defensie heeft een commissie benoemd die hem zal moeten adviseeren over het al of niet bestaan van de noodzakelijkheid de kragen van de veldjassen van het personeel der Koninklijke landmacht een ander model te geven. NED. HERV. J. V. OP G. G. De Bond van Ned. Herv. Knapen vereen op Geref. grondslag zal op Zaterdag 2 Octo ber in hotel „Terminus" te Utrecht de 16de leidersvergadering houden. Ds. B. van Ginkel, van Renswoude zal een referaat houden over het onderwerp. .[Religie en vlegeljaren". Van het bestuur zijn aftredend de heeren W- Achterberg te Bruchem en B. G. Reetman te Elburg, die herkiesbaar zijn. Naast de aftredenden worden door het be stuur voorgesteld resp. ds heeren A. Storm te Vlaardingen en L. A. MindeVhoud tf Oldebroek. RADIO-AVOND GEREF. JEUGDBONDEN Drie sprekers en een unrtje samenzang De jaarlijksche Radio-avond van de drie Geref. Jeugdbonden zal ditmaal op 7 Oct. as. te Utrecht in Tivoli worden gehou den. De samenkomst zal onder leiding staan van den heer A. Kuiper te Utrecht, die zal spreken over „Sterker en grooter". Mevr. E. C. S p e k-V ersluys zal spreken over „Van binnen uit" en Prof. D r. J. W ate rink over „Van een jongen die niet fluiten kon". Iets nieuws is, dat ditmaal een uurtje volkszang zal worden ingeschakeld onder leiding van Mevr. M. C. Grimberg-Huy- z e r, van Rotterdam. De Chr. Muziekvereen. „De Bazuin" te Utrecht directeur de heer A J. H. N. Kragting, zorgt voor de begeleiding. UIT DE A.R. PARTIJ Politieke Volksuniversiteit Zoo zou men met een weidschen naam kunnen betitelen de politieke cursus die op initiatief van de A. R. Propagandaclub „Mobiel" te Den Haag is tot stand gekomen. Deze cursus bedoelt hen, die zich gedron gen gevoelen onze Anti-Revolutionaire be ginselen in ons volk uit te dragen, een meer gespecialiseerde opleiding in die richting te geven. Naast vakken als Staatsinrichting, Staatshuishoudkunde, Sociale wetgeving, zal tevens les gegeven wor den in welsprekendheid, terwijl een nauwkeurige studie van politieke program ma's van andere partijen niet zal achter blijven! De geheele cursus stajit onder leiding van den bekenden adj. secretaris van het Cen- traal-Comité van A. R. Kiesvereenigingen, den heer R. A. Den Ouden. Met groote welwillendheid hebben zich de navolgende docenten ter beschikking gesteld: voor Staatsinrichting: Mr. T. A. van Dijken; Staathuishoudkunde: W. Wagen a aT; So ciale Wetgeving: Dr. C. Beekenkamp; Politieke programma s en Rhetorica: Mr. H. de Boer. De lessen worden wekelijks gegeven, in het Dr. Kuyperhuis, Dr. Kuyperstraat 5 te Den Haag, n.l. telkens op Maandagavond, be halve die voor Sociale wetgeving, die op Dinsdag avond wordt gegeven. Aanmeldingsformulieren zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van „Mobiel" te Den Haag. VERBAND VAN A.-R. PROP.-CLUBS Naar de Jaarvergadering! De jaarvergadering van het Verband van A.-R. Prop.-Clubs wordt dit jaar op Woens dag 22 September a.s. te Utrecht ge houden. De morgenvergadering vangt om 10 uur aan. Het is het bestuur niet gelukt van de spoorwegen reductie op de vervoerprijs te 'bedingen. Wel zal het mogelijk zijn geze menlijk de koffiemaaltijd te gebruiken, mits men zic(i opgeeft 's morgens vóór de verga dering bij den kellner. De prijs is 80 cents per persoon Den bezoekers wachten nog enkele bijzon dere attracties. De Ned. Chr. Filmcentrale wil hen bij den aanvang der middagverga dering onthalen op de vertooning van enkel' films en wel die van de Verkiezingsactie te Hilversum „Nederland aan den arbeid" eti de A.-R. landdag te Zetten. Wellicht zal het bekijken en beluisteren dezer rolprenten d< lust opwekken, daarvan in den komenden winter ook de kiesvereenigingen en clubs ter plaatse eens te doen genieten. Tenslotte werd van de ministers Colijn en De Wilde de toezegging ontvangen, dat zij indien even mogelijk, de samenkomst zullen bezoeken, terwijl reeds van verscheidene Ka merleden en leden C. C. bericht van aanwe zigheid werd ontvangen. Laten de clubs zor gen in mass;: present te zijn! Luchtbeschermingsdienst De rechten van den burgemeester Voor de Rechtbank te Arnhem deedzioh een interessante rechtzaak voor. De burge meester van N ij k e r k, de heer J. A. M. van Kluyve, had n.l. op 11 Maart, tijdens de luchtbeschermingsoefening, den spuitgast bij de vrijwillige brandweer, den meubelmaker T. B., een bepaalde taak opgedragen. De meubelmaker verrichtte dezen dienst niet, van oordeel zijnde dat de burgemeester de bevoegdheid miste hem hiervoor op te roepen. De burgemeester deed een vervol ging instellen, waarna de politierechter ie Zwolle T. B. veroordeelde tot f 25 boete. De verdachte ging in hooger beroep dies kreeg 't Gerechtshof te Arnhem de zaak te beoordeel en. Voor dit college betoogde de heer v. Kluy ve, dat de wet op de Luchtbescherming tot het. recht van oproepen de bevoegdheid gal. De verdachte bleef bij zijn bewering dat hij in de mecning verkeerde dat het niet De hoefde. Ofschoon de burgemeester hem na drukkelijk op z'n plicht gewezen had, „Dp burgemeester kon zich ook vergissen", zei hij De advocaat-generaal wees erop, dat art. 12 van de wet den burgemeester de ze bevoegdheid verleent. De verdachte was dus in overtreding en dies eischte hij f 25 boete of 10 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. v. Straaten meende, dat als de gedachte van den adv.-gen. juist was alle burgemeesters tot dictator ge promoveerd waren. Indien dit zoo ware zou stellig één der 150 volksvertegen woordigers geprotesteerd hebben Mede werking is volgens spr. op te vatten als: niet storen of tegenwerken van de oefe ning. De uitspraak werd bepaald op 23 Sept EEN „WELKOM THUIS" Gisteravond heeft zich in een Derceel de Nieuwmarkt te Amsterdam een nui- selijk drama afgespeeld. De man des huizes zat onder den invloed van sterken drank in zijn woning, toen ziin vrouw thuiskwam en aan de deur klopte om binnen gelaten te worden. De man deed open en liet terzelf der tijd een zwaar, voorwerp uiterst onzacht op het hootd van zijn echtgenoote nederda len, met het gevolg, dat zij met een bloeden de wonde ineenzeeg. Een ambulance-auto van de G.G. en G.D. vervoerde de gewonde vrouw naar het Binnengasthuis, waar zij werd verbonden, waarop zij wederom naar de echtelijke woning kon vertrekken. DUITSCH SCHIP LEK GESLAGEN Gisternacht omstreeks twee uur is het Duitsche vrachtschip „Elbing IV", metende ongeveer 540 ton, op weg van Rotterdam naar Elbing, de haven van Den Helder binnengeloodst, daar het een lek had ge kregen in het achterruim. Het schip was ge laden met basaltslag. Men heeft het lek onderweg niet kunnen stoppen daar de la ding in den weg zat, terwijl het pom pen bemoeilijkt werd, doordat basaltgruis het rooster van de pomp verstopte. Ofschoon de bemanning eenige moeilijke uren heeft doorgebracht, zijn zij behouden in Den Helder aangekomen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Mummer bestaat uit TWEE bladen Het congres te Leeuwarden van hef! Chr. P.T.T.-personeel. Het congres van de Calvinistische Stu denten Beweging te Lunteren. Het feest van het 325-jarig bestaan van' de Beemster. In Berlijn gaan geruchten over het af-» treden van minister Schacht. Chineesche bommenwerpers hebben de internationale concessie te Shanghai ver-: ontrust. Duitschland en Italië weigeren deel te nemen aan de Middell. Zee-conferentie. >e van een n ?d „koopje", dat is mis. l d-e vallende blaadjes plagen: SAFTI-FDIGHT rond om als U dat 7.66 kunt SPORTWATERVLIEGTUIG OVER DEN KOP Gistermiddag om twee uur is het water sportvliegtuig; de PH-ARI, eigenaar de heer Heymans, te Schelling w oude, toen het van den steiger weggebracht werd om af wind te draaitn, tijdens het taxieën plotse-< ling door een scherpen windstoot onder een van de vleugels gegrepen, tengevolge waar-i van de andere vleugel het water raakte en het toestel in het water dook. De twee in« zittenden slaagden er spoedig in het toestel te verlaten. Zij hielden zich zwemmend boven water, tot zij met een motor vlet' werden opgepikt en naar de vliegloóds werden gebracht. Het sportwatervliegtuig is door een drij vende bok gelicht. Het bevindt zich thans weer in de vliegloods. Het bleek, dar de motor lioht beschadigd is. Voor de reparatie is het vereischt, het toestel gedeeltelijk te demonteeren. BRAND IN EEN HOOIPERSERIJ Te Hasselt is brand ontstaan in de hooi- perserij van de Firma W. ven K 1 o o s t e r. Het vuur greep zoo snel oan zich heen, dat de perserij met schuur, waarin groote hoe veelheden stroo, haver en hooi waren opge slagen, en waar zich ook een maaimachine en een motor 'bevonden, weldra een prooi der vlammen werden De brandweer, die met groot materiaal was uitgerukt, slaagde er in de belendende schuren der N.V. Hassei ter Opslag, welke mev kunstmest gevuld zijn. alsmede de woning van den heer J. L, ten Klooster te behouden. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekte De brand is waarschijnlijk ontstaan door dat kinderen met vuur hebben gespeeld. Deze ietwat zonderlinge arrestant, die zich in de omgeving van de Sportlaan te Den Haag op verboden terrein waagde, en toch niet door de motorbrigade bekeurd werd. werd met een zacht lijntje naar eigen wei teruggelokt. Een vernedering voor koe. die zich zelf respecteert, om zoo over den weg gebracht te worden. LUCHTVAART De 500ste reis Holland-Indië Vaste werktuigkundigen op tusschenstations Naar aanleiding van de plannen van de directie der K.L.M. om over eenigen tij d ove r te gaan tot het invoeren van een nieuwen maatregel, waarbij de werktuigkundigen aan' boord der vliegtuigen naar en van Indië zullen worden vervangen door werktuigkun digen, die op de diverse tusschenlandings* plaatsen langs de route gestationneerd zul len worden, kan thans het volgende worden medegedeeld. De plannen heibben een veel vasteren vorm aangenomen en men kan tegen 1 Maart 193S de invoering van 't nieuwe systeem tegemoet Men zal binnenkort overgaan tot het in stellen van een enquête onder het werktuig kundig personeel, of zioh onder hen vrijwil ligers voor de beschikbare plaatsen bevin den. De 2e bestuurders worden op het oogenblik opgeleid tot boord-werktuigkundige, omdat zij tijdens de vlucht de werkzaamheden van de boord-mecaniciens moeten kunnen over nemen. Van 2 October a.s. af zullen verder ste wards aan de bemanning der vliegtuigen voor Indië worden toegevoegd. Met ingang van dien datum n.l. zal de lijn in drtemaai wekelijkschen dienst worden gevlogen. Een aantal nieuwe stewards is thans in oplei ding. Zooals men zich herinnert is destijds met de Ibis reeds e-en vlucht naar Indië ge maakt met een steward aan boord en dc voordeden op de lange route zijn afdoende Er zijn thans 475 uitreizen en een even groot aantal terugreizen Amsterdam-Rata via volbracht. De 500e reis naar Indië zal plaats hebben op Zaterdag 13 November, waarvan het vertrek met eenig ceremonieel gepaard zal gaan. NIEUW SNELHEIDSRECORD De aviatrice Madeleine Charnaux heeft op het parcours EtampesLa Marmogne met een Caudron Rafale, uitgerust met een mo- 1011 100 P K" een nieuw internationaal snelheidsrecord voor mannen en vrouwen gevestigd over een afstand van 1000 K.M., in de klasse éénpersoonsvliegtuigen met een cylinderinhoud van &/2 liter. Zij vloog de 2,^0 K.M. met een gemiddelde snelheid van 263,991 K.M. per uur. Grondige en goedkope, schriftelijke opleidingen tot KOMMIES EN MARÉCHAUSSEE Vraag zonder verplichting Inlichtingen bij AS.S:Q„ Nieuwe Plein 31, Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1