Aanpakken het levenslied van den koopman Mevrouw G. was geen haar beter DINSDAG 7 SEPTEMBER 1937 EERSTE BLAD PAG. 3 Koninklijke Nederlandsche Jaarbeurs Jaarbeurs en Jamboreel De komende Jaarbeurs- uitbreiding VANDAAG ving de zeven-en- dertigste Jaarbeurs aan, en gisteren heeft de secretaris generaal der Koninklijke Neder- landsche Jaarbeurs aan de ver tegenwoordigers van de Neder landsche en de buitenlandsclie pers een uiteenzetting gegeven van de verwachtingen voor deze beurs. f Alvorens zijn inleiding te beginnen, heeft 'de heer Graadt van Roggen in een kort her- 'denkingswoord den onlangs overleden ad ministrateur der Jaarbeurs, den heer J. J. Adrian, herdacht, daarbij in herinnering brengende de nauwgezette wijze, waarop de heer Adrian zijn taak als ohef van de af deeling Financiën vervulde. Dit woord van herdenking werd staande aangehoord. Daarna zijn rede aanvangende, bracht de Secretaris-generaal de verbetering van de wereldconjunctuur in herinnering, welke zich 9edert de vorige beurs voordoet en hij ■wees erop, dat de perspectieven voor het Nederlandsche bedrijfsleven zijn verruimd. Hoop doet leven, en het óplev-cn doet weer hopen! Toch zal voor oogen gehouden moe iten worden, dat wij trots alle oplevings verschijnselen in ons land van een werke lijk gezonde welvaartspolitiek nog een heel ■eind af zijn. Voor wij van een werkelijk ge zonde welvaart in ons land kunnen spreken zal de opleving een veel grooter deel van ons bedrijfsleven moeten bereikt hebben dan het betrekkelijk nog maar kleine ge bied, waarop momenteel inderdaad reeds belangrijke vooruitgang te constateeren valt. De conjunctuurontwikkeling in ons land is nog zeer ongelijk en daarom nog lang niet wat zij wezen moet. Tegenover de internationaal gerichte deelen van ons be drijfsleven, die vrij algemeen een sterk op gaande lijn vertoonen, staan de bedrijven die meer hoofdzakelijk voor de binnenland- sche markt werken, met slechts matige her stelverschijnselen. Dit wijst erop, dat wij er nog lang niet zijn, dat inzonderheid nog gèèn belangrijke verkoopkracht bij de groote massa aanwezig is. En zoolang die basis-er nog niet is, kan de Meiboom nog niet in !den kap! Op den goeden weg f Wel zijn wij op weg en op den goeden weg. Ook in den kleinhandel is een be hoorlijke opleving te constateeren. De voor uitgang wordt ook gedemonstreerd door de langzame daling der werkloosheid in de ty- ipisch binnenlandsch georiënteerde bedrijfs takken, de toeneming van den woningbouw, "de sterkere invoer van bepaalde ^uxe artike len, als'bijvoorbeeld automobielen, de zich beterende positie van den land- en tuin bouw, de toeneming van het vreemdelingen verkeer, de sinds langen tijd voor het eerst weer hoogere ontvangsten der Nederland sche Spoorwegen, enz. De gang omhoog is Ingezet; oolc do' achterhoede is reeds in beweging. Maar toch zal er rekening mede ge houden dienen te worden, dat mo menteel ook al zou de internationale toestand geen groote verrassingen brengen, d0 voortplanting van het herstel over de g e h e e 1 e linie van het Nederlandsche bedrijfsleven nog wel wat geduld zal eischen en dat die verbetering veroverd moet wor den. Aanpakken blijft het levens lied van den koopman, ook bij den gang opwaarts* Vertrouwen verantwoord Toch is vertrouwen verantwoord. Maar het moet een waakzaam vertrouwen zijn. Wij staan op dit oogenblik in ons land ongetwijfeld nog in het gezonde deel van de conjunctuurontwikkeling. Als de bui- feniandsche politieke conflicten geen kink in den kabel slaan, dan wijst ons land in de naaste toekomst economisch op stijging. Bij een deel van ons bedrijfsleven, ook dóór, waar de opleving reeds sterk op di voorgrond treedt, verspert de schrik van de achter ons liggende crisjs n°g heel dik wijls den weg naar de toekomst. De op waarts werkende krachten konden zich vaak niet behoorlijk ontplooien uit gebrek óók bij het publiek aan vertrouwen in de toekomst. Ook in dit opzicht waakzaamheid aanbevolen. Voorzichtig be leid behoeft geenszins activiteit en durf uit te sluiten. De Chief-Scout der padvin ders heeft destijds tot de Hongaarsche jongens, die ontmoedigd waren over het lot van hun uiteengereten vaderland, zegd: „let the pa6t behind you and look at the future".". Dit houde zich ook het Nederlandsche bedrijfsleven voor gezegd; de zin van deze woorden worde richtsnoer van hun daden. Op de komende dir.gen hebben wij ons in te stellen. En wij kun nen dit in ons land doen met vertrouwen. „Vertrouwen hebben" is het parool de zakenwereld om aan het economisch herstel in Nederland den steun te geven, dien het vóór alles noodig heeft om hei aanbreken van een werkelijke welvaarts periode te kunnen bevorderen. De koopman als padvinder Er is overeenkomst tusschen den koopmar en den padvinder. Niet alleen is het koop manschap een spel var. verkennen, van 't zoeken naar nieuwe mogeliikheden. Maar ook staat in artikel 8 van de Padvinders- wet: „Een padvinder fluit en glimlacht onder moeilijke omstandigheden". Welnu ook de koopman heeft in de achterliggen de jaren vaak naar zijn duiten moeten fluiten en hij moest dan ook nog glimla chen. De koopman als padvinder als pad zoeker zal zijn best doen. en hij zal trach ten om het mee6t mno-eUjke te bereiken. De bouwplannen Omtrent de bouwplannen van de Jaar beurs deelde spr. mede, dat met de uit voering van een nieuw gebouw een begin gemaakt is. Dit wordt een halgebouw op een terrein, bestaande uit de Stadsrijschool een reeks huizen aan de voormalige Rijn straat en de Rijnkade welke worden afge broken. Het nieuwe gebouw krijgt een op pervlakte van 2800M2 en zal voor de vol gende voorjaarsbeurs gereed zijn. Het wordt met de bestaande gebouwen verbon den door een verbindingshal op de plaats van het autobusstation, dat daar verdwij nen zal. Over eenige jaren wordt dan een nieuwe jaarbeursvleugel gebouwd op de plaats van den tegenwoordigen schouw burg, wanneer de plannen tot verplaatsing daarvan hun beslag gekregen zullen heb ben; hierdoor zal dan het Vreeburg aan de zuidzijde een monumentale bebouwing krijgen. De bezetting 'der beurs Deze jaarbeurs is totaal bezet en ver schillende aanvragen om expositieruimte moesten worden afgewezen. Met haar 16000 M2 bezette oppervlakte overtreft deze na- jaarsbeurs zelfs de vorige voorjaarsbeurs, terwijl vroeger altijd de najaarsbeurzen veel minder waren. De agrarische beurs is thans ook aanwezig en in uitgebreider vorm. Een voorbeeld hiervan levert b.v. de in zending zuivelproducten, waar nu, naast den demonstratiestand van het Zuivelbu-, reau, ook kaashandelaren, onder leiding van de kaascontrolestations Zuid4 Holland en Utrecht, deelnemen. Op de tweede Agrarische Jaarbeurs zijn vrijwel alle afdeelingen van het vorig jaar weder teruggekomen, velen ervan grooter van omvang en beter van gehalte. De groep zuivelwerktuigen handhaaft haar oude renommée; het veevoeder, de kunstmest stoffen, de zaden, het fruit, de vleeschpro- ducten en de wol, het inlandsch hout en de boomkweekerij, de besproeiingsmiddelen met de landbouwmachines en landbouw werktuigen, de eieren, met als kern van deze groep een in werking zijnd bedrijf op het gebied der eiersorteering, het merken, schouwen en expedieeren der eieren, het is alles weer aanwezig evenals de Rijksvoor lichtingsdiensten uit Wagcningen en Maas tricht. Voorts de stal met levend stamboek vee van het Nederlandsch Rundvee Stam boek, die nu een pendant gekregen heeft in den paardenstal met trek- en tuigpaar- den, door het Stamboek van het Nederland sche Trekpaard en de Vereeniging tot Be vordering van de Paardenfokkerij in Neder land, bijeengebracht. En last not least de zeer veel vergroote inzending van levend pluimvee. In de tweede jaarbeursweek wordt in Utrecht een nationale vee- en paar- dententoonstelling gehouden, welke onge twijfeld mede de waarde van Utrecht als agrarisch centrum tijdens de najaarsbeur- *en zal verhoogen* De benoeming van Prins Bernhard als Koninklijk Commissaris De heer Graadt van Roggen ein digde zijn rede als volgt: Nog geen der 36 gehouden Ne derlandsche Jaarbeurzen heeft op dermate verheugende wijze een verschil vertoond met haar aequivalente voorgangster, dan de Najaarsbeurs 1937 met die van het vorig jaar te aanschou wen geeft. In nog één opzicht verschillen de huidige tijdsom standigheden zéér van die van een jaar geleden. Toen, op 8 September 1936, de Najaarsbeurs geopend werd, werd in de mor genuren door den aether een be richt uitgezonden, dat als een loopend vuur de geheele Jaar beurs in lichter laaie zette. Het feestgedruisch, dat dien dag was ingezet, om op bescheiden wijze de opening der eerste agrarische Jaarbeurs in Nederland te vie ren, werd tienduizendvoudig overstemd door den jubel, die toen uit het hart van het Neder landsche volk omhoogbruiste. De handel ter beurze stond stil en de Jaarbeurs verloor op die Na jaarsbeurs een vollen beursdag, maar zij won een Koninklijk Commissaris, onder wiens oogen en onder wiens persoonlijke me dewerking, nog eer een jaar ver- loopen was, een nieuwe Najaars beurs kon worden opgebouwd. Zoo moge dan deze 37e Konink lijke Nederlandsche Jaarsbeurs uitvaren onder de bescherming van de oude, beproefde kleuren van den nieuwen prinselijken standaard; onder het Oranje, het symbool van de eenheid van het nationaal willen, onder het Nas- sausch blauw, de kleur van de trouw en.... van 't Vertrouwen. Met applaus onderstreepten de aanwezi gen deze rede. Daarna werd een rondgang over de Jaarbeurs gemaakt Jongeman in brand gevlogen En ernstig gewond Den 17-jarigen schipper van O. ïs te Ouderkerk a.d. Amstel een ern stig ongeval overkomen. Hij was met petroleum in de sohuit bezig, toen dit vooht vlam vatte waardoor ook de kleeding van de jongeman in brand ge raakte, Door voorbijgangers konden de vlam men spoedig worden gedoofd, maar dit nam niet weg dat van O. aan het boven lichaam en het gelaat vreeselijke brand wonden bekwam. Door een arts daar ter plaatse werd eerste medische hulp ver leend, waarna hij naar huis is vervoerd en Dr. H. verdere hulp verleende. Zijn toestand is niet direct levensgevaarlijk* HET KANO-ONGELUK IN DE SCHIE Niet aan onvoorzichtigheid te wijten Het bericht over het kano-ongeluk in do Schie, waarbij de heer Van der Hoek en em 6-jarig meisje zijn verdronken, kan den in druk wekken, dat hier sprake van onvoor zichtigheid is geweest. Verklaringen van ooggetuigen en wat het 'geredde 6-jarige dochtertje van den heer v. d. Hoek er nog over weet te vertellen, doen vermoeden dat de heer v. d. Hoek werd ge dwongen de manoeuvre tusschen sleepboot en sleepschip uit te voeren, daar hij, door de zuiging van de sleepboot, naar het mid den geirokken, niet meer zooveel macht over zijn kano had, dat hij het öleepschüp door achteruit te gaan of naar den wal te wenden kon ontwijken. Het eenige wat hij kon do^n ,was uit alle macht probeeren vóór het sleep schip langs te varen, wat eahter niet heeft mogen lukken. Inbreker ontsnapt aan bewakers Door vrachtauto gedood Dezer dagen zijn te Amersfoort drie personen gearresteerd, die verdacht werden van een groot aantal inbraken, den laatsten tijd in Amersfoort en omgaving gepleegd. Alle drie hebben imiddels een volledige be kentenis afgelegd. Vannmorgen zou een van hen, de 25-jarige H. van der B., onder politiege- leide naar het station worden overge bracht, om op transport naar Utrecht te worden gesteld. Op een gegeven oogen- Iblik wist de jongeman aan zijn bewakers te ontsnappen. In zijn poging om te ontvlucten werd hij door een juist pas- seerende vrachtauto gegrepen en op slag gedood. Het stoffelijk overschot is naar de al- gemeente begraafplaats gebracht.' L'HEURE EXQUISE.... De Schiedamsche spookhistorie Een medewerker schrijft ons; Het is openbaar, dat het spóókt in Schie dam. Als wij tusschen 11 en 12 in de omgeving van het station fietsen, gaat er een rilling van afga-ijzen door de daar verzamelde me nigte. BegrijpelijkDaar gaat een man, die pas onder het natriumlicht op den Rotter- damschen Dijk vandaan komt en de daar opgedane vale kleur nog op de kaken moet hebben en die man draagt een donker overhemd met een witte das. Hu-u-u-u-h! De reeds ijselijk ijzende menigte ijst te Is u de griezeligheid van een fietsenden, langen, 'n donker overhemd met witte das dragenden en bovendien vreemden man, die zich voortbeweegt onder het licht der sterren, reeds opgevallen? Gelukkig zijn de spoorboomen dicht, zoo dat het spook-op-de-fiets moet wachten, net als alle andere spokenkijkers, die hier staan te rillen. Men kan nu zelfs de streepjes op z'n witte das zien en dat stemt rustig. De angst luwt,, de trein komt voorbij, de spoorboomen blijven dicht. De menigte mompelt, In normale om standigheden zou ze mopperen, wat niet veel scheelt, maar nu mompelt ze zonder te mopperen, zelfs al blijven de spoorboo men gesloten. Dan, plots verstomt het gemompel'een starre stilte valt in. Het spook? „O, 't is een vallende ster" zegt een nog moedige jonge man en de ban is weer gebroken. Nu kan zoo'n ster allergriezeligst vallen en tenslotte is een spook óók wit, net als de witte das van een spook-op-de-fiets. Vergeet ook niet, dat het half twaalf is. De spoorboomen gaan open en tot onze verbazing blijft de menigte grootendeels staan. Heeft de spokenvrees hier in de zil verig glanzende spoorrails een streep ge trokken, welke zegt „tot hier toe en niet verder?" Wij fietsen weer en komen op den Paral lelweg, de plaats des onheils. Hier is zelfs het gemompel verstomd, de hier verzamel de groepen menschen fluisteren, zacht en bescheiden, parallel geschakeld als ze zijn met het spook van den Parallelweg. Evenwel: poëzie is overal, overal m'n vrinden Te midden van de menigte staat 'n ij s- w a gent je en een lief. laat opgehouden kind. hooren we met ingehouden^ nauw be dwongen genotstem fluisteren: „Eentje van vijf", waarop de spook-ijsleyerancier on hoorbaar het koperen deksel van het ijsvat- vat en er, met het ééne oog in bet ijs en het andere gericht naar pand 136, eentfe smeert. Wij hebben ons spoedig geconformeerd aan de spook sfeer en wachten af de din gen, die om twaalf uur komen zullen, het uur waarop de spoken gaan slaap-wande- len. Al onze vezelen zijn gespannen en onze starende oogen hebben voor de 136ste maal den gevel van pand 106 afgezocht, de zwar te gevel met de dof-donkere ruit, waarop het spook zelf een barst moet hebben go- klopt, zóó hard klop te-die Het zal vijf voor twaalf zijn als we van achter worden benaderd. Wij voelen dat, Juist heeft ons ©en collega verteld hoe het hem in de Geldersche bosschen eens overkomen is, dat ze hem bij vergissing bijna aan een lang mes hebben geregen, welk feit voorkomen is door het andere feit, dat onze collega het wereldrecord snel wandelen vermocht te verbeteren. Het mes zien we reeds achter ons flikkeren als we het dreigend onheil op ons voelen aan komen. Dan zegt een lompe stem; „Mot je hier z ij n of mot je hier niet z ij n. Als je hier niet zijn mot, mot je weg"'. Dit alles heel dreigend en om vijf voor twaalf. Wat is een goed geweten toch véél waard. Met de hand op het hart kunnen we aan dezen hulpofficier van justitie, vertegen woordigd in de gedaante van een buurt bewoner verklaren, dat we motten. Dan is het twee minuten voor twaalf. Overal hangen nu de bewoners ten ven- stere uit of wel ze staan op straat. Alleen bewoners en zij „die er zijn mot ten" zijn er nog. In de verte slaat een klok twaalf naakte, ijskoude slacen. I.'heure exquise Wij staren allen naar pand 136. Zal het spook komen? Mot ie d'r zijn of mot ie d'r niet zijn? De gil van een stoomlocomotief scheurt door de nacht. Dan komt het Vier mannen komen voor de deur van pand 136 aan. Zij zwijgen. Zij zwijgen als veemrechters. die een geheimzinnig vonnis gaan voltrek ken. Eén opent de deur. Zwijgend. De drie anderen gaan voor. Zwijgend. Een zaklan taarn licht de veemrechters voor als ze de trap op gaan. In de donkere voorkamer zien we schimmen. Een petroleumlamp wordt ontstoken en lange zwarte schaduwen dansen op het be hang. Er verschijnt een wit hemd nadat een donkere werkkiel over twee angstig ver-, wrongen armen is getrokken. De petroleumlamp wordt uitgeblazen. Het spook heeft zich uitgekleed en is naar bed gegaan. Wij doen het ook en droomen van een spookoh wat griezelig! DE SPOORWEG ALPHEN AAN DEN RIJNUITHOORN Ged. Staten hebben een schrijven gericht aan B. en W. te M ij d r e c h t betre>ffende onderhandelingen die beoogen de aanleg van een weg over de opgeheven spoorweg U i t- h o o i 1 p h e n a. d. R ij n, zoodat het bm'je niet doelloos blijft liggen. Vliegtuig op zee gedaald Scheveningsche logger redt de bemanning Bij de reederij V. F. Vrolijk te Scheve ningen is bericht ontvangen, dat een oa rer motorloggers, de SCH 103, schipper L. Taal. gistermiddag, 60 mijl van Scarlxirough eer Engelsch watervliegtuig heeft opgepikt, dat een noodlanding op zee had moeten ma ken. Aan boord bevonden zich 6 menschen, die door den logger op zee zijn overgenomen. Tengevolge van het stormachtige weer 's de tros een keer gebroken, zoodat deze op nieuw moest worden vastgemaakt. De log ger heeft het vliegtuig 60 mijl gesleept en in de baai van Sharbourgh binnengebracht. Zoons, die hun vader doodden Voor de rechtbank te Maastricht stonden terecht da Gebr. H. B. en A. B. uit Kerkrade, wegens doodslag, gepleegd op hun vader. De man, die een dronkaard was kwam op een avond in Juni thuis en maakte ruzie over een stoel, die in de huis kamer verplaatst was. Op het gerucht der woordenwisseling tusschen den vader aan den eenen kant en de moeder en zoon aan den anderen kant, kwam A naar beneden, die zijn vader verzocht stil te zijn. Vader B. richtte zich toen tegen zijn zoon A Er ontstond een vechtpartij, waarbij de zoons hun vader met een stoel tegen den grond sloegen. Toen hij daar lag, zijn zij doorgegaan met slaan totdat de stoel ver nield was. De man was toen reeds over- Uit de verklaringen van de vrouw van den verslagen e en van een drietal getuigen a décharge bleek, dat de man reeds jaren lang zijn gezin tot een hel gemaakt had' en altijd ruzie zocht als hij dronken was. In zijn requisitoir wilde het O.M., waar genomen door mr. Dautzenberg, daar wel rekening mee houden, doch toch een ern stige straf eischen, opadat de zoons na dei eersten slag hadden kunnen ophouden. Tegen elk der verdachten eischte spr. een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden wegens zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende. De uitspraak is hepajald op 20 September. HET ARBEIDSONGELUK TE SLEEN (L.) Inzake het ernstige ongeluk aan de haven in het Julianakanaal te Stein (L.) waar bij één arbeider werd gedood en één ern stig gewond, vernemen wij het volgende: Sinds eenige weken is men bezig de be staande haven uit te breiden. Gistermiddag te omstreeks half twee is fle grond, welke onder de langs het kanaal tusschen Ur- mond en Stein loopende rails ligt, plotse ling in beweging gekomen. Juist op het oogenblik, dat een locomotief met elf wa gens, zwaar geladen met steenslag, daar over reed. Het gevolg was, dat de trein, op twee van de wagens na, kantelde en van een hoogte van ongeveer zeven meter in het water terecht kwam. Op de locomotief en de wagens bevon den zich in totaal zeventien personen. Vijftien hunner konden bijtijds van de wagens springen. De stoker op de locomo tief, de 18-jarige D. L. Besten uit Treebeek, bij Heerlen, kwam eahter onder de locomotief terecht. Hij werd later met verbrijzelden schedel onder de machine vandaan gehaald. De ander een zekere J. Bakker uit Sittard, bo- kwam vrij ernstige kneuzingen en brak een been. De justitie stelt een onderzoek in. Gratis reis- en entrée voor 2 personen Jaarbeurs te Utrecht Inlichtingen: C G. BERG „ONS WOONHUIS" Rotterdam Commissionair in complete Meubileering Beijeriandsche'aan 132 Tel 50851-54456 Paard op hol geslagen Kindje gedood, landbouwer ernstig gewond Gistermiddag sloeg het paard van den landbouwer Vullings te Be eg den, dat voor een kar met hooi gespannen was, plot seling op hol. Het dier rende den achter het erf gelegen tuin in, de kar achter zich mee sleurend. In de tuin speelden eenige kinderen, ter wijl het negen maanden oude dochtertje van den landbouwer m een wagen lag. Het paard heeft den wagen omver geloopen, ten gevolge waarvan het kindje op slag \verd gedood. Vullings, die trachtte het paard te grijpen, raakte onder de kar, en bekwam een ernstige hersenschudding. Den man zijn de laatste H.H. Sacramenten toegediend. Het paard is later gegrepen. Nieuwe truc om onderaan, te vinden Gistermiddag meldde zich bij den opzich ter van een complex woningen in Am sterdam-West een man, die mededeel de, dat hij uit Bergen (N.-H.) kwam en zich voorstelde als de nieuwe huurder van een leegstaand perceel aan de Davisstraat. Aangezien het verhuren van woningen ook door den eigenaar zelf geschiedt en de op zichter daar dan pas later van op de hoogte wordt gesteld, gaf hij den man de steutels. Het bleek, dat de woningzoekende uit Bergen ergens om een hoekje een groote ver huiswagen had staan met een vol ledigen inboedel. Hij begaf zich daarmede naar ge noemde straat en beeon ziin meubelen in het leegstaande huis onder dak te brengen. Dit bevreemdde de buren, aansrezien de wo ning noch schoongemaakt, noch gestoffeerd was en zij meestal, beter dan de oDzichter. van de komst van nieuwe huren op de hoogve schijnen te ziin. Zij ziin bij den on- zichter gaan vragen of de woning verhuurd was. De opzichter informeerde op zi:-j beurt bii den eigenaar en toen deze ook van niets bleek te weten had men weldra door. dat de Bergenaar met behuln van een truc huisves ting en onderdak voor ziin meubelen had i'rachten te vinden. De nolitie werd gewaar schuwd en den vreemdeling werd duidelijk gemaakt, dat hij ten spoedigste de woning weer moest ontruimen. ECONOMIE EN FINANCIEN De groothandelsprijzen Een kleine stijging ln Augustus Het indexcijfer van de groothandelsprij zen heeft zich voor Augustus gesteld op 77.6 tegen 77.5 in Juli jl. Vorig jaar waren deze cijPers reep. 62.6 en 62.7. Het meest steeg ten opzichte van Juli jl. het indexcijfer voor chemische waren, nl. met 3.4 Voor textielwaren trad de sterkste daling op, nl. met 7.3 siimds Juli 1937. Hoogste stand te Zürich 768.6. .i, Laagste stand te Janmayen 734.2. Stand vanmorgen halftwaalf 7G4.& WEERVERWACHTING Matige tot zwakke Westelijke tot Zuid westelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, iets warmer. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT De IJsland-depressie trok Oost-Noordoost- waarts; het centrum ligt thans tusschen IJsland en de Noorsche kust; een nieuwe secundaire ligt weer bewesten Ierland. Do hooge luchtdruk hield over het vasteland van West-Europa stand; in het Zuidwesten van het waarnemingsgebied steeg de lucht druk. De geheele Noordelijke helft van het waarnemingsgebied bevindt zich onder in vloed van de depressie; er waaien krachtiee plaatselijk stormachtige winden rond het depressiecentrum. De lucht is zwaar bewolkt tot betrokken met plaatselijk regen. In het afgeloopen etmaal is in het Noorden veel regen gevallen, Seydisfjord had 34, Thors- havn 24 mm. In het Zuidelijk deel van het waarnemingsgebied is het meest windstil of waaien zwakke winden, de lucht is er licht tot half bewolkt. Op IJsland en op het Noorden van de Britsche eilanden en in Noord-Scandinavië trad eenige afkoeling in; overigens steeg de temperatuur nog. De invloed van de depressie verwijdert zich thans van onze omgeving en daar ook niet verwacht wordt dat de nieuwe secun daire haar invloed vóór morgenavond zal doen gevoelen is de weersverwachting voor morgen gunstig. De wind zal West tot Zuid west blijven en in kracht vermoedelijk iets afnemen. De lucht zal gedeeltelijk bewolkt blijven met waarschijnlijk droog weer. Ver wacht wordt voorts dat de temperatuur nog iets zal stijgen. 8 SEPTEMBER Zonsopgang 6.24 uur, zonsondergang 7.32 uur Maan op vm. 10.38 uur, onder nam. 8.18 uur De Indische Conversieleening Morgen verschijnt prospectus Naar verluidt, zal morgen het prospectus verschijnen van de nieuwe 3 Indische conversieleening, de uitgifte waarvan we reeds hebben aangekondigd. De koers van uitgifte zal 96% bedragen. De gentleman-oplichter 'n Meesteres in intrigues Haar paspoort in beslag genomen Om vluchten te voorkomen 's Gravenliage, Dinsdag A/ARE de politie wat minder spaarzaam met haar mededee- lingen, dan zou het zeker geen al te moeilijke opgave zijn over de avon turen van den gentleman-oplichter J. E. C. G. alhier een completen ro man samen te stellen. Want na het geen we gisteren reeds over deze brutale affaire konden melden is ons gebleken, dat de bewuste suikertante een kennis van hem is geweest, die aanvankelijk zeer vermogend was, doch zóó door hem is geplukt, dat zij thans in Arnhem op kamers moet wonen. Voorts is komen vast te staan, dat hij iemand uit dezelfde stad, waarmee hij vroeger een soort com pagnonschap had, voor niet minder dan 100.000 heeft benadeeld Daar komt nog bij, dat de echtgenoote van G. blijkbaar uit hetzelfde hout is ge sneden. Daarop wijzen althans de pijnlijke ervaringen der Scheveningsche fam. Z., die alvorens met G. in contact te komen, door mevrouw G. op listige wijze om den tuin is geleid, teneinde voor de misdadige prak tijken van haar man het pad te effenen. De eerste leugens Nu bijna twee jaar geleden was z ij het, die bij genoemde familie aanklopte voor het huren van een etage. Daarbij gaf zij voor, dat niet haar man, doch zij de zaken regelde omdat hij wat al te gemakkelijk het geld liet rollen. De heer G. stond min of meer onder curateele, welke mededeeling zij nog wat aannemelijker maakte door er aan toe te voegen, dat hij om diezelfde reden met zijn geheele familie in onmin leefde. Wat zij eohter niet vertelde was het feit, dat de oorzaak van die onmin gelegen was in de simpele afkomst van haarzelf. Totaal tegen den zin van G's bloedverwanten was hij destijds met haar in het huwelijk getreden Mede hierom liet mevrouw G. geen ge legenheid voorbijgaan om de familie van haar man het leven zuur te maken. Zij ver maakte zich bijvoorbeeld dagen achtereen met het rijden en rossen in luxe auto's die ze van die en genen huurde, doch welke den indruk moesten wekken, aJsof ze tot haar privé bezit behoorden, De eerste dagen bij de familie Z. bracht alleen in gezelschap van haar zoon door. Haar man werd, zoo zei de ze, nog een weekje in beslag genomen voor de regeling van een erfenis van zijn tante, doch zou, wanneer hij de noodige inlichtingen daartoe verstrekt had, ook spoedig zijn intrek op Schevenin- gen nemen. Inderdaad verscheen de heer G. spoedig in den Scheveningsohen familiekring, waar hij aanvankelijk niet zonder wantrouwen werd gadegeslagen. Hij praatte veel over moeilijkheden, die hem door zijn familie in den weg werden gelegd, doch het vertrou welijk* verhaal van mevrouw G. was vol doende voor de familie Z. om hem hoogstens als beklagenswaardig, maar in geen geval als doortrapt gemeen te beschouwen. Men betaalde prompt Eén belangrijke factor om het begeerde vertrouwen zoo spoedig mogelijk te ver werven was een prompte betaling van de huur. Toen daarna ook weldra de fabel van de erfenis ad 200.000 opgeld deed en G. een gezegelde acte met eerbiedwekkende namen kon toonen waren de laatste sporen van twijfel radicaal uitgewisoht. Het goed vertrouwen van de familie Z. was geboren en daarmee de mijlpaal bereikt, waarbij het rijk van leenen en voorschieten een aanvang nemen kon. Het begon met kleine bedragen, die in den loop van ver schillende maanden steeds grooter werden om tenslotte de som van 3% mille te over schrijden. De heer Z. had er zelfs al enkele effecten voor moeten verzilveren. Een nichtje gepaaid Toen G. bij de familie Z. zoover gevorderd was. dat er bezwaren rezen om met het lee nen door te gaan. nam hij een nichtje dier familie in den arm. Dit meisje, dat te Leiden als verpleeg ster werkzaam was, zou voor eenigen tijd meegaan naar het Zwitsersche plaatsje Chaminox, om voor zijn vrouw huishou delijke werkzaamheden te verrichten. Hij had daar volgens zijn zeggen een villa Jaennette staan die hij trouw ieder jaar eenige maanden bewoonde, zoodat zij dan op een goedkoope wijze ook eens zou kunnen genieten van het fraaie berglandschap. Dit lokte het meisje der mate, dat zij haar Leidsche betrekking er voor in den steek liet en in December j.l. samen met de familie G. naar Alpen land toog. Waar G. aldus niet met de noorderzon vertrok, bestond er voor do familie Z. nóg niet direct aanleiding om hem tot terugbetaling van de geleende gelden aan te manen, Een vriendin volgt In Zwitserland maakte Ga nieuwe slacht- offers zooals men weet; waartoe ook een vriendin van het nichtje behoorde, die on derwijzeres is en eveneens werd uitsenoo- digd de met sneeuw en ijs bedekte bergen eens te komen aanschouwen. Zij aanvaardde wplgemoed den tocht, genoot een allerharte lijkste ontvangst doch nadat 7.e er een naar weken was wist G. ook van haar wat geld los te maken. Zoo heel veel was het geluk kig niet. maar na een maand kon zij ver trekken met de mededeeling eenig geduld la tpoeten oefenen. Het nichtje verging het net zoo. Weliswaar had hij zijn kans niet schoon gezien bij haar een leening te sluiten, doch in elk geval schoof hij zijn betalingsbeloften voor ver- richte bezigheden od de lange baan, zoodat het meisie hem tenslotte mistroostig verliet, om in Chaminox weer een verpleegsters- betrekkin^ te zoeken. Die vond zij. doch hri zal thans niet lang meer duren, of zij zal het land moeten verlaten wegens 't gemis van een werkvergunning. „We komen weer terng". Tevoren had zich evenwel nog wat anders afgespeeld. Betrekkelijk gauw. nadat de fa milie G. naar Zwitserland was vertrokken, zond mevrouw G. een brief aan de Scheve ningsche familie, dat ze 6 Januari weer te rug kwamen om de erfenis te incasseeren. Daarom moest de etage vóór dien tijd heelemaal worden opgeknapt. Overeenkom stig de wensch zette de heer Z. den schil der en behanger aan 't werk en toen de datum van 6 Januari was aangebroken ar riveerde de familie G. i Ai ras kwam G. daarop met de verkla ring, dat de afwikkelingen van de erfenis minder vlot gingen dan hem bericht was, zoodat men nog wat in Scheveningen bleef vertoeven. Gedurende dien tijd, een maand ongeveer, amuseerde het nichtje zich in villa „Jeannette", waarbij haar vriendin zoolang de huishouding financierde. Nadat een maand verstreken was, zonder dat van de erfenis ook maar iets openbaar werd, wist mevrouw G. de familie Z. onder mooie voorspiegelingen wijs te maken, dat het weliswaar wat tegen zat, doch dat het toch nog slechts een kwestie van dagen zou zijn. Opnieuw werd afgereisd naar Cha minox, waar toen weldra het hierboven geschetste lot der beide meisjes zich vol trok. Een politie-adviea Dat was voor den heer Z. het- sein om de politie in de zaak te mengen, die hem ad viseerde de „correspondentie, welke regel- matig had plaats gevonden, nog niet te staken. Den gedupeerden kleermaker N. V. uit de Anna Paulownastraat, die zich, ge lijk men weet, inmiddels ook op het hoofd bureau had vervoegd, werd een dergelijke raad gegeven. Mogelijk, dat op die manier de oplichters zich nog eens zouden ver* stouten hnn voeten op Haagsrhen bodem te zet Ven. Zij hebben dit ook gedaan en zijn, gelijk bekend, nadien niet meer In Cham>- nox teruggekeerd. G. is opgesloten in hel Huis van Bewaring, terwijl zijn vrouw, on danks alles, nog op vrije voeten is, daar tegen haar nog geen strafvervolging is in gesteld. Haar pas is evenwel in beslag ge« nomen om eventueel© ontvluchtingspogin gen .te .verijdelen. f

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 3