Spaansch schip op den loop ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 DERDE BEAD PAG. g Muiterij aan boord? De trossen werden gekapt en met drie Hollanders aan boord zee gekozen OP mysterieuze wijze is gistermid dag een Spaansch schip, de Aizkori Mendi, uit de Rotterdamsche haven verdwenen, om met volle kracht zee waarts te sboomen. Drie Hollanders, die aan boord wa ren, zijn aanvankelijk meegevoerd, doch op de loodsboot buitengaats af gezet, waarna het Spaansche schip, waarop vermoedelijk muiterij is uit gebroken, verder is gevaren- De Aizkori Mendi was op 17 Augustus met graan uit Buenos Aires te Rotterdam aange kómen en had ligplaats gekregen op boei 7 in de Maashaven, waar het schip is gelost, Het schip is daar nog blijven liggen in af wachting van den dag waarop het bij Wilton- Fijenoord zou kunnen worden gedokt. Gis termiddag zou de Aizkori Mendi naar Wilton worden gesleept. Aan boord was toen slechts een gedeelte van de bemanning en de kapi tein, terwijl voorts de havenloods Scheur kogel, een waterklerk en een kantoorbedien de, resp. genaamd v. d. Heide en Aelbrecht- schen en in dienst bij de cargadoors firma Sir Ranon de la Sulta, zich aan boord bevon den. De trossen gekapt Toen het schip, door een tweetal haven booten getrokken, midden op de rivier lag werden tot stomme verbazing van het perso neel der sleepbooten plotseling de trassen ge kapt en de Spanjaard ging er full speed tus- schenuit! Op de sleepbooten dacht men: „Da; niet goed!" Er waren nog Hollanders aan boord en daarom kwam een der sleepbooten langszij om te zien, of de Hollanders misschien over wilden springen. Natuurlijk zou dat niet mogelijk zijn, wan neer het Spaansche schip met volle kracht door bleef stoomen en dit was het geval, zoo- dat men op de sleepboot tot de conclusie kwam, dat de Hollanders tegen hun wil wer den vastgehouden. Daarom werd de wal opgezocht en di vierpolitie en de havendienst gewaarschuwd. De Havenmeester zag geen andere oplossing, voor geval de Spanjaard niet tot reden te brengen was, dan om de hulp van het depar tement van Defensie op de hoogte te stellen. Dit geschiedde en de minister van Defensie gaf last, dat Hr. Ms. Medusa, een mijnenleg- ger, welke te Vlissingen lag, in gereedheid zou worden gebraoht om zoo noodig de Aiz kori Mendi te achtervolgen. De spanning, wat er gebeuren zou, toe, toen bij Maassluis een sleepboot van Dirkzwager evenmin als de sleepboot in Rot terdam contact kon krijgen met het Spaan sche schip en dit full speed door bleef varen, Men scheen op de brug van den Spanjaard net te doen of men niets zag en ook van de Hollanders viel niets te bekennen. Te Hoek van Holland kwam als naar ge- ONS FEUILLETON KORTE INHOUD VAN HET VOORGAANDE Ook binnen de poorten van Enkhuizen verwierf de „nye leere" talrijke aanhangers en ze vond in den jongen priester Comelis Kooltuyn een welsprekend pleitbezorger. Natuurlijk bleef dat niet zonder gevolgen: Kooltuyn moest in Den Haag voor Ruwaerdl Tapper verschijnen. Toen hij in Enkhuizen terugkeerde was de St. Gomaruskerk overvol, want ieder wilde weten wat de moedige priester besluiten zou. Hij hield een aangrijpend sermoen en ein digde met deze ivoorden: Ik kan geen gehoor geven aan allen die vit welke nobele drijf- veeren ook mij over willen halen om mijn roeping ontrouw te zijn. Ik sta daarom op deze dag voor het laatst voor u, en ik zal gaan de weg, die God mij zendt'. Niet lang daarna vertrok Comelis Kool tuyn naar Embden. Als de edelen hun smeekschrift der Land voogdes hebben aangeboden, komt er wat verademing. Maar vlak daarop klinkt als een donderslag de tijding door de Nederlan den, dat Alva met een groot leger op komst is. De Prins van Oranje op wien velen hun vertrouwen gesteld hadden, vluchtnaar Duitschland. Andries Dirksz de leeraar der kleine Enk- huizer gemeente, besluit de stad te verlaten. Ik zou uw leven in gevaar brengen zoo zeide hij tot zijn volgelingen ik zou een slecht herder zijn wanneer ik mijn schapen zoo overleverde aan de wolf. (Zie vervolg hieronder) woonte de „Reporter", het afhaalbootje L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst, langszij om zoo noodig wie dat wilde aan land te brengen. Men zag wel een man op de brug druk gesticuleeren en iets door een megafoon roepen, waaruit men opmaakte, dat de loods buitengaats zou worden afgezet op de loods boot, maar zekerheid was daar niet over te krijgen. Met spanning wachtte men dan ook het binnenkomen van de loodsboot af. bracht inderdaad de drie Hollanders mee, die op zoo onvrijwillige wijze den tocht met het voortvluchtige schip hadden meegemaakt. De Aizkori Mendi had, om den Zuid gaan de, even de loodsboot gepraaid om deze drie menschen af te zetten, om direct daarop w met groote snelheid verder te stoomen. Het bleek vooralsnog niet mogelijk van de drie „geredde" Hollanders te weten te komen hoe precies de toedracht van de wonderlijke ontsnapping van het Spaansche sohip is vveest. Muiterij? Waarschijnlijk heeft echter een deel van de bemanning, die een der oorlogvoerende partijen in Spanje was toegedaan, van haar toevallige meerderheid aan boord gebruik gemaakt om door muiterij de leiding var schip in handen te krijgen en er mee van door te gaan. Men wilde zich daarbij niet op den Water weg ophouden om te voorkomen, dat de ka pitein zijn gezag zou laten gelden en hulp van de autoriteiten zou inroepen en is daar om doorgestoomd totdat men buitengaats was en er geen gevaar voor aanhouding meer was, Eerst toen heeft mer de drie Hollanders la ten ga^n. De Aizkori Mendi is een schip van 6202 Br. R.T. en behoort toe aan de Compagnie Navi gation Sulta Y Aznar te Bilbao. Het is het ex s.s. Altuna Menki en 1922 gebouwd bij John Redhead Son te South Shield. Ondersteuningsgelden gestolen Ten bedrage van 400 Uit een ijzeren geldkist, welke was opgeborgen in het kantoor van de Gem. Arbeidsbeurs aan de Bonestraat te Maassluis, is een bedrag van ongeveer vier honderd gulden ont vreemd. Het geld was bestemd voor de uitkeering an ondersteunden van het burgerlijk arm bestuur, welke uitkeering gisteravond on l geschieden. De penningmees ter van het B. A. had het geld 's middags bij den gemeente-ontvanger in ontvangst geno- het gebouw van de arbeidsbeurs gebracht, waar hot in een kast werd wegge sloten. Toen hij de geldkist gisteravond open de, was de inhoud verdwenen. De ondersteun den werden heengezonden met het verzoek Zaterdagmiddag terug te komen. Het onder zoek wordt ten zeerste bemoeilijkt doordat elk spoor omtrent de diefstal ontbreekt. Het personeel van de arbeidsbeurs was om vijf uur naar huis gegaan, waarna het gebouw, dat alleen staat, geheel verlaten was. De brand op de Kota Agoeng Post gedeeltelijk verbrand Volgens bij het hoofdbestuur der P.T.T. inlichtingen heeft de vuurhaard de „Kota Agoeng" gewoed in de mailka- Een gedeelte van de brieven- en pakket- post is verbrand'. In welke mate de post door den brand is verloren gegaan, is nog niet bekend. De secretaris van de socialistische arbei ders Internationale, de Oostenrijker Frie- drich Adler, die te Roosendaal was aange houden en ingesloten in het huis van bewa ring, omdat hij op een valsche pas ons land was binnengekomen, is gistermiddag door de Rotterdamsche Rechtbank na een zit ting, die eenige uren duurde, op vrije voe ten gesteld. DAVO HAARDEN EN HAARDKACHELS Gegarandeerd HET SCHIPPERSCONFLICT TE ZWOLLE Het standpunt der beide partijen Aan een communiqué van de Bevrach tingscommissie te Zwo 11 e, ontleenen we de volgende bijzonderheden: Tijdens de werking van de wet op de Evenredige Vrachtverdeeling werd gecon stateerd, dat de overslag van wegenmate- riaal bestemd voor de noordelijke en ooste lijke provincies, op het Zwartewater sterk terugliep, hetgeen een achteruitgang van werkgelegenheid voor de schippers van de provinciale vaart inhield. Teneinde gedurende de overigens stille zomermaanden aan de provinciale schip pers vervoer te verschaffen en de positie van de provinciale vaart te verstevigen, werd door de Bevrachtingscommissie voor bepaalde transporten sinds 't voorjaar een verlaagd tarief toegepast. Uit de schipperij rezen bezwaren: vreesd werd, dat wel lagere tarieven zou den worden toegepast, maar dat de vaar- gelegcnheid niet merkbaar zou toenemen en de wachttijden dus niet zouden verbeteren. De bevrachtingscommissie heeft haar maatregelen echter gehandhaafd en is or in geslaagd het vervoer van duizenden ton nen wegenmateriaal voor de schippers op gedragen te krijgen tegen vrachten, welke naar het inzicht van de geheele commissie nog voldoende geacht kunnen worden. Tegenover een vervoer van 1732 ton in Juli en Augustus 1936 stond een verlading van 9801 ton in Juli en Augustus 1937. De verbetering komt eveneens tot uiting in de wachttijden. Per 1 September 1937 zou het verlaagde tarief, in verband met het drukkere najaars seizoen, worden opgeheven. Eenige di tevoren hebben de schippens evenwel plot seling geweigerd vrachten tegen het nog geldende bijzondere tarief aan te nemen. De Bevrachtingscommissie heeft toen het vervoer van basalt vrij gegeven. Geen enkele schipper wenschte evenwel basalt te voeren. De Bevrachtingscommissie heeft daarop aan alle schippers, die daarvoor in aanmerking kwamen, op hun beurt het transport aangeboden, doch allen weigerden. Deze weigering heeft de Bevrachtingscom missie, overeenkomstig haar bevoegdheid, beantwoord met een maand uitsluiting van de betrokkenen voor alle vervoer. Daarop weigerden alle te Zwolle ingeschreven schippers eenig vervoer aan te nemen. De Bevrachtingscommissie zag zich daar op genoodzaakt alle vervoer vrij te geven. Geen enkele schipper leende zich echter voor bevrachting. Het bestuurderscollege van de samenwer kende schippersorganisaties heeft toen be roep aangeteekend bij den Raad van roep voor Bevrachtingszaken tegen de slissing van de Bevrachtingscommissie te Zwolle' en verzocht om alleen goedkeuring te geven voor een speciale regeling van het vervoer van wegenmateriaal, zooals het be- stuurderscollege zich dat denkt, waarop, zooals gemeld, de uitsluiting, in afwachting van de uitspraak van den Raad werd op geschort. De Bevrachtingscommissie overweegt her stel van de normale bevrachting over de Beurs. Standpunt der schippersorganisaties In de schippersorganisaties meent men, naar men ons van die zijde meedeelt, .dat.; hu de instanties zijn ingeschakeld, wier' taak het is de oplossing te bevorderen, par tijen scherper tegenover elkaar staan dan tevoren. Dat 't bestuurders-college tegen de beslis sing van de Bevrachtingscommissie beroep heeft aangeteekend, hetgeen op instigatie an den secretaris van den Raad van Be roep zou zijn gebeurd, wordt een misver stand geacht Men meent, dat het conflict hangende het .erdere onderzoek, alreeds van de baan is. De schippers wenschen de vrije markt niet terug, welke hun thans is opgedrongen. Wat zij wenschten was juist krachtiger bescher ming van de wet op de Evenredige Vracht verdeeling, via de Bevrachtingscommissie. Tenslotte zochten zij ook geen voorloopige opheffing van de schorsing, maar een defi nitieve. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Benoemd zijn tot ridder In de Orde van Oran- je-Nassau. P. J Hamers. Amersfoort: A. E. Lan- enhorst te Hulst: dr J. Weener te Haarle Toegekend is de aan de Orde Nassau verbonden eere-medaille J. Hop te Alkmaar. CONSULATEN De heer A. Gall Is erkend en toegelaten als insui van Oostenrijk te Soerabaja. luit. ter zee L. F. het bevel over Hr Ms instructieschip „Schor pioen": het bevel daarover is opgedragen aan den kap.-lult. ter zee J. Varkevisser. DEPARTEMENTEN Bij het Dep. van Econ. Zaken is bevorderd t referendaris ln vasten dienst: mr H. C. Schokker, thans hoofdcommies. De Lord Mayor van Hull, die deze week iri ons land vertoeftbracht gisteren een bezoek aan de kaasmarkt te Alkmaari De doodslag te Groede Cassatie aangeteekend Naar wij vernemen heeft mr. J. H. R o 1 a n dus Hagedoorn, raadsman van den landbouwer F. J. G., te Groede, die door het Gerechtshof te 's-Gravenhage wegens doodslag veroordeeld is tot drie jaar gevan genisstraf, van dit arrest cassatie aangetee- G. had tijdens een twist een schot gelost op den landarbeider van de W., die daardoor vrijwel op slag is gedood. De Middelbungsche rechtbank had G. tot een gevangenisstraf van vijf jaar vei deeld en hoewel <le procureur-generaal in hooger beroep ontslag van rechtsvervolging wegens beroep op noodweerexces had gevor derd, heeft het Hof dit beroep verworpen en het vonnis van de Middelburgsche rechtbank bevestigd, behalve ten aanzien van de straf, welke tot drie jaar verminderd werd. Auto rijdt te water Vier inzittenden gered Een personenauto uiit Drachten, welke onderweg was naar Groningen, is onder Hoogkerk ten gevolge van de gladheid den weg en vermoedelijk door een defect de stuurinrichting tusschen twee boomen te recht gekomen en vervolgens gekanteld en in een langs den weg loopenden sloot geraakt. In den wagen bevonden zich vier personen, allen wonende te Drachten, nl. vader, zoon, dochter en schoonzoon. Toegesohoten hulp bracht het viertal weldra op liet droge, zoo dat de familie met den schrik en een nat pak vrij kwam. Na in een nabijgelegen woning op verhaal te zijn gekomen, hebben de vier Drachtenaren met een andere auto de reis naar Groningen voortgezet. De auto, welke later door een kraanwagen is gelicht, was aan de voorzijde zwaar be- DOOR EEN KNIJPER GEDOOD Gisternacht was men in de Vtrïcaanhaven te Vlaardingen Bezig mèt de lossing van het Nederl. s.s. „Flensburg", door mid dei van een drijvende kraan. Bij het laten zakken van den grijper stoot te de grijper tegen 'n schot en slingerde naar de plaats waar vier werklieden stonden. De 37-jarige W. Bel, wonende Prins Hen drikstcaat, raakte met het hoofd tusschen den grijper en het schot bekneld, dat geheel verbrijzeld werd. De dood trad onmiddel lijk in. Een der andere arbeiders werd aan een arm gekwetst. De ongelukkige laat een vrouw en drie kinderen na. De ongeveer anderhalve week geleden uit Tricht verdwenen 19-jarige Kalden is te recht De ouders hebben van de DOlitie be richt ontvangen, dat hun zoon in België aangehouden is en binnenkort naar Neder land gezonden zal worden. Spoedig zal nu opgehelderd kunnen worden, welke rol De Koning, die van ronselarij werd verdacht, bij de geheimzinnige verdwijning gespeeld heeft of dat zijn verklaringen juist zijn, dar hij volmaakt onschuldis is. D E V E O Steunkousen voor spataderen Niet knellend, niet warm Alleenr-verkoop: Wester-Apotheek S&S'TC'SfeS! Deveo-Depöt r„. 337055 Fa. C. Roosen Zn. K.S'VT 375 Elders wende men zich tot de fabrikante Fa. D. VAN OORT te Baarn. ZONDAG 5 SEPTEMBER BLOEMEND AAL 245,9 RL Uitzending Kerkdiensten uit de Geref. Kerk. Voor ganger Ds. Brussaard. v.m. 10 uur Tekst: Numeri 23, vers 10 b. 5 uur n.m. Tekst: Zondag 22. HILVERSUM I 1875 RL 8.55 VARA. 12.09 AVRO. 5.00 VARA. 6.30 VPRO. 8.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.30 Orgel spel. 10.00 Uitzending gewijd aan de ge vluchte Spaansche kinderen. 10.45 Decla matie. 11.00 Arbeiders-Muziekvereeniging „Voorwaarts". 11.20 De Stem des Volks, Rotterdam. 11.40 Orkestconcert. 12.00 Or gelconcert. 12.10 Omroeporkest. 1.50 Het Omroeporkest. 2.30 Orgelspel. 3.00 Resi dentie-orkest en soliste. 5.00 Arbeiders- Zangvereeniging „Morgenrood". 6.20 Gra mofoonmuziek. 6.30 „De Bijbel vertaald" reportage. 7.00 Protestamtsché Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Concertgebouw orkest en solist. 9.15 Radiojournaal. 9.30 Musette-Ensemble. 10.00 Declamatie. 11.00 Berichten ANP. HILVERSUM n 301 RL 8.30 NCRV. 9 30 KRO. 5.05 NCRV. 7.45—11.30 KRO. 8. Morgenwijding. 10.00 Hoogmis. 12.15 KRO- orkest. 2.30 Stedelijk orkest Maastricht. 4.00 Ziekenlof. 5.05 Gewijde muziek (gra- mofoonpl.). 5.50 Nederd. Hervormde Kerk dienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.). 7.50 Causerie „Rondom een Jubileum". 8.10 Berichten ANP. 8.30 KRO-osW. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog, DROITWICH 1500 RL 12.50 Orkest 1.50 Trio. 2.20 Declamatie. 3.20 Orkest. 4.20 Cause rie „The World Conference of the Society of Friends". 4.40 Orkest. 5.20 Religieuze causerie. 5.40 Pianovoordracht. 6.20 Cau serie „As I look back". 6.35 Harmonie orkest. 8.15 Kerkdienst. 9.25 BBC-orkest, -koor en solisten. 10.25 Sextet. RADIO PARIS 1648 RL 10.20 Orkest. 11.50 Orgelconcert. 12.50 Religieuze muziek. 2.05 Zang. 3.20 Zang. 3.35 Orkest. 4.05 Zang. 5.20 Orkest. 7.50 Zang. 8.50 Radio- tooneel. KEULEN 456 M 8.35 Orkestooncert. 11.35 Pianoduetten. 12.20 Orkest. 3.20 Gevari- Toenemende waardeering Voor het beroepskader bij het leger. Een paar jaar geleden had de Maat schappij van Handel en Nijverheid de heo- bflijkheid om over versoebring bij elke tak van staatsdienst rapporten uit te geven en daarbij vaak een tamelijk arrogante toon aan te slaan. Een enkele maal hebben wij deze al te vrijmoedige voorlichting bespro ken; verschillende brochures moesten we terzijde leggen. Wij werden aan deze dingen herinnerd, toen wij in Onze Banier, het orgaan van de Chr. Nat. Onderofficieren Vereem ging, het volgende lazen; Eindelijk dan gaan verschillende 'dag bladen inzien, dat het vraagstuk van het beroepskader er een is van eerste orde. De beroepsonderofficieren hebben dit wel anders ondervonden, toen de leuze „uitbranden" opgeld deed en de Maat schappij van Handel en Nijverheid al het mogelijke deed om aan te toonen. dat het beroepskader op z'n zachtst ge sproken overbodig was. Verlofskader kon die taak wel over nemen. Het handjevol beroepsmilitairen dat overbleef, kon niets anders doen dan zijn plicht en zette tegenover zooveel miskenning met op elkaar geklemde tanden de hakken in de klei. Het stond ontwijfelbaar vast, dat een- eerd concert. 4.20 Omroeporkest, -klein- orkest en solisten. 7.35 Pianovoordracht, 8.20 Omroeporkest. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 10.20 Orkest. 11.05 Accordeonmuziek. 11.20 Orkest. 1.30 Salonorkest. 3.05 Zang. 4.05 Orkest. 5.20 Koor „De Melomanen". 6.35 Pianovoor dracht. 8.20 Omroeporkest en reportage. 484 M.: 10.20 Zang- en Klarinetvoordxacht. 11.20 Orgelconcert. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 2.202.35 Pianovoordracht. 2.50 Orkest. 4.20 Pianosyncopations en Zang. 5.20 Orkest. 7.35 Pianovoordracht. 8.20 Omr oepsy mphonieor kest en solist. 10.30 Gramofoonmuziek. MAANDAG 6 SEPTEMBER HILVERSUM I 1875 M. Algem. programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Gramofoon muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Ge wijde muziek (gr.pl.). 11.15 Declamatie. 12.15 Ongelspel. 2.00 Zang en piano. 3.00 Declamatie. 3.30 Het omroeporkest. 4.30 Muzikale causerie. 7.40 „De 37ste Neder- landsche Jaarbeurs", causerie. 8.00 Berich ten ANP, 8.10 Omroeporkest. 9.30 Vacan- tieinterviews. 9.50 De Palladiams en orgel spel. 11.00 Berichten ANP. 11.4012.00 Gramofoonmuziek, HILVERSUM H 301 M. NCRV-Uitzending. 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Ohr. lectuur. 12.00 Berichten. 12.30 Sticbtsch Salonorkest. 2.00 Voor de scho len. 3.00 Onthulling Koningin Emma- Gedenkteeken, Middelburg, door H. RL de Koningin. 3.45 Bijbellezing. 5.00 Voor de kinderen. 6.30 Vragenuur. 7.00 Berichten. 7.15 Vragenuur. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. 8.15 Amhemsche Orkestver- eeniging. 9.00 „De Afrikaansche Bijbel vertaling", causerie. 9.30 Vervolg concert. (Om 10.10 Berichten ANP). 10.45 Gym nastiekles. 11.0012.00 Gramofoonmuziek, Hierna: Schriftlezing. DROITWICH 1500 RL 11.05 Orgelspel. 12.20 Militair orkest. 1.20 Orgelconcert. 2.30 „The British Diarists", causerie. 2.50 Pianovoordracht. 3.20 Stedelijk Orkest Harrogate. 4.20 Jazzmuziek (gr.pl.). 4.50 Viool en piano. 5.20 Orkest. 6.40 Muzikale causerie. 7.00 Pianovoordracht. 7.20 Geva rieerd programma. 8.05 Komische voor dracht. 8.20 BBC-Symphonie-orkest. 9.00 Orgelspel. 9.20 Orgel en de BBC-Zangers, 10.00 Berichten. 10.35 Orkest. RADIO PARIS 1648 RI. 7.10, 8.20 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12.20 Orkest. 4.05 Vioolconcert. 4.20 Kwartetconcert. 5.20 Orkest. 7.23 Piano en fluit. 8.50 Violacon cert. KEULEN 456 M. 12.20 Orkestconcert. 1.35 Nedersaksisch Symphonie-orkest. 2.35 Om- roepschrammelensemble. 4.20 Omroep» Amusementsorkest. 8.30 Omroeporkest, 10.5012.20 Concert. i BRUSSEL 322 en 484 RI. 322 M.: 12.50 Klein- orkest. 1.30 Salonorkest. 5.20 Omroep orkest. 6.50 Voor Oud-Strijders. 8.23 Om roeporkest en solist. 484 M.: 12.50 Salonorkest. 1.30 Klein» orkest. 6.35 Kleinorkest. 1 t maal, zij het dan na schade en schande, de oogen open zouden gaan. Het gezond verstand zou eenmaal tot de erkenten<s moeten komen, alle utopieën ten spijt, dat de realiteit van het leven wel ,ot andere gedachten zou dwingen. J Het is jammer, dat ons volk, dat tocli zijn Bijbel behoorde te kennen, door oor logsdreiging aan allen kant moest leeren hoe onmisbaar de weermacht is; doch af gezien daarvan stemt de toenemende waar- deering voor leger, yloot en luchtmacht tot vreugde. VRAAGT UW WINKELIER V.Z. PAP IN BLIK BETER DAN IN FLESSCHEN GEEN STATIEGELD NEEMT PROEF MET EEN BLIK V.Z. GORTEPAP of V.Z. BLOEMPAP Blijft geruimen tijd goed N.V. Vereenigde Zuivelbereiders Persoonsdam 18, ROTTERDAM, TeL 25030 De volgende dag vaart Andries Dirksz af naar Embden. Voor de derde maal is de reformatie in West-Friesland onderdrukt geworden. En nu voorgoed, constateert de deken van Hoorn grimmig. De vorige malen is men te slap opgetreden. Dat was een fout. Zachte heelmeesters maken stinkende wonden. Het is hard voor de menschen. Hard voor een man als Andries Dirksz, dat hij nu alweer het land uit moet. Hij was geen slecht persoon. Op het seminarie is hij een van de beste leer lingen geweest. Maar hij heeft zijn eigen toekomst bedorven gelijk hij ook zijn ziel bedorven heeft door zich af te geven met dat kettergebroed. Er zijn misbruiken in de kerk, ik er ken ze. Maar men moet daarom niet uit de kerk loopen. Ver beterd moeten de gebreken door de getrouwe priesters. En het volk zal de ketterij laten varen. Wij moeten streng zijn om erger ongelukken te voorkomen. De deken leest de brief over, die hij geschreven heeft aan 'de stedelijke overheden in zijn dekenaat, waarin hij hen aan spoort om dezelfde straffen, die tegen de kettersche leeraars bedreigd zijn, ook toe te passen op allen, die kettersche bijeenkomsten bijwonen en kettersche boeken lezen. Verban ning, gevangenschap, het zwaard, de mutserd. Er kropt wat bij den priester als hij de straffen vermeldt. Moeten ook ter goeder trouw dwalenden gedood worden? Hij lascht in: Genade kan worden verleend aan allen, die de ketterij afzweren en de sacramenten der Heilige Kerk eeren. Poene: een brandende waskaars te dragen voor een uur. Verdere tolerantie kan niet worden verleend. Onvergefelijk Is alle zwakheid in geestelijke zaken. In het verleden is die veel te veel getoond. Wanneer aanstonds tegen den Witten- berger met de uiterste gestrengheid opgetreden was, dan was de ketterij reeds lang verdwenen geweest. Thans kunnen alleen de hardste middelen nog een algemeene afval voor komen. Met vaste hand onderteekent de priester de brief. HOOFDSTUK X De burgemeesters, geroepen tot uitvoering van het Bloed plakkaat, overleggen in hun vergadering wie voor verban ning met verbeurdverklaring van goederen in aanmerking komen. „Andries Dirksz allereerst", meent burgemeester Reiniersz. „Hij is gisteren vertrokken", licht Frederik Symonsz spot tend in. „Zoo'n bloodaard'*, lacht hoonend Reiniersz. Men reageert niet op de uitval. Blauhulck wordt op de lijst der bannelingen genoteerd; hij heeft herberg verschaft aan een ketterschen leeraar. Krommendijk komt voor verbanning in aanmerking; hij heeft kettersche samenkomsten toegelaten in zijn zoutkeet... Het wordt een lange ceel van burgers, veroordeeld om ten eeuwigen dage uit de stad en van hun goederen gebannen te worden „Pieter Buiskes moet er ook op", oordeelt Reiniersz. Vesterman kucht eens. Hij wil er overheen praten. „Pieter Buiskes is een groot ketter", gaat Reiniersz door. Hij heeft Andries Dirksz herhaaldelijk in zijn huis gehad, en de laatste maal, dat die vermaledijde ketter een sermoen ge houden heeft, reed hij in z ij n wagen naar Broekerhaven". „Pieter Buiskes is ook een groot koopman", zegt Frederik Symonsz droog. „Juist", stemt Vesterman in, „juist! Wij zijn geroepen om de belangen van de stad te dienen. We moeten voorzichtig zijn wie we de poort uit jagen. Ik acht het geen goed beleid als we Buiskes verdrijven, want met den man gaat zijn ree- derij mee „Ja, en je kunt zijn schepen op zee niet confiskeeren. hè", plaagt Symonsz. „Wat dat betreft", wil Vesterman pareeren, „wij zouden de tijd wel weten te kiezen om onze slag te slaan. Maar zijn verbanning zou geen richtig beleid wezen". Frederik Symonsz bekijkt de zware balken aan de hooge zolder. „Dat van die anderen is natuurlijk wèl richtig beleid, zéér richtigspot hij. „We moeten de bevelen van de hooge overheid stiptelijk uitvoeren, zonder aanzien des persoons. Ik begrijp niet hoe u een uitzondering voor Buiskes wilt maken", zegt Reiniersz. Vesterman wordt korzelig bij deze dubbele aanval op zijn houding. „Wij zijn hier baas. Wij zullen zelfstandig bepalen hoe het plakkaat uitgelegd moet worden". „Het plakkaat is stellig en duidelijk", houdt de koppige Reiniersz vol. „Hier valt niets te interpreteeren. We zouden! zelf moeite krijgen met de Landvoogdes als we de hand lich-. ten met haar bevelen". „Straks ga jij nog in ballingschap. Vesterman". interrum peert de onverbeterlijke Symonsz. „Tjong. dat zou een vette confiskatie worden". Reiniersz blijft er op staan, dat het plakkaat ook ten aan zien van Buiskes onverminderd gehandhaafd wordt, en Ves terman meent dat er wel een oplossing te vinden is. Men moet met Buiskes gaan praten, en hem gratie schenken wam neer hij tot de kerk terugkeert. „Wel ja, probeer dat", raadt Symonsz en om zijn lippen is weer hetzelfde ironisch lachje, dat er gedurende dit heele woorden-duel reeds heeft gespeeld. „De koppige ketter buigt toch nooit", grinnikt Reiniersz. •„Dat zullen we eens zien", meent Vesterman. „Hij mag een ketter wezen, een koopman is hij ook, een uitgeslapen rot. En z n vrijheid en z'n goederen zijn een koopman wel een paternoster waard. Ik zou wel eens willen zien wat hij doet wanneer hij voor de keus komt: al zijn goederen in be-» slag of een mis bijwonen". De vergadering besluit, dat Burgemeester Vesterman met Buiskes spreken zal. (Wordt vervolgd.^

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 9