Duitschlands verwarde buitenlandsche oolitiek Verwoede strijd om Poetoeng ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 EERSTE BT.AD PAG. a VOLGENDE WEEK 18 UW KIND JARIG? Het geschenk: een kmrierbijtiel van VAN DE HULST l Dl Bijbilsche Geschiede -isssn Id itimpclbaod f 7.90 («oor V>«r<gci> «n naderen) BIJBELSCHE VERTELLINGEN VOOR ONZE KLEINTJE* Gebonden f5.75 - »»r jongt kinderen (4—S «er Belde werken met prachtige Bij den boekhandel platen van ISINGS of bij de nitgevere. N.V.H.J. SPRUYr. UITG..MIJ, AMSTERDAM Postrekening 18657 Heerengracht 112 Telel. 45041 Buitenland MiddellandscheZee Conferentie Belangrijke Engelsche voorstellen te wachten 'Felle uitingen van de Sovjet- pers aan het adres van Italië T De Britsche Regeering zal op de de volgende week te Genève te houden conferentie der Middellandsche Zee mogendheden belangrijke voorstellen doen. Zij zijn waarschijnlijk gebaseerd op het beginsel van samenwerking der vloten en zouden verder behelzen, dat iedere betrokken mogendheid op zich neemt met zijn oorlogsvloot de koopvaar dijschepen der overige partijen te be schermen. Te Londen gelooft men, dat Italië ook oen afgevaardigde naar de conferentie zal zenden, zoodat de vertegenwoordigde landen zullen zijn: Engeland, Frankrijk, Italië, Joegoslavië, Turk ij e en Griekenland. Ook in de sovjet-unie is thans plotseling de verontwaardiging losgebroken over de piraterij in de Middellandsche Zee en spe ciaal tegen de afschuwelijke misdaad van d9 Italiaansche zeeroovers, die de „Timiziazew" .torpedeerden. In alle deelen des lands worden manifes taties georganiseerd en resoluties naar Mos kou gezonden, waarin aan de bolsjewieksche .verontwaardiging wordt uiting gegeven. De resoluties zijn uiterst scherp van toon. Er wordt in geëischt, dat de sovjet-regeering de fascisten tot zwijgen brengt. De Jsvestia" schrijft o.m.: De organisator Van de rooverij in de Middellandsche Zee is de geheele wereld bekend. De schuldige aan de misdaad is gevonden. Taak is het einde lijk aan het internationale banditisme een .einde te maken. De „Prawda" zegt om.: De Italiaansche 'fascistische bandieten hebben blijkbaar ver geten, dat zij te doen hebben met de groote proletarische mogendheid, die beschikt over een machtig rood leger en een roemrijke roode vloot, met een volk van 170 millioen menschen, dat vredelievend, doch vreeselijk in zijn toorn ia De Sovjet-unie zal de bru tale provocatie van de Italiaansche fascisten niet dulden. De Sovjetregeering, die uit drukking geeft aan den wil van de millioe- nen der volksmassa en sterk is door de vu rige liefde en aanhankelijkheid van deze volksmassa, zal na een onderzoek van ailo omstandigheden de teugellooze Italiaansche bandieten tot de orde weten te roepen. Italië niet naar Genève? In welingelichte kringen te Rome wijst toen eTop, „dat Genève als conferentie-si ad vcor een Middellandsche Zeeconferentie met in aanmerking kan komen en dat overigens een dergelijke conferentie grondig zou die per. te worden voorbereid. Overigens is Italië ook geenszins van plan haar Genève te gaan, om er aan de werk zaamheden van den Volkenbond deel te nemen, terwijl „het Abessijnsch cadaver nog steeds de lucht verpest". Mussolini naar Duitschland {Iet bezoek officieel aangekondigd Het bezoek van Mussolini aan Duitsch land wordt thans officieel door het Duitsche Nieuwsbureau als volgt aan gekondigd: In de tweede helft van September zal het hoofd der Italiaansche regeering, Benito Mussolini, den Fuehrer en Rijks kanselier op zijn verzoek een bezoek in Duitschland brengen. Het D.N.B. voegt hieraan toe: Het is een gebeurtenis van unieke, emi- - nente beteekenis, dat de schepper van het fascistische Italië en de schepper van het nationaal socialistische Duitschland op deze .wijze elkander persoonlijk ontmoeten. De bij eenkomst zal ten doel hebben opnieuw de nauwe ideëele verwantschap en verbonden heid der geweldige revolutionnaire bewe gingen aan den dag te leggen, welke in beide landen tot een nieuwe vorming van het geheele volks- en staatsleven geleid hebben. Met zijn Fuehrer weet het geheele in het nationaal socialisme vereenigde Duitsche volk zich eensgezind in de diepge voelde vreugde den duce van het fascisti sche Italië binnenkort op Duitsch grondge bied te kunnen verwelkomen, Duitsche Herfstmanoeuvres Niet tegen een baarland gericht Voor het eerst sedert den oorlog zullen de groote herfstmanoeuvres van het Duitsche leger worden gehouden in samenwerking met leger, vloot en luchtmacht. In het tijdschrift „Die Wehrmacht" schrijft luitenant-kolonel Jost van het Ministerie van Oorlog, dat deze manoeuvres zullen wor- 'den geleid door den Minister van Oorlog yon Blomberg, als opperbevelhebber der weermacht. De manoeuvres zullen wor den gehouden in Pommeren, Meck 1 en- burg en op de Oostzee. Verscheidene di visies zullen deelnemen, o.a. gemotoriseerie 'divisies en pantserwagen detachement*n. Verder sterke afdeelingen van de nuine en de luchtmacht, teneinde de samenwcr king te bestudeeren onder één commando. Overste Jost schrijft verder, dat h^t be felaan van een roode en blauwe partij wordt verondersteld. De grens loopt Noord-Zuid cn snijdt Duitschland in het midden door. Hier mede wordt bewezen, dat de manoeuvres niet tegen een buurland van Duitschland zijn gericht. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Franco's offensief in Noord-Spanje Opmarsch naar Gyon Volgens berichten uit Salamanca wordt de opmarsch van Franco naar G ij o n in snel tempo voortgezet Na d9 jongste successen van de brigade uit Navarra bevinden de troepen van Fran co zich thans op ongeveer 29 K.M. ten Zuiden van Gijon, terwijl zij in weste lijke richting ongeveer veertig K.M. van de stad verwijderd zijn. Van nationalistische zijde worde® de be richten dat Benchiteop het Arragonfront Goor de Regeeringstrciepen veroverd zou zijn tegengesproken. Talrijke troepenafdeelingen van Franco rukken op naar Quinto aldus dit bericht om de linkschen daar in de flank aan te vallen. Uit Valsequillo ten Z.W. van Pon- Rust en Herstellingsoord „N I EUW RIJKSDORP" Berkheistraat 40 WASSENAAR Telefoon 717641 Voor hen die onder een volstrekt Individu eele behandeling en In een rustige huiselijke omgevinR het verloren even wicht terug willen winnen. Inlichtingen en prospectus te verkrijgen bij den geneesheer-directeur: FLORIS HERS blanco wordt gemeld, dat de republikei nen. die gisteren Penarroya tot op 5 K M genaderd waren, hun actie hebben voort gezet en in den vroegen morgen 4000 grana ten-op Penarroya, Belmez en Pueblo Nuevo hebben afgeschoten, waardoor talrijke bran den zijn uitgebroken. De nationalis.en moes ten verscheiden loopgraven on ruimen Men heeft tevens geconstateerd, dat talrijke in ners het dorp Pueblo Nuevo verlaten heb ben. De verbitterde gevechten duren voor. Japan zoekt uitvluchten In de volkswijken der Ber- lijnsche hoofdstad werd gisteren een aanvang ge maakt met de distributie van volksgasmaskers welke a R.M. 5 worden verkocht. de nationaliteit van den vlieger, die dan Britschen ambassadeur in China heeft aan gevallen. Het onderzoek, dat op talrijke Japansche luchtbasea is ingesteld, heeft er naar men zegt, niet toe geleid, dat men de identiteit van den vlieger, die voor den aanval verantwoordelijk zou zijn. he9ft kunnen vaststellen. Medegedeeld wordt, dat de Japansche autoriteiten hei onderzoek van den aanvang af opnieuw hebben moeteD beginnen, daar gebleken is, dat de auto van den ambassa deur niet langs den weg reed. welken men dacht, en die als basis voor de nasporrngen heeft gediend. De aanval op de „Havock" Beschadigde duikboot te Le Verdon gearriveerd Een merkwaardig bericht bevat, blijkens een bericht uit Bordeaux, het Fransche blad „Petite Gironde": Te Le Verdon is gisteren een onderzeeboot aangekomen, die de vlag der Valencia-regeering voert, en ergens door bommen zou zijn getroffen, zoo dat dringende reparaties noodig zijn. De commandant heeft een desbetreffend verzoek tot de Fransche autoriteiten ge richt, doch het antwoord hieroD is nog niet bekend. Voorts zijn te Le Verdon twee treilers der Valencia-regeering aangekomen, waarvan de een gewapend is, de ander niet D- Fransche aviso „Vaudois" is naar Le Verdon ge/onden. om op de drie schepen toezicht uit te oefenen. Er is een zeer veel-hoofdige leiding N.S.D.A.P. dringt meer en meer naar den voorgrond Chineesche troepen sturen Japansch o ffensief in de war Heldhaftige tegenstand Japansche linies op vijf plaatsen doorbroken leefd welke een der meest bewogen dagen was in de geschiedenis van de stad. Urenlang lieten de Japansche oorlogs schepen en bombardementsvliegtuigen hun dood en varderf zaaiende granaten en bommen op Poetoeng, dat tegen over Shanghai op den rechteroever van de Wangpoe is gelegen, neerregenen, om het verzet van de daar nog standhou dende Chineesche afdeelingen te breken. De Chineesche troepen vochten met waren leeuwenmoed en stormden recht op het vuur der Japansche kanonnen in. Een leger van 60.000 Japansche sol daten bleek niet in staat aan de ver woede charges weerstand te bieden en op vijf plaatsen werden de Japansche linies doorbroken. Tegen middernacht was het groote Japan sche offensief niet slechts volkomen tot staan gekomen, doch bovendien trokken de Japan sche soldaten over een afstand van min stens vijftien mijlen van het 25 mijlen lange front terug. De Chineezen bereikten opnieuw den oever van de Wangpoe en dreigen hun tegenstan ders letterlijk de rivier in te drijven, waarin ontelbare lijken drijven. De aanval op Poetoeng Tijdens de Japansche aanval op Poe- oeng heeft men ruim 500 explosies geteld van bommen en granaten. Groote branden braken uit. Doch ondanks d?n geweldigen regen van jur was, toen de bombardementen wat verflauwden, uit Poetoeng en van de nabu rige rivieroevers nog steeds het geknetter der Chineesche machinegeweren te hooren, terwijl de verder naar aohteren opgestelde Chineesohe batterijen ongestoord voortgin gen de Japansche oorlogsschepen en het Ja pansche gebied te bestoken. Daar de Chineezen hun artillerievuur steeds beter richtten, hetgeen Chineeschen toeschouwers groote vreugde verschafte, kwamen de granaten steeds dichter in de huurt van het Japansche consulaat terecht, dat door twee projectielen werd getroffen, een ervan doorboorde het dak, het andere kwam op de veranda terecht, de schade is evenwel niet groot. Bij het bombardementavan het Japansche consulaat werden vier Japanners gewond, namelijk twee consulaire agenten, eeD Ja pansch journalist en een bezoeker van het consulaat. Van twee hunner is de toestand ernstig. De Japansche consul-generaal en het personeel weigerden evenwel, het ge bouw te verlaten. Het Britsche consulaat werd door een kar tets getroffen, terwijl de Chineesche artil lerie er even later in slaagde, een voltreffer te plaatsen in een Japansch tnepenschip. De granaat kwam op de brug tot ontploffing. De overige Japansche transportschepen, welke in de gevechtszone waren gelegen, zijn benedenstrooms gaan liggen, terwijl vijf Japansche oorlogsschepen de rivier zijn op gevaren, om zich te voegen bij de „Izoemo" en den Japanschen torpedojager, die de Chineesche stelingen beschieten. Een groot aantal jonken, welke voor Poe toeng lagen, is in brand geschoten. Ettelijke drijven brandend rond. yerscheidene granaten zijn ln de buurt van het Japansche admiraalschip „Izoemo" terecht gekomen, doch deze bodem zelf werd niet getroffen. Een in de buurt gemeerde Chineesche sleepboot werd daarentegen wel getroffen en is een prooi der vlammen geworden Wegens de hevigheid van te Poetoeng woede-nde branden heeft het Amerikaan- sche oorlogsschip „Augusta", dat midden op de rivier lag, ligplaats moeten kiezen dichter bij de Bund-kade. Mislukte landing van Japansche troepen Om half elf gisteravond, nadat het hevig ste vuur uit de Japansche scheepskanonnen wat verminderd was, legde een Japansch schip bij Poetoeng aan. De mariniers, dis zich aan boord bevonden, poogden aan wal te gaan. doch dit werd verhinderd door de Chineesche soldaten, die ondanks alles stand hielden en een goed onderhouden vuur op de Japanners openden. De Chineesche militaire autoriteiten meldden later, dat bij deze landingspo ging der Japansche troepen meer dan 200 Japanners zijn gevallen. In buitenlandsche kringen is men van meening. dat het onverwacht hevig ver zet der Chineezen de Japansche plannen voor een offensief op het schiereiland Woesoeng, dat toch al reeds uitgestpld was, in de war heeft gestuurd. Het resultaat van dezen bewogen dag was tenslotte, dat de Japansche linies werden doorbroken op twee plaatsen in het Poe- toeng-disirict over.de Wangpoe tegenover de Bundkade, benevens op drie punten op den Westelijken oever der rivier juist boven Woesoeng. De Japansche positie bleek zoo wanhopig, dat de woordvoerder der Japansche marine aankondigde.dat de vloot wellicht haar hou ding zal moeten wijzigen en de Chineesche burgerlijke districten aanvallen. De woordvoerder van de Japansche ma rine heeft verklaard, dat de Japanneezen uiterst strenge maatregelen zullen nemen als antwoord op het bombardement van het Japansche consulaat O.a. zal worden over gegaan tot een zuivering van het geheele gebied van Poetoeng, dat de geheele 55e Chineesche divisie herbergt waarvan de soldaten allen in burger zijn gekleed. Chineesche successen in Noord-China De Chineesche bladen melden, dat een Chineesche voorhoede Hsjautsjan en Hsjen- sjwikoe, gelegen halverwege tussrhen Takoe en Tientsin, heeft bezet. De Chineesche voor hoede bestookt de Japansche achterhoede Het gros der Chineesche troepen blijft langs het groote kanaal naar Tientsin oprukken Over den spoorweg Tientsin -Poekau zijn nieuwe Chineesche versterkingen voor dit front aangevoerd, en men venvacht een dezer dagen een algemeen offensief van do Chineezen. Oorlogsstemming in Japan In verscheidene plaatsen in Japan hebben in totaal 103.000 verpleegsters ieder een yen gegeven voor het koopen van een am bulance-vliegtuig, dat aan 't leger in China is geschonken. Ook te Amoy strijd ontbrandt Gisteravond is ook te Amoy de strijd tus- schen Chineezen en Japanneezen ontbrand Samenwerking tusschen Duitschland en Japan De besprekingen, welke sedert Mei j.l. ge voerd werden tot versterking van het Ja pansch— Duitsche anti Komintern-verdragen van de vriendschappelijke verhouding tus schen Japan en Duitschland. zijn gister middag te Tokio voortgezet in een bijeen komst van de vertegenwoordigers van de pers en van financieele, industrieele. poli tieke en officieele kringen. In deze vergadering werd een mani fest opgesteld, waarin 't communisme een vloek voor de menschheid wordt genoemd en waarin wordt uitgestip peld, dat de Komintern achter de regee ring van Nanking staaL Japan is der halve thans in onmiddellijk conflict met de communistische organisatie en de conferentie acht het daarom dringend noodig. dat het Duitsch Japansche anti- Komintern-verdrag volledig in werking treedt. (Van onzen Duitschen correspondent) Om het totaal der buitenlandsche politiek van de verschillende groote landen aan te duiden, noemt men die politiek gewoonlijk minder naar de ontwerpers ervan dan wel naar de plaats, waar deze resideeren Zoo onderscheiden wij de politiek van den Quai d'Orsay, van het Foreign Office, van Pa lazzo Chigi, van het Binnenhof, het Buiten hof en het Pleinl Zoo spreekt men, waar er sprake is van de Duitsche buitenlandsche politiek, ook van de politiek der Wilheimstrasse. Deze uitdrukking is onder het nationaal-socialis- tisch bewind tegelijkertijd eenzijdig en dub belzinnig geworden Eenzijdig, omdat er ook buitenlandsche politiek gepleegd wordt buiten de monumentale ministeries aan de Wilheimstrasse. Dubbelzinnig, omdat in het vroegere ..Auswftrtige Amt" thans 't Ministe rie van Volksvoorlichting en Propaganda ge vestigd is. De residentie van Freiherr von Neurath is een paar huizen verschoven, na dat dr Joseph Goebbels er zijn tenten heeft opgeslagen. In naam voert natuurlijk ook in het Derde Rijk 't Ministerie van Buitenlandsche Zaken de Duitsche buitenlandsche politiek. Dat op ditzelfde terrein echter ook het Propaganda Ministerie wel iets in de melk te brokken heeft, mag als bekend verondersteld wor den. Doch ook in Berchtesgaden worden door Hitier en zijn raadslieden belangrijke conferenties gehouden over de buitenland sche politiek, waarbij Minister von Neurath heel dikwijls niet aanwezig is. Een klein half uur loopen van de Wilheimstrasse ligt de Margarethenstrasse, waar do man, die ondanks alles cn ook ondanks Hermann Gfiring, de machtigste man is In Duitsch land natuurlijk pas na Hitier zijn Aus- senpolitisches Amt der N.S.D.A.P. heeft: Alfred Rosenberg Vlak bij den uitgebran den Rijksdag ligt de Hermann Göringstrasse en daar is nog steeds het „Biiro-Ribbentrop" gevestigd, dat niet alleen niet werd opge heven, toen Joachim von Ribbentrop als gezant naar Londen ging, doch waarvan de staf bij die gelegenheid zelfs nog belangrijk is uitgebreid. En nog meer buitenlandsche politiek wordt er buiten de Wilheimstrasse ge pleegd In de Potsdamerstrasse namelijk is het hoofdbureau ondergebracht van de „Aus- landsorganisation der N R.D A P waarover gouwleider Bohle de scepter zwaait. Gouw leider Bohle, die als een ongekroonde koning minstens in theorie regeert over alle Duitschers in het buitenland, heeft een hooge functie gekregen in 't Ministerie van Buitenlandsche Zaken. Men heeft daarmee te kennen willen geven, dat krachtens het principe der eenheid van Staat en Partii de voosdij over de volksgenooten in den vreemde om zoo te zeggen uit de handen eener zuivere partij-organisatie Is genomen, om haar plechtig toe te vertrouwen aan den Staat. Tenminste, dat is de theorie. De praktijk is anders De praktijk ziet er eenigszins anders uit althans wanneer het als typeerend be schouwd mag worden.dat gouwleider Bohle begonnen is met aan de „Landesleiter der N S.D.A.P." in vreemde landen diplomatieke waardigheid toe te kennen. Bij officieele ge legenheden zullen zij schijnbaar op voet van gelijkheid tezamen met den Duit schen gezant het Derde Rijk representeeren Waar hun in hun vaderland diplomatieke waardigheid wordt toegekend zal het bui tenlandsche regeeringen moeilijk vallen, om hun zonder meer dp diplomatieke onschend baarheid te weigeren. Wij herhalen: mits dit als typeerend mag worden beschouwd, dan wijkt de praktijk in dezen wel zeer ver af van de theorie. Want dan krijgt het Ministerie van Buitenland sche Zaken niet de voogdij over de mil- lioenen Duitschers in den vreemde, doch dan wordt Minister von Neurath met heel zijn staf onder de voogdij geplaatst van den partijman Ttohle. Oppervlakkig beschouwd ia dit een kwes tie. welke men meer of minder pijnlijk ach ten kan voor Freiherr von Neurath. Doch als men de zaak grooter beziet, als men iaar bij voorbeeld beschouwt in het kader der resente gebeurtenissen te Londen, dan wordt zij beduidend belangrijker Eonige jaren geleden verscheen het op zienbarende boek „Das braune Netz". waar in sensationeele onthullingen werden ge daan over de politieke controle- en pro pa •anda organisatie van het nationaal-socia- isme in het buitenland. Men herinnert zich nog. hoe in Nederland en Zwitserland een naar sluipmoordenaars gearresteerd werden die bekend hebben, dat zij door met name genoemde Duitsche instanties waren uitge zonden om oud-kanselier dr Brflning op ge raffineerde wtize uit den weg te ruimen Veel stof deed Indertijd de ontvoerings affaire opwaaien van den Joodschen pacifist Jacob, die uit Straatsburg over Bazel naar Duitschland werd gebracht Een diepen in druk heeft ook de laffe moord eemaakt on een Duitschen ingenieur te Praag, die vol gens de resultaten van het onderzoek der Tsjechische politie wegens anti-nationaal- socialistisehe agitatie ter dood veroordeeld was en door laffe huurlingen verraderlijk werd geëxecuteerd. Het is wel overbodig te zeggen, dat wij er niet aan denken om deze misdaden of ook maar één daarvan ten laste te leggen aan gouwleider Bohle Zijn organisatie werd in verband daarmede ook door de felste anti nationaal-socialistische kringen in het bui tenland zelfs niet genoemd. Doch toen Nederland zich het vorig jaar gedwongen zag om vier Duitsche agitatoren in de mijnstreek uit te wijzen, beschikte onze politie onder andere over hriefpanier. dat hij deze heeren gevonden was en waar uit bleek, dat de Austandsoreanisation der N S.D A P. een „Gau Holland" kent en du« eigenlijk ons land zoo'n hcetie als een Duit sche provincie beschouwt En uit de moti veering der Engelsche reeeerine in de kwes tie der uitwijzing van drie Duitsche jour nalisten. blijkt maar al te duidpliik.dat deze hoeren niet uit Engeland verdreven zijn om hetgeen zij in hun bladen over Engeland berichtten wij volgden hun werk persoon lijk gemimen tijd en kondpn het. ondanks alle eenzijdigheid, nipt anders dan corrpct vinden doch alleen en uitsluitend om bun ctiviteit. in een gpheime onranisatip. die door de politieke Rritsche politie hphalve van onwettige propae-aoda. zelfs van spion nage beschuldigd wordt. Onder de uitgewezenen bevond zich. zoo als men zich zal herinneren, een zekere votï Langen, die vroeger „Landersleiter der N.S.D.A.P." in Italië is geweest Officieel was deze heer plotseling tot journalist ge promoveerd. maar het ligt voor de hand, dat hij ook nog wel iets anders was Von' Langen dat blijkt uit alles is nog steeds in sterke mate persona grata in Derde Rijk En dat zoo'n man van .Landes leiter" tot correspondent van een onaan zienlijk persbureautje zou worden „gepro moveerd", lijkt, zacht gezegd, nogal onwaar schijnlijk. I Geen „bruin net"? Intusschen behoeft het buitenland zicS nog niet ongerust te maken over een wijd verbreid „bruin net", in de mazen waarvan! het dreigt te zullen verstrikt te raken Ten slotte is het Derde Rijk niet het eerste land, dat op de meest drastische wijze een „Wel* tanschauung" tracht te exploiteeren. De ge«' wone en vooral de politieke politie van alla landen ter wereld heeft, dank zij Sowiet- Rusland in de afgeloop-m twintig jaar een ervaring opgedaan, welke meer dan toerei kend I9 om eventueele gevaren in den kiem te smoren. Bovendien is de nationaal-socialistische propaganda In het buitenland er natuurlijk! veel minder dan die der bolsjewieken op gericht om uitsluitend niet landgenooten tot zich aan te trekken. In de allereerse plaats richt het nationaal-sociali6me zich overal en ai'iid tot don volksgenoot in don vreemde En ongetwijfeld heeft de nieuwe regeling ook een practisch doel. waarmee het buiten land absoluut vrede kan hebhen. Nog altijd1 floreeren er in heel de wereld duizenden vereonigingen van Duitschers die dikwijls vijandig pn In het gunstigste geval onver schillig tegenover het Derde Rijk staan. Of ficieel heeft men over deze organsaties reeds lang den staf gehrokpn. Men kan echter te Stuttgart, waar de Centrale der nationaal- soclalisische zorg voor de belangen der volksgenooten in den vreemde gevestigd is, zooveel redevoeringen houden als mpn maan wil, als bijvoorbeeld do millioenen Duit.» schers. die in Noord-Amerika buiten natio nalistisch verband georganiseerd ziin zicH daar niets van aantrekken, dan valt daar weinig aan te doen. Ongetwijfeld beoogt men door dpn nieuwen maatregel doze soort ,.on willigen" te isoleeren, in de hoop. dat zij1 alsnog zullen terugkeeren op de dwalingen! huns weegs. Weer 25 terechtstellingen in Rusland Te Moe kou zijn gister wederom 17 menschen geëxecuteerd, beschuldigd van contra-revolutionaire agitatie. Voorts meldi de Leningradskaya Prawda de ter dood ver- oordeeling van acht leden van een anti- Sovjet Russische groeip van rechtsche sabo teurs in het gebied van Krasnogvarda, wel ke onder leiding etond van Wassilief, den vroegeren secretaris van het partijcomité in dit gebied. De veroordec'den zijn gefusil leerd. Twee andere leden der groep zijn ver oordeeld tot vijf Jaar gevangenisstraf, ver beurdverklaring hunner bezittingen en ver vallenverklaring van de burgerlijke reohten* Het betreft hier. aldus het blad, voorma lige boerenleiders, die stelselmatig de kol* cholzen ruïneerden, ten einde het collectievf landbouwnpgime in discrediiet te brengen eA den terugkeer van het kapitalistische be wind voor te bereiden. IN AMSTERDAM Dan naai het kantooi van L. BOOMSMA, Makelaai Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118,119. TeL 82521—85421 Wij koopen en verkoopen. buren en verburen, administreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden. Wonlnglijst en inlichtingen GRATIS. WU bieden aan uit eigen bezit: GELDBELEGGING Diverse prima verhuurde objecten te Rotter dam. Overschle enz. In Iedere prfls, vanaf 1 2950 tot 190.000. ZELFBEWONING WIJ RUIL.RN V TEGEN DAGPRIJS N.V. «ZOMERHOF", OVKHMII11' TEL. 42347 MOOI EDE Bij het bezoek aan de Heide feestweek verzuime men niet de nieuwbouw der LANDHUIZEN a. d. Talmalaan te bezichtigen. InlichL BOUWBUREAU „MAANDERHEUVEL" STATIONSWEG 41. TEL. 737. EDE Heden is de Landbouwtentoonstelling td Hulst, waaraan verhonden is een Midden standstentoonstelling, door minister mr M| P. L. Steenberghe officieel geopo-vL __j

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2