Jliruiurrri Itórljr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken AANLOKKELIJKE PERSPECTIEVEN en)tto&ert«$3ct)iltaryenX). Paatffrs 6«c|?emuejÊ$? hl:iw» eJHottenkra. blijde tijding: die zich vanaf Voor velen een Nieuwe abonnés, heden abonneeren, ontvangen ons blad tot 1 October GRATISi PRINSES JULIANA abonnementsprijs: Per kwartaal in Utden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per weekO.IP Voor het Buitenland bij wekeJijksche zendingf AS Bij dagelijksche zending5.5 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar No. 6181 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53931. ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1937 18e Jaargang ïirijertentieprijjtn: Van I tot 5 regels L17'/i Bke regel meer032'A ■gezonden Mededeel inget» van 1—5 regels 230 Bke regel meer 045 /oor bet bevragen aao 1 bureau V wordt berekend 0.10 Vragen staat vrij; weigeren is vaak plicht Verschillende bladen hebben reeds allerlei toekomstbeschouwingen ten beste gegeven over het te verwachten regeeringsbeleid. Een enkel journalist heeft zelfs al een concept-Troonrede gepubliceerd met als themahet daghet in den Oosten, maar de zon schijnt nog niet overal: een sobere levenswandel zal voor de staat der Nederlanden voor eerst nog dringend noodzakelijk zijn. Deze profetie lijkt ons even gemak kelijk als juist. Maar met dat al is er dan toch van eenige ruimere armslag sprake. En onwillekeurig dringt zich de vraag op: wat kan de koersverandering ons bren gen? Cijfers liegen niet altijd en men maakt zich niet aan overdrijving schul dig als men de opbrengst der rijksmid delen in dit jaar op 60 millioen meer dan de raming schat. Dat wil dus zeg gen om met een der vele adressen aan de regeering te spreken, dat zich thans allerwege teekenen van herstel in het economisch leven openbaren. En op deze stelling moet dan onvermijdelijk volgen: derhalve geven wij de re_ ring in overweging de pijnlijke bezui niging, waarvan wij de dupe werden, ongedaan te maken. In dit verlangen ligt niéts onge rijmds of ongeoorloofds. Er zijn inder daad harde maatregelen genomen en de stijging der levenskosten sedert October 1936 heeft ze nog een scherpe exponent gegeven bovendien. Wie kan dan toornen over het verzoek som migen noemen het bij voorkeur: een eisch om in ongetwijfeld betere dagen eehig soelaas temogen ont vangen? Er is echter niet aan te ontkomen: op deze gaarne gegeven verklaring moet onvermijdelijk het traditioneele „maar" volgen en niemand heeft de moed ons toe te roepen: „nu geen .maren", doch daden", want iedereen begrijpt: zoo eenvoudig is de zaak niet. Er zijn in het verleden telkens orga nisaties geweest, die met kracht van woorden en argumenten de nood van zekere groepen naar voren hebben ge bracht en dat was goed en nuttig, zelfs noodzakelijk. Doch wanneer zij zich daarbij dan op de borst sloegen alsof zij met het stellen van „eischen" de moeilijkheden tot oplossing hadden ge bracht, dan moesten wij die zelfgenoeg zaamheid laken. Immers, ware verdien ste heeft slechts hij, die niet alleen de fout aanwijst, maar ook aangeeft op welke manier herstel mogelijk is. Thans is de situatie niet anders. Het gaat nog steeds naar de wel afgezaagde maar niet verouderde waarheid: men kan gemakkelijk zeggen wat sociaal gewenscht, maar er kan slechts gebeu ren, wat economisch mogelijk is. Daaruit volgt als van zelf, dat er schikkingen, compromissen getroffen moeten worden; dat men moet kunnen geven en nemen. Zelfs al zien wij over het hoofd dat 60 millioen boven de raming nog niet beteekent een sluitend budget voor het volgend jaar en al ver geten wij, dat de zorgelijke jaren eerst klimmende, later wat dalende tekorten gaven, dan nog zal de huid van de beer, die intusschen nog geschoten moet worden, vrij klein en dun blijken te zijn. En het is absoluut zeker, dat de vacht van te beperkt formaat zal zijn om alle kale plekken te bedekken. Eigenlijk zal nu pas blijken hoezeer we in de knel geraakt zijn en hoe moei lijk het is er weer uit te komen. De opbrengst der rijksmiddelen kan tien tallen millioenen meevallen; om aan alle noodzakelijke en billijke wenschen tegemoet te komen zouden honderden millioenen noodig zijn. In enkele regels is zulks met een zeer ruwe, onvolledige berekening duidelijk te makeri Hoezeer het ook te betreuren valt: voor 's lands weerbaarheid zal de schat kist een offer moeten brengen. Dit voor 1938 op 30 millioen te stellen, is niet overdreven. Alle onderwijzersorganisaties en schier allen, die iets van het onderwijs afweten, zijn het er over eens, dat de klassen te groot zijn en dat menig werkloos onderwijzer (12000 jonge en niet meer jonge „kweekelingen met akte" snakken naar een betrekking), aan de slag zou kunnen komen, wan neer we terug konden keeren naar het klassepeil van 1920, desnoods naar een gemiddelde van 1920 en 1936. In het eerste geval zouden 7300 orïderwjjzers geplaatst kunnen worden en de meer kosten zouden ongeveer 7 millioen be dragen. Echter, in hetzelfde blad waarin deze maatregel als absoluut noodzakelijk wordt bepleit, komt een medewerker in een ander artikel betoogen, dat de laat ste 5 procents salariskorting van het rijks-personeel met ingang van 1 Juli 1.1. ongedaan moet worden gemaakt. Een berekening der kosten vonden wij nog niet, maar alle organisaties van belanghebbenden zijn het er over eens, dat hier voorziening getroffen moet worden. Er zal wel een 20 millioen mee gemoeid zijn. De stijging der kosten voor levens onderhoud blijft voortduren. In de aan staande wintermaanden zal het mis schien crescendo gaan. Het is vrijwel een communis opinio geworden, dat de nood der werkloozen tot meerder hulp betoon zal nopen. En wie mocht mee- nen, dat verkleining van het aantal de verhooging van het individueele steun bedrag zal opheffen, vergete niet, dat Armenzorg of moderner gezegd, Maat schappelijk Hulpbetoon voor steeds meer personen een toevlucht wordt. Wij durven er geen slag naar te slaan, hoeveel millioenen hiermee gemoeid zullen zjjn. Doch als we Armenzorg noemen, denken we onmiddellijk ook a^n de nood der gemeenten, die in de crisis wel zeer zwaar getroffen zijn en waar een juichtoon opgaat, wanneer de be- grootirig voor'1938'sluitend is te'maken zonderbelastingverhooging ën loonsverlaging. Menige maatregel, welke de financieele nood der gemeen ten vergrootte is met sterke tegenzin en onder veel critiek aanvaardook 'wij kpnden niet altijd instemmendknik ken; het is duidelijk, dat ook van deze zijde aandrang naar „'lotsverbete ring" zal komen. Dit alles en er is nog veel meer waarvoor geld noodig is, b.v. voor stortingen in sociale fondsen is nog maar één kant van de medaille. Op de andere zijde staat hoognoodige k tingverlaging. De bakkersorganisaties dringen aan op geleidelijke afschaffing van de omzetbelasting. Dat is een zeer bescheiden wensch. Totale afschaffing moet het ideaal zijn, zoowel in 't belang der verbruikers als in dat van de be drijven. Maar dat zou 85 millioen kos ten. En de omzetbelasting is niet de eenige heffing, welke al te zwaar drukt. Doch waar zou het einde zijn, als yre alles naplozen en opsomden. Dit dient echter nergens toe. Het bovenstaande maakt o. i. volkomen duidelijk: lo. dat men eerder het vat der Dana- iden zou kunnen vullen dan een schat kist, waaruit alle behoorlijke wenschen gehonoreerd kunnen worden 2o. dat het dus noodzakelijk zal zijn om nauwgezet te overwegen wat aller eerst gebeuren moet. Deze laatste stelling geeft tevens aan dat het niet voorbarig is om nog voor de derde Dinsdag in September op de verschillende desiderata de aandacht te vestigen. Indien men dit maar met de noodige voorzichtigheid doet. Anders verliest men zich in fata morgana, wat straks tot groote teleurstelling aan leiding geeft. Koninklijke familie te Kampen H.M. bezichtigt de „Piet Hein" Geheel onverwacht zijn gistermiddag teL half zes H.M. de Koningin, Prinses Juliana en Prins Bernhard te Kampen aangeko men, alwaar H.M. de „Piet Hein" kwam ihtigen. Het jacht had reeds sinds 's morgens half tien aan de IJsselkade ge legen. Den geheelen dag stonden drommen belangstellenden de komst van de Konink lijke familie af te wachten. Onder luid gejuich der menigte begaven de Vorstelijke personen zich aan boord. Na een korte bezichtiging vertrok het jacht voor een tocht De auto's bleven op de kade staan. Na een tooht van drie kwartier op den IJssel in de richting van het Keteldiep, kwam het jacht terug. Het aantal belang stellenden was inmiddels grooter geworden. Onder luid gejuich betrad de Koninklijke familie de kade om weldra weer in de auto p'aats te nemen en den terugtocht naar het Loo te aanvaarden. In de stad reed de auto zeer langzaam, hetgeen door de bevolking zeer werd ge waardeerd. Hartelijk wuivend verlieten de Voretelijke personen Kampen. STAPHORST NEEMT MAATREGELEN Uitbreiding van de politieverordening De gemeenteraad van Staphorst nam, naar aanleiding van het onlangs te Rouveen met de Nijmeesche dames voorgevallene, met leene stemmen het besluit, de algemeene politieverordening aan te vullen met een artikel betreffende een verbod tot» verstoren der openbare orde. Bedoeld artikel luidt: „Het is verboden zich op of aan den openbaren weg zoodanig op te houden of te gedragen, dat anderen daar last of hinder van ondervinden, of dat daaruit verstoring van de openbare orde zou kunnen voortvloeien". Haring 13 Sept. naar Rusland Accoord Inzake keuring bereikt SCHEVENINGEN, 4 Sept. De Reeders- vereeniging voor de Nederlandsche Ha- ringvisscherij heeft dezer dagen berioht ontvangen, dat de Russische inspecteur die, evenals vorig jaar ook dit jaax óe haring zou keuren, verhinderd was naar Holland te komen. In verband hiermede is voorgesteld met de levering te wachten tot October as. of indien hieraan geen gevolg kon wor den gegeven, de keuring in Rusland te doen plaats vinden. Op beide voorstellen is de Reedersver- eeniging niet ingegaan. Zij heeft be richt zich te houden aan het contract, Daarin staat dat de eerste levering in de eerste helft van September moest ge schieden en dat indien geen inspecteur van Rusland kon gezonden worden, de keuring zou geschieden door de Reeders- vereeniging voor de Nederlandsche Ha- ringvisscherij, waarvoor-inmiddels reeds een controleur was aangesteld. Heden is telegrafisch bericht ontvan gen dat men zich hiermede kon veree nigen. Maandag 13 September a.s. zal een begin worden gemaakt met de ver scheping van de eerste 13.000 vaten Sohotsche haring. A. A. C. VAN DER MIJLE f Te Nijmegen is op 80-jarigen leeftijd, n huize van zijn schoonzoon, overleden de heer A. A. C. van d e r M ij 1 e, oud-wethou der der gemeente Kampen. Vele jaren was de overledene lid van den Raad, voor de libe rale richting. Ongeveer 25 jaren heeft hij de gemeente als wethouder gediend. De heer Ven der Mijle was een verdienstelijk burger van Kampen en had destijds zitting in ver schillende openbare colleges. De begrafenis jzal Maandag a.s. te Kampen plaats hebben. Een aardige opname van de Koninklijke familie, die gisteren onverwacht Kampen bezocht. Op den voorgrond H.M. de Koningin, rechts Prins Bernhard. Het hondje wordt vastgehouden door Prinses Juliana die achter haar Moeder staat. Deze foto werd genomen toen de vorstelijke persone n gereed stonden zich aan boord van de „Piet Hein" te begeven. BOTER EN MARGARINE Wel heffingsverlaging en geen prijsverlaging? Nog is het blijkbaar de mensahen niet dui delijk, wat het toch eigenlijk is me>t de boter- en margarineprijzen. Zijn met de hef fingverlaging de prijzen voor den consument niet verlaagd en heeft het boter- en marga- rine-consumecrend publiek zich blij gemaakt met een aoode musch misschien? Een maand of vier geleden is ook eens een beduidende verandering gekomen toen de boterheffing ook aanmerkelijk werd ver laagd. doch de margarine-heffing beduidend werd verhoogd. Thans heeft het officieele bericht, dat Zaterdagavond laat afkwam, het publiek in de waan gebracht, dat zoowel boter als mar garine, de eerste meer dan de laatste, goed kooper zou worden. Het koopend publiek was hoogelijk ver wonderd en verontwaardigd, wat te begrij pen is, toen de prijs bleef zooals die was. Zooals we reeds hebben medegedeeld wordt echter de prijs van de boter bepaald door twee belangrijke factoren: de Leeuwar der boternoteering, dat .is du6 de marktprijs, men kan wel zeggen de feitelijke prijs, en de heffing, dat is een belasting ten bate van het Landbouwcrisisfonds, uit welk fonds de land- en tuinbouwsteun gefinancierd wordt. Door deze heffing werden de soms belang rijke prijs-sohommelingen van de boter markt opgeheven. In den regel toch was het zoo, dat als de botermarkt opliep, de hef fing iets verlaagd werd en omgekeerd. de heffing begin van deze. week wel verlaagd met 10 cent en de Leeuwarder no teering was den Donderdag daaraan vooraf gaande van 75 cent op 80 cent gekomen. Tegen deze prijs was ingekocht door de bo- terhandelaren waarbij toen ook gerekend werd met een onveranderde heffing want met een plotselinge heffingverlaging van 10 cent drie dagen na de marktprijs-zetting kon niet gerekend worden. Het is in dit verband goed er even op te wijzen, dat het altijd als een lastige misstand is aangevoeld dat de heffing op boter pas .drie dageai na de marktprijs-zetting bekend wordt. In deze drie dagen wordt de boter door de handela ren ingekocht. Ze zaten dus Maandag met dure boter en konden deze niet tegen verlaagde prijs van de hand doen. Dat zou verlies geven. Heden zagen we echter in Rotterdam bo- terwagens vvaarop met groote letters de ver laging van de boterprijs werd aangekondigd door klein-handelaren. Dit is een verheugend feit voor de burgers die deze week in een onprettige stemming hebben verkeerd vanwege de tegenstrijdig heid: de boter is goedkooper en ze blijft even duur. Wat de margarine betreft: do prijs hier in wordt bepaald door 3 factoren: door fa brieksprijs, door heffing en door de boter prijs, daar tot voor Maandag 1.1. de marga rinefabrikanten verplicht waren door de margarine 10 pet boter te mengen. De prijs van de boter en de heffing hierop beheersch- te dus mede de margarineprijs. Het meng- gebod werd wel opgeheven zoodat dus de onvermengde margarine wel goedkoo per had kunnen worden, doohde voorra dige en bestelde en voor een deel reeds ge leverde margarine bevatte reeds het tot Zondag verplichte percentage boter. Deze kon dus ook niet goedkooper geleverd wor den aan de particulieren. De hoeveelheid boter, die door de marga rine gemengd werd, 10 pet., vertegenwoor digt een waarde van 81 en 55 cent (markt prijs en heffing), gedeeld door 10, dat is ca. 13.5 cent. De waarde van de margarine die de mengboter nu vervangt zal ruim bere kend, 3.5 cent bedragen, zoodat de kostprijs onvermengde margarine, als die geleverd wordt (de fabrikanten mogen, doch behoeven 'ermengde margarine te leveren) met 10 cent per kilogram verlaagd is ge- orden. „In 't verleden ligt het heden In het nu, wat worden zal" Het is goed terug te zien op het ver leden en zich te sterken aan het voor beeld van hen, die de A.R. beginselen hebben doen leven en gedijen in ons volk en zich gesterkt te voelen door het voorbeeld van een Groen van Prinsterer en Dr Kuyper uit het ver' leden, en een Dr Colijn uit het heden. Het is noodig ons volk aan te moe digen te blijven gaan in de „Oude Padenmaar het noodigst van alles is, de jongeren saam te brengen en op te voeden in die beginselen, wélke gegrond zijn in de "Göddeiïjke open baring en hen te vormen tot eerlijke en wakkere strijders in het leger dat het Pro Re ge in zijn vaandel schrijft en ook in de toekomst zal blijven S. VAN C1TTERS. N.V. GRONINGSGHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven 100% (Koers van omwisseling 99% VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladert en het ZONDAGSBLAD Koninklijik bezoek aan Kampen. De generale Synode der Chr. GereL Kerk te Hilversum. Het standpunt der partijen in het Schip- persconflict te Zwolle. Te Maassluis is ingebroken in een kan toor van de Gem. Arbeidsbeurs. Te Groningen is een auto te water; gereden; de vier inzittenden werden gered. Op een Spaansch schip is m de Rot- terdamsche haven muiterij uitgebroken* Drie aan boord zijnde Nederlanders zijn van boord kunnen gaan* Een andere vraag is of de winkeliers ze ook voor de zooveel lagere prijs zullen kun nen verkoopen, m.a.w. of ze ook voor déze lagere prijs kunnen betrekken van d< brieken. DE BOTERPRIJS TE GOES Naar uit Goes wordt gemeld was de bo terprijs op de jl. Dinsdag gehouden markt f 1.35 per kg. tegen f 1.45 de week te voren. De door de regeering toegepaste verlaging van de heffing heeft dus op deze markt ii middels op dén boterprijs doorgewerkt. Merkenwet Bij arrest van het Gerechtshof te 's-Gra- vonhage inzake „Catz Elixer" van de Fa. Calz Zn. van Pekela te Groningen contra „Elixer Jacob Cats" van de Fa. Cooymans -fe Zoon te 's-Hertogenbosch, is bevestigd het vennis van de Arrondissements-Rechtbank aldaar, de z.g.n. „Merkenkamer", waarbij een wederverkooper van dit „Elixer Jacob Cats" werd veroordeeld tot het direct staken van den verkoop van „Elixer Jacob Cats" en het betalen van een schadevergoeding van 1000 oor iederen dag overtreding. Het weren van dezen naam werd in hoo- ger beroep zoowel als in eerste instantie in zeer duidelijke bewoordingen op grond van de genoemde merkenwet verboden tegenover den ouden, bekenden naar C a t z-E 1 i x e r, gevoerd door de firma Catz Zn. Van Pekela te Groningen. MINISTER VAN BOEYEN Minister van Boeyen, die thans te zijnen huize in Voorburg wordt ver pleegd, zal binnenkort wederom in „Bronovo" worden opgenomen voor het ondergaan van Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld heeft de Minister van Economische Zaken naar aanleiding van verzoeken van kleine landbouwers, die wikken als groen- bemesting aanwenden, het prijsverschil bij invoer van wikken verlaagd en gebracht van f 3 op f 1 per 100 K.g. Volg onze degelijke en goedkope, schriftelijke opleiding tot ETALEUR, ETALEUSE Gratig hulp bq •oOlcBcto. Vraag zonder verplichting Inlichtingen bij A.S.S.O, Nieuwe Plain 31, Arnhem U kunt deze 3 man worden l Hóe'staat het echter met Uw theoretisch^ .ontwikkeling? P 8 N A, het Nederlandsche Technicum, Arnhem, geeft reeds bijna 25 jaaq met groot succes schriftelijke cursussen op hel gebied van BOUWKUNDE. WATERBOUWJ KUNDE. WERKTUIGBOUWKUNDE. ELEC4 TROTECHNIEK en CHEMIE. Zend dezd annonce in open couvert met Uw na als afzender aan PBNA-ARNHEM I alle inlichtingen. OlJKS-TSUrOON SUOOMEN® WAftM «N KOUO WATS* OP ALLS KAMCQ& KAMEBSM£TONTBirr-P-3.-M€T BADKAMER -f-4« Generaal Agent ANDRE KERSTENS. Tilburg BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. W ADDINSVEEN Rotterdam: Zwaanshals 119121 's-Gravenhsge: Fahrenheitstr. 313 TRIPLEX Vraagt prils - LIJSTWERK VALKENBURG (L.) Tel. 8 Modernste Hotel ter plaatse Stormschadeverzekering Een specialiteit op het gebied van STORMSCHADE-VERZEKERING I Algemeen Onderling Waarborg Genootschap ..E E N O V A T 0 M" te Amsterdam Spulstraat 219/2L TeL 35628 Vraagt eens een prospectus aanl VERVANGING VAN DE „VAN GALEN" Naar wij vernemen wordt overwogen om binnenkort H. M.s. torpedoboovjager „Van Galen" te Shanghai te vervangen door een flottieljevaartuig van Ned.-Indië. Hier voor zal vermoedelijk H. M.s. „Flores" wor den aangewezen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1