Jlirmur Courant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE KERK IN INDIA PRINSES JULIANA abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten P" week0.18 Voor het Buitenland hij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkriWviaf N°. 6175 tureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 ZATERDAG 28 AUGUSTUS 1937 18e Jaargang Ttrtjerttntieprij?rn: Van I tDt 5 regel»Lt7Vi Elke regel meer0.22'f» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regel» 2.30 Elke regel meer045 Voor het bevragen aan 't bureau V wordt berekend0.10 Heelt groo'e invloed op het openbare leven HET derde deel van het belangwek kende geschrift van Dr. Van Beusekom handelt over de kerk en het maatschappelijk leven in India (wij spreken gewoonlijk van Britsch-Indië). Dit land is gansch anders dan Japan, het zelfbewuste en China, 't gemoede lijke volk. India, niet zijn 350 millioen zielen, is geen eenheid, maar verbrokkeld in ras sen, kasten, talen, godsdiensten. Er is hoog-fijne beschaving naast primitief inheemsch stamleven. Maar dit heeft India met Japan en China gemeen, „dat de invloed, welke de Christelijke Kerk door haar leden op het openbare leven van het land uit oefent, veel grooter is dan men op grond van 't ledental zou verwachten" Het is hetzelfde verschijnsel, dat wij in onze geschiedenis kennen: in het „gou den tijdperk" waren slechts tien pro cent der Nederlandsche bevolking het Calvinisme toegedaan en toch heeft deze minderheid voor altijd een bep stempel op ons volkskarakter gedrukt Natuurlijk bedoelen we hiermee niet te zeggen, dat de 71/2 millioen Christenen van India, ondanks de jaarlijksche ver meerdering met circa 150.000 algeheele leiding geven aan een bevolking van 350 millioen; reeds de groote ver deeldheid zou zulks onmogelijk maken; maar wel dit, dat de zuivere predi king van het Christendom een zegen rijke „revolutionaire" invloed oefent. Dit geschiedt b.v. ten aanzien van het maatschappelijk leven op ongeveer ge lijke wijze als in de eerste tijden der Christelijke Kerk. Noch Jezus, noch Zijn discipelen zijn een kruistocht be gonnen tegen tie achterstelling der vrouw, noch tegen de slavernij (soms schijnt het of Paulus b.v. de bestaande verhoudingen nog accentueeren wil) en toch bracht juist het Christendom te dezen aanzien een „revolutie" te weeg. Wanneer in Christus noch man is noch vrouw, dienstbare noch vrije, dan is daartegen de slavernij, in welke vorra ook, niet bestand. Het Evangelie laat in India schijn baar het kastenleven ongemoeid, het begint er geen openlijke veldtocht tegen zooals b.v. Gandhi, de mystieke en de jonge Dr. Ambedkar, de meer moderne leider der kasteloozenmaar het brengt rijken en armen, vrijen en verstootenen in één Kerk en aan één Avondmaals tafel, zelfs in één huwelijk bijeen en daarmee doodt het in de praktijk de kastegeest en predikt het een sociale rechtvaardigheid, waaraan noch Hin doeïsme noch Islam ooit dachten. Daarom vragen de kasteloozen zich af: „Wat heeft de Islam in duizend jaren voor ons gedaan? Hebben de Sikhs zich ooit-over ons bekommerd? Eerst nadat de Christelijke zending zich over ons ontfermd heeft en ons met open armen heeft ontvangen, heb ben die anderen ons opgemerkt". Wat Gandhi en Ambedkar hen niet hebben kunnen toonen, zegt Dr. Van Beusekom, heeft Christus hun getoond. Gandhi vindt het niet noodig Christen te worden om de ware vrijheid te ver werven. Maar het is jammer dat hij nooit opgemerkt heeft, hoe het gelaat der kasteloozen, die het Christendom leerden kennen, een gansch andere uit drukking kreeg dan voorheen. Zij zijn andere menschen geworden; zij loopen meer rechtop en kijken anders. Chris tus is in hun leven gekomen en daarom is het zoo ontroerend schoon te lezen van een kastelooze, die niet bad„Onze Vader, die in de hemelen zijtmaar Onze Vader, die gekomen zijt in de hut van den paria". Deze geestelijke omzetting staat niet het minst in verband met de massa overgangen van heele stammen naar het Christendom. Dit is gemakkelijk te verstaan. Wanneer een individu over gaat van het heidendom naar het Evan gelie van Christus, dan volgt daarop niet zelden zijn uitstooting uit de volks gemeenschap. Meermalen moesten zen delingen de zorg voor dezulken op zich nemen. Een zorg, welke al zwaarder woog naarmate in de laatste jaren de zendingskassen minder goed gevuld werden. Ook kwam een bekeerde kaste looze vaak in een moeilijke verhouding te staan tegen een hoogere kaste, zelfs tegenover een medechristen van hooger rang. (Denk aan de brief van Filé- mon.) Maar nu komen massa-overgan gen dikwijls voor. Dan blijven in naam de vroegere verhoudingen bestaan, doch geheiligd door de geest der broeder schap in Jezus Christus. De olie der barmhartigheid en der helpende liefde druppelt dan door het raderwerk der maatschappij en zonder dat iemand het opzettelijk nastreeft ontstaan nieuwe verhoudingen. Hoe duidelijk blijkt hieruit de groote beteekenis van het Christendom voor het sociale levenhet Christendom, dat niet in woorden bestaat, maar in daden en in kracht. De jonge Christelijke Kerk in het Oosten de brochure, waarop wij nu ten derden male wijzen; leert het ons klaar en duidelijk toont zich haar roeping bewust te zijn en grijpt heel het leven in al zijn geledin gen aan. Zoo kan zij zijn een bewaren de en hervormende kracht. Kan dat ook gezegd worden van het Christendom in West-Europa? De schrijver der brochure beantwoordt deze vraag in absoluut ontkennende zin. „Het eenige Christelijke in de nationale politiek en de verhouding der volken in West-Europa is nog een heel dun laagje traditie, dat breken kan zooals het in de totalitaire Staten ge broken is omdat de Christelijke kern ontbreekt." Teekent de tusschenzin de toestand misschien al te donker? Het kan zijn, maar ongetwijfeld is het juist, „dat het Christendom eens en voorgoed de zaak van een minderheid geworden is in West-Europa". En zoo komt de schrijver tot de con clusie, dat de Kerken in West en in Oost in eenzelfde moeilijke positie ge komen zijn. De Christelijke gemeenten in het Oosten komen in moeilijkheden door botsingen met de absolute eischen van de totale Staat of het groeiend nationaal bewustzijn, dat vijandig staat tegenover het Evangelie van genade; maar „ook in Europa kan het oogen- blik komen, dat men de Christelijke Kerk als een stichting van Joodsche oorsprong uit het volksleven zal willen verwijderen". „Het Nederlandsche en Engelsche paganisme zal anders zijn dan het Duitsche Nieuw-Heidendom en de Rus sische Godloosheid. Hoe het zal zijn, weten wij niet." Maar, aldus Dr. Visser 't Hooft: „de Christelijke gemeenschap zal tusschen drie of meer vuren staan. Zij zal beschuldigd worden communist, kapitalist of fascist te zijn. En niemand zal haar danken voor haar weigering om zich met de eene of de andere poli tieke strooming te laten vereenzelvigen. Maar zoo moet het ook zijn. De Kerk is in de wereld niet om het gemakke lijk te hebben, maar om het Evangelie des Kruises te verkondigen." Zoo heeft de Kerk var het Westen één en dezelfde strijd als de Kerk in het Oosten. „De Kerken in het Oosten bouwen aan hun toekomst, maar ook aan de onze. Zij wijzen ons terug naar het Evangelie. Zij leeren ons belijden en getuigen." En wanneer zulks ge schiedt door Christenen, daar en hier, die zich gezamenlijk stellen onder het oordeel Gods, omdat zij onwaardige dienstknechten zijn, dan zal nochtans het Evangelie des Kruises een kracht Gods tot zaligheid blijken te zijn, heb bende de belofte van dit en het toe komende leven. kalkzandsleenfabriek dreigt een gelijk lot, zoodat wij meenen dat hier inderdaad alle reden voor den Minister bestaat oan krach*ia in te grijpen. Meende de Minister aanvankelijk, dat in trekking der onderhavige vergunning niet mogelijk was. omdat de belangen der in de betrokken onderneming werkzame arbeiders niet geacht konden worden te zijn geschaad, hetgeen art. 97 der Arbeidswet, eischt, thans slaan de zaken anders, nu ook aan een aan tal van die arbeiders ontslag is aangezegl. Het wil ons dus voorkomen, dat er alle reden aanwezig is voor den Minister, thans op korten termijn te beslissen, teneinde de hoognoodige saneering in dezen bedrijfs tak te bevorderen. NOG EENS: DE KALKZAND- STEENINDUSTRIE Eenige weken geleden maakten wij in deze kolommen melding van een artikel in „De Werkgever", het orgaan van het Christelijk Werkgeversverbond, waarin bezwaar werd ingebracht tegen een besluit van den Direc teur-Generaal van den Arbeid betreffende het verleenen van een overwerkvergunning aan een kalkzandsteenfabriek in den lande, waardoor de belangen van de andere kalk- fcandsteenfabrieken en van de in deze in dustrie werkzame arbeiders ernstig werden geschaad. Bij die gelegenheid spraken wij de hoop uit, dat de Minister het geval met de noo dige objectiviteit zou bezien "n een besluit nemen om tot een voor het overgroot© deel der kalkzandsteenfabrikanten gewenschte oplossing te komen. Dit besluit is, voor zoover wij kunnen na gaan. nog niet genomen, maar wel zijn de gevreesde gevolgen van het verjp.enen der overwerkvergunning niet uitgebleven. Niet alleen blijken namelijk telkens meer arbei ders bij de kalkzandsteenindustrie ook een aantal n.b. werkzaam bij den fabrikant, die de gewraakte overwerkvergunning vroeg en verkreeg! te worden ontslagen, maar de op een na grootste ondernamiiu' in den lande, de Katwijksche kalkzand steenfabriek, heeft zichzelf genoodzaakt ge zien het bedrijf geheel stop te zetten, tenge volge waarvan aan een 70-tal arbeiders ont slag moest worden aangezegd. De Leidsclie De varkenslevering aan Zwitserland Door het lirï%er Tweede Kamer, den heer Van der Weyden, is den minister gevraagd of het waar is. dat de Veehouderij-centrale aan een bepaalde firma voor uitvoer naar Zwitserland 6632 varkens van bijzondere kwaliteit heeft geleverd voor 22 procpnt minder dan aan anderen berekend, en zoo ja, welke firma dit was. Gevraagd werd of deze geforceerde uitvoer voor zeer lage prij zen naar 's ministers oordeel verantwoord is, waar toen reeds gemakkelijk te voorzien was, dat het spekcontingent naar Duitsch- land voor hoogere prijzen niet ten volle ge leverd zou kunnen worden en welke over wegingen hebben doen besluiten tot bedoelde transactie, waarbij ten voordeele van een bep'aalde firma van algemeen geldende rege len is afgeweken. NEDERLAND, VALENCIA EN FRANCO Diplomatieke betrekkingen met Spaansche Republiek worden gehandhaafd Officieus contact met Burgos De Minister van Buitenlandsche Zaken Zaken ai., Dr. H. Co lijn heeft thans beantwoord de vragen van het Kamer lid de heer de Marchant et d' Ansem- bourg over de diplomatieke en handels betrekkingen tusschen Nederland en de Spaansche Regeeringen van Valencia en van generaal Franco. Op de vraag „of het handhaven van di plomatieke betrekkingen tusschen de Chr. Nederlandsche Regeering en het bewind van Valencia nog gerechtvaardigd is", luidt het antwoord als volgt: De regeering verafschuwt de in den Spaanschen burgeroorlog voorgekomen ex cessen en heeft voor de opvatting der on- derteekenaars van het onlangs verzonden schrijven der Spaansche bisschoppen al de achting, die deze toekomt Niettemin ach', zij het uit overwegingen van internationale politiek en volkenrecht gerechtvaardigd en met haar christelijk karakter niet in strijd, de tusschen Nederlano en de Spaansche re publiek bestaande diplomatieke be trekkingen te handhaven. Ten slotte verklaart minister Colijn. in antwoord op de vraag, of de Nederlandsche regeering bereid is de regeering van generaal Franco ..de jure" te erkennen, dat onze re geering het om redenen van internationaal- politieken aard niet juist zou achten hier op reeds thans bevestigend te antwoorden. Hieraan voegt Minister Colijn nog toe, dat in verband met bestaande commercieele be langen officieuze aanraking met de regee ring van Franco bestaat. De keuringsveearts te Naarden Teekent beroep aan De keuringsveearts, de heer H. ter B. te Naarden, heeft bij het scheidsgerecht voor ambtenaren beroep aangeteekend tegen het ontslag, dat de gemeenteraad hem heeft ver leend en tegen de schorsing, welke B. en W. hieraan hebben doen voorafgaan Volgens het beroepschrift zijn ontslag en schorsing ten onrechte geschied, daar de keuringsveearts zich niet aan de ten laste gelegde feiten heeft schuldig OPENSTELLING LANDGOED „WALIEN" Bij beschikking van de ministers van economische zaken en van financiën is het landgoed „Walien", gelegen in de gemeen ten Warnsveld en Vorden, ter weerszijden an den rijksweg van Warnsveld naar Lochem onder de natuurschoonwet 1928 ge rangschikt. Het geheele landgoed, ter grootte van ruim 250 h.a., is met uitzondering van de naaste omgeving van het huis en van moes tuin en boomgaard, voor het publiek open gesteld op vertoon van wand el kaarten, welke, tegen betaling van een kleine ver goeding verkrijgbaar zijn bij den jacht opziener J. B. Dekker te Warken, ge meente Warnsveld. :ONS ZONDAGSBLAD: van deze week bevat o.m. de vol gende artikelen: Jacob Maris, naar aanleiding van den 100ste geboor tedag van den grooten schilder Het Prinsdom Oranje, het kleine stukje land, dat zijn naam als stempel op onze dynastie heeft gezet. 31 Augustus, feestlied op muziek naar aanleiding van den a.s. verjaardag van H. M. de Koningin. De verwoestende leugen. boeiend vervolgverhaal door K. Jonkheid. Het wapen der Wassenaars, interessante ge gevens uit het arsenaal der heral diek. enz. enz. Voorts de Kinder krant, vol verhalen, versjes, plaat jes, knutselwerkje en waar de jeugd verder belang in stelt. Minister Romme bezoekt jeugd-werkkampen Dp minister van sociale zaken, prof. mr. C. P. M. Romme, vergezeld van den hoofdinspecteur voor de werkverschaffing, den heer M. de Vries, heeft gisteren een bezoek gebracht aan de jeugdwo.rkkampen van de Centrale Verceniging „Werkloozen- zorg" te Beekbergen en van de A.J.C. te Ede Hierna heeft de ministpr \ertoefd op het landgoed „De Hooge Veluwe", waar hij in het bijzonder den bouw- van het m"« bij den Fransehen berg in oogen ouw nam. Zooals bekend wordt dit mus< werkverschaffing uitgevoerd Bij het bezoek aan „de Hooge Veluwe" waren 0 m. enkele bestuursleden van de Kröller Müller-stichting met name mr. H. P. Marchant. oud minister van onder wijs, en de rentmeester van het nationale park, de heer J. M e m e 1 i n k en de archi tect, de heer G. N. Baas aanwezig. Ten slotte heeft de minister een bezoek gebracht aan het op de gronden van ..de Hooge Veluwe" gelegen werkkamp ,.Kem- perberg". waar hij van de verschillende werkobjecten met groote belangstelling kennis nam. Geen bijzondere voorvallen op Hr. Ms. „Van Galen" Gisteren werd bij het departement van defensie telegrafisch bericht ontvangen van den commandant van Hr. Ms. „Van Galen", dat, voor wat genoemden bodem betreft, geen bijzondere voorvallen hebben plaats gehad en dat alles wel is aan boord Verkoop Zomer postzegels Bruto opbrengst ƒ86.000 Van 1 Juni tot en met 31 Juli zijn 703.48-1 zomerpostzegels verkocht van 1 cent, 551.574 van 5 cent, 1.036.794 van 6 cent en 500.700 van 12% cent. De opbrengst boven de frankeerwaarde die ten bate komt van sociale en cultureele doeleinden, bedroeg bruto ongeveer 86000, hetgeen iets meer is dan vorig iaar. Droeve verkeersstatistiek Gemiddeld 50 dooden en 400 zwaargewonden per maand. Sinds enkele maanden publiceert het Cen traal bureau voor de statistiek, mede op ver zoek van de K.N.A.C., op korten termijn cij fers over de ernstige verkeersongelukken in de afgeloopen maand. Thans zijn die over Juli verschenen en ze zijn alweer bijna even erg aLs de vorige maanden, niet minder dan 437 dooden en zwaargewonden vielen te be treuren. Sedert Mei j.l. geeft de statistiek de volgende getallen: Gedood Ernstig gewond Mei 61 446 J"ni 41 453 Juli 47 390 Wat dus neerkomt 0© een gemiddelde van 16 per dag!! Bovenstaande cijfers wijzen wel op de noodzaak voor alle weggebruikers om met aandacht en voorzichtigheid aan het verkeer deel te nemen. De eerbiediging der ver- keersvoorschriften vormt daarbij een uiterst belangrijke factor. Weet gij. dat men geen voorrang heeft, wanneer men van rechts int een uitrit komt en evenmin wanneer men een rijbaan oversteekt, zonder van rechts uit een ande ren weg te komen? Op de vragen van den heer A 1 b ar d a be treffende mishandelingen, welke de Neder landsche reserve-luitenant G. Aalders in Duitschiand zou hebben ondergaan heeft de minister van Buitenlandsche Zaken a.i. ge antwoord. dat hij van de mededelingen van dezen reserve-eerste-luitenant betreffende zijn mishandeling in Duitschiand kennis heeft genomen. Hr. Ms. gezantschap te Berlijn heeft op dracht gekregen aan de Duitsche regeering te verzoeken een onderzoek ter zake te doen instellen cn mede te deelen tot welke maat regelen dit haar aanleiding zal hebben geven. DE WEG ARNHEM—RHENEN Nu sedert het begin van het jaar de dienst op de trambaan Arnhem—W agenin- g e n—R henen geheel gestaakt is, liggen de tramsporen ongebruikt. Op een desbetrefende vraag van den A.N. W.B. aan den minister van waterstaat is bericht ontvangen, dat overeenstemming in zake verwijdering van de rails is verkregen en dat verwacht mag worden dat de verwij dering vóór den winter een feit zal zün. De A.RJ.A. tast het kwaad bij de bron aan De verheugende groei en activiteit van onze A.RJ.A., is om velerlei rede nen te waardeeren. Vooral echter, omdat met den studie- arbeid voor de Anti-revolutionaire beginselen, de kwaal van ons christe lijk leven inzake de politiek, wordt aangegrepen in zijn bron. Die bron toch is, gebrek aan kennis van onze beginselen. Dit gebrek ver oorzaakt velerlei euvelen o.a. onver schilligheid en afdwaling. Wie arbeidt aan de verbreiding van de Anti-revolutionaire beginselen op de w\jze, zooals de A.RJ.Adient daarmede de Anti-revolutionaire partij mor nu en de toekomst. CHR. VAN DEN HEUVEL. Prot. Chr. Mijn werker sbond Bestuxenconferentie te Heerlen Dezer dagen was de Prot Chr. Mijnwer kersbon d te Heerlen in besturencoafe- rentie bijeen Bij mo-nde van den voorzitter, den heer N. Ploeg, werd het lid W. v. d. Vuurst van Brunssum, gehuldigd met zijn 30-jarig jubileum als lid van de Chr. Vakbeweging. Hem werd namens het dagelijksch bestuur van het C.N.V. het gouden insigne op de borst gespeld. De heer v. d. Vuurst dankte zichtbaar be..ogen met enkele goe-i gekozen woorden voor dit blijk van waardeering en wekte vooral de jongeren op, om pal te staan voor de Christelijke beginselen ook in de vak organisatie Verder werd geconfereerd over heit af- loopen van het looncontract op 1 Oct as. ^esloten werd na een drukke bespreking, om gezamenlijk met de R.K. Mijnwerkers- bond een brief naar de contactcommissie te zenden, omvattende de wenschen van de beide Christelijke organisaties. De inhoud van dit schrijven hebben we gister gepu bliceerd. Verder werd aan de propaganda nog een breede bespreking gewijd. Het plotselinge sterfgeval van Alphen Het onderzoek wordt voortgezet (Van onzen correspondent) Zooals vaak in dergelijke gevallen, doen ook nu te A1 p h e n a.d. R ij n verschillende geruchten de ronde over het sterven onaer verdachte omstandigheden van den vijftien jarigen M. Dat men daarbij vaak iemand al heel spoedig beschuldigen kan, bleek weer, daar in verband met deze gebeurtenis ook ge noemd werd de slager, die vorige week te recht stond. Deze geruchten blijken echter elke grond te missen. Wel is de winkel van dezen sla ger streng geïnspecteerd, maar er is niets verdachts gevonden, wat ook bijna onmoge lijk was volgens den keurmeester, daar de betrokken slager nauwkeurig wordt gecon troleerd. Wel heeft het gezin vleesch van bedoelden slager genuttigd, maar de moe der, die hiervan het meest gegeten heeft, ondervond niet de minste last. Zooals gisteren in een groot deel onzer oplage onder Laatste Nieuws nog werd ge meld, gaan de vermoedens van dr. Hulst die de sectie verrichtte, in de richting van een acute bacilaire dysenterie en in verband hiermede heeft de hoofdinspecteur van de Volksgezondheid te 's-Gravenhage, die gis termorgen een onderzoek instelde, zich met een schrijven tot de medici hier ter plaatse gericht, waarin op dit vermoeden wordt ge wezen en verzocht wordt bij voorkomende gevallen hiervan aan de hoofdinspectie ken- is te geven. Het onderzoek wordt intusschen voortge zet Het .meisje, dat nog te Leiden wordt verpleegd, gaat iets vooruit en men hoopt haar in het leven te behouden. TINBAGGERMOLEN DOEJOENG De sleepboot Humber met den tinbagger molen Doejoeng op sleeptouw is gisteren behouden te Port Said aangekomen. Het eerste gedeelte van de reis. 3265 mijl, heeft een gunstig verloop gehad. Na bunkerirur is de reis voortgezet LANDBOUWHOOGESCHOOL Bij beschikking van den minister van Eco nomische Zaken, is voor het tijdvak van 21 September 1937 tot het einde van het studie jaar 19371938 wederom benoemd tot assis tent aan de landbouw-hoogeschool te Wa- geningen D. I. Luteijn, en tot tijdelijk vast- assistent ir.-W. J. Nijveld, aldaar. DELI BATAVIA RUBBER-MIJ Interim dividend 6 pet. Dezer dagen hebben we gemeld, dai de Deli Batavia Rubbe r-M ij een inte rim-dividend van 6 pet. uitkeert over 1937 en dat ook het vorig jaar een interim divi dend werd uitgekeerd. Dit laatste is niet juist. In 1930 werd voor het laatst dividend uitgekeerd, n.l. 10 pet over de resultaten van 1929. Daarna is over de jaren 1930 tot en met 1936 niets meer uitgekeerd. jke, schriftelijke opleiding te volgen voor Boekhouddiploma „MERCURIUS" N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven a 100 (Koers van omwisseling 99% VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit bladen en het ZONDAGSBLAD De jaarvergadering te Apeldoorn van de Nat. Chr. Geheelonthoudersvereen. De bondswedstrijden Schaken te Hil versum. Inzake het plotselinge sterfgeval te Alphen a. d. Rijn wordt door de politie het onderzoek met kracht voortgezet. Kalgan en Nankau-pas zouden nog steeds in Japansche handen zijn. Het Duitsche s.s. „Gneisenau" heeft zijn voor China bestemde wapens in Japan moeten lossen. Heden zal Engeland stappen te Tokio doen inzake het verwonden van den ge zant in China. Zal de Parijsche tentoonstelling ver lengd worden? BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN J. M. VAN OSNABRUGGE KR00SWIJK (bij Oud-Beijerland); Telef. O.-B'land 108 Aan- en Verkoop van EFFECTEN Verzilveren van COUPONS VALKENBURG (L.) Tel. 8 Modernste Hotel ter plaatse BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V, WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs - LIJSTWERK Noodlanding van Militair vliegtuig Het toestel vernield, vlieger ongedeerd Vanmorgen omstreeks 8 uur heeft de ser geant-vlieger H. A. Klusman uit Soester- berg een noodlanding gemaakt met zijn toestel Fokker D 17 op een weiland achter den Kanaal weg op de grens van de ge meenten Utrecht en Oudenrijn. De vliegenier kwam van Schiphol en was op weg naar de Harskamp. Het toestel werd vrijwel geheel vernield, doch K. bleef onge deerd. Hem was opgedragen terug te keeren naar Schiphol ingeval van ongunstig weer hetgeen zich hoven Utrecht voordeed daar het hevig mis.te. K. kon echter den weg naar Amsterdam niet terug vinden. Bij hot zoeken naar de spoorlijn naar Amsterdam kwam hij terecht boven het zuidelijk ge deelte van Utrecht waar hij door zijn vliegen op zeer geringe hoogte de bewoners de schrik op het lijf joeg. Het Zuivelcongres te Berlijn Vrijdag gesloten Het Internationaal Zuivelcongres is ge sloten. De président, Behrens, sprak do wensch uit, dat dit congres en dn daaraan verbonden tentoonstelling vaa heilzamer) aard voor alle deelnemende landen zou zijn. Ongeveer 3500 deskundigen hebben deel- Benomen aan de besprekingen en de tem toonstelling werd in de eerste dagen reeds door meer dan 40.000 personen bezocht. t>e deelnemers aan het congres maken thans een studiereis door Duitschiand. De president hoopte, dat ze een objectieven in druk in hun land wilden weergeven, om zoo veel misverstand weg te ruimen. Oud-miniser Posthuma, eore-voorzitter van het congres, voerde het woord als vice- president van die Internationale Zuivelfede- ratie. Hij constateerde, dat het goed was ge weest in Duitschiand dit congres (e houden. De medewerking van vele Duitschers bij de internationale federatie gedurende veie jaren is 6teeds op hooge prijs gesteld. Wij hebben elkaar op wetenschappelijk en tech nisch gebied noodig. Hij bracht dank aan de leiders van dit congres.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1