Santander geeft zich over CHINEEZEN VERMELDEN VERSCHILLENDE SUCCESSEN Eischt Ned. Fabrikaat ASBEST I RUBBER DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1937 EERSTE BEAD PAG. s De Spaansche burgeroorlog Bevolking der stad was strijd moede Linkschen vluchten naar Frankrijk NI AAR het opperbevel der recht- sche troepen voor Santander gistermiddag om half twee heeft be kend gemaakt, hebben de linksche autoriteiten van deze stad hen er mee in kennis gesteld, dat zij zich aan de troepen van Franco overge ven. De eerste nationalistische leger- afdeelingen zijn daarop gisteravond Santander binnengerukt. In rechtsche kringen bestond de verwach ting. dat de definitieve in-bezitneming van de stad Santander door de nationale troepen eerst hedenmiddag zou kunnen plaats heb ben. Het succes van de rechtsche opmarsch heeft echter het voor hen gunstige gevolg gehad, dat de bevolking ook zelf in beweging kwam. De aanhangers der nationale bewe ging in de stad wisten met behulp van de civiele gardisten zonder bloedvergieten de re- geeringsgebouwen te bezetten, teneinde te beletten, dat ultra-radicale elementen op het uiterste moment deze zouden verwoesten. Gistermiddag om twee uur had de hewe- ging ten gunste van de rechtschen het pleit gewonnen. Alle linksche strijdkrachten, die nog 'te Santander zijn, en wier aantal op 15 20 duizend man wordt geschat, hebben hun onderwerping aangeboden. Het bericht van den opstand te Santander en van de overgave der stad heeft te Bilbao groote geestdrift gewekt. De menschen liepen op de drukke punten der stad tezamen om het nieuws te bespreken en zongen patriotti sche liederen. Zij brachten den fas cis ten groet en trokken in groepen door de straten, terwijl de klokken luidden. Intusschen duurde de uittocht der bevol king van het gebied van Santander nog steeds voort. Gister zijn te Bayonne uit San tander wederom vijf booten aangekomen, die honderden vluchtelingen brachten. De toestand was onhoudbaar Een correspondent van Reuter heeft te St. Jean de Luz gesproken met Britsche vluch telingen uit Santander. Dinsdagavond was de stad zonder water, de geheele organisatie van het bestuur was in de war geraakt, van po litiediensten was geen sprake en overal vielen rooverijen waar te n^men. In de straten werd zonder ophouden geschoten, zonder dat daartegen werd opgetreden door de politie of eenig ander bewaker van de openbare vei ligheid. De tooneelen die zich in de stad afspeelden waren verschrikkelijk. Honderden kleine schepen van allerlei soort, ook visscherss(rie pen, namen deel aan het werk om vrouwen en kinderen te evacueeren. Er werd vreese- lijk gevochten om een plaats aan boord te krijgen en de paniekstemming werd nog he viger toen politieagenten en leden van het niet-officieele veiligheidscorps op de vluchte lingen begonnen te schieten. Andere getuigen vertelden den journalist over de snelle ineenstorting van de linies der verdedigers van Santander en Asturië en ieder gemis aan organisatie. In de Fransche stad Bayonne, waar alle vluchtelingen uit Spanje samenstroomen, hebben zich, naar Havas bericht, reeds inci denten voorgedaan. De roode militie-man schappen weigerden aldaar de bevelen der Fransche autoriteiten op te volgen en gaven zich aan tuchteloosheden over. De rechtsche intocht Gistermiddag om zes uur zijn meerdere nationale bataljons Santander binnengerukt Heden zal in den loop van den dag de officieele, triumphale intocht plaats hebben. Vreugdebetoon te Rome Toen gistermiddag laat in den middag te Rome bekend werd, dat Santander was ge vallen, werd dit bericht met levendige vreug de vernomen. Italiaansche bladen spreken het vermoeden uit, dat met deze succesvolle actie de „nationaal-Spaansche oplossing" een groe ten stap vooruit heeft gedaan en dat in Lon den en Parijs op de houding der regeeringen invloed kan uitoefenen. Volgens Stefani zouden de Italiaansche vrijwilligers zich aan het front van Santander als helden hebben gedragen en op beslissende wijze hebben bijgedragen tot het schitterende succes van het offensief. Te Rome werden betoogingen geïmproviseerd bij de lokalen der fascistische groepen, in de voornaamste straten en bij openibare instellingen, waar luide gejuicht Werd voor Mussolini, de le- gionaires en het rechtsche Spanje. De strijd rond Madrid Bij het bombardement van Madrid in den afgeloopen nacht zijn ongeveer tien personen gedood en 25 gewond. Naar schatting zijn 500 bommen op de stad terecht gekomen. In het bijzonder werd de binnenstad getroffen. Generaal Yague in ongenade? Naar te St. Jeam de Luz vernomen wordt, is generaal Juan Yaque, die het bevel voerde over de troepen voor Madrid, van zijn com mando ontheven en met een missie naar de Kanarische eilanden gezonden. De generaal zou in ongenade gevallen zijn omdat hij in nauwe relatie stond met de oude Spaansche phalanx, die onlangs is opgegaan in de door Franco gevormde eenheidspartij. Aguirre te Bayonne De president der Baskisrie regeering, Aguirre, is, komende van Santander, te Baj'onne aangekomen. Jonge Spanjaarden naar Duitschland Gisteren is een groep leden der jeugdorga nisatie van de Spaansche phalanx naar Lis sabon vertrokken om van daar naar Duitsch land scheep te gaan. Hun bezoek wordt ge bracht op uitnoodiging der Duitsrie regeering en zal ongeveer anderhalve maand duren. DE VEILIGHEID DER DARDANELLEN Twee nota's der Turk sche regeering Het Turksche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft aan de di plomatieke missies twee nota's laten overhandigen: een ten aanzien van de in den grond boring van Spaansdhe scheipen in de zee-engte, de anidere ten aanzien van verdenkingen, welke gere zen zijn over de mogelijke aanwezig heid van een buitenlandsche duikboot in de Zee van Marmara. De eerste nota kondigt de opening aan van een officieel onderzoek, welks resultaat Jater aan de diplomatieke missies zal wor den medegedeeld. Het betreft de torpedeo- ring van het Spaansche schip „Armuro" in ide Turksche wateren. De tweede nola rapporteert, dat een een- beid der Turksche vloot op 19 Augustus hij het eiland Marmara in de zee van dien naam aanwijzingen heeft gekregen.. weUke reden geven tot de veronderstelling, dat zich Sn die buurt een buitenlandsche duikboot ophoudt. De Turksche regcering heeft door .watervliegtuigen twee verkenningsvluchten welke zornder resultaat bleven, laten uit voeren. Indien do aanwezigheid van een duikboot zou worden waargenomen zouaen de Turk sche militaire strijdkrachten van dezon oorlogsbodem opheldering eischen. Even tueel zou zijn sohip worden aangehouden of .vernietigd. De Russische „zuivering" Uit Ostrof aan de Finsrie grens bij Lenin grad wordt gemeld, da/t daar zes landbouw- autoriteiten. de voorzitter van de centrale executieve commissie voor het Ostrovsky- gebied, Tarasioek. de directrice van het trac torenstation., Nina Mikhailowa, een land bouwdeskundige en drie leiders van collec tieve boerderijen, terecht zullen staan onder de beschuldiging, dat zij lid zijn geweest van een tegenrevolutionaire bende, welke poogde de collectieve boerderijen in discrediet te brengen, de mechanisatie te salboteeren en het kapitalisme in te voeren. In een officieel communiqué wordt mede gedeeld, dat de beklaagden machines hebben vernield, levensmiddelen vergiftigd en de veeteelt hebben gesaboteerd. KENT U al HYGIDENT de nieuwe, zelfwerkende. Kunst gebit-reiniger? Maakt ZONDER BORSTELEN Uw ploot en gebit suw en verwijdert olie vlekken. Prijs normale fla con 45 cft., extra groote flacon 85 ets. Koop nog heden HY GIDENT bij Uw Apoth. of Drog. De Poolsche boerenstaking Socialisten gaan steun verleenen De toestand in Galicië, waar een bóeren- staking de toevoer naar de markten bedreigt, wordt thans als zeer ernstig beschouwd. In de stad Krakau heeft een 24-urige staking, uitgeschreven door de socialisten en bedoeld als sympathie-betuiging met de landbouwers, het geheele openbare leven stilgelegd. Er reed tram noch taxi; electriciteits-, gas- en waterleiding bleken echter niiet geblokkeerd. Bij een massale protest-optodht door de stra ten heeft zioh geen enkel incident voorge daan. De Lembergsche wojwode, Bilyk, heeft, naar uit een officieel communiqué blijkt, een inspectietocht ondernomen in de steden Prze- mysl en Jaro6law, die midden in het etakings- gebied liggen. Hij heeft hier met de starotsen langdurige besprekingen gevoerd en delegaties uit de verschillende plaatsen van het district ont vangen. Deze besprekingen hebben, naar van welingelichte zijde verluidt, betrekking ge had op den door de boerenstaking gespannen toestand. In enkele steden van het district Galicië zou de boerenstaking reeds merkbaar worden door gebrek aan levensmiddelen. Hervorming der Amerikaansche rechtspraak Roosevelts verklaring Na het wetsontwerp te hebben ondertee kend betreffende de hervorming van de lagere rechtbanken, waarmede, naar men dacht, een einde was gekomen aan den bit teren strijd rondom het ontwerp tot her vorming van het feaerale hooggerechtshof, heeft president Roosevelt een verklaring af gelegd, waarin luj zeide, dat het nog noodig is het terrein van de hervorming der recht banken te exploreeren. Het Amerikaansche volk, aldus Roosevelt, toont zich ongeduldig over den langzamen onzekeren gang van de wet. Ten aanzien van de hervorming van het federale hooggerechtshof voegde de presi dent hieraan toe: „Wij hebben een einde willen maken aan de pijnlijke periooe, ge durende welke er een werkelijke samen zwering scheen te bestaan van den kant van vele leden van het hof, met het doel sociale en economische hervormingen onvruchtbaar te maken of te doen mislukken. Aangezien een regeering der volksvertegen woordiging om te slagen moet handelen door tusschenkomst van de wetsprocedurc, is het noodzakelijk, dat zij een hooge mate van samenwerking tot stand brengt tusschen haar drie gecoördineerde machten". HOOG WATER IN AVEENEN Overstroomingenwelke op het oogenblik de Alpenlanden teisteren, hebben zich uitge breid tot bij Weenen. In één vam de voorste den van Weenen. Schwechat, zijn. verschei den straten onder water gezet en wordt het verkeer tusschen de huizen met booten in stand gehouden. Ook Stiermarken wordt door de overstroo mingen getroffen. De materieele schade is aanzienlijk. VERZEKERING MAATSCHAPPIJ „F I D U C I A" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 Brand-, Glas-, Ongevallenverz enz DE INTERNATIONALE ZUIVEL- TENTOONSTELLING TE BERLIJN (Van onzen Duitschen correspondent)* Wij weten maar al te goed zoo hoor den wij Berlijns Burgemeester, Dr. Lippert, bij de officieele opening der „Intern. Milchwirtschaftliche Ausstellung" zeggen dat melk juist voor de bevolking eener we reldstad een belangrijke voedi-ngs- en ge zondheidsaangelegenheid is. Alleen reeds voor consumptie heeft de Rijkshoofdstad da gelijks behoefte aan 090.000 liter. De totale melkbehoefte van Berlijn bedraagt op het oogenblik gemiddeld per jaar rond 343 mil- lioen liter. Het ligt voor de hand, dat een nauwkeurig geregelde aanvoer de dagelijk- sche melkvoorziening kan garandeeren. Ook de stedelijke boerderijen zijn hierbij betrok ken. In heel Berlijn telt men volgens de laatste statistische gegevens rond 10.003 koeien. Ik geloof, dat men in slechts weinig wereldsteden gelijk Berlijn een zoo sterke eigen productie van melk en van melkpro ducten zal aantreffen". Nieit slechts van de enorme behoeften eener wereldstad geven deze getallen ons een flauw begrip, maar tevens van de be langrijke plaats, welke melk, boter en kaas in alle landen der wereld innemen. Oud- Minister Dr. Posthuma wees in zijn rede eveneens op de beteekenis van melk en melk producten in het dagelijksch leven en hij sprak uit persoonlijke ervaring, want in de moeilijke oorlogsjaren was het juisrt zijn niet zeer dankbare taak, de voedsel voorzie ning ten onzent te regelen. In den volks mond leven nog altijd liedjes voort, die zijn toenmalige werkzaamheid dikwijls op niet bepaald vleiende wijze! bezongen hebben. Natuurlijk gold ons eerste bezoek den Neder 1 andschen stand en het deed ons genoegen te kunnen vaststellen, dat de ze oprvalt door architectonische schoonheid en practische waarde. Onder het Zeeuw- sche wapen lezen wij don veelzeggenden spreuk: „Luctor et Emergo". Ik wors'el en ontzwem, een leuze, die de groote moeilijk heid typeert, welke de bevolking dezer vruchtbare provincie eeuwen achtereen heeft gehad, om zich in zijn dagelijkschen arbeid tegen de aanvallen der natuur te handhaven. Door middel van een veelkleurig model geeft men den bezoeker een pakkend beeld van het typisch Nedcrlandsche landschap, van de keurige boerderijen, van de wind molens en kanalen en uit de duidelijk aan gegeven cijfers wordt men gewaar, dat wij toch altijd nog 80 landen van zuivelproducten voorzien. Op den achtergrond heeft men een landkaart neergehangen, welke met zilveren lijnen aangeeft, naar welke landen onze uit. voer gaat en jammer genoeg speelt Duitsch land in dezen allang geen toonaangevende rol meer. „Ook al is Duitschland geenszins van >1; n zirh aan de wereldmarkt te onttrekken zoo lieten wij ons door een vakman ver zekeren toch moet het wegens zijn gebrek aan deviezen alles tewerk stellen, om zijn eigen productie te bevorderen. Dat is uiterst moeilijk, daar wij vroeger vooral het vee voeder uit heit buitenland betrokken. Ook het verbruik van boter is hooger ges'egen dan on7,e eigen productie. Wij hebben in '36 naast 2SOOO ton kaas nog 75.400 ton boter in gevoerd. En wanneer de leuze tegenwoor dig luidt „Eet meer kaas", dan wordt daar mede in de eerste plaats „MagerkSse" be doeld. want „roomkaas" is in het Derde Rijk iets heel zeldzaams geworden". GESCHIL OVER EEN LUCHTPOSTZEGEL Tusschen Nicaragua en Honduras is een diplomatiek conflict uitgebroken over een door eerstgenoemd land uitgegeven lucht postzegel, waarop een landkaart van Nica ragua voorkomt. Honduras heeft er tegen geprotesteerd1, dat op het postzegel een gebied voorkomt, dat betwist wordt, en intrekking van de postze gels geëischt. Reeds hebben geruchten de ronde gedaan over botsingen tusschen de troepen van beide landen, doch deze zijn tegengesproken door den president van Nicaragua, die de meening van Nicaraguaansrie rechtsgeleerden heeft gevraagd, teneinde tot een regeling van dit reeds jaren bestaande geschil te komen. Generaal S o m o z a heeft voor de pers verklaard, dat de nationale rechten langs di plomatiek en weg in broederlijke eensgezind heid verdedigd zullen worden. Chineesche kust wordt geblokkeerd Tsang Kai Sjek zendt zijn keurtroepen DE Chineesche pens geeft een recapitu latie van de gevechten, die geleverd zijn in de streek tusschen de monding van de Jangtse en het kustgedeelte, dat ten 0<ö- ten van Poetoeng is gelegen. Geraamd wordt, dat de Japanners 5000 man hebben verloren, welke deel uitmaak ten van drie divisies, die aaD land trachtten te gaan. In de streken van Setseling en Lioehce li een regiment Japanners vernietigd. In de streek van Wentsjaupang zijn 200 van de 500 ontscheepte Japanners gedood. De rest heeft zich verschanst, maar bevmdt zich in een netelige positie. Bij Tsjangwapang gingen 2000 Japanners aan land. Slochts 500 hunner konden de Ja- ponsche oorlogsschepen weer bereiken. In Nanwei, ten Oosten van Poetoeng, wer den 1200 Chineesden, die ontscheept werden, gedecimeerd. Hieraan wordt toegevoegd.dat zich 25 Japansche oorlogsschepen, onder welke een viiegtuigmoederschip, buiten Woe- soeng bevinden. Veertien schepen liggen in de Wangpoe Er zijn Chineesche vers trekingen op 'den oever van de Jangtse aangekomen, om te verhinderen, dat nieuwe Japansche ontsche pingspogingen in het werk worden gesteld De kustblokkade De commandant van het derde Japan sche eskader, vice-admiraal H a s e w a- ga, heeft de blokkade afgekondigd van de Chineesche kust, en wel van 32 gra den, vier minuten Noorderbreedte en 1J1 graden, 44 minuten Oosterlengte, tot 23 graden, li minuten Noorderbreedte en 116 graden, 4S minuten Oosterlengte, een afstand van duizend mijl, van Shanghai tot Hongkong. Dece blokkade geldt alleen voor Chi neesche schepen. Schepen van andere nationaliteit zullen de blokkade vnj mo' gen passé eren. De woordvoerder van het Japansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft echter een verklaring afgelegd, dart het Chi- neesch-Japansch conflict officieel niet wordt beschouwd als een oorlog tusschen beid» staten De bertrekkingen tusschen de beide landen blijven bestaan en worden onderhouden via de Chineesche ambassade te Tokio. China's keurtroepen De oorrespondent van de „Jotnioeri Sjim- boen" te Sjanghai meldt, dat maarschalk Tsang Kai Sjek een zijner troefkaarten heeft uitgespeeld met het zenden van de eer ste en tweede divisie van het eerste Chinee sche leger naar Woesoeoig, om de Japansche troepen daar tot staan te brengen. Deze troepen zijn de best uitgeruste van hot geheele Chineesche leger en staan ondpr bevel van generaal Hoe Tsoeng Nan, dëe op'rok langs de lijn TientsinPoekau Tsjang Kai Sjek heeft hem evenwel terug geroepen, om hert commando bij Woesoeng op zich te nemen. De correspondent verwacht derhalve, dat binnenkort een beslissende slag bij Shanghai zal worden geleverd. In do afgeloopen tien jaar heeft generaal Hoe Tsoeng Nan tegen de communisten in China gestreden en verleden jaar heeft hij 15.000 communisten uit de provincie Kan- soo verdreven. De toestand te Shanghai ontwikkelt zich inmiddels in gunstigen zin voor Japan. Niet tegenstaande den tegenstand van de Chinee 6che troepen hebben de Japansche landings divisies od drie plaatsen vasten voet gekre gen en dringen de Chineezon terug. De fabriekswijk in het Oosten der stad is van Chineesche troepen gezuiverd, verschei den Chineesche afdeelingen moesten zich door gebrek aan voorraden overgeven. Het front bij Pa Tse Jau en Kiangwan is vrijwel ongewijzigd. Een der drie plaatsen, waar Japansche troepen zijn ontscheept, is, naar Havas uit betrouwbare bron verneemt, Woesoeng. Voorts heeft de woordvoerder van het Chineesche hoofdkwartier aan het front van Shanghai officieel bevestigd, dat te Loticn, op 30 kilometer van Shanghai, Japansche troepen ontscheept zijn. Hij voegde hieraan toe, dat in deze plaats op het oogenblik bui tengewoon hevig gevochten wordt. De Chineezen zenden momenteel allo be schikbare strijdkrachten naar Lotien. Huiszoeking op Russisch consulaat De Japansche autoriteiten hebben opnieuw een huiszoeking verricht in het consu'aat der sovjet-unie te Shanghai, daar volgens hen verscheiden malen van het consulaat lichtsignalen zouden eijn gegeven ten be hoeve van de Chineesche troepen. De Japansche autoriteiten hadden de poli tie van de concessie onrtboden, doch voordat dezer ter plaatse was. was de huiszoeking reeds geschied. Op het oogenblik worden hierover nog L«- SDrekingen gevoerd. Cholera te Hongkong In Hongkong is een cholera-epideimie uitgebroken. Gistermorgen waren er in de stad reeds 800 zieken, van wie inmid dels zestig procent zou zijn overleden. Het offensief in het noorden Volgens een telegram ui/t Tientsin hebben de Japansche troepen een algemeen otfen sief ingezet op alle frojjten in Noord-China De Japansche militaire autoriteiten trach ten de ontknooping van het Chineesch-Ja- pansche conflict te verhaasten; zij hebben hun passieve houding laten varen en geven er thans de voorkeur aan tot krachtdadige actie over te gaan. De Japansche troepen, die zich langs den spoorweg van Peiping maar Hankau bevin den, hebben hezit genomen van het op een tiental kilometers ten Westen van Liangsjan gelegen Fangsjan en die welke langs den spoorweg TientsinPoekau liggen, hebben het op 45-kilometer ten Zuiden van Tientsin gelegen Tsinghai veroverd. De Chineezen trokken zidh terug met achterlating van honderd dooden en talrijke gewonden. De Japansche verlieren worden niet opgegeven. Een opname, welke een beeld geeft van de verwoesting, die door het bombarde* ment van Tientsin, door Japansche vliegtuigen werd aangericht. Het Portugeesch-Tsjechisch conflict Het Portugeesche blad „A Voz" schrijft over het conflict met Praag: „De breuk tus schen Tsjecho-Slowakije en Portugal brengt voor dit laatste land geenerlei moeilijkheden van Dolitieken of economischen aard met zich mede. Een initiatief tot het weder aanknoopen van de diplomatieke betrekkingein kan slechts vam Tsjecho-Slowakije rechtstreeks uitgaan en slechts bestaam in volledige genoegdoening voor Portugal", Kort Nieuws Naar verluidt zal de» jonge koning Faroe k van Egypte op 12 Februari a.s. iu het huwelijk treden, één dag na zijn acht tienden verjaardag. Te Laekeui (België) is een locomotief die dienst deed bij de werkzaamheden uan het Albert-kanaal, ontploft De stoker werd door ontsnappenden stoom zoo ernstig ge wond, dat hij korten tijd later overleed. De machinist en een arbeider werden levensge vaarlijk gewond. Het hoofd van het inlandsche Angli- caansche kerkgenootschap en de burgemees ter van Birziet zijn te Mazraa op den weg van Jeruzalem naar Haifa vermoord. Deze misdaad, welke wordt toegeschreven aan terroristen, heeft groote opwinding oorzaakt in Arabische en christelijke krir^jen. Tusschen Bordeaux en Bayonne heeft een groote bosohbnand gewoed, welke zeven tot adht duizend hectare naaildhout in asch heeft gelegd. Het spoorwegverkeer moest eenige uren worden gestaakt. Gij bevoordeelt daarmede Uw landgenootenen Uzelve GEMENGD VOEDER VARKENS, MELKVEE EN PLUIMVEE met gegarandeerd gehalte aan eiwit en vet volgens Algemeene Handelsvoorwaarden DCDTCI C' OLIEFABRIEKEN PCI\ I CL3 AMSTERDAM N.V. BARN EVELD Melkproductenfabriek „DE EENDRACHT' te BARNEVELD Telefoon 46 Directeur: T. WIERSMA SPECIAAL VERPAKTE ROOMBOTER in kistjes van 10 Kilo. voor STEBKE VERF N.Y.v.h.DJATAK FONTEIN HARLINGEN.TEL.22Q N.V. DORDRECHTSCHE ASPHALTFABRIEK ORANJESTRAAT 11 DEN HAAG VIJVER-ISOLEERINGEN PROEFSTATION VOOR BOUWMATERIALEN EN BUREAU VOOR CHEMISCH ONDERZOEK Koning Bienjait AMSTERDAM, DACOSTA KADE 104, TELEFOON 83047 Naamloeze Vennootschap VAN AARSEN VAN GELDER S KAPOKFABRIEKEN MOOK J. Koster Hzn, - Scheepswerf „Gldeon' Groningen Rolland Voorwaarde voor loonende exploitatie is een economisch schip. Hiervan bent U zeker met een KOSTER-COASTER VAN DER LINDENVELDHUIS AMSTERDAM- ROTTE RDAM-GRONINGEN VOOR ALLE DOELEINDEN I TECHNISCHE ARTIKELEN N.V. Papierfabriek „MAASMOND" RAAMSDONKSVEER Houtvrije- en Houthoudende schrijf- en Druk papieren en Pergamyn Uitsluitend verkrijgbaar b. d. Groothandel BRAND TE PADANG PANDJANG PADANG, 25 Aug. (Aneta/A.N.P.). In den afgeloopen nacht is brand uitgebroken in een inheemsche winkelwijk achter de militaire canline te Padang Pandjang, na bij de pasar. In totaal zijn 31 winkeltjes verbrand. De schade bedraagt circa f25.000 De oorzaak is onbekend. Persoonlijke on gelukken kwamen niet voor. EEN CREMATORIUM TE BATAVIA Binnenkort zullen B. en W. van Bata- v i a een voorstel bij den gemeenteraad in dienen om over te gaan tot den bouw van een eenvoudig crematorium op de begraaf plaats Laanhof. De kosten, aldus het BaL Nwsbld., zullen worden gevonden uit do winsten die het gemeentelijk bedrijf maakt; zij zullen ongeveer f 20.000 bedragen. In de kosten wordt bijgedragen door de Japansche gemeente tot een bedrag van f 2000; zooals men weet worden de Japansche dooden thans op hoogst primitieve wijze aan het strand verbrand, en reeds geruimen tijd is er van die zijde op aangedrongen een voor ziening te treffen. Slechts staar de wetsbepaling in den weg dat het verboden is lijken te begraven elders dan op de daartoe aangewezen plaatsen. Van de zijde van het gemeentebestuur wordt nagegaan, hoe de bepaling thans van hoo- gerhand geïnterpreteerd wurdS.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2