TUINBOUW A.S.F. KORRELS POKON DRAATUURTJE WOENSDAG 25 AUGUSTUS 1937 No. 398 DE GRAANKLANDER LEEFWIJZE SCHADE BESTRIJDING DOOR enkele lezers wordt ons gevraagd nadere bijzonderheden te geven over de Graanklander, over de schade die deze kever aanricht en over de wijze, waarop hij be- s reden kan worden. Daar wat het laatste aangaat de Plan tenziektenkundige Dienst te Wageningen de beste inlichtingen kan verschaffen, heb ben we ons tot de>'e Dienst gewend om nu dere inlichtingen. We laten hier volgen wa*. deze ons schreef: De graanklander (Calandra granaria) is een snuitkevertje van ca. 4 m.in. lengt* donker-bruin van kleur, bij zwart af. Zijn lichaam is langwerpig, on geveer overal even breed en plat van boven. De dek schilden en de geheele lichaams huid zijn zóó hard dat zij kraken, wanneer mer een klander trapt. Onder de schilden bevinden zich onvolkomen ontwikkelde vleugels, de klanders kunnen derhalve niet vliegen. Men -vindt de graanklanders op koren zolders en in pakhuizen met granen, kruiue- nierswaren enz. en wel daar waar het voch tig is en warm. Nooit vindt men ze aan de oppervlakte der graanhoopen, maar wel er midden in, waar het warmer ls, zoo ook meer aa-n den Zuidkant dan aan den Noord kant van de opslagruimte. Tegen het begin van het koude jaargetijde verschuilen zij zich op de warmste plaatsen. Ligt er gein graan meer, dan kruipen zij weg in reten van den vloer, onder hoopjes strooi enz. De voortplanting geschiedt in het voor jaar.. De vrouwelijke kever, boort met haar snuit een gat in een graankorrel en legt met behulp van haar legboor een ei in die gat, dat door een druppel van een spoedig hard wordende vloeistof wordt afgesloten. Op deze wijze worden in tallooze korrels de eieren afgezet, steeds één ei in éen kor rel, hetgeen het wijfje drie a vier weken achtereen volhoudt. De uit het ei komende witte, pootlooze larve vreet den korrel van binnen langzamerhand uit en verpopt zich dan daarin. Nooit trekt ee-n larve van een lecggevre- ten korrel naar een nieuwe korrel. Uit de poppen verschijnen weder klanders, die al spoedig weer eieren leggen. Doordat een kever drie a vier weken ach tereen eieren legt en alle larven niet even snel groeien, ziet men gedurende het groot ste deel van het jaar larven, poppen en kc vers bijeen. In den winter ziet men even wel alleen kevers. Niet alleen alle soorten graan, maar ook rijst, boekweit, kasta-njes en eikels kunnen worden aangetast door de klanders. Eiicjlb echter alleen als zij van de schil ontdaan zijn. In macaroni is de klander eveneens meermalen aangetroffen en hij kan zich daarin ook voortplanten. De bestrijding van de graanklanders. is meestal geen eenvoudige zaak. Voor eerst moet men de opslagruimte voor de klanders slecht bewoonbaar maken, het geen men bereiken kan door de ruimten zoo koel en droog mogelijk tie houden en flink te laten doorwaaien door het open zetten van ramen en luiken. Verder ver dient het aanbeveling de graanhoopen voortdurend om te zetten, vooral in het voorjaar en in Juli om de klanders te hin- - deren bij het eierl eggen. Rechtstreeksche bestrijding met chemische middelen kan eveneens plaats hebben. Voor het dooden der klanders in de graanhoopen of andere voorraden kaai men met succes het Duitsche middel Areginal, verkrijg baar bij de N.V. Deifa te Arnhem, gebrui ken. Op de voorraad die begas* moet wor den, plaatst men eenige diepe borden waar in de benoodigde hoeveelheid Areginal wordt uilgegoten. Daarna dekt men het ge heel goed af met een zeil, zoodat de vrijko mende dampen niet kunnen ontwijken, maar in de hoop dringen, waar de klanders ge dood worden. Kleine partijtjes kan men goed behandelen in Juchtdieh afgesloten kisten. Ge-heel vrij staande opslagplaatsen, die dus geen ge vaar opleveren voor bewoonde ruimten, kunnen in hun geheel met dit middel ge gast worden, mits alle ojieningen goed af gesloten worden. Per 10 M3 inhoudsruimte is ongeveer 1 liter Areginal noodig. Het hangt et geheel vanaf hoe de toestand ter plaatse is. wil men kunnen uitmaken wel ke wijze van aanwending in dat speciale geval het meest geschikt lijkt. Voor het reinigen van de opslagplaats kan men met succes gebruik maken van 't eveneens bij de N.V. Defa te Arnhem ver krijgbare middel G r o d y 1, of van Anox, verkrijgbaar bij de firma Denka *e Voort- huizen. Beide middelen worden op geheel dezell de wijze aangewend en wel als volgt: Alle voorraden worden uit de opslag ruimte verwijderd. De wanden, zolderiug en vloer worden daarne behandeld met een oplossing, bevattende 1 liter van het mid del op 9 liter water. Voor behandeling van wanden en zoldering gebruikt men bij voor keur een pulverisateur, zooals ook bij bo- epuiting van boomen en struiken wordt ge bezigd. Met den pulverisateur laat de vloei stof zich gemakkelijk in alle hoeken en kieren verspuiten. De vloer kan eenvoudig met de oplossing geschrobd worden. Uit den aard der zaak moet de reiniging van een besmette op slagruimte zeer gron dig plaats h eb b e n. De kevers verschuilen zich graag en zou daardoor een beduidend aantal niet ge raakt worden, dan zou al spoedig de over- ast weer even erg zijn als vóór de behan .leling. Het spreekt vanzelf dat men na de behandeling geen besmette voorraden ai de opslagruimte moet brengen. De voorra den, waarin de klanders voorkomen, moo- ten daarom óf verwijderd óf met AreginaJ behandeld worden, zooals hierboven is aan gegeven. Onze Zuivel te Berlijn Ter gelegenheid van het (Xle) intei- nationale zuivelcongres, dat van 22—28 Aug te Berlijn wordt gehouden, is een even eens internationale tentoonstelling ge organiseerd, welke o.m. in een „Lander schau" een beeld zal geven van de ont wikkeling en beteekenis van do melkvee houderij en de zuivelbereiding in verschil lende landen. De stand, waarmede Nederland aan deze „Schau" deelneemt, vraagt bijzondere dacht voor de omstandigheid, dat ons land door de gesteldheid van zijn bodem, de heerschende klimatologische invloeden eo zijn ligging, op melkveehouderij en zuivel bereiding aangewezen is en door deze factoren in staat wordt gesteld tot een uit gebreiden handel met bijna 80 landen en Koloniën. Het middenstuk van den stand wordt ii genomen door een maquette van bet typische Nederlandsche weidelandschap, dat méér dan de helft van onzen cultuur grond inneemt; tegen den achtergrond ver heft zich een wereldkaart, waarop door lichtlijnen, die aan- en uitgloéien en zich links en rechts over de wereldkaart uit spreiden, de export der Nederlandsche zui vel- en melkproducten naar alle wereld - deelen wordt gesymboliseerd. Vervolgens wordt gewezen op de con tröle, die in Nederland op de bereiding en den uitvoer van zuivelproducten is inge steld en de beteekenis in di* verband der Rijksmerken voor boter en kaas, die o.m waarborgen, dat de betr. producten onver- valscht en van Nederlandsche origine zijn Het „Nationaal Comité van den Inter nationalen Zuivelbond", dat deze inzending met medewerking van het Zuivelbureau Gravenhage verzorgde, heeft de beteeke nis van de Nederlandsche zuivel in verband met den wereldzuivelexport op bijzondere wijze belicht, waardoor men zich een goed beeld kan vormen van de positie, welke ons land op zuivelgebied inneemt. VAN EDELEN BLOEDE- DRIE ARABIEREN. Insectenplaag In de bosschen De Nederlandsche bosschen worden voort durend door insectenplagen bedreigd. Non vlinder gestreepte dennenruos en thans weer de dennenbladwesp, kunnen in korten tyd honderden hectaren bosch vernielen door de boomen kaal te vreten. Met dennenscheer der, Retinia's, bastaardsatünvlinger ringel- rups enz. veroorzaken z\j niet alleen groote geldelijke verliezen, maar zü kuinen ook veel natuunschoon verloren doen gaan. De bestrijding van insectenplagen stuit veelal op groote moeilijkheden, doordat men meestal niet tijdig weet, wanneer in een be paald gebied een plaag zal optreden. Bemerkt men een schadelijke vermeerdering, dan is 't veelal te laat óf het is zear moeilijk en kost baar iets tot rechtstreeksche bestrijding te doen. Beter is het, door bepaalde cultuurmaat regelen (menging der houtsoorten, bedrijfs vorm e.d.) de levensomstandigheden in het bosch zóó te beïnvloeden, dat dergelijke pla gen worden voorkomen. Slechte door vermeerdering van de kennis omtrent de levenswijze der insecten in hun betrekking tot bodem, klimaat en planten groei, zal het mogelijk ziin dit doel te berei ken. Dringend is het daarom noodig, dat het bosch-entomologische onderzoek in Nederland ter hand worde genomen, maar ook, dat menwerking worde bereikt bij de te nei proeven met bestrijdingsmiddelen. Er heeft zich daartoe een comité gevormd, waarvan Ir. N. van Poateren, inspecteur, hoofd van den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen, secretaris is, dat zal trachten met geldelijken steun van het rijk, de Neder landsche Heidemaatschappij, provinciale of gemeentelijke besturen, alsmede van particu liere belanghebbenden, de bestudeering en strijding van insectenplagen aan te vatten. Op bescheiden wijze is reeds overgegaan tot inrichting van een zgn. veldlaboratorium op de Veluwe, temidden van de door Dennenblad wesp geteisterde bosschen. Nederlandsch Landhuis- houdkundig congres Het 89Bte Nederlandsche Landhuishoudkun- dig Congres zal op 14 en 15 September a.s. in den schouwburg „Casino" te 's-Hertogen- bosch worden gehouden De volgende punten zullen op dit congres worden ingeleid: 1. Hoe moet de plattelandsjeugd haar vrijen tijd gebruiken? Inleider: Ir. C. Meel. consulent voor de jonge boeren van den N.C.B. te Tilburg. 2. Welke situatie is er, nu de suikerconven tie in Londen is gesloten, voor de Nederland sche suikerbietenteelt ontstaan? Inleider Dr P. J. H. van Ginneken, te Bergen op Zoom. 3. Welken invloed hebben de crisismaatre gelen gehad op de verbetering van de hoen.- derstapel: Inleider: Ir. J. G. Tukker, rijks- plüimveeteeltconfiulent te Beekbergen. 4. Welke vraagstukken treden bij de zaai zaad- en pootgoedvoorziening in Nederland naar voren? Inleider: Ir. J. Siebenga, secre taris van den Ned. Alg. Keuringsdienst te Wageningen. Op 14 September zullen de congressisten ten gemeentehuize door het gemeentebestuur van 's-Hertogenbosch worden ontvangen, ter wijl op 15 September de Coöp. Handelsvereen. van den N. C. B. te Veghel hen zal ontvangen voor een bezichtiging van haar gebouwen. Weet ge dat volgens een onderzoek van den heer A. Scheunert dikwijls de toevoer van vita mine A onvoldoende is bij veelvuldig ge bruik van margarine. Dit nu is vooral het geval, wanneer er weinig versche groen ten zijn te krijgen of wel, wanneer om financieele redenen er weinig boter wordt gebruikt; Tentoonstelling van brouwgerst De secretaris van het Nationaal Comité voor Brouwgerst, de heer J. K. Groenewolt, maakt bekend, dat omstreeks 15 September door het Nationaal Comité voor Brouwgerst tentoonstelling van brouwgerst zal wor den gehouden, waar monsters van in Neder land verbouwde Kenia gerst, alsmede Spratt Archer, Saxonia en Mansholt's tweerijige kunnen worden ingezonden. De partijen moeten voldoen aan eischen, welke om schreven zijn in een reglement dat OP ver zoek bij ondergeteekende verkrijgbaar wordt gesteld- De keuring en bekroning geschiedt door een commissie van deskundigen, terwijl het in de bedoeling ligt de partijen die aan de gestelde eischen voldoen toe te wijzen aan gegadigden, welke daarop een bod zullen doen volgens een vast te stellen richtprijs. Dezelfde dag zullen de partijen, voorzien van het oordeel der keurmeesters, voor de inzen ders en verdere belangstellenden worden tentoongesteld. Nadere bekendmaking zal voor 1 Septem ber plaats vinden. Marktoverzicht Medegedeeld door het Centr. Bureau Voerartikelen. Ondanks het feil', dat tegen de oorspronkelijke verwachting in, Duivschland. toch weer als kooper op de markt is verschenen, heeft deze een flauwe tendenz aangenomen. Ook de stoomende en ladende booten hadden hun belangstelling. Op verdere termijnen kwamen de shippers lager aan de markt en de tweede hand deed er nog een schepje op, d.w.z. af. De week sloot flauw met een toch iets herlevende belangstelling. Zuidafrikaansche mais werd ook regelmatig aangeboden, zoowel in de minder gewilde soorten 3, 5 en 8 als in de meer bekende no. 2 en no. 4. In deze laatste soort is hev aanbod niet groot omdat andere landen er een premie voor betaalden. De gerstmarkt werd voor loco en stoo mende beheerscht door het Russische aan bod, voor de verdere termijnen was het in hoofdzaak Noordamerika dat een toon aan gaf en zelfs Canada noopte tot volgen. De havermarkt was iets gemakkelijker voor de Laplata, doch Noordamerika kwam nog niet geschikt af voor de 38 lbs. white Clipped No. 2. Amerikaansche- en Canada-rogge werd ook voortdurend lager aangeboden. Lijnkoeken waren tamelijk vast. Er ging nogal een en ander in om. Amerikaansch soyameel kon voor een beperkte hoeveel heid in slechts gedurende zeer korten tijd iets lager worden aangeboden. Inlandsch soyameel werd echter in prijs verhoogd. Grondnotenkoeken en schilfers flauwer op gunstige oogstberichten. Cocos- en raapkoe ken iets vaster. Meststoffen Stik stof meststoffen. In de afge- loopen week was de vraag naar stikstof voor direct gebruik jjog altijd belangrijk, of schoon in afnemende mate. De belangstelling gaat voornamelijk uit naar kalkammonsalpeier en naar kalksal- peter. Het laatste artikel wordt in ruimere mate genomen, nu de chilisalpeter niet meer voorradig is. Nu het papieren fust 20 cent goedkooper is dan de speciale balen, wordt dit bijna algemeen gevraagd. Thomasmeel. In België is een vastere stemming voor dit artikel merkbaar. Als hoofdargument wordt aangevoerd, dat voor Belgisch gebruik nogal wat gekocht is. Zeer sterkt lijkt ons div argument niet. Een vas tere stemming kan naar onze meening ver wacht worden, zoodra het ruimere aanbod, dat ongetwijfeld in de productielanden aan wezig is, gecompenseerd wordt door een ruimere vraag, ongeacht, waar die ruimere vraag vandaan komt Als nu België inder daad meer, belangrijk meer koopt dan voor gaande jaren, dan is het werkelijk een be langrijke factor voor een blijvend vastere stemming. Als het waard is vee goed te voeren; dan is het zeker waard OHa VOEDERS te koopenl gegarandeerd met O-vitaminen en Okra-Salts (minrealen) Van Oijen's Handels-Mij. N.V. Postbox 48 VENLO (L.) GLAS per kist 64 ruiten 61.6 X 38 cm k 1 6.50 36 ruiten 69.6 X 48.6 cm A 6.60 v. d. BURGH's Clashandel TKI.F.FOON 18 MAASLAND «Z.H.» BELASTINGZAKEN - BOEKHOUDEN Voor ALBLASSERWAARD is Uw aangewezen adres: J. VAM HOVEN SLIEDRECHT Tel. 271 - D 15 (bij de Tolsteeg)) Centrale Boekhouding voor alle bedrijven „UNICUM" De meeat volmaakte Hooi- en Graanelevator! GEBR. OLD EN HU IS, T ranaporteur bou w BIERUM (GR.), TELEFOONS .GRONINGEN" Alg. Onderl. Maatsch. t Verzekering van Paarden en Rundvee. Catharijnesingel 75 UTRECHT! TELEFOON 12138 Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden, tegen lage onderlinge of vaste premie RESERVE: f 165.901.11. Deskundige vertegenw. gevraagd!1 Zend. ':atl<xn. P. DE VOGEL Pzn. TE LEF. 53 BERKEL Z.-H. Huisbrand- en Industriekolen KWALITEIT HENNEN en EENDEN met 5 daaen vrU xlcht. Uitsluitend goede kwulU Lee:h- 14 wk- fl-25. 16 wk. f 1.36. w,k- 145 p- st-: Reda Isl. Reds 17 wk f 1.40. 1?^ st Barnevelders 3% rand f 1.45, 4ii rand f 1.65. 5# rand f 1.85 p. st: Khakit» Cambel eenden 4 rand f 1.10. 4% rand f 1.20 p. Khakte Cambel. broed *36. nog legden. 65 mb., verp. vrU. v.af 25 8t. HOENDERPARK G. VAN ASSELT, Geerweg 3, Telef. 680, Veenendaal i Voor het oogenblik kunnen we slechts constateeren, dat producenten niet meer af geven tegen de lage prijzen, die wij enkele weken geleden ontmoetten. Superfosfaat. De toestand op de markt van superfosfaat' is nog volkomen ongewijzigd. Nog altijd zijn er de moeilijk heden van den aankoop van grondstoffen. We moeten dus maar afwachten. Velen vragen nu Voor BEMESTING AARDBEIEN Gegarandeerde Analyse 12% Stikstof, 10% Fosforzuur en 18% Kali Als regel geeft men voor het overjarige gewas dadelyk na den oogst 250 a 300 K.G. per H.A. en 4 a 6 wekeu later dezelfde hoeveelheid. Vraagt thans Uw leverancier deze gunstig bekende meststof in baaltjes van 50 K.G. Inlichtingen omtrent A.S.F. Korrels by Uw leverancier en by de fabrikante N.V. AMSTERDAMSCHE SUPERFOSFAATFABRIEK MALIEBAAN 81 - UTRECHT b.i I.H,II., Wat ik hoorde en zag, las en dacht; op rets en thuis 379 IE zou het praten bijna verleeren, als men +J in zoo'n tijd niet met elkaar heeft ge babbeld, nietwaar! Heb dus maar niet te veel verwachting van dit praatje. Het zou je deerlijk tegen vallen. Het is laat eens zien het is nu pre cies zes weken geleden, dat ik mijn drie honderd en acht en zeventigste praatje praatte. Dat is een heele ruk. Als het zoo doorgaat dan duurt het nog een heele povs voor ik de jubileerende vierhonderd vol heb gepraat. Maar we zullen ons leven beteren. Althans dat voornemen hebben we. Als ze bij de varkenscen'trale, of liever, want die naam heeft niet zoo'n schoone klank en is daarom misschien wel veran derd, alles heet nu Veehouderscentrale, als ze bij de Veehouderijcentrale nu ook maar goede voornemens hebben en die hebben ze natuurlijk wel en deze voornemens nu ook maar in de daad omzetten, 't Is er BIJ DE ZWIJNEN WEER EENS VARKENSACHTIG TOEGEGAAN. Omgekeerd mag ik die gelijkbeteekenende woorden niet gebruiken. Dat laat de welle vendheid niet toe. Met de varkens is het toch altijd wat Vóór de dood, tijdens de doodnouen na den dood niet het minst. Deterding is spinnijdig! Of hij gelijk heeft! Ik zou het ook zijn in zijn geval. Laat de Veehouderijcentrale hem voor de varkens, die hij koopt je kont wel de mooie geste van den peti 'eumkoning de prijs van 40 cent per kilo betalen. Tegen die prijs koopt hij er niet minder dan 30.000 van zoo om en de bij J.20 kilo. Dat was een exceptio- neele prijs, want de Veehouderij centrale be taalde zelf niet minder dan 45 cent, gemid deld: eerst wat minder en later iets meer Maar Deterding had voor zdjn bijzondere doeleinden, die hij nastreefde „meestbegun stiging" bedongen. Er was n.l. bepaald, dat hij 40 cent per kg. zou betalen of „zooveel minder, dan in dezelfde periode, als hij at nam", door een ander betaald werd. Door een domme daad van een of andere ambtenaar kwam de uitvoerder van Deter- dings plan er achter, dat tegelijk een parti culier handelaar voor exiport naar Zwitser land 6637 varkens van de Veehouderij-cen trale kreeg voor de ongehoord lage prijs van 34 cent En dat nog wel voor varkens, die extra uitgezocht waren en waarvoor dan ook een cent extra betaald was, dus 46 ets. Deze goedgeefsheid van de regeeringscom- missaris, hoofd van de Veehouderijcentralo, heeft het Landbouwcrisisfonds dus 12 ct. per Kg. gekast. Dat is per varken van 120 Kg. dus f 1^,40. Dat is voor de 6637 varkens, die naar het land van het „hotelplan" gingen wie weet hebben ze niet gediend om de daar vertoevende Hollanders te voeden de kapitale som van meer dan 95.500 gld. Maar dat was nog niet alles. Want Deter ding sommeerde de Veehouderijcentrale tot teruggave van het door hem teveel betaal de. Hij nam echter genoegen met rond 110.000 gld. hoewel hij meer als het dubbe le had kunnen vragen. Die BEVOORDEELING VAN EEN PARTICULIER HANDELAAR KOSTTE HET LANDBOUW CRISISFONDS MAAR EVENJES EEN DIKKE TWEE TON. En hoewel de heer Louwes, dat is de be treffende Regeeringscommissaris er a.h.w. toe geprest is, toch zwijgt hij over deze zaak. En er was heel geen reden om meer varkens te verkoopen dan Deterding ge kocht had. want er was geen ovenschot meer. Integendeel, de markt lietp onrustba rend niet voor de boeren, maar wel voor de koopers omhoog, want er kwamen er niet genoeg meer aan de markt. Aan Zwit serland hadden wij geen verplichtingen, die zulk een zwaar offer billijkten. En aan de bevoorrechte handelsfirma waren we, voor zoover we dit na kunnen gaan, heelemaa! niets verplicht. Het blijft een duistere geschiedenis. Wat helderheid was goed. De publieke kas is'een paar ton armer geworden en het ipu- bliek mag wel weten, wat hiervan de reden is. Wat de reden is dat IN CHILI DE VEESTAPEL GESTADIG VERMINDERT valt wel eenigszins na te gaan. Er wordt veel te veel jong vee geslacht. Daardoor wordt er meer geslacht dan er gefokt wordt Men heeft de laatste jaren wel getracht fokvee te importeeren, doch dat is wel mooi te zeggen, doch de uit voering is niet zoo gemakkelijk, daar do Chineesche munt de peso zóó gedeprimeerd is, dat het bijna is uitgesloten uit het bui tenland vee te kunnen aankoopen. Vroeger was er in Chili een verbod om koeien be neden vier jaar te slachten. Doch sedert 1933 is dit verbod ingetrokken. Veel jongvee werd er sedert geslacht en nu de veeprijzen zoo hoog werden brengen de boeren steeds meer vee op de markt. Men wil nu het slachtverbod weer invoe ren en gelden beschikbaar stellen voor vee aankoop. Want ook de zuivelpositie van dat land loopt gevaar. Misschien is er nog kans dat Chili ook de hooge invoerrechten op zuivel nog wel verlaagt. Dat zou ons dub bel welkom zijn. Een kooper van fokvee en van zuiverproducten kunnen wij er nog best bij hebben. Of de walvisstand nog meer walvischja- gers dan er nu al zijn, kan hebben is een andere vraag. De Duitschers zijn nu bezig om VAN WALVISCHSPEKWOL te maken. De arme schapen zullen 't warm krijgen van al de concurrentie die hen aan gedaan wordt. Eerst de melkwol en nu de walvischwol. 't Is zeker niet genoeg, dat de walyisschen de boter zijn gaan beconcurree- ren, nu moeten ze de schapen ook nog nemen. Men mag nu wel meesmuilen en zeggen dat Spurgeon in zijn Plaatjes en Praatjes van Jan Ploeger 'k geloof tenminste, dat het boek, vertaald, zoo heette sprak van veel geschreeuw en weinig wol, als 't oor deel van den man. die hoe kwam hij er bij? het varken schoor, en dat een wal- visch nog wel minder wol zal hebben. Dat meesmuilen geeft allemaal niets: de Duit schers doen het maar. Dat is te zeggen, ze scheren de walvisch niet, maar ze maken van het uitgeperste spek, van de draden en vezels, een soort wol. En nu gaat het op de margarinekoeien los. Dat is te begrijpen. Maar te begrijpen is het ook, dat men in Noorwegen allesbe halve met die alle perken van redelijkheid te buiten gaande jacht op walvisschen. in genomen is. Weinig ingenomen zullen ook de impor teurs van visch- en diermeel zijn met de drievoudig doorgefourneerde ambtenarij, die eischt, dat, hoewel HET INVOERRECHT REEDis LANG IS OPGEHEVEN, MEN TOCH NOG ALS VANOUDS DE PAPERASSEN MOET INVULLEN EN OPZENDEN. Zooals men indertijd invoervergunningen moest aanvragen, koopcontracten ter regis tratie moest inzenden en later bij invoer de geregistreerde contracten, de factuur, en de copie, de cognossementen en nog meer moesl inzenden, alles ter controle natuurlijk, zoo moet men het nu ook nog doen. Althans zoo moest men het nog doen toen ik midden Juli met vacantie ging. Misschien is het nu veranderd, want er was toen sprake van, dat het veranderd zou worden. Maar dan is het in den regel nog niet dadelijk zoover. „De Boerderij", die dit geval ook aan do kaak stelt, schrijft er bij, eens gelezen te hebben van een schildwacht, die op wacht gesteld werd bij een paleis, toen daar vor stelijke personen kwamen. Lang nadat dezen reeds weer vertrokken waren, stond die schildwacht er nog, want niemand had bevel gegeven de po&t op te heffen. Maar. voegt het blad er oolijk bij, we meenen, dat dit in Rusland geschiedde. En in Rusland gaat het altijd raar toe. IN RUSLAND LOOPT DE GRAANOOGST GEVAAR en dreigt het heele vijfjarenplan te misluk ken. Natuurlijk is dat weer een reden om een aantal ambtenaren de zegeningen(?) van een bolsjewistisch bewind te doen ge voelen, en een ketterjacht' op het platteland te organiseeren. De Russische bladen spo ren daar zelfs toe aan en spreken van on willigheid bij de collectieve bedrijven. Ver schillende plaatselijke regeerders worden gevangen genomen enverdwijnen dan zoo in eens. Ze hebben naar het dan heet ontevredenheid verwekt bij de hoeren, of ze hebben land der collectieve bedrijven ver kocht, of de boeren graan ontnomen en vee door honger lafen sterven. De leden van het bestuur van graantrusts moeten graan heb ben gestolen en dienden dus gestraft te worden. En dav alles omdat het vijfjaren plan dreigde te mislukken. Er moeten daar voor schuldigen gevonden worden. Maar de echte schuldigen gaan in den regel vrij uit. Dat zijn meestal personen, die heel weinig van de landbouw afweten en toch doen alsof ze alles weten. Misschien weten ze nog minder dan het VRIJSTAATSCHE MEISJE, DAT OVER DE KOE EEN OPSTEL MAAKTE. Ze deed dit volgens „Dat Skoolblad", het onderwijzersorgaan uil' de Oranje Vrijstaat op de volgelc'p wijze- Die koei is een soogdier en ook 'n huis dier, Sy is met een beesvel oörgetrek. Sy is orals. Agter het sy 'n stert met 'n kwas aan die eenkant en die koei aan die anderkant. Met die kwas ja sy die vlieë weg, want hullie zal in die melk val en allerhan de soorte siektes oördra. Voor is die kop waaraan die horings groei en die bek staan. Die horings gebruik die koei om mee te stoot en die bek om mee te brul. Onder die koei hang die melk: dit is so ingerig dat as 'n mens daaraan trek, koen die melk uit. Die melk raak nooit gedaan niet behalve nei' partykeer (nu en dan). Die koei maak dit, hoe sy dat maak het ek nog nie uitgevind nie. Die koei het een baie fijn ruik: 'n mens ruik dit al van ver en dit laat die hele plaas ruik. Die man van die koei is die os. Hy sien daar net zoo uil' soos die koei maar die hang nie melk aan nie: daarom is hy nie een soogdier nie. 'n Mens gebruik hom om te werk. Os is nie 'n uitskelwoord nie. Die koei lewe van gras. As die gras goed is, maak die koei goei melk: as die gras sleg is maak die koei slechte melk. As daar don derweer in die lug is word die melk suur. Sy het baie min kos nodig, want as sy eenmaal geëet het eet sy weer omdat sy al-» les herkou, tot sy dik is. Meer weet ek nie. 1 Ek weet ok nie meer nie. Daarom seg ek"... Tot de volgende week. PRAATJESMAKER"

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8