LOSBLADIGE BOEKEN KAPS Inslantine EERSTE BEAD PAG. a KANTOOR BO E. KENFABRIEK A.KAPSeNBERG X. ZONEN DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Torrelavega door I rechtschen bezet i [Vluchtelingenstroom vaar Frankrijk Radio Espana heeft gisteravond medege deeld, dat de troepen van Franco aan het front van Santander thans de stad Torrela- yega zouden hebben bereikt. De „zwarte pijlen" zouden het aan de kust feelegen Laredo hebben bezet, terwijl de bri gades uit Navarra zich in de nabijheid van Ramales zouden bevinden. „United Press" weet intusschen reeds te melden dat Torrelavega de Navarreezen al in handen zou zijn gevallen. Door de bezet ting van deze belangrijke stad, zoo vervolgt deze berichtgever, zijn thans 50.000 manldnk- sche troepen afgesneden van hun hoofd macht, welke Santander verdedigt. Te Bayonne zijn inmiddels enkele Spaan- sche visschersschepen b innengeloopen, mot vluchtelingen uit Laredo. Onder hen bevin den zich een honderdtal roode soldaten, waar van enkelen aanzienlijke bedragen aan geld bij zich hadden. De ontvanger van de poste rijen uit Laredo bracht een bedrag van een millioen peseta's over. Voor Bayonne zijn nog meer booten waar genomen, afkomstig uit verschillende havens aan de Cantabrische kust Een nationaal graanbureau Generaal Franco heeft een decreet on- derteekend, waarbij een nationaal graanbu reau in het leven wordt geroepen, dat tot taak zal hebben alle voorraden, die voor den ver- ikoop beschikbaar zijn, tegen een officieelen prijs op te koopen. De bezitters van graan voorraden zullen hierin handel mogen drij ven tegen den officieelen prijs, maar niet met de meelfabrikanten. Dezen zullen het graan moeten koopen van het nationale graan bureau en zullen het meel moeten ver koo pen tegen een officieel vastgestelden prijs. Actie van onderzeeër Uit Castellon wordt gemeld, dat volgens mededeeling van den civielen gouverneur al daar een onderzeeboot van onbekende na tionaliteit verscheiden schoten heeft gelost op twee in de haven van Burriana liggende koop yaard ij schepen. De projectielen troffen echter geen doel. Direct nadat de schoten gelost waren, ver dween de duikboot. Faupels opvolger Naar het DN.B. meldt, verwacht men in politieke kringen te Berlijn, dat von Stoh- r e r, die reeds in Juli 1936 benoemd was tot gezant te Madrid, doch die wegens het uit breken van den burgeroorlog zijn post nim mer bezet heeft, benoemd zal warden tot Duitsch gezant bij de regeering van Franco. Von Stohrer is van November 1926 tot Juli 1936 gezant te Kaïro geweest. Men zal zich nog herinneren, dat hij in April 1936 met zijn auto tengevolge van een zandstorm in de woestijn verdwaald is geraakt en pas na vier dagen met zijn chauffeur door Britsche vlie gers is ontdekt en gered. Von Stohrer, die afkomstig is uit Stuttgart, 33 55 jaar oud en is vroeger o.a. aan de ge zantschappen te Sofia, Londen en Brussel .verbonden geweest. Franco's sympathie voor Portugal Naar Reuter uit Gibraltar meldt, heeft de overheid van de Spaansche opstandelingen in La Linea gaster aan Tsjechoslowaken verbo den van Gibraltar uit Spaansch grondgebied te betreden. Als reden werd opgegeven de sympathie voor het bevriende Portugal, dat de betrekkingne met Tsjechoslowakij e heeft ■verbroken. -SA' De Britsche ambassadeur te Berlijn, Sir Neville Henderson, zal 10 September naar Neurenberg vertrekken, waar hij het natio naalnsocialistische partijcongres zal bijwo nen. Vermoedelijk zullen ook de hransche ge zant te Berlijn, Frangols Ponoet. en een ver tegenwoordiger der Amerikaansche ambas sade bij een deel der plechtigheden tegen woordig zijn. Japanners handhaven zich in Shanghai Chineezen zijn ingesloten bij Nankau pas Kalgan zou in Japansche handen zijn Volgens verklaring der Chineesche am bassade te Londen heeft de Chineesche regeering den Britsclien ambassade te Shanghai medegedeeld, dat zij in beginsel bereid is tot aanvaarding van het Britsche voorstel inzake terugtrekking van de Japan sche en Ghineesche strijdkrachten, met in begrip der oorlogsschepen, uit 't gebied van Shanghai, op voorwaarde, dat Japan het voorstel eveneens aanneemt. Van Japan is nog steeds geen antwoord ontvangen op 't Britsche voorstel tot terug trekking der troepen uit Shanghai, doch Japansche kringen te Londen zijn van oor deel. dat de Japansche strijdkrachten met behulp van de nieuwe versterkingen weldra de Chineezen uit Shanghai zullen verdrij ven, waardoor het tooneel der vijandelijk heden wordt verplaatst en er geen kwestie meer zal zijn van noodzakelijkheid tot het instellen van een neutrale zóne. Ofschoon Frankrijk van den aanvang af gunstig tegenover het Britsche voorstel ge staan heeft, zijn de Vereenigde Staten, naar men gelooft, van meening dat de doeltref fendheid ervan geheel van dc Japansche toestemmine afhangt. Het besluit van China zal dan ook, naar het schijnt, geen andere prnctische uitwerking hebben, dan dat de verantwoordelijkheid voor de weigering op Japan valt. De zorg voor de vluchtelingen I Uit Hongkong wordt gemeld, dat daar in militaire krineen verluidt, dat de Britsche kruiser „Suffolk" van Woesoeng naar Shanghai zal gaan, om het bataljon Brit sche troepen, dat uit Singapore is aange komen met bestemming voor Shanghai, ver der te begeleiden. Verder verluidt, dat aan de regeering van Malakka is verzocht, een deel van de Brit sche en Chineesche vluchtelingen op te nemen, aangezien Hongkong meer dan vol is. In Singapore zijn reeds gebouwen gereed gemaakt, om de vluchtelingen onder dak te brengen. Naar uit Calcutta wordt geseind, zou een regiment infanterie uit Rajputana en een regiment uit Haiderabad aan bord van het s.s. „Elcphanla" naar China zijn vertrokken. De toestand te Shanghai Een redacteur van Havas, die een bezoek heeft gebracht aan het Japansche hoofd kwartier te Shanghai en de Japansche linies in den Noord-Westelijken sector tueschen Hongkioe en Tsjapei, heeft kunnen vaststel len, dat de gebetonneerde Japansche kazer nes, die het hoofdkwartier herbergen, nog vrijwel intact zijn en in staat aan een ern stige belegering het hoofd te bieden. Majoor lsamoe Ikeda heeft de vertegen woordigers van de ipers ontvangen en bij dio gelegenheid verklaard, dat het Japansche landingscorps bij het uitbreken der vijande lijkheden te Shanghai ernstig bedreigd werd, doch dat het kritieke oogenblik thans voor bij is. Van Chineesche zijde wordt medegedeeld, dat de Japansche troepen aan land zijn ge zet bij Tsjapoe, tusschen Shanghai en Hangtsjau aan de kust van Tsjekian-g. De landing van Japansche troeipcn bij Woe soeng en elders aan de Jangtse is geschied, om de Chineesche troepen af te leiden. Buitenlandsche militairen berichten, naar de „United Press" meldt, dat de 9Sste Chi neesche divisie terugtrekt, terwijl de 87ste en 88ste divisie, welke zware verliezen heb ben geleden, eveneens terugtrekken uit de sectoren Kiangwan en Jangtse Poe. Men gelooft echter, dat deze divisies door de 1ste en 2de divisie zullen worden vervangen. Andere berichten melden, dat de geregelde Chineesche troepen den terugtocht ten Wes ten van Honkioe zijn begonnen en dat slechts het zoogenaamde „corps tot handha ving van den vrede" daar is achtergebleven. Het staat echter nog niet vast of deze troe pen niet naar Woesoc-ng zijn vertrokken, om de Chineesche verdedigers daar den gewei digen Japanschen druk te helpen doorstaan. De Nankau-pas Uit Japansche bron te Peiplng wordt ge meld, dat Japansche troepen langs den spoorweg PeipingSoei Joean oprukken naar den Nankau-pas, waar 50.000 man Chi neesche troepen ingesloten zouden zijn. De vierde Chineesche divisie heeft een verwoeden aanval op de Japanners ontke tend op 16 kilometer ten Westen van Nan kau, om te trachten zich een weg naar l'ei ping te banen. Bijna 24 uur lang werden onder een stroomenden regen verbitterde in vechten van man tegen man geleverd, doe n de in allerijl versterkte Japanacho linivt hielden stand. Japansche militaire kringen vei klaren, dat het Chineesche offensief aan het Zuid westelijke front tot staan is gebracht en dat de Japanners in den sector van Liangsiang met succes tegenaanvallen hebt^n onderno men en de Chineesche strijdkrachten naar de bergen ten Westen van dein spoorweg PeipingHankau hebben verdreven. Een Chineesche oorlogsleening De Chineesche regeering heeft een com missie gevormd, aan liet hoofd waarvan de oud-minister van financiën, Socng, staat, ten einde den verkoop aan te moedigen van de schatkistbons voor het nationaal wel zijn, tot een totaalbedrag van 500 millioen dollar, aflosbaar in twintig jaar. Japan's plannen met Shanghai In zekere Japansche kringen wordt verklaard, dat Japan, na de Chineesche legers uit het gebied van Shanghai te hebben verdreven, doeltreffende veilig heidswaarborgen zal eischen voor zijn onderdanen te Shanghai, o.a. het ver bieden van de aanwezigheid van Chi neesche troepen in een zóne van vol doende uitgestrektheid, om iedere be dreiging van Shanghai onmogelijk te maken. Japan wil de regeering te Nanking niet ten val brengen, doch volgens deze kringen is het waarschijnlijk, dat de regeering. als gevolg van de interne conflicten, die uit den oorlog zullen voortvloeien, zelf zal aftreden. Buitengewone parlementszitting Bij keizerlijk decreet, gecontrasigneerd door de ministers, is, naar Domei meldt, tegen 3 September een buitengewone zitting van het Japansche parlement bijeengeroe pen, welke vijf dagen zal duren. In deze zitting zal een wet aan het par lement worden voorgelegd, welke ten doel heeft, het hoofd te bieden aan de buiten gewone uitgaven, welke moeten worden gedaan. Verder zullen volmachten worden ge vraagd voor de controle op de industrie, den handel en de beleggingen. Kalgan bezet? Volgens uit Peiping afkomstige Japan sche berichten zou Kalgan, de hoofdstad van de Noord-Chineesche provincie Tsjahar door de Japansche troepen zijn ingenomen. Het vraagstuk Abessinië Engelsche stemmen tegen Italië's erkenning De „Times" publiceert een ingezonden stuk, onderteekend door lord Cecil en professor Gilbert Murray, beiden be stuursleden van de VolkenlDondsvereeni- ging, waarin zij verklaren, dat kort geleden het gerucht ging, dat overwogen wordt in de eerstkomende vergadering van den vol kenbond de positie van Italië in Abessinië te regelen. Beide inzenders wijzen er op, dat de in val in Abessinië en de bezetting van oen deel van het land een duidelijke overtre ding was van de verplichtingen, welke het volkenbondsverdrag aan zijn onderteeke naars oplegt. Zij achten liet ondenkbaar, dat de bond een actie zou ondernemen tot het erkennen of goedkeuren van een han delwijze, welke de meesten van zijn leden beschouwen als een internationale misdaad _,Wij hebben allen grond om aan te ne men. dat onze regeering aan zulk goed praten geen deel zal nemen. Lord Bald win zeide verleden jaar Mei, dat „de ver overing van Italië nief zou worden erkend en dat geen leeningen zouden worden ver strekt". Wanneer wij juist zijn ingelicht, dan heeft het ministerie van buitenlandsche zaken onlangs deze verklaring bevestigd." In verband met deze verklaringen be schouwen lord Cecil en professor M u r- v de geruchten als ongegrond en in ieder geval vertrouwen zij, dat de Britsche regeering zich niet schuldig zal maken aan een dergelijk verraad aan de internationale wet en de rechtvaardigheid. Onrustig Portugal Aanslag op minister-president verijdeld Naar thans te Lissabon eerst algemeen bekend is geworden, heeft de Portugeesclie politie ecnigen tijd geleden een nieuw com plot. tegen minister-president S a 1 a z a r ontdekt. De aanslag had op 1 Augustus moeten geschieden, doch dc politie was tijdig van do plannen op de hoogte. Na het mislukken van den aanslag van 1 Juli. toen een electrisch tot ontploffing gebrachte bom Salazar niet heeft kunnen verwonden, hadden de samenzweerders het plan beraamd, een gewone bom in zijn auto ta werpen. De boerenstaking in Polen Nieuwe bloedige botsingen in marktplaatsen De Poolsche politie heeft wederom een aantal leidende personen van de boerenvolks partij, die zooals men weet, op het oogenblik een staking van het leveren van levensmid delen, vooral in Galicië, tracht uit te voeren, gearresteerd. De door de volkspartij bij het afkondigen der staking gestelde eischen zijn ontbinding van het parlement, terugkeer van de poli tieke emigranten, met inbegrip van den vroegeren partijleider, Witos, invoering van een nieuwe kieswet, organisatie van nieuwe verkiezingen voor de wetgevende ver gadering en wijziging in de leiding van de huidige buitenlandsche politiek. De volkspartij heeft een algemeene sym pathie- en solidariteitsstaking ten gunste van de stakende boeren aangekondigd in Krakau, Botsjinia en Wielicza. Naar van officieele zijde wordt medege deeld, is het in verschillende plaatsen tot bloedige botsingen gekomen. Stakende leden der boerenvolkspartij vielen nl. boeren, die levensmiddelen op de markt wilden bren gen aan. Volgens de officieele mededeelingen wer den daarbij zoowel in Jaroslaw als in Lima- nowa vijf personen gedood. Hiertegenover staan de mededeelingen, die verstrekt zijn door de leiding der boeren volkspartij, volgens welke in het geheel ze ventig personen bij de botsingen het leven hebben verloren. De aardschokken op de Philippijnen Het kleine eilandje Al abat, honderd mijl ten Zuid-Oosten van Manilla, wordt sedert de laatste zware aardbeving op 20 Augus tus voortdurend door geringere aardschok ken geteisterd. De zesduizend inwoners kampeeren In het open veld, aangezien de meeste huizen zijn ingestort. De bevolking vreest dat het eiland In zee zal verzinken, aangezien volgens hen de zeespiegel voortdurend stijgt. De autoritei ten hebben deskundigen gezonden om een onderzoek in te stellen. De schade, welke de jongste aardbeving reeds alleen op het zuidelijk deel van Luzon heeft aangericht, wordt op drie en een half millioen dollar geraamd. De „Ma nilla Tribune" schat de totale schade op zeven millioen dollar. ROEMEENSCHE MANOEUVRES De Poolsche maarschalk Smigly Rydz en generaal G a m e 1 i n, opperbevelhebber van het Fransche leger, zullen deelnemen aan de groote manoeuvres van het Rbemeen- schë leger, die in Sept rnber zullen worden gehouden. De Poolsche bladen voegen hieraan toe, dat Roemeensche diplomatieke kringen groote militaire en politieke be teekenis toekennen aan de beide bezoeken. HET „ZUIVERE" RUSLAND De vergadering van de sovjet In het gebied Moskou heeft haar voorzitter, Filatof, van zijn functie ontheven. Hem werd verweten de politiek te verwaarloozen, te weinig in contact te treden met de leiders van de sov jet en de Stachanof-beweging te verwaarloo zen. De „Leningradskaya pravda" bericht, dat de krijgsraad van Leningrad negen leden van een contrarevolutionnaire Trotskistische ter roristische organisatie ter dood heeft veroor deeld. De veroordeelden werden onmiddellijk gefusileerd. Zij werden beschuldigd van talrijke mis daden, o.a. het vergiftigen van arbeiders en het bewerken van een ontploffing, vermoe delijk in en fabriek, waarbij de landsverde diging belang heeft, waardoor arbeiders wer den gedood. en je voelt |e loom en je hebt hoofdpijn, dan helpt Instantine. -Onthoudt daaroM en voorkomt pijnen! 1 I BAYER 9 1 V R V Inslantine Prijs 70 cent. Een nieuwe Amerikaansche dwaasheid New-York houdt praat- en zwijgtournooi Te New-York is een wedstrijd gehouden tusschen 86 zwijgende en pratende mannen. Er werd een even groot aantal praatgragen als zwijgzamen gekozen en van iedere soort werd er één in een cel gezet ,waar de paren voortdurend onder controle stonden. De wed strijd bestond hierin, dat de zwijger zijn naam steeds eer moest aandoen en de prater geen oogenblik mocht zwijgen. Kampioen van deze wedstrijd was het paar, dat de „kwel ling" het langst volhield. Vijf en dertig uur na den aanvang van den wedstrijd waren er nog slechts zeven paren over, de anderen hadden successievelijk den moed opgegeven. Vier uur laten waTen het nog drie paar, tus schen wie de wedstrijd ging en in het een en veertigste uur werd het winnende paar ein delijk uit zfjn cabine verlost. De prater vertelde na afloop, dat hU in het begin van den wedstrijd nog wel geweten had, wat hij al zoo vertelde, doch langzamer hand was hij totaal den draad van zijn ver halen kwijt geraakt en had maar van allerlei dingen verteld, die geen verband met elkan der hielden.. De zwijger was er zoo goed in geslaagd ab soluut niet te reageeren op hetgeen zijn cel genoot vertelde, omdat hij tevoren zijn aan dacht sterk op andere kwesties had geconcen treerd, daardoor had hij er geen erg in gehad, wat zijn tegenpartij gezegd had. Beiden heb ben verklaard, hun levenlang niet meer aan een dergelijken wedstrijd te zullen deelnemen. Het Amerikaansche Congres is na zeven en een halve maand van onafgebroken werk zaamheden op reces gegaan. In d» laatste dagen zijn nog met groote haast eenige wetsontwerpen aangenomen en aan presi dent Roosevelt ter onderteekening voorgelegd, o.a. het wetsontwerp betreffende den verkoop vain helium aan het buitenland en de wet over het opruimen van krot woningen. Eenige andere zeer belangrijke wetsont werpen zullen eerst na het reces in behan deling komen. Naar verluidt zal de prsidenit het groot 6te gedeelte van zijn vacantie op zijn bui tengoed Hyde Park doorbrengen, met uit zondering van zijn reis naar Warm Springs, waar hij ieder jaar de Thanksgiving-day pleegt te vieren. Schaken DE BONDSWEDSTRIJDEN TE HILVERSUM De heer H. J. J. Sl avekoor de schrijft ons uit Hilversum d.d. 24 Augustus: Het deelnemen aan de Bondswedstrijden beteekent ontegenzeggelijk een genoeglijke vijf dagen medemaken, doch dit genoegen is niet geheel onvermengd. Verreweg het grootste gedeelte van de deelnemers moet in die vijf dagen -zeven partijen spelen. De bonden-kampioenen zelfs acht. Gedurende twee of drie dagen moet m«n dus twee par tijen spelen om klaar te komen, terwijl een deel van den vrijblijvenden tijd nog moet worden besteed om de afgebroken partijen uit te spelea Om in dergelijk klein tijdsbe stek zulk een omvangrijk programma te kunnen afwerken, verdeelt de geroutineer de deelnemer zijn krachten zoo economisch mogelijk. Hij vermijdt als het eenigszins mogelijk is, dat zijn partijen moeten worden afgebroken en geeft liever een half puntje prijs, dan zich urenlange zorg te berokke nen voor twijfelachtige winst, welke hem wellicht tegen het einde op een inzinking komt te staan. Verlies vermijden in de eer ste ronden is gewichtiger dan moeizaam verkregen winst. Want terwijl men voor al onder gelijkwaardige tegenstanders dikwijls vrij gemakkelijk remise krijgt en zich daardoor niet overmatig behoeft in te spannen en dus fot 't einde toe frisch blijft, ziet men niet zelden, dat de spelers, die zich reeds in de eerste ronden bovenmatig in spannen en dus verscheidene hangpartijen moeten afwerken en daaraan in hun vrijen tijd nog de noodige aandacht beste den tegen het slot de kracht missen om zich tegen hun minder vermoeide tegenstan ders staande te houden. De Dinsdag is voor alle deelnemers de eerste krachtproef geweest. In de morgen uren moest een volledige ronde worden ge speeld, in de avonduren eveneens. Het was opvallend, dat van de och tend partij en in de hoofdgroepen slechts weinig hangpartijen voorkwamen, hetgeen er op wijst, dat deze heeren verstandig genoeg zijn om hun krachten voor het slot te sparen. Zoo kwa men alle partijen in de hoofdklasse I ten einde, terwijl de Maandagavond in deze groep gespeelde partijen alle moesten wor den onderbroken. De uitslagen van de belangrijkste op Dins dagmorgen gespeelde partijen waren aldus: DONDERDAG 26 AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.30 Omroeporkest en solist. 1.30 Zang en gramofoonmuziek. 2.10 Mode praatje. 4.00 Voor zieken en thuiszitten den. 5.00 Kinderuurtje. 5.30 Aeolian- orkest. 7.30 Radiojournaalflitsen. 8.00 Be richten ANP. 9.00 Radiotooneel. 11.00 Be richten ANP. HILVERSUM n 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.15 KRO- Orkest, en gramofoonmuziek..3.00 Voor de vrouw. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Cursus han denarbeid voor de jeugd. 5.15 Bas-bariton en piano. 6.15 Accordeonsoli en gramo foonmuziek. 6.45 Geheelonthouderspraatje. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek week overzicht 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Haarlemsche Orkestvereeniging en solist. 9.10 Bijbelsche causerie. 9.40 Vervolg concert. 10.20 Berichten ANP. 10.2512.00 Gramofoonplaten. Schriftle zing. DROITWICH 1500 M. 12.05 BBC-Midland- orkest. 1.05 Sopraan en bariton. 2.05 Kwintet. 2.50 Declamatie. 3.35 Orkest 6.40 Causerie over Samuel Sorbière. 7.35 BBC-Harmonie-orkest. 8.00 „Cricket pro fessionals", causerie. 9.40 „They had been warned", causerie. 9.45 OrgelspeL 10.20 Radiotooneel. RADIO PARIS 1648 M. 12.50 Orkest. 8.05 Duetten. 8.50 Amati-kwartet, en solisten. 10.05 Omroeporkest BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.50 Om roeporkest. 5.20 Kleinorkest. 8.20 Omroep orkest 484 M.: 12.50 Salonorkest. 5.20 Vioolvoor dracht. 8.20 Kleinorkest. 9.20 Symphonie- concert. 11.0011.20 Gramofoonmuziek. Doesburgh—De Jong afgebroken in gelijke' stelling; Selman speelt gelijk tegen" Wolt huis; Van der Nat verliest van De Ronde, In deze groep heeft Selman met 2Y2 uit 3 de leiding. Damesgroep (2de ronde)mevr. Schel* fens wint van mevr. Keyzer—Bronsveld; mevr. Winter verliest van mevr. van Aalst; mej. Heemskerk speelt gelijk tegen mej. Klerk: mevr Roodzant wint van mevr. Mell van Teffelen. Mevr. Roodzant en mevr, van Aalst leiden, beiden met 2 punten. Hoofdklasse I (2tle ronde): Mulder wint van Prins; Polak—v. d. Tol remises Baay—Boersma remise; De Haas—Wester- mann remise. In verband met de omstandig beid, dat alle partijen uit de eerste ronde onderbroken zijn, neeft liet geen zin hier een stand op te geven. Hoofdklasse II (2de ronde): Sohuc* kink Kool wint van v. Veen; De Vries ver liest van Morrison; Orbaan—Witteman af gebroken; Van Epen verliest van Deckers, In deze groep heeft Deckers met 2 punten de leiding. De middag werd besteed aan een bezoek van het Hilversumsche stadhuis, vooraf gegaan door een ontvangst der schakers door het gemeentebestuur. Burgemeester Lam boo ij sprak vriendelijke woorden tot de aanwezigen en sprak den wensch uit, dat men niet zou verzuimen eens in Hilversum rond te zien. De heer Van Trotsenburg, voorzitter van den K.N.S.B., dankte den burgervader en herinnerde er aan, dat in den loop der jaren al heel wat belangrijke wedstrijden in Hilversum hebben plaats gevonden en dat men daaraan steeds de meest aangename herinneringen heeft kunnen bewaren. De uitslagen van de belangrijkste vijf groepen, voorzoover deze op Dinsdagavond werden gespeeld, luiden als volgt: Bondenkampioen e.n (4de ronde): WolthuisVan der Nat 10; De JongSel man afgebr.; StumpersVan Doesburgh 0 1; Van SteenisVan Mindeno 0—1. Damesgroep (3de ronde)mevr. Key- zer-Bronsveld—mevr. Mell van Teffelen 1— mej. Klerkmevr. Roodzant y2V2; mevr, van Aalstmej. Heemskerk 01; mevr, Scheltensmevr. Winter 01. Veteranen (2de ronde)Schwenke— Nielsen afgebr.; De Ruiter—Geus afgebr.; jhr van ForeestBoekdrukker 1—0. Hoofdklasse I (3de ronde)Prins— Westermann, BoersmaDe Haas, Van den TolBaay, allen afgebr. Mulder—Polak ViVz\ Prins—De Haas (hangpartij) 1—0, Hoofdklasse lf (3de ronde)v. Veen —Deckers afgebr.; WittemanVan Epen 0 1; MorrisonOrbaan afgebr.; Schuckink KoolDe Vries afgebr, In de avondronde zijn thans ook de twee de klassers begonnen, dio in groepen van zes spelen. Er zijn drie van deze groepen. Donderdae komen daar dan de derde klas sers nog bij, die in groepen van vier spelen, Van deze groepen zijn er vier, zoodat het totaal aantal deelnemers ondertusschen tot 137 is gestegen. t <9 T Dreunend ,valt Buiskes' vuist op -tafel. „Schaam je Ruwaerdt, schaam je, dat je dat durft doen. Er zitten bij ons een paar paters, die in de gevangenis hooren: drinkers en dobbelaars, doorgaans onbruikbaar voor de dienst, infaam en eerloos. Van henvan hen, Ruwaerdt, heb je de be schuldigingen gekregen. En Kooltuyn, die de jongens uit del taveerne, de meisjes uit het danshuis haalt, die half Enk-S huizen regelmatig naar de kerk trekt, die maakt dat velen een eerbaar leven zijn begonnen te lijden, diekooplui over andere dingen leert denken, dan over geld verdienen* alleen, hèm haal je uit zijn bediening en stopt hem in de ge- vangenis. Dit moet je voor God verantwoorden, Ruwaerdt, ik had het van mijn ouden makker niet verwacht". De kettermeester frutselt met een vel papier. Het is het vonnis van Kooltuyn, dat hij onderteekenen moet. „Ik heb mijn voorschriften, waar ik mij aan houden moet", veront schuldigt hij zich. „Een rechter heeft toch vrijheid en zelfstandigheid genoeg bm eigen oordeel in de schaal te mogen leggen! Geloof mij, |e ouden vriend. Niet Kooltuyn is in Enkhuizen de verder- ver, maar zij, de beschuldigers, die op het oogenblik waar schijnlijk bij hun wijnkruik zitten". Ruwaerdt Tapper schuift onrustig op zijn stoel. „Hier", gaat Buiskes door. „Hier heb ik brieven van de burgemeesters. Zij verklaren, dat Kooltuyn om de goede in vloed die hij op de poorters heeft, wat het burgerlijk leven aangaat, in elk geval consideratie verdient". De kettermeester staart nadenkend naar de hooge zolde ring van zijn kamer. Dat Kooltuyn menschen als Buiskes aan zijn kant heeft verrast hem. Het gemeen volgt de ketters na. Soms wat kleine luyden. De rijken en de gezagsdragers niet. En nu komt daar een der meest geachte burgers van Enk huizen voor dien ketter pleiten en hij brengt brieven mee van den magistraat. Tapper voelt er weinig voor om de aristocra tie van zijn vaderstad tegen zich in het harnas -te jagen. „Ik kan me aan de plakkaten niet onttrekken", zegt hij op weiwillenden toon. „Ik moet die handhaven. Maar als gij op de sermoenen van Kooltuyn gesteld zijt, dan is er wel een weg om hem te handhaven in zijn ambt. Als hij de ceremo niën maar voorstaat, het vagevuur predikt, de menschen ver maant om Maria aan te roepen, en de dienst van de heiligen onderhoudt, dan zal het andere hem geen overlast berokke nen. Je moet niet meenen, dat ik er iets op tegen heb, dat hij ondeugden striemt, dat hij ook paters op zonden wijzen durft. Je moogt ketterij niet verwarren met ijver en deugd! Kunt gij het klaar spelen, dat Kooltuyn zijn dwalingen varen laat, dan kan hij preeken zooveel als hij wil!" Buiskes denkt na. Ruwaerdt is niet onbillijk vindt hij. Wat zou er tegen zijn, als Kooltuyn die ceremoniën verrichtte? Dat is toch eigenlijk ondergeschikt werk. En als hij er vrij door wordt, als hij ongehinderd zijn dienst waarnemen kan, wei dan is dat een heel geringe prijs voor zooveel goeds. Laat hem dan voor de schijn de mis bedienen". „Ik wil hem morgenochtend vrij laten", biedt Ruwaerdt aan, „op voorwaarde, dat gij hem beweegt de dingen te doen, waar ik zooeven van gesproken heb". „Aangenomen!" „Dan is hij morgen vrijEn laat ik nu een glas goede Rijnwijn voor u mogen inschenken. We moeten een gezelli ge avond hebben, ondanks dit begin". Ruwaerdt vult twee glazen, en als die leeg gedronken zijn, neemt hij het vel papier van de tafel en houdt het in de kaarsvlam. Het vonnis van Kooltuyn smeult weg in een roode gloed. Er rammelen sleutels achter de celdeur: het slot knerst. tVoor het open luikje schemert een pij. De lippen van den gevangene worden een dunne streep; zijn blik is vast. Hij zal nu geroepen worden om .te strijden voor Koning Jezus Pastoor In 't Woudt komt de cel binnen met een honig zoete glimlach. „De Kerk is genadig jegens haar dwalende zonen. Ge zijt vrij!" boodschapt hij. Kooltuyn is hevig verrast Meent deze pastoor dat? Of speelt hij met hem? „Ziehier!" De assessor reikt hem een bevelschrift over. Ontslagen van rechtsvervolging! Met bevende hand neemt Kooltuyn het stuk aan. Dit overweldigt hem. Hoe is deze plotselinge ommekeer tot stand gekomen? „Je had het wel goed daar in Enkhuizen, hé? De parochia nen mochten je wel". Kooltuyn zegt er niet veel op. Hij is verward. Deze vrien delijkheid van den assessor staat in al te schril contrast met zijn hatelijke bitsheid van gistermiddag. „Je wilt daar natuurlijk graag blijven, hè?" gaat de asses sor door. „Dat kan, m'n zoon, dat kan". Smartelijke verbazing licht in de oogen van den gevan-* gene. „Plaagt »t me niet", smeekt hij. „Zeg mijn vonnis maar". „Ik plaag niet. Wij hebben nader informaties gekregen omtrent je arbeid in je parochie. Die waren gunstig. Wij willen je helpen om dat werk ginds voort te zetten. Je hoeft je alleen maar als een goed Katholiek te gedragen. Waarom zou je de Lutherije blijven aanhangen? Als je dat doet. blijf je in deze cel. of roosteren ze je misschien. Kun je dan dc menschen stichten en troosten? Kun je dan den Verlosser verkondigen? Je werk. je mooie herderlijke werk kun je alleen doen in de Katholieke kerk". Nu buigt de assessor zich dicht naar den gevangene over: „Het zal je geen nadeel brengen als je doet wat ik je zeg. Je bent een man met gaven; je zult groot geacht worden in de Kerk. Je hoeft ook niet in armoe door het leven te gaan. Ik zal je helpen aan een parochie van honderd kronen „Neen, neen", weert de pastoor af, als Kooltuyn een be weging maakt. „Ik begeer geen onmiddellijk bescheid. Denk maar eens na over mijn woorden; reis maar af naar Enkhui-i zen, en bericht ons na je aankomst, of bericht ons ook niet* Maar toon in je leven, dat je een trouw zoon der Kerk bent* En kom nu mee, mee naar de vrijheid 'Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2