DE JAPANSCH-CHINEESCHE VERWIKKELINGEN DINSDAG 24 AUGUSTUS 1937 IMH III EERSTE BLAD PAG. a Granaat in Britsch torenhuis maakt talloor? slachtoffers Verlaat de Chineesche regeering Nanking? C"EN telegiam uit Shanghai meldt, dat de secretariaten van den Chi- neeschen centralen politieke» raad en van de Chineesche centrale permanente commissie aan de leden van dien raad en die commissie medegedeeld hebben, dat de beide lichamen van nu ai aan kunnen bijeenkomen op iedere wille keurige plaats en op ieder oogvnblik, al naar de omstandigheden eischen. Het telegram voegt hieraan toe, dat dit mogelijk een voorbereidende stap is tot een verplaatsing van den zetel der regeering uit Nanking naar een veiliger plaats. In Japansche kringen te Shanghai wordt verklaard, dat het uiteindelijke doel van de geheele Japansche landingsactie gericht is tegen Nanking. Volgens dezelfde kringen kan men ook verwachten, dat de krijgsverrichtingen in het gebied van de Jangtse verscheiden maanden zullen duren. Op grond van deze verklaringen venvacht men, dat de Japansche luchtstrijdkrachten zullen overgaan tot een verscherpt optreden tegen Nanking in de eerstvolgende dagen. Het gros der Japansche troepen is, naar Domei meldt, ten Oosten van Shanghai ontscheept niettegenstaande de hevige aan vallen «ter Chineesche troepen. Aan de zijde der Japanners vielen tach tig dooden. terwiil de verliezen van de Chi- neezen veel erooter zouden zijn. Omtrent de ontscheping der Japansche troepen ten Oosten van Shanghai wordt nader gemeld, dat deze vergezeld ging van een verwoed artillerie-duel.^ Twintigduizend gehouwen, waaronder talrijke Japansche katoenfabrieken, zijn tij dens de gevechten in vlammen opgegaan. In tegenstelling tot de van Japansche zijde afkomstige berichten heeft het Chinee sche hoofdkwartier verklaard, dat de po gingen der Japanners, om troepen aan land te zetten, verijdeld zijn. Volgens een ander bericht uit goede bron, is oen duizendtal Japansche soldaten te Wen Tsjau Fang, even- boven Woesoeng. gedebarkeerd, doch werd het gros der Ja pansche strij«ikrachten. die aan land tracht ten te caan teruggedrongen. Nanking opnieuw gebombardeerd Uit Shanghai meldt men. dat Japansche watervliegtuigen opnieuw Nanking gebom bardeerd hebben. Het. vliegveld Kwangha- men en liet arsenaal aldaar werden getrof fen. Na het bombardement dat een half uur duurde, keerden alle vliegtuigen veilig naar hun basis terug. In een luchtgevecht, dat op een hoogte tusschen de 3000 en 5000 meter boven Pansjan ten Noorden van Shanghai plaats vond, werden negen van de in totaal 27 Chineesche vliegtuigen, welke bij dezen strijd betrokken waren, omlaaggeschoten. Een der Japansche vliegtuigen werd door meer dan tien kogels getroffen, doch het toestel keerde niettemin naar zijn basis terug. Granaat slaat in torenhuis Gistermiddag om tien minuten over één sloeg een granaat in het Britsche torenhuis aan <ien Nanking-road te Shanghai, waarin het Wingdon-waren- huis is gevestigd lie ontploffing vond plaats op het oogenblik. dat zich dichte drommen kooDers in het warenhuis verdrongen, terwijl vóór het gebouw, een druk ver keer heerschte. Het juiste aantal slachtoffers van de ontploffing zal naar de meening van de stedelijke autoriteiten mogelijk nooit zijn vast te stellen, aangezien vele ge wonden terstond naar particuliere wo ningen zijn overgebracht, zonder dat de politie daarvan in kennis werd gesteld. Vele dooden zijn tijdens het bergings werk, dat door een verschrikkelijke pa niek nog bemoeilijkt werd, op vracht auto's of met particuliere auto's weg gebracht. De paniek, welke terstond jia de ontplof fiug ontstond, is niet te beschrijven. Min stens evenveel menschen als cr door de granaat-explosie werden gedood, werden onder den voet geloopen en aldus door de vluchtenden gedood. De ontploffing geschiedde, nadat de gra naat o£ de vliegerboni, het dak en twee verdiepingen had doorboord, op dc derde verdieping. Het duurde lang, voordat het ambulance personeel en de politie tot de plaats des onheils konden doordringen, wijl de toe gangswegen tot de Nangkingroad waren versperd door huilende en schreeuwende menschen, die het hoofd totaal verloren hadden. Aan het vervoer van de dooden en ge wonden namen vrachtwagens, auto's en riksja's deel. Niet minder dan tien vracht auto's vol dooden verlieten achtereenvol gens het bijna volkomen verwoeste waren huis. Een Noor. de heer Hans Beren ts uit Bergen, die zich met zijn auto aan de over zijde van de straat bevond, toen de granaa' explodeerde, ontsnapte als door eien wonder aan den dood. Zijn hoed was door granaat scherven op niet minder dan vier plaatsen doorboord. De voorruit van zijn auto werd versplinterd, terwijl de zitting achter in den wagen omhooggeslingerd werd en op de schouders van den eigenaar terecht kwam. hem aldus verder tegeu rondvliegende glas splinters beschermend. Zonder zich een oogenblik te bedenken verliet de heer Berents, terstond na de ex plosie zijn auto, om aan liet bergingswerk deel te nemen. Een Japansche lezing Domei meldt, dat niet een granaat, doch ;n vliegtuigbom het bloedbad heeft vpr oorzaakt in het warenhuis aan den Nan kingweg te Sjanghai. Het aantal dooden bedraagt volgens dit bericht, 5(J0. De Japansche marine-autoriteiten zouden in het bezit zijn van bewijzen, dat de bon- geworpen moet zijn uit p<mi Chineesch vliegtuig, dat zich op 3000 k 4000 M. hoogte bevond. De strijd om den Nankau-pas Uit Nankau wordt gemeld, dat de Japan sche troepen nog geen bezit hebben kunnen nempn van den Nanknu-pas en dien van Tsjoejoe Kwan, welke door de Japansche luchtmacht worden gebombardeerd. De Japansche troepen rukken regelmatig op naar de belangrijke steden aan den spoorweg van Soei Joean naar Peiping tus schen Kalgan en Nankau. Volgens berichten uit Peiping worden de Chineesche strijdkrachten aan den Nan kau-pas thans in den rug bedreigd, daar de Japanners van Mandsjoekoeo uit snel door Tsjahar .oprukken. DE NANKAU PASc 'binnen SOEIJOEAN MONGOLIË KWEIHWATIN6 (Soejoe&h) Franctireurs tc Tientsin Chineesche franctireurs, die zich te Tient sin op de daken der huizen verbergen en van daaruit op de Japanners schieten, heb ben de laatste 24 uren een verhoogde acti viteit ontwikkeld. De Japanners hebben hiertegen uiterst strenge maatregelen getroffen, welke vrij wel gelijk staan met de afkondiging van den staat van beleg. Uit de omgeving van de sovjet-Russische concessie is voortdurend geschutvuur te hooren, hetgeen er op wijst, dat zich daar grootero troepen Chineezen hebben gecon centreerd. Voortdurend komen Japansche troepen- versterkingen in Tientsin aan, welke gedeel telijk terstond naar het Nankau-front wor den gebonden. Dc „Times" over bet conflict In een hoofdartikel wijst de Japanschf' „Times" er op, dat het Chineesche incident niet langer een plaatselijke aangelegenheid is en dat de strijd zich thans uitbreidt van Kalgan naar Nanking en Hankau, terwijl de toestand te Tsingtnu zoo gespannen is. dat ieder oogenblik een ontploffing kan voorkomen, waardoor de strijd over geheel China zou worden uitgebreid. Het blad herinnert aan de verklaring van den eersten minister, Konoye, over bet voeren van een positieve en doeltreffende politiek van bestraffing van China, welke thans door de Japansche regeering is aan vaard en verklaar', dat Japan niet voldaan zal zün. voordat een werkelijke afstraffing aan China gegeven is en China zijn ongelijk erkent en verontschuldigingen aanbiedt Daarom weet men ook niets bepaalds om trent de vraag, of de strijd één. twee of ver scheiden jarc-n zal duren. De Japanneezen openen offensief De Japanneezen zijn vanochtend oo alle fronten te land, ter zeer en in do lucht tot den aanval overgegaan. Ondanks den bommenregen behielden de Chineezen het door hen bezette ge bied Te Sjanghai wordt een hevig geschut vuur gehoord uit de richting van Woe soeng, waar de Japanneezen probeeren de Chineesche linies te doorbreken. Zij maken daarbij van scheepsgeschut ge- bruik, maar ontmoeten daarbij bijzon der hardnekkigen tegenstand. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Franco's vorderingen in het Noorden Valencia klaagt Italië aan te Genève Volgens berichten uit Reinosa hebben de troepen van Franco in de eerste acht dagen van het offensief tegen Santander o.m. veertig tanks buitgemaakt, die van Russische herkomst zouden zijn, vijf pantserauto's, 19 batterijen, 40 in con structie zijnde kanonnen en twee trei nen met levensmiddelen. Zij hebben 26 vliegtuigen neergeschoten en 14.000 man krijsgevangen gemaakt. Op een frontbreed'e van ongeveer 40 K.M. zijn de troepen van Franco in die dagen gemiddeld 55 K.M. vooruitgedron- gen, zoodat hun terreinwinst ongeveer 2000 K.M.2 bedraagt. Naar Reuter uit Bilbao mededeelt, heb ben de nationalisten thans ook Castro Urdiales bezet, de voornaamste vesting tusschen Bilbao en Santander Faupel neemt ontslag Generaal Faupel, de Duitsche gezant te Salamanca, heeft om gezondheidsredenen a's zoodanig ontslag genomen. Het. heet, dat hij hot Spaansnhe klimaat niet zou kunnen ver dragen. Dit aftreden heeft te Berlijn leven dige verwondering gewekt. Volgens geloofwaardig lijkende inlichtin gen editor schijnen zekere leidende Duitsche persoonlijkheden reeds thans van oordeel te zijn, dat de regeerine van Valencia verloren heeft Daarom zou Hitier het oogenblik ge komen achten om een beroepsdiplomaat te laten treden in de plaats van generaal Fau pel, die beter thuis is in de krijgskunde dan in de buitenlandsche politiek. Britsch schip gebombardeerd Kapitein G 1 i n s k v. gezagvoerder van het Britsche s.s. „Nocmijulia" heeft hij aan komst. te Port Vendres verklaard, dat zijn bodem door bombardementsvliegtuigen is verontrust, zonder dat eventueel ernstige averij werd opgeloopen. De kapitein vertelde o.a.: Ik verliet Mar soille met een lading phosphaten. Wij voe cpn den ganschen nacht door, zonder eenig incident. Morgens verscheen er echter een ver kenningsvliegtuig, dat als keriteeken een doodskop droeg en cirkelden rondom ons schip. Spoedig verscheen er een tweede vliegtuig, dat een zelfde kenteeken droeg Beide ma chines kwamen zoo dichtbij, dat wij de in zittenden ha-ost konden zien. Zij bestreken het schip met machinegeweren en zwenkten na 17 minuten af. Een uurtje later verscheen een bombarde mentsvliegtuig. kruiste boven het schip en wierp twee liommen naar beneden, welke tien meter van het schip neerkwamen. Ik protesteer, zoo besloot de kapitein zijn verhaal, tegen den aanval, die in strijd is met alle recht, daar ik onder Britsche vlag voer en twee beambten van de niet-inmen- gingscontrole een Nederlander en eo.n Engelschman aan boord had en geen wa pen lading vervoerde. De kapitein gaf de positie, waar de aamval plaats had, aan als: 42 gr. 22 min. N.b. en 3 gr. 5 min. O.l. De aanvallen in de Middell. Zee Het volkenbonds-secretariaat te Genève heeft een telegram ontvangen van de Va- tencia-regeering. waarin deze de aandacht vesitgt op het beschieten van Spaansche en andere schepen in de Middellandsche Zee. Valencia verzocht deze kwestie te plaatsen op de agenda voor de a.s. raadszitting. De Spaansche regeering meent te mogen vast stellen, dat deze schepen werden getorpe deerd door Italiaansche oorlogs schepen. De Spaansche regeering wijst op de var- scherping van den Italiaanschen aanval tegen de Spaansche regeering en op de uit breiding van t terrein der vijandelijkheden, waardoor thans in de geheele Middelland sche Zee incidenten te duchten zijn, die tot een algemeene uitbarsting kunnen leiden. De Spaansche regeering acht het dui delijk, dat een dergelijke toes'and zon der uitstel door den Volkenbondsraad onderzocht dient te worden, ten einde to trachten, voordat het te laat is, een ver betering te vinden en teneinde de aan dacht der openbare meening ven de we reld te vestigen op het misdadige optre den der Italiaansche regeering. Valencia verzoekt evenwel alleen de kwes tie op de agenda van de aanstaande raads- ziting te plaatsen en laat het aan den raads voorzitter over te beslissen, indien hij zulks wenschelijk acht, een buitengewone zitting van den raad vóór dien tijd bijeen te roepen. Het huis waarin Pilsoedski te Maagdenburg woonde en aan Polen als geschenk is aangeboden zal binnenkort naar Warschau worden overgebracht. Chamberlain houdt zich op de hoogte Naar vernomen wordt, zal minister presi dent Neville Chamberlain, die mo menteel vacantie houdt, deze week een dag te Londen vertoeven, om zich persoonlijk grondig op de hoogte te stellen van den algemeenen toestand, voor hij zich naar den koning op Balmoral Castle zal begeven. Er zijn geen schikkingen getroffen, om deze week een kabinetszitting te houden. De eerste minister zal niet voor een speciale reden naar Londen gaan. Zijn voornaamste doel is nochtans, de laatste ontwikkeling vaji de buitenlandsche zaken te bestudeeren. Hodza en Tataresco confereeren Eerst than6, nu de Tsjechische premier Hodza Roemenië heeft verlaten, voor een conferentie met den Roemeenschcn minis ter-president Tataresco, publiceeren de bladen het een en ander over hun ontmoe ting in een afgelegen hoek van Transsylva- nië. Hodza en Tataresco hebben twee langdu rige conferenties gehad in het salonrijtuig, waarmede Hoóza te Sighet was aangekomen Beide regeeringschefs hebben samen de reis gemaakt tot Borsja (district Maramuech), dicht bij Transsylvanié, waar zij werden be groet door den minister van handel. Nestor. In tien auto's begaven de staatslieden zich met hun gevolg naar de bergen, waar zij in de openlucht het noenmaal gebruikten. Des middags zijn Hodza en Tataresco naar Borja teruggekeerd. Hodza is des avonds uit Roemenië ver trokken. Bij hun afscheid omhelsden beide staatslieden elkander. Te Boekarest is geen communiqué over het besprokene gepubliceerd. Welingelichte kringen zijn van meening, dat de resultaten van de besprekingen de betrekkingen tus schen Tsjecho-Slowakije en Roemenië gun stig zullen beïnvloeden. Een scheepsramp bij Alexandrië Een zestigtal dooden? Twee zeilschepen vol pelgrims, die van een bedevaart terugkeerden zijn voor de haven van Alexaniirië gekenterd, waar schijnlijk tengevolge van overbelasting. Vlak voor de haven sloegen de beide boo ten om. Van de rond zeventig passagiers konden er slechts vier gered worden. De overigen werden door den krachtigen stroom meegesleurd en verdronken. Tot nu toe heeft de zee dertig lijken op het 6trand geworpen. Duitschland en de „Rotary Club" Alweer een verbod! Rijksleider Walter Busch heeft een order uitgevaardigd, volgens welke de leden der N.S.D.A.P.. die tevens lid zijn van de „Rotary Club", vóór 31 Dec. a.s. v oor hun lidmaatschap van deze Club moeten bedan ken op straffe vanvervolging! DE BOERENSTAKING IN POLEN De toestand in Polen, zooals die door de boerenstaking is ontstaan, is volgens tot dus verre nog niet bevestigde berichten weer toegespitst. De arbeiders in de stad Kielce zouden nl. in sympathiestaking zijn gegaan Het zou, naar verluidt, den stakenden leden van de boerenvolkspartij gelukt zijn een wa penarsenaal te bestormen. Volgens een an dere mededeling zouden de in handen der boeren zijnde wapens van buitenlandschen oorsprong zijn. Een Duitsche kruitopslag- plaats ontploft Twaalf dooden, tientallen gewonden Gistermidag tegen kwart over één is te Celle, in de omgeving van Münster, een ex plosie ontstaan in een kruitopslagplaats. Dc aangrenzende werkplaatsen werden daarop onmiddellijk ontruimd. Terwijl de brandweer afdeeling der fabriek bezig was met het blusschingswerk, volgde een tweede ont ploffing, die onder de brandweerlieden twaalf dooden maakte. Bovendien werden, nog 67 arbeiders gewond; de meesten geluk kig slechts licht Eén brandweerman wordt nog vermist. De materieele schade echter zou niet belangrijk zijn. PARAGUAY WORDT WEER RUSTIG De voorloopige president van Paraguay, Felix Paiva. heeft een boodschap tot liet •land gericht, welke per radio is verspre.d. Hij gaf hierin een uiteenzetting van de richtlijnen, welke hij in zijn politiek denkt te volgen en zegde o.m. toe, dat eerlijke ver kiezingen zullen worden gehouden, det een wetgeving zal wordm opgesteld, welke zoo wel den werkgevers als den werknemers 1en voordeelc zal zijn, dat dc buitenlandsche verdragen zullen worden geëerbiedigd, dat naar samenwerking zal worden gestreeïd, teneinde steeds meer de internationale har monie tc benaderen en dat de bepalingen van de Chacovredesconferentie zullen wor den nageleefd. DE EGYPTISCHE KONING VERLOOFD De jonge koning F a r o e k van Egypte heeft zich verloofd met de zestienjarige me juffrouw Saffïnaze, wier vader rechter ia in het gemengde hof van appèl te Alexan-- drié. DE HAVEN VAN TEL AVIV GEOPEND I op ha to< K ..14' op af' afl gri po Hoe kleiner u den hoek naar links maakt, hoe grooter het ongeluk, dat erin past... ('t Is veel minder tijdroovend om in alle bochten altijd rechts te houden). HOOFDSTUK V Het consistorie zit achter de zware tafel geschaard. Er voor staat de jonge priester. De assessor leest de acte van beschuldiging. Niet de mis bediend toen het hem bevolen was: over het H. Offer gespro ken op een wijze, die een priester onwaardig is en de Kerk te schande maakt. De Heiligenvereering niet geleerd, maar in tegendeel .misprezen en gehoond. Zich schandelijk misdragen ten aanzien van het leergezag, en het welzijn der Kerk dus danig ondermijnd, dat hij, tenzij hij boete doet en belooft zich voortaan aan de bevelen van het kerkelijk gezag onvoorwaar delijk te onderwerpen, niet in het priesterambt gehandhaafd kan worden en uit het land moet worden gebannen. Vier paar koele oogen zijn tijdens het lezen der beschuldi ging op den jongen priester gericht. Kooltuyn ziet bleek; zijn neusvleugels trillen. „Mag ik, mijne heeren, weten wie deze beschuldigingen tegen mij heeft ingebracht?" „Erkent ge hetgeen tegen u is ingebracht?" vraagt de gresident koud. „Ik mag .toch weten wie mijn beschuldigers zijft!" roept Kooltuyn opgewonden uit. „Deze vraag is niet ter zake diehende." „Zijn het Arnoldus en Mamertus?" „Wij kennen de getuigen als geloofwaardig." Een schrile lach klinkt van de beklaagdenbank. „Heer president," wendt de fiscaal zich verontwaardigd tot heer Ruwaerdt. „Het gedrag van den beklaagde noopt mij zijn onmiddellijke gevangenneming te verzoeken." „Toegestaan." beslist de kettermeester. Twee dienaren grijpen den jongen man en voeren hem weg. „Is dit recht!" krijt deze schril. „Beschuldigd door on- waardigen, en dan Een kaakslag doet hem zwijgen. De zenuwspanning breekt in een toestand van verdooving en willoos laat Kooltuyn zich wegleiden. Kooltuyn ontwaakt met verstijfde leden. De brits was hard en de cel kil. Er valt wat grauw licht door het hooge raampje. De jonge priester kijkt triest rond. Dit is de eerste nacht in de gevangenis geweest. Hoevele zullen er nog volgen? En wat wacht hem daarna? Hendrik Voes is op de brandstapel gestorven: Jan de Bakker ook, al jaren geleden en vele pre dikers zijn hen gevolgd. Tegenwoordig rooken weer dage lijks de mutserds. Zal zijn jong leven eindigen in het vuur? Hij huivert. En zijn parochie dan? De gemeente is zoo aan hankelijk jegens hem. Hoe snel is die genegenheid gegroeid. Eerst was er maar een enkele die hem sympathie toonde, die die dankbaar was voor zijn sermoenen: Vrouwe Buiskes, Jan Derksz Anderen stonden terzijde, welwillend of gereserveerd. Een goeie preeker, maar een tikje overdreven, hoorde hij wel eens. De jonge Buiskes was een van die. En nog anderen hadden hun hoofden gefronsd als hij eens los brandde tegen vagevuur en aflaat. Niet alleen zijn collega's hadden daar bezwaar tegen, maar ook verscheiden kooplui. Wat koopen we voor die drukte? zeiden ze. Eigenaardig, ook die kooplui kwamen toch trouw in de kerk, als hij dienst had. En nu, nu het bevel kwam om naar Den Haag te gaan, nu scheen opeens de heele stad wel op zijn hand te zijn. Hij had be duusd gestaan, toen heer Buiskes hem een schip aanbood. Dat was dezelfde Buiskes. die hem in het eerst gezegd had: Houd maar op met die nieuwlichterij. Wij kooplui houden vrede met onze klanten; houdt jullie, priesters, vrede onder elkaar. En Pieter Buiskes. de zoon, die eerst wegliep wan neer hij in het koopmanshuis in de Westerstraat verscheen, omdat hij niet van femelarij hield, diezelfde Pieter was even eens meegegaan naar Den Haag. Dat waren twee reeders. Krommendijk, de zoutzieder, voegde zich daarbij en Meester Maakschoon, de stads-chirurgijn. Een voornaam gezelschap was het, dat hem vergezelde. En honderden hadden op het havenhoofd gestaan, toen hun schip uitgevaren was. Ach, dit is voorbij. Een mooie, maar korte droom. Nu komen verdrukking en vervolgingom Zijns naams wil. Zijn vrienden hadden voor hem willen pleiten bij de ketter meesters. Zij kennen de inquisitie niet. Zij weten niet, dat er eenvoudig geen gelegenheid gegeven wordt tot verdedi gingEr is geen uitkomst meer mogelijkMaar wie volharden zal tot het einde, die zal zalig worden In de „Keizerskroon" wachten acht mannen tevergeefs op hun reisgenoot. Waar Kooltuyn toch zoo lang mag blijven? „Ik wed, dat ze hem achter slot en grendel hebben gestopt", meent Pieter Buiskes. „Dat galgengebroed". „Tut, tut", waarschuwt zijn vader. „Geen onvertogen woorden m'n zoon. Die zouden jou ook nog achter slot en grendel kunnen brengen". „Ik vrees toch, dat er iets niet in de haak is", zegt Krom mendijk. „Drie uren is hij nu al weg. Zoo lang kan dat ver hoor toch niet duren". „Laten -we eens gaan hooren", slaat Luitgen Buiskes voor. De acht Enkhuizers^ gaan op weg naar het gebouw, waar de inquisitie zetelt. „Buiskes!" Met uitgestoken hand loopt Ruwaerdt Tapper op zijn ouden makker toe. „Jij hier. het doet me genoegen je weer eens te zien. Dat kan een gezellige avond worden. Hoe gaat het in Enkhuizen?" Maar Luitgen Buiskes aanvaardt de toegestoken hand niet. „Wat hebt ge vandaag met Cornells Kooltuyn gedaan?" vraagt hij stroef. Ruwaerdt verbaast zich. „Heb jij wat uit te staan met dien kapelaan?" „Ik ben zijn reisgenoot". „Buiskes. jij ook al!?roept de kettermeester uit. „Kettersch?" wou je zeggen? Wees gerust, dat niet. Maar ik vind hem eeA flinke, frissche vent. Flink en frisch op twee manieren, in zijn werk en in zijn leven. Hij is tien parten beter dan sommige anderen in het kapittel. Waar is hij?" „Dat zijn ambtelijke zakenl" „Ruwaerdt!" zegt Buiskes nadrukkelijk. „Zeg mij waar die jonge man zich bevindt". „In de Gevangenpoort". (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2