$lkum JTrtfcsdjr (tfounutt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken ÖSTWOUD-FABRIEKEN DEERNS&WESTERINGH Sbomununtsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending 430 Bij dageiijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cl. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar ©rtjtrttirtiepriptn: Van I tot 5 regels LI7*/» Elke regel meer 0.22'f» 'ngezonden Mededeelingen van 1-5 regels 230 Elke regel meer045 No. 6170 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 MAANDAG 23 AUGUSTUS 1937 18e Jaargang Voor bet bevragen aan 't bureau V wordf berekend t 0.10 CHR. FABRIEKS- EN TRANSPORTARBEIDERS Collectief contract met de S.V.Z. opgezegd Tegen 30 September a.s. De afdeeling Rotterdam van den Ned. Bond van Chr. Faibrieks- en Transport arbeiders kwam Zaterdagavond in ge bouw „De Eendracht" te Rotterdam in ledenvergadering bijeen ter bespre king van de vraag: „Moet het collectief contract met de Scheepvaartvereeniging Zuid worden opgezegd?" De Bondsvoorzitter, de heer W. S t r ij b i s Pzn., die de besprekingen inleidde, gaf een overzicht van de van April af tot heden ge voerde onderhandelingen en correspondentie. De weinige toezeggingen door de S.V. ge daan, zijn naar het oordeel der arbeiders onvoldoende. Temeer omdat daaraan nog de voorwaarde verbonden is, dat het loopende contract tot 31 December a.s. zal worden voortgezet. De gestadige stijging van het in dexcijfer echter maakt het hun niet mogelijk zich zoolang ve binden. Daar komt bij, dat de rechtspositie der havenarbeiders veel te wenschen overlaat en er tal van afwijkingen van het contract bestaan. De arbeiders wen schen medezeggenschap bij het aannemen en ontslag van havenarbeiders, alsmede een pensioenregeling. Met algemeene stemmen werd in de druk bezochte vergadering besloten, het contract met de S.V.Z. tegen 30 Sept. as. op te zeggen. KERK EN ZENDING HULPPREDIKERS De'Kerkeraad van de Ned. Herv. Gem. te e n u m (Gr.) zal weldra, overgaan tot de benoeming van een hulpprediker. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Ooltgensplaat Ds H. Hiensch van Bleiswijk, ber. pre dikant bij de Ned. Herv. Gem. van Oolt gensplaat, zal aldaar zijn intrede doen op 17 October as., na bevestigd te zijn'door Ds J. D. K1 e ij n e van Oud-Beijerland. NIEUW KERKGEBOUW TE HAARLEM De Ned. Herv. Gemeente te Haarlem gaat binnenkort over tot den bouw van een nieuwe kerk in de Van Egmondstraat, Haar lem-Noord. Het zal een gebouw worden met ongeveer 500 plaatsen. De naam zal zijn Im- manuelkerk. De Kerkstrijd in Duitschland Thans 103 predikante a in arrest Gisteren is in de Duiitsche kerken gebeden voor de gevangen genomen predikanten. Hun aantal bedraagt thans 103: bovendien mogen er 31 niet preeken en zijn 42 uit hun ge meenten verbannen. De generaal-superinten- dant der kerk van ds Niemöller, Vist, heeft in zijn preek verklaard, dat een volk 6tellig vertrouwen dient te hebben in zijn leider en zijn toekomst, daar een volk, dat niet in zijn toekomst gelooft, verloren is. Het geloof der menschen is echter niet hetzelfde als het Christelijk geloof. Zij, die iets derge lijks omtrent de Christelijke kerk meenen, kennen him bijbel niet, aldus spreker. Begrafenis Overste Koole Groote "belangstelling te Amersfoort ODder zeer groote belangstelling is Zaterdagmiddag te Amersfoort op de Alg. Begraafplaats Rusvhof ter aarde besteld het stoffelijk overschot van luit kolonel H. J. Koole, die j.l. Woensdag bij een auto ongeluk om het leven kwam. Onder de aanwezigen bevonden zich vele hoofd- en andere officieren, alsmede de vroe gere onderwijzer van den overledene, de heer H. de Boer uit Terneuzen en Ds. C B. Bavinck, huisvriend van den overledene. In bet sterfhuis werd een korte gods dienstoefening geleid door Ds. J. Popma, Geref. predikant te Amersfoort Bij het binnendragen van de baar in de aula van Rusthof speelde de organist de melodie van Ps. 75. Eerste spreker was Ds. Popma, die wees tn> de broosheid van het leven en op den levensernst van overste Koole, die steeds naar het evangelie leefde en handelde. Een broer van den overledene sprak in geliiken geest Hii was dankbaar voor de godsdienstige opvoeding van zijn ouders. Zijn broer kwam bii het leger, waar hij steeds voor ziin meening durfde uitkomen, zoowel tegenover zijn superieuren als zijn minderen. De inspecteur der militaire administratie, kolonel P a b s t prees den overledene als een goed officier, die steeds opgewekt ziin dienst deed. trouw en eerlijk was en steeds hulpvaardig. Spr. richtte ook woorden van deelneming tot de familie. Ook majoor Kluit, die namens de offi cieren van de militaire administratie sprak, prees den overledene om zijn goede eigen schappen. Voorts spraken nog de eenige zoon. Ds. J. Koole uit Vreeland en kap. Westerbeek namens de res.-officieren. Bij het uitdragen speelde de organist den treurmarsch van Mendelssohn, terwijl aan de groeve Ds. Popma de twaalf artikelen des geloofs voorlas. De zoon dankte yoor de betoonde belang stelling. Proeftocht van de „Piet Hein" De „Piet Hein", het jacht, dat bestemd Is voor het Prinselijk Paar, heeft een voorspoe dige proeftocht gemaakt. Er is gedurende vier uren gevaren op volle kracht. Een kruis snelheid van 13 mijl of 22 K.M. werd be reikt.-Ook de divense snelheids-, draai- en stopproeven hadden een gunstig verloop. Het valt slechts te betreuren, dat voor deze proef nemingen grootendeels de Zondag werd mis bruikt. Nieuwe burgemeester yan Uitgeest Zijn levensloop Met- ingang van 1 September a.s. is *ot burgemeester van de gemeente Uitgeest benoemd de heer P. van de Ven, thans hoofdcommies en waarnemend gemeente secretaris van Stompwijk en Veur. De heer Van de Ven werd geboren op 3 November 1895 te Heesch in Noord-Brabant. Hij genoot zijn opleiding aan een R.K. insti tuut in België, om in 1914 geplaatst te wor den aan de secretarie van de Noord-Bra- bantsche gemeente Berghem. Deze betrek king verliet hij na zijn aanstelling to* ad junct-commies te Oldenzaal. Inmiddels was burgemeester Keyzer, die burgemeester was van Berghem, benoemd tot burgemeester van Stompwijk en Veur en een jaar daarop, in 1921, werd de heer Van de Ven eveneens werkzaam in deze gemeente. In 1936 werd de heer Van de Ven benoemd tot hoofdcom mies en waarnemend gemeente-secretaris. Gedurende de geheele crisisperiode is de heer Van de Ven belast geweest met de af deeling werkloozensteun. MELKPRIJSVERHOOGÏNG Verkoopprijs blijft gelijk. De prijs van de eerste klas consumptie- melk is thans gebracht van 6% op 7 cent. De boeren. d:e ronsumptiemelk leveren ontvangen dus V- cent meer. Maar de ver koopprijs is niet \erhnogd zoodat de consu ment. niet.meer behoeft te uetalen. De kleine handel moet met een halve cent minder winstmarge genoegen nemen. HOOGERE THEOLOGISCHE SCHOOL Dr. Slotemaker de Bruine aanvaardt zijn ambt Maandagmorgen 9 Augustus j.l. is in te genwoordigheid van een aantal belangstellen den en van de leerlingen der school Dr. M. ONDERWIJS EN OPVOEDING ONDERWIJSBENOEMINGEN Katwijk aan Zee. Chr. School voor UJj.O. Benoemd tot tijdieL onderw. D. A. Jansen te Sittard. Middelharnis. Geref. School. Be noemd tot kw. m. acte mej. W. van Doornik te Delft. Rotterdam, Oranjeschool. Benoemd tot onderw. W. K. Benjaminse van Capelle. VRAAGBAAK CHRISTELIJKE INSTELLINGEN Vectrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid, Zieken huizen. SanatoriaInstellingen. Tehuizen. Set* c* LUDWIG LEVEN EN SORMANI'S VERF- EN VER NI SF ABRIEKEN ROTTERDAM TELEFOON 32352 (3 LIJNEN) Vraagt onze prijscourant Everstay No, 14. „GEVcSTIGO SEDERT 1904" Centrale Verwarming Oliestookinrichting Warmwatervoorziening Sanitair BIERKADE 5 TELEFOON 180851 DEN HAAG TRICOSAL geeft WATERDICHTE BEToN Onmiddellijk dichten twen waterdoorbrak en ENKELE MINUTEN AFB1NDTIJD Dichten lekke kelders Reparatie betonvloeren Tecbn. Bar. HULLO VOORBURG C. Slotemaker de Bruine geïnstal- leerd als rector der Hoogere Theologische School te Batavia. De plechtigheid geschiedde in het gebouw der school te Salemba. Het woord werd gevoerd door den voorzitter van het college van curatoren Prof. Mr. J. M. J. Schepper, den waarnemende rector Dr. Th. Müler Krüger en den nieuwen rector. De laatste heeft hiermede na een vormingspe riode van een jaar hier te lande in de Minahassa en de Molukken zijn ambt aanvaard. Tevens werd de nieuwe cursus ge opend. De school telt thans twee klassen, waarvan de oudste reeds drie jaar aanwezig is en de tweede de studie thans begint. Zij telt voornamelijk inlandsche leerlingen, voorts Chineesche en enkele Indo-Europee- sche. DE PSYCHOTECHNISCHE TENTOONSTELLING TE BRUSSEL Een lunch aangeboden door Prof. Dr. J. Waterink Prof. Dr. J. W a ter i n k, directeur van het psychotechnisch laboratorium van de Vrije Universiteit te Amsterdam, die als leider van de Nederlandsche afvaardiging op de inter nationale tentoonstelling voor beroeps-oriën teering te Brussel optreedt, heeft, naar de N. R. C. meldt, een aantal bij deze tentoon stelling betrokkenen een lunch aangeboden. Van Nederlandsche zijde waren aanwezig de heeren Morren, afgevaardigde van den Nederlandschen minister van Sociale Zaken; A. Follmer, voorzitter van het comité voor samenwerking van de Nederlandsche organi saties voor beroepskeuze, J. H. Ruysch van Dugteren, uit Amsterdam, en H. Wijngaar den, assistent bij het psycho-technische labo ratorium van de Universiteit van Amster dam. Van Belgische zijde waren aanwezig M. A. Rutten, directeur-generaal van het depar tement van openbaar onderwijs en afgevaar- gde van minister J. Hoste e.a. Prof. Waterink, de heer Morren, de heer A. Rutten, Prof. Noyens, de heer H. Sorent hebben het woord gevoerd. Na den lunch werd Prof. Waterink door minister Hoste ontvangen. CALVINISTISCH STUDENTEN CONGRES Prof. Dr. J. D. du Toit zal spreken In aanvulling op het program van het 20e Congres van de Calvinistische Studentenbe weging, welk program we voor eenigen tijd publiceerden, kunnen we nog meedeelen, dat Prof. Dr. J. D. du Toit heeft toegezegd, op Donderdagmiddag 9 September te zullen epreken over „Die Afrikaansche bijbelverta ling en psalmberijming". Het congres zelf wordt gehouden van 6 tot 11 September te Lunteren. Als kampcommandant is aangewezen de heer M. J. C. B1 o k, Bergsingel 141a, Rotter- Oorlogsrumoer boven Scheveningen Fel bijt onze luchtmacht van zich af Fantastisch spel der zoeklicht bundels Demonstraties door duizenden gevolgd SCHEVENINGEN, Zaterdag. Rumoeriger en "bonter dan op den schoonsten zomeravond is deze middag onze grootste boulevard. Achter de muren va/n de vredige Kurzaal en ook wel onmiddel lijk daarbuiten zijn in de juist verstreken uren al duizenden woorden gewisseld, die allen tot heil willen strekken van de ver dediging der lage landen tegen belagers uit de lucht. Maar hoe belangrijk misschien ook op zich zelf, toch zijn het niet die daverende toespraken waarvoor de Residentie bijkans schijntleeg gestroomd. Men wil wat a/nders hoor en daveren: de machines van Soesterberg en de Kooy! Dat blijkt duidelijk uit de ge sprekken, die links en rechts tot ons komen wanneer we niet zonder moeite den kaarsrechten betonweg een keer op en neer zijn gegaan. Vooral de jongeren zijn enthou siast, de nieuwe generatie, tot wie de avonturen in Abessinië, Spanje en nu weer in het Verre Oosten sterker spreken dan tot hen, die nog maar kort geleden worstelden in de greep van het Met nadruk zij dit vooropgesteld, om dat we het constateeren dezer feiten als het voornaamste resultaat beschouwen van den waarlijk grootschen lucht-de- fensiedag, door het Nationaal Jongeren Verbond georganiseerd. Wat er aan vooraf ging den foyer van het Kurhaus de tentoonstel ling van vliegtuigmodellen reeds geruimen tijd terug voor geopend verklaard. Dan heeft de commandant van het veldleger, luit.-gen. Baron v. Voorst tot Voorst, hetzelfde gedaan met het militaire demon stratie-terrein. En intusschen is er ook ge oreerd door generaal Sn ij d e r s en den sportieven petroleum-magnaat ir. de Kok. wiens belangstelling voor de luchtvaart on langs nog zoo treffend tot uiting kwam bij zijn succesvolle Indië-vlucht Samen hebben zij in de Kurzaal onder denderend applaus het goed recht bepleit van het Luchtverde digingsfonds, om dan mèt hun auditorium op het tooneel te aanschouwen, hoe zeer de bevolking destijds de schrik om het hart sloeg, toen een zekere Engelsche verklaring letterlijk in de lucht hing. Op werkelijk aangrijpende wijze slagen de N. J. V.-ers er in onder leiding van Louis Gimberg den toeschouwer met hun spel de noodzakelijkheid van een trouwbare luchtafweer bij te brengen. En dan wordt er buiten opeens onder doodscbe stilte naar het wolkendek gestaard Het eerste ronken Twee groepen sportvliegtuigen van de V.O. S .doen het eerst de lucht trillen. Zonder eenig lawaai beweegt zich daartusschen één enkele zwever voort. Ook de nog altijd wat onwennig aandoende auto-giro laat zien wat hij kan. Terwijl hoog boven hem de bekende piloot Asjes in een product van den Delftschen ingenieur Lambach de omgeving verkent Ziedaar het voorproefje van het indruk wekkende gebeuren dat nu weldra een aan vang nemen zal. Nog slechts een oogenblik aandaoht voor minister Van Dij k, die in enkele woorden er aan herinnert hoe véél het is wat we te beschermen hebben Nauwelijks is hij uitgesproken of heel in de verte naderen dichï bij elkaar een tal zwarte stippen, die snel schijnen te groeien. Steeds scherper teekenen hun con touren zich af. Ingewijden mompelen over bommenwerpers, welke wetenschap nu van mond tot mond gaat en vol spanning doet afwachten. Zij toch hebben zich Pier en Rotonde tot het doel gesteld, dat zoo gauw moerelij'k vernietigd moet worden. Maar de taak van den vijand, die het in de eerste plaats op onze havenwerken ge munt heeft, blijkt nog niet zoo erg eenvou dig te zijn. Een patrouille razend snelle jachtkruisers is er als de kippen bij, voor- loopig nog in afwachting van de luchtdoel artillerie, die vanaf den grond het vuur on middellijk opent zoodra de trefkans redelijk kan worden genoemd. Met dat artillerie-vuur dienen de jacht- kruisert natuurlijk terdege rekening te houden. Vandaar, dat ze hun prooi wel niet heelemaal loslaten, maar toch een voor eigen granaten veilige positie innemen, door een 500 meter van de bomhardeer- machines verwijderd te vliegen en ook iets hooger. Aanzienlijk boven de vijandelijke bommenwerpers ziin onze luchtkruisers ge klommen, omdat zij de gelegenheid afwach ten voor het weppen van tijdbommen. REÜNISTEN-CONFERENTIE S.S.R. „Individu en gemeenschap" Op 26, 27 en 28 Augustus a.s. wordt op .Woudschoten" te Zeist de jaarlijksche Zo- merconferentie gehouden van de Reünisten organisatie der S.S.R. De conferentie begint Donderdag as. om 4 ir n.m. met een gezellige reünie. Behandeld wordt het onderwerp: „Individu Gemeenschap". Ds K. A. Schipper van Etersheim- Oosthuizen behandelt in zijn referaat de theologische zijde van dit probleem, Dr M. Kruyswijk van Rotterdam de practische Voorts houdt Dr J. C. Flach uit Indië ;n causerie over het leven der Indische S.S.R.-Reünisten. H. A. de Geus, van De Büt, zal Za terdagmorgen 11.45 de Conferentie sluiten. Examens r. L. Klink. J. G. Bahnmüller. P. Burlks. H. F. ileyeï, F. Hartman. C. v. d. Vlies en W. de Jong; Lfgew. 9. Gxhsl. voor B de heeren C. J. Bayei hem. GesL d« heeren P. C. Bedmers, D. J. O. Schut Apeldoorn; J. F. Spijker, Gesl. de heeren A P. M. Dam. OosteT hout; A C. L. M. Poorten, Breda. Afgexv. 6. g Gesl. de heeren P. J. Kriebel ei G. J. Baal. Den Haag; A A Janse. Wassenaar •oek, Meeden: J. Boelkens. Scheemda; P. Olden- burger, Groningen; W. M. Scheltens. Applnge- laim; F. Bruggeman »n L. F. Beukeina, Wolter- iim; J. C. K. de Vries, Loppereum; L. Vink. Appingedam. jerraond, Ge de dames M. H. G. Joos- Venlo; M. M II Rutten, W?nssum: A "W. Honórlkx. Maastricht: G. M. v. Holthuis. Blerlck recht. Gesl. de heeren A Th. ,T. Sleverse, WÜk bö Duurstede: H. Schur'ne:. Amersfoort: A Vroon, Utrecht: G. A --. d. Zijden. Abcoude: Karthaus, Den Haag: M. J. v. d. Zwsal. Wasse- de heeren P. J. Zimmerman, Wassenaar: J. Duyvetter en F. P. Franken, Den Haag. insch L.O. Utrecht. Gesl. de dames J. M. de Visser. Glnneken; E. Masohhaupt. Haar- M. H. Bos. Zeist; de heeren A Romijn, Amsterdam: G. A J. Somsen, Kampen: J. Splln- r. Amsterdam; P. A O. J. v. d. Steen, Monster. Handenarbeid. Haarlem. Gesl. de dames C. Bohlander. A C. M. Douwes. Fr. H. Klinken- g. N. Chr. Koole. M. F. Vos. 't Afweergeschut dondert... Nog even, en het commando „vuur!" doet de artillerie hun projectielen onder een telkens wisselenden hoek de lucht in slin geren. De er naast opgestelde mitrailleurs ratelen er venijnig op los. Hetgeen tot ge volg heeft, dat de aanvankelijk in gesloten formatie optrekkende bombardeer-maohines het te benauwd krijgen. Zij verkleinen het gevaar van omlaag gehaald te worden door hun onderling verband wat te verbreken, om aldus meer individueel dood en verderf te zaaien. Doch al zullen zij op die manier wel licht eerder succes kunnen boeken, onze verdediging weet in elk geval te be reiken, dat het bombardements-eskader gedeeltelijk uit elkaar geslagen wordt. Drie van de vijf blijven er slechts bij elkaar in de buurt, terwijl de andere twee volkomen geïsoleerd worden en aanstonds fel bestookt door onze jacht kruisers, zoodra de artillerie er geen vat meer op heeft. De patrouille van drie slaagt er intus schen in, ondanks zware hindering, een aantal bommen met kans op effect uit to werpen. Daarbij ziet men vooral onze jagers een intensieve activiteit ontplooien om de uitwerking van het bombardement zoo veel mogelijk te beperken. Nieuwe vijanden dagen op Eensklaps nadert dan, laag langs het strand, uit een andere richting, een tweede afdeeling bommenwerpers. De jachtkruisers hebben radiografisch opdracht ontvangen de vervolging te staken, doch zijn nog niet teruggekeerd. Luchtkruisers en luchtdoel- mitrailleurs openen echter het vuur, ter wijl inmiddels gealarmeerde 1-persoons- jagers. bestaande uit een patrouille Fokker XVII Rolls Royce, in aantocht zijn, ten einde den strijd aan te binden, zoodra de mitrailleurs en luchtkruisers het vuur sta ken. Nadat het bombardeerverband door de kruisers en mitrailleurs met verliezen uit eengedreven is, maar toch in verspreiden vorm het bombardement zoo goed mogelijk tracht uit te voeren, grijpen de 1-persoons jagers dan ook in, zoodat de bommenwer pers niet straffeloos kunnen ontsnappen. Inmiddels verschijnen de luchtkruisers 'wederom ter plaatse, om met de luchtkrui sers en de luchtdoelartillerie een mogelijk volgenden bombardeeraanval te bestrijden. Na dit gevecht van de L.V.A. (Lucht- vaartafd. Amsterdam) o.l.v. majoor Zegers. •is het woord aan onzen M.L.D. (Marine luchtvaartdienst), waarbij Scheveningen een basis is voor marine-vliegtuigen, die i ren op de Noordzee. Wanneer een groep verkenningsvliegtui gen uit zee terugkeert, wil ze bij de Pier op het water neerstrijken. Doch gezien de ruwe zee wordt hiervan waar het slechts een oefening geldt afgezien. Men be paalt zich daarom tot wat demonstreeren zonder meer. echter zéó handig en fiks, dat het publiek herhaaldelijk den adem in houdt. Een katapult-verkenner van 't type. zooals de kruiper De Ruyter er een bezit, scheert handig boven het strand en de Pier en wekt van zoo dichtbij ook groote be wondering. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Door de Regeering is een bijzondere steunmaatregel voor de kleine boerenb?* drijven in het leven geroepen. Zaterdag werd te Scheveningen eerf door het Nationaal Jongeren Verbond ge* organiseerde Luchtverdedigingsdag ge* houden. Door den minister is de restitutie vooS uitgevoerde eieren verlaagd. Verschenen is het jaarverslag van dg Rijkspostspaarbank waaruit blijkt dat het; tegoed der inleggers is gestegen toll 545.000.000 gulden. Oostelijk-Shanghai staat in brand ten* gevolge van zware bombardementen. De luchtrace Istres-Damascus-Parijs is geëindigd met een volslagen overwinning der Italiaansche piloten. In Noord-Spanje vordert de rechtsche opmarsch naar Santander; de stad Torre* lavega wordt thans ernstig bedreigd. Grondige en goedkope, schriftelijke opleidingen tot KOMMIES EN MARÉCHAUSSEE. Spoedig verstrijkt aldus de tijd, waarna nog één grootsch moment volgt: een parade- vlucht van 14 machines. Een ontzettend lai waai boven de kust kondigt hun komst aan. In colonne, met gesloten verbanden, schie ten ze langs de legerautoriteiten, om dan in eskaderformatie op ongeveer 300 meter hoogte aan te vliegen op de standplaats der militaire kopstukken. Daarmee is het spel uit en het wachten op de manoeuvres met zoeklichten, die om 9 uur zullen beginnen. Imponeerende lichtbundels Als dat uur is aangebroken kan het weer allerminst fraai worden genoemd. Inkt zwarte wolken jachten langs het zwerk en de zee staat hoog en bol als wil ze mee doen aan den strijd die komen gaat. Hoe zeer ons volk weer met zijn weer macht meeleeft komt eerst nu goed tot zijn recht, daar opnieuw duizenden, ja tiendui zenden, hun woning in den steek hebben gelaten om de fantastische achtervolging van vliegtuigen door zoeklichten te aan schouwen. Het gebrom der motoren wordt opnieuw boven den boulevard hoorbaar, sterker en sterker, wat voor de genie het sein is om haar monsterachtige schijnwerpers in wer king te stellen. Die zijn immers onmisbaar om met succes een op de Pier ondernomen aanval af te slaan. Even moet worden gezocht doch het duurt niet lang of alle vier de stralen bundels, die onderscheidenlijk komen van den boulevard, het Westbroekpark en de Van Alkemadelaan, hebben de piloten te pakken. En sindsdien slaagt noch Schmidt Crans, noch Asjes er in, sohuil te gaan in de duisternis. Ze mo gen dan snel zijn in hun bewegingen, de lenzen op den begane® grond zijn veel vlugger en hebben neit de minste moeite om hun vijanden vast te houden. Artil- Ieriegeschut doet nu de rest. Onophou delijk dreunt de kust van de projectie len die de aanvallers moeten verdrijven of, als het kan, onschadelijk maken. De „romantiek" van den luchtoorlog heeft onoer deze omstandigheden haar toppunt bereikt. We zien tenslotte nog een der vliegers een rooden lichtkogel afschieten, bedoeld sein aan de bedieners der zoeklichten om een oogenblik hun lampen te dooven ten einde zich even te kunnen oriënteeren. Er volgen later nog wat lichtkogels en dan valt voor dezen dag voor goed de duisternis ir. De luchtverdedigingsdag, die zoo uitste kend is geslaagd, behoort tot het verleden. Maaltijd in Palace Vermelden we nog slechts dat tusschen de middag- en avond-demonstraties in Pa lace" een diner werd aangeboden door"het N.J.V.. bij welke gelegenheid burgemeester De Monchv het woord voerde. Voorts werd voorlezing gedaan van een dankte]egram van de Koningin als antwooro op een tele grafische betuiging van trouw, die het N.J.V des middags onze Landsvrouwe had doen toekomen, KETELBEMETSELINGEN OVENBOUW, CHEMISCHE BOUW, volgens bestek of eigen ontwerp. Ingenieursbezoek op aanvrage. N.V. Vereenlgde Nederlandsche Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN TeL 3 en 69 ZWEEFMOLEN INGESTORT] Merkwaardig goed afgeloopen Groote materieele schade te Scheveningen Zaterdagavond elf uur is op het Luna park te Scheveningen een ongeval gebeurd, dat gelukkig geen ernstige ge volgen heeft gehad, doch waarbij vrij be langrijke materieele schade werd ver oorzaakt. Een zweefmolen, waarop zich 27 personen bevonden, is n.l. door het breken van een lasch, ingestort Daar de molen reeds bijna stil stond toen de breuk plaats had kwamen de inzitten den er vrijwel zonder kleerscheuren af. Vier pensonen liepen onbeteekenende ver wondingen op, De zweefmolen, die vrij wel geheel werd vernield, bood plaats aan 44 personen. De schade wordt door verziekering gedekt Veearts van Naarden geschorst Klacht bij justitie ingediend B. en .7. van Na arden hebben den Keu ringsveearts H. ter B. geschorst, omdat hij zich op oneerbiedige wijze over bet College van B. en W. heeft uitgelaten. Dezer dagen is door B. en W. een straf klacht tegen den veearts ingediend bij den Officier van Justitie te Amsterdam. De gemeenteraad is in verband met deze kwestie tegen Dinsdag as. bijeengeroepen voor een spoedeischende vergadering. Zes-jarig knaapje aangerand Kind vreeselijk mishandeld Zondagmiddag is het zes-jarig zoontje van den heer de B. wonende te Heemskerk, dat bij zijn grootouders te Santpoort logeerde, vermoedelijk met een stukje chocolade, in het bosch te Neethorst gelokt, waar het knaapje om vier uur door zijn oom, die ongerust ge worden was over zijn lange uitblijven en naar hem was gaan zoeken, in bewus- teloozen toestand in het kreupelhout werd gevonden, vreeselijk met bloed be dekt. Het bleek dat de knaap op een ver schrikkelijke manier, mishandeld was. De sporen weze® erop, dat vermoedelijk getracht is de jongen te wurgen, terwijl zeer zeker minder goede bedoelingen bij den bedrijver hebben voorgezeten. Nadat twee dokters de eerste hulp hadden verleend, is de jongen, die vermoedelijk een hersenschudding en een kaakfractuur had bekomen per ziekenauto naar het Anthonius ziekenhuis te IJmuiden overgebracht Zijn toestand is redelijk. Onmiddellijk heeft de gemeentepolitie van' Velsen onder leiding van den plaatsvervan- genden commissaris .een uitvoerig onderzoek ingesteld. HARING NAAR TSJECHOSLOWAKIJE Dit jaar mag naar Tsjechoslowakije een' hoeveeLheid van 3,500.000 k g. versche haring uit ons land worden uitgevoerd. Dit is zes maal zooveel als verleden jaar. J1 Pijp Tabak Tteonl» Leeuwarden

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1