Jlieuiur £riïtsd)f (JTouraut Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DE KERK IN HET OOSTEN De noodtoestand in het Slagersbedrijf Oudeen^Uoiertte^tijiiieryen^.Paart/ts lel: uw cftottrtiatOr abonnementsprijs: Pet kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niel afzonderlijk verkrijgbaar No. 6169 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 53936 ZATERDAG 21 AUGUSTUS 1937 18e Jaargang 2&toertentieprij?tn: Van I tot 5 regelt L17'/> Bke regel meer 0-22'/» Ihgezonden Mededeellngen van 1—5 regels230 Bke regel meer-045 «oor het bevragen aan 'I bureau V. wordt berekend 0.10 Zorgen en zegen van de Evangelieprediking in Japan /an tijd tot t\jd verschijnen er zon- der ophef eenvoudige geschriften, welke onverwacht een verrassend licht werpen op groote internationale vraag stukken en waarvan de gedachtengang ons niet meer loslaat. Zoo'n boekske is de dubbele libel uit de serie van Bosch en Keuning te Baarn, getiteld „Kerk, staat en samenleving in het Oosten en bij ons", geschreven door Dr. Ir. H. G. van Beusekom. Men zou deze brochure van 90 blad zijden een inleiding kunnen noemen voor de wereldconferentie van de In ternationale Zendingsraad welke in 1938 te Hang-tsjou in China bijeen hoopt te komen; maar daarmee zou men toch aan de waarde van deze stu die te kort doen. Want ze gaat ver uit boven zoodanig op zich zelf zeer beteekenisvol propagandageschrift. Deze ve helderende besdhouwing van een kenner der Oostersche toestanden en verhoudingen stelt de Kerk en het Christendom van het Westen in staat van beschuldiging. Ze poneert zelfs de stelling, dat het Christendom in het Westen heeft afgedaan. Maar deze beschuldiging heeft niets gemeen met de vaak gehoorde critiek op Kerk en Christendom van hen, die van geen van beide iets willen weten en slechts toeschouwer zyn, van de ware schuldigen dus. Integendeel, het is de critiek van een geloovige, die de Kerk liefheeft en aan haar belijdenis vast houdt, doch tot zich zelf en zjjn mede belijders zegt: wij hebben te weinig in het geloof gearbeid en de heerlijke belijdenis te veel onder een korenmaat gezet. Dat- de schrijver zuiver Schriftuur- lijk over de Kerk denkt en haar geen vreemde taak wil opleggen, zooals zoo- velen in onze dagen, blijkt heel duide lijk uit- het slot van zijn betoog. Hij wijst er daar op, dat de Kerken in het Oosten zich niet neerleggen bij de status quo in de wereld, door een negerpredikant even geestig als juist omschreven met deze woorden: status quo is de narigheid, waarin wij tegenwoordig zitten". In vele dingen, zegt de schrijver, staan de Kerken van het Oosten dichter by het Evangelie dan wij. Echter, daarop laat hij dit volgen: „Hoe komen wij nu los van de status quo? Het is de zwakheid van de Chris telijke Kerk, dat zij geen programma heeft voor de oplossing van de maat schappelijke vragen, waarmee zij kan wedijveren met de groote bewegingen, welke in onze tijd een appèl op de natie doen. Maar het is ook haar kracht, omdat zij nu haar plaats vindt boven al deze bewegingen en zoo haar profe tische roeping kan vervullen om aan allen de toets van het Evangelie voor te houden." Het praktische sociale werk dat de Japansche Christusprediker Kagawa .verricht, bewijst voldoende dat de Jterk haar profetische roeping in de maat schappij te vervullen heeft. Toen een aantal Christen-intellectueelen, waar onder verscheiden Japansche. Christen studenten, gezien de sociale ellende van millioenen, het bolsjewisme aanvaard den, zei Kagawa: „De boodschap van het bolsjewisme past volkomen bij de materieele verhoudingen in een stad als Osaka waar 2000 fabrieksschoor- steenen zijn en de atmosfeer vol rook is". Maar hij liet het daar niet bij. Hij hield de Kerk voor, dat zij te veel een onverschillige houding tegenover de groote industrieele omwenteling had aangenomen en bracht de leer in prak tische toepassing: „Zonder Christus zou het sociale leven een verschrikke lijk stuk klassenstrijd zijn. Wanneer Hij niet midden in de sociale beweging geplaatst wordt, kan Japan niet gered worden". Door prediking en praktische arbeid heeft Kagawa de Christelijke Kerk van Japan geleerd de Bijbel opnieuw te lezen en zij heeft ontdekt, aldus Dr. Van Beusekom, „dat Christus niet alleen de verlossing van individuen heeft gepredikt, zooals de Westersche Kerk zoo gaarne gelooft, maar ook, dat Hij geen revolutionair is, zooals de Marxisten willen doen gelooven. Jezus predikte niet de eeuwige zaligheid van individuen maar het Koninkrijk Gods". In dit verband veroorloven wij ons van eenige zelfvoldoening te doen blij ken. Lang geleden maakten wij de op merking, dat de machtige prediker Kagawa al te groote beteekenis hechtte aan wereldvernieuwing door praktische sociale arbeid, speciaal wat de coöpera tieve beweging betreft. Dit werd ons in hooge mate kwalijk genomen door hen, die „van de Kerk een programma voor de oplossing van maatschappelijke vra gen verlangen". Maar wat lezen we in deze brochure? „Kagawa heeft het vraagstuk van Kerk en sociale vragen praktisch willen oplossen. Hij is de man van de daad, maar daarom een zijdig. Zijn coöperaties zijn middelen waardoor de arbeiders en kleine boeren hun economische positie kunnen ver sterken. Maar dit is nog geen oplossing van het sociale vraagstuk. En wanneer de Kerk het coöperatieve streven krachtig steunt en verschillende vor men van coöperaties organiseert in kerkelijk verband, dan is daarmee het vraagstuk van Kerk en sociale vragen niet opgelost." Wordt door deze welwillende critiek een liefdeloos oordeel over Kagawa en zijn ontzaglijk rijke arbeid in Gods Koninkrijk uitgesproken? Geenszins. Met den schrijver zeggen wij: „Het leven van Kagawa is een leven van dienende liefde". Maar het gaat er om dat de Kerk van Christus haar taak in volkomen gebondenheid aan Zijn Woord zal vervullen. En dat kon voor de jonge Christelijke Kerk wel eens groote moei lijkheden opleveren. Want wellicht gaat zij een bange toekomst tegemoet. Kagawa, aldus Dr. Van Beusekom, is een eenzijdig man, hij heeft geen tijd voor kwesties van allerlei aard, maar het zou wel eens kunnen zijn „dat de Japansche Christenheid een keuze moet doen tusschen God en den keizer". Immers, „Japan ontwikkelt zich met twijfellooze zekerheid in de richting van de totale Staat en te voorzien is, dat deze geleidelijk de werkingssfeer van de Christelijke Kerk zal inperken om alle krachten te doen samenwerken voor de grootheid en de glorie van de Staat". Dit ziet men nu reeds komen. „Want het onderwijs werd aan Kerk en Zen ding onttrokken. De Kerk mocht nog slechts catechisatie en Zondagsschool houden en op de scholen godsdienst onderwijs geven bui{en de schooluren." Men merkt het ook in Mantsjoerije en Korea, waar geen Japanners wonen en men dus niet aan de goddelijke afstam ming van den keizer gelooft de his torische dictator en waar verzet tegen de keizercultus reeds gestraft is met het werpen van vooraanstaande Christenen in de gevangenis en het af zetten van directeuren van Christelijke scholen. Is het niet, alsof men een blik werpt in onze eigen historie en de geschiede nissen van Daniël leest? Hoe het zij, wij leeren uit deze dingen dat de Chris telijke Kerk in Japan haar eigen moei lijkheden heeft. Maar zij weet ook haar eigen weg te gaan. Want zij stelt zich op het standpunt, dat van haar predi king en evangelisatie-arbeid moeten uitgaan, al wordt financieele medewer king van vrienden niet versmaad. Doch ten slotte zeggen wij met den schrijver: „de vragen en moeilijkheden zijn hier <m ginds dezelfde. Over de geheele wereld is er ten slotte maar één Christeli'ke strijd. En in die strijd worden de Christelijke Kerken in haar diepste bestaansgrond geroerd. God voert ze door een tijd van crisis heen". Regeeringsmaatregelen met vreugde begroet De eerste stap op den goeden weg Onvoldoende bacon- en spek voor uitvoer DE verlaging van de crisisheffing op rund- en kalfsvleesch. waartoe Minister verbruik dalende is. Doch de gestegen vee- prijzen hebben dc laatste weken hier ook „een duit in het zakje" gedaan en zoodoen de zal er van verlaging der prijzen voors hands nog niet veel kunnen komen. Men mag slechts hopen, dat onze veestapol door een juist gevoerd beleid weer op hoo ger peil zal komen, zoodat het nijpend te kort geleidelijk aan kan worden opgeheven. Slechts langs dezen weg is een verlaging der veeprijzen, en dus uiteindelijk van de vleeschprijzen mogelijk, zoodat een breedere kring van consumenten zich weer het ge not van het dagelijksch gebruik van vleesch zal kunnen verschaffen. Laten we hopen dat de maatregel van Minister Stepnberghe de eerste stap is op den goeden weg naar de opheffing van do noodtoestand in het slagersbedrijf, en dat er meer- N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven a 100% (Koers van omwisseling 99% Steenberglie deze week besloten heeft, is MMm)khedcn v00r de veehouder))- alom in slagerskringen met vreugde be-1 groet. Men ziet thans wederom wat licht ceniraie DE OVERDRACHT VAN DE „PIET HEIN" Vijfhonderd zeil- en motor jachten voor de vlootrevue Het pavoiseeren der schepen Naar wij vernemen, hebben zich tot dusver voor de door de Koninklijke "ver bonden Nederlandsche watersport-veree- nigingen ter gelegenheid van de over dracht van de .Piet Hein" op Zaterdag 28 Augustus a.s.georganiseerde vloot revue op het Buiten IJ ongeveer 500 zeil en motorjachten aangemeld. Er zijn te Amsterdam in samenwerking met de bevoegde autoriteiten voor 't samen stellen van de revue verschillende maatre gelen getroffen. De geheele regeling te water berust bij de rijkspolitie, wier aanwijzingen door een ieder moeten worden opgevolgd. Het blijkt, dat er op het gebied uan pavoi seeren der jachten gedurende de revue mis verstand bestaat en dat jachten, die niet zijn voorzien van de internationale sein vlaggen, zouden zijn uitgesloten. Dit is geenszins *t geval. Er wordt aan geen jacht een belemmering in den weg gelegd in hot brengen van hulde aan het Prinselijk Paar Vaartuigen, die niet over die vlaggen he schikken, kunnen volstaan met het hij schen van de nationale vlag in de top van de mast. Voorts diene het volgende tot handleiding. Gebruik in de scheepvaart is, dat het pavol seeren geschiedt met de vlaggen en wimpel» van het* internationaal vastgestelde vlaggen- stelsel. In top van den grooten mast moet de clubvlag der vereeniging, waartoe men behoort, worden gehesohen. Daarboven waait aan een stok de nationale vlag. Het ver dient aanbeyeling boven de nationale vlag een oranje-wimpel te bevestigen, die zoo lang is, dat hij in hangenden toestand het water bereikt. Bovendien wordt op den ach tersteven een nationale vlag gevoerd, waar mede wordt gesalueerd, wanneer het Prin selijk Paar aan boord der ,Piet Hein" zal voorbijvaren. Vorstelijke Gasten op Het Loo Gisteravond omstreeks kwart over zeven zijn Prinses Armgard en Prins Aschwin. de moeder en broer van Prins Bernhard per auto op het paleis Het Loo aangekomen, wear zij eenigen tijd de gasten van H.M. de Koningin zullen zijn en waar. zooals ge meld, Prinses Juliana en Prins Bernhard thans ook vertoeven. De auto van Prinses Armgard, een licht groene reiswagen, werd door Prins Asch win bestuurd. Koningin en Prinses Juliana begroetten hen in de hal van het paleis. Kort na hun aankomst arriveerde ook Prins Bernhard op Het Loo, Ook gistermiddag hielden zich talrijke belangstellenden voor het paleis op in de hoop een glimp van de vorstelijke personen te zien. Om half vijf verraste de Koningin hen door op het bordes te verschijnen en hen te groeten. De aanwezigen, waaronder een groote club meisjes, die een uitstapje naar Apel doorn maakten, begroetten de Koningin met luid gejuich. SLUITENDE HAAGSCHE GEMEENTEBEGROOTING Geen verhooging van lasten Schuld ondanks crisisperiode afgenomen Onze Haagsche redacteur schrijft ons: Voor 1938 hebben B. en W. den Raad een sluitende begrooting aangeboden. Zij bevat geen belastingverlaging, zooals in hooge mate wenschelijk zou zijn, maar gezien den algemeenen toestand voor zoover de Resi dentie aangaat, mogen we het ook reeds op prijs stellen, dat gelijk we reeds een paar weken geleden konden mededeelen ver hooging van lasten achterwege kon blijven. Toen de samenstelling van de begrooting voor 1938 werd voorbereid, stonden B. en W. niet voor een schoon blad papier. De last van het verleden oefende zwaren druk uit, omdat onze reserves vrijwel uitgeput waren om 1935, 1936 en 1937 te doen sluiten. Er zijn ten slotte meevallers te incassee- ren geweest. De a'gemeene economische op leving, die in 1936 inzette en ook de munt- maatregelen van September 1936 brachten voordeelen, zij het dat daarnaast enkele nadeelen kwamen te staan. Maar de voor deelen overtroffen de schadeposten, zoodat ten slotte voor 1937 met 600.000 als dek king uit het Reservefonds van het Grond- hedrijf kon worden volstaan, toen bleek, dat 1936 kon worden afgesloten met een tekort van „slechts" ruim 400.000. De gunstige factoren, welke in den loop van dit jaar zich hebben gemanifesteerd, zijn ook voor 1938 verdisconteerd in den vorm van verhoogde raming van enkele belastingen. Daarnaast moest echter worden gecon stateerd we hebben daarop ook reeds eerder opmerkzaam gemaakt dat de uit gaven voor den maatschappelijken steun weinig verlaging vertoonden. Voor 1938 vorderen ze ruim 15 millioen. Viel ten laste van de werkloosheidsuitkeeringen al eenige teruggang waar te nemen, de uit gaven voor armlastigen namen daarentegen Voor de loopende begrooting was echter nog rekening gehouden met de methode, die in 1936 voor de verrekening der werk loosheidsuitgaven gold en slechts partieele terugbetaling garandeerde. Voor 1937 zal evenwel door het Rijk de volle stijging dezer uitgaven in 1937 boven die van 1936 worden vergoed. Dat beteekent. dat den Haag 700.000 meer zal ontvangen dan waarop gerekend was. Dit buitenkansje zal uit den aard der zaak dankbaar worden ge- incasseerd. Summa summarum want de uitgaven voor armenzorg zullen hooger zijn zal daardoor gelijk we reeds aangaven voor dek king van het tekort over 1937 slechts 6 ton nóoc-ig zijn van het millioen uit het Grond bedrijf dat bestemd was om een sluitend budget-1937 te verkrijgen. Een welkome gunstige factor valt te be groeten in de verlaging van den rentepost met ruim f 1 millioen. De conversies begin nen baat af te werpen, althans voor de ge meente. Voor anderen beteekenen ze natuur lijk minder inkomsten. Het is misschien goed Ln dit verband er melding van te maken, dat de schuld der gemeente, ondanks de criesisperiode. de laatste jaren niei is toe genomen, maar afgenomen en wel met bijna f 11 millioen. Den Haag is dus wel zuinig geweest niet alleen, maar is de moeilijkste jaren doorgekomen dank zij haar innerlijk aan den horizon opdagen en al kan er na tuurlijk nog geen sprake van zijn, dat het slagersbedrijf, dat de laatste jaren in een noodtoestand verkeerde er weer bovenop ge komen is, toch kan gesproken worden van een verlichting, die niet zonder beteeke- besluit van Minister Steenberghe is van des te grooter belang, nu hij in het vooruitzicht heeft gesteld dat ook de res toerende 5 pCt. binnen niet al te langen tijd zal kunnen verdwijnen. In vooraanstaande Rotterdamsche sla- eerskringen, om wier oordeel werd ge vraagd. heeft men zoowel de verlaging van de crisisheffing als de instelling van do spertijd gunstig ontvangen. Wat de spertijd betreft is men van oordeel dat het nood zakelijk is de vraag over het al of niet Voldoen aan vestiging&eischen door een on partijdige instantie te laten beoordeelen. Men heeft thans te Rotterdam een rego ling getroffen in eigen kring, welke volle, dig aanpast bij de genomen Regeerings- piaatregelen. Men heeft een overeenkomst gesloten welke 3 jaar zal duren en met b« hulp waarvan men zal trachten excessen in het vervolg te voorkomen. Zoo blijkt ook het particulier initiatief .dn goeden wille te zijn, zoodat, wanneer èn de samenwerkende vereenigingen èn de Overheid hier samenwerken, werkelijk iets goeds kan' worden bereikt. Het is natuurlijk uiterst jammer, dat de consument nog niet zal profiteeren van dc verlaagde crisisheffing. Maar deze maatre gel is ook allereerst genomen om het sla gersbedrijf te helpen. Terecht is er dan ook op gewezen, dat er naar gestreefd moet .vorden de verlaagde haffng niet in een fellere concurrentiestrijd voor het slagerebe- drijf weer verloren te doen gaan. Natuurlijk wil ook de consument wel eens lagere vleeschprijzen zien. Deze zijn immers nog altijd schrikbarend hoog en het is geen wonder, dat in breede kringen het vleesch De Veehouderijcentrale heeft te kampen met een nijpend gebrek aan bacon en spek voor den uitvoer, aldus weet het ..Hbl." te melden. Zoo heeft de Engelsche regeering, met .welke Nederland een z.g. vrijwillige invoer- contingenteering voor bacon is overeenge komen, onlangs o.a. ook aan óns land een kleine incidenteele verruiming toege staan van circa 500 ton. De Centrale heeft hieraan echter niet kunnen voldoen we gens een tekort aan varkens! De boeren hebben nl. zoo weinig vertrouwen in het beleid van dit crisislichaam, dat zij de. teelt nog véél sterker hebben ingekrompen dan hun was voorgeschreven! Deze situatie heeft in Engeland bevreem ding gewekt en Regeeringscommissaris Lou wes heeft er een reis naar I.onden voor ge maakt, want men heeft reeds moeite, om het gewone contingent van 1200 varkens per week uit te putten. In de tweede plaats kan de Centrale hel Duitsche invoercontingent voor het derde kwartaal van gezouten spek (1900) ton niet uitputten, omdat zij slechts een voor raad heeft van 500 A 600 ton De exporteurs-consenthouders n.l. mogen alléén spek uitvoeren, dat zij van de Cen trale hebben gekocht Wanneer zij varkens slachten, moeten zij het spek dus óf vast houden, èf in het binnenland verkoonen. óf aan dit crisis-lichaam verkoopen tegen officieel vastgestelde ovememings-prijzen Deze bédragen voor de drie soorten A.. B en C. resp. 56, 55 en 53 cents per Kilo. het geen véél te laag is in verband met de marktprijzen van de varkens. De binnen- landsehe spek prijzen becTrasren dan ook resp. 70, 68 en 65 cents- Het gevolg daarvan is. dat er door exporteurs en anderen minder spek aan de Centrale ter overneming wordt aangeboden, zoodat dit lichaam thans een voorraad heeft, die onvoldoende is, om aan de exportbehoefte te voldoen, VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen en het ZONDAGSBLAD De gemeentebegrooting voor Den Haag over 1938. Op de Rijksstraatweg Utrecht-Leiden is een personenauto aangereden door een vrachtauto, waarbij vier personen zijn ge-; wond. De maatregelen van Minister Steen berghe zijn in slagerskringen gunstig ont vangen. Mussolini's groote politieke rede te, Palermo. Het Amerikaansche vlaggeschip te Shanghai heeft een doode en 18 gewon* den t.g.v. het inslaan van een granaat. De rechtsche opmarsch naar Santander gaat ongehinderd voort. sterke financieele positie en reserves en ook door wat aan offers belastingen in allerlei vorm en bezuinigingen is gevor derd van haar ingezetenen. Keuring van koplantaarns Invoering uitgesteld tot 1 Januari 1939 De minister van Waterstaat heeft be paald, dat de keuringseisohen voor gloeilampen en koplantaarns van mo torrijtuigen deze eischen zijn on langs gepubliceerd inplaats van op 1 Januari 1938 ingevoerd zullen worden op 1 Januari 1939. Burgemeester van Chaam Ontslag aangevraagd In de vergadering van den gemeenteraad van Chaam deelde burgemeester Schram mede, dat hij met ingang van 1 Oct. aan H.M. de Koningin eervol ontslag heeft gevraagd wegens het bereiken van den 65-jarigen leeftijd. Tevens verzoekt hij den raad hem eervol ontslag te willen verlee- nen als secretaris en ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente. MAHARADJA VAN KASHMIR OP SCHIPHOL Met het lijntoestel uit Parijs is gisteren de Maharaaja van Kashmir, vergezeld van zijn secretaris en twee bedienden, Schiphol aangekomen. De Maharadja, die sinds de Engelsche kroningsfeesten in Furopa vertoefde, zal met de Ibis naar Karatsji vertrekken. Officieele Berichten LEGER EN VLOOT Aan den heer H. J. Voskuil Is eervol ontslag verleend uit z(|n betrekking van tüdel. leeraar aan de Kon. Mil. Academif Bevorderd is tot hoofdoff. L. Hendriks. De titulaire rang van hoofdoff. van gezondh. Ie kl. is verleend aan den hooi officier van gezondh. 2e kl. W Rellingh. Eervol ontslag is verleend uit den milltaii dleiLst aan: den r&s.-le-lult A. Kraal, den rt kapitein H. E. J. v. d. Broek, den res.-off. gezondheid le kl. J. J. R- Poli 1 Mr J. Visscherij -Reparatiebedrij f Door de samenwerkend© organisaties in de metaalindustrie, t. w. de Alg. Ned. Me- taalbewerkersbond, de Ned. R.K. Metaaloe- werkersbond en de Chr. Metaalbewerke.s- bond, wordt sedert eenigen tijd te IJ mui- den voor het visscherij reparatiebedrijf een actie gevoerd voor verbetering van arbeids voorwaarden. Met eenige van de voornaamste firma's ter plaat.se' is thans overeenstemming ver kregen op den volgenden grondslag: 1. Aan de arbeiders, die tusschen 1 Januari en 1 Juli 1937 tenminste 100 dagen al dan niet onderbroken bij hun werkgever hebben gewerkt, zal drie dagen vacantie worden ge- 2. Aan de arbeiders, die in de drie maan den, direct aan den feestdag voorafgaand© op tenminste 50 dagen, al dan niet onder broken bij hun werkgever hebben gewerkt, zullen de feestdagen met vol loon worden doorbetaald. 3. De bestaande tariefschuld wordt kwijt gescholden. Het stelsel van tariefschuU* wordt afgeschaft 4 Voor de eerste twee uur overwerk zal voortaan 10 pet. extra worden betaald. Voo- de volgende uren 25 pet., en voor Zon- ar. feestdagen 100 pot. 5. Alle bestaande uurloonen worden mi? vijf pet verhoogd en wel als volgt: uurl«*» nen, tot en met 10 cent worden niet ver hoogd; van 11 tot 30 cent met 1 cent; va* 31 tot 50 cent met 2 cent en van 51 cent en hooger met 3 cent Met enkele firma's zijn de onderhandenp gen nog loopende, doch vermoedelijk zullen deze wel tot overeenstemming leiden. By twee firma's zijn de onderhandelingen w»j gens afwijzing door de werkgevers zonde» resultaat geëindigd. Aan deze firma's, t w. de N.V. Machine- en Scheespsmederij „Nij verheid" en de fa G. Hoek en Zn., is thans een ultimatum gesteld. Indien er intusschen geen overeenstemming wordt verkregen, zal de werkstaking ingaan op Maandag 30 Aug. HET BLOEMBOLLENSANEERINGSPLAN Het gisteren uitgegeven Staatsblad no. 649 bevat het besluit van den 13den Augustus 1937, tot toepassing van het bloembollen- saneeringsplan 1937, invoermonopolie. Al: dag van inwerkingtreding is vastgesteld 21 Augustus 1937. 1. L. LagerweiJ. J. A. Collett H. J. v. d. Du-ssen. Benoemd en aangesteld bU hel der landmacht tot res.-off. van kl. G. J. Smelt, arts. CONSULATEN De heer S. Gaastra ls b-enoemd tot consul der Nederlanden te Lugano. ONDERSCHEIDINGEN Benoemd la tot ridder in de Orde van Oranje- iwaarden.^ de kapitein J. l het 2e re.g. veldart. Gevoelt gij voor een zelfstandig beroep, waarbij Uw persoonlijke werkkracht tot zijn recht komt? Volg dan een degelijke uitgebreide, schriftelijke opleiding tot MAKELAAR-TAXATEUR Gr«Ui hulp W] mtlglng. Vraag zonder verplichting Inlichtingen bij AS.S.O, Nieuwe Plein 31, Arnhem BETONHOUT KISTENHOUT! Houthandel „ALBLAS" N.V* WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX Vraagt prijs - LIJSTWERK VALKENBURG (L.) HOTEL DE KROON PROTESTANTSCH FAMILIE PENSION BONDSHOTEL A.N.W.B schuin co. uitgang station Telefoon 27. Door geheel Nederland bekend voor prima keuken. Het Hotel waar men zich thuis gevoelt en geniet van zijn vacantie. Volledig pension vanaf 15 Augustus 2.75, vanaf 1 September 2.50. Garage vrij. Aanbevelend, FR. JANSEN. VALKENBURG (L.) Hotel „FRANSSEN" Het bekende Hotel ter plaatse Bondshotel A.N.W.B—K NJLC. Telefoon 3S LIFT 80 Kamers met k, en w. str. water. Prachttuin Penslonprijs SJ/2 gld. VRAAGT PROSPECTUS BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN J. M. VAN OSNABRUGGE KROOSWIJK (bij Oud-Beijerland)] Telef. O.-B'Iand 108 Aan- en Verkoop van EFFECTEN Verzilveren van COUPONS Steiger omlaag gestort Een doode, een gewonde Hedenmorgen heeft zich op een bouw werk van het N.V. Prov. Gem. Stroom- leveringsbedrijf P.U.EM. te Utrecht aan de Keulschekade een ernstig bedrijfsonge val voorgedaan dat aan een arbeider bet leven heeft gekost Een gedeelte van een steiger waarop zich twee arbeiders bevon den stortte plotseling van vrij aanzienlijke hoogte naar beneden. De arbeider J. do Jong uit de Croesestraat te Utrecht werd op slag. gedood. De andere bekwam inwen dige kneuzingen en werd per auto van den Geneeskundigen Dienst naar de Rijksklinie ken vervoerd waar hij ter verpleging werd opgenomen. Het stoffelijk overschot van de Jong is naar de rouwkamer van het stads ziekenhuis vervoerd. Een onderzoek naar de oorzaak van het gebeurde wordt inge steld. AUTOBOTSING BIJ PUTTEN Gisteravond omstreeks half acht is op, den Rijksweg Putten-Ermelo een auto bestuurd door den slager Sproet uit E 1 b u r g in volle vaart gebotst tegen een auto uit Friesland, welke de bestuurder bezig was te keeren De auto van den slager werd vrijwel ge heel vernield. De bestuurder, zoomede zijn vrouw en dochter liepen vrij ernstige ver wondingen op; de eerste twee zijn in be- wusteloozen toestand in het ziekenhuis Salem ten verpleging opgenomen. De baby had geen letsel opgeloopen In de houtzagerij van de firma Aarden te Zevenbergen kreeg de 34-jarige arbei der M. K. bij het zagen van een boom een klap van het werkstuk tegen het hoofd, welke zoodanig aankwam, dat de dood na enkele oogenblikken intrad. De man was gehuwd en vader van vier kinderen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1