[ARMAIO VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1937 TWEEDE BLAD PAG. 8 KERK EN ZENDING GEREF. KERKEN Beroepen: Te Jutrijp-Hommerts, cand. J. L. van Apeldoorn, hulppred. te Zeist. GEREF. GEM. Beroepen: Te Dirksland, H. Ligten- berg te Lisse. BEROEPBAAR VERKLAARD Na afgelegd praeparatoir examen werd door de classis Bentheim beroepbaar ver klaard in de Geref. Kerken de heer H. Tien, theol. cand. Adres voor Duitschland: OsterwaldVeld- hausen, Kring Bentheim. Adres voor Neder land: D. 179, Dedemsvaart. HULPPREDIKERS De heer H. S. d e V r i e s, evangelist bij de Geldersche tentzending te Doetinchem, is be noemd tot hulpprediker bij de Ned. Herv. Evang. te Een en E e n-W est. Ds. A. H. VAN MINNEN Gaat eerlang met emeritaat Naar wij vernemen heeft Ds. A. H. van Minnen, predikant bij de Geref. Kerk van 's-Gravenzande, het voo: nemen eerlang met emeritaat te gaan. Ds. v. Minnen, wiens vader predikant te Utercht is geweest, werd 1 October 1866 ge boren en ontving zijn opleiding aan de Theol. Hoogeschool te Kampen, waar hij in 1892 candidaat werd. Hij aanvaardde zijn ambt in zijn eerste gemeente, te Zaamslag, op 27 No vember 1892. Deze gemeente heeft hij gedieDd tot 31 October 1897, op welken dag hij zich aan de kerk van 's-Gravenzande verbond. Ds. van Minnen heeft in zijn tegenwoordige ge meente dus bijna 40 jaar gearbeid. In de Geref. Kerken is Ds. v. Minnen een vooraanstaande persoonlijkheid. Hij is o.m. deputaat vanwege de Generale Synode voor de geestelijke verzorging der militairen, voor de zending onder de heidenen en Moham medanen, voor de loopende zaken der zen ding, voor den bundel „Eenige gezangen" en de liturgie, terwijl hij ook in de classis Den Haag een tweetal deputaatschappen bekleedt. Tal van jaren is Ds. v. Minnen hoofdredac teur geweest van de „Westlander", weekblad voor het Westland. De regeering erkende de verdiensten van Ds. van Minnen door zijn benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau. Naar wij voorts vernemen, zal Ds. v. Min nen zich metterwoon te Bergen (N.-H.) ves tigen, waar hij de kleine Geref. Kerk aldaar hulpdienst verleenen zal. Daartoe zal Ds. v. Minnen zich 1 Maart 1938 aan deze kerk ver binden. Ds J. A. VISSCHER Moet nog gernimen tijd rusten Ds J. A. Visscher, Ned. Herv. pred. te Groesbeek, de bekende auteur en leider der Practische Centrale voor Hulpverleening enz. wordt reeds geruimen tijd wegens hartaan- doening in het Wilhelmina-Ziekenhuis te Nijmegen verpleegd. Het ingetreden herstel heeft zich voortgezet, al vordert de beter schap zeer langzaam. Het is, verneemt de Nederl., de vraag of ds. Visscher behalve zijn predikantenwerk nog anderen arbeid zal mogen verrichten, wanneer hij weder geheel hersteld zal wezen. Ds H. WAARDENBURG .Wordt 23 Augustus jujl 80 jaar Ds H. Waardenburg, em. predikant van de Ned. Herv. Gem. te Rijperkerk (Fr.) hoopt 23 Augustus as. 80 jaar te worden. Ds Waardenburg werd in 1684 candidaat in Zuid-Holland, op 21 Juni 1865 predikant te Kolderveen, in 1889 te Velsen, in 1893 te IJtens, in 1896 te Serooskerke (W.) en m 1905 te Rijperkerk. Sinds 21 Juni 1925 is Ds Waardenburg emeritus en woonachtig te Arnhepi. CAND. W. LOOPSTRA Het adres van cand. W. Loopstra, be roepbaar in de Geref. Kerken, is thans Den Helder, Binnenhaven 24. Hij zal gaarne de kerken alle Zondagen 'dienen en een ev. beroep terstond in over weging nemen. TOENADERING De leden van de Hervormd-Gereformeerde Evangelisatie-vereeniging te Capelle aan den IJ s s e 1, die haar lokaal van samen komst heeft in de Boezemstraat aldaar en die bij rechterlijke uitspraak, in geding met den Kerkeraad der Ned. Herv. Kerk ter plaatse, erkend is als de eigenaresse van genoemd ■lokaal, hebben besloten, pogingen aan te wenden, weder, als leden tot de Ned. Herv. Kerk toegelaten te worden. Een verzoek daartoe is reeds aan den kerkeraad gericht. Kerk en Staat in Duitschland Misschien een „volkomen", zeker geen „volmaakte" rassenstaat De „Siegnme", het orgaan van den Strijd hond voor het Duitsche geloof, publiceert vandaag een artikel, waarin de leider van den bond verklaart: „Ons doel is de vereeni- ging van alle Duitschers, de Duitsche gods erkenning tot stand te brengen. Indien wij bereid zijn tot het doel onzer geheiligde over tuiging te strijden, zullen wij er in slagen een volkomen rassenstaat te strijden, ondanks de christelijke huichelachtigheid en de milliar- den van het joodsche kapitaal. Ons dierbare •Duitschland zal dan één Führer, één rijk, één religie zijn. Wij zullen den strijd pas staken, nadat wij het laatste overblijfsel van inter nationale godsdienstigheid, welke ons volk vreemd is. zullen hebben weggevaagd." BEROEPINGSVARIA Zooals bekend, overtreft in de Geref. Kerken in ons land het aanbod van candidaten de vraag verre. Dat in de Chr. Geref. Kerk de toestand juist andersom is, bleek weer uit het feit, dat dezer dagen op één candidaat uit deze Kerk niet minder dan zestien gemeenten een beroep uitbrachten, waarvan uiteraard vyftien moesten worden teleurgesteld. In de Ned. Herv. Kerk is het aantal vaca turen dalende. Volgens het Doetinchems Weekblad bedroeg dit op 1 Juli: in Gelderland 41, in Zuid-Holland 32, in Noord-Holland 52, in Zeeland 15, in Utrecht 13, in Friesland 50, in Overijssel c, in Groningen 31, in Noord-Brabant 12, in Limburg 2 en in Drenthe 4; in totaal 257 vacaturen tegen op 1 Juli 1936 292. ONDERWIJS Voor enkele maanden is te Wemel- d i n g e opgericht een Vereeniging tot Stich ting en Instandhouding van een School voor Christelijk Onderwijs aan Schipperskinderen, VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN VAMPYR- STOFZUIGERS 3 TYPEN PRIJS OP AANVRAAG OOK IN HUURKOOP N.V. ELECTRICITEITS MY AEG Frederllcspleln 26 AMSTERDAM C. Uw Brandverzekering moet U sluiten bi} een coulante Hollandsche Maatschappij Het Nederl. Brandwaarborg Genp. Anno 1821 en de Firma Hogestijn en Co. Heerengracht 258 Amsterdam TOONZALEN Ook Uw verwarming van de CENTRALE VERWARMINGS INDUSTRIE „LABO" A. LANGBROEK SMEETLANDSCHEDIJK 55 USELMONDE-W. Telefoon 11714 ROTTERDAM) met verkort driejarig leerplan (het z.g.n. Continu-Onderwijs Het bestuur der vereeniging, waarin sa menwerken Ned. Hervormden, Gereformeer den. Vrij Evangelischen en leden der Gere formeerde Gemeente, bestaat uit de heeren: Ds A. de Bruijn, Ned. Herv. predikant, voor zitter; J. Wabeke Azn., ouderling Ned. Herv. Kerk, vice voorzitter: Ds M. P. van Dijk, Geref. predikant, secretaris; P. Cijsouw, dia ken der Geref. Gem., 2de secretaris; Ds P. Werges, predikant der Vrije Evangelische Kerk, penningmeester: J. Hoogerheide, ouder ling Geref. Kerk. 2de penningmeester: A. Hovestadt, lid Geref. Gem.: C. de Schipper, lid Vrije Evang. Gemeente en A. Veerhoek, lid Ned. Herv. Kerk, leden. Bij Kon. Besluit van 30 Juli 1.1., no. 17, is aan deze vereeniging toestemming verleend tot opening van een school. Het minimum- aantal leerlingen is gesteld op dertig. Daar er tot op heden reeds 36 leerlingen voor de te openen school zijn opgegeven, laat het zich aanzien, dat bij de opening van de school vermoedelijk 1 Jan. 1938 aantal de 40 zal zijn gepasseerd. De benoeming van het onderwijzend per soneel zal vermoedelijk eind September plaats hebben. De aan de Christelijke Lagere School te Wemeldinge verbonden schippersklas voor varende schipperskinderen (het z.g. Lig plaats-onderwijs) blijft ook na de opening van de nieuwe school intact, zoodat in deze gemeente, ook voor wat het onderwijs de schipperskinderen betreft, wel zorg wordt besteed. Examens Na voortgezet ex heeren P. Moerei en mej. J. LUi l'niverMtclt. Amersfo slaagden nog voor dipl. A de ihout, H. Bijleveld, G. Taverne Arnhem. Gesl. mej. M. J. "Wijgers, Nijme gen; de heeren G. H. v. Oyen, Laren <G.)G. J. Sevink. Neede: J. ML Wesseling, Eibergen: Th. J. Slier- et, Nijmegen. Breda. Gesl. de heeren II C. Schoenmakera, Boxtel: F. A. G. Beelen, Cuyk; P. J. C. Janaaen, Chaam; A. A. A. v. Meer en M. J. Nagtzaam. Oosterhout: J. G. A. Nagelkerke, Eindhoven; J. E. IJsenbrant, Breda: J. J. M. Egger. Boxmeer. Groningen. Gesl. mej. M. S. Bosma. sterdamscheveld: de heeren K. Algra. St___ kanaal; T. Aardema. Ulth ilzermeeden; C. Otta- vanger. Mussel: H. H. St«nmet)er, Barger-Oos- terveen. Den Haag. Gesl. mej. J. M .Wijnbeek. Noordwljk: de heeren D. de Nobel, Sassenheim: P. G. v. d. Whla, Den Haag; H. A. Blom, Leld- derdorp. Roermond. Gesl. J. H. B. rhilippena. Val kenburg; Th. Olders, Tegelen: C. H. M. J. Hey- nen, Sw>lmen; L. H. v. Bennekom. Maastricht; M. J. Smeets. Geleen: M. J. E. Zeijen, Hoens- -Wouwe. Dordt- cht Gesl. de heeren L. Loddei scht: W. J. Rijkaen. Maartensdijk; mej. N. H. EntroD. IJsselateln. Frnnseh L.O. Utrecht Gesl. 1e dames C. G. Sturm, Den Haag: J. H. Swart. Schiedam; Doorn. Den Haag: A. G. C. v. Hulsen. Leei den: de heeren A. K. Kersemans. Heenu J. C. F. Pieters. Renkum: J. H. Pompe. Lelden: I. Postma, Doetinchem; J. Prinsen. Rotterdam: J. T. v. Raay. Schlebroek: Th. J. Oortwyn. Joure: S. Paulides. Stiens: J. J. v. Pelt. Zundert: P. M. J. PoeU. Nederweert: M. A. M. Raaymakers. Den Gesl. de dames M. J. de Kan. J. M. Huurman. C. M. Wychers. G. de Boer. N. Blaauw. R. Wllzing. F. G. Nijhoff. E. C. Poldervaart Den Haag. Gesl. de heeren L. A. v. d. Ark Den Haas: C. v. Dijk. Dordt: J. B. Feliks. Den Haag: C. Olivier. Delft: A. H. Walraven. Alphen a. d. Riin; H. A. Weber. Den Haag. De ztln afgeloopen. Deskundige apothekersexamen. Bij beschik king van den minister van onderwijs is Inge trokken zijn besohlkking, voor zooveel daarbij OPNIEUW DE KWESTIE-SOMMELING Gedagvaard voor den kantonrechter Voor de zooveelste maal was de heer N. Sommeling, directeur van de N.V. Sommelings Automobielbedrijf te 's-Gravenhage, voor den Haagschen kantonrechter gedagvaard. De dag vaarding was gebaseerd op art. 2 van het g e w jj z i g d reglement autover voer personen. Verdachte werd ten laste gelegd in een van zijn autobussen personen te hebben vervoerd over den openbaren weg. Deze zaak werd gevoegd met die tegen den Rotterdamschen reisbureau-exploitant, den heer G. van der Graaf, wien eenzelfde overtreding werd ten laste gelegd. De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie, Mr. Langemeyer, zeide in zijn re quisitoir, dat de eerste verdachte ongeveer 3 maanden geleden voor hetzelfde feit werd vervolgd en toen is vrijgesproken wegens on- verbindendverklaring van het reglement. Dit is nu gewijzigd en de ambtenaar achtte het ten laste gelegde bewezen en strafbaar. Hij vroeg tegen ieder der beide verdach ten f 250.boete subs. 100 dagen hechtenis. De raadsman van beiden, mr. de Gro uit Rotterdam, betoogde, dat de dagvaarding niet juist gesteld is. Het stuk is gebaseerd op het „doen vervoeren tegen vergoeding". Vervoeren tegen vergoeding is exploiteeren en niet Sommeling, maar de N. V. exploi teert. De wetgever is te haastig geweest met het wijzigen van de machtigingswet, want nu is de directeur eener N.V. niet strafbaar, dat hij niet exploiteert in den zin van art. 37 van het reglement autovervoer personen. Vervolgens betoogde pleiter, dat art. 37 strafbaar stelt het per motorrijtuig doen ver voeren tegen vergoeding zonder vergunning, maar dat art. 45 van dit reglement taxi's en huurauto's tot 1 September vrijlaat. Hieruit volgt, naar pleiter meent, de onverbindend- verklaring van dit artikel 37, want, nu dit artikel zijn bevoegdheid te buiten gaat. Wat de Graaf betreft, pleitte mr. de Grooth, dat deze verdachte bij de inwerkingtreding van het gewijzigd R.A.P. buitenslands toefde en dus geen schuld aan de ten laste gelegde overtreding haë. Dupliek van het Openbaar Ministerie De ambtenaar van het Openbaar Ministe rie, geloofde, dat de tweede verdachte van rechtsvervolging moet worden ontslagen, om dat hij in het buitenland vertoefde, toen het gewijzigd reglement in werking trad. Wat het verweer betreffende exploiteeren aangaat, meende de ambtenaar, dat de rede neering van den verdediger van zuiver pri- vaatrechtelijken aard is en in het strafrecht een feitelijke handeling alleen door een na tuurlijk persoon (i.e. den directeur) verricht kan worden. De meening van den verdediger over de art. 45 en 37 deelde de ambtenaar evenmin en hij persisteerde bij zijn requisi toir ten aanzien van den eersten verdachte Na repliek van den verdediger voegde hij nog eenige punten aan zijn verweer toe, o, betoogende, dat er een leemte bestaat in de feitelijke omschrijving van de dagvaarding en de on verbindendverklaring van art. 37, om dat dit artikel niet overeenkomt met art. 2. De ambtenaar van het O.M., mr. Lange meyer, achtte de bezwaren juist, maar niet doorslaggevend, omdat een zekere redelijk heid bij het lezen van de wet en dagvaarding moet verondersteld worden en men niet moet vallen over een kleine incongruentie. Hij persisteerde bij zijn requisitoir. De verdediger persisteerde bij zijn verzoek om vrijspraak subs, ontslag van rechtsvervol ging. De kantonrechter zal over 14 dagen schrif telijk vonnis wijzen. Machinist ;n. De voorzitte: Lch In lsten-exame m Ae commissie deelt mede. dat ip 1 Sept. a.s., doch de Zeedlplomi waarschijnlijk 1 Nov. a.s. lng. De 4e exan.enzitting, aanvangende op 7 Sept. e.k., heeft dus nog als tot dusver plaats vol gens het reglement der Schlpperswet-1907. Een uitzondering hierop maken degenen, die In Juni 1937 een cursus voor voorlooplg diploma beëindigden en nu den wensch te krnnen geven, volgens de elschen der nieuwe wet geëxami- neerd te mogen worden, terwijl zij, die een dei gelijken cursus roeds vroege- beëindigden en slaagden voor het examen voorlooplg di ploma, desgcwenscht het aanvullingsexamen BOTERNOTEERING 's-GRAVENHAGE, 19 Aug. De commissie noteering van Nederlandsche boter is heden vastgesteld op f 0.75 per kg. INSTALLATIE BURGEMEESTER D. C. DE LEEUW Te Noordeloos en Hoogblokland Twee dorpen in feesttooi (Van onzen eigen verslaggever) In het nummer van gister hebben we verslag gegeven van de installatie van den heer D. C. de Leeuw als burgemeester van Noordeloos; thans is hij ook als zoodanig ontvangen door de gemeentebe sturen van Hoornaar en Hoogblok land. De ontvangst had plaats in de openbare school die voor deze gelegenheid geheel ver sierd was. Op het schoolplein stond de zangvereeniging „Vol Moed" opgesteld on der leiding van den heer A. v. d. Heiden. Toen de burgemeester met zijn gezin arri veerde heeft men hen na het Wilhelmus nog een speciaal welkomstlied toegezongen. Het bouquet bloemen voor de burgemeesters vrouwe werd aangeboden door Mej. y Hoven. De openbare raadszitting stond onder leiding van den waarnemend burgemeester de heer E. Aanen. Na een kort welkomstwoord verzocht hij het Kon. Besluit, inhoudende de benoeming van den nieuwen burgemeester voor lezen. Door de feestcommissie bestaande uit de heeren: E. de Kuiper, A. van Kleef en J. Vonk werd de burgemeester die zoo lang in een ander lokaal verblijf hield, ver zocht binnen to komen. Do waarn. burgemeester hield nu korte gevoelvolle toespraak waarmede hij den heer De Leeuw als burgemeester instal leerde. Als teeken zijher waardigheid hangt hij hem de ambtsketen om. Het woord was daarna aan burgemeester de Leeuw om zijn dank uit te spreken voor de hartelijke ontvangst en de vele gelukwenschen aan zijn adres gericht. Verschillende sprekers voerden thans het woord. Achtereenvolgens spraken de heereD J. Vonk. gem.-secr., van Beusekom als raadslid en Wethouder van Kleef. De officieele zitting was hiermede ten einde en nu werd aan anderen nog de ge legenheid gegeven om te spreken. De heer van Alfen voerde het woord als hoofd van de openbare school, Burgem. Diepenhorst van Giessen-Nieuwkerk sprak ook namens zijn collega Slob uit Meerkerk. Verder sprak nog de heer H e i- koop van Schoonrewoerd, oud-burgemees ter De Zeeuw en het raadslid De Kui per. Direct hierna had de receptie plaats. Feestelijke ontvangst te Hoog-Blokland Als nummer drie was Hoog Blokland aan de beurt. Men beschikt in deze Gemeente over een uitstekend muziekkorps zoodat de ontvangst in geen geval „met stille trom" behoefde te gebeuren. Plaatsgebrek op het gemeentehuis was ook hier oorzaak dat men tot de school zijn toevlucht had genomen. Nadat de burgemeester met zijn gezin de auto had verlaten, bood Mej. M. v a n 't H o f namens de raad een bloemstuk aan. Een aardige attentie vormde ook het bloemstuk dat Mej. van Kekum namens de school jeugd aanbood. Onder leiding van den heer J. J. Gerritse gaf „Symphonia" enkele stukken muziek. Hierna toog men naar het versierde school lokaal. De leiding was in handen van den loco-burgemeester, den heer van Bees* die na lezing van het Kon. Besluit, de com missie van ontvangst verzocht om den Bur gemeester in de vergadering te brengen. De heer van Beesd sprak vervolgens de heer en mevr. de Leeuw hartelijk toe en hing hem het teeken zijner waardigheid op de borst. Burgemeester de Leeuw dankte voor de felicitaties die hem bereikten en 'sprak de wensch uit onder Gods zegen Hoog-Blokland vooruit te brengen. Een verblijdend teeken noemde spr. het dat deze gemeente zonder schulden is. De gemeente-secretaris, de heer Vonk sprak ook namens het overige gemeente- personeel burgemeester De Leeuw hartelijk toe en beloofde dat hij zich overtuigd kon houden van hun medewerking en steun bij de vervulling van zijn ambt Vervolgens sprak de heer Den Hartog als raadslid den nieuwbenoemde toe en hoopte dat hij er in mocht slagen de pers pectieven die er volgens den scheidenden burgemeester in Hoog-Blokland aanwezig zijn tot volle ontwikkeling te brengen. In het slot van zijn toespraak richtte hij ook eenige woorden tot hem als bestuurslid van verschillende corporaties, o.a. Holl Mij. van Landbouw, Groene Kruis, Oranje-Ver., Zie- kenhuisverpleging enz. Het officieele gedeelte was hiermede weer tien einde en de burgemeester sloot deze openbare 'raadszitting. Hierna werd nog het woord gevoerd door den heer K r. M u i 1- tvijk namens de raad der Herv. Kerk en den heer de Leeuw als lid van he: Kerkbestuur. De heer van Mauri V sprak namens do oudercommissie van d< Openbare school, terwijl de heer Klein "iet woord voerde namens het ziekenfonds .Helpt Elkander". De burgemeester van de aangrenzende gemeente Arkel. de heer Folkerts ge voelde zich als „buurman" verplicht ook enkele woorden te spreken. Wethouder Heikoop van Schoonre woerd hield vervolgens een korte ernstige toespraak tot den burgemeester en even tot de Raad en verdere gemeentenaren Spr. hoopte dat de heer De Leeuw evenzoo beginselvast zou blijven als hij steeds in zijn andere gemeenten geweest was, zoodat hij aan het. einde van zijn taak zou kunnen zeggen „Ik heb de loop beëindigd, ik heb de strijd gestreden, ik heb 't geloof behouden". Burgemeester Diepenhorst van Gios- sen-Nieuwkerk sprak nu als medebestuurs lid van de drinkwaterleiding „De Alblas- senvaard en de Vijfheerenlanden" en over handigde namens dit college een smaakvol bloemstuk. SCHEVENINGSCHE FAMILIE ONTGOOCHELD Tengevolge van politioneele vergissing Eind goed, alles goed 's-Gravenhage, 19 Aug. Gister middag is, zij het op onschuldige wijze, weer eens gedemonstreerd, waartoe poli tioneele vergissingen kunnen leiden. Het stralende zomerweer had een Scheveningsche moeder op het idee ge bracht met negen harer kinderen, als mede een tante, een excursie te gaan maken door het vorstelijke 's-Graven hage. Daartoe viel hoe kin het an ders met zooveel zeemansbloed 't oog op een bootje, dat zich periodiek door de Koninginnegracht voortstuwt. Onder groote vroolijkheid begaf het gezel schap zich aan boord, allerminst vermoe dend, welk een pijnlijke ontknooping dit simpele uitstapje hebben zou. Bij 't Malieveld aangekomen debarqueer- de het gezelschap om zich eenigen tijd te verlustigen tusschen de groene grasspriet jes. De meest onmogelijke spelletjes werden bedacht. Men stoeide en ravotte dat het aard had. tot opeens, juist toen het uur vertrek was aangebroken, een mijnheer uit Oegstgeest roet in het eten gooide. Met zijn eigen oogen had hij geconstateerd, dat een der kinderen, een meisje van 12 jaar. zich enkele tasschen had toegeëigend, welke be hoorden aan anderen, die ietwat verder hun tenten hadden opgeslagen. Een toeval lie passeerende rijksveldwach ter. wiens bemiddeling was ingeroepen, was van oordeel, dat men maar heeft te laten liggen, wat men vindt en verzocht derhalve de familie eens even mee te gaan naar het Voorhout, waar streng uitziende officieren van Justitie zetelen. Gezien men hier de zaak niet aanstonds tot klaarheid brengen kon, werd contact ge zocht met de gemeentepolitie, die, bereid willig als steeds, ijlings een arrestanten- auto of, zoo men wil. een verhuiswagen zond. teneinde de familie zoo economisch mogelijk naar het Hoofdbureau over ta brengen. Zijn onze inlichtingen luist want loch de politie, noch de rijksveldwacht konden ons vanochtend precies alles uit de doekjes doen - dan ging dat transport nog niet eens zoo erg gemakkelijk. De moeder was name lijk hevig ontdaan, de tante kreeg het zoo op haar zenuwen, dat ze vanochtend nóg niet heelemaal de oude was, terwijl het kroost zich ten deele nogal weerbarstig toonde. Doch zooals bij de politie alles lukt, zoo lukte ook dit. waarop met het ondervragen eep begin werd gemaakt Het duurde niet lang, of nu was het de beurt van de politie om de schrik om het lijf te krijgen. Te goeder trouw toch had het 12-jarige meisje twee overigens waardelooze tasschen, gevuld met enkele zuurtjes, opgeraapt, in de veronder stelling, dat ze het eigendom waren van mede-reisgenooten. Wat kon de politie toen anders doen dan beleefd haar verontschuldiging aanbieden en alle elf met een luje wagentje naar huis laten brengen. Want natuurlijk tufte de boot al weer lang door de Koninginnegracht. OPLICHTING VAN EEN VERZEKERINGSBANK Vonnis bevestigd Wegens medeplichtigheid aan oplichting van de Verzeker! ngebtnk „Victoria" te Am sterdam de bekende verzekeringszwende- larijen te Zwijndrecht en omgeving Ï3 de 37-jarige cafhouder door de rechtbank te Dordrecht veroordeeld tot een jaar ge vangen istraf met aftrek van preventieve hechtenis. Het Haagsche Gerechtshof bevestigde he den dit vonnis. DEENSCHE BOTERNOTEERING KOPENHAGEN. 19 Aug. De Deensche boternoteering bedroeg heden 223 kronen of f 0.90 per kg. Hoogste Stand 771.8 te Valencia. Laagste Stand 753.8 te lsafjord. Stand vanmorgen half twaalf: 764.0. WEERVERWACHTING Zwakke tot matige westelijke tot noorde- lijke wind, gedeeltelijk bewolkt, nog kans op regenbuien in het noorden, in het zuiden weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur. ALGEMEEN WEEROVERZICHT De hooge drukking breidde zich verden /er de Britsche Eilanden uit en in Scandi navië steeg de barometer vooral in het noor den, zoodat een overschot van de depressie op de Noord7.ee achterblijft en regen brengt In het Noorden van ons land. De depressie in het verre noordwesten: nadert slechts langzaam. De Britsche Eilan den hebben nog opklarend weer met iets lagere temperatuur. Ook in Scandinavië klaart de lucht op, alleen in het zuiden zal nog regen vallen. Duitschland komt in het westen onder invloed van de opvullende de pressie en heeft ook allerwege zwaar be wolkte lucht. In Frankrijk houdt het fraaie weer in het zuidoosten aan, het noorden; heeft vrij zware bewolking. In Zwitserland bleven de hoogste toppen! vrij van bewolking. De opvullende depres sie kan vooral in het noorden van ons land' nog regen brengen. Overigens is er weinig verandering te wachten. 21 AUGUSTUS Zonsopgang 5.53 uur, zonsondergang 8-12 uuU Maan op nam. 7.32 uur onder vm, 5.14 uufl VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN 21 AUGUSTUS Van 's avonds 8.42 uur tot 's morgens 5.24 uup ZATERDAG 21 AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. VARA-Uitzending, 10.00—10.20 vjn. en 7.30—8.00 VPRO, 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Orgel, declamatie, „Fantasia'' en gramofoonmuziek. 2.00 Bas en piano, 3.00 Causerie en interview over de opgra vingen te Gouda. 3.30 De Flierefluiters en solist. 4.30 Esperanto-uitzending. 4.50 „Melody Circle". 5.40 Literaire causerie. 6.00 Orgelspel. 7.30 „Van gemeente tot kerk", causerie. 8.00 Herhaling S.O.S.- Berichten. 8.03 Berichten ANP. 8.15 Piano duetten. 9.30 VARA-Orkest. 10.00 Berich ten ANP. 10.15 VARA-Orkest. 11.15— 12.00 „Fantasia". HILVERSUM H 301 M. KRO-Uitzending, 8.009.15 en 10.90 Gramofoonmuziek, 11.30 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest, 2.00 Voor de rijpere jeugd. 3.00 Kinder uurtje. 4.30 KRO-Orkest. 5.30 De KRO- Melodisten. 6.00 Zang. 6.20 Journalistiek week overzicht. 7.15 „Geestesziekenver- pleging in de moderne tijd", causerie. 7.35 Actueele aetherflitsen. 8.00 Berichten ANP, KRO-Mededeelingen. 8.15 Over peinzing met muzikale illustratie. 8.35 KRO-Melodisten en solist. 9.15 Concert, 10.30 Berichten ANP. 10.40 Internationale sportrevue. DROITWICH 1500 M. 11.05 OrgelspeL 12.05 Orkest 1.20 Orkest. 1.50 Concert. 2.50 Hongaarsch orkest. 3.35 Orkest. 6.00 Or gelspel. 6.40 BBC-Singers en solist. 7.10 Het BBC-Midlandorkest. 9.20 Sopraan en viool. 11.00 Declamatie. RADIO PARUS 1648 M. 12.20 Orkest. 3.35 Zang. 5.20 Concert. 7.35 Zang. 8.05 Zang. 8.50 Symphonieconcert mm.v. solisten. KEULEN 456 M. 12.20 Orkestvereeniging, 3.35 Meisjeskoor. 4.20 Orkest. 6.25 Sextet en solist. 8.30 Orkest. 9.30 Gevarieerd! programma. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 1.20 Orkest, 3.20 Orkest. 4.05 Zang. 4.20 Vervolg con cert. 6.06 Zang en piano. 8.20 Uit Londens Jack Hyltons orkest. 9.20 Militair concert. 484 M.: 1.30 J. Schnijders' orkest. 2.20 Pianoduetten. 4.50 Cellovoordracht. 5.20 Orkest. 6.20 Hongaarsche muziek. 8.20 Orkest. JANTJE WEI GEMOED EN ZIJN VADERj door G. TH. ROTMAM 115. Door het kijkgat van hun cel Zitten onze helden Heel den nacht voor tijdverdrijf Op elkaar te schelden. Maar daar trekken Jim en Jan Zich geen sikkepit van an: Rustig slaper, ibeiden Ergens in eea weide. 116. Na een dag of wat is Pa Al het leed vergeten, „Maar", zegt hij, „van compagnons Wil ik niets meer weten! 't Leidt tot twist en handgemeen. Daarom blijf ik maar alleen, Ik zal met mijn eigen Vast geen ruzie krijgen", EINDE,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8