VICTORIA-WATER! .VRIJDAG 20 AUGUSTUS 1937 EERSTE BLAD PAO. a Buitenland MISNOEGEN IN LISSABON HET is een vreemde affaire, die zieh tusschen Lissabon en Praag heeft afgespeeld. Wij bedoelen het plotseling af breken van de diplomatieke betrekkingen tusschen Portugal en Tsjecho-Slowakije, waartoe gisteren door eerstgenoemd land zoo geheel onverwacht het initiatief werd genomen. Kenschetsend voor den huidigen- toestand in Europa mag het worden ge noemd, dat deze onaangenaamheden in direct verband staan met een wapenleve rantie waarvoor Portugal bij de Tsjechi sche wapenindustrie een bestelling had ge daan. Zooals bekend, staat deze industrie onder gouvernementstoezicht en moet dan ook aan overheidsinmenging de stagnatie worden toegeschreven, waarover Lissabon eich zoozeer verbitterd toont Do wapenfabrieken maken momenteel een glorieusen tijd door. Zij werkten reeds lang op volle kracht dank zij de algemeone onrust en verwarring, welke er in de wereld heerschen, doch de echte hausse kwam eerst 'toen zoowel Japan als China hun kolossale orders gingen plaatsen. De Chinecsche mi- .nistcr van Financiën Koeng, die een soort van zakenreis door Europa heeft gemaakt heeft o.a. bij do Skodafabrieken, het belane- ïijkste Tsjechische concern op dit gebied, een handelscrediet weten te verwerven van tien millioen pond sterling, voor de aan koop van producten der Tsjechische in dustrle. Om wat voor producten het hier gaat behoeft voorwaar geen nadere toelich ting. In dit verband is het begrijpelijk, dat men in het land van Praag op het oogen- blik allerminst om arbeid verlegen zit, en dat men bij het aanvaarden van een be paald soort van bestellingen zich gerust een zekere kieskeurigheid zou kunnen veroor loven. Daarmee wil intusschen allcrmlnot gezegd zijn, dat de regeering van Tsjecb«- Slowakije in het geval van de Portugeeschu •order inderdaad discriminatie zou hebben toegepast, gelijk men te Lissabon schijnt to veronderstellen. Doch beide landen. Portu gal zoowel als Tsjecho Slowakije, verkeeren momenteel in een merkwaardige interna tionale positie, welke er de oorzaak van ie, dat zij zich, schoon op groote afstand van elkander gelegen, toch min of meer als an tagonisten beschouwen. Van Duitsche zijde is reeds overlang go- ansinueerd, dat de Tsjechen met Sovjet-Kus- Band onder één hoedje spelen, in die mat* zelfs, dat de Russische militaire strijdkrach ten in bepaalde gevallen de vrije beschik king zouden kunnen verkrijgen over de Tsjechische vliegvelden. Te Berlijn is men ,van inzicht, dat deze oostelijke nabuur, .waarmee men bovendien constant inzake de positie der Sudeten-Duitschers overhoop •ligt, eigenlijk weinig anders dan een ver kapte sovjet-republiek is, welke men in de gaten moet houden. Wat Portugal betreft, het is bekend, 'dat de autoritaire regeering van dit lancl Zeer sterke sympathieën heeft voor het regiem der Spaansche nationalisten en niets liever zou zien, dan dat Franco zoo spoe dig mogelijk een einde aan het bestaan der iValencia-regeering zou kunnen maken. Por tugal is van zekere zijde dan ook steeds beticht, een handlanger der „rebellen" te zijn, en mede-stander van Duitschland en Italië. Zoo is het te verklaren, dat de ver onderstelling kon ontstaan, dat Rusland te Praag zijn invloed zou hebben aangewend om de zending van modern wapentuig naar Franco's westelijken buurman voorloopig op te schorten, uit v*es, dat de Portugeesch Spaansche grens wel eens ln belangrijke mate zou kunnen „lek" zijn. Uit dienzelfden Jioofde is het begrijpelijk, dat in deze merk waardige controvers zoowel Berlijn als Rome onomwonden partij voor Lissabon kiezen en Portugal als een ten rechte ver- ontwaardigde en verongelijkte partij be schouwen. De affaire zal overigens vermoedelijk van zelf wel dood bloeden. Ernstige gevolgen zijn er niet van te verwachten. Het gordijn is slechts even terzijde gewapperd, dat zorg vuldig voor de besprekingen der niet-in- mengingslanden was dichtgetrokken. Men beeft opnieuw een glimp te zien gekregen van de moderne partijschappen, welke beden ten dage ons werelddeel in twee yreemdsoortige kampen verdeelen en van 't sterke wantrouwen, dat daarmede allerwege gepaard moet gaan, t vmx* Een brandstichtersbende De Zweedsche stad Kalmar wordt 6edert eenige n tijd verontrust door onbekende brandstichters, die met ongelooflijke han digheid verscheiden huizen ia brand heb ben gestoken. Gisternacht zijn niet minder dan vijf branden uitgebroken. In de stad fceerscht dan ook een ware paniek. DE BREUK TUSSCHEN LISSABON EN PRAAG Een Tsjecho-Slowaaksche verklaring |-"\E verbreking der diplomatieke be- trekkingen tusschen Portugal en Tsjecho-Slowakije heeft in leidende krin gen te Praag groote verwondering ge wekt. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft echter aan haar gezant te Lissabon de instructie gezonden op zijn post te blijven, zoolang hem door de Portugee- sche regoering geen moeilijkheden in den weg zullen worden gelegd. In een officieele Tsjecho-Slowaaksche ver klaring aangaande het afbreken der betrek kingen tusschen Portugal en Tsjecho-Slo wakije wordt met name gezegd, dat de Portugeesehe regeering onlangs met een Tsjecho-Slowaaksche wapenfabriek heeft onderhandeld over de levering van wapens en 't ministerie van Buitenlandsche Zaken van Tsjecho-Slowakije gevraagd heeft, ver gunning te willen geven voor de levering dezer wapens. Nadat gebleken was, dat de firma in kwestie, op grond van vroegere overeen komsten om wapens te .leveren voor het Tsjecho-Slowaaksche leger, niet in staat was wapens van een bepaalde soort te leveren, werd de Portugeesehe regeering een nieuwe aanbieding gedaan, wapens te leveren van een ander type dan eerst was uitgekozen. De Portugeesehe regeering besloot even wel dit nieuwe aanbod niet aan te nemen, doch bleef bij het oorspronkelijk type. De Portugeesehe regoering beschouwde de nieuwe aanbieding als een weigering de oorspronkelijke opdracht uit te voeren en gaf haar gezant te Praag opdracht, deze stad op 18 Augustus te verlaten. Wij willen duidelijk maken, aldus hesluit do Tsjecho-Slowaaksche verklaring, dat tus schen Tsjecho-Slowakije cn Portugal geen enkel politiek of diplomatiek conflict be staat. Dat de mislukking der handelsbespre kingen moet leiden tot eenzijdige en for moele verbreking der diplomatieke betrek kingen moet beschouwd worden als een ge va! zonder precedent in de geschiedenis der diplomatieke betrekkingen. China's minister van financiën naar Duitschland Koeng, de Chineesche minister van fi nanciën, die zich te Genua bevond, om zich naar China in te schepen, heeft plotseling zijn reisplan gewijzigd en besloten, zich eeni- gen tijd naar Duitschland te begeven, tot herstel van krachten. De minister weet op het oogenblik nog niet, wanneer hij de terug reis naar China zal aanvaarden. T s j e n, Koengs secretaris, verklaarde met nadruk, dat minister Koeng zijn reisplan niet om eenige politieke reden gewijzigd heeft. AMERIKA'S GELEENDE OORLOGSSCHEPEN Naar aanleiding van zijn bezoek aan het staatsdepartoment van Washington heeft de Chileensche ambassadeur meegedeeld, dat de voopgestelde verpachting van de zes ver ouderde Amerikaan6che torpedojagers aan Brazilië door de Chileensohe regeering goed gekeurd wordt. Chili beschouwt deaen stap der Vereen. Staten als een onpartijdige uitdrukking van de vriendschap tegenover alle landen van het Amerikaansche vasteland. STALIN BLIJFT „ZUIVEREN* Weer 34 dooden meer! Het aantal slachtoffers van Stalin's „zui veringsactie" is wederom gestegen door de terechtstelling te Irkoetsk van SI personen, die Japansche spionnen en saboteurs en leden van de terroristische anti-Sovjet-orga- nisatie zouden zijn. Volgens de Oost-Siberische ,.Prawda" zou den de terechtgestelden gehandeld hebben volgens directe instructies van den Japan- schen geheimen dienst, die zich bezighoudt met spionnage en daden van sabotage aan den Oost-Siberischen spoorweg, terwijl door hen tevens een complot gesmeed werd. om regeerings- en partijleiders in Sovjet-Rus land te vermoorden. D E V E O STEUNKOUSEN WASCHBAAR EN LUCHTIG Alleen-verkoopt Wester-Apotheek Deveo-Depöt w"m"jriuS r„. 33705s Fa. C. Roosen Zn. s Elders wende men zich tot de labrikante: Fa. D. VAN OORT te Baarn. TE SHANGHAI WORDT HET RUSTIGER Chineezen handhaven zich aan Nangkaupas DE Chineesche luchtstrijdkrachten hebben gister verscheiden aanvallen onderno men op de Japansche stellingen te Shanghai en talrijke bommen neergeworpen. De aanval len hadden echter geen effect, aangezien de meeste Chineesche bommen niet ontploften. Ook de Japansche oorlogssohcpen en vliegtuigen hebben zich niet onbetuigd ge laten, doch desondanks is de toestand in de beoreigdo stad over het algemeen nu toch iets rustiger dan de voorgaande dagen. Dit blijkt o.a. hieruit, dat het zakenleven, zij het dan ook in zeer beperkten omvang, is her at en dat de vereeniging van buitenland sche bankiers heeft besloten, baar werk- zaamheden weer normaal voort te zetten. De Japansche militaire autoriteiten spre ken de berichten tegen, volgens welke de laatste da#en herhaaldelijk Japansche troe pen in en bij Shanghai aan land gezet zijn. F veneens ontkennen zij, dat afdeel ingen van het geregelde Japansche leger totdusver in gevechten te Shanghai verwikkeld werden. Ondanks deze Japansche démentis gaat venwel het hardnekkige gerucht, dat tal van Japansche soldaten onder bescherming van een hevig bombardement op de Chinee sche stellingen door Japansche oorlogssche pen bij Poetoeng zijn ontscheept De Chineesche troepenbewegingen van Nanking naar Shanghai duren intusschen onverminderd voort, hoewel het Noordersta tion door de Japansche beschietingen ern stig is beschadigd en het treinverkeer in de nabijheid van het station zoo goed als on mogelijk is gemaakt. Het verkeer op de rivier Het Chinecsche ministerie van Bulten landsche Zaken heeft den Britschen cn an deren buitenlandsche autoriteiten verzocht, haar oorlogsschopen uit do haven van Shanghai terug te trekken tot op een af stand van vijf mijl van de Japansche oor logsschepen of wel de Japansche oorlogs schepen te dwingen, zich over dezen afstand te verwijderen, daar China anders niet ver antwoordelijk zal zijn voor de gevolgen. Dit verzoek moet beschouwd worden als het antwoord van China op de klachten der mogendheden, dat de jongste bombardemen ten de neutrale oorlogsscheDcn in gev hebben gebracht. Ook de commandant van de Japansche troepen, Hasegawa, heeft de consulaire autoriteiten ervan in kennis ge steld, dat de Japansche marine-autoriteiten het verkeer op de Wang Poe stroomafwaarts van het punt, waar 't Japansche consulaat is gelegen, willen beperken. De consulaire autoriteiten van de Ver. Staten en andere mogendheden hchhen in antwoord hierop nadrukkelijk verklaard, dat het rivierverkeer heslist vrij van bepcr kingen moet blijven. Tenzij een compromis wordt gevonden, is de mogelijkheid van een internationaal in cident niet uitgesloten. De bescherming der concessie De Fransrhe rwroerlnp heeft haar Instem mlng betuigd met den Britschen stap tot beveiliging der internationale concessie door het gelijktijdig doen terugtrekken der Chineesche en Japansche strijdkrachten. Ook de Ver. Staten zullen zieh daarbij aan sluiten doch de Japansche vlce-mlntstervan Buitenlandsche Zaken heeft den Britschen zaakgelastigde medegedeeld, dat de Japan sche regeering de beschermine der Japan sche staatsnnderdanen niet aan buitenland sche mogendheden kan toevertrouwen. De Nangkan-pas Aan het front van Noord-Chlna houdt de Chineesche verdediging ondanks de hevige Japansche aanvallen der laatste tien dagen op den Nangkau-pas. die twee Chineesche regimenten gedecimeerd hebben, nog steeds stand en worden den vijand zware verliezen toegebracht. De Chineesche stad verklaart er zeker van te zijn. dat de verdediging 't uit zal houden. Aan het front van Noord-Tsjahar zijn de voornaamste punten alle door de Chineezen bezet behalve Tsiang-Peh waarvan de be legering voortduurt. Japansche versterkingen komen aan, om Jehol te verdedigen. Nanking gebombardeerd Het Chineesche hoofdkwartier te Nanking deelt mede. dat twee Japansche vliegtuigen te Kwangte op 130 km ten Zuid-Oosten van Nanking zijn neergehaald. Een derde werd omlaag geschoten te Litsoe, dichter bij Nan king. De Japansche bombardementstoestellen vlogen bij het naderen van Nanking op groote hoogte. De uitgeworpen bommen misten het vliegveld, maar kwamen neer op huizen in de buitenwijken, welker bewoners gedood of gewond werden. Weer Chineesche oneenigheid Naar te Tokio verluidt, zou te Nanking muiterij zijn uitgebroken en zou de mili taire leider van Kwangsi, generaal Pai Géén bedorven vocantie-dag! Mits Ge zoo'n handig metalen rakdoosje met 3 „AKKERTJES" bij U heeft, als Ge U minder prettig gaat voelen, hoofdpijn krijgt of kou hebt geval. (20 cent) Tsjoeng Si in arrest zijn gesteld. Pal. die een bekend voorstander van oorlog met Japan is. zou door aanhangers van Tsjang Kal Sjek gevangen genomen zijn, omdat deze zou vreezen, door Pal op zijde te zul len worden geschoven. Japansche staat van beleg te Hongkioe De Japanneezen hebben den staat van beleg afgekondigd te Hongkioe. 15.000 Japanneezen zijn uit Sjanghai gcijvavueerd, waar nog 10.000 Japannee zen zijn achtergebleven. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De opmarsch naar Santander De voorhoede van de troepen van Franco, welke oprukt langs den weg van het zuiden naar Santander, heeft de hoogten bij het dorp Molledo. od 51 K.M. afs'and van San tander. bezet. De afgeloopen vier dagen ziin de rechtsche troepen veertig K.M. opgerukt PROF, GLASER ONTMOET JULIUS STREICHER Professor doet daarbij onprettige ervaringen op DE „National Zeitung" welke te Ba zel verschijnt, publiceert onder den titel ..Streicher ontvangt een gast een artikel waarin het blad meldt, dat oo het zoo juist geëindigde congres voor vergelijkend recht in Den Haag een rapport dat de bekende Poolsche strafrechtkenner, professor G 1 a s e r van de universiteit van Warschau, over een wederwaardigheid in Duitschland heeft uitgebracht uiteraard niet van het spreekgestoelte f, doch in de krin gen van bevriende juristen groot opzien heeft gebaard. Professor G 1 a s e r had op zijn reis naar Nederland ook Neurenberg en Rothenburg willen bezoeken. Te Neurenberg werd hij door een kranten artikel oDmerkzaam gemaakt op een proces tegen twee katholieke geestelijken. Professor Glaser Interesseerde zich beroeps halve voor het geval en hij wendde zich dus De zuivering ten westen van Reinosa is geëindigd Alle dorpen ten zuiden van Rei nosa e-n Corconte zijn bezet. Alle vijandelijke eenhedpn. welke zich hier bevonden, heoben zich overgegeven. Volgens Radio EsDana hebben de recht- scben wederom een groot aan'al dorpen be zet tweehonderd gevangenen gemaakt en twee belangrijke munitieopslagplaatsi-n ver overd. Spaansch schip getorpedeerd? Naar aanleiding van een gerucht, volgens hetwelk het Spaansche s.s. .Mar Negro'1 ir. de Dardanellen tot zinken zou zijn gebraclu, bericht de Spaansche consul-generaal te Istanboel, dat het onmogolijk is gohleken daaromtrent bevestiging te verkrijgen. DE RESTEN VAN HET CRYSTAL PALACE Door nieuwe brand geteisterd Het noordelijk deel van hef Crystal Palace te Londen, dat bij den grooten brand v~ den afgeloopen winter bleef gespaard, gisteren een prooi van een nieuwe brand geworden. Voordat de brandweer ter plaatse ver scheen, was reeds een groot deel van het dak ingestort Aangezien toch reeds eenige dagen geleden een aanvang was gemaakt met het afbreken van deze bal, bepaal li de brandweer zich er toe. een uitbreiding van het vuur tot het tentoonstellingsterrein te verhinderen. BURMA GETEISTERD DOOR CYCLOON Een cycloon heeft aan de kust van Burma groote overstroomingen veroorzaakt Ongeveer 150 personen zijn verdronken. De schade wordt op 1S7.500 pond sterling geraamd. Helden wasgoed en niet duur ZOWEL PER KG ALS PER STUE bovendien zeei voordelige abonnemeot» prijzen. Beleefd aanbevelend: JAN SNEL ST00MWASSERIJ „NEDERH0RST" NEDERBORST OEN BERG De uitwijzing van de ,Times"-correspondent Ebbutt vertrekt Zaterdag a.s. Gelijk wij reeds vermeldden heeft de heer Norman Ebbutt, Berlijnseh hoofdcorres- pondent van de „Times", thans van Jo Duit sche overheid een uitwijzingsbcvcl ontvan gen. Het luidt aldus: „Op grond van de wet van 23 Maart 103» wordt u bij dezon uit het Duitscho rijksge bied uitgewezen, wijl door uw optreoen do Duitscli Britschc persbetrekkingen in gevaar gebracht worden. U wordt derhalve bevolen, hei rijksgebied uiterlijk op 22 Augustus des avonds om 12 uur te verlaten. Indien u aau dit bevel niet mocht voldoen, zal ik overeen komstig de politiewet van 1 Juni 1931 dwang middelen toepassen. Op grond van motiewn, die van ovorwegend politiek belang zijn, zullen pogingen om dit besluit ongedaan fo maken of uitstel te verkrijgen, bij voorbaat tot mislukking gedoemd zijn. Wie na een, uitwijzing zonder permissie van de autori teiten. die het uitwijzingsdecreet hebben uitgevaardigd, toch naar het rijksgebied terugkeert, zal gestraft worden nut gevan genis tot hoogstens een jaar. benevens geld boete. of alleen tot een geldboete". Het bevel was onderteek end door een amb tenaar der vreemdelingenpolitie. De heer Ebbutt zal. naar do Tel." meldt. Zaterdag a.s. met den nachttrein de rijkshoofdstad verlaten en via Nederland naar zijn vaderland teruglceeren. tot den betrokken kantonrechter en verzocht verlof, de zitting te mogen bijwonen. Nadat de rechter zijn papieren had nage keken. gaf hij de gevraagde toestemming en liet hü professor Glaser een bijzondere plaats in de rechtszaal aanwijzen. Nauwelijks had de professor evenwel plaats momen. of h't werd verzocht, even bulten de zaal te komen. Men bracht hem naar een kamer, langs welker muren de president van de arrondissementsrechtbank en eenige rech terlijke ambtenaren rtonder. te praten. Kort daarop trad een man het vertrek bin- ?n. die in staat van hevige opwinding ver keerde en den professor toesnauwde: „Ik ben Julius Streicher, u 'rent mij!" Na deze beminnelijke introductie opende de heer Streicher de sluizen zijner welspre kendheid en schold professor Glaser en de ambtenaren, die hem een plaats ln de rechts zaal hadden aangewezen, een half uur aan één stuk alt. „Glaser is. aldus riep Streicher o.a., een spion, precies zooals die Ameri kaansche journalist, die enkele dagen geleden een Droces bliwoonde en tegen de wlize van procesvoering heeft ge protesteerd". Nadat Streicher nog enkele niet na der weer te geven scheldwoorden aan het adres van bedoelde journalisten had gericht, hield hij een vertoog tegen de ambtenaren, die professor Glaser ln de rechtzaal hadden toegelaten, het geen hij „ongehoord" noemde. Woor delijk zelde hij daarbij: „Wanneer het nog een Italiaan was geweest, maar een Pool Bleek en sidderend hoorden de rechterlilke ambtenaren den vloed van scheldwoorden aan. Tenslotte liet Streicher politiebeambten komen, die de papieren van professor Glaser mcesten onderzoeken. Zij bevonden deze ln orde, aldus de „National Zeitung", zoodat zij over niets steekhoudends beschikten om iets tegenover den professor te ondernemen. Men bracht-hem daarop met een politieauto naar zijn hotel en stelde hem de vraag, wat hij zich voorstelde te zullen doen. „Duitschland laten", antwoordde de professor, die de Poo'- sche diplomatieke vertegenwoordiging var> het gebeurde in kennis stelde en direct het ongastvrije land verliet Op het Haagsche juristencongres gold het verslag van professor Glaser, aldus de „National Zeitung". voor een der meest i kante bijdragen voor rechtsvergelijking, voor zoover daarbij nog sprake kan zijn van recht. Daarenboven is het een interessante bij drage voor de illustratie der DuitschPool sche vriendschap en karakteristiek voor Ju lius Streicher, den onbeperkten heerscher in beneden-Beieren en vriend van Hitier. Op zoek naar Lewanefski Sir Hubert Wil kins, die deel gaat ne men aan het opsporen van den R.iosiseheu poolvlieger Lewanefski. is naar Toron to vertrokken waar hij zijn eerste tusschen- landing zal maken. De expeditie van Wil- kins zal haar basis vestigen aan de monding van de rivier Coppermine. De bemanning van het toestel bestaat uit vier personen; de actieradius van het toestel is 6500 K.M. Van het vermiste Russische vlleg'uig zijn sinds Woensdag geen radio seinen meer ver nomen. Door mist worden de „Krassin" en de Rus sische reddingsvliegtuigen in hun bewegin gen ten zeerste belemmerd. Met den heer Ebbutt. zoo voegt de Ber- lijnsche correspondent van genoemd blad hieraan too. verliezen do buitenland«cn« persvertegenwoordigers te Berlijn een van hun bekwaamste collega's. Niet slechts in do kringen van zijn be.ocpsgenooten dorh ook in ruimen kring daarbuiten genoot n# heer Ebbutt de reputatie van een schrander en helderziend dnghlnricrhriiver .lie lanlc zij zijn vele relaties tot de best geïnformeer de correspondenten in Duitschlnnd behoor de. Een tijdlang was Je heer Ebbutt vrn.r» zitter van de Vereeniging der buitenland sche pers te Berlijn. Bekend ia hij vooral als 6tichter en president van de journnlisten- stamtnfol in de „Taverne", een bekend tref punt van de internationale pers en van di plomaten. Of de heer Ebbutt door zijn blad zal ver vangen worden, is n.>g niet bekend. Tijden# zijn afwezigheid zal het „Times"-bureau tc Berlijn wordrn geleid door-zijn eersten as sistent Holborn. I DE KLEINE ENTENTE De ontmoeting van Tatarescoe eö Hodza, welke Zaterdag a.s. zal plaats hebben in het gebergte aan de grens van Tsjecho-Slowakije en Roemenië, wordt be schouwd als een inleiding tot l« conferentie van de kleine entente, welke op 31 Augus tus te Sinaia is bijeen geroepen. De bespre kingen zullen handelen over de economische en industrieele samenwerking, alsmede de politieke problemen van centraal-Europa. Na de zitting van den raad der kleine entente kan bovendien een conferentie der drie minister presidenten worden verwacht* Voorts staan voor binnenkort verscheiden, bezoeken van „technische" ministers der regeoring van J<xgo Slavië aan Praag op het programma. EXPLOSIE OP EEN TORPEDO!AGFR I Op den Amsrikaanschen torpedojager .Cassin". die eerst het vorig jaar werd in iienst gesteld, heeft een ernstige ontplof fing plaats gehad, ten gevolge waarvan eert zevental opvarenden om het leven is ge komen. EEN ERNSTIGE AANRIJDING Op den rijksweg VenloNijmegen is de 65-jarige vrouw Broekmans, die onvoor zichtig overstak, door een uit de richting Vonlo komende auto, bestuurd door den heer v. d. W. uit Nieuwerkerk a. d. Mssel, aangereden. De vrouw bekwam inwendige kneuzingen, een dubbele rechterbeenbreiik en een lichte hersenschudding en vrord in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht. Men vreest voor haar leven. garantie.standgroen garantiestand bruin garantie.stand rood garantie. standzwart Garantie-standblauw Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET IJZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HET HOUT. - Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- eri Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 a i (5 2. HET EERSTE LICHT HOOFDSTUK III Het ceremonieel van de Zondagsche Hoogmis wordt in de traditioneele orde afgewerkt: de communie is gereikt aan de geloovigen; de schietgebeden en de Ave Maria s, de Wees Gegroetjes en de Rozenhoedjes zijn gezegd en na§emurmeld. De preek zal komen als de kleine toegifte onder welke het kerkvolk al verlangend uitziet naar het einde van de dienst. Pieter Buiskes kent tekst en uitleg. Beminde geloovigen. Het Evangelium voor deze Zondag is Johannes het dertiende kapittel. Dan vijf minuten uitwijden over het gelezene, vijf minuteji waarschuwen tegen de kette rijen. die uit Duitschland en uit Vlaanderen het land binnen dringen, soms een banvloek over LutherAmen. Zoo'n sermoen geeft goede gelegenheid om aan het werk voor de yolgende dag te denken, aan je schepen, die terugverwacht worden uit de Oostzee, of aan de berichten, die een hoeker jjebracht heef$ over de haringvangst bij Doggersbank. Hei sermoen hoort bij de dienst, en men moet het dus aanhooren, zooals men heel de dienst meemaken moet. Als die er op zit op Zondagmorgen, dan heeft de Kerk haar gerechtigheid ont vangen en is de dag voorts om te genieten van vrijheid en van rust. Vandaag verricht een nieuwe priester de dienst. Haast zonde dat die geestelijke is geworden, constateert Buiskes, als hij hem de smalle trappen van de hooge kansel ziet beklim men. Deze jonge man met zijn nobele trekken en zijn spre kende oogen past niet in het gezelschap van genoeglijke binnenvetters, dat de priesters tegenwoordig vormen. Als zij maar op tijd hun pasteitje krijgen en als hun wijnkelder maar goed voorzien is. dan trekken zij zich heel weinig van de zorg van de parochie aan... „Ik leze u uit het epistel van Sint Jacobus het eerste kapittel: ...Daarom afgelegd hebbende alle vuiligheid en overvloed van boosheid, ontvahgt met zachtmoedigheid het woord, dat in u geplant wordt, hetwelk uwe zielen kan zalig maken... En zijt daders des woords en niet alleen hoorders, uzelf met valsche overleggingen bedreigende. ...De zuivere en onbevlekte godsdienst voor God en den Vader is deze: weezen en weduwen bezoeken in hun ver drukkingen, en zichzelve onbesmet bewaren van de wereld..." Deze dingen zoo begint de prediker het sermoen heeft de apostel niet alleen tot de Christenen van zijn dagen gesproken Hij spreekt ze ook tot u en mij. Hij vermaant u, dat gij de zonde zult vlieden; dat gij u wachten zult van brasserij en dronkenschap, dat gij u verre houdt van hoererij en overspel, dat gij ingetogen wandelt in alle kuischheid. Het is niet ge noeg, dat gij de Mis bijwoont en het Vesper en het Lof: dat gij uw rozenkrans tienmaal bidt en geen dag laat voorbijgaan zonder ter kerke te komen. Tenzij uw gerechtigheid over vloediger is dan die der Farizeeën en Schriftgeleerden, heeft de Verlosser gesproken, gij zult het Koninkrijk der Hemelen geenszins ingaan. Gij moet uzelven onbesmet bewaren van de wereld. Doet gij dat. wanneer ge uit de kerk vandaan de taveerne binnengaat om te drinken en te dobbelen? Doet gij dat, wanneer ge de kerkdienst beschouwt als een schuldige plicht, een tegenwicht voor de zonde, die ge straks zult be drijven? Geeft de Mis u een vrijbrief om ontrouw te zijn jegens uw vrouw of uw man? Ik zeg u, neen! De apostel spreekt tot u, geloovigen. Hij spreekt ook tot mij, tot ons priesters. Ook wij moeten niet alleen hoorders, niet alleen sprekers des woords zijn: wij moeten daders zijn. Aan wien veel gegeven is. van dien zal veel geëischt worden zegt het H. Evangelium. Ik weet dat er zijn onder de pries ters, die niet afgelegd hebben alle vuiligheid en overvloed van boosheid. Ik zeg het met droefheid: er zijn onder ons. die zich schuldig maken aan de zonden waartegen Sint Jacobus ge- toorn heeft: Ze hebben lekkerlijk geleefd op de aarde en hun wellusten gevolgd. Hunlieder godsdienst is ijdel De hooge stem van den jongen prediker snijdt door de kerk. Duizend hoofden zijn naar de kansel geheven. In de voorste bank rechts zit een rij tonsuren. Sommigen schuiven onrustig op hun bank. bij eeD enkele wordt het rood gelaat nog rooder. een oud man onder hen knikt. De priester op de kansel spreekt nu van boete en berouw. Over het vragen van vergeving voor de zonden aan Jezus Christus, den Verlosser. Tot Hem moeten we gaan, naar de Schrift. Niet tot Maria, al was zij de begenadigde onder de vrouwen. Niet tot St. Petrus of St. Paulus al heeft de Heer op den eenen Zijn gemeente gebouwd en door den ander Zijn Kerk uitgebreid. Paulus heeft olie aanbidding afgeweerd te Efeze en op Milete. Doet dfcze zonde ni-t! \Vij zijn raea« schen van gelijke bewegingen als hij!" Wend u tot Jezus, onzen goddelijken Verlosser, die geenszins ledig henenzendt al wie in ootmoed tot Hem vlucht Er hangt een strakke stilte in de volle kerk. Zoo scherp als nu wordt er zèlden geluisterd. De rij in de voorste bank staart recht voor zich uit met strakke oogen en vastgesloten lippen. Het oude hoofd, dat straks instemmend knikte, schudt nu twijfelend. Dat is de nije leer weet het heele kapittel. De leeken zien elkander aan. Wat voor boodschap brengt deze nieuwe priester? Hoe vreemd is dat? Zou dit nu de Lutherije zijn? Ze twijfelen. Het laatste deel van het sermoen lijkt er op. De ketters willen niets weten van de Moeder Gods en van de Heiligen. Maar het eerste deel? Luther is immers een bruut een wellusteling. Omdat hij trouwen wou, en niet langer gehoorzaam zijn aan den Heiligen Vader, heef! hij de Kerk verlaten. „Er hebben zich vele knechten afge scheurd. een iegelijk van zijn heer," heeft de goede oude pastoor nog kort geleden gezegd in een sermoen. „Demas heeft de tegenwoordige wereld lief gekregen", zei hij bij een andere gelegenheid van Luther. „Een man, die opstand pre dikt tegen den H. Vader en tegen den Keizer". Het eerste deel van het sermoen was juist gericht tegen den afvallige uit Wittenburg. En de jonge priester doet het tegenoverge stelde van opstand of ongebondenheid prediken. Hij wekt op tot geloof en ootmoed, tot nederigheid en lijdzaamheid De krachtige stem op de kansel breekt af. Amen! kaatsen de witte wanden terug. Het koor zingt. Er worden gebeden gepreveld; de ge* meente antwoordt telkens met dof gemurmel. '(Wordt vervolgd) ~v

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2