cvocfc an)z& vXouiven c ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON K&G WEKELIJKSCHE BIJLAGE Chineesche liefde en huwelijk Sommige menschen zijn van meening, dat !£e Chineezen geen echte liefdesaffaires ken nen. Natuurlijk is deze meening er heele- maal naast. Als ook Chineezen menschen zijn, moeten zij de liefde kennen, maar het Oosten bemint op andere wijze dan het iWesten, en uit deze bron komen derhalve 'de misverstanden voort. Chineesche ouders zien liever zonen dan dochters geboren worden, dat is een be kend feit, maar denk daarom niet, dat zdj hun kleine meisjes, als zij er eenmaal zijn, niet evenzeer vertroetelen. Het hart spreekt immers luider dan het verstand en dat is overal ter wereld precies gelijk. Al heel .Vroeg begint de Chineesche moeder, die het ©enigszins doen kan, haar kleine meisjes zóó te verzorgen, te kleeden en te sieren, 'dat zij er zoo leuk mogelijk uitzien. De haar- .verzorging der Chineesche vrouwen is voor waar geen kleinigheid! Ook de Chineeschen hebben haar toiletdoozen, haar poeder en haar parfums, en de kleine meisjes worden al heel jong ingewijd in de moeilijke kunst der schoonheidsverzorgdng. De lange, zwar te meisjesvlechten worden verfraaid met gekleurd zijden koord, en uit de manier, waarop zij gedragen worden, kan een inge wijde zien, of hij met een getrouwde of een ongetrouwde schoone te doen heeft. Oorbel len, haarspelden, allerlei kralenwerk, fraaie 5ade-knoopen op de blouses, het zijn alle maal met zorg gebruikte hulpmiddelen om het kleine meisje aantrekkelijk van uiter lijk te maken. Over het algemeen zijn Chi neesche meisjes inderdaad innemend en hun lange, wijd afhangende zijden panta lons en blouses, hun zijden kousen en lichte echoentjes, vormen in de zomerhitte een bekoorlijke dracht, die 's winters door fraaie en zware bontlcleeding aangenaam wordt afgewisseld. Chineesche meisjes werd vroeger niet toegestaan, haar eigen vrienden te kiezen. Dat was strijdig met de oude landszeden, idie streng in eere werden gehouden. Heden ten dage wordt ook dat reeds andere. De meisjes moesten steeds alleen omgaan met meisjes, aan de'vrouwenzijde van het huis, en de mannen bezochten elkander alleen in 'de vertrekken, die aan den mannenkant ,van het binnenhof waren gelegen. Als eer- NUTRICIA- KINDERMEEL tijds een Chinees mannelijke bezoekers ont ving, bleven de dames zorgvuldig buiten schot, binnen de muren van het voor hen gereserveerde huisgedeelte. Niet, dat het haar erg zwaar zou worden aangerekend, al zij eens door een kiertje keken, of zacht jes een gordijn half terzijde schoven, om in het gasten vertrek te gluren, maar toch werd van haar verwacht, dat zij zich voor de nieuwsgierige blikken der mannen ver borgen zouden houden. Als een meisje op huwbare leeftijd komt gaan haar ouders onderhandelingen openen met de ouders van den jongen man, die voor HANDWERKEN Een sloophoek met tusschenzetsel r Uit het boekje „Haakpatroaien" van de bekende Libellenserie ontleenen wij de vol gende fraaie sloophoek met tusschenzetsel: Sloophoek, lengte rechte zijde 44 om, hoogte 21 cm. Benoodigd materiaal: 1 klu wen haakgaren no 70 en een haaknaald no 12. Men zet voor de rechte zijde op 376 lossen 'en nog 31. Voor het le stokje. He toer: nog 15 st., dan 21, 1 st., in de 3e volgende 1; 21, 1 st. in de 3e volgende 1; nu volgen 334 st., 1 st. in de 3e volgende 1; 21, 1 st. in de 3e volgende 1; dan 15 st. Be toer: 3 halve vasten op het 2e, 3e en 4e st., dan 31, en nog 12 st.s verder volgt men de werkteekening. Een ruitje is 4 stokjes, 2 ruitjes zijn 7 stokjes. Men neemt het aantal ruitjes maal 3 plus 1 stokje. Een ruitje is 1 stokje, 21, 1 stokje. Vakjes 2 ruitjes breed, 1 ruitje hoog is: 1 st., 5 1., 1 st. M is 1 st., 31, 1 v. in de 3e der 5 1., 3 1., 1 st.; men neemt steeds beide lussen op. Langs de schuine zijde van de hoek haakt men 3 1., 1 h. v. in elk puntje. Tusschenzetsel: bijna 6 cm breed. Voor dit tusschenzetsel, dat van hetzelfde garen en op dezelfde manier als de hoek gehaakt wordt, zet men 52 lossen op. haar "echtgenoot is uitgekozen. Heel dik wijls heeft het meisje zelf, voor zoover zij weet, dezen huwelijkscandidaat nog nooit gezien. In sommige gevallen nemen de ouders van een jongen ook wel een meisje als slaafje in huis, om haar te adopteeren zoo zij in de smaak valt en haar tot schoon dochter te aanvaarden. In het tegenover gestelde geval huwelijken zij haar later elders uit. Het komt echter veel meer voor. dat de ouders van een volwassen zoon eens gaan onderzoeken, welk meisje hun een ge schikte schoondochter zou toelijken. Dan wordt een huwelijkssom overeengekomen en voor het meisje breekt de tijd aan, dat zij haar eigen huis met dat van haar schoonmoeder zal gaan verwisselen. De hu- ONRADS Groote Markt No. 8 ROTTERDAM HANDWERK-BENOODIGDHEDEN welijksgift varieert natuurlijk naar gelang van de welstand der familie, en hangt ook in de hoedanigheden van de aanstaan de bruid. Soms bedraagt zij slechts een handvol dollars, soms wordt het een vrij aanzienlijke som. Men moet intusschen niet denken, dat de Chineesche meisjes dus eigenlijk verkocht worden. Van koop en verkoop is in feite allerminst sprake. Het geld, dat men voor ^en meisje geeft wordt door de familie van de bruid besteed om haar voor de huwe lijksceremonie fraai uit te dosschen en ver der aan huwelijksgeschenken. Het wordt niet toegestaan, met iemand te trouwen, die denzelfdcn naam draagt. Bloed verwantschap wordt gerekend te bestaan naar vaderlijke afstamming Dus een meisje dat Wo<? heet van haar „van" mag niet trouwen met een man, die eveneens dezen naam draagt. Zeer dikwijls gebeurt het, dat de familie het bruidscostuum niet nieuw laat vervaar digen, doch het slechts in huur neemt. Zulk een bruidstooi bestaat uit een kleed van rood satijn, bestikt met honderden imita tie-parels, en een kroon, die al even fraai van kleur en ornaat is. Daar hoort dan nog een draagstoel bij, die naar Chineeschen smaak prachtig gedecoreerd is, en eveneens in huur kan worden gebruikt. Als de bruid haar feestkleederen heeft aangetrokken, wordt verondersteld, dat zij thans van haar familie scheiden moet, en derhalve volgt een plechtig afscheid van haar moeder en broeders. Dat behoort plaats te hebben met veel misbaar, weeklachten en tranen. Een oude vrouw, die in die din gen ervaren is, heeft haar van tevoren om standig ingelicht, hoe zij zich daarbij te gedragen en wat zij erbij te spreken heeft. Vaak zijn de tranen helaas ook echt, want de jonge vrouw kent het te.huis, dat zij achter zich laat, maar haar nieuwe home is dikwijls nog een totaal onbekend gebied, waarvan zij zich alleen maar een fantasie voorstelling kan maken, en meer niet. Som migen hebben hun aanstaanden echtgenoot en diens moeder reeds ontmoet; anderen nog nimmer. Na het conventioneele afscheid wordt de bruid naar haar draagstoel geledd. Wij merkten reeds op, dat die prachtig gedeco reerd is met allerlei symbolen, die geluk voorspellen en een talrijke nakomeling schap. Want door den rechtgeaarden Chi nees wordt niets zoozeer begeerd, dan het bezit van veel kinderen, liefst zonen. De voorouder-vereering, waarvan het toe komstig wel en wee der gestorvenen voor een zeer voornaam deel afhangt, eischt im mens het getrouw vervullen van ceremo niën, die slechts door de eigen mannelijke afstammelingen volgens de voorschriften kunnen worden verzorgd. Het groote moment van het daadwerkelijk vertrek is intusschen aangebroken. Het bruidje heeft in haar draagstoel plaats ge nomen. Een aantal koelies heffen het wan kel vehikel met gewiegel op hun krachtige schouders, en terwijl de dragers met hun feestelijke last zich voortbewegen, met een tonige zinggeluiden, die het rhythme var hun gang helpen regelen, trekken stoeten kleine jongens hun vooruit, in 't luidruch tig en trotscho bezit van cymbalen en an dere Chineesche muziekinstrumenten. Langs het smalle pad tusschen de rijstvelden of de drukke, krioelende straten van een Chi neesche stad beweegt de bruidsprocessie zich voorwaarts. Achter de bruidsdraag stoel volgt een groene draagkoets van heel wat soberder allure. Daarin is de zooevcn genoemde veel-ervaren oude vrouw gezeten, de matrone, die de jonge vrouw tot haar bestemming, het huis van de schoonouders, zal moeten voeren. Het gaat over smalle, schilderachtige voetbruggen, langs ten deele onder water staande rijstvelden en familie begraafplaatsen en de weg lijkt eindeloos lang. Maar dan plotseling blijkt het huis te zijn bereikt. Hier is de versierde poort van de woning der schoonmoeder! De pro cessie komt tot stilstand; de draagkoetsen dalen schommelend naar den grond, de koelies roepen luide in koor: „De bruid is -gekomen!" Zoo begint het Chineesche meisje haar huwelijksleven, en laat zij achter zich den patriarchalcn familiekring in de gezellige woning met de vele rond het binnenhof ge rangschikte vertrekken, waar zij het levens licht zag en haar onbezorgde kinderdagen Bijzonder élegante peignoir, te vervaardi gen van zijde, gegarneerd met een bies in een contrasteerende kleur. De mouwen val len wijd op de pols. Benoodigd materiaal: 4 meter van 100 centimeter breedte. Te ver krijgen in maat 44: bovenwijdte: 102 centi meter; taillewijdte: 86 centimeter; heup wijdte: 110 centimeter. Door het al of niet aanknippen van naden kan men het patroon passend maken voor het eigen figuur. Prijs an het patroon: 26 ets. plus 4 ets. voor porto- en administratiekosten. Het patroon is te verkrijgen bij de af- deeling Knippatronen van de Uitg. Mij De Mijlpaal. Singel 91, Amsterdam G Toezen ding zal geschieden na ontvangst van het bedrag, dat kan worden overgemaakt per postwissel of per postgiro 41632. Aan de lezeressen wordt vriendelijk verzocht bij bestellling duidelijk het num mer van het gewenschte patroon en tevens n en adres zoo volledig en nauwkeurig mogelijk op te geven. Men voorkomt daar door onnoodige vertraging in de verzending. Bovenstaand patroon is ook naar maat te verkrijgen. De prijs is dan 70 ets. Verder leveren we niet alleen patronen van het hier gepubliceerde model doch van ieder gewenscht model. Toezending van een afbeelding of schetsje met vermelding van maten, is voldoende. De prijzen van de patronen naar maat zijn: een mantel 85 ets., een japon 70 ets., lingerie en kinderkleeding 45 ets., blouse 40 ets., en rok 35 ets. per stuk. ALLES wat U noodig hebt voor JAPON- of MANTELSTOFFEN vindt U he* voordeeligst bij: STOFFEN HUIS J. M0NNICKENDAM, HOOGSTRAAT 351 HOEK SPUI - ROTTERDAM Ook kunt U Uw japon laten knippen vooi 1.—; knippen en rijgen 2.Mantel knippen 2.—; knippen en rijgen 3.— Japon geheel gemaakt 7.50. Nieuwste platen ter inzage. Een practische broodbelegging Voor hen, die het laatste deel van den „vacantietijd" nog willen benutten voor een flinken fietstocht of een picnic, komt de vraag aan de orde. hoe de mee te nemen proviand het best gekozen en het doel matigst tijdens de tocht bewaard wordt Boterhammen en broodjes, belegd en in boterhammenpapier verpakt, brengen ons al een heel eind in de goede riohting; alleen ze hebben nogal wat te lijden van de warmte; ze worden droog en wat er tus schen de sneetjes is gespreid, verliest aan oorspronkelijke frischheid. Kaas is misschien wel de meest gekozen „belegging". Geen wonder, want ze helpt daadwerkelijk onze wandelaars en fietsers aan een waardevolle aanvulling van devi bruikte krachten; maarhet plakje kaas, dat er thuis zoo aanlokkelijk uitzag, boet op de reis wel wat van zijn uiterlijk in. Kunnen we daaraan iets veranderen? Ja! Probeert U 't eens met de hulp van een paar tomaten °of een kropje sla beide in tusschen ook nog prachtmiddeltjes tegen de dorst. Hoe? U legt op een gesmeerde snee brood een paar plakjes tomaat of een frisch blad kropsla; dódr op komt het plakje kaas en er overheen wordt een tweede boterham ge legd, ook weer eerst bedekt met tomaat of sla. Op die manier droogt de kaas niet uil tot het beruchte vettige harde plakje; ze blijft zacht en soepel, terwijl èn de smaak van de tomaat èn het frissche van de sla uitstekend passen bij het hartige van de kaas. 't Is maar een weet! BANANENPUDDING Kook op de gewone manier vanillepud ding van een halve liter melk, vier eetlepels custard en 5 eetlepels suiker. Schil twee bananen en snijd ze aan plak jes; week die circa 15 minuven in sap van een uitgeperste citroen en een eetlepel poe dersuiker. Doe de helft van de puddingmas sa in een omgespoelden vorm, leg hierop de bananenschijfjes en daarop de rest van de pudding. Bedruip de pudding na het storten met het citroensap. JAMPUDDING Kook vanillepudding van een halve liter melk, 4 eetlepels custardpoeder en 5 eet lepels suiker. Laat de pudding tot dikte in koken en bedek daarmee de bodem van de omgespoelde puddingvorm. Leg hierop een laag abrikozenjam, daarop weer een laag pudding, hierop weer een laag jam en daar op weer de rest \%in de pudding. Bedek de bovenkant van de pudding na het omkeeren met wat jam, luchtig uitgestreken. KALFSLAPJES MET TOMAAT Smelt nvee ons boter zachtjes uit in een stoofpan, doe daarbij vier'in stukken gesne den tomaten, wat peterselie, een in stukjes gesneden ui en een paar worteltjes. Laat al les tien minuten zachtjes stoven, doe er een halve liter water bij en Iaat de massa nog vijf minuten zacht koken. Wrijf ze dan door een zeef, doe de gewasschen en gezouten lapjes in het vocht en laat ze hierin ongeveer een uur gaaf stoven. SCHOTEL RAUWE GROENTEN (alles voor 1 pers.). Bloemkool, tomaten, andijviesla. Men wrijft 50 gram ongekookte, goed ge zuiverde bloemkool over de rasp; dan snijdt men tachtig gram tomaten in dunne plakjes en rangschikt ze netjes naast de bloemkool. Men maakt een slasausje van olijfolie en citroensap (40 tot 60 gram kropsla worden met 20 tot 30 gram olijfolie en een halve theelepel citroen overgoten) en mengt dat door de andijviesla, waarmee men de schotel garneert. SCHOTEL RAUWE GROENTEN van bieten, uien, appels met sla of met tomaat. Men raspt een rauwe biet, een ui en een zure appel, mengt dit dooreen en strooit er rijkelijk mayonaise over. Men garneert dit met een krans van slablaadjes of tomaten- schijfjes. ROEREIEREN MET KAAS EN TOMATEN. 4 middelmatig groote tomaten, 1 uitje, 1 theelepel gehakte peterselie, 1 flinke thee lepel zout, ons geraspte kaas, snuifje peper, 4 eieren, 1 afgestreken eetlepel bover. Doop de tomaten een oogenblik in kokend water, ontdoe ze van het buitenste vliesje en snijd ze in plakjes, laat ze met een gehakt el geraspt uiqe* Jiel zfiut S3 jyat geper gaat worden (ongeveer 15 minuten), dikwijls roe rende, tot het mengsel een dikke saus vormt Giet die uit in een ondiep vuurvast scho teltje, van te voren dik met boter inge smeerd; breek voorzichtig één voor één de eieren en laat ze op de heete saus vallen, strooi er de geraspte kaas over, leg er een paar klontjes boter op en laat in een vrij warmen over de eieren stollen. Dien het schoteltje zoo heet mogelijk op. RIJSTPANNEKOEKEN Kook stijve rijstebrij van 1 liter melk en 2 ons rijat, met een theelepel zout en 1 ons rozijnen. Laat de rijst even afkoelen, doe er een half ons basterdsuiker door en twee ge klopte eieren en bak dit deeg tot kleine pan nekoeken, die aan beide zijden bruin zijn. Geef er gesmolten boter, kaneel en suiker bij. GEVULDE TOMATEN. 6 8 stevige, middel matig groote tomaten, 1 uitje, 1 eetlepel gehakte peterselie, 2 sneetjes oud brood zonder korst, y2 ons geraspte kaas, wat peper en zout, Yo ons boter. Wasch de tomaten, snijd er aan den kant van het steeltje een plakje af en hol dan met een scherp theelepeltje de vruchten wat uit. Wrijf het uitgenomen vruchtvleesch door een zeef en laat er het broodkruim in wee ken. Smoor intusschen het fijngesnipperde uitje in een stukje van de boter (schraal de helft van de voorgeschreven hoeveelheid) gaar, roer het door het geweekte, fijngewre ven brood, voeg er de gehakte peterselie, de peper en hev zout bij met bijna de geheele hoeveelheid geraspte kaas. Vul de tomaten, schik ze in een vuurvast schoteltje, strooi op elke tomaat wat paneer meel, waardoor hev restje kaas is gemengd en leg er dan een klontje van de nog over gehouden boter op. Laat in een niet te hee- tcn oven de tomaten zachtjes gaar worden (ongeveer 20 minuten). Gebruik, bij gebrek aan een geschikt vuur vast schoteltje, ook wel een braadslee en breng dan voorzichtig do gaargertnofde to maten Oïê£ pp. een schotel yan het servies Handige maniertjes Brilleglazen slaan niet aan, indien men glazen inwrijft met een weinig glyce rine of zachte zeep en daarna afwrijft met een zacht zeemleeren lapje. Zwarte kant drukt men uit in spiritus of azijnwater en spant ze dan uit op een schoone doek, die op een plank bevestigd is. Als men etiketten op jampotjes wil plak ken moet men dit met eiwit doen. Men slaat een ei kapot, klopt het eiwit stijf en laat het een weinig neerslaan. Hiermee be vochtigt men de etiketten en plakt ze ver volgens op het glas. Het heeft dit voor deel, dat deze wijze van plakken bestand is tegen het vocht in de kelder. EEN HAARVERF, 1 DIE l'HACHTIG VBIU-t ixstanto vite ^is' (Je natuurlijk en moot. Vraag Uw kapper tP»'- ST.VNTU VITE. m.iar R. UKSKER. LATEXO ELASTIEK Vervaardigd van de orig. gespoten Lactron rubberdraden. Vernieuwing onnoodig. HUIZE „WESTEINDE" TE 's-GR A VENH AGE biedt aan Dames en Meisjes een aangenaam Tehuis voor korten of langeren tijd. Zeer matige prijzen 1.50 S.— p. d.) voor logies met volledig pension; desgew. alleen kamers met ontbijt. Gevestigd sedert 1S63, 5eheel verbouwd en gemoderniseerd. Westeinde 31. Telef. 113932 Westeinde 27, Telef. 110573 STOOMWASSCHERlJTh.BOMBEKE OOSTMAASLAAN 239 Telefoon 52543 ROTTERDAM HELDERHEID en AFWERKING ONGE-EVENAARD UW DAGELIJKSCH KOPJE KOFFIE UW DAGELIJKSCH KOPJE THEE allebei N.V. Kanis Gnnnink, Importeurs, Kampen Stoom-Wasch- en Strijkinrichting AURORA" W. SPIERENBURG C.Wzn. UTflECHT KONINGSWEG 56 - Telef. 11165 Postrekening No. 43430 Opgericht 1858 Geheel naar de eischen des tijds ingericht Wascht uitsluitend met nortonwater VRAAGT TARIEVEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 7