i i m 1 „ntinllandsch .«Koopman De toestand in Noord-China Instantine WOENSDAG 18 AUGUSTUS 1937 EERSTE BLAD PAO. a Een algemeene Chineesche mobilisatie Noorderstation in het jcentrum van den strijd "T"WAALF Japansche vliegtuigen heb- ben gistermiddag de Chineesche stellingen in Tsjapei gebombardeerd, de Chineesche stadswijk van Shanghai, be nevens Poetoeng en de wijk der spinne rijen. 's Avonds werd de hemel rood gekleurd door de hierdoor ontstane branden. Ook het Noorderstation en omgeving hebben van Japansche bombardementen te lijden gehad, zoowel uit de lucht als door artillerie. Dit dubbele bombarde ment had vermoedelijk ten doel, het verkeer op de spoorlijnen Shanghai- Nanking en Shanghai—Woesoeng stil te leggen. Wat verder de gevechten tusschen de Ja- •pansche en de Chineesche infanterie betreft, het heeft den schijn alsof de Chineesche soldaten hun stellingen gedeeltelijk konden ■verbeteren, met name nabij de Noord- Setsjoeanstraat, die thans door de Chineezen beheerscht wordt. De Chineezen concentreeren een groote [troepenmacht en artillerie nabij het Noor- derstation, klaarblijkelijk met de bedoeling, om de werven, waar de Japanners even tueel troepen zouden kunnen ontschepen, te ■bombardeeren. Volgens Chineesche berichten zouden twee 'Japansche oorlogsschepen door bommen ge troffen zijn, terwijl het Japansche vlagge- schip „Itsumo" door een torpedo ernstig zou lijn beschadigd. De Chineezen beweren voorts, dat zij gis teren de excercitievelden van de Japansche marine, die aan den Tien-Paowee zijn ge- legep, hebben bezet. De „Itsumo". die thans drie kilometer meer stroomafwaarts gemeerd ligt, is ver vangen door den Japanschen kruiser „Ata- mi", waarvan de schijnwerpers het water afzoeken naar Chineesche motortorpedo- booten. De correspondent van Havas, die de Ja pansche stellingen aan de fronten van Hongkioe en Tsjapei bezocht, constateerde, dat de stellingen van beide partijen prac- tisch ongewijzigd zijn. Een Japansch officier verklaarde, dat hij ieder oogenblik een Chineeschen aanval ver wachtte, doch dat de Chineezen in een on gunstige positie verkeerden, doordat de laatste dagen ruim veertig van hun vlieg tuigen op de diverse vliegvelden door Japan sche bommenwerpers zijn vernield. De offi cier bracht hulde aan de heldhaftigheid van een Chineeschen aviateur, die toen zijn vliegtuig boven de Japansche linies werd neergehaald, met behulp van een valscherm omlaag sprong, doch, toen hij den grond had bereikt, weigerde zich over te geven en zich tot den dood met een revolver ver dedigde. Een algemeene mobilisatie? De wetgevende Yoean te Nanking zou een wet betreffende algemeene mobili satie hebben afgekondigd, waarvan de details nog niet bekend zijn* Een Russisch-Japansch incident I Te Shanghai heeft zich een merkwaardig Russisch-Japansch incident voorgedaan. In 'de wijk, waarin het Japansche consulaat is gelegen, vrijwel naast het Russische, moes ten de lichten worden gedoofd, daar het Japansche consulaat regelmatig door Chi neesche vliegers als doelwit voor hun bom men werd gekozen en zulks niet zonder succes. De Russen zouden daarbij de Japan ners de ondienst hebben bewezen op de bovenste verdieping van hun gebouw een licht te heben ontstoken, hetwelk de Chi neezen als baken kon dienen. De sovjet-con sul heeft 't later persoonlijk gedoofd en be looft een onderzoek naar deze zaak in te Stellen. In de internationale nederzettingen Is iwederom een groot aantal personen het Slachtoffer geworden van de projectielen iVan het luchtdoelgeschut, welke in de lucht geen doel hadden getroffen. Volgens de „Shanghai Times" bedraagt 't laantal dooden en gewonden meer dan hon- Iderd, waaronder verscheiden buitenlanders. Peipinq pro-Japansch? I Volgens te Londen uit Peiping ontvangen berichten is daar een groote pro-Jaipansche betooging georganiseerd. 150 auto's reden !door de stad en deelden vlugschriften uit, waarin afscheiding van de „corrupte en dic tatoriale regeering van Nanking" en her stel van vrede en vriendschap met Japan geëischt werden. In Peiping, zoo luidt dit bericht verder, kan men vele aanplakbiljetten met pro- Japansche opschriften zien. De houding van Washington De Vereenigde Staten hebben, naar men meent te weten, China en Japan met klem erop gewezen, dat er geen enkele reent- vaardiging bestaat voor hun militaire acti viteit in het gebied van Shanghai. AmeriKa heeft den oorlogvoerenden medegedeeld, dat het hen strikt verantwoordelijk zal stellen voor iederen aanslag op de levens en eigendommen der Amerikanen en dat het van hen daarvoor rekenschap zaï eischen. Half September zullen 1200 Amerikaan- sche mariniers uit San Diego (Californie) te Shanghai aankomen, om de Amerikaan- sche onderdanen te beschermen. Men zaï 't congres vragen, een crediet van een half millioen dollars te voteeren voor de kosten van de hulpverleening en de evacuatie, noodig in verbond met den strijd tusschen China en Japan. Minister Huil heeft verklaard, dat voor het einde der week 1Ï00 Amerikaanscn. vrouwen en kinderen uit Shanghai geeva- cueerd zullen zijn. Na hun vertrek zullen nog 2500 Amerikaansche staatsburgers te Shanghai achterblijven. Huil zeide voorts, dat er nog geen plan bestond tot versterking van de Amerikaan sche vloot in Azië. De kwestie van toepas sin? der neutraliteitswet wordt iederen dag zorgvuldig bestudeerd. Een geval i harakiri De reserve-kapitein Moro Hiroitsche heeft op het paradeveld te Tokio harakiri ge pleegd, omdat hij in verband met zijn slech ten gezondheidstoestand zijn land in den tegenwoordigen strijd niet kon dienen. Het Japansche ministerie van oorlog wordt overstroomd met aanvragen van vrij willigers, zoowel mannen als vrouwen. Deze laatsten melden zich voor verpleegster. Onder de vrijwilligers bevinden zich een grijsaard van zeventig jaar en tien van zestig. Dezen hebben hun aanmelding onder teekend met hun eigen bloed. TSJANG KAI SJEK MELDT OVERWINNING Het hoofdkwartier van Tsjang Kai S j e k meldt, dat de slag bij Nankau met een overweldigende overwinning der Chi neesche troepen is geëindigd. De Japannee zen hebben, volgens deze mededeeling, 5000 dcoden verloren, de Chineezen 1500. De onrust in Irak Mosoel onder militair regiem Na den moord op Bekir S i d k i is het in Irak. nog steeds onrustig. De laatste dagen staat het petroleumgebied van Mosoel zelfs onder zuiver militair regiem. De plaatselijke militaire bevelvoerder heeft geweigerd ge volg te geven aan de orders zijner regeering om de officieren, die verdacht worden van den moord, te arresteeren. Hij heeft geant woord, dat dit tot muiterij onder de regl menten zou leiden en in de bladen aange kondigd dat hij alle verbindingen met Bag dad verbrak en zich met het plaatselijk be stuur belastte. De militairen bezetten daar op de bureaux van het plaatselijk bestuur Toen de officier het aftreden van Sulei man vernam, gaf hij bevel tot teruggave dor regeeringsbureaux. De toestand is nog niet geheel opgehelderd, doch men hoopt, dat de nieuwe regeering erin zal slagen e«cn einde aan deze situatie te maken. De Spaansche burgeroorlog RECHTSCHE SUCCESSEN OP SANTANDER-FRONT Linksche vorderingen bij Teruel De troepen van Franco gaan voort met het boeken van successen op het Santanaer- fronL De Valencia-troepen wijken nog steeds terug en bevinden zich momenteel op den aftocht naar Correlavada. In den sector Reinosa Castroalen zijn de Franco-troepen bezig het door den vijand tijdens zijn terugtocht achtergelaten oorlogs materiaal te verzamelen en nieuwe posutcs voor den verderen opmarsch naar Santandei in te richten. De frontlijn der nationale troepen bevindt zich momenteel circa 5 K.M. ten Noorden van Reinosa. De nationalisten hebben ook de plaats Puerto de los Cudos bezet, welke van grw te strategische beteekenis is, wijl zij aan den straatweg Burgos-Santander is gelegen Voor een voortzetting van het offensief teg«-i> Santander beschikken de troepen van Fran co aldus over een uitstekend uitgangspunt Tot nog toe hebben de verdedigers van Santander duizend vierkante kilometer moeilijk begaanbaar bergachtig gebied verloren. Door het bezetten van de plaats Mi guel de Aguayo zouden de rechtscnen erin zijn geslaagd twin'ig bataljons ilna- sche troepen volkomen te omsingelen. Het aantal manschappen der Valen- cla-regeering, die van de hoofdmacht 1? afgesneden, wordt op 15.000 man ge schat en men gelooft, dat zaj over groote hoeveelheden oorlogsmateriaal beschik ken. Een deel van de omsingelde troepen bs gor. zich' in den loop von den middag on- onvoorwaardelijk over 1e geven. De omsingeling van dit groote aantal vij andige troepen door de nationale strijd klachten wordt beschouwd als een der voor naamste wapenfeiten van den geheeld* veld tocht in Noord-Spanje. Rood succes op Teruelfront De troepen der Valencia-regeorlng heboen het dorpje Zafrilla, een belangrijk punt den bergrug ten Noord-Westen van Cuciica, bezet. Voornamelijk met het oog op de verded'- ging van den straatweg Valencia-Madrid is dit dorp van groot belang. Uit Cucnca wordt gemeld, dat de regeeringstroepen na e*n aan val der nationale troepen, die trachtten dit dorpje weer te veroveren, te hebben afge slagen, direct een aanvang hebben gemaal.- met het aanleggen van versterkingen. Schipbreukelingen aangebracht Te Algiers zijn met het Britsche sa „City of Wellington" 23 leden van de bemanning van het Spaansche s.s. „Conde de Aoasolo" aangekomen, dat Vrijdag ter hoogte van Pantelleria is getorpedeerd. Zeventien leden der bemanning woruen vermist De kapitein verklaarde, dat „de tatale tor pedo was gelanceerd door een Ituliaanschen torpedojager". Dc aanvallen op schepen De Britsche regeering heeft gisteren een communiqué gepubliceerd, waarin zij ham verontrusting te kennen geeft over de aar- vallen op handelsschepen, welke den laat sten tijd in de Middellandsche Zee hebben plaats gehad en de uitgestrektheid van het gebied waarin deze incidenten voorkomen. De Britsche regeering heeft in dit verband de admiraliteit instructies doen toekomen, volgens welke de Britsche oorlogschepen indien een Britsrh hnn-tHwhin zon dm waarschuwing door ten duikboot wordt aan getallen gemachtigd worden op hun leurt de duikboot aan te vallen". NVv.h. J. GILTAY ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TEIEF. 4991 Britsche ministers houden spoedconferentie De toestand te Shanghai baart zorgen De Britsche minister van buitenlandsche zaken, Eden, heeft gisteren zijn vacantie onderbroken en is naar Londen terugge keerd, alwaar hij zijn collega's lord Hali fax, Duff Coope en Hore Balisha bijeenriep, om den toestand in 't Verre Oosten te be spreken. Alle mogelijke middelen werden door de ministers onder de oogen gezien, om te trachten een vreedzame regeling van de situatie in Shanghai te verzekeren. Tevens werden maatregelen overwogen tot bescher ming van het leven en de eigendommen der Britsche onderdanen in Shanghai. De Britsche vice-admiraal. die het bevel voert over de oorlogsschepen in de Chinee sche wateren, heeft volmacht ontvangen, om een beslissing te nemen omtrent alle troepenbewegingen, welke hij noodzakelijk mocht achten. Men schijnt niet besloten te hebben, in Indië gestationijeerde troepen te reqttiree- ren, aangezien de Britsche concessie niet is aangevallen. Nog zesduizend Britsche onderdanen be vinden zich te Shanghai. Een contingent van bij de duizend soldaten is onder weg naar Shanghai en het is zeker, dat nieuwe versterkingen zullen worden gezonden, in dien de toestand zou verergeren. Soortge lijke maatregelen zullen genomen worden mpf betrekking tot de oorlogsvloot. Men meent te weten dat de ministers ook het meer algemeene aspect van 't Japansch- Chineesche conflict onder de oogen hebben gezien, doch het is duidelijk, dat men zich weinig illusies maakt omtrent de kansen op een vreedzame regeling en vreest, dat 't conflict een zeer grootcn omvang zal aan- In Britsche diplomatieke kringen herin nert men eraan, dat de Britsche regeering heeft aangeboden, iedere bijdrage tot oplos sing van het geschil te doen, die de par tijen zouden wenschen en dat de regeerin gen van Frankrijk en de Vereeniede Staten waarmede Londen voortdurend overleg pleeet. dezelfde bereidheid toonen. Tn Chineesche krins-en te Londen acht men het niet uitgesloten, dat het conflict door China voor den Volkenbond zal wor den gebracht. DE DEELING VAN PALESTINA De mandaatsoommissie gereed De mandaatscommissie, die sinds drie weken in bijzondore zitting te Genève bijeen is geweest om over het Palestijnsche vraag stuk te beraadslagen, heeft practisch haar werkzaamheden beëindigd. Zij zal uiteengaan na een rapport te heb ben uitgewerkt, waarvan de Volkenbond in de zitting van 10 September kennis zal nemen. De mandaatscommissie zou voorstellen, dat een overgangsregime, dat zoo noodig zekere wijziging met zich mee zou brengen, zou voorafgaan aan de verwerkelijking der deeling, welker modaliteiten dan kunnen worden bestudeerd onder alle voorwaarden van kalmeering. die de hervorming eischt. ONGEREGELDHEDEN OP MAURITIUS Op het Britsche eiland Mauritius zijn on geregeldheden ontstaan, tengevolge van werk conflicten op de suikerplantages. De politie en de troepen zijn gemobiliseerd, teneinde op eventueel e ernstige gebeurlijkheden voorbe reid te zijn. In sommige gebieden zijn oproeren ont staan, Suikerriet werd in brand gestoken, tramlijnen werden vernield, terwijl veel fa brieken tot sluiting werden gedwongen. De politie heeft van de vuurwapenen ge bruik gemaakt om de stakers, die tot geweld waren overgegaan, te bedwingen. MOORDEN IN PALESTINA De onrust in Palestina blijft voortduren; er zijn weder verscheiden slachtoffers gevallen. Te Beisan i6 een Arabisch politieman in zijn woning doodgeschoten. Te Tiberias werd een bom geworpen in een slagerij. Deze ont plofte zonder dat personen werden getroffen Te Gaza is een gevecht geleverd tusschen politie en Arabieren. Te Tulkaram werd een Arabisch fabrieksarbeider gedood en te An karen werd een politieman vermoord. „TROTZKISTISCHE SABOTEURS" Te Moskou deelt men mede. dat een cen trum van Trotzkistische saboteurs en spion nen ontdekt is in de hoogste kringen van het departement van economische zaken. Ivan Kraval, de chef der afdeeling voor economische en sociale statistieken der sov jet-unie. is met andere ambtenaren gevangen genomen. De geheele staf van het economisch insti tuut van Saratof is aangeklaagd wegens volksvijandige actie. De censuur in Duitschland Gestraft wegens lectnurversproiding Voor de bijzondere rechtbank te Berlijn hebben vier personen terecht gestaan onder beschuldiging een door Thomas M a uan den rector der universiteit van Bono gezonden open brief te hebben vermenig- uldigd en verspreid. M a n n heeft dezen brief geschreven, toen de rector hem het eeredoctoraat der jniversiteit heeft ontnomen. De beschul digden werden veroordeeld tot gevangenis straffen van rnegen maanden en vijf maan den. DE VERDWENEN POOLVLIEGERS De sovjet-Russische ambassadeur te Washington heeft een telegram uit Moskou ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de radio-stations te Moskou en Irkoetsk zwakke seinen hebben opgevangen, die, naar en meent, afkomstig zijn van Lewa- e f s k i. Men tracht thans vast te stellen of het radio-station van het Amerikaansche leger in Alaska en de Canadeesche stations deze zelfde signalen eveneens hebben opgevangen. De poging van Mattern, om de sovjet- Russsische vliegers op te sporen, is uitgesteld wegens de dreigende weersomstandigheden. NOODWEER IN HET TATRA-GEBERGTE Sedert twee dagen woedt in het Tatra- gebergte (Polen) een hevige storm, welke vergezeld gaat van zware onweders, die den dood van zeven personen hebben ver oorzaakt, terwijl elf personen werden ge wond. Talrijke huizen zijn afgebrand. Bovendien zijn tengevolge van den storm alle verbin dingen tusschen de in de bergen gelegen plaatsen verbroken. GEMENGD NIEUWS DOODE VISCH IN DE LINGE Eenige dagen geleden heeft de Doode Lin- ge, die boven het dorp Zoelen in de Linge uitmondt, vermoedelijk een dosis vergif mee gevoerd, want vanaf de plaats van uitmon ding der Doode Linge is de Linge over enkele kilometers van haar vischstand beroofd en deze drijft thans half rottend aan de opper vlakte. Onder het puibliek, in het bijzonder onder de pachters van het thans vergiftigde visch' water, heerscht groote ontstemming. Men ve moedt, dat een of andere fabriek chemische stoffen op de doode Linge afgevoerd heeft, tegelijk met gewone afvalproducten. Het schijnt dat alleen een langer verblijf in dit water voor de visschen doodelijk is, want enkele visschers bewaren hun visch voor het uitventen tijdelijk in een vischkaar, die in het vergiftigde deel der Linge ligt. Hierdoor rijst de vraag of het gebruik van de vergif tigde visch schadelijk is en zoo ja, of verblijf in het vergiftigde water de visch ook onge schikt maakt voor de consumptie. EEN MERKWAARDIGE BABY Hart ligt onbeschermd buiten de ribben De doctoren te Riga staan met stomheid geslagen over een kindje, twee weken oud, en welks hart aan den buitenkant van het lichaampje zit. Het kind is vari een 20-jarige vrouw. Het hart zit niet in de borst, maar ligt onbeschermd buiten de ribben en alleen de opperhuid bedekt het. Het kloppen van het hart is duidelijk te zien en het hart kan men bijna in de hand nemen. Onder deze omstandigheden scheen er weinig hoop te bestaan, dat het kind de geboorte lang zou overleven. Maar het groeit thans normaal en men heeft alle voorzorgsmaatregelen ge nomen om het hart te beschermen, o.a, ie er een 6peciale allnminiumbescherming omheen aangebracht. De doctoren verkla ren, dat deze abnormaliteit veroorzaakt is door de onvoldoende lengte der ribben, dr het borstbeen niet bereiken. Indien het hart zich even normaal blijft ontwikkelen ah het lichaam, is er geen enkele reden aan te wijzen, waarom het kind niet verder zou opgroeien. Alleen zal het nooit aan spel letjes mee kunnen doen of handenarbeid verrichten. KIND ONDER EEN DORSCHMACHINE Te W a a 1 w ij k is het zesjarig zoontje van den heer J. B. bij het spelen onder een door een tractor voortbewogen dorschmachine ge raakt. Een achterwiel ging het kind over hoofd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Den vervoerder treft geen schuld. Vrachtauto rijdt een winkel in puin Gistermorgen omstreeks half zeven hoor den de bewoners der perceelen no. 42 en 40 op Fellenoord te Eindhoven, plots een dave renden slag; het huis schudde op zijn grond vesten, meldt de „Meierijsche Crt." Een zeswielige vrachtauto, trailer met lan gen aanhangwagen beladen met 6 tonvaten bier. afkomstic uit Leiden, bestuurd dooc chauffeur A. F. van N., kwam van deu Boschdijk gereden en begon op den engen ;evaarlijken draai Fellenoord te slippen. Do anhangwagen, die nogal vaart schijnt te hebben gehad en achter zwaar geladen was, schoot hot trottoir op, en ramde met geweid den kruidenierswinkel van wed. F. v. Moll ernstig, dat de auto door de vitrine boor de en zich tusschen de toonbank en muren vastreed. Een geweldige ravage werd hier aangericht Een zeer gelukkige omstandigheid was dat zich od 'dat vroege uur niemand in deu inkel bevond. Onmiddellijk werd de bouwpolitie gewaar schuwd. die om de vastgereden auto te be vrijden, de borstwering onder de verbrijzelde vitrine deed opruimen, en de auto pjr takel- waeen er uittrok. Eerst toen was de aange richte schade goed te overzien; de toonbank was door den binnenmuur gestooten kwam op de trap uit; een vleeschmachirio werd in elkaar gedrukt, heel de étalage v brijzeld. een stuk van de zijmuur weggestoo- ten. zoodat het pand, dat tot de daklijst breuken en barsten opliep, moest geschoord en gestut worden. Van 28 meter hoogte gevallen Timmerman levensgevaarlijk gewond Dinsdagmiddag is bij de restauratiewerken aan de R.K. kerk te Meersen een ernstig ongeluk gebeurd. Op een 28 meter hoogen steiger was de 33-jarige timmerman J. A. Smeets, wonende te Meersen, bezig met het 'crrichten van herstellingswerken aan deze kerk. Door onbekende oorzaak stapte S. plot seling mis en stortte omlaag. Hij kwam met zijn rug op een hoop bouwmaterialen terecht, In hewusteloozen toestand werd het slacht offer per auto van den G.G.D. naar het zie kenhuis te Maastricht overgebracht, alwaar bleek, dat hij een ruggegraatfractuur had opgeloopen. De toestand van het slachtoffer is hopeloos. S. is gehuwd en vader van zes kinderen. OP ZIJN VROUW GESCHOTEN De arbeider K. te Oss leefde al langen tijd op gespannen voet met zijn vrouw, dio een verhouding had met zekeren van den II, Reeds meermalen was het tusschen K. en van den H. tot handtastelijkheden gekomen, doch dit had nimmer tot ernstige gevolgen geleid. Gisteren was van den H. weer bij de vrouw van K. op bezoek geweest, hetgeen K. ter oore was gekomen. Bij zijn thuiskomst haal de K. een revolver voor den dag en loste van vlakbij een schot op zijn vrouw, dat wonder boven wonder geen doel trof. Op het geluid van het schot snelden huisgenooten en buurtbewoners toe, en hielden den woeden den man in bedwang. De gemeentepolitie werd gewaarschuwd en deze ging over tot de arrestatie. Op het politiebureau werd K. aan een verhoor onderworpen. Hoewel hij bleef ontkennen het schot te hebben gelost, is hij voorloopig opgesloten. Doordat twee veulens op den drukken rijksstraatweg ArnhemNijmegen onder E 1- d e n aan hun geleiders ontsnapten en midden op den weg sprongen, kwam de veertigjarige heer N. N. uit Nijmegen, die juist op zijn mo tor passeerde, met de dieren in botsing. Hij sloeg van ziin motorrijwiel en kwam met een harden smak op den betonweg terecht, waar hij bewusteloos bleef liggen. Dr. Zeijdner uit £,lst verleende de heer N., die een ernstige schedelbreuk en een schou derfractuur hal bekomen, de eerste genees kundige hulp, waarna het slachtoffer in zeer zorgwekkeriden toestand per ziekenauto naar het Wilhelmina-ziekenhuis te Nijmegen werd vervoerd. Tegen den landbouwer H. en zijn knecht heeft de politie proces-verbaal opgemaakt. 1 WIELRIJDER DOODGEREDEN Te Zevenbergen is een tot nu toe on bekende wielrijder uit Rotterdam door een vrachtauto, bestuurd door zekeren K. uit Ze venbergen, aangereden. Het slachtoffer kreeg een zeer ernstige hoofdwonde en overleed enkele oogenblikken na het ongeluk. De man ./as naar schatting ongeveer veertig jaar oud. U kunt zich niet ten volle aan Uw arbeid wijden, wanneer neuralgie en lusteloosheid dat verhinderen. Onthoudt goed stilt en voorkomt pijnen! A|es y Instantine Miliumi'Door K. NOREL .(3 HOOFDSTUK II Een haven vol schepen. Ze liggen boord aan boord en ïoer aan steven; ze glanzen van verf en de reuk van de ■teer slaat van de boorden af. De zeilen zijn gerold en de Wimpels klepperen nieuw en frisch in de toppen van de mas ten. Op de dekken liggen stapels versch getaande netten en ïn de ruimen staan de leege haringtonnen en de volle vaten piet zout. De buizenvloot is zeilree. Over de stad galmt de bronzen stem van de Sint Pancras. 'De burgers luisteren naar die roep. Ze gaan op de hooge itoren toe, die als een wachter uitziet ver over de havens en wallen, over de landen en de zee. Ze betreden de kerk pan zijn voet. De kerk loopt vol op Buisjesdag. Al het scheepsvolk, dat 'straks het zeegat kiezen zal, is nu bijeen om de zegen te ont vangen voor de Groote Visscherij; de vrouwen en de dochters komen mee bidden om bescherming voor de mannen op de Wilde zeeën, en de reeders zijn er op hope, dat hun vloten ppgedeerd mogen svederkeeren yan de verre reis. Heel .de burgerij der stad is naar de Zuiderkerk getogen, want wie is in Enkhuizen niet verbonden met de visscherij en wie zal dus op Buisjesdag de kerk verzuimen? Thans buigen zich de knieën en de hoofden. De priester zegt de schietgebeden aan Maria, en het murmelend antwoord van de schare „bidt voor ons" is als de doffe branding van een kalme zee. Het Heilig Sacrament wordt rondgedragen, de communie uitgereikt aan vele honderden. Het knapenkoor zingt met klare stemmen: Laus Domine, Gloria in Excelsis, Lof zij den Heer, Hem de heerlijkheid in eeuwigheid. De zang ruischt door de hooge beuken, kaatst tegen verre witte wandenDe pastoor spreekt zijn beminde geloovigen .toe. Hij roept de bescherming der heiligen in, wijst op de liefde van de Moeder Gods. Het kerkelijk ceremonieel legt beslag op de hoorders. Er Is devotie in de kerk. Nu gaan de breede deuren weer wijd open en stroomt het kerkvolk naar buiten. De knapen van het koor en de jongens die de wijkwast droegen, hebben de wijde mantels van hun schouders laten glijden en met dat kleed hun kerkelijke waardigheid. Ze rennen door de kromme straatjes naar het wijde plein, dat op Buisjesdag vól staat met kramen. Ze maken een grimas achter de rug van een kwakzalver, die een dikke boer hardhandig een kies uit de kaak wringt en ze mikken keitjes op de punthoed van een goochelaar. Ze schooien bij royale zeelui om een potteke biers. Net zoo vol als straks in de kerk is het nu op de kermis. De kooplui prijzen hun waren zwetsend aan. „Hier vrouwe, een kleedje geweven door een Perzischen Sjah! Ah, jonkman, ik biede U aan een rapier van Lotharingsch staal met een gevest, gesmeed door den besten wapensmid uit Syracuse!..u«" «Burgers en buitenlui, y/aj ik u bidder* mag, koopt deze allerfijnste linnen uit Vlaanderen." Het volk gaat langs de kramen. Het hoort een vedelaar het nieuwste nieuws vertellen: De Franschen hebben oorlog gemaakt met den koning. Zij zijn door den graaf Van Egmond verslagen bij St. Quentin. De Lutherye wint veld. In Enge land en Schotland wil men niets meer weten van de Moe derkerk. In Frankrijk zijn duizenden ketters. In Vlaanderen preeken kettersche leeraars in velden en bosschen De zeelui heffen hun schuimende glazen en voor het op* geslagen vensterluik van de taveerne zitten jonge kooplui bij groote roemers fonkelend.e wijn. Ze zwaaien naar boerinnekes en die lachen blozend uit hun witte kappen; ze tikken een Enkhuizer deerntje op de schouder, en deze loost een gilletje van schrik en plezier. En straks gaan de jonkmans met de meisjes op de planken vloer, die voor de taveerne is geslagen. Ze dansen een boeren- wals en de Schotsche trye. Een schipper knijpt een meisje in haar wang en fluistert aan haar oor: Tot de herfst, als de vloot weer thuis is. En een koopmanszoon maakt onder het dansen met een boerinnetje een afspraak voor de avond. Tegen de noen slinkt de drukte op het kermisplein. Nu gaan de poorters naar hun huizen voor het feestmaal. Het is bij de schippers en het ander varensvolk een afscheidsmaal. Het is in de koopmans- en de reedershuizen een eten en drinken op goede vangst en behouden thuiskomst. En het boerenvolk, dat zijn verwanten wegbrengt, eet in de taveer nen of op de groene bermen van de wallen en somtijds op de dekken van de buizen. Daar eten Outjert Bankerts en zijn vader en moeder ook. Vanmorgen heeft Bankert Outjers zijn ruin voor de tent wagen gespannen, de boer is op de bok geklommen, zijn zoon paast hemz achterip zat de boerip en sias een groote olunje- zak gestouwd. Outjert zal gaan varen vandaag. De boeren-* zoon wordt visscher en de boer met de boerin zullen hem wegbrengen naar stad en naar het schip, nadat hij eerst de zegen van de Heilige Kerk ontvangen heeft. Tot deze tijd toe was het rustig aan de buizenhaven. Maar nu, na de middag, deunt het er van menschen. Geen besje blijft bij het spinnewiel als de vloot zee kiest op Buisjesdag. en van heinde en ver is ook het boerenvolk gekomen, want Outjert Bankerts is heelemaal geen vreemde eend in de bijt van West-Friesland. Er is in heel dit gewest haast geen boer of hij heeft een zoon of broeder bij de visscherij. De boe ren blijven geen landlieden meer sinds de zee trekt. Ieder jaar gaat een grooter buizenvloot naar de oceaan en varen meer karveelen uit. Enkhuizen heeft al lang geen manvolk genoeg om al die schepen te bemannen, al groeit de stad ook met het jaar. Uit Grootebroek en Venhuizen komen de schip pers en matrozen, uit Westwoud en Wervershoof. tot uit Spanbroek en Opmeer. Vroeger leefde dit volk achter zijn dijken en in zijn polders. Nu vaart het op de wereldzeeën. Het vischt bij Schotland en Noorwegen, op de kusten van Bretagne en van Engeland. Het vaart op de" koopvaardijvloot naar Oostland en naar Spanje, naar Turkije en naar Grie kenland. En vandaag zijn de boeren en boerinnen in de stad om hun zonen uitgeleide te doen. Daar gaan de varenslui aan boord met plunjezak en bulster* Men hoort snikken bij een loopplank, men ziet betraande oogen. Maar als de kabels los zijn en de schepen glijden naar de havenmond, dan zijn de tranen gedroogd en wuiven vele handen een blijde afscheidsgroet. En op de schepen gaan de mutsen af en jodelen de matrozen. Ze varen uit, op hoop vani zegen! [(Wordt vervolgd]]

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2