KOLONISTEN IN ARGENTINIË Op bezoek bij Mevr. N. Klein-Sprokkelhorst DINSDAG 17 AUGUSTUS 1937 TWEEDE BLAD PAG. 8 De heer J. Verkuyl spreekt voor een drukbezochte vergadering Mededeelingen door een ervaren boer aan een belangstellend gehoor ISTERAVOND hield de enkele we- ken geleden opgerichte Chr. Ver. voor Emigratie en Kolonisatie in Z.-Ame- rika in gebouw ,,Dc Eendracht" te Rot terdam een zeer druk bezochte buitenge wone ledenvergadering, die ook door tal rijke niet-leden uit Rotterdam en dorpen in den omtrek bezocht werd. De voorzitter, de heer T. El sin ga, opende met een zegen te vragen en riep onder de r.anwezigen ook den directeur van Maatschappelijk Hulpbetoon. Mr. G. E. van Walsum. die liet Rottenlanische Gemeente bestuur vertegenwoordigde, eon hartelijk welkom toe De vergadering was belegd om den heer J. Verkuyl, secretaris der Hollandsche Ko lonie te Tres Arroyos (Argentinië) gelegen heid te geven om te spreken over het leven der kolonisten en de emigratiemogelijkhe den in Argentinië. De heer Verkuyl, waardeerend de christe- lijké activiteit die uit de oprichting van de vereeniging sprak, noemde het voorlichting geven op dit terrein vol voetangels en klem men, omdat men daarbij vaak verkeerd be grepen wordt. Spr. zegt, dat de Nederlandsche kolo nie te Buenos Ayres en te Tres Arroyos zelf geen belang heeft bij propaganda voor kolonisatie. Wie emigreert naar Argentinië zal het uitsluitend moeten doen voor zichzelf en zijn gezin. Spr. en de kolonie willen hierbij graag voor lichting geven. De artikelen van Ds. A. C. Sonneveldt in ons blad bobben de belangstelling ten zeer ste gaande gemaakt. Spr. schetst Argentinië als een land ne gentig maal zoo groot als Nederland, met 12 millioen inwoners, dus zeerdun bevolkt. De Nederlandsche kolonie woont in een klein gedeelte in het Zuiden van de provin cie Buenos Ayres. De landbouw wordt daar extensief (bear beiding op groote schaal) gedreven. Het systeem is „roofbouw", waarbij echter door gemengd bedrijf gezorgd wordt, dat de grond niet uitgeput wordt, zulks met op den duur toenemende gedeeltelijke om wisseling als weide. De verschillende gewassen, als lijnzaad, mais. aardappelen, tarwe, haver, gerst en kanariezaad. tracht men met nog meer ge schikte soorten uit te breiden. De Argentijnsche regeering tracht er meer en meer naar de landbouwers wetenschappe lijk te doen voorlichten en heeft een organi satie ter verstrekking van zaaizaad. De bier- fabrieken zorgen inzonderheid voor verstrek king van zuivere zaaigerst. Als regel voldoen uitheemsche soorten zaaizaad niet. De inheemsche plant biedt, veredeld den meesten weerstand. Men heeft, in verband met het groote aan tal zonne-uren, het z.g. „dry-farming" systeem. De bestrijding van het onkruid geeft veel moeite. Men doet hier het meeste aan vóór het uitzaaien en als overal is ten slotte een zwaar gewas de bejte wieder. De voornaamste plaag is de vreterij van koperworm, emelt en tarwe-aaltje. De „steenbrand" is de voornaamste be smettelijke ziekte. Ook hiertegen is d< sterkte van het gewas op te voeren. Spr. doet voorts mededeelingen over do oogstmethoden. De voornaamste is die met de groote snij-dorsch-machine, welke door 12 paarden of een tractor door het dood rijpe konen wordt getrokken en het koren in de zakken aflevert, tot 800 zakken per dag. Het graan vervoer gaat met wagens, trokken door 6 tot 8 paarden, naar den trein. De wegen zijn nog niet verhard, maar men werkt daar aan, wat ten voordeele van den boer zal komen. De prijzen worden bepaald naar den wereldtransportprijs. waarvan men door de kranten en de radio voortdurend op de hoogte blijft. Er bestaat ook te Tres Arroyos een graanmolen, die veel graan voor binnen- landsch gebruik opkoopt. Voorts gaat er o.m. veel graan naar Brazilië. Wat do veeteelt betreft, deze is te split- ;en in fokkerij, vetweiderij en melkerij. Ook hierover deelt Spr. tal van bijzonderheden mee. Argentinië bezit een uitstekende rundveestapel en geen geld en moeite wor den gespaard om de kwaliteit op te voeren, inzonderheid ten bate van de reusachtige vleesch-export. Bij de veredeling der scha pen wordt inzonderheid aan de wolproduc tie gedacht. Varkens, geiten en paarden •olgen in belangrijkheid de voorgaande veesoorten op. Zij hebben niet veel waarde voor den export. De tuinderij wordt, net als de melkerij, speciaal rond de groote steden beoefend. De gronden om Buenos Ayres, inzonderheid op de delta, zijn hiervoor zeer goed. Naar Spr.'s meening, zouden onze tuinders daar een goed figuur slaan en op de inlanders veel voor hebben. De levensomstandigheden worden ten on rechte somber afgeschilderd. Spr. brengt hierbij hulde aan de Nederlandsche han delsmissie, onder leiding van Jhr. Van Karnebeek, die voor juiste inlichtingen zorgde en de kolonie in Tres Arroyos be zocht. Wij wonen daar zegt Spr. in kolonie-verband, dat in de Gereformeerde kerkelijke gemeente zijn centrum en bind middel vindt. Er is vereenigingsleven, een cultureele organisatie, een maatschappe lijke organisatie. De kern is er dus. maar wie zich daar komt vestigen en niet met hart en ziel meedoet aan deze gemeen schapsvorming, zal er niet veel plezier beleven. De huisvesting is er eenvoudig. De bouw en inrichting van de huizen hangt ervan af of men er geld voor heeft. De boer zet zijn eigendommen op de nieuw-gepachte gron den. Spr. deelt nog mee. dat Argentinië graag zijn te dunne bevolking wil opvoeren. Voor wie zijn nu de kansen die zich hier aanbieden? Dit is de kardinale vraag. Er zijn menschen voor noodig, die offers over hebben voor zichzelf en hun geslacht Men koope zegt Spr. in elk geval het boek van Van Balen, dat bij Nijhoff in Den Haag is verschenen. Is men voldoende voorgelicht dan dient men uit te maken tot welke groep men behoort. Voor de vrijgezellen is het het allerge makkelijkst om aan den slag te komen. Jongelui met eigen bedrijfskapitaal moe tien eerst een jaar ale knecht werken, al vorens ze zachtjes aan op eigen wieken zullen kuintnen gaan drijven. Voor de arbeidersgezinnen, diie wel de be- nood'igde capaciteit hebben, maar geen mid delen, is de zaak verreweg het moeilijkst Hiervoor is hulp van de Nederlan-dsche re geering of van particuliere zijde noodig. Men kijke hier niet te laoig de kat uit den boom, want dan loopt men kans te laat te komen. Hierbij komt ook de mogelijkheid varn plaatsing van handwerkslieden in de groote steden aan de onde. Deze vereeniginig moet de regeening over tuigen en door wijs beleid, nuchter en zake lijk, de emigratiegedachte trachten te vorderen. Vragen beantwoord Na de pauze heeft de heer Verkuyl een lange reeks hem gestelde vragen beant woord. Spr. zegt daarbij, dat de bemiddelings capaciteit vanwege de kolonie maar zeer beperkt is, doch dat een ander lichaa/m de organisatie van de plaatsing zeer goed ter hard zou kunnen nemen. Het overhevelen uit andere vakken naar het boerenbedrijf, is, naar spr.'s meening, niet uit te voeren. Men moet van jongsaf in de speciale bedrijven zijn opgebracht. Spr. geeft toe, dat de overgang van levens wijze in het eerst niet meevalt, doch dat het klimaat over het algemeen in de streek der Hollandsche kolonie zeer grinstig is en het ten slotte wel meevalt, als men zich heeft aangepast. De emigratie van omstreeks 1880—90 Is vooral mislukt doordat niet de juiste men schen gezonden zijn, inzonderheid geen menschen die met het boerenbedrijf bekend waren. Spr. legt er nogmaals den nadruk op, dal elk emigratiegeval goed voorbereid moet worden vóór men de zee oversteekt, dus anders dan men het vroeger plaoht te doen. De taak van de vrouw is in Argentinië niet in het landbouwbedrijf maar in de huishouding. Het loon van een goedgeechoolden knecht 60 peso (te vergelijken met 60 gulden) boven kost en inwoning per maand, waarbij nog extra verdiensten tijdens den oogst ko men, al naar de capaciteit van de betrok kenen. In zijn slotwoord wees de voorzitter er nog op, dat de Rotterdamsche arbeider, thans door werkloosheid getroffen, meestal zijn jeugd in het boerenbedrijf heeft door gebracht en dat werk nu ziedsgmag zou her vatten en dus wed geschikt is voor de emi gratie naar Argentinië. Spr. beveelt de Vereenrigimg, met haar secretariaat, Justus van Effenstraat 69, al6 bemiddelaarster aan. Men verzoekt ons hieraan toe te voegen, dat van 17 tot 21 dezer mien zich niet aldaar maar bij den heer C. de Haan, Wilgeweerd 25, Rotterdam-Zuid, kan vervoegen om in lichtingen. AMSTERDAM Tentoonstelling Geschiedenis van Amsterdam Ten einde aan de keurcollecties van de .Universiteitsbibliotheek meer bekendheid te geven, vinden sinds eenigen tijd in de ver gader- en expositieruimte van het gebouw. Singel 421, kleine tentoonstellingen plaats. De thans ingerichte tentoonstelling, wel ke van 15 Augustus af gratis voor het pu bliek toegankelijk is, betreft de geschiedenis .van Amsterdam. Ditmaal werd een keuze gedaan uit de uit gebreide collectie werken, welke de Amster- damsche Universiteitsbibliotheek over dit onderwerp bezit. Bij deze keuze werd aan één onderwerp vastgehouden, n.l. de alge- meene geschiedwerken en beschrijvingen van Amsterdam Juist nu in onzen tijd een toenemende be langstelling voor de stad en haar geschiede nis valt od te merken, zal ongetwijfeld deze tentoonstelling bezoek uit de meest uiteen- loopende kringen trekken. Zoowel de oudste geschiedkundige beschrij vingen, dateerend uit het einde van de vijf tiende eeuw, als DUblicaties uit den jongsten tijd treft men aan. Verschillende plattegronden, o.a. de beken- 'de van Cornelis Anthonisz, zijn op de ten toonstelling aanwezig. Dat reeds in de zeventiende eeuw de be hoefte werd gevoeld aan reisbeschrijvingen, blijkt uit den inhoud van de aanwezige Vitrines. Ook „reisgidsen" uit volgende perioden ge ven een duidelijk beeld van Amsterdam uit .vroeger jaren. Aan de bekende geschiedwerken, o.a. van .Wagenaar. Ter Gouw en Prof. Dr. H. Brug- mans., alsmede aan de publicaties van het genootschap „Amstelodamum" is evenzeer plaats ingeruimd. De tentoonstelling welke tot en met 15 October blijft, biedt een zeer bijzondere ge legenheid, om op snelle en overzichtelijke wijze kennis te nemen van de geschiedenis van de hoofdstad. De expositiezaal van de UniversiteiVsbiblio theek, Singel 421, is daartoe dagelijks ge opend van 9 uur 30 tot 17 uur: na 1 Septem ber tevens van 19—22 uur des avonds. De toegang is geheel gratis. DEN HAAG Ds. S. v. Dorp Ds S. v Dorp, predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier, die geruimen tijd door ongesteldheid verhinderd was zijn dienstwerk te verrichten, is Zondagmor gen in de Kloosterkerk weer voor de gemeente opgetreden. Voorloopig mag Ds v. Dorp slechts eenmaal op een Zon dag voorgaan. De gemeente was in grooten getale opge komen. Ds v. Dorp bediende het Woord uit Ps. 5114 en 15. Hij bracht in het begin zijner predikatie zijn langdurige riekte in herinnering. Na maanden van zwijgen mag hij ongedacht, maar dankbaar weer Gods Woord aan de gemeente brengen. Hij dankte haar ook voor de ondervonden belangstelling tijdens zijn ziekte. Na de prediking werd Ds v, Dorp 'de ARRESTATIE VAN EFFECTEN-DIEF Amsterdamsche bankbeambte was op x'n qui-vivc Een waardevol signalement 's-GRAVENHAGE. 18 Augustus. Zoo als wij in enkele edities reeds meld den, zijn twee Haagsche rechercheurs er in geslaagd in Amsterdam de hand te leggen op den 38-jarigen inbreker T. H. R. D., alhier woonachtig, die hier ter stede in de De Carpentierstraat eenigen tijd geleden zijn slag had we ven te slaan. Op 8 Juni namelijk had hij in genoemde straat van de gelegenheid gebruik gemaakt een woning binnen te dringen, waarvan de 'bewoonster omstreeks het middaguur even vertrokken was om haar dochtertje uit' school te halen. Bij haar terugkomst be merkte zij weldra dat ze het slachtoffer ge worden was van de nalatigheid om de straat deur op het' nachtslot te doen. Een geld kistje met eenige effecten, dat in haar slaap kamer stond, was sDOorloos verdwenen. Gelukkig was zij in staat de nummers aan de politie mee te deelen, zoodat in allerijl de verschillende bankinstellingen konden worden gewaarschuwd voor het geval de dader een poging zou ondernemen om de waardepapieren in klinkende munt om ve zetten. Aanvankelijk waren alle opsporingspogin gen tevergeefsch. Totdat j.l. Vrijdag bij een Amsterdamsche Bank op het Damrak de ge stolen effecten ter verzilvering werden aan geboden. De betrokken bankbeambte aarzel de geen oogenblik en svelde zich direct on opgemerkt met de Amsterdamsche recherche in verbinding, die den man aanhield. Hij ontkende evenwel iets met diefstal te ma ken te hebben en zeide voor een onbekenden vriend een dienst te hebben villen bewijzen. Inmiddels had de Amsterdamsche politie contact gezocht met haar Haagsche colle ga's, wien uit een andere effectendiefstal een signalement ter beschikking stond. Met dit signalement togen zij naar ds hoofdstad, waarop bleek, dat het wonder wel klopte. Toen daarna ook nog het regu van een effect van een vorige diefstal op hem gevonden werd, waren er voor de re cherche termen voldoende om den gearres teerde mee naar Den Haag te voeren. D^ mam blijft ontkennen, zoodat de politie zich voorloopig nog even met het zoeken naai den onbekenden vriend zal beeig houden. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat de eerste diefstal, die slechts 1 effect be trof, beter slaagde dan die in de De Car pentierstraat, daar het den dad er toen in derdaad mocht gelukken, het papier te ver zilveren. Zoodra de bank evenwel door had, dat de zaak niet zuiver was, heeft zij de po litie opgebeld en het signalement van den aanbieder opgegeven. Deze moeite is thans beloond geworden. zegenbede uit Ps. 134 3 toegezongen, waar voor hij met een enkel woord dankte, waar in hij allen betrok, die in de achterliggende maanden van beproeving en Goddelijke uit redding van hun medeleven hadden doen blijken. De godsdienstoefening werd o.a. bijge woond door den heer L. F. Duymaer van Twist, lid van de Tweede Kamer. Tegen het gokken in cafe's Men meldt ons uit Rotterdam: De politie, die toezicht houdt op de drank wetlokaliteiten, bezit reeds lang de bevoegd heid om op te treden tegen caféhouders, die gelegenheid geven tot gokspelen, b.v. door een vervroegd sluitingsuur voor te schrijven. Van deze bepaling is nooit gebruik gemaakt Den laatsten tijd kwamen echter herhaal delijk klachten binnen, dat er in café's gele genheid werd gegeven om deel te nemen aan weddenschappen on paardenrennen in het buitenland. Bepaalde bookmakers waren steevast in bepaalde café's te vinden en toen een stadgenoot zich kort geleden had schul dig gemaakt aan verduistering van een vrij groot bedrag om de verliezen, die hij bij dit gokken had geleden, goed te maken, achtte de politie het ge.wonscht hier verder een stokje voor te steken. Verschil lende caféhouders kregen een waarschuwing, dat indien zij bepaal de book makers verder in hun lokaliteit toelieten hun bedrijf uit te oefenen, zij gestraft zou den worden met een vervroegd sluitingsuur. Over het algemeen heeft men zich deze waarschuwing ter harte genomen, doch de caféhouder D. van het café De Kleine Kroon op het Hofplein stoorde er zich niet aan. Aangezien hier juist een centrum was van de gokkerij heeft de politie nipt geschroomd drastische maatregelen ve treffen. Met ingang van Zaterdag j.l. is het bedoel de café voorloopig gedurende 14 dagen ge dwongen om 's avonds 6 uur te sluiten. Alleen gedurende de eerste twee dagen waarop dit besluit geldig was heeft vermoe delijk de caféhouder reeds zooveel verlies geleden, dat hij en anderen zich wel zullen wachten ooit meer een bookmaker toe te laten. DE PRINSENMOLEN Proefobject voor verbetering van de bemalingstechniek met behoud van de windkracht Men meldt ons uit Rotterdam: Het zal wandelaars en fietsers langs het „Rottepaadje" (tusschen Rotte en Hillegers- bergsche Voorpias) opgevallen zijn, dat den laatsten tijd op een stukje weiland naast den Prinsenmolen een hooge mast is opge steld, waar bovenaan één en ander geheim zinnigs bevestigd is, dat met naar de aarde afloopende draden verbonden is. „Men" weet daar van te vertellen, dat dit met meetproeven verband moet houden: proeven nl. voor het mefpn van de wind sterkte op de wieken van den molen. Wat hiermee aan do hand is. wordt thans nader bekend. De Prinsenmolen is. nadat ze eigendom van het Hoogheemraadschap Schieland ge worden is, den laatsten tijd proefobject ge worden voor technisch-wetenschappelijke studie, met het doel de windmolens zoodanig te verbeteren, dat het rendement ervan groot genoeg is om verdere motoriseering van de polderbemaling te voorkomen en zoo ertoe mee te werken, dat deze ons Hol- landsch landschap sierende bouwwerken behouden blijven. De windmetingen aan de Prinsenmolen rijn door twee jonge ingenieurs uit Delft, die van het wiekenvraagstuk een uitvoerige studie hebben gemaakt, uitgevoerd en wijl men in verband daarmee aan het mo- lenwerk zelf belangrijke verbeteringen aan bracht, met dit resultaat, dat reeds nu ten gevolge van wijziging van het scheprad reeds bij een windsnelheid van 6 inplaats van 8 meter kan worden gewerkt, zijn de bedoelde ingenieurs thans zóó ver gevorderd dat rij een bet ideaal nabij komende molen wiek hebben gevonden, nl. de weer verbeter de „Dekkerwiek". waarmee de Prinsenrao- len nu vermoedelijk wel spoedig zal worden uitgerust. Het gaat hierbij, als wij het goed vatten, om een wiek, die het historisch beeld zoo veel mogelijk getrouw blijft, maar waarop de uitkomsten dor moderne aerodynamiek rijn toegepast, zoodat de windmolen beter dan vroeger zijn werk kan doen Het is aardig te weten, dat de Prinsen molen, zelf een opmerkelijk deel vormend van Hollandsdh landschapschoon, een be langrijke rol speelt in het wetensohappelijk- technische streven om de schoonheid van de Hollandsche molen te doen accordeeren met de eisohen van de huidige bemalings- en maaltechniek. De wichelroede-deskundige die te Gouda zulke frappante dingen onthulde De verschillende persberióhten over de zeer belangrijke proeven welke door de wichelroede-deskundige, Mevrouw N. Klein Sprokkelhorst uit Zeist, te Gouda waren verricht, waarbij de ligging van een compb van onderaardsche gangen uiterst nauwkeu rig werd aangegeven, gaf ons aanleiding een bezoek ten huize van Mevrouw Klein Sprokkelhorst te brengen. Vrijdagmorgen bezochten wij deze dame aan hare woning, gelegen aan de rustige Professor Lorentzlaan 83 te Zeist. Hoewel Mevrouw Klein Sprokkelhorst op dit morgenuur druk aan hare huishoudelijke bezigheden was, werden wij onmiddellijk gastvrij ontvangen en verkregen, met meeste bereidwilligheid, de navolgende bij zonderheden. De echtgenoot, met wien Mevrouw reeds elf jaar gehuwd is, de heer L. A. Klein Sprokkelhorst, is eigenaar van een tech- nisch-bureau en belast zich in het bijzonder met het boren van pqpapen. De heer Klein Sprokkelhorst, die wij eveneens ontmoetten, verklaarde ons, dat hij voorheen vaak ernstige moeite had om, bij pompboringen, zuiver drinkwater te ver krijgen. Bovendien wist hij niet vooruit op welke diepte een waterader aanwezig was. De vertegenwoordiger der „Sihi-Pompen" Maatsohappij, met wien de heer Klein Sprok keihorst, thans ongeveer een jaar geleden, over dit euvel sprak, adviseerde hem het eens met de wichelroede te probeeren, waar mede deze vertegenwoordiger persoonlijke er gunstige resultaten had bereikt In denzelfden geest sprak de hoofd-ver- tegenwoordiger van bovengenoemde onder neming, die zelf wichelroede-looper is. De heer Klein Sprokkelhorst, die zeer gereserveerd tegenover deze mededeeling stond, nam de proef met een houten wichel roede (boomtak), doch zonder eenig resul taat. De vertegenwoordiger der „Sihi-Pompen" zeide daarna tot Mevrouw Klein Sprokka?- horst; „Probeert U het eens Mevrouw, mis schien bent U „wichelroedebegaafd", als dat zoo is, kunt U het zonder inspanning verrichten". Mevrouw voldeed hieraan, nam een taaie tak, die ln driehoeksvorm werd gebogen, hield deze met beide handen vast en aan stonds sloeg de wichelroede door en wees op het terrein, achter de woning gelegen, een waterader aan. „Hierna heb ik", zoo zeide Mevrouw Klein Sprokkelhorst ons, „tallooze malen mijn man geholpen als hij grondboringen moest verrichten en steeds heb ik hem zonder moeite kunnen aantoonen waar en op wel ke diepte een waterader aanwezig was''. Door het zeer veelvuldig gebruik werd de gebezigde houten wichelroede minder doelmatig en daarom door een metalen ver vangen. Dit voorwerp bestaande uit een stevig koperdraad van eenige millimeters dikte en van ongeveer een meter lengte, dat door den heer Klein Sprokkelhorst in een dub bele spiraal was gebogen, werd ons door Mevrouw getoond. In de huiskamer demonstreerde Mevrouw hiermede in ons bijzijn en toonde ons aan waar, onder het huis, een waterader loopt en op welke diepte. Terwijl Mevrouw Klein Sprokkelhorst de wichelroede stevig met beide handen om vatte zeide zij: „Nu concentreer ik al mijn gedachten op „water". Onmiddellijk hierna sloeg de wi chelroede, die Mevrouw voor zich uit hield omhoog. „En nu concentreer lk al mijn gedach ten op „diepte", vervolgde Mevrouw, „elke slag, van de wichelroede is 5 meter. Terstond sloeg de roede tweemaal om hoog. „Het water zit hier dus tien meter onder den grond", merkte Mevrouw op. „Nu concentreer ik mijn gedachten op 1 meter diepte", ging Mevrouw voort en, tot onze verbazing, sloeg de wichelroede tien maal naar boven „ziet U wel dat het precies klopt", besloot Mevrouw. „Nu wil ik hier op deze zelfde plaats nog even mijn gedachten, concentreeren op „onderaardsche gang'', sprak Mevr. Klein Sprokkelhorst. Vol aandacht bleven wij op de wichelroede staren, doch het instrument bleef onbewegelijk in de handen van onze deskundige en reageerde absoluut niet. „U ziet dus, dat hier in dit terrein geen gangen aanwezig zijn", zeide Mevrouw. Tenslotte deelde Mevrouw Klein Sprok kelhorst ons nog mede: „Ik ben Christelijk opgevoed en sta niet sympathiek tegenover het spiritisme. Ik beschouw mijn wichelroede-begaafd heid eenvoudig als een natuurgave, die ab soluut niets met spiritisme of occultisme te maken heeft". .,Over die Goudsche kwestie had ik al meermalen iets gelezen. Onlangs moest ik met mijn man naar Leiden. Wij besloten eens even in Gouda te gaan kijken, met het U bekende gevolg. Ik weet zeker, dat alles daar eenmaal gevonden zal worden zooals het door mij is aangegeven. Er is geen twijfel mogelijk." Met een handdruk namen wij van dit sympathieke en gastvrije echtpaar afscheid in de overtuiging, dat de hulp van deze begaafde dame nog wel vaker zal worden ingeroepen. AMERIKAANSCHE HANDELSBERICHTEN NEW-YORK, 16 AUGUSTUS No. 2 Roodo winter RQGGE. Can. W. no. 2 MEEL,. Sprlngclear ...JP^ KATOEN. De markt opende nauwelijks p"Vysh. tot 15 p. lager en stil, daalde op ttlegramnu van Liverpool, wegens berichten van regen deelen van Oost en Zuld-Texas, herstelde t< lo wegens dekkingen. Slot was prjjshh. 10.57 10.65 10.22 10.34 dtiks Middling Upland KOFFIE. Do termijnmarkt ireshoudend, daalde op verkoopen door Eur slehulzen. Later herstelde de .-kt engevolge van aankoopen door handelaars. Slot i prijshoudend. no. 7 loco 99^ tos no 4 loco 1% u% SUIKER. Slot nauwelijks prijshoudend. Nieuw contract; September i.i6 1.17% Maart j.26 1.27% RUBBER. Slot nauweiy.es prijshoudend. September i8.ll 18.28 October is.24 18.34 CHICAGO, 16 AUGUSTUS TARWE. De termijnmarkt opende prUsh. tot c. lager, daalde op verkoopen door commissie hulzen, wegens hedge-aanbod en in s mpathie prljsh. Slot Vc 111% 1111% 112% 112% September December n MAIS. De termijnmarkt opende~vast en *1% hooger, steeg op aankoopen voor plaatselijke r kening. De vermindering van den zichtbare voorraad werkte de stijging in de hand en d markt sloot vast. September 99— 98% December 68% 66% HAVER. Slo prijshoudend. September 29% 19% December 29% 29% ROGGE. Slot nauwelijks prijshoudend. September 81— 83% December 78% 79% PROVISIEN. Slot nauwelijks prijshoudend. Reuzel: Prima W Steam loco 11.87% 11.91» September 11.42% 11.45 Varkens: 160-230 pd. 12.75 12.85 240-325 pd. 11.75 12. BUENOS-AY1RES, 16 AUGUSTUS Slot Vor. slot TARWE per September 13.58 13.65 October 13.20 13.32 MAIS per September 6.52 6.57 October 13.20 13.32 MAIS per September 6.5" 6 57 October 6.54 6.58 HAVER loco 6.— 6.— LIJNZAAD per September 15.80 is. October 15.74 15.97 RIVIERBERICHTEN HANS WEERT, 16 AUGUSTUS ROTTERDAM: Telegraa 3. st; Zaanbrug Kar- bach: Eugenie, Katoen: Maria, Broeken; Adria ns, Konings; Elisabeth, Bons; Helena, de Vis >r; Hollandia, Kruit; Onderneming, van Hoeve; ttentie. Krul; Vondota, Vlot. STEEN WIJK: 2 Gebroeders, Meln DORDRECHT: Morgenster, v d Heuvel SCHIEDAM: Goede gunst, den Boef BALLEGOOY: Ambulant, de Waal STAD HARINGVLIET: aco, Kellzer MIDDELBURG: Jeannette, Vermeulen: WERKENDAM: Overneming;, de Waal ASSEN: Deo Juvente, Hoogeveen DORDRECHT: Alpha, Stout DUITSCHLANDGoya, Alblas; Baden 24. Jas- ?rs; Adriana, Grinwls; Avance, Meijer; Orca, Verbeeck. EMMERIK, 15 Augustus. Gepasseerd vóór 12 uur en bestemd voor: DUITSCHLAND: st. Tllly; Jenja, Drost at.; 'ina, v. Wijk; Excelsior, Meijnen; Jacoba, Bor- dewijk; Glück Auf 2, Wendt; st. Eendracht; Binnenvaart 9, Werkhoven; Floris, Mouthaan; st. Loire; Stad Dixmude, v. Dortmund; Asterie, Verberght; Willem Johan, Bezemer; st. Victoria; Anna Franziska, Streuber; Johan, de Bot; st. Jean Millot; Belgica, Spiessens; Eliza, Maes; St. Antolne, Westdorp; st, Stachelhaus Buchloh 5; Wimplna, Welnle; Caub, Terschuren; Frei- schuts, PhilliplnMiddelburg 2, Glls; eslt. Kronos 1; Transport 63, Anstatt; Excelsior, Arends; Rothorn. Siebert; Rijntrans 3, Campen; Albertus, v. Oosten; Excito, Zijlmans; st. Kenia; R. Kar- cher 35, Schmidt; Wuta, Oerlemans; st. K. Vaart 13; Pro et Contra, Veldman; Johanna, Lentlng; Saga; Welgunde, Baks; Flosshilde, de Jong; uja, Fekkes; Cum Deo, Lohman; Ahead, v. ost; Marianne, Eisner; st. Haanswijk; Wijk dienst 14, v. Dort; st. Oise; Grada, v. Dreumel; Agnes, Albrechts; Actief, Pagels; Adma, Leeu wen; Danae, Distier; st. Harmonie; Willem Frederik, Langen; Gesina Harmanna, Neulj; Glück Auf, Pols; Thejo, den Brouwer; Agnes, Mol; Grünwinkel 1, Hammer; Hameln, Meijer; Annie, Jansen; Egina, Reinhardt; Charlotte Grap- pendorf, Grappendorf; Lühe, Blohm; Lubbert, Klppe; Muttersegen, Book; Alpina, Holthous; Neptun, Hein; Express 4, Eifler; Pluto, Eifler; Synthese, Adam; Margaretha, Apallius; Senta, Suhr; Johanna Becker, Becker; Franziska, Dam- stra; Rhenus 23, Edler! st. Beta; Steima, v. Eek; Bertha, Arends; st. Hansen Neuerburg Co. 5; Lloyd 22, Durban; Merope, Stael; Amethyste, Waldorf; Hamal, v. Cutsum; st. Leonora Antoi- Deux Frères, de Haeck; Actio, v. d. Meer- Petrus, Dijkmans; Josephine, de Volder; st. LudwigshafenBertrulen, NuU; Rheinfahrt 94, Weiss; Hendrik, Vegter; Anna Frieda, Specht; Mannheim 181, Beysiegel; Catharina, Pol9; Saar, Br; Elbe, Hegemans; Nelly, v. Oosten; i Antiena, Feenstra; Könlgsberg, Deutsch; st. Energie; Alexander, Westerlinck; Leontlne, Wissen; Edward Keurvels, Barzikowski; Anna, Vertongen; st. Zeehond; Constant, v. Overloop; ~ieo Juvante, Willaert; Les Deux Soeurs, Wil- lert; Orphee, Lespinoy; st. Gerhard; Bertha, Deurzen. Gepasseerd n& 12 uur en bestemd voort DUITSCHLAND: Alpha, Kamphuizen; st. Norvi; Siegllnde, Stolk; Corjemi, Smits Johanna, ïersRaab Karcher 67, Sternst. Fiat Volun- 7; Seam 14, Schneider; Johan Marlus, Bag german; st. Korea; München, Busch; Adalja, Fok; st. Gelria; St. Jozef, Visscher; Marie Elise, Wanders; st. Fiat Voluntas 12; Seam 5, Grün; Raab Karcher 75, Schaf er; Ruhr, Klingenburg; st. Harmonie 2; Gerritje Hendrika, Derksen; Rewi, Beekmans; 4 Gezusters, Broer; st. Rerir; Lönenburg, Richter; Hagen, de Jong; Wachis, Klaassen; st. Edmond; Pax, v. Beek; Maria, :kmeulen; Borussla, Schot; Karlsruhe, Simon; Rlgi, v. Buren; Alriks, Faber; Robert Bosch, Emrich; st. Gonda; Germa, Thonissen; Nautilus 6, v. Essen; id. 8, de Jager; st. Dwina; Ludger, Ortman; st. Lena; Catharina 2, Biltjes; Onder neming, Serné; De Hoop, Cové; Frobenius, Schutz; st. Math. Stlnnes I; Heima, Siebert; Cura, Bakx; Germania, Staal; st. Jega; Rosa 2, de Potter; Magda, v. Ballegooü; Rupel, v. d. ROTTERDAM: stoomschepen: Spes, Etna, Gre- a, Holda, Dusseldorf, Adriana 2, Prins Hendrik, Katla; Hugo Stinnes 20. Briehl; Willem Johan, Bijl; Beethoven, Kimpel; Floreat, Poss; Hen- riette, Rensen; St. Antonius II, Bosman; Silva- plana, Bouwens; Clamarant, Poppelier; S. H. V. 77, Smaal; Albert Cuyp, Cornelis; Brangaen, de Jong; Rheinland, Moray; St. Joseph, Schwippert; -idering, Rijkers; Adele, Winter; Lema, v. m; Carl Wilhelm, Ziegler; Walhalla, Zim- tann; C. G. Maier 15, Freusig; Ophir, Kalk- Hendrika, Huisman; Stortebeker, Baum- bert; Rhenus 49, Schwab; Wljkdiei Jata, Geervliet; Ida, Suringh; DORDRECHT: st. Somme; st. Meuse; st. Turgot; st. Richeleu; ido 3; st. CuvierHelena, v. Lent; Gott- hard, Boer; VLIEREEDE: Job, Grothamm; Bree- id, Tulp; Abro, Salomons; Heimwarts, Meyer; :ard, Boll; Anna, Wessels; LOCHUM: Taling, de Waard; WAGENINGEN: De tijd leert alles, Furman; UTRECHT: Gelria I, Zwaan; VREES WIJK: st. Keulsche Vaart I; UTRECHT: Chrls- GORINCHEM: st. Schulp; A.RDIN- Titantla, Urm et zerr DELFZIJL.;Actief, -Bla$k; JTrema, do Jong; WILNIS: Jansje, Breevoort: VREES WIJK: st. Keulschevaart 10; HELMOND: Ber tha, Breeckaert; ZUILEN: St. Jozef, Gerlach; LEEUWARDEN: Hendrika, Uil; BREDA: De hoop, Bakels; KETELDIEP: Petrus, v. Loon; RENKUM: st. Frits; ZUTPHENst. Noord; HENGELO: Gelria, Bokslag; DOESBURG: An- na Magrietha, Hoefnagel; NIEUWERSLUIS. BELGIë: st. Hoop op zegen; st. Morgenster; st. Archimedes; Hensid, Brans; Marguerite, v, d. Meersche; Ida Catharina, Steinhof; Waree, Gruttier; Jadi, Castor; Vigila, Castor; Sanl 15. Sellenslagh; Alaska, Sellcnslagh; Rijn Schelde 5. de Roeck; Industrie 2. Siere; Katharlna, van Glls; Moderne, Dassen; Jeanne, v. Dllk; Ecllpri. ca, Savelkaul; Porfier 29, Bezemer; Rijn Schelde 7, Verhagen; Rijn Schelde I, Hoorenbeek; Sancta Virgo, Carron; Vyema, Heljlen; Aduaticla, de Vries; Christina, v. Keulen; Dlabola, Janssen; Maria, Wendt; Main, Verhagen; Stelvio, Dung- hausen. DUITSCHLAND: Ora et Labora, Hilbert; Else,, Ulpst. LOBÏTH, 16 Augustus* Gepasseerd voor 's middags 12 uur en bestemd ROTTERDAM: st. Egldlus; st. Johanna; st. Tireur; st. K. Vaart 8; st. Fadir; st. Wolgaj st. Roelfiena; st. Victoria; st. Marle; st. Con- stantlna; st. Palatia; st. Janna; st. Andrles Willem; st. K. Vaart 1; st. Bellatrix; st. Kronos 6; st. Flat Voluntas 14; st. Johanna 2; st. Emma 5 st. Flat III; H. Koln Neuessen 3, Llnkenbach; Alelda Maria, Meijer; Montan 22, Kruppert; Elisabeth, Muller; Rijn Zeevaart 15, Keiler; Rafael, v. WinssenVoltaire, Ambachtsheer; Courbe't, Super; Wotan, Passmann; Htldebrandt, Verduyn; Petrina 5, Schmidt; Elisabeth, Leer- sum; Westerschelde, Bos; Rheln, Schwippert; Meteor, Blum; Gerja, Larooy; Anja, v. Vijven; Arel, Rook; Susanna, Schelling; Oosterschelde, v. Dort; Quarta, Engelsman; Gutenfels, Fuchs; En Avant, Rook; Unrast I, Klein; Wonnatla, Rheinfahrt 123, Donkeldun; Ajadt, d. Endt; Rijn Zeevaart 13, Kehl; Trljmar,' de Roon; Zuid Holland, Wlrges; Winschermann, 54, Neuer; Agathe Karl, Bracht; Herth'a, Heil; Luxor, Hengen. AMSTERDAM! st. BeverwijkJ Wijkdienst 84, Roebersen; st. Randwijk; Wijkdienst 1, v. Toorn;' st. Akswijk. VREESWIJK; st. Harmonie 8; DORDRECHTji st. Charente; st. Buffon; st. Ernst; st. Sambre; st. St. Odile; st. Alpha; PANHEEL: st. Antonl; NIJMEGEN: Vliegende Hollander, Neljenhof; SAS VAN GENT: Karros, Reinarz; BRESKENS: Maria, Smits; PANHEEL: st. Willem; DE KEM PEN; Mevo, Reitsma; Anna Mathilde, Dahl- mans; DEN HAAG: Wuta, MIchielse; ZWOLLEJ] Thema, v. Megen; GOUDA: Transporteur, Ro* denburg; GEERTRUIDENBERG; Ancor, Oos-1 terwaal; KOLHORN- Eva, Hamel: 'S BOSCH* Machiensteen 18, Fernhout; SCHIEDAM: Del-' phine, Pruljn; UTRECHT: Hubertus, de Ruiter;' IJMUIDEN: Ludegast, Bakker; WEURT; st* Charltas; LEMMER; Frangols, v. Donk. BELGIë: st. Duo; st. LImburgia; Orchidee,1 Savelkouls; Europa, Werner; Imperator, Rel- nert; Paula, Cauwenbergh; Jaap, Nells; Adrla-, nus, Kriessels; Avolla, Relf; Eveline, v, d. Hauk;> Nederland, v. d. Zee; Shamrock 3, Minnebo; Dorothea, v. Sol; Gute Gunst, Mlllinghof; Albert,: Achtergaal; St. Therese de Llsleux, Vermeulen;; Najade, Schuur; Cori, Hiby; Gedl, Landsheer;, Clemence, Puymbroek; Ibis, Visscher; Cornelia1 Maria, Schljndel; Subito, Wanders; St. Uouls, Kittel; Minerva, HeykenWaal, v. Vliet; Avia- teur, Delsaurt; Helene I, v. Laken; Anemoor, Heinz; Baden 23, Gember; Phenlx 6. de Boom; Stockhom, Gutjahr; Wuta, Verhoeven; Pinang, v. Dort; Henriette, den Besten: DragoS 2, de' Jong; Corneille, Schnoerlng; Catharina, Noutf Alpina 3, Verschuren. DUITSCHLANDst. Do Zeeuwj Trijntje,' ihemla, v. d. Beemt; R. Karcher 79, Erwlg; 2' Gebroeders, Damhof; Maja, Trekeman; Frcde- rich, Hensen; Rheinfahrt 102, Horch; Grethe,', Passorlna. DORDRECHT: st. Jean Millot; st. La Place; st. Sully; HENGELO: st. Vitesse; Angelika Helena, Palkowski; SLEEWIJK: Neeltje, Rui-, tenberg; VLIEREEDE: Hermine, Kiepe; Ellsav beth, Jonker; DELFZIJL: Volharding, Wen-1 nemers; HULHUIZEN: Texel, Smook; LOBITH-' Alriks, Fabre; OOSTENDAM- De Hoop, van Loplk^ZIMMERMANPOLDER; De Hoop geleidt DUITSCHLAND; Ika, Rokken; Maria, Tam-, f BELGIë: st. Vitesse; Derop I, Hoffm 'b middags 12 1 1 bestemd Gepasseerd Voor: DUITSCHLAND: st. Alpha; Bendorf, Lösken' Trinitas, Bretzel; st. Westerbouwing; Johanna Theodora, Lucassen; Joseph, v. d. Poel; Hui hulzen, Stassen; Markgraf, Michielsenj Wind- braut Schneider; st. Maria Hendrika; St. Jo zef, 'Heijnen; Nelly, Hejjboer; Hillegonda 2, Baars; Uri, Friedmann; Alpha, Velvis; st. Keul- Bche Vaart 3; Erik, Voldes; Maria, Boninkjj Carpe Diem, v. Geenen; st. Petronella; Mimifl.' centla, v. Kessel; Sybilla 2, Hoenderop; Cem 4,1 HutfliesHugo Stinnes 25, Hilp; st. Fiat Volun-, tas 10; W. v. Driel 50, v. Geffen; Raab Karcher; 7, Maier; st. Creuse; Louisa, Gouthier; Carall^ WodliMarkomannia, v. d. Made; st. Lavoisier;' Napbta 3, Wetzel; Marcel, Schott; Taurus, de Jong; Ursula, Francois; Hendrika, v. Wijngaar»j den; Romeja, Nieboer; Roelofje, Hartman; De Hoop, Pieterse; st. Gerhard; Jacoba, Bteneman; Prudentia, de Raad; Verdo, Vermeulen; 4 Ger broeders, Huibers; 3 Gezusters, v. Ruljseveld; Antonio, Pruijm; st. Exvoto; H. Stinnes 27, Dop- penbecker; Alise, de Grauwe; Cornelia, Janssen Charitas, Oom; Lalvilja, de Decker; Cou dui Monde, Bljlnick; Pauline, Braecke; Visscher VleerakkersHelgoland, [Welgard; Geertruida.j Libeon; Ivy 11, Verberght; Jeanne, v. d. Abeelej' Celina, Slootmans; Belgenland, Mussche; st,' Stella Maris; Yapa, de Heldt; Frondeur, Gij se.; ling; Zeebrouw, Vertongen; Constance, Sterling Sebastiaan, München; De Hoop, Oasse; Emma,; Taborg; Erft, Verstraeten; Spes Salutis, Groe« zen; Michael, Werdeman; Elisabeth, Hofmanj, Bern, Dürr; Helni, Gerdan; St. Flat Vol. 9; Bra*j zaville, Madert; R. Karcher 47, Rudolff; Emma v. Hoboken, Graaf; Ranti, Klaassen; Prinses' Juliana; Binnenvaart 16, Erden; Tambora, de Jong; st. Colbert; Tintoretto, v. Loock; Flu-1, viale 23, Fromm; st. Asgard; Tartini, de Jong;i Wanderer, Verschure; Wogllnde, Verbaas; stJ Torn; Hagendance, Scherren; Grljsje ChristlnaJ Hartog; st. Wilfrled; H. Stinnes 24, Maas; stj TheodorusH. Stinnes 26, KrausRhenaniaJ Baan; st. Kronos 6; Phenlx 13, Hauberlch; st, Phenix 11, Hauberich; Alb, Corts; Badenia 20,' Gottert; Main 68, Hull; st. Eben Haezer; Ger-j maine, OvereemMadonna 2, RubersGeertruida.l Ruberding; Quo Vadis, Kamphulzen; Marle The- Gepasseerd n& 12 uur bestemd yoori DUITSCHLAND: Geertruida, Rehorst; Energie 5, v. Bon; Wallis, Herkommen; Eendracht, v4l Asperen; Volharding, Smid; Maria, Klepe; st^' WiljoHortense, Silvlus; Gott mit Uns, Emmig;, st. Corn. Adrlanus; Hortense, Simon; Alise, Dael- ins; Emma, Boods; Rapia, Dost; Cornelia,1 iljder; st. Rijnschelde 4; st. Keltia; Ideaal, Mulder; st. Teuna 2; Theodora, Werkhoven; H, A. S. T. I, Brand; st. Marne; Atlas 4, Koehne; Tauraine, Windhaus; st. Leonora 2; Kindu, Wind-j schut; Qugree 9, Grapp; Philomene, Verstrepen gi oRelofje, Hartman; Elisabeth, Jeurissen; st,' Arjo; H. Stinnes 21, Pfaff; Johannes, Dekkers j St. Therese, Engelaar; Morgenster, Smit; Bt, Credo; Elfriede, Weber; Evelina, Holjwegen; BtV Wangard; Fraternité 2, Bakker; Cornelia, Mout haan S. H. V. 94, RookhuizenAnna Maria, Jeu- n; Fasolt, Oosterveen; Doggersbank, Rogge- st. Leba 2; Stozenfels, Haas; st. Vlngnlrj art, Arts; Molenaar, Thuis; Walhalla, Mel- st. Johan; st. Gelria; Justina, porter; Wilhelm, Stahlhut; Bonne Mère, Otten; Machien- de Jong; Pico III, Romer; Wlnscherman 55, steen 15, v. Drlel; st. Pasteur; W. v. Driel 54, Hammer; st. Charitas; Sirius, Keiler; st. Sancta Maria; Uranus, Hoeneman; Irma de Gruyter, Bogarts; st. Rijn Schelde 12; Krlmpenerwaard, Esser; st. Pasto; Apollo, Brumar; Soembing, Knape; Fritz, Backfisch; Martina, Boele; Elves- horn, Junge; st. Harmonie; Anna Elsa, Schmittj Helmut, Kruger; Carolina, Remming; Vertrou wen, Bergsma; st. Cornells; Elsjo, Slegmund; Mathilde, Goedgezelschap; Rupel III, de Bakker;; st. Ideaal; Arminius, Keller; Anna, Kind; Martha, Nout; st. Alfa; Johanna, v. Bon; Elisabeth, Joosten; Johanna Bernadina, Verhoeven; There- sia, den Olden; Marls Stella, Meuwessen; at, d'AlembertKöln Neuessen 11, Burnt; Paul, Fokner; 3 Gebroeders, de Bruyn; st. Seolto; Paul, ïan; Julia, de Wagenaere; Emfra, Peer; ia, Cornet; Rio, Ruitenberg; Dora, Knudsen; En Avant, Bastiaanse; 2 Gebroeders, v. Gelderen; rust I, Schneider; st. Moselle; Charles Rei- bel. Jongen; Comptoir 15, Bier; st. Rhin; Lion, Schouwenaar; Constant, v. Schljndel; st. Willem; Isala, v. Baalte; Ad. Harloff 7, Bechtold; de Goede Verwachting, de Vries; st. Albatros; Radio, Gorls; Shamrock, Minnebo; Redemptor, Braeck- mans; Dollar, de Busscher; do Plano, Mussche; Sldonle, Meirau; Irena, Kennes; st. Obi; Math, Stinnes 61, Volk; 2 Gebroeders, v. Leuwen; Jacoba, de Vries; Pirola, Streum; Joha. Hendrika, Lisscher.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6