De uitgewezen journalisten De Japansch-Chineesche verwikkelingen N' NATUURLIJK in VOORBURG!! ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1937 EERSTE BLAD PAG. a Z' Een appreciatie van standpunten (Van 1 Duitschen correspondent) OF van de journalistiek hetzelfde gezegd kan worden zullen we buiten be schouwing laten, maar de journalist zeker .voor zoover hij buitenlandsch correspondent 3s gaat er ontegenzeggelijk op vooruit. Het is nog maar nauwelijks een half tmenschenleven geleden, dat hij eenvou dig niet werd meegeteld door de menschen, wier roem en bekendheid hij tot ver buiten 'de grenzen van hun vaderland verbreidde. Tegenwoordig geniet hij in bepaalde omstan digheden de eer, die vroeger alleen aan ge zanten te beurt viel: men geeft hem plechtig te verstaan, dat op zijn aanwezigheid niet langer prijs wordt gesteld, men is gaarne be reid, om hem een escorte te geven tot aan de grens, zijn naam circuleert in de wereld pers, ten zijnen gunste worden diplomatieke 6tappen gedaan, parlementaire interpellaties ingediend, ministerieele verklaringen afge legd, moties aangenomen. De eenige schaduwzijde van dit alles is, dat „onze correspondent" al deze tamtam in den regel verafschuwt en het allerliefst maar doodgewoon „onze correspondent" blijft. Hij is steeds een anonymus geweest en bevond zich daar wel bij. Hij haat de reclame van het schandaal. Dat deze opvattingen zeer algemeen zijn, kan men op het oogenblik al heel makkelijk vaststellen te Berlijn, waar verscheiden buitenlandsche correspondenten zooal niet rekenen op hun uitwijzing, dan toch ern stig rekening houden met de mogelijkheid .daarvan. Men kent de feiten. Nadat de verblijfsver gunning van een aantal Duitsche journalis ten door het Londensche Foreign Office niet meer verlengd werd, gaf de Duitsche regee ring langs diplomatieken weg te kennen, dat zij geen prijs meer stelde op de aanwe zigheid te Berlijn van den meest eminenten Engelschen persvertegenwoordiger, den „Times'-correspondent Norman -Ebbutt .Klaarblijkelijk op hoog bevel meldde in aan sluiting hierop de Duitsche pers, dat de au toriteiten een onderzoek naar ae activiteit der overige leden der buitenlandsche pers bijna beëindigd hebben en dat degenen, die de ongeschreven wetten der gastvrijheid over schreden hebben, binnenkort den weg vau Ebbutt zullen moeten gaan. Obscure elementen genoeg Nu zijn er natuurlijk gevallen denkbaar, Waarin een land met het volste recht een journalist over de grens kan zetten. De ver- leniging der te Berlijn geaccrediteerde bui- Itenlanosche journalisten nam dezer dagen .weliswaar een motie aan, waarin het uitwij zen van journalisten principieel werd afge keurd, doch ook deze „Verein der auslan- dischen Presse" kan de fout niet vermijden, welke aan alle organisaties van journalisten kleeft, namelijk dat zij niet kan uitmaken, wie wèl en wie niét journalist is en wie dooi zijn bevoegdheden te buiten te gaan, niet langer als journalist kan worden beschouwd. De Vereeniging der Buitenlandsche Pers heeft alleen rekening te houden met volwaar dige persvertegenwoordigers, die door be kende kranten op behoorlijke wijze van ge loofsbrieven zijn voorzien, en over wier al of niet toelating geballoteerd wordt De Duitsche regeering en meer in het bijzonder het Propaganda-Ministerie kan het lidmaat schap der vereeniging moeilijk verplichtend stellen al was het alleen maar, omdat er ook nog een „Verband der Auslandspresse" bestaat en zoo kent zij te Berlijn een massa „journalisten", die in den kring der buitenlandsche pers hoegenaamd niet voor ivol worden aangezien. Zou er nu iemand, dank zij een duis ter perskaartje uit een ver land, misbruik maken van de groote en dikwijls zeer kost bare faciliteiten, welke de Wjlhelmstrasse guller dan onverschillig welk ander land aan buitenlandsche journalisten verleent om het Derde Rijk te bekladden, dan zien iwij eerlijk gezegd niet in, waarom een der gelijk individu, hetwelk de journalistiek minstens evenzeer schaadt als Duitschland, principieel gehandhaafd zou moeten blijven. Het is bij voorbeeld voorgekomen, dat een correspondent van een buitenlandsch, fel anti-nationaal-socialistisch orgaan zich op rverzoek zijner redactie bereid verklaarde, om zoo fel mogelijk tegen het Derde Rijk te ageeren, op voorwaarde echter, dat men hem zwart op wit een goede positie garan deerde, zoodra hij uit Duitschland werd uit gewezen. Dat hij daaaop niet lang hoefde te ■wachten, spreekt vanzelf en wij gelooven niet, dat men in dit geval het besluit der Duitsche regeering zoo scherp veroordeelen kan. RIJ PLATEN UIT GROOTEN VOORRAAD BLJ: FRANK RIJSDIJK'S IND. ONDERN. N.V HENDRIK-IDO-AMBACHT Doch dit alles geldt in de verste verte niet voor Norman Ebbutt die twaalf jaar lang in een zoo belangrijk orgaan als de „Times" onverschrokken op de bres heeft gestaan voor Duitschlands „Gleichberechti- gung", voor de annuleeriuc der voornaam ste bepalingen van het Verdrag van Ver sailles, voor de verbetering der Britsch- Duitsche betrekkingen. En de houding der Duitsche pers tegenover Norman Ebbutt, die thans met de grofste verwijten overladen wordt, is des te onbegrijpelijker, daar de „Times"-correspondent zoowel voor als na de „Machtübernahme" in diezelfde pers de meest geciteerde man was, daar hij Duitsch lands gerechtvaardigde eischen ten allen tijde steunde. Wat men in Norma Ebbutt veroordeelt en wat ook de oorzaak dreigt te worden der uitwijzing van nog verscheiden andere bui tenlandsche correspondenten, is in de eer ste plaats een moedwillig eenzijdige en ai- brekende berichtgeving over het Derde Rijk en ten tweede die voortdurende relatie en samenwerking met contra-revolutionaire stroomingen. Dit laatste wordt uitgekreten als natuurlijk verboden inmenging in de Duitsche binnenlandsche politiek en zou bestaan in het bekendheid geven aan en overschatten van clique's en groepjes-, die in Duitschland doodgezwegen worden en waaraan op de omschreven wijze in het buitenland een beteekenis wordt toegekend, welke in geen verhouding staat tot bun werkelijke omvang. Een rechtvaardig verwijt? Als dit verwijt op waarheid berustte, dan viel er misschien wel iets te zeggen voor den maatregel, dien men ermee probeert te rechtvaardigen. Doch wij herinneren ons, dat er omstreeks Kerstmis 1935 door den „Angriff' een felle campagne tegen Norman Ebbutt werd ingezet. Het orgaan van dr Goebbels drukte toen onder elkaar een lange serie berichten af. welke de „Times" in den loop van een maand of twee, drie van haar Berlijnschen correspondent ge publiceerd had. Al deze berichten hadden slechts één en kel onderwerp, namelijk het lot der Belijde niskerk, die Minister Kerrl toendertijd met zijn geruchtmakende „vijfde verorde ning" practisch trachtte uit te roeien. De ge citeerde berichten spraken elkaar op dave rende wijze cegen. „Der Angriff" conclu deerde daaruit, dat Norman Ebbutt niet te rug schrikte voor de grofste leugens om het Derde Rijk verdacht te maken. Terwijl in werkelijkheid de berichten van de „Times" voor verreweg het meerendeel juisc waren en hun onderlinge tegenstrijdigheid alleen maar veroorzaakt werd door het absoluut ontbreken van een rechte lijn in de houding der Duitsche Regeering. Leest men op het oogenblik de nationaal- socialistische pers, dan krijgt' men onwille keurig den indruk, dat de buitenlandsche correspondent zich niet langer bemoeien kan met onderwerpen als de schaarschte van sommige levensmiddelen, het gebrek aan sommige grondstoffen, de wrijvingen tusschen Staat en landbouw en industrie als gevolg van het' vier-jaren-plan. de be wapening, de betrekkelijke duurte van het levensonderhoud en wat -hes meer rij, zon der zich te mengen in de Duitsche binnen- landsche politiek. Men is onwillekeurig ge neigd, om zich af te vragen, of de buiten landsche correspondent dan voortaan maar liever niets anders moet doen dan over ve schrijven, wat de Duitsche pers brengt over Rusland en de rest der wereld, diena tuurlijk zonder het zelf nog te weten in het net van Moskou verstrik c is en voor het overige reclame te maken voor het vreemde lingenverkeer in Duitschland. Het ergste lijkt ons intusschen nog de be schuldiging van een samenwerken met en een opblazen van cliques en groepjes, die als contra-revolutionaire svroomingen ge brandmerkt worden. Daar er zich niemand onder de buitenlandsche journalisten te Ber lijn bemoeit met het overschot van commu nistische, sociaal-democratische en andere partijen, immers, tot een actie van eeni ge 'beteekenis kan het uit die richting voor- loopig niet komen bestaat er practisch geen twijfel, of men bedoelt hiermee, de buL tenlandsche pers te waarschuwen, dar zij zich voortaan buiten het conflict tusschen Kerk en Staat heeft te houden. In zooverre als het Derde Rijk er tegen opkomt, dat het kerkelijk conflict wordt uit gebuit, niet om de Kerk te steunen, maar om het huidige Duitschland te fnuiken, kan ons dit onverschillig laten. Er zijn inder daad vele kranten, die zich nooit om Kerk en godsdienst hebben bekommerd, die zich daar hoogstens mee bezig hielden, om ze af te breken en medelijdend hun schouders op te halen voor hun aanhangers, welke thans heele kolommen wijden aan de redevoerin gen van Kardinaal Faulhaber en aan dé ge schriften van Ds. Niemöller en die plots een enorme belangstelling aan den dag leggen voor het lot der Kerk in Duitschland, maar dan ook in Duitschland alleen. Doch voor de principieele pers ligt de zaak heel anders. Voor haar is de Duitsche Evangelische Kerk geen over het paard ge tilde kliek en de Katholieke Kerk in Duitschland geen opgeblazen groepje. En voor haar is de strijd tusschen Christendom en nationaal-socialisme in de verste verte geen facet onder de vele facetten der Duit sche binnen landsche politiek. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG De officieele woordvoerder van het recht- sche Spanje ontkent ten stelligste, dat vlieg tuigen van Franco's strijdmacht drie sche pen in de Middellandsche Zee gebombar deerd hebben. Het is. naar hij zeide, volkomen onwaar, dat de autoriteiten op Majorca op eeniger- lei wijze erkend hebben, dat de aanval die- de rechtschen is gepleegd. Het betreft hier, naar zijn verklaring oei» nieuw soort propaganda der regeering van Valencia, mot de misdadige bedoeling, den burgeroorlog in Spanje te doen uitgro*ieu tot een internationaal conflict. Deensch schip gebombardeerd De maritieme gedelegeerde te Barcelona deelt mede, dat Donderdagmiddag hetDeen- sche schip Edith, dat ongeveer 30 mijl ten Zuiden van Barcelona voer, door vier vlieg tuigen der opstandelingen gebombardeerd is. Twee visschersvaartuigen snelden te hulp. De twintig opvarenden en de Franscne waarnemer, die aan boord was, zijn gister morgen te Barcelona aangekomen. Volgens hun verklaringen is het Deensche schip ge zonken, nadat de vliegtuigen 25 bommel» hadden laten vallen. De Spaansche vluchtelingen De Fransche regeering heeft te Londen medegedeeld, dat Frankrijk niet langer in staat is Spaansche vluchtelingen op te ne-- men. Er bevinden zich thans reeds ongeveer -15.000 Spaansche vlucheli-ngen op Franschen bodem. Brazilië en de Amerikaansche vloot Geen torpedojagers in huur? Huil heeft bekend gemaakt, dat de ver wezenlijking van het Amerikaansche plan, om torpedojagers aan Brazilië te verhuren, is opgeschort, tenei-nde eerst diepgaande en vrijere besprekingen mogelijk te maken mot allp daarbij betrokken Zuid-Amerikaansche staten. Men meent te weten, dat dit uitstel een gevolg is van het onderhoud, dat de Argen- tijnsche ambassadeur te Washington heeft gehad met den plaatsvervingenden minister van buitenlandsche zaken, Welles, wieii hij een nota van den Argentijnschen minis ter van buitenlandsche zaken, Saavedra Lfi rn as overhandigde, welke 7 punten bevat. In deze nota wordt stelling genomen tegen hei door de Amerikaansche regeering voor gestelde plan, aangezien dit in strijd is met het vioolverdrag van 1930 en de Haagsche conventie van 1907, Staatsgreep in Paraguay Kolonel Paredes verzet de bakens Gistermorgen is in Asuncion, de hoofdstad van de Zuid-Amerikaansche republiek Para guay, een muiterij uitgebroken onder de marine-troepen Óp initiatief van kolonel Paredes eischten zij van den president der republiek Fr an co de aftreding der huidige regeering. Franco is voor deze drang gezwicht en heeft de demissie van het kabi net aanvaard. Zelf zal hij aan de regeering blijven. De nieuwe beweging wil beletten dat de liberalen in Paraguay weer aan de macht komen. De deeling van Palestina Amerlka's positie Uit een nota-wisseling tussctfèn het depar tement van buitenl. zaken te Washington en het Foreign Office te Londen blijkt, dat Groot-Brittannië eertijds heeft toegezegd, de Vcreenigde Staten steeds op de hoogte te zullen houden, en de goedkeuring der Ame rikaansche regeering te vragen voor iedere wijziging in het Palestijnsche mandaat, die betrekking zou hebben op de Amerikaansche rechten. Verder heeft de Amerikaansche regeering verzocht, wijzigingsvoorstellen te harer ken nis te brengen, opdat zij gelegenheid heeft opmerkingen ten aanzien van haar rechten te maken VSilOl ÜW WINKELIER V.Z. PAP IN BLIK BETER DAN IN FLESSCHEN GEEN STATIEGELD NEEMT PROEF MET EEN BUK V.Z. GORTEPAP of V.Z. BLOEMPAP Blfjft geruimen tijd goed N.V. Vereenigde Zuivelbereiders Persoonsdam 18, ROTTERDAM, TeL 25030 Om Shanghai wordt zwaar gestreden Japansch geschut veroorzaakt een paniek A weken van onzekerheid hebben de Japansche kanonnen bij Shanghai hun geluid doen hooren; de Chineesche bevolking in de binnenstad is door een ware paniek aangegrepen. Duizenden Chineezen vluchten uit het gebied waar de strijd woedt naar de internationale concessie. In de tot dusver nog niet getroffen stadsdeelen heeft het Roode Kruis voor- loopige lazaretten ingericht, om de eer-» 6te gewonden te kunnen verplegen. De Kiang-Wangrenbaan nabij Shanghai kwerd gisteren niet alleen door houwitsers, doch ook door de Japansche kruisers „Sota" en „Kuri" van de Wang-Poo-rivier af beschoten Het dubbele bombardement bracht ook de moderne Chineesche regee- ringsgebouwen in Shanghai in gevaar, waarvan er eenige door granaten in brand werden geschoten. De Japanners gebruiken tanks, pantser auto's, mortieren en zware mitrailleurs, hetgeen er op duidt, dat zij de Chineezen. zoo mogelijk zonder versterkingen te requi- reeren, snel willen terugdringen. Bij het invallen van de duistennas stond de hemel boven de Tsjapei-wijk en het ge bied van Kiang Wang tengevolge van het hevige artillerievuur in een rooden gloed. Om tien uur 's avonds nam het kanonvuur plotseling toe. Terwijl de Japansche hou witsers do Kiang-Wang-renbaan onder vuur namen, beschoot de Chineesche artillerie de Japansohe stellingen in de nabijheid van de universiteit, waar de Japanners een vliegveld trachten aan te leggen. Tegelijker tijd rolden vrachtauto's met Japansche ver sterkingen door de straten van de Japan sche concessie in de richting van de uni versiteit Tenslotte brachten de Japanners ook kleine twee-manstanks in actie, waarmede zij blijkbaar erin slaagden, de Chiineezen terug te dringen, want van dat oogenblik af aan verwijderde zich het strijdlawaei steeds meer van de internationale concessie Een Japansch oorlogsschip heeft met zijn geschut de Joekong-kade geleidelijk ver woest De®e kade, die nog niet lang gele den was aangelegd en vijf millioen Chinee sche dollars heeft gekost is halverwege Shanghai en Woesoeng gelegen. Zij bood plaats voor de grootste mailbooten, die op het Verre Oosten varen. Chineezen versperren de rivier Volgens een uit Japansche bron afkom stig telegram uit Shanghai hebben de Chi neezen in den afgeloopen nacht twee Chi neesche schepen van 3000 toni dwars over de rivier Wangpoo tot zinken gebracht op vijfhonderd meter voor de Japansche ha ven. Vervolgens brachten zij in den loop van den nacht oen twintigtal jonken tot zinken en versperden zoodoende de rivier ge heel. De schepen zijn tot zón'ken gebracht door de Chineesche rivierpolitie op bevel van den commandant van het Chineesche garnizoen te Shanghai en Wo-"6oer*g. Een neutrale zone? Uit goede bron wordt vernomen, dat de autoriteiten der internationale nederzetting zich indirect gewond hebben tot de Chinee sche militaire autoriteiten, om een plan te bestudeeren, dat ten doel heeft daadwerke lijk een belangrijk deel van deze concessie, gelegen ten zuiden en westen van het Ka naal van Soetsjau Crcek, te neutraliseeren en het geheele deel ten noorden en oosten van dit Kanaal ter beschikking te laten van de strijdenden der beide partijen. Men meent te weten dat de autoriteiten geen bezwaar zouden maken, mits de Ja pansche troepen zich niet bedienen van het deel ten auidien van het Kanaal als basis voor krijgsverrichtingen. Japansche poging tot onderhandelen Een in de bladen gepubliceerd telegram uit Shanghai meldt, dat de vlootattaché bij de Japansohe ambassade in China, schout bij nacht Honda, verklaard heeft, dat hij den Ja- panschen ambassadeur Kawagoe verzocht heeft, pogingen te doen, om te komen tot een vreedzame regeling van den toestand. In dezelfde verklaring wordt medegedeeld, dat Honda later een bezoek heeft gebracht aan een niet nader genoemden Chineeschen leider, wien hij verzocht heeft, de Chineesche regeering in kennis te stellen van Japans wensch, om te komen tot een vreedzame regeling. Uit dit alles blijkt, zoo gaat de ver klaring verder, hoezeer Japan voortdurend wenscht tot een vreedzame regeling te ge raken, hetgeen echter van Chineeschen kant volkomen genegeerd wordt. Toen Honda terugkeerde van zijn onder houd met bovenbedoelden Chineeschen lei der, aldus de verklaring verder, bevond hij. dat de Chineesche troepen met loopgraaf- mortieren en houwitsers om vier uur begon nen waren te vuren, waarbij zij de Patsoe- brug vernielden. De Japansche landingstroe pen beantwoordden dit vuur. De verklaring eindigt met op te merken, dat de Chineezen de verantwoordelijkheid moeten dragen voor de verstoring van den vrede en rust in Shanghai. Rust- en Herstellingsoord „N I EUW RIJKSDORP" Berkheistraat 40 WASSENAAR Telefoon 717641 Voor hen. die onder een volstrekt Individu eele behandeling en In een rustige huiselijke omgeving het verloren evenwicht terug willen winnen. Inlichtingen en prospectus te verkrijgen bij den geneesheer-directeur: FLORIS IIERS. Engelsch bezoek aan Ts j echoslo wakij e Belangstelling voor de Sadeten-Duitschers Naar het Sudcten-Duitsche dagblad „Die Zeit" mededeelt, bezochten Woens dag twee medewerkers van den beken den Engelschen geleerde, T o y n b e e, tezamen met een der leiders van de Sudeten-Duitsche partij de door de eco nomische omstandigheden zoo zwaar ge troffen Sudeten-Duitsche gebieden in West Bohemen. Toen de Engelsche gas ten het armenhuis van Chodau bezich tigden, werden ze plotseling door de gendarmerie gearresteerd en aan een kruisverhoor, dat twee uur duurde, on derworpen. Tijdens dit verhoor werd den Engelschpn herhaaldelijk de vraag gesteld, of ze de ge teisterde gebieden hadden gefotografeerd <-n of ze overigens toestemming hadden, om d» ze gebieden, waar groote armoede en ellen de heerscht, te bezoeken. De Engelschen legden daarop de gendar merie aanbevelingen voor van 't Tsjechisch gezantschap te Londen aan het departement van buitenlandsche zaken te Praag en intro ductie-brieven aan den marxistischen afge vaardigde Jaksch, waarna het verhoor werd gestaakt. Toen echter bleek, dat een der Engelschen een foto-toestel bii zich had, dat niet op zijn nas was aangeteekend. bracht men de F.n- gelsche gasten, onder bewaking der gendar merie, naar het politiebureau van Elbogen. waar ze andermaal aan een langdurig ver hoor werden onderworpen. Na dit verhoor, dat ongeveer vier uur duurde, werden de Engelschen vrijgelaten. Zij zullen zich thans, naar het blad verder mededeelt, naar Praag begeven, teneinde bij het Engelsche gezantschap tegen deze be handeling te protesteeren. De poolvlucht Moskou-Amerika Sterke bovenwind geeft vertraging De sovjet-vlieger Sigismund Lewanefg- ki is met zijn vijf metgezellen om 13.40 uur de Noordpool gepasseerd Het vliegtuig vloog op een hoogte van 6000 meter. De temperatuur was 35 graden onder nul. De vliegers hadden met sterken boven wind te kampen; zij hebben daardoor reels viei uur vertraging. Kolonel G r o m o f f. de leider van de Rus sische Poolvlucht in Juli. heeft voorspelt, dot binnen twee jaar een regelmatige dienst zal worden geopend tusschen Moskou en San Francisco of New-York. De overtocht zou slechts 24 uur duren, on afhankelijk van de atmosferische condities. DUBIEUSE VORDERINGEN?? FIDUCIA-INCASSO'S - UTRECHT STAAT TOT UW DIENST, zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS IN AMSTERDAM Dan naai het kantooi van L. BOOMSMA, Makelaar Bonwknndlge Expert NASSAUKADE 118/119. TeL 82521—85421 Wij koopen en verkoopen, horen en verharen, adminlstreeren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden. Wonlnglljst en Inlichtingen GRATIS. de ideale randgemeente der Residentie I Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Mariannelaan 272 IIN UIILEGEP5BEI8G *INII II HM lllll a ICtHN ic, HMS( iiini ULH UILLGGONDASTB. 7 TGLEPOON.42596 Wilt U een rostige GELDBELEGGING KOOP DAN HUIZEN Inlichtingen en adviezen worden gratis verstrek' ZEIST Uw WOONPLAATS Wendt U bij het zoeken naar een WONING ol BOUWGROND tot 'T ZEISTER WONINGBUREAU VAN AALDEREN SLOTLAAN 77 ZEIST. EN U SLAAGT Architect en Makelaar W. J. BU LSI NG TELEFOON 20 RIDDERKERK Advies en bemiddeling bij aan- en verkoop van Vaste Goederen Duitsch vliegtuig verongelukt Acht dooden Gistermiddag is nabij het Hannoverschü vliegveld een vliegmachine verongelukt, j Zoodra het toestel op den bodem neerkwam, I -■ explodeerde het en ging in vlammen op. Alle acht inzittenden kwamen in de vlam» men om. Volgens officieele Duitsche mede* deeling waren zij van Duitscho nationaliteit, doch behoorden zij noch tot de civiele, noch tot de burgerlijke luchtvaart, zoodat de ver- onderstelling gewettigd is, dat men hier wellicht met de een of andere mislukte proef» 1 neming te doen heeft, 1 Kort Nieuws In New Brighton in den staat NeW, I York zijn twee woonhuizen ingestort. In totaal zijn 20 lijken uit de puinen ge* 1 borgen. Men neemt aan, dat de sterke regenval j en 't binnendringende water de fundamen» ben hebben ondermijnd. Uit Belluno (Italië) wordt gemeld, dat een autocar, waarin elf reizigers hadden plaats genomen, in een ravijn gestort is. Vier inzittenden kwamen om het leven, terwijl zeven ernstig werden gewond. i .zr-r— DOOR JAN VAN*BATEN .(47 HOOFDSTUK XIII Brief van Victor de Grave aan den edelen Heer Van •Noort, te Haarlem. „Zoo ick U, edele Heer ende Vriendt, moet bedroeven met de hier na volgende mededeelingen. daar bid ick U zeer het mij te willen vergeven, bedenckende hoe bezwaerd ick myselve ghevoele, vanweghe de wreede ende onrechtvaerdighe 'dood myns broeders, om niet te spreken van de moeyten ende bekommeringen die zyn wyf en hare kinderen overkomen zyn. Want niet tevreeden met de kwellingen die zy hem hebben aenghedaen, zoo hebben zyne vyanden niet gherust. alvorens zy hun gheheele wraack op hem konden koelen. Myn broe der is terechtghesteld met den koorde ende daerna is zyn Jichaem verbrand gheworden. j Daer zynder zeer velen, die zyn saeck int gheheim voor- Stonden, maer daervan niet openbaerlyck spreken dorsten, twelck een bewys is van de sonderlinghe vrees voor de bloeddorstighe tyrannen, die niet ophouden op verschen prooy (te loeren. Dies zal het U verwonderen, ja verblyden, dat er één man gheweest Is, die hem zeer sterek heeft willen voorspreken, teweten de procureur, die zy met de verdedi- gingh van zyn saeck belast hadden. Dese is daerin zoo vurigh gheweest, dat de rechters daerover zeer gram wierden. tWelck gheëindigt is met eene aanklacht tegen voornoemden procureur, zoodat hy op beyde knieën vergiffenis heeft moeten vragen aan burgemeester en de schepenen ende daer- enboven de som van vierentwintigh Carolusguldens heeft moeten betalen, ten behoeve van de Hulstersche kerk, die voor enkele jaren door eenen grooten brand is verwoest ghe worden. Hieruyt blykt duydelyck, dat zy onwilligh waren om goedé reden te verstaen. Oock merekt men zeer wel de lichtzinnigheydt ende brooddronkenheydt deser lieden, als men bedenckt, dat de burgemeester opten avond vande terechtstellingh een groot feest is gaen maken, twelck den gheheelen nacht voortduurde, om by hard ghedruisch ende laweit de stem vant gheweten te smoren. Myn broeder Jan, die ^yn dwase ghevoelens tot het laetste heeft staende ghehouden, is alzoo als een onnoozel schaep ter slachtbank ghevoerd. Ghy kunt nagaen, edele Heer. met welck ghevoelen ick dit alderzwaerste uur teghemoet gegaen ben. Ick en wist selve niet of ick daerby tegenwoordigh wilde zyn. Het heeft my zoozeer in twyfel ghebracht, dat ick in myn vertrek heb heen en weder gheloopen, telckens myn ghenomen besluyt verwerpende. Tot ick door een sonderlinghe drangh voort- ghedreven wierd ende op het Marktplein tusschen het volk omzwierf. Ick heb myn hoed diep over het voorhoofd ghe- trocken ende myn ghezicht in de kraag van myn mantel ver borgen,, om niet door de menschen herkend ende aenghespro- ken te worden. Dies hield ick my oock niet langh op één plek, maer 't gheviel bywylen dat ick vooraen kwam ende myn ongheluckkighen broeder int ghezicht zien konde. Het was deerlyck om aen te zien, gheëerde ende goede Vriendt. hoe ongheluckkigh hy daer henen ghestrompeld is, nochtans met eene sonderlinghe moed ende blydschap. Wilt my ver geven dat ick hier niet veel over schryf, want myn hart krimpt tesamen by het overdencken van dese jammerlycke saecken. Voorwaer, God zal het zyne vervolgers vergelden, die wel door hun gheweten zeer ghekweld zullen worden. Ghelyck de baljuw, die hem ghevangen ghenomen heeft, naer het my toeschynt, reeds klaarlyk betoont, dewyl hy zyne oogen schielyk nederslaet, als wy elckander ontmoeten. Dan. zooals het dikmaels gaet. het eene gheval sleept het andere mede. zoo oock hier. Ick verneem, dat Jan Brouwer, eenen landman hier uyt de streeck, die wat onvoorzichtig is gheweest in zyne woorden, door deselfde gheweldenaers is ghevangen ghenomen. Hoe dit verder zal afloopen. ick en weet het niet. maer het is zeker dat zy hem niet spoedigh zullen loslaten. De arme man bevindt zich inde zelfde kerker, waerin myn broeder gesucht heeft, twelck menigheen een voorteeken is. dat hy oock ten leste eenselfde vonnis zal ondergaen. Zoo hy maer naer goeden raad wilde luysteren. daer zou noch uytkomst mogelyk zyn, maer die lieden staen zoo op hun stukken; dat het lichter is een steen te vermurwen, dan hen tot redelyke ghedachten te brenghen. Dit alles tesamen maekt my zeer droevigh. edele Heer. Ick heb U al onderscheydene malen bericht, dat de toestand deser landen, die al donkerder wordt, my byna doet wan hopen. Want niet allen, die de Roomsche Kerk verlaten, ende zich by de Calvinisten voeghen, zyn van zoo stillen aard ende oprecht ghemoed als myn broeder. Daer zynder onder hen met een opstandighen geest, die niet anders en bedencken, dan hoe zich met boosheydt ende gheweld te kunnen wreken. Desulcken wachten hunnen tyd, tot zy hunne moedwil niet meer behoeven te temperen. Zy zunen over ons arme volck nogh veel onheil ende verwarringh brenghen, ende dan zal U in ghedachten komen, tgeen ick U heb ghe-^ schreven. Echter na dit alles blyft er noch een sonderlinghe saeck te bedencken over. Als ick myne broeder Jan als exempel j voorstel, dan vrage ick my af. vanwaer die rust ende kloeck-> heydt magh komen. Moge dit al ordinayre dapperheydt zyn, zoo kan ick toch niet uytlegghen, de blyde glans op zyn lydend gezicht in dat jammerlycke uur, waerin God ende menschen hem hebben verlaten. Ick moet myselven hiervan met gheweld afbrenghen, opdat ick door het vruchteloos I peinzen ten leste niet in het dolhuis gherake. Vergeef my. edele Heer. dat ick U ditmaal niet uytvoerigher schryf. Myne ghedachten zyn zoozeer verward ende myn handen beven soodanigh. alsof ick een stokoud mensche j waar. Als ick na al dese beroeringhen wat tot myselve zal ghekomen zyn, hoop ick spoedigh tot U te reizen, welck uyt-t zicht my niet weinigh bemoedigt. God zy ons land en ons arme volck ghenadigh. opdat allen eenmaal als deugdzame en goedwillende menschen mogen leven. Moge die tyd spoedigh aanbreken. U, edele Heer ende Vriendt. ende de Uwen hartelyk groe tende. blyf ick altyd Uw nederighe dienaer. VICTOR DE GRAVE* EINDE

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2