JMeiuur ^riJtsrlir (imtnutt iipotn Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken DREIGENDE GEVAREN Hoe de vleeschvergiftiging te Harenkarspel ontstond SCHAEPKENS VAN „ST. FIJT" abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4.50 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/a ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 6163 ZATERDAG 14 AUGUSTUS 1937 HtibrrtentieprijjCTi: Van t tot 5 regels LI77» Elke regel meer032'U Ingezonden Mededeelingen van !~5 regels 2>30 Elke regel meerCL43 Voor Tiet bevragen aan 't bureau V wordf berekend f 0.10 18e Jaargang VARA- 5 VARA Voor de Christelijke School ®t. 6.20 „Gees-! dreigen gevaren voor de Christ. School. Ongetwijfeld, zal de lezer met| repliceeren; en gaat een steeds bitter- der stemming heerschen in 't kamp van de voorstanders van openbaar onder was. Vooral nu de allerjongste bevre digingscommissie de priveleges, welke het openbaar onderwijs nog bezit, niet volle in bescherming nam en zulks a. 9.20 met algeheele instemming van de vrij- 0 Cau- zinnige leden dezer Staatscommissie, piano.; De juistheid van deze opmerking is in confesso. ■t. 4.20 Echter, op deze gevaren willen we 7.20 thans njet wijzen. Die komen van buitenaf en zijn in de grond der zaak van veel minder beteekenis, dan de j kwaal, welke van binnen de constitutie van ons Christelijk onderwijs bedreigt. .Tegen aanvallen van buiten is men op zijn hoede; de andere zijn juist bewijs van een ziekte welke men niet als zoo danig beschouwt en bestrijdt. Nu stellen wij voorop, dat hierbij groote voorzichtigheid dringende eisch is en dat men vooral niet moet generali- seeren, noch wat de gevaren, noch wat de personen betreft. Aangenomen, dat men zich terecht ergert aan het op treden van eenige of van een bepa groep van onderwijzers, dan geeft dit nog aan niemand het recht om te con- cludeeren: Liefde voor de Christelijke school en de kinderen zooals in dagen der voortrekkers vindt men bij de Christelijke.onderwijzers van tegen woordig niet meer. Immers, het is zeer goed mogelijk, dat de onderwijzers over wie men klaagt in hun jeugd het zware juk der ongelijkheid en achterstelling .met vreugde getorst hebben; en (we wande len in het land der veronderstellingen!) hei het kan ook zijn, dat zij, die nog dier- Zang, adijs- baar kunnen spreken over de goede taan, oU(*e W °P schoolgebied juist terecht iding aood- 'al id eer; één] nden' Ver. hei] 5 op- uing, twecf s en dal] hef 4 opt gem hei J} •iaat gekomen zijn op een zonnig plekje en </us alleszins reden hebben om tevreden te zijn. Wij willen hiermee alleen maar zeggen, dat men het vooral niet te veel moet zoeken in de personen, doch bijna uitsluitend in de mentaliteit, erger misschien nog, in de geestelijke ver slapping, welke over ons allen kwam. In één van onze bladen werd onlangs bij wijze van uitzondering de aandacht gevestigd op een circulaire, welke uit ging van een Christelijk Schoolbestuur en waarin met zooveel woorden werd te kennen gegeven, dat vrijzinnige ouders zonder bezwaar hun kinderen naar bedoelde school konden zenden; het letterlijke citaat hebben wij op dit oogenblik niet bij de hand. Dat is in orde, zal men misschien zeggen. Het kan geen kwaad voor de vrijzinnige jeugd als ze de Christelijke school bezoekt. Volkomen terecht gaf het hoofd van een Christelijke schooi in een badplaats dat antwoord ook aan een bekend tooneelspeelster, die voor haar kind eenige maanden plaatsing verzocht op die school en ook eenigs- zins ongerust was over de invloed van het Bijbelsch onderricht op 't jeugdige gemoed. Wij betwijfelen echter of er een gunstige invloed van den nieuwen leer ling die privaat-onderwijs genoten had uitging. Het minste was al dat hij onder algemeene hilariteit den meester vroeg of men indertijd ook een hekje om de zoutpilaar van de vrouw van Lot gezet had; het werd erger als hij niet gewend aan klasse-discipline ongevraagd verhalen deed over de wijze, waarop zijn familie de Zondag had doorgebracht. Nu gold het hier slechts een kort stondig bezoek, maar wij verstaan het dat een lezer uit het Westland ons onlangs op het gevaar wees, wanneer de toevloed van leerlingen uit ongods dienstige gezinnen zoo groot is, dat er voor het minste op de speelplaats een godsdienst-vijandig milieu ontstaat. Komt dit werkelijk in beduidende mate voor? Ons ontbreken de gegevens om deze vraag te beantwoorden. Be doelde lezer zegt, dat het nog erger is en schreef ons: „Niet alleen dat vele kinderen uit gezinnen waar Bijbel noch godsdienst in eere is een plaats vinden op de Christelijke School, ook de ouders worden lid van de Schoolver- eeniging en oefenen daar soms een zeer merkwaardige invloed uit. Nogmaals, wij weten wel, dat er ouders zijn die niet uit overtuiging, doch om allerlei bijkomstige redenen hun kinderen naar de Christelijke School zenden, doch van leden der schoolvereeniging, die de grondslag van het Christelijk onderwijs niet 'aan vaarden, hebben wij nog niet gehoord. Intusschen, niet alleen dat uit onze lezerskring zulke mededeelingen gedaan worden, ze komen ook van andere zijde. In het tijdschrift „Volksontwikke ling" schreef onlangs (wij citeerden het op 11 Mei) een overtuigd voorstan der van de openbare school„Men moet het (zelfs) betreuren, dat ook de protestantsche-confessioneele scholen langzamerhand bevolkt zijn geraakt met een gemêleerd publiek, waarin geen geestelijke binding meer aanwezig is". In hoeverre in een en ander groote reden tot ongerustheid ligt, mogen de schoolbesturen, ieder voor zich zelf eens overwegen. Wij komen nog even terug op het geval, waarop „Friesch Dagblad" doelde: de bedenkelijke circulaire om leerlingen uit ongeloovige kringen naar de Christelijke school te lokken met „gedienstigheden der praktijk", doch dan in omgekeerde zin als hiervan vroeger gesproken werd. Iets dergelijks kwam eenige jaren geleden ook, laat ons hopen voor toen en nu, sporadisch voor. Het hoofd van een Christelijke M.U.L.O. school, welke als onderwij s-inrichting een zeer goede naam had en daardoor ook kinderen van andersdenkende ouders trok, ver gunde deze leerlingen namelijk om ge durende de Bijbelles afwezig te zijn. Of deze maatregel de instemming van het bestuur had en of ze lang toe passing vond, wij weten het niet en doet verder ook niets ter zake. Maar wij aarzelen niet te zeggen, dat men op deze wijze ongetwijfeld met de aller beste bedoelingen. het beginsel van de Christelijke school beschadigt en haar toekomst en die «/an de Christe lijke schooljeugd, in gevaar brengt. Bij de laatste volkstelling bleek, dat 141/4 procent van de Nederlandsche be volking niet gerekend wil worden tot eenige kerkelijke gemeenschap te be- hooren. Tegenover deze moderne heide nen moge de Christelijke school het opgroeiende geslacht toerusten met de „blanke wapens" van Gods Woord. Loonsverhooging in de Haven Te Amsterdam en Rotterdam zijn deze week bijeenkomsten gehouden van de haven en veemarbeiders, georganiseerd in den Cen- tralen Bond van Transportarbeiders. De ver gaderingen waren op beide plaatsen gewijd aan de bespreking van de actie tot verbete ring der arbeidsvoorwaarden in de beide havens. Op de gehouden vergaderingen is beslo ten, dat de „Centrale Bond" naast de reeds gestelde eischen tevens een actie voor loons verhooging zal beginnen. In verband hier mede is op beide plaatsen besloten het hoofdbestuur te machtigen tegen 1 Sept. a.s. de collectieve arbeidsovereenkomst met de beide werkgeversorganisaties, de scheep- vaartvereenigingen „Zuid" en „Noord" welke overeenkomst van maand tot maand loopt, op te zeggen. Verwacht wordt, dat de Katholieke en de Christelijke bond zich geheel naast den Centralen bond zullen stellen en binnenkort soortgelijke vergaderingen voor de arbei ders zullen Kosten levensonderhoud Met 5 pCt. gestegen sinds September 1936. Het indexcijfer der kosten van het levens onderhoud voor arbeidersgezinnen bedraagt volgens het Amsterdamsch Ge meentelijke Bureau voor de Statistiek, in Juli 1937 (op de basis van het peil der prijzen vóór den oorlog 100) 138.7, tegen 137.9 in Juni j.l. en 132.0 in September 1936, de maand der devaluatie. Het is 0.6 pCt. hooger dan in Juni 1937 en 5.1 pCt. hooger dan in September 1936. Voor de voeding alleen is de stijging 0.7 pCt. seaert Juni 1937 en 7.6 pCt sedert Septem ber 1936. Dr. A. Kuyper-herdenking Er komt een gedenkpenning Naar wij vernemen zal ter gelegenheid van de herdenking van den honderdsten ge boortedag van Dr. A. Kuyper op 29 October a.s., in overleg met het comité voor de Kuy- perherdenking, door de Koninklijke Begeer te Voorschoten een bronzen gedenkpenning in den handel worden gebracht. De op brengst van déze gedenkpenning, welke ver vaardigd zal worden naar een ontwerp, dat door genoemd comité is goedgekeurd, zal o.m. dienen tot dekking van de kosten, ver bonden aan de Kuypertentoonstelling en verdere uitgaven verband houdende met deze herdenking. Te Steenbergen N.B.bouwde de 23-jarige A. Verbeek ongeveer een jaar aan een motorvliegtuig en ook aan een zweef toestel. Door een 1 P.K. havermotor wordt het vliegtuig naar het eigen vliegveld gebracht. Nederlandsche Heide Mij. Jaarvergadering te Enschede De Nederlandsche Hei de-maatschappij hoopt Vrijdag 3 September haar algemeene vergadering te houden in de Groote.Sociëteit te Enschedé. De directeur van de gemeente reiniging en plantsoenen te Enschedé, de heer J. Eveleens, hoopt een inleiding te hou den over: „De verwijdering en verwerking van het Enschedèsche huisvuil", en de heer P. J. Drost, houtvester der maatschappij, over: „Boschaanleg en natuurschoon in Twenthe". Zaterdag 4 September worden verschillen de excursies gehouden. FABRIEK UITGEBRAND Vannacht omstreeks drie uur is brand uit gebroken in de haarwasscherij van de firma A. Crommelin, koe- en varkenshaarwassche- rij, aan den Lagen Ham te Dongen. Het vuur, dat in de aanwezige voorraden gretig voedsel vond, breidde zich zeer snel uit. De brandweer van Dongen bestreed het vuur. Zij slaagde er in het aangrenzende woonhuis van den heer Vermeulen te behouden. De fabriek brandde echter geheel uit. Na drie uur blusschen kon de motorspuit inrukken. Er bleef evenwel een aantal manschappen achter om de nog steeds smeulende hoopen koe- en varkenshaar nat te houden. Omtrent de oorzaak van den brand is niets bekend. Het gebouw en de aanwezige voorraden waren slechts laag verzekerd. Regeeringswijziging in België Naar aanleiding van het feit, dat de Bel gische regeering de begrootingen zoo spoe dig mogelijk door het parlement zal willen doen goedkeuren, bestaat er kans, dat, iu het parlement op het oogenblik op reces is, begin October een buitengewone zitting zal worden afgekondigd. Anderzijds wordt te Brussel gezegd, dat men over een paar maanden min of meer belangrijke wijzigingen in de samenstelling der huidige regeering mag verwachten. Chineesche vliegtuigen in actie SJANGHAI. 14 Aug. Een oorverdoovend rumoer ontstond in ede zakenwijk van Sjanghai, toen Chineesche bombardements vliegtuigen over dit stadsdeel vlogen en Ja- pansche kanonneerbooten met haar afweer geschut op de toestellen vuurden. De vliegtuigen hebben het hoofdkwartier der Japansche marinetroepen gebombar deerd terwijl de Japansche oorlogsschepen de versterkingen te Woesoeng met zwaar geschut begonnen te bestoken. De Chinee sche toestellen hebben getracht het vlagge- echip „Izoemo". dat op nog geen 200 meter van het Britsche consulaat ligt, te bombar deeren. doch oorlogsschip en consulaat wer den niet getroffen. Ziek veulen geslacht en het vleesch verkocht In de dorpstragedie te Harenkarspel 1 en rondom Warmenhuizen, is sinds Donderdagavond plotseling een wending gekomen, die veel, dat tot nu toe in een duisternis gehuld lag, tot klaarheid ge bracht heeft Nadat Vrijdagmorgen de eerste rap porten van het Centraal Laboratorium uit Utrecht bij dr Groenhart waren bin nengekomen, bleek daaruit, dat het op gezonden vleesch besmet was met para- typhusbacillen. Daarmee kwam dus vast te staan, dat hier inderdaad sprake was van vleeschvergiftiging. Het merkwaardige was echter.dat dit rundvleesch was goedgekeurd, zoodat men eerst vermoedde, dat het vleesch na keuring ondeugdelijk geworden was. Al spoedig kwam er klaarheid in deze duistere zaak. Immers heel geleidelijk kwam vast te staan, dat slager v. D. in den loop der vorige week een jong veulen had ge kocht van den veehouder V. uit Noordschar- woude. Deze veehouder had van zijn vee arts de mededeeling gekregen, dat 't jonge dier niet in orde was en dat het 't beste was, dat V. het veulen maar zoo spoedig mogelijk verkocht. Daarna heeft V. 't dier voor een zacht prijsje aan slager Van D, verkocht Slager Van D. heeft het jonge dier naar zijn noodslacht.plaats getransporteerd en 't daar snel geslacht. Hoewel hij wist. dat hot dier niet in orde was en dat het waar schijnlijk aan darmontsteking leed, dacht hij na de slachting, dat de ziekte minder beteekende, dan het aanvankelijk leek, om dat de darmen na de slachting niet dadelijk zwart werden, hetgeen anders steeds ge beurde met aan deze kwaal lijdende dieren. Van D liet toen 't vleesch van het veulen keuren door den keurmeester U. Wester uit Schagen, aan wien hij echter verzuimde mede te deelen, dat het beest waarschijnlijk ziek was. De heer Wester die als een accuraat keurmeester bekend staat —keur de het vleesc.h dan ook niet op bacteriën maar voorzag het na een normale keuring, van een vierkanten stempel, hetgeen beteekent, dat dit vleesch voor verspreiding en verkoop over het geheele land geschikt was. Zou het vleesch niet geheel in orde zijn geweest, maar nog wel goed zijn voor onmiddellijk gebruik, dnn had het voorzien moeten zijn van een rond kenrstempel. Nadat wij van bovenstaande feiten had den kennis genomen, zijn wij opnieuw bij slager Van D op bezoek' geweest De man, die den geheelen nacht was verhoord en die nu een middagdutje deed, was ter stond bereid, om ons nogmaals te woord te staan. En terwijl zich groepjes men- schen voor den winkel verzamelden, gaf slager Van D. ons het volgende relaas: Zaterdag voor een week werd ik bij V. geroepen, die mij zeide, dat ik een nood- slachting moest doen van een veulen, dat niet goed meer was. „'t Was weer het oude liedje", zeide hij en daaruit maakte ik op, dat het dier aan darmontsteking leed. Ik heb het toen geslacht en het laten keuren door Wester en toen heb ik slager v. D. erkent het ronduit en volmondig de fout begaan, om niet te vertellen, dat het dier waarschijnlijk ziek was. Immers, de darmen werden niet zwart Wat is hiervan het gevolg geweest? Het veulen is snel geslacht, daarna ge keurd en toen, Zaterdagavond, in de ijs kast gedaan, waar ook 't andere vleesch lag. Nu neemt men aan, dat dit paar- denvleesch, waarop de bacillen zich reeds bevonden, het andere goedge keurde en inderdaad gezonde vleesch heeft besmet en dat daardoor zooveel menschen zijn ziek geworden! Niet uitsluitend het gebruik van het paardenvleesch, maar ook het nuttigen van het besmette rundvleesch uit de ijskast werd dus oorzaak van deze dorpstragedie. Want op den drukken kermis-Zaterdag was de geheele ijskast leeggekocht. en „Jan en alleman hadden er van gegeten" Ik ben er kapot van en ik kan mijn zaak wel sluiten aldus de slager Ik weet, wel sluiten: aldus de slager. Ik weet, dat ik voel. dat men van alle kanten op mij loskomt en mij met den vinger aanwijst als de eenige schuldige Zoo sprak de man, die sinds Woensdag De Rijksveearts geschorst Behalve slager Van D. ondervindt thans ook de Rijksveearts de gevolgen van zijn tekortkoming. De Rijksveearts U. Wester te Schagen. de keurmeester, die het veulen vleesch van slager Van D. heeft gekeurd en van een vierkant merk voorzien, is door den burgemeester van Oud-Karspel, den heer A. J, Wijnveldt, voor onbepaalden tijd geschorst. Van deze schorsing is mededeeling ge daan aan de afd. Noord-Holland boven het IJ van het staatstoezicht op de volksgezond heid économie en Financiën CULTUUR MIJ DER VORSTENLANDEN Gewijzigde voorstellen aan aandeelhouders Hooger kapitaal der op te richten Mij. Men zal zich herinneren, dat onlangs door de Directie van de Cultuur Mij. De Vorstenlanden een drastische reorganisa tie aan aandeelhouders werd voorgesteld. Er zou een nieuwe N.V. worden opgericht met een maatschappelijk kapitaal van 12.500.000,waarvan, na de inbrenging der fusioneerende Mij.en en van nieuw kapitaal, 10 millioen zou zijn geplaatst en volgestort. Voorgesteld werd een ruiling te doen plaats hebben als volgt: Een prefe rent aandeel van 500 der oude Mij. tegen een gewoon aandeel van 500 in de nieu we vennootschap, een gewoon aandeel van 500 der oude Mij. tegen een gewoon aan deel van 100 in de nieuwe vennootschap, zoodat aandeelhouders gezamenlijk in het kapitaal der nieuwe vennootschap zouden participeeren voor 5.706.000. De Directie deelt thans aan aandeel houders mede, dat in den loop der laatste maanden duidelijk is geworden, dat het op grond der zich voor de Java- Suiker-industrlo gunstig ontwikkeld hebbende conjunctuur verantwoord is een hoogere kapitaalswaarde toe te ken nen aan de fusioneerende ondernemin gen. Bovendien is het niet uitgesloten, dat de nieuwe maatschappij winstmo gelijkheden zal opleveren, waarbij het aandeel in de winsten der preferente aandeelen van de C.M D.V. onevenredig groot zoude zijn ln verhouding tot dat der gewone aandeelen. In verband met een en ander besloten directie en commissarissen aan de a.s. jaar vergadering het volgende voorstel te doen: De voorgestelde ruil van aandeelen van de Cultuur Mij. der Vorstenlanden in aan deelen van de Ver. Vorstenlandsche Cul tuur Mij. van welke vennootschap het kapitaal zal zijn gesteld op 20.000.u00, waarvan na d eninbreng der fusioneerende Mij. en van nieuw kapitaal j 17.000.000 zal zijn geplaatst en volgestort, te doen plaats hebben als volgt: één preferent aandeel van f500 van de C.M.D.V. tegen twee gewone aan deelen van 250 van de V.V.C.; een ge woon aandeel van 500 van de C.M.D.V. tegen een gewoon aandeel van f 250 van de V.V.C. Dienovereenkomstig zullen aandeel houders van de C.M.D.V. gezamenlijk in het maatschappelijk kapitaal der nieuwe vennootscnap participeeren voor 11265.000. Voor het overige blijven de voorstellen in groote lijnen gelijk aan die welke eenige maanden geleden werden ingediend. Ga er een paar dagen uit Dat is een raad, die men tegenwoordig nog al eens hoort geven aan zakenlui en aan anderen, die om welke reden dan ook geen lange vacantie kunnen nemen of in hun vacantie niet lang er tusschen uiv kun nen gaan. Ga er een paar dagen ui tl Die raad willen we hier herhalen, omdat we bij ervaring weten, hoe goed het is, in het tegenwoordige jachtige leven, er even uit te gaan. Even zich zelf te zijn. Even ïe bekomen van het drukke gedoe van alle dag. Even onbezorgd te kunnen zijn, om anderen voor je te laten zorgen. Ga er een paar dagen uit! Een dag of zes. of anders vier, of des noods drie, maar ga er even uit! Ga dan met een der door het Reisbureau „Libertas" georganiseerde reizen. Dat heeft het voordeel, dat ge al dadelijk een zeker contact krijgt met andere deelne mers; allen immers lezers van één der sa menwerkende vijf dagbladen: De Rotterdam mer. Nieuwe Haagsche Courant, Nieuwe Utrechtsche Courant, Nieuwe Leidsche Cou rant of Dordtsch Dagblad. Van de door dit reisbureau georganiseer de reizen zijn er een drietal bijzonder ge schikt voor hen, die wij bovenstaande raad geven. We bedoelen de reis van drie dagen door de Ardennen van 24 tot 26 Augustus, of die van vier dagen naar Lippe Detmold en het Teutoburgerwoud van 25 tot 28 Augustus of een zesdaagsche reis naar Parijs van tot 11 September. Bij deze reizen behoeft ge nergens voor te zorgen. Voor alles zorgt 't reisbureau .Li bertas", Goudsche Singel 105, Rotterdam. Ge kunt alleen maar genieten van wat er te zien is. En dat is niet zoo weinig. Als ge vlug zijt kunt ge nog wel mee. Er is nog plaats in de touringcar, waarmee deze reizen gemaakt worden. ONDERSCHEIDINGEN Toegekend Is de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-medaille In zilver, aan W.^v an der Veer, wonende te Hillegers Toegekend ls de aan de orde van Oranje Nassau verbonden eere-raedallle, ln brons. aan. W. J. van der Meer .werkzaam bij de N.V. Joh. Enschede en Zocien, grafische inrichting Volg een degelijke goedkope, schriftelijke opleiding tot ELECTRICIEN, STERKSTROOM-MONTEUR Of ZWAKSTROOM-MONTEUR Tevrvdenheldsbalulglrgen van geileogden Gratli Kuif Wj aoKdtatla Vraag zonder verplichting inlichtingen bij iS.S.O, Nieuwe Plein 31, A. N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 31/2 Pandbrieven a 99% (Koers van omwisseling 99^ VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit DRIE bladert en het ZONDAGSBLAD De slotzitting van de Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. De vleeschvergiftiging: het vleesch vani een ziek veulen zou zijn goedgekeurd. Nadere bizonderheden over de roof* overval te Wijnandsrade. Demonstratie-middag van de Drie* hoeksmeisjes te Zeist. De Japansche oorlogsschepen en batterijen hebben het vuur geopend op Shanghaionder de bevolking heerscht een paniekstemming. Het Deensche s.s. „Edith" is nabijjj Spanje tot zinken gebracht. In Paraguay heeft een staatsgreep plaats gehad. Een Belgische regeeringswijziging te wachten? U schildert met pleizier - r RipolinPrachtige kleurenGoed dekkend' Fraaie glans' En het meesfe pleiner hebt U van Ripolin achteraf Want Ripolin s weergaloos duurzaam. de he$fe f uk verf iJ*tr 'wereld. VALKENBURG (L.) Hotel „FRANSSEN" Het bekenae Hotel ter plaatse Bondshotel A.N.W.B.—K N.A.C. Teleloon SS LIFT 80 Kamera met k, en w. str. water, Prachttnin Pensionprijs 8% gld. VRAAGT PROSPECTUS VALKENBURG (L.) HOTEL DE KROON PROTESTANTSCH FAMILIE PENSION BONDSHOTEL A.N.W.B. schuin to. uitgang station Telefoon 27. Door geheel Nederland bekend voor prima keuken. Het Hotel waar men zich thuis gevoelt en geniet van zijn vacantie. Volledig pension vanaf 15 Augustus 2.75, vanaf 1 September 2.50. Garage vrij. Aanbevelend, FR. JANSEN, HOTEL VALKENBURG (L.)j TELEFOON 3 BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 119—121 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 343 TRIPLEX - Vraag» prijs - LIJSTWERK Aanvoer van zeevisch en haring Naar aanleiding van het bericht (zie bid, 5) dat, de aanvoer van vereche zeevisch al leen zal kunnen geschieden te Amsterdam, Rotterdam en IJmuiden en die van versche haring alleen te IJmuiden, vernemen wij van bevoegde zijde, dat deze bepaling alleen geldt voor den aanvoer met buitenland se h e schepen. De Nederlan sche schepen zijn in dezen geheel vrij. Gesloten vischtijd De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de gesloten rijd voor het vis- schen met den vischzegcn in de Laaksche en Leursche Vaart dit jaar zal eindigen op 15 Augustus, in plaats van 30 September. BOERDERIJBRAND ONDER VEENDAM Gisteravond brak brand uit in de boer derij van H. Kruit, aan het Westerbrink onder V e e n d a m. In een oogwenk stond de groote schuur, welke juist eenige dagen geleden met stroo was gevuld, in volle vlam en weldra ging ook het woonhuis in vlam men' op. Vermoedelijk is het vuur ontstaan door broeiing in het stroo. Verzekering dekt de schade.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1