lüeuiup geiitócift Cumrattt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Bescherming van natuurschoon SCHAEPKENS* VAN '„ST. FIJT" abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending. 530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» Ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6162 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1937 18e Jaargang cBfoertentuprijjin: Van I tot 5 regels 4 f 1.17 Elke regel meer032 V» thgezonden Mededeelingen van 1-3 regels 230 Elke regel meer045 Voor Hel bevragen aan bureau V wordf berekend OIO Maakt een woongemeente aantrekkelijk „Waar de victorie begint", vestigden we 'dezer dagen de aandacht op een verorde ning tot behoyd van natuurschoon, vastge steld door de Provinciale Staten van Gelder land. Deze verordening doet middelen aan de hand om de steeds verder gaande ont luistering van het land tegen te gaan en gen ongebreidelde bouwwoede te keeren. Reeds het opschrift boven onze be schouwingen wees uit, dat wij met instem ming van het Geldersche initiatief kennis namen. En uit de inhoud zelf van ons ntikel blijkt wel, dat wij het groote belang erkennen van maatregelen als in deze ver ordening zijn neergelegd. Zonder bestrijding 'zijn intusschen onze beschouwingen niet gebleven. Ons werd ter kennisneming toegezonden een artikel van den heer R. Stenhuis in de „Apeldoornsche Courant", welk betoog zich keert tegen de inhoud van artikel 29 der Apeldoornsche bouwverordening. De volledige redactie van dit artikel is ons onbekend, maar uit de beschouwingen van den heer Stenhuis blijkt ons wel, dat dit artikel hetzelfde beoogt als de Geldersche verordening: het behoud van het natuurschoon. Onze lezer, die zoo vriendelijk was dit betoog onder onze aandacht te brengen, deelt blijkbaar in het algemeen de bezwa ren, die deze tegen de genomen maatrege len tot behoud van het natuurschoon aan voert Zelf voegt hij daaraan toe, dat vóór het tot stand komen van artikel 29 der Aipeldoornsche bouwverordening jaarlijks in Beekbergen en Hoenderloo voor f300.000 a 400.000 werd verbouwd, terwijl de bouw nu practisch stil zou liggen. In deze tijd van .werkloosheid aldus onze schrijver is dit toch ook een factor, die meespreekt. Om met het laatste te beginnen: stellig Js de bestrijding der werkloosheid een fac tor, die meespreekt Dat overigens de Re geering en tal van gemeentebesturen aan dit element volle aandacht schenken, kan >veer blijken uit de alarmkreten van ver schillende natuurbeschermers, die meenen, dat met naróe het Departement van Sociale Zaken te veel let op de belan gen van werkverschaffing en werkverrui ming, wanneer het door tal van ontginningen ën beeknormalisaties de schoonheid van 't landschap in ernstige mate schaadt. Wil men zich ten aanzien van deze kwes tie voor eenzijdigheid hoeden, dan zal men goed doen in te zien, dat het hierbij gaat om het afwegen van tweeërlei belang. Neemt men ten slotte een beslissing naar ëen beipaalde zijde, dan is daarmee volstrekt niet gezegd, dat aan het andere belang geen aandacht werd geschonken. Keeren wij ons tot 't Apeldoornsche voor beeld. Het ontbreekt ons aan genoegzame plaatselijke kennis en locale gegevens om te kunnen beoordeelen, of inderdaad in Beekbergen en in Hoenderloo de laatste jaren voor f300.000 A f400.000 werd ver bouwd, terwijl de bouwnijverheid er nu zoo goed als stil zou liggen. Laten wij echter op gezag van onzen briefschrijver aanvaar den, dat deze uitspraak juist is. Welnu, dan zouden wij toch allereerst er ©p willen wijzen, dat het de vraag is, of de ingetreden slapte in de bouwnijverheid g e- heel of voor een deel ten laste mag worden gebracht van het bestreden artikel der bouwverordening. De laatste jaren is er in vele gemeenten druk en snel gebouwd, zoo zeer, dat men er 9preken.lcan van een zekere verzadiging in de bouwnijverheid, die haar terugslag ontving in een periode van stilte. Dat deze factor ook te Beekber gen en Hoenderloo een rol speelt, lijkt ons niet geheel uitgesloten. Intusschen, wij zijn bereid ook dit ele ment uit te schakelen en het vraagstuk uit sluitend te bezien vanuit het belang der bouwnijverheid. Welnu, dan stelle men zich goed voor, dat ook de ongeremde en onbe teugelde uitoefening van het bouwbedrijf haar eigen grenzen heeft. Wanneer straks een bepaalde gemeente zooveel aan natuur schoon heeft ingeboet, dat zij als woonge meente grondig bedorven is, zal het lustoord ,van voorheen geen rustoord meer wezen en men wendt zich naar elders, waar men tijdig het belang inzag van het bewaren yan het landschapsschoon. Natuurlijk zullen wij allerminst ontken nen de mogelijkheid, dat het vaststellen van bepalingen tot behoud van het landschap tijdelijk remmend kan werken op het bou wen. T ij d e 1 ij k: want de tegenzin tegen hetgeen men aanvankelijk niet verstond en dus ook niet wist te waardeeren, zal gaan deweg worden overwonnen. Te meer. wanneer men in andere ge meenten gelijksoortige maatregelen treft Daarom stelden wij de Geldersche ver ordening op prijs, omdat zij Op dit punt voor alle gemeenten g e 1 ij k e voorwaar den schept. En daarom geven wij boven een provinciale verordening de voorkeur aan een natuurschoon w e t, die een eenvor mige regeling voor geheel het land brengt. Maar ook al gaat het uitsluitend om ge meentelijke voorschriften, dan nog geloo- yen wij, dat de gemeente, waar tijdig een behoorlijke regeling getroffen werd, op de duur de winnende partij zal zijn. Dit vraag stuk wordt niet beslist door de reactie, die ten slotte alle ingrijpende maatregelen even veroorzaken. Maar wanneer bepalingen van deze aard gedurende een reeks van jaren hebben doorgewerkt, zal het niet moeilijk zijn te constateeren, welke gemeente de victorie wegdraagt. Steeds grootere groepen der bevolking krijgen oog voor het mooie: men leert voor werpen van kunst zien, men gaat natuur schoon en het landschap waardeeren. Straks zal die bevolking met het oog op haar woon plaats of tijdelijke ontspanning een keuze hebben te doen tusschen plaatsen, waar men de natuur niet voldoende wist te be waren en andere, waar men het schoone behield. Die keuze schijnt niet moeilijk. Van de Geldersche verordening schreven wij: Waar de victorie begint Het is nu reeds niet onduidelijk, welke gemeenten straks de eerepalm zullen wegdragen. BREEDER ACTIE-VLAK Een ernstige stelling, welke de aandacht van Roomsche en niet-Roomsche Christenen ten volle waard is, wordt Zondag op de Sobriëtasdag te Utrecht verdedigd. Sobriëtas is de naam van de R.K. orga nisatie, welke zich aanvankelijk alleen op drankbestrijding, beter nog, bestrijding van drankmisbruik, toelegde. Ontkend kan ech ter niet worden, dat deze strijd in de laatste jaren minder activiteit vorderde dan vroe- het geval was. Met de groed der vakorgani satie nam in 't algemeen het drankmisbruik en vooral de openbare dronkenschap af. Dit feit wordt ook door geheelonthouders toegegeven, ongeacht hoe men verder over doorgezette propaganda voor afschaffing van sterke dranken moge denken. Zeker is, dat ook Sobriëtas met het afnemend drank misbruik rekening hield en zichzelf de vraag stelde, welke conclusies daaruit voor haar actie getrokken dienden te worden. Zou men, verheugd over bereikte resultaten min of meer op zijn lauweren gaan rusten óf wel zijn actie-vlak verbreeden en zich keeren tegen allerlei genotzucht, welke het leven verlaagt? De spreker op de Sobriëteitsdag te Utrecht heeft er, aldus omschrijft de Volkskrant het, in zijn stellingen nadruk op gelegd, dat Sobriëtas door haar motieven van naas tenliefde en zelftucht, actueel blijft in haar verzet tegen de genotzucht in het algemeen. Juist thans maakt zij front tegen een zeker „vroolijk Christendom", dat minderwaar dig genot en ware vreugde al te zeer ver eenzelvigt, dat lichtvaardig een onbevreesd aanvaarden van alle plezieren als goede gaven Gods bepleit en dat de ernst van 't Christendom met zijn leer van erfzonde, be koring en verlossing-door-lijden uit het oog verliest Het komt wel eens voor, dat onze men- schen, die in gemeenteraden aandringen op bescherming der Zondagsrust en tegen het toelaten van kermis-vermakelijkheden plei ten, van R.K. zijde moeten hooren, dat er ten deze een kenmerkend onderscheid be staat tusschen Katholieke en Calvinistische opvattingen over wat wel en wat niet ge oorloofd is. Het is goed, dat voortaan in dergelijke gevallen niet alleen Roomsch-Katholieken maar ook anderen gewezen kunnen worden op de aanmaning van Sobriëtas om front te maken tegen zeker „vroolijk Christen dom"; het is te hopen, dat ieder onzer deze ernstige waarschuwing voor zich zelf mag verstaan. Een 30-tal leden van de Belgische medische pers heeft een bezoek gebracht aan de Philips fabrieken te Eindhoven. Na een inleiding van Dr J. G. A. van Weel over de t.b.c.-bestrijding en van Ir. Hondius Boldingh over Roentgenin- stallaties voor medische doeleinden, werden de Roentgenapparatenfabriek en andere fa- brieksafdeelingen bezichtigd. Tevens werd een rondgang door het laboratorium ge maakt. Met bijzondere belangstelline namen de Belgische medici kennis van de door Philips getroffen maatregelen op sociaal-hygiënisch gebied, alsook van de moderne Roentgenin- sfallaties. die vooral bij t.h.c.-bestrijding zulk een belangrijke rol spelen. AMSTERDAM C ROKIN-KAL VERSTRAAT Tel. 33346 AMSTERDAM Nieawe Doelenstraat HOTEL DES PAYS-BAS Alle moderne comfort Echt Holl. huiselijkheid Kamers ine!, ontbijt f 4.— en f 4.50 met badkamer vanaf f 5 RESTAURANT Burgemeesters-installatie te Vuren Een speciale Raadszitting In het anders zoo rustige dorpje Vuren in de nabijheid van Gorcum, was het gister een drukte van belang! Overal waren de vlaggen uitgestoken en ook in Laag en Hoog Dalem, dat gemeentelijk onder Vuren behoort, heerschte een uitbundige feeststemming, zulks in verband met de in stallatie van den nieuwen Burgemeester, den heer W. E. J. Bulk. De heer W. E. J. Bulk werd, na een leiding in het bankwezen naar Ned.-Indië uitgezonden voor den dienst van de Java- sche bank. Na een tien-jarig verblijf in de tropen keerde de heel Bulk naar Holland terug. Van 1932 tot 1935 is de heer Bulk admi nistrateur van de Stichting „Het Geldersche Landschap" op het landgoed „De Duna" te Oosterbeek geweest Zijn opleiding in de gemeente-administra tie genoot hij gedurende vier jaar als vo lontair on de secretarie te Oosterbeek. Van 1935 tot zijn benoeming als burge mester van Vuren en Dalem op 1 Aug. 1937 was de heer Bulk rijkscontroleur van gemeentebegrootingen bij het Departement van Sociale Zaken voor de provincie Lim burg en Oost-Brabant De heer Bulk is ridder in de orde van Leopold II van België. De eigenlijke installatie-plechtigheid vond plaats in een speciale raadszitting, nadat de Burgemeester en zijn gezin met een open auto van de grens der gemeente waren af gehaald. Verschillende toespraken werden gehouden en tenslotte werd een rijtoer door de meente gemaakt. Met een gemeenschappelijke koffiemaaltijd werd de feestelijke gebeurtenis besloten. De onbewaakte overweg bij Kethel Er komt een automatisch waarschuwingssein Op een verzoek aan den Minister van Waterstaat om bij den onbewaak- ten overweg in de spoorlijn Schiedam— Hoek van Holland te Kethel de bewa king te herstellen, of althans een automatisch waarschuwingssein aan to brengen, mocht de A.NW.B. ten ant- woord ontvangen, dat eerlang tot dit laatste zal worden overgegaan. Teruggaaf invoerrecht op vleesch De minister van Financiën heeft den in specteurs der invoerrechten en accijnzen ge machtigd, teruggaaf te verleenen van invoer recht voor versch of gekoeld rund- en kalfs- vleesch, aangegeven op of na 29 Juni j.l., ten bedrage van: a. Het verschil in gewoon invoerrecht tus schen 29 en 12J^ pot. van de waarde volgens de ten tijde van den invoer geldende prijs courant, bedoeld in bijzondere bepaling 5 op post no. 146 van het tarief van invoerrechten. b. het verschil in bijzonder invoerrecht tusschen het betaalde bedrag en dat hetwelk zou zijn verschuldigd, indien het gewoon in voerrecht was berekend naar 12Y2 pet. var de waarde. De teruggaaf van invoerrecht wordt slechts verleend voor zoover door belanghebbenden een verzoek daartoe binnen een jaar na den invoer bij voornoemde inspecteurs wordt in gediend. Emigratie naar Zuid-Amerika Maandag a.s. 's avonds half 8 houdt de Chr. Ver. voor emigratie en kolonisatie ir Zuid-Amerika een buitengewone ledenver gadering in „De Eendracht", Goudscheweg 130, te Rotterdam. Deze vergadering is belegd om den heer J. Verkuijl, secretaris der Hollandsche Kolonie te Tres Arroyos, in Argentinië, die voor fa miliebezoek in ons land vertoeft, gelegenheid te geven om te spreken over het leven van de kolonisten en de emigratiemogelykheden in Argentinië. Hij hoopt daarbij ook een en ander te vertellen over het huiselijk Wen der kolonisten, zoodat de vergadering ook wel degelijk aantrekkelijk zal zijn voor de echtgenooten of a.s. echtgenooten der even- tueele kolonisten. Niet slechts de leden der vereeniging maar alle belangstellenden zyn, naar het bestuur ons verzekerde, in deze vergadering welkom. Typografen voor Zuid-Afrika Het Grafisch Weekblad vestigt de aandacht op een advertentie in het laatete nummer, waarin een achttal machinezetters een twee-tal drukkers gevraagd worden voor Zuid-Afrika. De redactie voegt er o.m. aan toe: „Niet zoo lang geleden vertrok een onzer leden naar Zuid-Afrika als machinezetter Zoowel van hem als van zyn werkgever ont vingen wij bericht, dat deze keuze uitstekend voldeed". En voorts: „Het is wellicht niet overbodig, er op te wyzen, dat degenen, die ook wel eens een kans zouden willen hebben, verstandig doen, zich met de Engelsche taal vertrouwd te maken. Over het algemeen worden jonge vak- menschen gevraagd en deze zyn het best in de gelegenheid zich voor te bereiden op het vervullen van een betrekking of functie in Zuid-Afrika". OVERREDEN EN GEDOOD Gisteravond is te Hoorn wederom 'n ongeluk geschied met dnodelijken afloop. Achter de Vest is het negenjarig zoontje van den heer J. Veenbner spelende onder een auto van de firma Schermer geraakt. De jongen werd vrijwel op slag gedood. Toen de bestuurder van de auto, de chauf feur B., wien geen schuld schijnt te tref fen, de gevolgen van de aanrijding ver nam was hij dermate overstuur, dat hij het bewustzijn verloor. Gistermiddag arriveerde te Rotterdam het s.s. Warmond van het Ned. Bevrach tingskantoor, dat Woensdagmorgen in aanvaring is geweest met de Britsche tanker Conference in het Kanaal. De ernstig beschadigde boeg van de Warmond. Het incident te Bloemendaal Waar ligt de schuld? Het incident te Bloemendaal tus schen den commandant van een detache ment van de Koloniale Reserve en de po litie daar ter plaatse tijdens den Jambo- ree-marsch blijft de gemoederen bezig houden. Er is thans weer vanuit Nijme gen een uitvoerige „verklaring" versche nen, waarin de mededeelingen van den Blobmendaalschen commissaris van politie worden rechtgezet. Aangezien wij bij het incident niet tegenwoordig zijn geweest, kunnen we moeilijk uitmaken, wie van beide partijen gelijk heeft. Uit het feit, dat men elkander wederzijds nog al wat ver wijten naar het hoofd slingert, zou men echter de conclusie kunnen trekken, dat er aan beide zijden wel wat aan tactisch optreden heeft gehaperd. Waar twee kij ven We geven er daarom de voorkeur aan het resultaat van het verdere onder zoek af te wachten. De officieele instanties moeten ons straks maar vertellen, hoe het incident in zijn werk is gegaan en voor het gebeurde verantwoordelijk moet worden gesteld. Meisje verdronken te Scheveningen Van golfbreker afgegleden Gelijk we in een deel onzer edities nog konden melden, is gister aan het Noorder- strand te Scheveningen een meisje verdronken. De 15-jarige G. de R„ wonende in de Frederik Hendrikstraat te Delft, was met haar moeder en twee vriendinne tjes tegen half twaalf op het strand aange komen, waarna de meisjes zich in badcos- tuum kleedden en tusschen het Noorderha venhoofd en den eersten golfbreker gingen baden. De moeder bleef op het strand zitten. Op een gegeven oogenblik begaven het slachtoffer en een der andere meisjes zich op den golfbreker met het droevig gevolg, dat G. de R. uitgleed en op een afstand van ongeveer 10 meter van het strand in zee te recht kwam, waar zij naar beneden werd getrokken. Op het gegil der vriendinnetjes kwamen natuurlijk tal van personen te hulp snellen en onder de angstige blikken van de moe der slaagden eenige hunner er in, het meisje op het strand te brengen, waar een dokter echter helaas slechts den dood kon constateeren. PRINS TSJITSJIBOE TE DELFT Gistermiddag heeft prins Tsjitsjiboe incog nito een bezoek aan Delft gebracht. Hij bezichtigde achtereenvolgens de Delftsche Aardewerkfabriek „De Porceleyne Fles", het Prinsenhof en de Oude en Nieuwe Kerk. Hoewel aan het bezoek van den prins geen ruchtbaarheid was gegeven, hadden zich vooral bij de Nieuwe Kerk vele belangstel lenden verzameld. DE ENGELSCHE PADVINDERS NAAR HUIS Hedenochtend zijn de Engelsche padvin ders met een aantal extra treinen naar Hoek van Holland vertrokken, waar reeds een viertal Engelsche schepen en het Nederl. s.s. „Prinses Juliana" van de Stoom vaart-Mij „Zeeland", gereed lagen om hen lar hun vaderland terug te brengen. In den loop van den ochtend zijn de schepen van Hoek van Holland naar Har wich vertrokken. DE TYPHUS-EPIDEMIE TE HEERLEN Thans is door een deskundig onderzoek pertinent vast komen te staan, dat het on langs dichtgemetselde putje te Caumer de oorzaak is geweest van de typhus-epidemie, welke de laatste weken te Heerlerbaan is uitgebroken. Eén van de 17 patiënten is overleden, twee zijn er nog tamelijk ernstig aan toe, terwijl de overige naar omstandig heden het goed maken. ZEILEN ZEEAREND WINT DE FESTNET-RACE Een mooi resultaat Deze week is de grootste zee wedstrijd van Europa, van Corves naar Festnet en terug naar Plymouth gehouden. Aan deze race, 100 zeemijlen lang is, hebben 30 jachten deelgenomen. Winnaar werd het Nederland sche jacht „Zeearend". Een eervol resultaat voor de bemanning, die onder bevel stond van den heer C. Bruynzeer Jr. De uitslag volgens berekenden tijd luidt: 1. Zeearend (Nederland!, 85 uur 29 minuten 2. Stirana (Engeland), 87 uur 40 min.; 3. Maid of Malham (Engeland), 89 uur 46 in.; 4. Blood Wound (Engeland), 89 uur 54 min.; 5. Elizabet Mc. Caw (Vereenigde Sta ten), 90 uur 9 min.; 6. Ortac (Engeland), 91 uur 33 min.; 7. Latifa (Engeland), 92 uur 40 min. Auto-ongeval Vanmorgen omstreeks half tien kwam te Amsterdam een Utrechtsche personen auto uit de richting Amsfcelveenscheweg en wilde met zeer groote snelheid over de brug aan het einde van de Overtoom naar het Su- rinameplein rijden. De auto raakte hierbij een 15-jarigen fietser, die voor hem reed. De jongen werd tegen den grond geslingerd, waar hij met een schedelbreuk bleef liggen. De bestuurder van de auto raakte door dit ongeval de macht over zijn stuur kwijt en reed op de brug tegen een tegemoet komende auto, die hij in de flank raakte. Hierna bot ste hij op tegen een auto, die voor hem reed, waarna hij zijn stuur omgooide, het trottoir opvloog en langs den muur scheerde. Onder wijl pakte de auto een 40-jarige vrouw mee, die op bet trottoir stond. Weer gooide de be stuurder zijn stuur om, doch kwam thans met een lantarenpaal in aanraking, die zijn noodlottige tocht uiteindelijk stuitte. De vrouw had een bekkenfractuur opge- loopen. Beide slachtoffers zijn naar het Wilhel- mi na gasthuis vervoerd. ROODVONK TE HARDERWIJK Vacantia der scholen verlengd Wegens het voorkomen van gevallen van roodvonk is door hot gemeentebestuur van Harderwijk de vacantie van de open bare lagere scholen, welke a.s. Maandag 16 Augustus zou eindigen, met veertien dagen verlengd. Zonder verergering van den toestand, zul len de scholen dus Maandag 30 Augustus weer beginnen. VLEESCHKNOEIERIJEN TE OUDERKERK AAN DEN IJSSEL Voor den Goudschen Kantonrechter heeft zich gisteren te verantwoorden gehad de o7-jarige worstfabrikant en eigenaar van de voormalige worstfabriek a. d. Lageweg te Ouderkerk a. d. IJssel de heer B. Sm., aldaar. Hem was ten laste gelegd dat hij op ver schillende data in 1936 varkens en kalveren had geslacht of doen slachten zonder daar van te voren de vereischte aangifte te heb ben gedaan en zonder dat hem dit was toe gestaan bij zijn ingevolge de Hinderwet ver leende vergunning. Verdachte trachtte de schuld van zich af te werpen en te wentelen op den getuige F. T. S., uit Rotterdam, die volgens hem do verantwoordelijke persoon was, daar hij slechts de fabriek aan S. verhuurde. Uit de getuigenverklaringen bleek echter, dat S. eerst in September van het vorlgp laar in de&e fabriek is gaan werkein en reeda in Augustus moet er frauduleus gesJacut zyn. Reeds bij zijn komst in de worst I au nek heeft S. in een pekelvat in de geheime berg plaats al afgekeurd vleesch gevonden B. S.. de verdachte, bleef er echter bij niets met de zaak te maken le hebben. De ambtenaar van hel O. M. baseerde zijn be wijsconstructie op de in de vorige zaken afgelegde verklaringen van F. T. S. en voi derde 5 maal 7 dagen hechtenis principaal met publicatie van het vonnis. Hierna hield Mr. F. j. Simons,uit Utreen», als advocaat van verdachte, zijn pleidooi Spr. achtte al het ten laste gelegde nio'. wettig en overtuigend bewezen en vroeg vrijspraak. Uitspraak over 14 dagen. VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De onderaardsche gangen te Gouda onderzocht met de wichelroede. Op de onbewaakte overweg te Kethel komt een automatisch waarschuwingssein. De landentournooi-Schaken te Stock-? holm. De twintigste zitting van de Synode der Ned. Herv. Kerk. A.s. week zal Nanking de algemeene mobilisatie tegen Japan afkondigen. Te Shanghai is ïn de buitenlandsche concessie het internationaal vrijwilligers-? corps op de been gebracht. De „Angriff" richt scherpe verwijten tot de buitenlandsche correspondenten te Berlijn. Zooals gewoonlijk, lke VriJdag- Staat hier de FISK-rtjm vac. de week. 't It met deez poëzy precies als f met de banden 1 Ze laten geen van bei ooit maar li de steek! Wanneer IJ FISK rijdt, zult U constateeren: FISK en betrouwbaarheid zijn één beglp! Daarvoor dient deze VALKENBURG (L.)| TELEFOON 3 De bezetting van Nankau Naar de Japansche staf mededeelt, hebben de Japanners Ndnkausjen gistermiddag om half twee, na een gevecht van eenige uren, bezet. De Japansche troepen zijn thans ge naderd tot den voet der bergen, die het ge bied beheersohen. De Chineesche troepen bieden nog verzet op de bergtoppen, die wei gens den mist buiten het bereik der lucht-» macht liggen. Wielrijder onder een auto Been verbrijzeld Men meldt ons uit Den Haag: Woensdagmorgen om half 12 heeft in de Weimarstraat, nabij de Noorderbeek- dwarsstraat. een aanrijding plaats ge had tusschen een wielrijder, den 26-jari- gen A. W. v D., uit de Piet Heinstraat.en en een bestelauto, bestuurd door J. J. v. Z., van den Zeesluisweg. De oorzaak was gelegen in onoplet tendheid van den wielrijder, die onder de auto terecht kwam, waardoor zijn rechter onderbeen verbrijzeld werd. De man' is naar het ziekenhuis Westeinde vervoerd. WASSENAAR, 12 Augustus. De politie alhier heeft aangehouden een zekeren J. van: de V., een bekenden Haagschen inbreker, die zich in Wassenaar op verdachte wijze ophield. Hij is naar Den Haag overgebracht, waar hij gezocht werd in verband met enkele oude inbraken. Voeh U voor een prettig en dankbaar beroep 7 Volg dan onze leerzame, schriftelijke cursus KINDERJUFFROUW, KINDERVERZORGSTER Gr»tl« hulp bQ loUicltaD# Vraag zonder verplichting inlichtingen bij AS.S.Q, Nieuwe Plein 31, Arnhem De sluts bij Vreeswjk ,s bijna voltooid. Reeds is de voorhaven volgepompt met water, teneinde het weerstandsvermogen der dijken te kunnen probeeren. Op den voorgrond de volgepompte voorhaven, waarin pt.m. 1 millioen M3. water is ge- pompt, op den achtergrond de beide he[ torens.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1