TUINBOUW A.S.F. KORRELS POKON „UNICUM" Huisbrand- en Industriekolen GRONINGEN" A. BERGHOUT ve», BEMESTING v„„ AARDBEIEN WOENSDAG 11 AUGUSTUS 19S7 No. S97. UIT HET BOLLENBEDRIJF n. kY7at zal de regeering doen? Door al de genoemds omstandigheden hadden de „anti-saneerders'' een dankbare laak. Ze brachten mee dat mensahen, die aanvankelijk de goede resultaten der eanee- ringsmaatregelen hadden erkend, deze goe de resultaten min of meer uit het oog ver loren, en de bezwaren die ontegenzeggelijK ook de bestaande regelingen reeds met zich meebrachten, z\vaarder gingen voelen. En zoo werkte alles samen om een meer derheid te verkrijgen die de door het hoofd bestuur van Bloembollencultuur gestelde .vraag ontkennend beantwoordde. Doch nu rijst algemeen de vraag: .Wat zal de regeering doen? Het is wel erg naief te meenen, dat door de beslissing van ..Bloembollencultuur" kwestie definitief is opgelost. -Het bestuur eener vereeniging mag zich dan op het standpunt stellen dat het niets anders te doen heeft dan uit te voeren wat de leden beslissen, de regeering van een land heeft voor zeker een andere taak. Daar komt nog bij, dat de Regeering ook andere adviezen bereiken. De „Contact-Commissie" samengesteld uit vertegenwoordigers van den Chr. Boeren en Tuinders Bond, de R. K. L.T.B., het Hol landsch Bloembollenkweekeiwgenootsohap (H.B.G.) en den Bond van Veilingorganisa ties heeft reeds geadviseerd, dat zij ook voor 1938 bepaalde maatregelen noodig acht. Nu willen wij de beteekenis voor het Bloembollenvak van deze organisaties in geen enkel opzicht gelijk stellen met die van de Algemeene Vereen, voor Bloembol lencu'ltuur, maar deze uitspraak eenvoudig negeeren zou eveneens absoluut onjuist zijn- Bovendien werd door de leden Bond van Bloembollenhandelaren, de orga nisatie waarbij practisch alle handelaren zijn aangesloten, en welker oordeel daarom ook van groote beteekenis is, de vraag of men de saneeringsmaatregelen wenschte af ve schaffen, met slechts 41 van de 124 uit gebrachte stemmen bevestigend beantwoord. Ëen zeer groote meerderheid voelt dus dat bedrijfsmaatregelen nog niet kunnen wor den gemist. Het Holl Bloembollenkweekersgenoot- 'schap heeft dit vraagstuk ook behandeld en een groote meerderheid sprak zich uit vóór het behoud der regeeringsmaatregelen. Inmiddels heeft ook de Vereeniging ,J)e Hyacinth" vergadercL Een groote meerder heid sprak zich hier eveneens uit voor be houd der maatregelen. Volgens het Week blad voor Bloemb. Cultuur zouden de voor stemmers 183.000 R.R. en de tegenstemmers slechts 43.000 R.R. vertegenwoordigen. Ten slotte is ook onder de leden van „Bloembollencultuur" een actie op touw ge zet om door de onderteekening van aange boden lijsten uit te laten spreken, dat men voorshands verschillende maatregelen noo dig blijft achten. Naar wij vernemen, zou den de onderteekenaars van deze lijsten thans reeds een belangrijke meerderheid van het aantal geteelde R.R. vertegenwoor digen. Zoo blijft de vraag: Wat moet de Re- geerine doen? Ook wij zouden het niet minder dan een ramp voor het vi ten, indien thans alle maatregelen werden afgeschaft. ïn de eerste plaats willen wij opmer ken dat men zich niet blind moet staren op het slechte tulpen-gewas van dit jaar. Ook in de vergadering van September van .Bloembollencultuur" waarin de neering werd afgewezen, beriep men zich op het slechte tulpengewas, en het tekort aan verschillende artikelen. Maar slechts drie maanden later moes ten dezelfde heeren. die hier de overheids hulp zoo fier hadden afgewezen, zich met „hangende pootjes" tot de Regeering wen den, omdat men voelde dat tal van bedrijfs- genooten ten onder zouden gaan indien geen maatregelen werden genomen. En de geweldige overschotten van de ja ren 19331936 hebben wel bewezen, een slecht gewas in een bepaald jaar, op zioh zelf niet veel beteekent voor de pro ductie van de volgende jaren. Ook wij willen gaarne erkennen dat er goede gronden zijn om te hopen dat wij thans andere jaren tegemoet gaan dan in 1932. Wij gelooven dan ook niet dat er iemand is die op dit oogenblik aan verdere in krimping denkt. Veeleer kan een geleide lijke uitbreiding worden overwogen. Maar een onbeperkte uitbreiding moet absoluut onverantwoord worden geacht Het politieke en economische wereldleven bipdt daarvoor nog een al te onzeker beeld. Wat gedurende de laatste weken in Frankrijk gebeurd is spreekt een sombere, maar duidelijke taal. En wat zou er van de Duitsche bloem bollenexport overblijven, irwMen dit land eens in een nieuwen oorlog werd ge dompeld? Niemand zal toch begeeren, dat door een onverwachte tegenslag het geheele prijspeil weer zou inzinken! Bovendien achten wij het loslaten van alle maatregelen een groot gevaar, omdat hierdoor de binnenlandsche speculatie ten zeerste in de hand zou worden gewerkt. Wij zouden den sprong misschien dur ven wagen, als tegelijkertijd alle regee- rin esma at regel en voor alle takken van land- en tuinbouw konden worden opge heven. Doch hiervan is momenteel geen sprake. Men weet nu langzamerhamd wel dat er heel wat gronden zijn in ons vaderland, waar met succes tulpen kunnen worden .verbouwd. En vergeleken hij andere land- en tuin- bomvge-wassen zijn de tulpen ook reeds bij het prijspeil van 1936 voor velen een be- geerenswnarrlig en loonend artikel. Het behoeft dan ook geen oogenblik te word°n betwijfeld, dat bij een vrijgeven van de tulpen-cultuur, terwijl practisch fcoor alle andere gewassen beperkende Jpiaatregelen zoudon blijven gelden, men zich algemeen op de tulpenteelt zou werpen. Hierdoor zou niet alleen het beteelde op pervlak zich onverantwoord sterk uitbrei den, maar het gevolg zou tegelijkertijd zijn, dat in de eerstkomende jaren belang rijke hoeveelheden tulpen die voor de ex port beschikbaar behoorden te zijn, in het binnenland zouden blijven Zoo zou men te zien krijgen: ©enerzijds een sterke uitbreiding van de cultuur en anderzijds een bemoeilijking van de ex port en op deze wijze zou van twee zijden tegelijk een nieuwe inzinking in de hand worden gewerkt Wij willen met dat alles niet zeggen, dat de Regeering de uitspraak van „Bloem bollencultuur" nu maar eenvoudig naast zich neer moet leggen, en alles moet laten zooals het was. Uit deze uitspraak spreekt in alle geval een sterke drang naar vrijheid en groote vrees bij velen voor permanente Regeer! ngs-benoemi ng. Het zal o.i. gewenscht zijn dat de Regee ring het crisis-apparaat in alle geval ook voor het volgend jaar nog intact houdt, en inmiddels er naar streeft de uitvoering zooveel mogelijk te vereenvoudigen e verbeteren. Blijkt eenige teeltverruiming mogelijk te zijn dan zal deze in de eerste plaats ten goede moeten komen aan jonge menschen, die een bedrijfje willen beginnen, en aan die kleine kweekertjes di9 in normale tij aen steeds hun bestaan in het bloembollen- bedrijf hebben gevonden, en wien dit door de gedrongen inkrimping thans niet meer mogelijk is. Men zal kunnen overwegen of de export misschien voor 1938 haar vrijheid kan wor den hergeven. Maar beheersching van de teelt achten wij voorshands onmisbaar, en een matige heffing die de beschikking geeft over fond sen die onverwachte schokken eenigszins op kunnen vangen blijft o.i. onder de te genwoordige onzekere omstandigheden wenschelijk. De minimum-prijzen voor het binnen land zullen niet te hoog moeten worden gesteld. En door de uitbetaling van de soor ten die als surplus worden ingeleverd te baseeren op het uitvoerpercentage van elk der betreffende variëteiten, zal men gevaar tegen moeten gaan dat de kweekers verouderde soorten blijven telen, die de handel niet meer vraagt, maar die. omdat ze snel groeien voor de thans geldende garantieprijzen kunnen worden geteeld. Zoo kunnen verschillende bezwaren wor den weggenomen, zonder dat men in de ernstige fout vervalt „met het badwater ook het kind weg te gooien". Pas wanneer de internationale politieke en economische toestanden nog belangrijk zullen zijn verbeterd, en ook de beperkende bepalingen voor zooveel andere bodempro ducten kunnen worden opgeheven, zal het. naar onze meening. verantwoord zijn, ook het bloembollen vak zijn volledige vrijheid te hergeven. W. NascKrift Redactie. Bovenstaand artikel was met het eerste deel, dat we eerder plaatsten, reeds gezet, toen het antwoord van den Minister op de vragen van den heer Bierema bekend ge maakt werd. Hierin deelde de Minister mede dat hij niet denkt over te gaan tot op heffing van alle maatregelen voor de bloembollen. Wel heeft de minister be sloten/ ten einde aan de aandrang tot grootere vrijheid bij de uitoefening van het bedrijf tegemoet te komen, eenige wijziging in de bestaande regeling aan te brengen, in dier voege, dat met ingang van 1 Aug. 1.1. zoowel de binnenlandsche als de buitenlandsche bindende mi nimum prijzen voor de oogst 1938 zullen vervallen. bij de bloem- en zaadwinkels vele verzorgingsaanwijzingen geheel gr kunstmest 25 en Weet ge Dat de weet geschrijver een flater maakte In het laatste nummer van „Land- en Tuinbouw" dat verscheen, toen wij met vacantie elders helaas niet enkel voor ons genoegen vertoefden, is een ernstige fout begaan Terwille van de plaatsruimte en om toch op enkele wetenswaardige zaken te wijzen zijn reeds sedert jaren terug door ons ver meldenswaardige zaken in een soort pastille vorm, dus zeer samengeperst, medegedeeld onder het opschrift: Weet ge Hoewel deze beoeld zijn om plaatsruimte sparend spoedig opgenomen te worden, blij 't er wel eens een enkele liggen, waarvoor zelfs de minimale plaats, die ze vragen, niet open is. In den regel worden verouderde eruit go- mikt. Maar nu bleef er één wat al te lang in de mand en kwam in de conditie, die volgens het spreekwoord „al het gave fruit te schand" maakte. En zooals we reeds op merkten, wij waren er niet bij, toen het blad opgemaakt werd. zoodat we de „rotte appel" e.r niet uit konden verwijderen. Dat is wel jammer, want het heeft een verkeerde voorstelling gewekt bij ondeskun dige lezers en velen deskundigen een ver keerde indruk gegeven van de kennis vun zaken van de weet ge.schrijver. Nu is dat laatste niet zoo erg als het eerste. Wij zijn gewend om becritiscerd te worden. Erger is het als het publiek verkeerd in- gelicnt wordt En dat werd gedaan toen er stond: „Weet gedat over het algemeen genomen de handel in tuinbouwproducten bevredigend verloopt, alleen met de aai cl appels loopt het nog niet vlot" Nu men alles weet, kan men uit het laat ste deel wel opmaken, dat het een verouder en uitspraak was. Wij kunnen ons voorstellen, dat meerdwe kweekers zich, zooals een dergenen, die mi.' hierover kapittelden, het uitdrukte, „de oogen hebben uitgewreven." Wij zullen nu verder deze briefschrijver even aan het woord laten. Hij vervolgt dan: „Het is een feit dat in het voorjaar de prijs van een Ewantal producten beter was dan in de voorafgaande jaren. De stook tomatenteelt had, hoewel de be schotten minder goed waren, een gunstiger verloop. De handel in koude tomaten is echter uitermate teleurstellend; duizenden kilo's bleven de laatste weken onverkocht of werden voor minimumprijzen van de hand gedaan. Was er voor kaskomkommers dit voorjaar eveneens een geanimeerder handel, de rijen komkommers konden geen goed doen. Ook deze teelt is een groote teleurstelling ge worden De stookdruiven werden aanvankelijk beter betaald dan in 1936 tot deze week eind Juli tenminste doch nu beweegt ook dit product zich in snel dalende lijn. De snij- en princesseboonen maakten aardige prijzen maar sinds een poosje is ook hiervan de room af. Met de meloenen ging het een heel aardig gangetje. En al moge het momenteel nog iets beter zijn dan een jaar geleden, er valt nu ook al niet meer te roemen. Het is niet tegen te spreken dat een aan tal kweekers betere uitkomsten hebben. Dit zijn in hoofdzaak de stookbedrijven. Het verloop in de zgn. koude glasbedrijven is daarentegen over het algemeen even slecht of nog slechter in sommige gevallen. Bij dit alles dient tevens in oogenschouw te worden genomen, dat na de depreciatie van de munt, de exploitatiekosten zijn ge stegen. De tuinders kunnen dus waarlijk nog niet van een gezonde economische opleving spreken" Tot zoover deze tuinder. Nog twee andere tuinders waren het, die mij op de flater wezen, die we thans weer goed hopen gemaakt te hebben. Neen, de tuinders hebben het thans nog verre van goed. Er is voor velen geen brood meer te ver dienen al leek het eenigen tijd geleden heel even, dat het wat beter zou worden. En alp het even goed lijkt is men al gauw blij. Maar die blijdschap verdween weer even spoedig. En al had de handel in touwbouw- producten, waar het hier oVer liep, een vredigend verloop op een bepaald moment door goede prijzen, dan wil dit nog niet zeg gen, dat de opbrengst voor de tuinders ook be vredigend is. Want deze flinke prijzen wor den vaak gemaakt, omdat er geen voorraad oor een kort oogenblik. Onze land- en tuin- bouwgewassen De stand laat te wenschen over landbouwgewassen op 19 Juli IJ. het volgende opgemerkt worden: Behoudens een paar uitzonderingen is de stand der gewassen sedert het laatst gepu bliceerde oogstbericht vooruitgegaan, zon der dat deze evenwel normaal an worden genoemd. Het blijkt thans wel duidelijk, dat de zaaiperiode voor het meerendeel der ge wassen te vochtig is geweest. Door de langdurige regens in den winter en in het voorjaar is de structuur van den bo dem dooreen genomen ongunstig gewor den, wat vanzelfsprekend op den stand van de meeste gewassen van grooten in vloed is geweest. De stand der tarwe is ongeveer gelijk gebleven. Dooreengenomen is deze wat hol. Legering treedt weinig op. Voetziekten wor- wel aangetroffen, doch deze plaag i veel minder dan in het vorige jaar. De stand kan goed tot vrij goed worden genoemd. Op de lichtere gronden is men ('t bericht van 19 Juli! Red.) reeds met het maaien der rogge begonnen. De stand is de laat ste weken aanmerkelijk vooruitgegaan dooreengenomen belooft de oogst goed tot vrij goed te worden. In vele streken klaagt men evenals bij de tarwe over een te dunnen stand. In de Veenkoloniën heeft de rogge zicht tot een goed gewas ontwikkeld. wintergerst is vrijwel gemaaid. De stand was goed en men verwacht alge meen een behoorlijk beschot. De zomergerst heeft van de droogte te lijden gehad. De stand kan goed tot vrij goed worden genoemd. De stand der haver is goed en naar alle waarschijnlijkheid zal het gewas een norma len oogst geven. Bij de zwarte haver komt plaatselijk legering voor. In de veldboonen treedt gedurende de laatste week zoowel in het Noorden als Zuid-Westen des lands vrij veel hiisaantas- ting op, die op veel plaatsen schade aan richt. De stand was tot dusver goed tot vrij goed te noemen. De stand der erwten is sedert midden Juni nog verder achteruitgegaan. Vele per- ceelen vertoonen een slecht gewas. Fusa- rium, voetziekte, knopmade-aantasting en St Jansziekte treft men vrij veel aan. De stand van het vlas was eveneens iets vooruitgegaan. In het Noorden des lands heeft bet gewas zich beter ontwikkeld dan in het Zuid-Westen. In deze streken was het gewas zwaar, in verband waarmede men het vroeg heeft getrokken. De stand van het koolzaad kon kort vóór het oogsten goed tot vrij goed worden genoemd. Bij het dorschen blijken de op brengsten evenwel niet mee te vallen. De stand der kar wij, welk gewas ook reeds is geoogst, ging gedurende de laatste weken van de groeiperiode achteruit, gewas begon plaatselijk doode planten stengeldoelen te vertoonen en de reeds ge- dorsdhte velden vallen in opbrengst tegen. Mosterdzaad vertoont een goeden stand, evenals het suikerbietenzaad). Ook de consumpti e-a ardappelen hebben zich hersteld, zoodat de stand thans nagenoeg goed is te noemen. Ziekten, v al virusziekten, schijnen nogal voor te ko men. De opbrengst van vroeg gerooide per- ceelen valt dooreengenomen tegen. De fabrieksaardappelen zullen naar alle waarschijnlijkheid een goeden oogst opleveren. Phytophtora begint intus- schen pleksgewijs in dit gewas op te treden. De suikerbieten vertoonen op de goed ontwaterde perceelen een zeer goeden stand. Waar het aan een goede ontwatering hapert, is het gewas maar matig. In Zeeland komt in de suikerbieten in vrij sterke mate luosaaniüasting voor. Dooreengenomen kan de stand goed tot vrij goed worden genoemd. De stand der uien is vrij goed. Vele per ceelen zijn eenigszins dun en de made van de uienvlieg veroorzaakt o.a. in Zeeland vrij veel schade. De stand der voederbieten is goed. Roode en witte klaver vertoonen eveneens een goed gewas terwijl sedert het laatste oogstbericht ook de stand der lucerne aanmerkelijk is vooruitgegaan. De stand van het grasland is door de droogte belangrijk achteruitgegaan, zoodat deze van goed tot zeer goed in Juni thans tot vrij goed is gedaald. Ook het etgroen heeft zich nog onvol doende kunnen ontwikkelen. De regenval gedurende de laatste dagen heeft reeds eenige verbetering gebracht. De opbrengsten van grashooi en kla ver h o o i zijn zeer ruim geweest Wat de groenten aangaat luiden de berichten op 27 Juli 1.1.: Tengevolge van den geringen neerslag is de stand der in den vollen grond geteelde groenten in verschillende gebieden matig, mede in verband met het feit dat ten gevol ge van de vele voorjaarsregens de wortel ontwikkeling dezer gewassen gering ge weest is. Bloemkool en savoyekool hebben te kampen met het optreden van draaihar- tigheid (veroorzaakt door de koolgalmug- larve). De onder glas geteelde groenten ontwik kelen zich over het algemeen matig tot goed. A n di ij v i e. De stand van dit gewas is in de buurt van Rotterdam, Delft en Loosdui nen matig tot goed. S 1 a vertoont een ontwikkeling, welke na genoeg dezelfde is als die van andijvie. Bloemkool heeft zich ongelijk ontwik keld. In het Z.W. des lands, alsmede in de Venen, is de stand goed, elders matig. Roode kool staat er matig goed voor Witte en savoyekool beloven een goeden oogst in West-Friesland; aan den Langendijk (e.a.) en in de overige gebieden zijn de verwachtingen goed tot matig. Peen heeft zich in het Westland slecht en elders matig ontwikkeld. Erwten en peulen vertoonen op de Zuid-Hollandsche eilanden een slechten en overigens een matigen tot goeden stand. Pronkboonen staan er algemeen goed voor. Snijboonen zulle,, in Limburg en Zd.- Holland een matigen en elders een goeden oogst geven. Stok- en stamprincesse boonen. De stand is in Zuid-Gelderland en het West- land matig en overigens goed. Spekboonen vertoonen een matig tot goed ontwikkeld gewas. Augurken ontwikkelen zich gelijkma tig. Platglaskomkommers staan er in de buurt van Rotterdam, Delft en Loosdui nen slecht voor, terwijl in het Westland de stand matig is. In de overige gebieden is deze goed. Het gew is heeft te lijden door aantasting van Fusarium. Meloenen geven een goed gewas. In 't Westen veiioopt de ontwikkeling goed tot matig. Tomaten staan er over het algemeen goed voor met uitzondering van de lage gronden in het Westland), alsmede voor de Venen, waar de verwachtingen matig zijn. Vroege aardaprelen. De oogst van dit gewas is in Noord-Holland en Friesland goed tot zeer goed, in Zuid-Gelderland matig en elders goed. Uien vertoonen over het algemeen een goeden stand, behoudens in Noord-Holland. Witlof staat er matig voor, met uitzon-i dering van de Zuid-Hollaindsche eilanden en in het Westland, waar de verwachtingen goed zijn. Wat de stand van fruitteeltgewassen op 29 Juli IJ betreft geeft het klein fruit een goeden oogst en zijn ook de vooruit zichten voor het onder glas geteelde fruit goed. Van het in den vollen grond geteelde fruit staan de peren en pruimen er matig voor; de vooruitzichten voor de appelen zijn nog wel bevredigend. Algemeen wordt mel ding gemaakt van een ernstige aantasting door luis en het optreden van schurft bij ap pelen en peren. Appelen. De oogstvooruitzichten zijn verschillend. Op de Zuid-Hollandsche eilan den, Zuid-BeveLand, in het land van Maas en Waal en de IJsselstreek wordt een goede oogst verwacht, terwijl in de Betuwe en Noord-Holland de verwachtingen matig zijn. Sohoone van Boskoop (Goudreinette) be looft een matigen tot goeden oogst. Belle fleurs en Yellow Transparant staan er goed voor, terwijl Present van Engeland in IJsselstreek zeer goed bezet is. Sterappelen daarentegen vertoonen een matigen tot slechten stand. Peren geven dooreengenomen matige vooruitzichten: in Limburg zijn deze slecht. In de Overbetuwe en W.-Noordbrabant wacht men een goeden oogst. Clapps Favorite en Précoco de Trévoux vertoonen een goeden, Triumph de Vienne een slechten stand. Stoofperen zullen een goede opbrengst ge- Pru imen. In den stand van dit gewas is sinds de vorige berichtgeving weinig ver andering gekomen. Naast de goede tot zeer goede verwachtingen, welke ten opzichte de var. Reine Victoria bestaan, zijn ook de vooruitzichten van Reine Claude d'Oullins goed, terwijl van de var. Belle de Louvain een matige oogst verwacht wordt. Roode bessen en frambozen ven een goeden tot zeer goeden oogst. Druiven en perziken vertoonen over het algemeen een goeden stand. Let op de Coloi*ado-kever Nogmaals wordt een beroep gedaan >p allen, die aard- ppels telen, om auwkeurig toe te ien of in him ;ewas de aanwe zigheid van der Coloradokever od van sporen daar van kan worden vastgesteld. Het is van het allergroot ste belang, dat nu nog alle noodige maatregelen worden genomen op de plaats of plaatsen, waar het blijkt voor te komen. Dit jaar is op één plaats het insect in ons land gevonden en onmiddellijk is alles gedaan, om het daar volkomen uit te roeien wat, naar wij hopen, gelukt is. Tot nu toe is het bij dit eene geval geble ven, maai- met de mogelijkheid, dat het op nog meer plaatsen aanwezig is, moet zeer zeker rekening gehouden worden. Laat daar om iedereen zeer nauwkeurig opletten of hij vinden kan: de KEVER, die rond van vorm is en 1 c.M. groot, geel van kleur met tien zwarte stre pen over de geheele lengte der dekschilden; of de LARVEN, rood van kleur, met een sterk gezwollen ach terlijf, die aan het aardappelloof vreten. (Waar de larven voorkomen is dus ook het blad beschadigd') of alleen beschadigde bladeren bij enkele erf meerdere planten, die bijeen staan-. Ook dit laatste is van heel groot belang. Het kan namelijk zijn, dat het onopgemerkt gebleven, dat er larven m een gewas zijn opgetreden. Die larven hebben dan het blad of minder sterk beschadigd, maar zijn daarna ter verpopping in den grond gekro pen. Een groepje planten met aangevreten bladeren kan dus op de aanwezigheid van een oude haard van den Coloradokever wijzen. De Plantenziebtenkundige Dienst die, voor het behoud van onzen exporth-andel in land- tuinbouw-producten, tot taak heeft, elk optreden van den Coloradokever in ons land met alle middelen tegen te gaan, rekent op de medewerking van ale aardappeltelers. Dat deze in de komende weken nogmaals nauwkeurig op de hierboven aangegeven ver- De meest volmaakte Hooi- en Graanelevator? GEBR. OL DEN HUIS,t Transportenrbouw BIERUM (GR.), TELEFOON# Als het waard is vee goed te voeren; dan is het zeker waard OHo VOEDERS te koopenl gegarandeerd, met B-vitaminen en Okra-Salts (minrealen) Van Oijen's Handels-Mij. N.V. Postbox 48 VENLO (L.) BELASTINGZAKEN - BOEKHOUDEN Voor ALBLASSERWAARD ls Uw aangewezen adres: J. VAN HOVEN SLIEDRECHTi Iel. 271 D 15 (by de Tolsteeg)] Centrale Boekhouding voor alle bedrijven KWALITEIT HENNEN met B dagen vrU «Icht. Pluimveehouders, lk moet julllo nogmaals op het hart drukken: koop iets goeds voor Uw geld! W. Legh. 13 wk., f 1.25 p. st., 16 wk fl.35 p. st., 18 wk f 1.40 p. st.: Rh. Isl. Reds 15 wk f 1.30 p. st.. 18 wk f 1.40 P. st. Nog 11 witte Parneveldsche hennen 9 wk f 1.20 p. st. Hennen vanaf 25 st. franco station, v. ASSELT, Geen Vecncndaul P. DE VOGEL Pzn. TELEF. 53 BERKEL Z.-H. Alg. önderL Maatsch. t. Verzekering van Paarden en Rundvee. Catharijnesingel 75 UTRECHT TELEFOON 12138 Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden, tegen lage onderlinge of vaste premie RESERVE: f 165.901.11. Deskundige vertegenw. gevraagd! GLAS k 0.50 k 1 6.50 l k 0.50 120 ruiten 32.6 X 38 21 luiten 141 X 73 cm f 16.50 Dubbeldik glas Kist gratis Niet franco v. d. BURGH's Glashandel TKI.RFOON 1B MAASLAND (Z.H.! J. COSTER Zo nerf GOUDA TELEFOON 2502 ALLE HULPSTOFFEN VOOR DE ZUIVELBEREIDING UW ADRES voor de behandeling van Uw BOEKHOUDING en BELASTINGZAKEN is Belastingconsulent Lid N. L v. B. Kantoor Kerkstraat 3,Tel. no. 62 cn 63 BERKEL EN RODENRIJS schijnselen. letten en aangifte doen van elk geval, waarin zij meenen iets verdachts ge vonden te hebben. Deze aangifte moet ge-? schieden ten gemeentehuize, terwijl ook een ambtenaar van den Plantenziek-tenkundigen Dienst gewaarschuwd kan worden. Aardappeltelers, let op den Coloradokever. AGRARISCHE JAARBEURS Aan de Agrarische jaarbeurs, welke in he€ kader der Algemeene Nederlandsche Jaar beurs van 7 tot en met 16 September ta Utrecht gehouden zal worden, zal door het j stamboek van het Nederlandsche Trekpaard in samenwerking met de Nederlandsche Ver? j eeniging tot bevordering van de paardenfok kerij in Nederland deelgenomen worden met een inzending trek- tuigpaarden, welke zoodanig gekozen zullen worden, dat de stroo mingen der geheele Nederlandsche tuigpaard- j richting, t.w. die van lichte en zware klasse, tot uiting zullen komen. Voor de huisvesting van deze paarden zal1 op het Vredenburg een stal gebouwd worden, waarin de paarden te bezichtigen zullen zgn« Het Nederlandsche Rundveestamboek zal wederom met een inzending stamboekvee aan de Agrarische Jaarbeurs deelnemen Velen vragen nu 12x10x18 Gegarandeerde Analyse 12% Stikstof, 10% Fosforzuur en 18% Kali Als regel geeft men voor het overjarige gewas dadelijk na den oogst 250 300 K.G. per H.A. en 4 6 weken later dezelfde hoeveelheid. Vraagt thans Uw leverancier deze gunstig bellende meststof In baaltjes van 50 K.G. Inlichtingen omtrent A.S.F. Korrels bij Uw leverancier en by de fabrikante M.V. AMSTERDAMSCHE SUPERFOSFAATFABRIEK MALIEBAAN 81 UTRECHT

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8