AKAZET Instantine Politie-agent contra luitenant .WOENSDAG AUGUSTUS 1937 EERSTE BLAD PAG. s Buitenland DE UITWIJZING VAN DEK ';,TIMES"-C0RRESP0NDEN1 Officieele motiveering van dezen maatregel 1 Naar men zich zal herinneren heeft de Britsche regeering onlangs besloten aan een .viertal Duitsche e.'agblad-correspondcnten .verder verblijf in Gix>ot-Brittannië te ont zeggen. De reden hiervoor was, dat deze Beo ren de Britsoh-Duitsche betrekkingen zouden hebben geschaad door het tevens verrichten van niet-jourealistische werk zaamheden. Het verluidt dat zij zich o.a. -met 't nagaan van geëmigreerde Duitsehers zouden hebben bezig gehouden en anderen ongewenschten politieken invloed zouden hebben uitgeoefend. De Duitsche regeering heeft gemeend de zen Britschen stap te moeten beantwoorden met het verzoek den „Time6"-corrcs pon dent te Berlijn terug te roepen. Dit wordt te Londen ge»voeld als een zul- ,Vere rancune-maatregel, en zulks te meer, waar het den vertegenwoordiger van ho* meest vooraanstaande Engelsche dagblad betreft. Bovendien zou de journalist Norman Ebbutt zich nimmer met andere dan zui ver journalistische aangelegenheden hebben bezig gehouden en zou de eenige grief, die Berlijn tegen hem kan aanvoeren, daaruit beslaan, dat hij de vrijheid nam er een eer lijke eigen meening op na te houden. Thans wordt van officieele Duitsche zijde bevestigd, dat inderdaad aan de Engelseh.-» regeering verzocht is, te bewerken, dat het blad de „Times" zijn correspondent t« Ber liin Norman Ebbutt, binnen 14 dagen terugroept, wijl hem anders de verblijfsver gunning zou moeten worden ontnomen. Deze maatregel, zoo gaat dit officieele stuk 'door. is noodzakelijk gebleken, wijl Normail Ebbutt sinds jaren zijn berichtgeving over Duitschland uitsluitend in een aan Duitsch land viiandigen geest en met misbruikma- king van de hem verleende gastvnfheid r» digeert Ebbutt heeft zijn heele werkzaamheid 'te Berlijn tot nu toe er op gericht, uitslui tend schaduwzijden te zoeken en met een waarlijk weergaloozen ijzer elk kletspraatje .pn elk gerucht uit te buiten. Hij heeft daardoor reeds lang het hein Verleende gastrecht misbruikt. Van Duitsche zijde heeft men de reeds sinds lang noodzakelijke maatregelen slecht» in het belang der betrekkingen tusschen ue beide landen: Duitschland en Engeland steeds weer uitgesteld. Nadat echter thans van Engelsche zijde <le opvatting als juist is gekwalificeerd, <W in het belang der wederzijdsche betrekkin gen aan die dagbladcorrespondenten de ver blijfsvergunning kan worden ontzegd, weike de grenzen van het hun verleende gastrecht niet op de pijnlijkst nauwgezette wijze heb ben geëerbiedigd, verviel ook van Duitsche zijde elke reden zulke maatregelen uit te stellen. Echter kan reeds thans als zeker aange nomen worden, dat maatregelen, als tegen den heer Ebbutt moesten worden toegepa.se ook tegen andere buitenlandsche correspon k!enten zullen worden aangewend, die zich niet tot hun journalistieke werkzaamheid beperken, doch daar boven uit zich naar ons bekend is in groote mate in de Duit sche binnenlandsche politiek gemengd heb ben. Het ls sinds lang een openbaar geheim, Üat zekere buitenland'scbe correspondenten om zoo te zeggen de perschefs van staat» .viiandelijke klieken en groepjes zijn; dat zij met deze groepjes en klieken actief samen- .werken en hun, daar ze begrijpelijkerwijze geen beschikking hebben over de Duitsche pers, in de pers van het buitenland een publiciteit verschaffen en een opmaak, die omgekeerd evenredig is aan hun ware be teekenis. Het zeer zorgvuldige onderzoek op dit go bied zal naar wij vernemen binnen af- zienbaren tijd worden afgesloten. „Spionnaoe!" Onder het opschrift „Opgepast, er zijn spi onnen aan het werk!" waarschuwt een offi cieus communiqué de Duitsche burgers te gen de werkzaamheden van buitenlandsche epionnage-bureaux. Onder de leiders dezer bureaux worden ge noemd een zekere Dobianer, die in Tsjecho- Slowakije verblijf houdt en twee personen Jn België en Polen. Het communiqué noemt verschillende adressen, waar deze buitenlandsche bureaux hun correspondentie in ontvangst nemen en noodigt ieder, die met de spionnen in verbin ding zou hebben gestaan, uit, de bevoegde autoriteiten daarvan in kennis te stellen. Men wordt er aan herinnerd, dat hoogver raad' met den doorI gestraft wordt. Deze officieuse waarschuwing wordt on willekeurig met de niet-geapprecieerde Ti- DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Engelsche protesten te Salamaica Franco boekt kleine successen Men verneemt te Londen, dat sir Henry Chilton van de Britsche regeerimg op dracht heeft ontvangen, bij Franco te pro testeeren tegen het bombardement van „British Corporal" door, naar men neemt, vliegtuigen van Franco. Bovendien zou de Britsche vertegenwoordiger moeten eischen, dat de „Molton", de „Candleston" ei de „Mirupana", die onlangs in beslag zijn ge nomen, worden teruggegeven. Zonder dat ei van een ultimatum sprake is, wordt, naai men verklaart, het onmiddellijk loslaten de zer schepen geëischt. Verder verklaart men dat nog geen enkel antwoord is ontvangen op het eerste protest tegen het bombardement van de „British Corporal". De ontwikkeling van den strijd Het zwaartepunt van den strijd op het Tu- ruelfron-t ligt sedert Maandag op de Sierra Tucalon, waar de laatste dagen aanzienlijke versterkingen uit Madrid zijn aangekomen. Onophoudelijk richtten de roode troepen aan vallen op het Tucalondal, doch steeds weer moesten zij onverrichter zake terugkeeren. Gister slaagden de nationalisten erin, door zwaar artillerievuur de aanvalskracht van de volksfronters geheel te breken en ze tot den terugtocht te dwingen met zware verliezen en met achterlating van omvangrijk krijgs- materiaai. Een nationalistische afdeeling zette ter stond de achtervolging in en rukte verschei dene kilometers op. Daarna legde zij goed •ersterkte bergstellingen aan, waardoor het gevaar, dat de spoorlijn TeruelSaragossa worden afgesneden, uit den weg is ge ruimd. In den Albarracin-sector is het betrekke lijk rustig, dooh Valencia trekt hier thans een aanzienlijke troepenmacht samen, om een verderen opmarsch van de nationalisten te verhinderen. Tegelijkertijd ondernemen de Catalanen i: het noorden verscheidene aanvallen, om de verbinding tusschen Huesca en Jaca af te snijden. Zij zouden hierbij tot dusver slechts geringe verliezen hebben geleden. Dit lijkt evenwel onwaarschijnlijk, daar de Catalanen probeeren op te rukken in een zeer geacci denteerd terrein met tal van ravijnen en slecht bruikbare wegen. Op het zuidelijk deel van het Arragon- front bij Hij ar hebben de nationalisten de Catalaansche troepen door een hevig artille rievuur gedwongen, Boadilia te ontruimen. De terugtocht van de Catalanen ging we gens een zwaar luchtbombardement met bui tengewoon groote verliezen gepaard. De nationalisten versterkten terstond Bo- dilla en omgeving, om op eventueele tegen aanvallen van ien vijand voorbereid te zijn. Tegelijkertijd belette het luchtwapen door herhaalde bombardementen den Catalaan sdien troepen, nieuwe stellingen in het ge bergte te betrekken. De bombardementen voor de Algerijnsche kust Volgens berichten van rechtsche zijde is de aanval op drie schepen voor de Algerijnsche kust uitgevoerd door vijf volksfrontvliegtui gen, die twee vrachtschepen begeleidden, welke miliciens van verschillende nationali teit en oorlogsmateriaal naar de linksche haven Almeria vervoerden. Naar uit Daytona (Florida) wordt gemeld is aldaar een groot passagiersvliegtuig kort na het opstijgen neergestort en vernield. De beide bestuurders en een passagier kwa men om het leven. Een andere passagier werd zwaar gewond. De overige vier passagiers liepen lichte kwetsuren op. OYYI wal migraine, zoo'n beetje schele tfc .hoofdpijn de afspraak niet nakomen? 1 of twee tabletten Instantine en de pijn is verdwenen! Dus onthoudt stilt en voorkomt pijnen! DE JAPANSCH-CHINEESCHE VERWIKKELINGEN Russische officieren aan Chineeschen kant? China sluit groote benzine-contracten af mes-berichtgeving in verband gebracht. Intusschen weet de „Evening Standard" mede te deelen. dat nieuwe Britsche maat regelen zullen wordt n gen om-.n. om zrkere politieke werkzaamheden yan Duitschers. die in Engeland wonen, o'en kop in te druk ken. Het Britsche ministerie van binnenland sche zaken zou onlangs nauwkeurige inlich tingen verzameld hebben over een Duitsche organisatie, welke ongeveer 400 personen omvat, die tot taak hebben burgers van ae» Duitscho rijk, welke in Engeland wonen, te bespieden en de nationaal-socialistische staatspolitie in te lichten omtrent hun mee ningen en hun doen en laten. De Lonidensche correspondent van de „Manchester Guardian" verklaart, d'at al* de Britsche autoriteiten contra-repressai 11 e* tegen de uitwijzing van den Berlijnschen „Times"-correspondent Ebbutt zouden wil len nemen, zij een veel ruimere kous zouden hebben dan de Duitsche autoriteiten, want er zijn slechts 15 Engelsche journalisten te Berlijn, terwijl er 80 Duitsche journalisten te Londen zijn. De woordvoerder van de Japansche autoriteiten te Tientsin heeft gisteren openlijk Sovjet-Rusland beschuldigd van actieve inmenging in hev Ja- pansch-Chineesche conflict. In de pro vincie Tsahar namelijk zouden twee honderd Sovjet-Russische officieren ziin gearriveerd, om de Chineesche commu nistische armee in den strijd tegen Ja pan aan te voeren. In genoemde provincie zijn ook een groot aantal bolsjewistische agenten aangekomen. De uit Peiping gevluchte voormalige voor zitter van den politieken raad van Hopci er Tsjahar, generaal Soeng-Tsj e-Yoean, heeft volgens een mededeeling van de Ja pansche militaire autoriteiten thans al zijn functies neergelegd. ofschoon Nanking hem, zooals bekend, vwzocht had op post te blijven Soeng verblijft nu als vluchteling Hotsiien ten Westen vaa Tientsin Een Japansche divisie op komst? Volgens Chineesche inlichtingen is gene- raal-majoor Sa gak i, d» stafchef van 't Ja pansche Kwanioeng-leger. in Tientsin aan gekomen. Volgens Chineesche meening zal de vijfde Japansche divisie binnenkort voi- gpn Dit zou duiden op het begin van vijan delijkheden van groot en omvang. Japan zon in totaal veertien divisies voor Noord-Ch»- na mobiliseeren, waarvan er reeds acht op het vaste land zijn aangekomen. China's luchtwapen Dat de Chineesche centrale regee ring in hev kader van haar oorloge toebereidselen ook maatregelen tref! voor een gebruik op groote schaal van het luchtwapen, blijkt wel uit de om vangrijke benzine-aankoopen, die in opdracht van Nanking in de Vereenig- de Staten worden gedaan. Naar bekend wordt, heeft' de Chinee sche regeering contracten afgesloten voor de levering van 20 millioen gallons (ongeveer 76 millioen liter) vliegtuig- benzine ten bedrage van 2.077.000 dollar. Twaalf groote tankbooten zijn noo- dig, om deze ontzaglijke hoeveelheden benzine over den Stillen Oceaan naar China l'e vervoeren. Het Shanghai Incident In een officieel communiqué wordt opnieuw het Japansche standpunt bepaald ten aan zien van hev Shanghai-incident. Het com muniqué culmineert in de bewering, dat de bij het incident om het leven gekomen militairen een officier en een marinier door leden van het Chineesche corps tot handhaving van den vrede met dumdum- kogels zijn gedood. Tevoren had men beide militairen met geweerkolven bewerkt. De Japansche officier zou div in tegen stelling tot de Chineesche lezing van het. gebeurde niet geschoten hebben. Hij had dit ook niet kunnen doen, wijl hij geen revolver bij zich droeg. Genève en de Palestina-deeling De permanente volkenbondscommissie voor'de mandaten te Genève heeft haar on o'erzoek naar de Britsche bestuursgestie in Palestina, voor wat betreft het jaar 1936, ce ëindigd. Thans bestudeert zij het verslag der koninklijke commissie inzake de verdeeling van Palestina. Deskundigen, van meening, dat de door de koninklijke commissie opgeworpen pro blemen essentieel van politieken aard zijn, hebben den wensch tot uitarukking gebracht er over te beraadslagen met den Britschen minister van koloniën. rmsby Gore, die telefonisch op de hoogte is gestéld, heeft laten weten, dat hij Vrijdag 13 Augustus te Genève zal zijn. Het incident met „Maréchal Lyautey" Spanjaarden gedroegen zich correct De in officieele Parijsche kringen ontvan gen mededeelingen over het incident boord van de „Maréchal Lyautey" wekken den indruk, dat het voorval zich als volgt heeft toegedragen. Toen het schip de hav van Las Palmas was binnengeloopen, lieten de politie-autoriteiten weten, dat zij zich op de hoogte wenschten te stellen van den mili tairen staat van eenige Spaansche burgers, die zich aan boord bevond, n. In overeenstem ming met de Fransch-Spaansche consulaire overeenkomst van 1862 gaven de gezagvoerder en de Fransche consul, die aan boord was ge komen, hun toestemming voor een dergelijk onderzoek. De bemanning verklaarde echter, zich daartegen te zullen verzetten. Toen deden de autoriteiten aanzienlijke afdeelingen soldaten aan boord gaan en eerst na besprekingen met den consul en den ge zagvoerder zagen zij af van de arrestatie eenige matrozen, die bij de botsingen op het schip waren opgemerkt. In officieele kringen moet men tot de slot som komen, dat, van zuiver juridisch stand punt bezien, het voorval weinig aandacht verdient. De bepalingen van de consulaire overeenkomst schijnen geheel in acht geno men te zijn en de politie va- Las Palmas had het recht aan boord te komen. De eenige oorzaak van dit onaangename avontuur moet worden gezocht in het revo lutionair, ongedisciplineerd optreden Fransche matrozen. Een godloozen-conferentie te Brussel? Volgens katholieke Belgische dagbladen moet de godloozen-iniernationale het voor nemen hebben, binnenkort in Brussel wereld-congres te houden. Sovjet-Rusland zou hiervoor een bedrag van honderdduizend roebei Beschikbaar stellen en op dit congres vertegenwoordigd worden door niet minder dan dertig gede legeerden. allen ambtenaren, die propagan da voor godloosheid moeten komen maken. Het zou zelfs in de bedoeling liggen, een film te vervoonen, waarin de jeugd tegen den godsdienst wordt opgehitst. Genoemde bladen voegen hieraan toe, dat indien het congres met toestemming der Belgische regeenng zou gehouden worden, meteen hev bewijs zou geleverd zijn, dat in de regeenng van Zeeland de socialis ten werkelijk een overheerschenden invloed uitoefenen. Van Zeeland's economische opdracht Rapporten worden uitgewerkt Minister-president Van Zeeland be reidt thans twee belangrijke rapporten voor waarvan h->t eerste een internationaal ka rakter heeft eri Ln betrekking staat tot de economische studie, welke hij in Europa en de Ver. Staten volbracht heeft. De premier bespreekt hierin de maatregelen, die tot een economische ontwapening zouden kun nen leiden. Het zal waarschijnlijk tegen he: einde van September aan de belanghebben de regeerineen worden voorgelegd. Het tweede verslag bevat een opsommin* van den arbeid, dien d»? Belgische regeering in het eerste jaar van haar bestaan vol bracht heeft en van het werk, dat nog ver richt moet worden, opdat het geheele re- eeeriinigsprogramma ten uitvoer worde ge LUCHTMANOEUVRES BOVEN LONDEN Ongeveer 400 vliegtuigen hebben gister nacht aan de Tuchtoefeningen boven Lon den deelgenomen en ongeveer 30 luchtaan vallen zijn op de hoofdstad gedaan. Ongeveer 80 procenit der aanvallers werd bij nadering in de stralenbundels deT zoen lichten gevangen en op hun beurt door jachtvliegtuigen aangevallen, nog voor zij hun doel hadden kunnen hereiken. De oefeniingen hebben veel gegevens ver schaft omtrent de luchtverdediging van Londen en zij zijn zoowel voor de grond organisatie als voor de vliegers van vee. practisch nut geweest De manoeuvres duurden den geheelen nacht en hoewel zich honderden vliegtui gen in de lucht bevorwfen, hebben zich geen ongelukken voorgedaan. Incident tijdens wandelmarsch naar de Jamboree Twee lezingen van het gebeurde Te Bloemendaal heeft deze week een incident plaats gehad tijdens een wandelmarsch naar de Jamboree tus- tusschen een officier van de Koloniale Reserve en de Bloemendaalsche politie. Dank zij het tactisch optreden van de Bloemendaalsche ipolitie is een vecht partij voorkomen. Een van do deelnemende groepen was een detachement, sterk 55 man van de Kolo niale Reservp te Nijmegen, onder comman do van den ten-luit. der inf. van het Kon. Ned.-Ind leger, M. van den Heuvel. Dit detachement, dat in het voor het In dische leger voorgeschreven formatiegelid van vier man liep. aldus het H.bl., werd door Haarlem begeleid door een inspecteur van politie, zonder dat er moeilijkheden ontstonden. Bij de grens der gem. Bloe mendaal stonden twee politie-agenten ge posteerd, die den commandant van het detachement aanspraken en hem gelastten, de formatie van gelederen van drie man. zooals voor de infanterie hier te lande is voorgeschreven aan te doen nemen. Luite nant Van den Heuvel deelde daarop mede. dat de voorschriften hel aannemen van een willekeurige formatie niet toelaten, waarop het detachement gedurende een half uur, terwijl de marschroute door een bosch leid de. ongemoeid gelaten werd. Toen daarna de marsch langs de Oosterduinweg ver volgd zou worden, stonden de beide agen ten plotseling weer voor de troep. Een van hen stelde zich tusschen de tamboers en de overige manschappen op, alzoo het door- marcheeren belettende. De andere begaf zich naar den commandant en sommeerde dezen opnieuw, de formatie van gelederen van drie man aan te nemen. Luit. van den Heuvel wees opnieuw op zijn voorschriften, daarbij mededeelende, dat de breedte van de gelederen van vier man van het Kon. Ned.-Ind leger gelijk is aan de gelederen van drie man van het leger hier te lande. De marsch-leider gaf bovendien te kennen, geen bezwaar te hebben tegen de formatie van vier man per gelid. Daarop riep de agent, die zeer opgewonden was: Als u niet onmiddellijk met drieën laat loopen, schiet ik door de troep heen. Hij opende daarbij zijn revolvertaseh en trok zijn wapen hal verwege. De luitenant, die van meening was. dat de agent als een door zijn zenu wen óverheerscht en door ziin wapen ge vaarlijk man beschouwd diende te worden, waarschuwde hem, dat. wanneer hij van zijn revolver gebruik zou maken, hij hem zou neerslaan Dii had in zoover een kal- meerendp uitwerking, dat de agent ziin wapen opborg en den officier met scheld woorden overlaadde. De marsch kon daaron zonder ventere incidenten worden voortga zet. Van het gebeurde is aan de bevoegde autoriteiten rapport uitgebracht. De lezfnq van de Bloemendaalsche politie Er bestaat van het gebeurde natuurllik ook een andere lezing en wel die van de Bloemendaalsche politie. De commissaris van polit'e te Bloemendaal. de heer H Hi ems tra. heeft aan bovengenoemd blad medegedeeld, dat het incident zich als volgt heeft toegedragen: Toon het verzoek van den Wandelsport- hond inkwam om toestemming te verleenen voor de 30 km wandeling door de gemeen te naar de Jamboree, waren daar aanvan- SIBERISCHE BISSCHOP GEFUSILLEERD Volgens een bericht uit Tobolsk (Siberië) is aldaar op 3 Juli j.l. door de Gepoe ge arresteerd de bisschop van West Siberië, mgr. Arseniji. De bisschop werd er van be Gehuldigd dat hij relaties zou hebben onder houden met maarschalk Tuchatscfrewski en op de hoogt» zou zijn geweest van de plan nen der samenzwering. Na een hechtenis van 10 dagen werd de bisschop ter dood veroordeeld. Het vonnis is thans door de Gepoe voltrokken. De kerkelijke gemeenten van Tobolsk en de naaste omgeving zi|n ontbonden, terwijl 30 geestelijken werden gearresteerd. SENATOR NYE IS BEZORGD Uitvoer van schroot wordt schrikbarend De Amerikaansche senator Nye heeft in den senaat te Washington aangedrongen op de afkondiging van een embargo op staal- schroot, waarvan de uitvoer uit de Vereenig- de Staten die jaar zoo schrikbarend is toege nomen, dat hij de verschepingen van de laat ste elf jaren overtreft. Een embargo op den uitvoer van staal- schroot is beslist noodzakelijk, aldus Nye, anders zullen wij dezen export nog terug krijgen in den vorm van schrapnels jn de lichamen van onze zonen. keli'k ernstige bezwaren tegen, omdat op Zondag een zeer druk verkeer werd ver wacht. Na een bespreking met de wandelcommls-j sie, besloot de burgemeester de toestemming; te verleenen. onder de volgende voorwaard den: 1. Zooveel mogelijk blijven loopen op dd| voetpaden, indien die aanwezig zijn; 2. Niet met vieren loopen, maar met drieën; Deze voorwaarden werden aanvaard. Zij werden ook schriftelijk medegedeeld aan del leiding van de Jamboree-wandeltocht en deze heeft ze weer doorgegeven aan dol deelnemers. De 55 man onder leiding van luit. Van <*3n Heuvel, gingen in de eerste plaats al niet over het Brouwersvaartpad, maar! lanes den Zijhveg; de politie liet dit echteri oogluikend toe. Maar op de hoek van Zand-) voorterpark en Korte Zijhveg stond een hoofdagent van de Bloemendaalsche politie,' die, toen do troep teeen de aanvaarde voor waarden in. met vieren bleek te loopen, den commandent daarop wees en hem ver zocht de formatie van drieën in te nemen, De luitenant antwoordde, dat hij dit niet deed en dat zijn formatie met vieren was. De hoofdagent liet de troep daarop door-l gaan, omdat hii nog een gedeelte over Haarlemseh gebied moest loopen. Op het voetpad, dat voorbij de Rampenlaan weer naar Bloemendaal voert, bleek toen dei troep met tweeën te loopen. De hoofdagent] die rijt zag, verzocht den luitenant aldus te blijven loopen, dan zou daardoor het verkeer weinig last ondervinden. Maar luit,' van den Heuvel antwoordde nog eens met de politie niets te maken te hebben en: commandeerde onmiddellijk: met vieren, De hoofdagent riep daarop: halt, waar- op de luitenant antwoordde met: voor- j waarls. Daardoor kwam de hoofdagent tus schen de troep te staan. Een enkele moters verder staande agent van politie, dio dit zag, kwam hierop toeloopen en onder het loopen maakte hij de knoop van zijn revolvertasch los. Hierop riep de luitenant: „Als je schiet «la ik je de hersens in"( De hoofdagent maakte toen de opmerking: tot den luitenant: „Tk begrijp niet, dat u! het burgerlijk gezag in het publiek zool neerhaalt". De politieman verzocht den luitenant nil nog eens. op het voetpad te blijven loopen, maar dn officier weigerde dit opnieuw. I Do hoofdagent van politie vervoegde zicli' toen bij den leider van de wandelcommissie, die den luitenant het verzoek liet overbren gen om te doen, wat de politie zei. Doch' luit van den Heuvel bleef dit weigeren, Het is voor eon goed begrip nog noodig te weten, dat het niet een militaire troeDi betrof. :n marsch formatie, maar een troepje militaire wandelaars. Dat de politie het er verder maar hii pe- laten heeft al is natuurlijk proces-ver-j haal tegen luit. van den Heuvel ongemaakt wegens het niet opvolgen van de bevelen) der politie en het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer is geschied, aldus de commissaris, omdat zij het voo» het militaire en burgerlijke gezag ln _ni^ algemeen zeer ongewenscht achtte om he» te laten aankomen op een gevecht tusschen' politie en militairen. En dit zou, bij door zetten ook van de zijde van de politie, het geval zijn geweest ONDER EEN TRAM GEVALLEN Gistermiddag heeft pastoor A. A. M e ij e rfl van de St. Augustinuslcerk te Amster dam een ongeval gehad, dat buitengewoon; goed is afgeloopen. Pastoor Meijers kwam, met lijn 3 op de Ceintuurbaan uit de rich ting Hobbemakade bij de halte Ferdinand Bolstraat aan. waar hij wilde uitstappen,. Vóór lijn 3 bevond zich een tram van lijn 24. welke juist het teeken van den v H.-r- s agent kreeg om linksaf op te rijden. De besturder van de bijna stilstaande tram van lijn 3 gaf daarop stroom om geheel op de halteplaats te komen. Op hetzelfde oogenblik stapte pastoor Meijers uit, doch botste daarbij tetren het op de vluchtheuvel staande zuiltje. Hij viel en kwam tusschen de wagens, onder het voorbal con van den bijwagen terecht. Gelukkig stornd de tram dadelijk stil en door de wagens te ontkop-1 pelen, kon men den pastoor weldra bevrij-, den. Hij had schaafwonden opgeloopen en; vermoedelijk een schouderfractuur beko men. Bruin en niet verbrand. Bij zonnebaden, zwemmen, sport, fiets-, wandel- en watertochten wordt zonnebrand voorkomen met AMILDA-zonnebruincrêmc. Bronst en bruint tevens Uw huid prachtig, Flacon .90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. „Genade", herhaalt de oude, plotseling oplevend, „dat was het laatste woord dat mijn zoon heeft uitgeroepen". Getroffen keert Liesbeth zich naar vrouw Tabbaart en zegt fep warmen toon: „Maar als dat zoo is. dan zal het je lichter vallen, hem aan God over te geven. Die tot Hem roept om genade, oprecht, 'is behouden. Die komt met Zijn barmhartigheid in aanraking jen daar komt geen biechtvader tusschen". „Dus je denkt dat mijn zoon, die zoo gestorven is. zonder priester, zonder absolutieje denkt dat hij nietvoor (eeuwig verworpen is?" Jan Brouwer keert zich half om naar de beide vrouwen. „Als hij deemoedig en oprecht om genade bad, dan is hij behouden, moedertje. O. ik wou dat je de dwaalleer van de Roomsche kerk eens inzag. Je zou erger bedrog ontdekken idan van pastoor Marten". Het oude vrouwtje zucht, maar haar oogen hebben een levendiger uitdrukking gekregen. „Wat moet ik zeggen? Kort geleden zou ik deze taal hebben verafschuwd, maar hoe vol troost zijn de woorden. Als ik dat kon gelooven, dat mijn jongen door God werd aangenomen na al zijn eigenzinnig zwerven, dan kan mij geen echt verdriet meer overkomen, al moet ik mijn laatste levens jaren in kommer en gebrek doorbrengen". Als de wagen het erf van Jan Brouwer oprijdt, schrikt ze plotseling op. „Maar wat zullen jullie met me? Laat me mijn weg gaan. 't Is al teveel wat je voor me gedaan hebt, vrouw Liesbeth" Liesbeth legt haar breede hand rustig op de magere pols van vrouw Tabbaart. „Je blijft voorloopig bij ons", zegt ze met besliste stem. „We zullen zien wat we voor je doen kunnen. Maar je bent bij ons onder afvalligen, zooals wij genoemd worden. Van nacht zal er zelfs een kleine bijeenkomst in ons huis zijn. Zoo je ons zoudt willen verraden, het staat in je macht. Maar ik weet, dat je het niet zult doen". „Neen'', zegt de oude vrouw eenvoudig, „dat zal ik zeker niet. Maar de last die ik jullie veroorzaak. Wat moet je met een afgeleefde stumper als ik Terwijl de vrouwen de wagen verlaten, maakt Liesbeth met een bruusk gebaar een eind aan de klagende woorden: „Wat ika doe, heb ik tevoren overdacht", zegt ze kort en bondig, „praat er niet meer over en ga nu mee naar binnen". In de kamer zitten de drie vrouwen in een gespannen wachten. Haar woorden zijn karig geweest al die tijd. maar de zachte glans in Maayke's oogen is de weerspiegeling van haar innerlijke rust. De kinderen hebben gehuild aan haar schoot en toen zijn er ook tranen in haar oogen gekomen, maar de droefheid overstelpt haar niet. Liesbeth komt de kamer binnen en in dit oogenblik wordt haar resoluutheid tot schroom. Ze omhelst Maayke en zegt: „Hij was getrouw tot den dood. Het was zoo vreeselijk, het was zoo heerlijk, Maayke „De Heere zij geprezen, hij heeft overwonnen, Liesbeth. Ik wist dat God hem sterken zou, zooals Hij mij gesterkt heeft". Vrouw Tabbaart heeft zich stil in een hoek van het vertrek teruggetrokken. Ze tuurt opmerkzaam naar de diep getroffen vrouw. Haar eigen leed gaat onder bij dit zware en moeilijke kruis, dat zoo gewillig gedragen wordt. Als Jan Brouwer binnenkomt, zegt hij onbewust dezelfde woorden als Liesbeth, plechtig, langzaam, terwijl hij Maayke de hand drukt: „Hij was getrouw tot den dood, nu heeft hij de kroon des levens. Dat hij ons tot voorbeeld moge zijn". Maayke ziet om naar de kinderen. Ze roept ze bij zich en zoo staan ze vlak om haar heen, met hun vroeg-ernstige ge zichtjes. „Luister hoe vader is gestorven voor de waarheid", zegt ze, „en vergeet nooit wat je er nu van hoort verhalen. God geve dat jullie, evenals hij, de zuivere leer des Evangelies getrouw moogt blijven". „Ja. die kinderen", zegt Jan Brouwer, „we weten niet wat voor tijden ze nog beleven zullen, 't Is goed om ze er dikwijls aan te herinneren, dat hun vader voor de waarheid het leven liet. Hijzelf zou ons allen in dit uur wel met Paulus willen toeroepen: Weest mijne navolgers, gelijkerwijs ik van Christus". „O Maayke", zegt Liesbeth, „als je gezien had hoe onge lukkig je man naar de plaats van de terechtstelling is ge hinkt, en als je gehoord had hoe vrijmoedig hij van de waar heid getuigde! Hoe heeft hij voor zijn vervolgers gebeden als een oprecht Christen en hoe deemoedig heeft hij zijn geest in Gods handen bevolen!" „Hij ging vlak langs mij heen", zegt Brouwer, „en terwijl j hij mij met zijn geduldige oogen aanzag, zei hij: Groet mijn vrouw en kinderen en blijft in de waarheid, die u verlicht heeft". Stil, eerbiedig bijna, luisteren allen naar Jan Brouwer en Liesbeth. De oude Janne vergeet haar zorgen en moeiten, die in het niet zinken bij de bereidvaardigheid van dezen lijder,, die het hardste lot aanvaardde uit de handen van zijn hemels schen Vader. Maria zit met vochtige oogen. Haar gezicht is bleeker en smaller dan gewoonlijk. Deze dag verstoort de gewone loop der dingen. Het gees telijke staat op de voorgrond. Jan Brouwers woord sterkt en bemoedigt. Maayke, die haar innerlijke ontroering telkens bedwingen moet, beleeft nog goede oogenblikken in deze haar droefste uren. Vrouw Tabbaart is, schuchter en stil, wat dichterbij geschoven. Begint dit oude hart, dat van het leven niets meer verwacht, zich te keeren naar het andere, naar wat uit de eeuwigheid is? Zij tast naar wat ze nog nau welijks ontwaart, maar het vermoeden zal haar onrustig hou den en bewaren voor de versteening. die haar bedreigt. Als God opmerkzaamheid geeft, geeft hij genade. Als Maayke's jongste kind uit een rustige sluimer ont waakt en om de moeder begint te schreien, herinnert ook Liesbeth zich haar huiselijke taak. Met Maria zorgt ze voor i het avondmaal, dat eenmaal op tafel, echter nauwelijks wordt aangeroerd. Daar is een verlangen naar de avond, naar de onderlinge samenkomst. Niet met een breede schare in een schitterend gebouw met pilaren en bogen, maar met weinigen in een eenvoudige kamer, in een vergeten hoek. Toch zal de Meester in het midden zijn. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2