HOE DRUK HET WAS EN HOE WARM WECOTEX ©E REGEMJAS MAANDAG 9 AUGUSTUS 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 De Wereldjamboree Mooie demonstraties en extra kampvuur Kellners van het restaurant in staking Prol. de Hartog leidt de openlucht-godsdienstoefening (Van onzen Jamboree-verslaggever) [Vogelenzang, Zaterdagavond. Toen Hildebrand z'n bekende ver haal schreef over Hoe warm het was en hoe ver", zal het weer zoo onge veer precies eender geweest zijn als nu. Dus is het wel te begrijpen, dat er eenige moed toe noodig was om in de verzengende zonnestralen een och tendwandeling te gaan maken door de dan zoo rustige kampen. Aan zoo'n tocht is men immers al gauw een twee uur kwijt. Tot nu toe zijn we overigens altijd heel voldaan teruggekeerd van die wandelingen, want wat men zoo onderweg allemaal ziet en meemaakt, vergoedt het verlies van ettelijke liters zweet volkomen. Zoo waren we er vanmorgen juist getuige van, hoe Estland een aantal padvinders uit andere kampen ont ving. Met de beenen in een geul van een halve meter diep en de grond als tafel, zat het heele gezelschap in ge- zelligen kout bijeen en hulpvaardige verkenners droegen heerlijke koffie en thee aan. Zoo worden er vriend schapsbanden gelegd, zoo heeft Ba den Powell het bedoeld, toen bij hem het plan tot het houden van een vier- jaarlijksche wereldreunie rijptel Dat padvinders in hun vrije tijd bij voor beur niet in hun warme uniform rondloopen laat zich hooren en overal komt men aan ook halfnaakte wezens tegen, vooral in de omgeving van de douches, die bijna onafge broken stroomen. Maar ook de menschen, die friet middagmaal moeten verzorgen, die aard appelen moeten schillen of op een gloeiend ihoutvuur spiegeleieren of geroosterd brood bakken, vinden terecht al gauw, dat ze ger noeg kleeren aan hebben. Iedere huisvrouw .weet, wat het zeggen wil in deze dagen te moeten koken! Toch zijn de jongens heusch rüet te lui om eens een paar eieren of pan- nekoeken meer te bakken, getuige het feit cat we vanmorgen onderweg zoo bij elkaar een tweede ontbijt verorberd hebben. Hoe meer men zoo wandelt, hoo meer men bntdekt. In de Hollandsche kampen zagen jve, hoe Limhurg als ingang een mijn-toren gebouwd had met een geweldige mijnlamp onderin, de mijnwerkersgroet „Glück auf" prijkte daar in groote letters op en zoo zijn er meerdere voorbeelden te noemen, die aan- toonen, dat onze landgenooten ae specifiek Hollandsche zaken zooveel mogelijk naar voren brengen. Bij een Alkmaarsche afdee- ling zagen we beelden van de kaasmarkt, in het Zaansche kamp stond een flinke hout zaagmolen en elders zagen we nog een com plete molen van pioniershout. Als ge oogen en ooren goed openhoudt, kunt ge hier een massa indrukken opdoen, evengoed op de bezoekuren, al is het dan ook wat drukker. In het Amerikaansche kamp Zie bijvoorbeeld eens het kamp der Ame rikanen, dat omgeven is door een groote houten palissade. Als ge tenminste niet tegen een wandelingetje opziet, want het is een be hoorlijk eind loopen. Een monumentale ingang is gebouwd van allemaal stukken hout, die elk de naam van een der deelne mers bevatten en direct daarachter vindt men 'n groote tent, waarin 'n zeer geslaagde tentoonstelling gehouden wordt. Zeer over zichtelijk gerangschikt wordt daar geëxpo seerd alles, wat maar eenigszins verband houdt met de Amerikaansche padvinderij, die over het geheel genomen vrij wat groo- ter van opzet is dan de Europeesche. De Yankees slapen niet op stroozakken of op den grond, zooals de Europeanen, doch ze hebben allemaal een opvouwbaar bed mee gebracht en de tenten zijn ook heel mooi en degelijk. Specifieke Inöiaansche tenten ont breken niet en de inrichting van het geheel is wat men zou kunnen noemen luxueus. Zoo hangen er overal groote rubber-waterzakken met een kraantje er aan, om eventueele dor- stigen een wandeling naar de kraan te be sparen. In de eettenten zagen we, dat de Amerikanen zeer terecht geen borden en be kers meegenomen hebben. Ze hebben papie- tafelgereedschap, dat na gebruik wegge gooid wordt, dus ook geen reiniging behoeft! Naar onze smaak is dit eigenlijk niet de „echte" padvinderij, die toch een beetje primi tief moet zijn, doch 's lands wijs, s lands eer! Iets over het bezoek Dat het bezoek gedurende de heele Jamboree zeer druk is geweest, daarover zijn de geleerden het wel eens. Minder gemakkelijk is het evenwel om aan nauwkeurige cijfers te komen. Het is na melijk zoo, dat de Spoorwegen in het heele land spoorkaartjes met aangehecht toegangsbewijs verkoopen en de strooken die daarvan afgescheurd moeten worden, zijn niet zoo een twee drie te tellen. Daarvoor zijn er te veel! Het getal van 350.000 bezoekers, waarop men van te voren gerekend had, is evenwel reeds oversohreden, dat kan men veilig aan nemen. Er zijn immers dagen geweest van 20:000 bezoekers, maar ook van 50.000 en meer. Naar de stationschef van Vogelenzang- Bennebroek ons mededeelde, komen er per dag aan het station 35.000 menschen aan, die ook allemaal weer van Vogelen zang per trein vertrekken. Indien men daar dan nog bij telt het groote aantal menschen dat per auto of per fiets komt, dap is men al haast aan de 350.000. Vandaag leek het bezoek, ondanks het feit dat het Zaterdag was en vele menschen een vrije middag hebben, iets minder druk dan. gewoonlijk. Het warme weer zal daaraan wel niet geheel vreemd geweest zijn. Toch was er genoeg te zien. 's Middags zijn in de Arena demonstraties gehouden door Enge land, dat o.a. een cricket-match vertoonde, en verschillende andere spelen, in den voor avond was er een extra demonstratie, waarbij de Amerikanen en de Franschen hun num mers van Donderdag herhaald hebben, ter wijl de Poolsche verkenners met hun vlieg tuigen boven het terrein gedemonstreerd hebben en 's avonds is er een extra kamp vuur gehouden. Voor dit laatste bestond weer enorme belangstelling. Ondanks het feit, dat slechts twee subkampen der pad vinders aanwezig mochten zijn, bleef er geen plaats onbezet. Wederom hebben vele dui zenden intens genoten van de romantische belevenis in de zoo bij uitstek geschikte om geving. Er is vandaag nog een zeer onge- wenschte sensatie geweest. Toen om vijf uur het restaurant overvol was, zijn plot seling de 80 kellners in staking gegaan, zoodat men gedwongen was om de zaak tijdelijk te sluiten. Wel is er in de avond uren met hulpkrachten nog wat geser veerd, doch van beteekenis was dit niet. Elders in dit blad zullen we wat uitvoe riger ingaan op deze staking, die in den laten avond gelukkig nog tot een oplos sing gekomen is. Hier willen we er slechts met nadruk op wijzen, dat de heeren kellners groot ongelijk hadden, om op deze wijze aan hun eischen kracht te willen bijzetten, al was het alleen maar om de zeer ongunstige indruk, die deze gebeurtenis op de buitenlandsche gasten heeft gemaakt Natuurlijk is het gevolg geweest, dat heel wat menschen met een hongerige maag hebben rondgeloopen en dat de limonade-tentjes op de markt de drukte niet aankonden. Zeeverkennersdag op de Kaag Het is vandaag ook de dag der zeeverken ners geweest Vanuit Bennebroek hebben zij in talrijke vaartuigen en vaartuigjes een tocht gemaakt naar de Kaag, waardoor ze in de gelegenheid waren kennis te nemen van de uitgebreide mogelijkheden die ons lage landje voor de watersport biedt. Voor de Kaagsocieteit zijn de vaartuigen gemeerd en daar hebben de Hongaarsche en de Hollandsche verkenners een aantal spel- met kano's vertoond, die zeer in den smaak vielen. Na afloop heeft de Chief Scout, die mede aanwezig was, enkele prijzen uitgereikt aan de jongens, die de beste prestaties geleverd hadden. Voorts hebben leden van de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen nog gedemonstreerd, hoe ze, wanneer ze tijdig aanwezig zijn, menschen uit een te water gereden auto kunnen redden. Het weer was schitterend voor een dag als deze en aldus kan men dan ook spreken van een geslaagd feest. Een rustige Zondag Rust en weldadige koelte waren de eerste indrukken, die we op den mooien dag van gisteren in tentenstad opdeden. De vol gende, dat er wel e®n kleine tweeduizend jongens in de Arena geweest zijn om ie luisteren naar de door prof. dr. A. H. de Hartog van Haarlem geleie openlucht samenkomst. Vooraf speelde de Leidsche Chr. Harmonievereeniging, die muzikale medewerking verleende, koraalmuziek en daarop sprak de voorganger de ze genbede uit. Gezongen werd „Dankt, dankt nu allen God" in het Hollandsch, Fransch, Duitsch en Engelsch de orde van den dienst was in vier talen verspreidt 1 Thess. 5 16—24 Na gebed en het zingen van drie verzen van Ps. 42 heeft prof. De Hartog de predikatie in het Hollandsch gehouden over 1 Thess. 5:23: „En Uw geheel op rechte geest en ziel en lichaam worde on berispelijk bewaard". Voor degenen, die geen Hollandsch verstaan, was een samen vatting van het gesprokene in de drie mo deme talen afgedrukt Prof. De Hartog ving aan met te zeggen, dat een padvinder onbekende gebieden ontdekt en hooge toppen beklimt om den wijden horizon te kunnen zien. Met lichaam, ziel en geest streeft hij naar de verwezenlijking van zijn ideaal. Een 7 vinder moet ontvankelijk zijn voor hoogste goed, zooals de aarde openligt om de zonnestralen op te nemen en daardoor vrucht voortbrengt. Dat is ook de eerste vraag van den tekst: wees open, wees op recht. Slechts op die manier kunnen jullie de kracht ontvangen om den weg te vin den, zeide spreker. Een oprecht man ont dekt nieuwe mogelijkheden, overtreft zichzelf. Zoo moet cok de padvinder lichaam, ziel en geest openstellen. Zooals de man. die zichzelf overwint sterker is dan hij, die een stad inneemt, zoo zal de man die zichzelf openstelt grootere kracht ontwikkelen, omdat hij wijsheid van den hemel ontvangt In het leven van zoo iemand is beweging, want het zijn niet al leen het verleden en het heden, maar ook de toekomst, die onbekende mogelijkheden in zich dragen, omdat de eeuwigheid be staat uit wat was, en is en wat komen zal. Gebed, zingen van het Lutherlied en ze genbede besloten deze mooie, bij uitstek internationale dienst in de open lucht. Voor het verdere van 'den dag hebben de padvinders rustig den Zondag doorge bracht. Waar een groot deel der deel nemers aan de Jamboree den rustdag hei ligt, zijn er dan ook geen demonstraties, DE „PIET HEIN- WELDRA GEREED Zaterdag a.s.: dag van de stapelloop Plechtige overdracht op 28 Augustus De „Piet Hein" van het Prinselijk Echt paar nadert meer en meer zijn voltooiing. Rondgeleid door den heer E r n s f C r 0 n e, voorzitter van de technische com missie belast met den bouw van het Prin selijk jacht, hebben we eens een kijkje op het schip genomen. Er wordt op de Amsterdamsche Scheeps werf G. de Vries Lentsch Jr. hard gewerkt om het vaartuig tijdig gereed tekrijgen. Op 25 Maart is de kiel gelegd; Zaterdag is het schip op de slee geplaatst voor de tewater lating, die Zaterdag 14 Augustus te half drie zal plaats hebben. De betimmering van de groote deksalon. 3.50 bij 5.50 meter, is al voor het grootste deel gereed. Tegen den voorwand wordt een bureau, een buffet, een theekast en een radiotoestel gebouwd. Langs de bakboords- wand is onder de breede vensters een bank aangebracht en onder do stuurboords- wand bevindt zich een breede boekenkast. In het midden van het prachtige, met eschdoornhout betimmerde vertrek zullen een groote tafel en eenige stoelen een plaats vinden. In deze salon komt de trap uit, die naar de verblijven van de gasten voert. De ach terwand van de deksalon is geheel van glas. Door de deur komen we op het ruime achterdek, waarover een zonnetent kan worden gespannen. Boven de salon ligt het sloependek. De davits zijn reeds aangebracht, doch aan de beide sloepen, een roeiboot en een motor boot, wordt nog gewerkt. Ook deze beide vaartuigjes, een geschenk van de water sportwereld, zijn weer prachtstukjes van scheepsbouwkunst. De motorboot, uitgerust met een sterken motor, zal 45 50 K.M. loopen, zoodat het Prinselijk Paar ook de kleinere kanalen, vaarten en plassen, waar het jacht niet kan komen, op een veilige, vlugge en riefelijke manier zal kunnen bezoeken. Vanuit de deksalon nemen we de trap naar beneden. Op een portaal komen de hutten voor de gasten uit Twee fraaie een persoonshutten en een groote twee-per soonshut bieden ruimte en comfort aan vier logé's. De een-persoonshutten kunnen 'worden samengevoegd tot een twee-per- soonsverblijf. Meer naar voren, dus vlak onder de salon is het slaapvertrek van het Prinselijk Paar gelegen, een vertrek, dat zeer fraai wordt ingericht, en dat van de rest van het schip afgesloten is door twee waterdichte schotten. In het voorste gedeelte van de „Piet theatervoorstellingen en kampvuren gehou den. Voor die menschen, die den Zondag wenschen te gebruiken als uitgaansdag, heeft men het kamp in de middaguren wèl opengesteld voor bezoek en van de gebo den gelegenheid om het kampleven gade te slaan hebben duizenden gebruik ge maakt, DE IDEALE VLOER BEDEKKING Hein" bevinden zich, behalve de hutten voor de bemanning, de stuurhut, betim merd met teakhout, de dienkamer, een keuken en een groote eetsalon voor 6 8 personen. Dit vertrek, dat weer met eschdoornhout betimmerd is, belooft bijzonder gezellig te worden. Door de breede vensters zullen de Prins en de Prinses volop van het fraaie Hollandsche landschap kunnen genieten* In het eetzaaltje zijn ingebouwde buffetten en een schrijfbureau voor den prins aange-i bracht. Het schip heeft zes waterdichte schotten en overal zijn geluiddempende lagen aan gebracht om het stampen van de beide 160 P.K. dieselmotoren zoo weinig mogelijk te doen doordringen. De heer De Vries Lentsch en zijn staf, de scheepsarchitect H. W. de Voogt, de architect ir. S. van Ravesteyn de firma Mutters en Gebr. Stork en Co. te Hengelo hebben alle eer van hun werk. Het is in alle opzichten een prachtig schip geworden, een schip, dat binnenkort de trots van onze binnenwateren zal zijn en dat gestationneerd wordt in de Sixhaven te Amsterdam. De tewaterlating op Zaterdag a.s. zal met een eenvoudige plechtigheid gepaard gaan* De groote dag waarop de overdracht van het schip aan het Prinselijk Echtpaar zal nlaats hebben is Zaterdag 28 Augustus. Dit zal een onvergetelijke dag worden voor de Zeil- en roeiwereld van Nederland. De officieele overdracht Prinses Juliana en Prins Bemhard hopen zich dien dag te 4 uur te Muiden aan boord van de „Piel Hein" te begeven* Het Prinselijk Paar wordt namens het ali gemeen comité tot aanbieding van een nationaal huwelijksgeschenk ontvangen, waarna het schip zee zal kiezen. Na de be zichtiging heeft de plechtige overdracht plaats. Deze plechtigheid zal door den eigen radio-telefoniezend°r van het schip worden uitgezonden en via de K.R.O. kun- ïn worden beluisterd. Na de overdracht het schip zal dan ongeveer bij den vuurtoren van het Buiten-: IJ zijn gearriveerd wordt Prinses en Prins hulde gebracht, door een vloot van zeil- en motorjachten een vlootrevue, die na het passeeren van de Oranjesluizen wordt gevolgd, door een hulde van de Nederlandsche roeiwereld. Ongetwijfeld zal ieder bezitter van een jacht willen deelnemen aan deze huldiging, waarvoor inschrijfformulieren zijn te ver krijgen ten kantore van de organisatoren, e Kon. Verbonden Ned. Watersportver enigingen, N. Z. Voorburgwal 104. ,M Nadat de padvindsters voor hem hadden gedefileerd, onder hield Lord Baden Powell zich een oogenblik met mevr. v. d. Bosch de Jong en mej. Piepers, resp. voorz. en secr. van de Ned. Padvindsters Mr. Tabb te Londen wist de kleiMste Op U Augustus j.l. werd in Griekenland de nationale feestdag gevie rd. In Athene vormde een uitvoering in het klassieke fiets, 23 c.M. hoog ie maken en daar- stadion het hoogtepunt van de feestelijkhedenwelke groote belang stelling rokkenmee het Londenseh publiek en blijk- baar zichzélf te vermaken. Rechts: op het Jam- oree-terren werd 'n 'ichtfeest gehouden. Verlichte booten in ie Ringvaart. Een aantal zeeverkenners, deelnemers aan de Jamboree, brachten een bezoek aan de ,Johan van Oldenbarnevelt" die aan de Javakade te Amsterdam gemeerd lag.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6