iqpE na MAANDAG 9 AUGUSTUS 1937 EERSTE BI AD PAG 2 wkZWOISCHE Hoofdkontoor. Oen Ho Loon vonMcird.rvoor Actieve Vertegenwoordigen Gevraagd DE ZIONISTEN EN DE PALESTINA-DEELING Groote meerderheid is voor de Britsche voorstellen Heden stemming over de resolutie Nu het einde van de politieke debat ten op het Zionistencongres nadert, verwacht men, dat 80 tot 90 procent van de afgevaardigden zich zal uitspre ken ten gunste van onderhandelingen over het verdeelingsplam voor Pale stina. Hedenochteiid zal weer een zitting warder gehouden, diünaa1 voor pers en publiek toegankelijk, en daarin zal een resolutie, waarin de souvereine Joodsche staat in begins.I, doch alleen bij vervulling van zekere voorwaarden, wordt aanvaard, aan het oordeel van de gedelegeerden onderworpen worden. In deze resolutie za1 het gebruik van het woord „verdeelinig" zorgvuldig ver meden worden. Gestemd zal worden vóór de vestiging van een souvereinen Joodschen staat, doch dit beteekent niet, dat afstand wordt gedaan van de eeuwenoude aanspreken op geheel Palestina noch van de beloften van den Britsten mandataris, dat het een Joodsch Nationaal Tehuis zal worden. T Prof. dr. Chaim Welzmann, in zijn Irvaliteit van leider der Zionistische es tieve, zal, wanneer da motie inderdaad wordt aangenomen zooals de algemeene verwach ting is, Woensdag aan de mandatencommissie van den Volkenbond rapport uitbrengen. Dan zal, naar men meent, spoedig een aanvang kunnen worden gemaakt met het voeren der onderhandelingen. De oppositie tot zwijgen gebracht Gelijk gemeld Is, heeft prof. Weizmann vier voorwaarden gesteld, waaraan voldaan zou moeten worden voor de aanvaarding van souvereinen Joodschen staat. Ten aanzien van het verkrijgen van ieze concessies zijn de gedelegeerden over het algemeen optimis tisch gestemd en sommigen verwachten zelfs, dat het wellicht mogelijk zal zijn, tijdens de onderhandelingen méér te krijgen. Hoewel men, zooals gezegd, aanneemt, dat 'öe resolutie ten gunste van de onderhande lingen met groote meerderheid zal worden aangenomen, toch is er tot het laatst toe tij dens de geheime debatten oppositie gevoerd tegen een dergelijke houding. Zoo werd o.a. nog scherpe critiek uitgeoefend op het ver- deelingsproject door den president van de Amerikaansche Zionistenorganisatie, rabbijn Wise. Anderzijds bleek de leider van de Arbeiderspartij, David Ben Gurion, welke partij met 45 pet. der gedelegeerden verte genwoordigd is, een voorstander van het door .Weizmann verdedigde standpunt. Hij betoog de, dat een Joodsche staat niet het einde van het Zionisme beteekent, doch slechts het begin. Men moet het volgens dezen afgevaardigde slechts beschouwen als een nieuw stadium. United Press verneemt nog, dat het congres zeer goed beseft, *Lat de aanvaarding van het eouverein bewind over een gedeelte van het Palestijnsohe land als een der voornaamste moeilijkheden de verhuizing van 300.000 Arabieren uit dit gebied medebrengt Over de practische mogelijkheid van deze verhui zing waren de meeningen tijdens de geheime debatten sterk verdeeld. Tegenstanders wezen er op, dat de Arabieren ongeveer de helft van de bevolking van den toekomstigen Jood schen staat uitmaken. De voorstanders geven toe, dat men hier te doen heeft met een bij zonder lastig probleem, doch zij trachten aan de hand van de voorbeelden van bevolkings- ruil der Grieken en Turken na den wereld oorlog te betoogen, dat een kunstmatige volks verhuizing op groote schaal zeer goed moge lijk geacht moet worden. [Weizmann naar Genève 1 Uit Genève méldt United Press, dat men Prof. Weizmann binnenkort in de Volkenbondsstad verwacht. Hoe wel het niet mogelijk is hem officieel door de mandatencommdssie te doen hoore.i, neemt men aan, dat het hem mogelijk zal zijn in particuliere bespre kingen met verschillende leden dezer commissie het standp mt van het Zionistencongres kenbaar te maken. Wanneer de resolutie betreffende de aanvaarding van het verdeelingsbegin- sel wordt aangenomen, zal het zionis tencongres zijn zienswij- officieel aan de Volkenbondscommissie en de man daat-mogendheid mededeelem. De resolutie zal de Zionistische executieve vermoedelijk machtigen met de mandaatmo- gendheid te onderhandelen op voorwaarde dat de uiteindelijke oplossing bevorderlijk zij voor het Nationaal Tehuis, zooals dit door de Joden wordt opgevat, en dat deze oplossing mede bijdrage tot de wezenlijke oplossing van het Jodenvraagstuk in andere landen. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Regeeringstroepen trekken terug Kapitein der ttMongioia" overleden Zondagmiddag stieten afö'eelingen van de voorhoede van het vijfde legercorps van Franco aan hei front van Aragon, too zuiden van Rubioles. op posten vau de volksfronttroepen, die den aftocht dekten van een sterke legerafdeeling, die in het ter rein zonder wegen trachtte te ontkomen aan een omsingeling en het dal van de Guadala- viar trachtte te bereiken. Thans is de vraag wie van beide het eerst dit dal zal bereiken. Komen de volksfront troepen het eerst, dan kunnen zij ontkomen, zijn het de troepen van Franco, dan moeten de linkschen ofwel zich overgeven ofwel slag leveren om zich een doortocht ie banen. Men schat de afdeeling linkschen op 3- tot 4000 man. In den sector van Motril zijn de volk* fronttroepen aanzienlijk opgerukt In het rechtsche garnizoeD te Motril zou muiterij uitgebroken zijo. De gebombardeerde schepen Het radiostation te Marseille heeft oen draadloos noodsein ontvangen van hei m „Ktistikis", dat op 18 mijl ter. westen «bl Algiers door een vliegtuig is geuombardeet^ De „Ktistikis", welke van Grieksche naiio naliteit is, heeft later geseind buiten 4e ge varenzone te zijn beland. De gezagvoerder van het Italiaenschf schip „Mongioia", die tijdens 't luchtbom bardement aan de long werd gewond, is in midc'els overleden. Hij was m Algiers naar een ziekenhuis gebracht doch be'weet tij dens het chirurgische ingrijpeiL De toestand van den Nederlandschen waarnemer Bruin, die een dubbele arm breuk opliep, is bevredigend. Rood Spanje wordt godsdienstig! Kerk en priester mogen hun functies hernemen Een van de leden der Val ene ia-regee ring, de Bask I r u j o, heeft verklaard, dat de republikeinsche Spaansche regee ring thans ook geneigd is godsdienst vrijheid te verleenen, „opdat generaal Franco zich niet langer erop zal kun nen beroepen, de verdediger des geloofs te zijn". Men zal thans beginnen met aan 14.000 katholieke priesters en kloosterlingen ver blijfsvergunning in linksch Spanje te ver leenen en hoopt later de kerkgebouwen te kunnen vrij geven. Dit laatste zal slechts geleidelijk geschieden, daar verscheiden kerken op het oogenblik als opslagplaatsen dienst doen. Nader verneemt United Press, dat een der eerste resultaten van het besluit van den kabinetsraad deze zal zijn, dat katholieken, die in den tijd van den burgeroorlog zon-der assistentie van een priester in het huwelijk getreden zijn, thans voor de kerk zullen kunnen hertroywen. Ook zal spoedig een groot aantal katholieke kindertjes door de priesters gedoopt kunnen worden, terwijl voorts de geestelijkheid verlof zal worden gegeven, de graven van particulieren en sol daten, die voor het republikeinsche Spanje gestorven zijn, in te zegenen. De correspon dent van United Press verneemt, dat te Ma drid, Barcelona, Valencia en andere steden reeds een aantal priesters bovengenoemde permissie ontvangen heeft. FRIESGHE BOTERDRA3BELKOEKEN Oudste adres Ve*,s' loo V, „lt de e»" Cb de 1 In bussen 6 st 0.50; 10 st 085; Luxe bussen 10 st. 0.00; 1? sL 1.50; Boven 2.— franco Telef. 20 Gironummer 30584 J. C. REPKO - WORKUM Fa. H. J. Phaff - Winschoten DE JAPANSCH-CHINEESCHE VERWIKKELINGEN Begin der Chineesche mobilisatie Tsjang Kai Sjek organiseert het verzet tegen Japan De centrale Chineesche regeering heelt op ruime schaal een wervingsactie voor het leger ingezet, geldende voor man nen tusschen 18 en 45 jaar. In de ver spreide manifesten wijzen de autoritei riteiien op de eer, die de hoedamgneiu van soldaat medebrengt Zij verzekeren, dat China met een leger van veertig millioen man iederen vijand kan terug drijven en verklaren verder, dat de bur gers, die zich aan hun plicht traenten ie onttr^ken, streng gestraft zullen woi den. Krachtens de wet op den militairen dienst plicht maakt de regeering een ne gin met het onder de wapenen roepen van de mannen tusschen 20 em 2b jaai. De conferentie van den nationaien verdn digingsraad, waaraan de militaire leiueit van geheel China deelnamen, is thans uit eengegaan. Alle legerchefs gaven als hun meening ie kennen, dat zij het volkom en eens zijn uici de zienswijze van maarschalk Tsjiang Kai- sjek. volgens welke de legers tegenstand aan Japan moeten bieden, wanneer naai men^verwacht de onderhanueliugspogiL gen schipbreuk leiden. Het officieuze Japansche agentschap Do mei formuleert het besluit van der. miüta> ren raad nog scherper en seint: Besloten to, den Japanschen troepen in Noorrl-China te genstand te bieden en een tegenaanval te beginnen, teneinde het grondgebied rond Peiping en Tientsin op de Japauners te her overen. De waarnemers te NanKing blijven oordeel, dat onder den druk der Japans.hb troepen militaire operaties 'e wachten zijn in het gebied van Tsjahar. Dat zou het sein zijn voor een „verdedigingsoorlog". Kawagoe's komst nutteloos Uit Nanking wordt aan het blad Nitsji Nitsji geméld, dat d< leden uer Japanseue ambassade en de militaire en marine-a.Ui ché's Kawagoe, den Jnnansehen simlM- sadeur, die op het oogenbliK te Sjanghai vertoeft, hebben doen weten, dat zij zijl. komst naar Nanking nutteloos achten, dam de tegenwoordige toestand elke mogetijh heid tot vreedzame regeling door diploma tieke onderhandelingen uitsluit De correspondent van de Nitsjt-Nnsp voegt er nog aan toe, dat Kawagoe zijn vei trek naar Nanking zou hebben uitgesteld. Chlneesch vliegtuig in zee Nabij Tsjelang, een honderdtal kilometer benoorden Hongkong, in een streek, welke berucht is om de zeerooverij, is een Ch' neesch vliegtuig van de lijn Hongkong- Swatau in zee gestort Het toestel vervoeide zeven passagiers en een bemanning van vier personen. Twee oorlogsbodems van de Brltscne vloot in het Verre Oosten .de torpedojager „Thra cian" en de onderzeeër „Otis". heDbt-ii oen onderzoek i-ngeateld en volgens de jongste berichten heeft de „Thracian" acht inzit tenden van het vliegtuig, die erin geslaagd waren land te bereiken, aan noord genomen. Omtrent het lot van de drie overieen is niets bekend. De verwijdering van Duitsche journalisten Naar aanleiding van het bericht, dar en kele Duitsche journalisten van de Britsche regeering aanzegging hebben gekregen, Engeland ve verlaten, deelt het D.N.B. mede, dat de Duitsche rgeeering door deze Engel- sche maatregelen zeer pijnlijk is getroffen. Daar de Britsche regeering, aldus hef Duitsche bureau, heeft getoond op het standpunt te staan, dat 't verblijf der desbe treffende personen in het belang der Duitsch-Engelsche betrekkingen onge- wenscht moet worden geacht, zal van den kant van Duitschland begrijpelijkerwijze eveneens in overeenstemming met dat standpunt gehandeld worden. BELGISCH SCHIP GERAMD IN HET KANAAL Zevenhonderd passagiers in levensgevaar Kapitein houdt het hoofd koel en redt de situatie Omstreeks middernacht ls het Brit sche s.s. „Elan MacNeil" ter hoogte van Duinkerken in aanvaring genomen met de Belgische Kanaalboot „Princes- se Marie José" die op weg was van Do ver naar Oostende met 709 pass., on der wie 350 Engelsche meisjes. Aan den voorstcv engeraakt, dreigde de Bel gische boot te zinken, doch de kapitein kon het schip in de nieuwe buiten haven van Duinkerken brengen Hier begon men met het aan land brengen der passagiers. Tot dusver jhjii vier gewonden naar het ziekenhuis ge bracht. Omtrent deze aanvaring, welke eon zeei tragisch verloop zou Kunnen hebben ge had, zoo de Belgische kapitein uiet net hoofd had koel gehouden, meldt het „Nieuws v d. Dag" nog het volgende: Ter hoogte van de haven van L»uinker ken, op omstreeks vier K M uit de kust, doemde plotseling uit den lichten mist, die over het Kanaal hing. liet Britsche ÏU.OUO ton groote vrachtschip „Clan MacNeil!" op, dat dwars op de „Princesse Marie José" kwam. En nog vóór de commando's „volle kracht achteruit", die op beide schepen ge geven werden, uitgevoerd hadden kunnen worden, voer het vrachtschip de passa giersboot recht in de flank. De passagier werden door elkaar gesmeten en een hev ge paniek maakte zich van hen meester, terwijl het water bruisend binnenstroomde in het schip, dat bij den hevigen schok van de borstwering tot de kiel gescheurd was Terwijl de menschen wild van angst rond ren len en zelfs de brug bestormden, hield de kapitein het hoofd koel. „Volle kracht vooruit", commandeer de hij den machinist ln de machine kamer. Aan uitbrengen dei booten oi afwachten van hulp viel niet tc deu ken, zóó snel stroomde het water bin nen. Terwijl de marconist zijn nood seinen de lucht inzond, terwijl beneden de ketels tot springens toe verhit wer den, wendde hij den steven land waarts en stuurde zijn zinken* schip regelrecht op de haven van Duinker ken aan De „Princesse Marie-José" won de race met het onheil. Juist bijtijds werd de kust bereikt en kon de kapitein zijn schip op een zandplaat zetten. Sleepbooten, door de radio geatarmeerd. kwamen aanvaren en namen de passagiers over. Doktoren stonden gereed om de ge wonden te verbinden. Vier hunner zijn in het ziekenhuis opgenomen; twee meisjes van het Engelsche reisgezelschap heeft men een boen moeten amputeeren, terwijl gevreesd wordt, dat een derde hetzelfde lot zal moeten ondergaan. De „Princesse Marie-José" die nagenoeg in tweeën gevaren is, schijnt als verloren beschouwd te moeten worden. Het Engel sche schip, dat nauwelijks beschadigd is, wacht in de haven op het onderzoek, dat de aansprakelijkheid voor dit ongeluk, dat bijna een ontzettende ramp geworden was. moet vaststellen. Rusland wit Amerikaansche slagschepen bestellen De Russische regeering heeft te New York onderhandelingen geopend over den bouw op Amerikaansche werven van drie voor de Sovjets bestemde slagschepen, o.a. een van 35000 ton, bewapend met kanonnen van 16 duim. Verleden jaar Maart werd deze kwestto 'pds besproken, doch de Amerikaansche regeering maakte bezwaren op grond van het feit. dat de schepen en kanonnen na rto voltooiing geïnspecteerd en officieel goed gekeurd zouden moeten worden door (to Marine der Vereenigde Staten, terwijl ook kanonnen van zestien duim een struikel blok vormden. De Sovjet-Russische reg e- ring heeft thans echter afgezien van het vorzoek tot inspectie, terwijl de jongste be slissing der Amerikaansche regeering, ka nonnen van zestien duim te gaan gebrui ken, oen weg heeft geopend voor het toe staan van een dergelijk fabrikaat. Brazilië huurt Amerikaansche oorlogsbodems Senator Walsh, die voorzitter is van de Amerikaansche commissie van vlootzaken, heeft bij het Congres een motie ingediend, welke dc marinc der Vereenigde Sititen machtigt aan Brazilië zes torpedojagers, die de leeftijdsgrens hebben overschreden, te verhuren. Dit is geschied op verzoek van minister Hull, die in een brief o.a. ver klaart, dat de wensch van sommige landen om toegang te krijgen tot de grondstoffen en de heftige wijze waarop deze landen te werk gaan om aan dezen wensch te vol doen, Brazilië beducht heeft gemaakt. Willen de Polen een koning? Hertog van Windsor zon favoriet zijn Tijdens het vacantie-verblijf van de her tog en de hertogin van Kent in Polen heeft het gerucht gegaan, dat aan dezen het verzoek zou zijn gericht,' de oude Pool- sche koningskroon te aanvaarden. Volgens de „Sunday Referet" verluidt thans, dat do Foolsche monarchisten voornemens zouden zijn, zulk een verzoek te doen aan den her tog en de hertogin van Windsor. De monarchistische partij in Polen zou hebben ingezien, dat de hertog van Kent geen bui- tenlandsche kroon kan aanvaarden, doch men is in deze kringen van oordeel, dat dit den hertog van Windsor wel vrijstaat Deze monarchistische partij bestaat hoofdzakelijk uit rijke leden van den ouden adel, die, omdat zij zoowel het nationaal socialistische Duitschland als de Sovjet unie vreezen, van oordeel zijn dat Polen sterker zou staan wanneer het nauwer con tact zocht met het Britsche -ijk Ook op de terugreis naar Frankrijk heeft de „Normandie" een nieuw record behaald Het schip heeft n 1 den afstand van Bis hop Rock tot Ambrose Light, totaal 2.936 mijl. afgelegd in 94 uur en zeven minuten met een gemiddelde snelheidheid van 31.20 mijl per uur. Zooals men zich zal herinneren was de zelfde afstand in omgekeerde richting op 2 Aug. j.l afgelegd in 95 uur en twee mt- nufcen, op zich zelf reeds een nieuw record daar het schip hiermede zijn hoogste snel heid met zes uur verbeterd had. Toen de „Normandie" in Maart van dit jaar den blauwen wimpel heroverde, be droeg de snelheid gem'ddeld 31 mijl. Het is thans de eerste maal, dat ©en passa giersschip met een snelheid van meer dan 31 mijl per uur over den Atlantischen Oceaan is gevaren. Kort Nieuws o T,hetfor£' in het En*elsche graafschap ouffolk, is Zaterdag een vierling geboren. Zondagavond zijn echter twee dezer vier kinderen overleden. Zaterdagmiddag is de trein van Brus sel Oostende bij het binnenkomen van het station te Brugge ontspoord. Locomo tief en tender sloegen om. De stoker werd ernslig gewond; de machinist en een vijf tiental reizigers liepen lichte verwon dingen op. Te Praag is een militaire vrachtauto met zestien inzittenden bij het inhalen van een ander voertuig in een bocht omgesla gen. Acht personen werden zwaar en vier licht gewond. Van de zwaargewonden zijn er vier in het ziekenhuis overleden; de toestand van twee der zwaargewonden is ernstig. Aan het strand van Denneville (Fr.) nabij Garteret is een bootje met acht per sonen, waarvan vijf kinderen, door den stroom meergevoerd en omgeslagen. Zes inzittenden zijn om het leven gekomen; een meisje van acht en een jongetje konden worden gered. Od een ontwaakten overweg bij Tou louse iR een geheel bezette autobus door een juist oasseerenden trein gegrepen en eenige meters meegesleurd Vfiprtien inzittenden van de autobus wer den ton deele zwaar eewond. Vier hunner ver- keeren in levensgevaar. Een bruine zomerteint staat sportief en charmant en beschut tevens tegen de brandende ultra-violette stralen der zon. AMILDA-zonncbruincrême bevordert een snelle, mooie natuurlijke huidbruining, Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 ct. ee*rt^> C&tCtrC&jU. cthAZ. 6 tvt&c#. verkade. zaandam Geynengd Nieuws BOMMEN OP DE „MONGIOIA" Nederlandsch marine-officier gewond Kapitein aan zijn verwondingen bezweken Zooals wij reeds ln ons blad van j.L Zaterdag hebben gemeld, is de Neder- landsche marine-officier J. Bruin aan boord van het Italiaansche schip „Monqioia" gewond tengevolge van een bom nit een Spaansche vlieg machine. De bom spatte niteen op slechts enkele meters van het schip. De kapitein van het schip kreeg een granaatscherf door een der longen en ls aan de gevolgen overleden. De speciale correspondent van de „Voor uit" te Algiers heeft zich naar de kli niek aldaar begeven, waar de heer Bruin wordt verpleegd. Hij heeft daar een onder houd met hem gehad, waarbij de heer Bruin het volgende vertelde: Miin arm aldus de heer Bruin is op twee plaatsen gebroken en rust thans in gipsverband. Vermoedelijk is het aanval lende vliegtuig van Franco geweest, doch officieel kan ik mij daarover niet uitlaten omdat de niet-inmenging geheimhouding vereischL Hoe heeft u de wond opgeloopen? Ik bevond mij aldus vervolgde de heer Bruin aan bakooord en leunde over de verschansing, in gezelschap van den com mandant Franco Salari. Plotseling ver scheen er een Spaansch vliegtuig boven ons. Wij keken er naar en daar het op een hoogte van 300 meter vier keer om hot vrachtschip heen vloog, zei de comman dant nog tot mij: „De bestuurder amuseert zich blijkbaar, tenzij, voegde hij er lachend aan toe. hij zich in zijn eentje oefent" Nauwelijks had hij deze woorden uitgesproken, of er kwam ©en bom j van onder de machine los en viel i-n het water. Een geweldige watermassa sprong omhoog. Wij waren nog niet vaft onze verbazing bekomen, of een tweede bom viel op niet meer dan twee A drie meter van bakboordzijde van het schip neer en groef als het ware een geweldige kuil onder het schip, dat opgeheven werd en toen zwaar neerplofte. Ik had de indruk, alsof de boot doormid» den brak, alles aan boord kraakte, de dra- f den van de radio-antenne knapten af. Ik >verd met buitengewone kracht, ten gevolge van de sterke luchtverplaatsing door het ontploffen van de bom veroor zaakt. door de deur van de commando-post geworpen. Ik tuimelde met dezelfde vaarf J door de tweede deur van deze post er rolde de tranpen af Bij het opstaan voelde ik niet de minste pijn, maar weldra bemerkte ik, dat ik mijn recht *rarm niet meer kon opheffen en dat d©ze gebroken moest zijn. Toch heb ik den eommandant. dien ik, weer boven gekomen, i' '.waar bloedend zag liggen, nog een weinig kunnen helpen. Want de commandant had in dezelfde tijd, dat ik de trappen afviel, «en scherf van de bom door een der longen i ckregen." De heer Bruin maakt het than6 naar om standigheden redelijk wel. Hij zal 40 dagen rust moeten houden. Medische hulp was aan boord niet aanwezig. De dokter van de „Conté di Savoïa", die draadloos te hulp was geroepen, verbond de gewonden aan j boord. De ontscheping te Algiers ging nog vrij moeilijk. De doodelijk gewonde comman- dant moest op de rug van een matroos naar beneden, naar de kade worden gedragen, •was voor hem een zeer pijnlijke ma noeuvre. die hij moedig loorstond. Helaas: de bomscherf was tot de rugwelvel door- i gedrongen. Commandant Salari wa/> nieS mear tc redden. Op het terrein achter de IJsclub aan het Bezuidenhout te Den Haag is Zondag morgen tegen 12 uur het Belgische vlieg- vuig OO-A.R.B., van de Nationale Lucht- j vaartschool te Evere, bij Brussel, bestuurd door den heer Jacobs uit Leiden, gedaald. Het toestel was op Schiphol opgestegen en onderweg naar Texel. Het was echter uit j den koers geraakt. Er was aan hev vliegtuig niets bescha digd. Het is om half vier weer vertrokken, ras nog een passagier aan boord. [OOOR JAN VAN*BATEN BURG „Nu heb ik je gevonden, bedrieger, duivelsdienaar! Hoe heb je me listig omgekocht! Waar is mijn loon, jou leugen knecht? Of ben je de belofte vergeten en herinner je je mijn gestorven zoon niet meer? Je dacht zeker, dat je me na je laatste harde woorden voor goed had afgeschrikt? Zoon oud, afgetakeld vrouwmensch kon je wel van je af douwen, hè? Maar ik ben moeder en hier(vrouw Tabbaart gilt en slaat zich met de vuist op de borst) hier brandt de liefde voor m'n kind en de haat tegen jou. tegen jou, vervloekte Pastoor Marten heft afwerend de hand. Hij praat er tegen in, maar zijn woorden worden niet verstaan. Hij kijkt schuw, geagiteerd, over de hoofden van de menschen, in de richting .van de herberg, waar de schoutsdienaars zich ophouden. Pastoor Cuelen grijpt de pols van de razende vrouw. Rus tig optredend, wil hij haar tot kalmte dwingen, tot zichzelf laten komen. Maar ze rukt zich los, tiert en scheldt voort, hijgend, als een niet te temmen wild dier. Ze is gevaarlijk, deze razende, die niet meer weet wat ze doet. Dichter dringt ze op pastoor Marten toe. die maar slecht terugwijken kan, door het opdringende volk. De ergernis brandt hem op het gelaat. Maar de knechten van den schout banen zich reeds een weg door de menigte. Toch haasten ze zich niet genoeg. Liesbeth Brouwer is hen voor. Ze is op vrouw Tabbaart toegeloopen en houdt haar stevig omvat. Uit deze sterke greep kan ze zich niet losworstelen. Liesbeth voelt de heftige tegenstand, ziet de bijna niet te stillen uitbarsting van haat. Hoe zal dit verzet breken? „Niet zoo, vrouw Tabbaart. Kom tot jezelf. Zie, hier ben ik, vrouw Liesbeth Brouwer. Ik zal je helpen. Je staat niet meer alleen. Je draagt het niet meer alleen. Ga mee!" Vrouw Tabbaart hoort de indringende, sterk overredende woorden. Een hart dat haar zoo tegemoet komt, heeft macht over haar. Dus zakt de wilde opstandigheid ineen. Een snik breekt uit haar keel. Ze laat zich meevoeren tusschen het volk door, steunend op de sterke arm van Liesbeth. Van een daemon bevrijd, voelt ze zich nu klein, angstvallig bijna, maar tevens weldadig opgenomen in de bescherming van deze stoere vrouw, die zich haar nood aantrekt. De schoutsdienaars willen doorzetten. Maar pastoor Mar ten wenkt hen, ze moeten het er maar bij laten. Een kort oogenblik nog moet de pastoor de onaangename nieuwsgierig heid van het omstaande volk dulden. Dan keert aller aandacht zich in een andere richting. Bij de herberg „De Zwaan" ontstaat beweging. Gyselbrecht Rabat is naar buiten gekomen en bestijgt zijn paard. Burge meester Dhulle, vergezeld van enkele schepenen, schrijdt langzaam tusschen het terugwijkende volk door. Daarop verschijnen twee gerechtsdienaars, met den veroor deelde in hun midden. Cozijnken volgt, loopend naast het paard van den baljuw. De laatste, wien alles veel te langzaam gaat, wendt zich geagiteerd tot den beul, er op aandringend dat hij spoed zal maken. Cozijnken spreekt hem niet tegen, maar zijn kalm zwijgen is als de houding van een volwassene tegenover een opgewonden kind. Hoe zal hij ook spoed maken? De Grave kan nauwelijks voort. Strompelend en hinkend gaat hij tusschen de rijen en de korte gang naar zijn offerplaats wordt enkele malen onder broken, om nieuwe laatste krachten te verzamelen. Hier en daar klinken half bedwongen kreten van medelijden. „Groet mijn vrouw en kinderen en blijf in de waarheid, die u verlicht h^eft", zegt hij tot Jan Brouwer, als hij dezen genaderd is. en zich onmiddellijk daarop tot het volk rich tende, verheft hij zijn stem zoo luid mogelijk: „O, menschen, dit geschiedt voor de waarheid. Ik bid u. blijft in de waarheid!" De gerechtsdienaars duwen hem voort, aangezet door de driftige, luide woorden van den baljuw, die met zijn paard achter hen opdringt. Maar als een der paters van Heynsdijk den lijder spottend naar zijn welstand vraagt, bijt Gyselbrecht Rabat hem toe: ..Zwijg toch, gij loondienaar! Deze sterft als een man, gij kunt slechts zwelgen als een zwijn!" De Grave heeft nog enkele schreden te doen. Nog eenmaal toeft hij, bleek, met smartelijk vertrokken gelaat. Hij leunt zwaar op den eenen schoutsknecht. De voet. die hem het meest pijnlijk is. sleept over de ongelijke keien. Hij staat vlak voor de pastoors Cuelen en Marten. Aan de andere kant staat Liesbeth, haar arm geslagen om de zielige figuur van vrouw Tabbaart. Jan de Grave steekt zijn geboeide handen op en bidt: „O lieve barmhartige en hemelsche Vader, wil het toch mijn vervolgers vergeven, hetgeen ze mij doen voor Uw Goddelijke Naam! O God, wil hen verlichten met de waar achtige kennis Uws Woordsl" De baljuw kan dit gebed, dat de brandende pijn In hem verergert, niet verdragen. Hij rijdt terzijde van de groep, de omstanders opzij dringend. De vlam slaat uit zijn gezicht, zijn verwrongen trekken zijn nauwelijks herkenbaar. Hij schreeuwt: ,,'t Is je vaak genoeg gezegd, De Grave, je hebt niet anders gewild. Je hebt het jezelf te wijten. Je hebt het alleen jezelf te wijten!" Dan tot Cozijnken: „Doe uw werk! Doe dan toch uw werk!'' Gewillig hinkt de gemartelde verder. Ze hebben geen moeite met hem. Hij begeeft zich in het huisje van stroo, plaatst zijn pijnlijke voeten op de dorre takken en recht zijn rug tegen de paal in het midden. Hij spreekt tot Cozijnken als een vriend: „Sta ik zoo goed, mijnheer?" „Ja Jan, zoo sta je goed." Vlug legt de beul hem het koord om de hals. Dan grijpt hij de stok om de strop aan te halen. Nog eenmaal de stem van den lijder, die de oogen gesloten heeft voor den monnik met het toegestoken kruis „O Heere God! O hemelsche Vader, ontlerm U mijner! O barmhartige Vader, ontvang mijne geest!" dan vaart. even. een lichte huivering door de menigte, die het levenlooze lichaam, scheefgezakt aan de paal, ziet hangen, onder de zwijgende hemel. Maar als de vlam boven hun hoofden uitslaat en de rook naar boven optrekt, zijn velen de klop van het bewogen hart reeds meester. Daarom rekken zich de halzen en worden de kinderen opgetild. Laat ons nu kijken. Jan Brouwer, wat achteraf geraakt, ziet om zich heen. Iemand heeft zijn arm aangeraakt. Anthoon Geerolf staat achter hem. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2