KERK EN ZENDING AEG lAWITAlP KING pepermunt Elke dag fit BRAAT-DELFT ONZE STATENVERTALING VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1937 GEREF KERKEN Beroepen: Te West-I Jsselmonde, cand. K. J. Spier, hulppred. te Montfoort. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Retranehement. cand. A. Donkers te Alphen a. d. Rijn. Te Nieuw- Beijerland, cand. C. M. Laingeveld te Maassluis. Te Assen, N. R. Heffing te Eelde. CHR. GEREF. KERK Tweetal Te Vlaardingen, W. Heerma te Aalsmeer en cand. E. du Marchie van Voorthuysen te Apeldoorn. Beroepen: Te Maarssen, cand. E. du M. v. Voorthuysen te Apeldoorn. Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk Veertiende zitting. De zitting wordt met gebed door den president ge opend. Na de notulen en aanvulling dek stukken wordt begonnen met de behande ling van het verzoek van den predikant te Vries, gelegen in Drente. De gemeente heelt uit een der fondsen reeds ƒ500 ontvangen. Haar predikant heeft allerlei ernstige plan nen voor den arbeid in zijn gemeente en komt mog ƒ500 te kort. Helaas, de beschik bare gelden zijn reeds verdeeld. Zoodat de Synode genoodzaakt is dit verzoek af te .wijzen. De heer J. Boonstra heeft opgesteld de eindredactie en de daarbij te voegen toe lichting van een tweetal wijzigingen in reglementen, die reeds behandeld en aange nomen zijn. Het zijn art. 14 Reglement pen sioenfonds en art. 13 Regl. predikantstracte- menten. Prof. Haitjema heeft opgesteld de eindredactie en toelichting van 3 wijzigin gen, die ook reeds behandeld werden, art. 29 Regl. op het examen, art. 54 op de vaca turen' en art, 7 van 't Regl. op het hooger onderwijs. Deze artikelen met de toelichting worden gezonden aan de provinciale kerk besturen en class, vergaderingen, die er straks hun consideraties over geven. De VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN V ertrouwensadressen ten dienste van Stichtingen van Barmhartigheid. Zieken huizen. Sanatoria. Instellingen. Tehuizen. VAMPYR. STOFZUIGERS 3 TYPEN PRIJS OP AANVRAAG OOK IN HUURKOOP N.V. ELECTRICITEITS MY AEG Frederlkspleln 26 AMSTERDAM C. Uw Brandverzekering moet U sluiten bi} een coulante Hóllandsche Maatschappij het Nederl. Brandwaarborg Genp. Anno 1821 en de Firma Hogestijn en Co. Heerengracht 258 Amsterdam TOONZALEN RUSTON DIESEL MOTOREN horizont, en vertic. 10-2000 P.K. Speciaal geschikt voor het opwekken van electriciteit, aandrijven van pompen enz. Prijs per KW. I.i cent aan brandstof en smeerolie. Nadere inlichtingen op aanvrage aan N.V.TECHN. BUREAU „STOCKPORT v/h KIDERLEN Co. Prinsegracht 359, Amsterdam C. Tel. 37762 Elke dag Centrale verwarming Oliestookinrichtingen Metalen ramen volgende Snyode beslist dan of zij definitief aangenomen zullen worden. Hierma worden zij nog onderworpen aan de hoofdelijke stemming van de leden der prov. kerkbestu ren en die der Waal6che commissie. Uitvoerig wordt behandeld een verzoek om rehabilitatie. Het moet helaas om aller lei oorzaak afgewezen worden. Het rapport over de motie-Kampen, uit gebracht door dien heer Winkel, wordt aan gehouden. De heer Barbas brengt rapport uit over gemeenten, die voor combinatie in aanmer king komen. Ze zijn te klein in zielental en daardoor niet in staat in eigen onderhoud te voorzien, 't Eischt veel voorzichtigheid, en veel overleg. De geestesgesteldheid is aak zoo verschillend. Sommige gemeenten zouden wel samengevoegd willen worden, maar niet onder de herderlijke zorg van dien predikant, die er au staat. Er is maar een enkele gemeente, waar het zou gaan. Ook dit rapport geeft aanleiding tot allerlei beschouwingen, en voorstellen die de zaak van de combinatie nog niet brachten tot het gewenschte doel. Wegens commissievergaderingen wordt de zitting gesloten. AFSCHEID, BEVESTIGING, INTREDE Nes en Wierum Cand. H. W. Hemmes van Utrecht hoo^ i September intrede te doen te Nes en Wierum, na vooraf bevestigd t'e zijn door Dr. H. Stoel van Veenwouden. Varik Cand. C. Metselaar, hulppred. bij de Ned. Herv. Kerk te IJsselmonde, hoopt 3 Sept. te half zes afscheid te nemen in de kerk (Dorp) van IJsselmonde en 12 Sept. des rpiddags zijn intrede te doen te Varik. Des morgens zal hij bevestigd worden door Ds. J. F. Röth van IJsselmonde. EMERITAAT Ds. M. HEFTING Met ingang van 1 November as. zal Ds. M. Hefting, Ned. Herv. predikant te Eist (G.) met emeritaat gaan. Ds. Hefting is geboren 23 April 1869 te Nieuwolda (Gr.). Hij ontving zijn opleiding te Groningen, gymnasium en universiteit. Dan len April 1894 deed hij zijn intrede als predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Siddeburen, 26 April 1897 te Warffum, 20 April 1902 te Dalen. Den 21sten Maart 1915 verwisselde ds. Hefting zijn standplaats Dalen voor Eist. Hier werd hij benoemd tot lid van het classicaal bestuur van Gelderland en tot secundus lid van het prov. kerkbestuur. Dan was hij voorzitter van de vereeniging Christe lijk Hulpbetoon en van de afd. Over-Betuwe van het Ned. Bijbelgenootschap. Verder ds. Hefting lid van het hoofdbestuur van het Ned. Zendingsgenootschap, bestuurslid van de stichting Valkenheide en secretaris de Ned. Evangelische Vereeniging. Ds D. EILERTS DE HAAN t In den ouderdom van 73 jaar is te Woer den overleden de em. predikant D. Eilerts de Haan. Geboren 19-Febr. 1864 te Noordwolde, stu deerde hij te Leiden en werd in 1890 pre dikant bij de Ned. Herv. gemeente te Borger. In 1904 verwisselde hij deze standplaats met Heiloo waar hij tot 1931 is gebleven. Hij was eenige jaren lid der Alg. Synode, was voorzitter van het Prov. Kerkbestuur van Noord-Holland, en is verder voorzitter geweest van den Raad van Beheer voor de predikantstractementen en van de Commissie voor de diaconale armenzorg in de Ned. Herv. Kerk. Ds Eilerts de Haan was officier in de Orde van Oranje-Nassau. Zijn teraardebestelling zal Zaterdag as. op Oud Eik en Duinen plaats hebben. KERKDIENSTEN IN HET BUITENLAND Ten gerieve van Nederlanders met va- cautie, die in Frankrijk en België een kerk dienst willen bijwonen, geven wij hier op verzoek nog eens de lijst der Geref. kerk diensten in Parijs, Brussel en Antwerpen. P a r ij s: Kerkgebouw: La Chapelle do l'église refor- mée de Passy, rue Lekain, 35. Godsdienstoefening: lederen Zondagmor gen om 10 uur 30. Inlichtingen: J. G. W arm enh oven, 295, Boulevard Davout, Paris (20e). Zondag 8 Augustus, Ds. B. W. Gamzevoort van Gent Zondag 15 Augustus, Ds. J. Maaskant van Brussel. Zondag 22 Augustus, Ds. Ch. v. d. Vliet van Slootdorp. Zondag 29 Augustus, Ds. Z. de Mildt van Renkum. Zondag 5 September: Ds. J. W. de Jager, van Zutfen. Zondag 12 Sept Ds. J. van Wieren, van Schiermonnikoog. Zondag 19 September, Ds. J. Maaskant van Brussel. Brussel: Kerkgebouw: Léon Lepagestraat, 35. Predikant: J. Maaskant. Bouleivard du Souverain, 406, Woluwe-St-Pieter. Godsdienstoefening: 's Zondags 10 en 17 u. Antwerpen: Kerkgebouw: Sanderusstraat. 77. Predikant: H. J. Winter, Jan Verbert- laan, 52, Edeghem bij Antwerpen. Zondag 8 Augustus Ds. de Jong van, Bun schoten. Zondag 15 Augustus Ds. Winter. Zondag 22 Augustus Ds. Brouwer van Ro zenburg. Zondag 29 Augustus Ds. de Jager van Zutphen. Zondag 5 September Cand. Fijn van Draal Zondag 12 September Ds. J. B. van Hae- len van Gerkesklooster. OECUMENISCHE WERELD CONFERENTIE EDINBURGH Opening van de conferentie Het secretariaat van den Oecumenischen Raad in Nederland meldt ons uit Edinburgh: De opening van de tweede conferentie van de beweging tot hereeniging der kerken vond Dinsdagmorgen in de aloude Sint Gile's Ka thedraal te Edinburg plaats. Daar waren ver tegenwoordigers der Oostersche kerken in vol ornaat: De aartsbisschop van de Russisch- orthodoxe kerk in ballingschap, aartsbisschop Germanos van de Grieksch-orthodoxe kerk, metropoliet van Thyatira, de patriarchen Nicolaas van Aksoem en Christophoros van Leontopolis, An toni us van Bashier en als nieuwe verschijning twee monniken van d< Thomas-Christenen uit Britsch-Indië. Tegen woordig waren ook weer de vertegenwoordi gers dier jonge kerken van de zendingsvelden: Britsch-Indië, Japan, China, Afrika en de negerafgevaardigden van Amerika. De bekende aartsbisschop van York dr William Temple, hield een korte toe spraak naar aanleiding van Efese 4 vers 13, waarin sprake is van het komen tot één geloof en één kennis van den Zoon Gods. In de Assembly-hall, waar in 1910 op de Internationale Zendingscomferentie de eerste stoot gegeven werd tot het werk van oecumenische beweging, werd de eerste ple naire zitting gehouden. Staande werden her dacht: de overleden dr. Brent, die de eerste confenrentie te Lausanne als voorzitter leidde, prof. dr. Adolf Deissmann, die een belangrijke taak verricht zou hebben bij de opening, en bovenal Nathan Söder- b 1 o m. Een welkomstgroet werd overge bracht namens de „Kerk van Schotland", de „Episcopaalsdhe kerk" in Schotland, de Con- gregationalistische kerk en de Baptistische kerk, beide ook in Schotland. Di- Leiper van het voortzettingscomité, dat na de conferentie van Lausanne in 1027 be noemd is, las een kort memorandum voor het getuigenis van de kerk in de wereld heden: „Oude moraal valt omdat de overtuiging waarop ze rustte niet langer stand houdt." Mare Boegner memoreerde de poli tieke, economische, geestelijke en religieuse ontwrichting, die den achtergrond vormen van deze conferentie. Dr Azariah uit Britsch-Indië sprak de hoop der Indische Christenen uit, dat deze conferentie hen hel pen zou één te worden. John R. Mott sprak ten slotte over het volstrekte werke lijkheidsbesef, waarin deze conferentie ge houden moet worden, dat evenwel open moet blijven naar God. 's Avonds vond in de oude zeer fraaie MacEwan Hall een receptie plaats van de „Kerk van Schotland", die speciaal voor alle vertegenwoordigers der conferentie georgani seerd was. Zendingsconferenties Lunteren De eerste week (2—9 Augustus) der Zen dingsconferenties te Lunteren is begonnen. Voorzitter is Ds. H. J. Drost van Aalten. De cursussen worden gegeven door Dr. Chr. Keyaser van Neuendettelsau over „Mission unter Menschenfressern", zendeling P. N. Le- gène van Zeist over „Vier brandende vragen in verband met de zending in onzen tijd", en zendeling W. J. A. Zwaan te Zeist over „De Zending op de Sangir. en Talaudeilanden". De eerste door den heer Legène besproken vraag was: „Heeft de Christelijke Zending nog recht van bestaan en heeft het Christen dom nog iets aan te bieden aan volken met andere godsdiensten?" Terwijl het snoeimes hier in de begrootïn- gen voor de zending gezet moet worden, bereidt het communisme zijn propaganda ge weldig uit, veroveren de Mohammedanen land na land en dringt 't Boeddhisme in 't Christe lijk Europa door. Bovendien leert de niet- Chrietelijke wereld door de radio de Wester- sche wereld heel anders kennen dan zij zich voorstelde dat wij waren; zij merkt dat onze dusgenaamde Christelijke maatschappij niet alleen vol jazz-gejoel en decadentie is, maar ook vol mamraondienst, verdeeldheid en haat. Dit alles moet pessimistisch maken. Doch in één opzicht blijft de zendingsmoed en zen dingsplicht steeds onveranderd. Christus n.l. is haar bron. Hij is ook 't recht der zending In Zijn Naam trekken wy steeds in een heilig moeten met Zijn boodschap de wereld in. De tweede vraag (van den tweeden, dag) was: „Welke is de eigenlijke nood der zen ding in onzen tijd?" Spreker antwoordde hierop, dat naar buiten gezien, de crisis in den zendingsarbeid een zuiver financieele lijkt te zijn, die door zuini ger beheer, korting van salarissen, besnoeide begrootingen enz. alsmede met maatregelen tot verkrijging van meer geld moet worden opgelost. Maar natuurlijk ligt hier méér ach ter. De kerk is hopeloos verdeeld en massa's geld en werk wordt „voor het eigen kerkje" beisteed, terwijl het zooveel nuttiger op den zendingsakker kon worden gebruikt. En ach ter de krankheid der kerk ligt weer de krank heid der zi e 1 e n, waarin voor allerlei plaats is doch het eene noodige tekort komt. De eigenlijke nood der zending is: de verhou ding der gemeente tot haar Hei land. De nood is overwonnen als de Heiland in ons persoonlijk leven wordt binnengelaten en daardoor ons hart brandende in ons wordt voor de groote zaak van den Heere der ge meente. De derde vraag (voor den derden dag) was heeft de Christelijke wereldzending nog kan sen: „Zijn er gegronde redenen voor de hoop, dat het Evangelie de uiteindelijke overwin ning zal behalen?" Spreker teekende bij het bespreken van deze vraag de macht van het Boeddhisme, het Hindoeïsme, het Mohammedanisme, het com munisme. Ziende op deze machtige heirlegers en de verdeeldheid en lauwheid in eigen kamp kan er oorzaak zijn den overwinningsmoed te laten zinken. Doch uit alle aardsche duister nis komt de lichtgestalte naar voren van Hem, die gezegd heeft: Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde. In Zijn Naam trekken w(j steeds voort met de zekerheid, dat Christus leeft en triomfeeren zal. De vierde vraag van den vierden dag was „Welke is onze taak in verband met de zen ding in den tegenwoordigen tijd Op deze vraag antwoordt spreker, dat niet verbreeding, doch verdieping van basis hetgeen is dat wjj noodig hebben. Bij elke vraag, elke moeilijkheid, eiken nood is de oplossing „Christus". Hoe meer wij derhalve in Chris tus zy'n, hoe meer alle zwarigheid, beide innerlijk en uiterlijk, wijkt. Het fundamenteele aller zendingskwesties is de eenige kwestie die in werkelijkheid bestaat, n.l. het geloof. KORTE BERICHTEN Tot Evangelist der Ned. Herv. Evangelisa tie te 01 s t is benoemd de heer J. v. H a m, evangelist te Woerden. ONDERWIJS EN OPVOEDING HET NIEUWE LEERPLAN-WIS- KUNDE 5-JARIGE H.B.S. EN HET M.U.L.O. Gelijk bekend zal met ingang van 1 Sep tember voor de H.B.S. met 5-jarigen cursus een nieuw leerplan-wiskunde gelden. Buiten de eigenlijke bedoeling: de vormende waarde van wiskunde te doen voorgaan bij het prac- tisch nut, m.a.w. het fundamenteele theore tisch inzicht gaat vóór bij het ontwikkelen van technische vaardigheid, zal de toepassing van de nieuwe orde ook invloed hebben naar buiten en wel t.o.v. de toelating M.U.L.O.-leerlingen op de H.B.S. Deze toch vindt in de nieuwe regeling een zekere be perking, niet alleen doordat het moeilijker zal worden, die leerlingen te bekwamen de H.B.S. buiten de H.B.S., maar ook, omdat een overgang zonder examen dan niet meer mogelijk zal zijn. Zonder nog te zeggen, dat de overgang geheel gesloten zou worden, is toch wel meer dan waarschijnlijk, dat de eenheid van het wiskunde-onderwys op de H.B.S. volgens de nieuwe orde, het zeer wenschelijk maakt, dat men niet in de 3e of 4e klasse binnenvalt, doch van de eerste klas af de H.B.S. bezoekt. Dit zal dus menigeen dringen tot het direct beginnen met de H.B.S. en niet via de M.U.L.O.-school er' „onder- weg"instappen. Onmogelijk wordt dlit laatste niet gemaakt, moeilijker wel. En voor kin deren, die reeds de M.U.L.O.-school bezoe ken, met de bedoeling, hen met het M.U.L.O.- diploma te doen overgaan naar de H.B.S., is uiteraard mits met examen de over gang niet gesloten. Li hot algemeen schijnt de nieuwe toestand te wijzen in de richting van een scherpere De ontvangst van den Bijbel Zoo was dus nu de nieuwe Bijbel-verta ling gedrukt en verschenen, en moest thans overal worden ingevoerd. Straks moest de kostbare in juchtlederen band gebonden en met koperen klampen en sloten versierde folio-Bijibel op het puitrum liggen van leeraar en voorlezer in alle ker ken der Republiek. Dan zou hij ook in de gezinnen der kerkleden een eereplaats krij gen. Reeds vroeger hebben wij verteld, dat de invoering in de kerken niet zonder tegen stand geschiedde, zoodal' er eenige jaren verliepen, eer de nieuwe vertaling in alle openbare kerken der onderscheiden provin ciën gebruikt werd. Heel wat 1 ij d e 1 ij k verzet moest overwonnen worden. Wij, die bij den Staten-Bijbel zijn opgegroeid, kun nen het ons nauwelijks indenken, dat deze niet allerwegen met gejuich werd begroet en als een „nieuwigheid" met een zeker wantrouwen werd ontvangen. Het dwepen met en het zich vastklemmen aan het oude is steeds een kenmerk van den ker- keliiken mensch geweest Onder welk een geweldigen tegenstand zijn allengs de or gel s in de kerken ingevoerd! Sommigen riepen uit: „De orgels in de kerken bewegen onze trage harten" Maar anderen zeiden: „De orgels zijn een inventie van den vorst der duisternis": zij stelden de orgels gelijk met beeldendienst en afgoderij. Onze vade ren hebben alle pogingen aangewend om het orgel geheel te doen zwijgen en de orga nisten af te zetten. En de Overheid stond den organisten toe. zoo zij muzikale stuck- skens wilden spelen, zulks te doen, mits dat zij „grave en stichtelijcke stuksckens speelden en motetten en ligtvaerdigheit achterlieten". Hoe heetf de groote Voetius nog tegen de orgels in de kerk geijverd en daverden vele preekstoelen van hevige uit vallen tegen „allerlei verderfelijke nieu wigheden"! Eerst langzamerhand vond in de kerken de overtuiging ingang, dat het orgelspel een middelmatige zaak was en dus in de vrijheid der kerken kon gelaten wor den. Is het wonder, dat velen aanvankelijk ln 4en Staten-Bijbel een „noodelooze nieuwig heid" zagen? Daarom gingen de kerken bij de invoering van de nieuwe vertaling met groote bedachtzaamheid te werk en beslo ten de Synoden haar overal „met soetig- hevt" in te voeren, „met de minste quetse ende ongemack van de gemeente" of „met de meeste sachrigheyt en discretie". Daarna pas won in de gezinnen de Staten-Bijbel het pleit. Want, hoewel door de eenvoudige menschen nimmer begeerd, werd hij toch van hooger hand, zij het met zaehten dwang, ook aan de gezinnen op gelegd. Zoo werd hij van kerk- en school boek nog vrij spoedig huisboek. En de rust trad weer in. Het duurde niet lang of de gemeenteleden kenden aan de vertaling zelfs een G o d d e- 1 ij k gezag toe. Met krappen en beslag kreeg de. pronkbijbei in menig huis een eere plaats. Huwenden ontvingen een trouw bijbel cadeau als een veilig eompas op de crooti ^«fszee. Driemaal daags werd in tal van gezinnen de Bijbel gelezen. Het gold als een goede gewoonte eenmaal per jaar hem geheel door te werken. De Staten-Bijbel werd straks beschouwd als een monument, dat.de eeuwen zou trots eer en. De taal van den BiibeL We geven gaarne aan eenige taalgeleer den het woord. Dr. M. de Vries schrijft in de inleiding op het bekende Woordenboek van De Vries en Te Winkel: „In het ontwerp was voorgesteld het aanvangspunt te bepalen op of omtrent het jaar 1637. Het was in dat jaar, dat de Statenvertaling des Bijbels het licht zag, die op het Nederlandsche proza zulk een beslissenden invloed heeft gehad" Professor Verdam zegt: „De bijbelverta lers en reviseurs hebben zich nauwkeurig rekenschap gegeven van hun taak. Zij heb ben de eenheid van taal in geheel Noord- Nederland krachtig bevorderd. Zij zijn bij alles van zeer gezonde beginselen uitge gaan. De invloed van den bijbel kan men zien op verschillende Wijzen: 1. in eigen aardigheden van den bijbelstijl, oorspronke- te huis hoorende in de talen, waaruit de bijbel is vertaald, dus Hebraïsmen en Graecismen; 2. nieuwe beteekenissen zijn door het bij'belsche spraakgebruik eigen ge worden aan verschillende woorden; 3. tal van nieuwe woorden zijn in gebruik ge bracht en oude in het leven gehouden; 4. het bijbelsohe spraakgebruik heeft onze omgangstaal en onze letterkunde doortrok ken. Al neemt ook het kerkelijk leven af, en al is ook ons volk niet meer uitsluitend een Calvinistisch volk te noemen, de stem pel van het bijbelsch spraakgebruik is een maal op onze taal gedrukt en de indrukse- len daarvan zijn onuitwischbaar". Professor J. te Winkel schrijft: „Zeer groot is de invloed van onzen Bijbel op onze taal geweest, vooral nadat hij in opdracht der Staten-Generaal van 1626 tot 1637 ver taald was en in alle gezinnen dagelijks werd gelezen. (Jammer, dat zulk een geleerd werk door deze anecdote wordt ontsierd: „Komt men van het gebied der gewone spreek- of schrijftaal tot de zoogenaamde tale Kanaans, die o.a. nog heden door den politicus-theoloog Abr. Kuyper in de couranten De Standaard en De He raut geschreven wordt, dan treft men nog veel meer Bijbelsche uitdrukkingen en zins wendingen aan"). Dr. J. Heinsius zegt: „De taal der Staten bijbels is een waardige vertegenwoordigster van onze schrijftaal, maar bezit in nog ster ker mate dan deze vormen die aan de tong vallen onzer Zuidelijke broeders zijn ont leend". (Geen wonder, waar zoovele Zuid- Nederlanders onder de translateurs en revi seurs werden gevonden!). En professor Kalff schrijft nog: „Zoo is door dezen gemeenschappelijken arbeid een werk ontstaan, dat als monument onzer taai-eenheid zijns gelijke in onze letterkunde niet heeft; dat door de zuiverheid zijner taal, de kracht en de sohere veriievcnheid van zijn stijl op de ontwikkeling onzertaal een ontzaglijken invloed heeft geoefend". Door onze taalgeleerden wordt dus do Staten-Bijbel om strij d geroemd en gepre zen. Een nieuwe Bijbelvertaling noodig? Reeds in 1783 poogde men een verbeterde of nieuwe vertaling te verkrijgen. Zeker, er waren theologen, die den Staten Bijbel als onfeilbaar beschouwden en de vertalers als geïnspireerd, maar andere Godgeleerden zagen in hem den arbeid van feilbare mensclien. Maar, al was men zeer schroomvallig in het toelaten van veranderingen, niettemin spraken sommigen uit, dat hier en daar niet geheel juist was vertaald. In het laatst der achttiende eeuw werd de wensch naar een verbeterde overzetting dui delijk gehoord. Ook had men aanmerkingen op de kant teekeningen. Men schreef: 1. Ze zijn te kort en daardoor menigwerf onbeteekenend. 2. De plaatsing ervan onder de pagina's is lastig. 3. Ze zijn veelal ver ouderd. Van der Palm schreef, dat over de meeste duistere gedeelten van den Bijbel in een tijdsverloop van twee eeuwen nieuw licht ontstoken was. Zijn eigen Bijbel ging er dan ook goed in, zelfs in spiit van de tegenwerking der orthodoxie. Zoo won almeer de gedachte veld, „dat de veranderde inzichten van onzen tijd (1847) ook de behoefte aan eene op eenigs- zins andere leest geschoeide vertaling des bijbels hebben doen geboren worden". Het bezwaar van dezen schrijver (Dr. D. Har- ting) was. dat de vertalers uit dogmati sche bekrompenhei'd hun toevlucht tot allerlei toevoegsels hadden creno- men. Met kracht werd door hem het zooge naamde inlasschingssysteem 'bestreden. Van het jaar 1843 af stelde ook de Sy node van de Nederlandsche Her vormde Kerk pogingen in het werk om een nieuwe vertal ine: tol' stand te brencen. Reeds in 1844 was aan haar een verzoek van het Bijbelgenootschap uitgegaan om een „getrouwe uitgave van de Statenover zetting overeenkomstig de hedendaagsche taal en spelling te willen bevorderen". Van alle rijden werd dus de behoefte aan een nieuwe overzetting levendig ge voeld. Zeer velen waren van oordeel, dat de Staten-Bijbel, hoe voortreffelijk ook voor zijn rijd, niet meer aan billijke eisdhen vol deed. In 1S67 kwam een Nieuwe Synodale Verta 1 ing van het Nieuwe Testa ment gereed. De orthodoxen beoordeelden haar echter zeer ongunstig, misschien ook omdat de Synode het werk had verricht'. Anderen, mannen van gezag, waren in hun oordeel heel wat milder. Ook in onze dagen is de roep om een nieu we Bijbelvertaling weer levend. Van mo derne zijde (Dr. Oort c.s.) zag de békende Leidsche overzetting het licht. Verschillende geleerden van orthodoxe richting zijn nog steeds bezig een nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament te be werken. Zij is bijna klaar en wordt, door ve len met groote belangstelling te gemoet gezien. En ook van Gereformeerde zijde, zielfs uit den boezem der Gerefomeerde Ker ken zelve, is er gewezen op de noodzakelijk heid eener nieuwe Bijbel-vertaling of ook op de herziening van de oude. De Generale Synode van de Gereformeerde Kerken van 1914 benoemde zelfs een commissie van 7 leden (onder wie mannen als Prof. Bavinck Prof. Grosheide, Prof. A. Noordtrij en Prof. Ridderbos) om de Kerken van advies te1 dienen in al de kwesties, die gerekend kon den worden bij het stuk der Bijbelvertaling Ier sprake te brengen. In 1907 betuigde de Generale Synode van Rotterdam haar in stemming met de pogingen om te komen tot een nieuwe vertaling, hoewel nog in 1912 de Heraut had uitgesproken, dat de tijd voor een nieuwe vertaling niet gekomen was. Wat uit dit alles geboren zal worden, zal de tijd ons ieeren. De zegen van den Staten-Bijbel Naar Potgieters woord is de taal van den Staten-Bijbel „het mannelijkst Hollandsch dat ooit geschreven werd". En Busken Huet getuigt: „Noch Hooft, noch Huygens, noch Vondel, noch zelfs de populaire Cats, zijn in zulke mate de taal- meestes van het Nederlandsche volk ge weest als de overzettex-s van den Staten- Bijbel". Zelfs de kantteekeningen zijn van betee- kenis en kenmerken zich door beknoptheid. Pi-of. van Veldhuizen bekende: „Er is iets beschamends in, na het lezen van een nieuw boek over een nieuwe kwestie, te ontdekken, dat de kantteekeningen er al over meepraten. En dat is vaker het geval dan men denkt." Maar veel hooger staat de geestelijke zegen, door den Staten-Bijbel verspreid. Ons volk is door hem een theologiseerend volk geworden. De Staten-Bijbel heeft niet. zonder reden de geslachten overleefd. Nog is bij voor het nakroost een nooit genoeg te waardeeren schat van 's Heeren verbondstrouw in de lijn der geslachten. Hoevelen zijn door dezen Bijbel gesticht en bemoedigd, vermaand en vertroost! En nog steeds is deze Bijbel de weg- w ij z e r naar een beter Vaderland. Prof. Van Veldhuizen schreef eens: „Ik denk er niet aan dit meesterstuk te gaan bedillen." Men gevoelt, dat men met' een massief stuk werk te doen heeft, met een heerlijk-wloeiende rhythmen. het ongepas te om een monument van eeuwen te be krassen. De Staten-Bijbel is geheeten „een eerezuil" voor de Dordtsche Synode en men zal superieur werk moeten leveren om dien eerezuil te overschaduwen. Ik sluit mijn artikelen-reeks. We danken onzen God voor ,'t kostelijk geschenk van den Staten-Bijbel. Die Bijbel is bij duizenden exempla ren verspreid, ook door het Nederlandsch Bijbelgenootschap (Amsterdam, Heeren gracht 366), dat dan ook recht heeft op een eervolle vermelding. Erkennen wij de wijsheid en waardeeren wij de goedheid van den Heere onzen God. dat Hij ons dit heilig, lichtend, levend boek (den Bijbel) gegeven heeft, waarmee Hij Zijn verkorenen vergadert, heiligt, zegent an geslacht tot geslacht. Hebt de Schi-iften hartelijk lief. Wee u, als gij den Bijbel verwerpt, want gij zoudt II e m verwerpen, die het Leven is Velen hebben wel de schelp, maar niet de parel. Den kandelaar maar niet het licht. Laat de Bijbel voor u rijn een kraelht Gods tot zaligheid. Dr. H. KAAJAN VIII stond in ons blad van 22 Juli J.l. scheiding tusschen ie twee schooltypen H.B.S. en M.U.L.O., In dit opzicht zal dan ook voor ouders, die nog vóór de keus staan, ernstig mder het oog zijn te zien, of zij niet beter doen, hun kinderen terstond, van de le klasse af, ter H.B.S. te zenden. In elk g^val voorkomt dit de teleurstelling, die zou voort vloeien uit het nu scherper geaccentueerd! wordende verschil tusschen het wiskunde onderwijs van de M.U.L.O.-school, dat meer op technische vaardigheid is, en dat van de H.B.S., dat nu meer op fundamenteele be grippen zal worden gericht. ONDERWIJSBENOEMINGEN Doetinchem. Gem. Gymnasium. ToC leerares Fransch: Mej. Dr. J. C. Schilper- oort. Oldebroek: Chr. Dorpsschool. Tot on derwijzer (vac. B. Brink): de heer J. Akster Bz., kw. m. a. aan deze school. STATISTIEK VRIJE JEUGDVORMING Tot dusver ontbrak in ons land een statis fiscih overzicht: van de vrije jeugd vorming* Doordrongen van de groote beteekenis, wel- ke jeugdwerk en jeugdbeweging bezitten,- heeft het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, afdeeling Ondenvijsstatistiek, ge tracht in deze leemte te voorzien. Dank zij1 de hartelijke medewerking van allen, wier medewerking daartoe werd ingeroepen, is dit streven thans met' succes bekroond ert kon de eerste editie van de Statistiek der Vrije Jeugdvorming 1937 het licht zien. Examens Stnatsex. Toel. UnlveraUelt. Amersfoort, Na voortgezet ex. slaagden nog voor dlpl. AL de heeren M. L. Kuitenbrouwer en D. C. L, Reinders en de dames S. Winkler en D. C, Henny; voor dipl. B de dames A. J. Schouten: en H. Schouten. Hoofdakte Amsterdam. Gesl. de heeren P. Blokkooij, W. J. Maas. L. Sterk, K. F. Straatman en N. W, "Arnhem. Gesl. J. Ii v. d. Have, Ede. Af gewezen 7. Den Haag. Gesl. de heeren J. H. v. Baaren, Deldefi; J. F. Elkenbroek. Delft Groningen. Gesl. mej. H. Smit WijsteTj de beer G. v. Eerden, Groningen. Haarlem. Ge®]. de dames M. J. v. AndeT, Aikmaar: L. J. M. Verhaart, Oudorp: de heeren' J. G. Reinders, Beverwijk: P. Ritschi, Duiven-* drecht. Leeuwarden. Gesl. de heeren S. de Boer, "V-.mme'.s; J- Stnneima, Huizum: R. Straatsma Oen kerk; R. Tuinstra, Wllsrijp. Rotterdam. Comm. I. Gesl. de heeren 7, L. Goeman en H. P. Oggel, Rotterdam: L, Weeda. Strijen. Comm. II. Gesl. J. J. v. d, Ham. Krimpen a. d. IJssel; L. F. Nieuwland, Dlrksland: M. Hulge. Nleuwdorp: J. Wagema- ker. Renesse: T. v. d. Meer. Abbenbroek. Utrecht. Gesl. de heeren J. W. Rebel, Bus- sum: E. v. d. Molen. Utrecht Afgew. 6. Zwolle. Gesl. mej. B. A. A. Been, HengeloJ de heeren H. Zwaag cn J. de Vries, Enschedé, Frnnnch M.O. A. Utrecht. Gesl. de dames J. C. Engelhard. Amsterdam J. H. Meyerlnk Hengelo; de heer J. C. Kense, Leerdam. hoven. EngelKch M.O. A. Utrecht Gesl. de damea C. W. Merhottein, Den Haag: II J. Middelberg. Zoetermeer: J. L. Scholtens. Aerdenhout: de heeren A. J. A. Drlessen. J. J. de Jong en W, A. v. Kesteren, Den Haag: B. J. Timmerman, Voorburg. :h E.O. Utrecht Gesl. de dames A, n H. M. J. Braham, Amsterdam; _M. M* k kemp er. Dep Bosch: M. J\_ n Broek,. Amsterdam: 'li J. M. Riengerink, Enschedé; A, W. Bosma, Drachten: A. M. Burger Nieuw ert St Joosland: L. Cerfontalne. Maastricht: F. J, H. Corbey. Berchem (België): J. M. Dekkers, Etten (N.B.); J. M. D. Everaen. Maastricht:^-. C. H. v. d. Grint. Oosterhout; de heeren C. Th, Bevelander. Den Haag; W. J. Buys. N«megen3 H. W. Engelhart, Den Haag: J. D. F ossen. Was senaar: H. A. de Keyzer, Dordrecht; H. Th. J, v. d. Wildenberg, Vlijmen; J. v. d. Mel, Zasm- dijk; P .L. de Block. Bergen op Zoom: S. de Bruin. Haren (Gr.); C. Eckhardt, Llenden; Th, A. C. v. Grinsven. Heerlen: E. J. M. Jonker, Zierikzee; F. B. A. Meyer. Maastricht; J. M. A, Dultach L'.O. Den Haag. Gesl. d-e heeren J. Adriaamse. Breda: M. Arels. Spe-klholfcerheddea Al van Erven. Doetinchem: M. Jochemsen. Nij megen: J. Kester. Volendam: P. van_ Lieshout, ..otterdam: de heeren: B. A. Bertels, Amsterdam: A. Koot. Utrecht; W. Kortland, An del. Utrecht: J. R. Noorman, den Helder; C, Glessendam: T. v. d. Leest, ten Boer: J. vart Theunessen. Gouda: W. Versteegh. Den Haag3 M. de Vries. Workum; de diames M. Heiligers, Amsterdam: H. Maarssen, Maastricht en P, Landsman. Utrecht. Coal.? flt Diei oijvucl. ^.C.en;' a! de Jong. Amsterdam: A. v, Wijk. Utrecht; D. J. Brons. Errnelo: S. E. Sa- methini. Den Haag: H. Segaar. Rotterdam; S, Bakker. Vlissingen: de heeren: L. A. J. ten Bokum. BilthovenJ. M. de Bruyn. Botter dam- N". Cohen. Amsterdam: J. H. Eggens1, Sohiêdam: T. M. Gilhuis. Utrecht: li Jansen, Amsterdam: J. B. v. Venroov, den Haag: E. A, Boonstra. Haren; R. G. v. d. Helm. Uithuizen? P. J. Hiemstra, Groningen: H. Mulder. Nleuw- Weerdinge; P. W. Nysen. Maaswiel; M. J. M, Nillesen. Gennep: S. Oosterhof. Nylamer: P. J, H Stevens. Eindhoven: J. A Izeboud. Middel burg: P. R. H. Op de Kdel, Echt: J. B. Kuis, Barger-CoimpascuumC. W. J. v. d. Leur, St, Michielsgestel: T Tamminga, Leeuwarden. ii «leesonderwijs. (K XIIG- - G. H. de Jongh. Waalwijk: R. A. I, ter Kuile, Den Haag: E. van Popta, IJmuldena L Prast. AmsterdamJ G Rozenboom. Oegsr- geest: L. M. Sciaronp. Eindhoven; J. de Smidt, TJmniden: W. Stevenhagen, Amsterdam; J. H, v. Uchelen, Delft Handelskennis U.O. Den Haag. Gesl.' ïL Thijs. Veenendaal (U.); R. H. Timmer. Zut- nhen- P. Miedema, Leeuwarden: R. Terpstra, Kollumerpomn: E v d Ve>en. Leeuwarden: A, J. Loonen. Eindhoven; E. Linde. Hengelo (O.), Nijverheidsonderwijs. Den Haag. Akte N TXa (handteekenen en decoratief teekenert), Gesl. de heeren G. 'Aalbers, M. E. Kamermans, Amsterdam. Akte N.j. H. Bos oh. NIJverdaT (zonder ad verklaring van voldoende paedagoglsch in zicht): J. Buist. Huizum: J. Zeeman. Koog a. d. Zaan (zonder de verklajring van voldoende pa*- daeoglsch Inzicht). Akte Nï Lank terdai FCayen, Den Haag; P. H. 'Ai i Brooke. Diere C. U. Gortz. Mierlo- Hout: J. A. v. Koeveringe. Dieren: G. J. Mensch, Borculo: J L. Looysohelder, Pannerden. Den Haag. G"sl. de heeren C. Antheunisse, St Laurens: J. Bimmel, Vllssingen; J. J. dei Kam. Middelburg: J. L. Ii Knljff. DordrechtJ C.'J. de Rijk. Baarland. Wildenburg, Gilze. heer J. W. v. d. WARD-EXAMEN Bij het te Rotterdam op 28 Juli gehouden tarnen slaagden voor het le Ward-getuig- schrift de dames M. Duurkoop, P. M. M, Fossen, M. P. J. Fossen, M. P. Hoogewey, H, Jongeling, B. Schrier, H. v. Weeld'en, H. Ze venbergen, H. v. d. Mast, allen te Rotterdam; A. A. de Haan te Nieuwerkerk a. d. IJssel en M. Kijne te Vlaardingen en de heeren C. Storm te Vlaardinger-Ambacht: G. Versteeg J. H. Bedek er te Rotterdam; A. de Boer IJsselmonde, J. L. Bol te Kralingsche Veer, F. D. Klein te Nieuwerkerk a. d. IJsselj C. J. Verhey te Pernis en L. Snoek te Hille- gersberg.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8