jHeitun» Criïtsdjf (STouraitt Zomer-Opruimi Daaelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken abonnementsprijs: Per kwartaal In Leiden en in plaatsen waar een agenlschap gevesligd is 23.r Franco per posl 2.35 portokosten Per weekO.U Voor hel Buitenland bij wekelijkscbe zendingf 4.5< Bij dagelijksche zending5-50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» et Zondagstyad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 6156 '"reau: Breeriraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postairo 58936 VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1937 18e Jaargang 3btotrttntieprijjen: Van I tot 5 regels L171/» Elke regel meer0.227» Ingezonden Mededeelingen van 1—5 regels 2-30 EJke regel meer0.45 Voor het bevragen aan 't bureau V. wordl berekend f 0.10 DISCUSSIE ONMOGELIJK In het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de ontwerpen tot Grondwetsher ziening hebben ook de aanhangers van de N.S.B. hun stem laten hooren. Het waren echter zulke ongefundeerde algemeenheden, dat de Regeering genoodzaakt was in de Memorie van Antwoord dit bescheid te geven: Dat het feitelijk motief voor deze her ziening zou zijn het streven van de Regeering om uit angst voor de SDAP een zoogenaamde fascistische dictatuur van de regeerende partijen, in de eerste plaats van de R.Ki Staatspartij, te vesti gen, is een bewering, zoo los daarheen geworpen, zoozeer ontdaan van zelfs iedere schaduw van argumentatie, dat van de Regeering niet kan worden ge- vraagd, daarop nader in te gaan. Ons volk is wars van alles wat zweemt naar dictatuur, de laatste stembusuit slag heeft het nogmaals zonneklaar be wezen, en de Regeering vleit zich met de gedachte, dat zij, hetgeen ten deze leeft in de ziel van ons volk, beter ver staat dan de leden, die voor hun opmer king in het voorloopig verslag een plaats vonden. Dat is kras gezegd: iedere schaduw van argumentatie ontbreekt; of anders gezegd: discussie is met deze groep over dit onder werp onmogelijk. De leden, die de afgewezen stelling In namen, zullen terecht opmerkeni dat hun 6tandpunt niet door argumenten bestreden ls. Zij zullen daarin verandering brengen, wanneer zij straks bij de mondelinge be handeling al is het dan vrij laat al thans eenige motieven voor hun opvatting aanvoeren. Laten zij zulks niet achterwege dan kunnen zij er op rekenen, dat de Regee ring niet zal nalaten hun van antwoord mét argumenten te dienen. Gelijk ook ons volk bij de laatste verkiezing, zooals de Regeering terecht opmerkt, zonneklaar met het stembiljet bewezen heeft, dat het wars is van alles wat zweemt naar dic tatuur. Het is goed, dat zulks in een officieel regeeringsstuk voor altijd is vastgelegd- Cavalcade der Amerikaansche Scouts Geen onderscheid meer tusschen blank en bruin Prins Bernadotte over de Zweedsche padvinderij Handteekeningen - verzamel woede en uittocht der welpen s DE POENALE SANCTIE In het verleden hebben wij meermalen .'de tot voor enkele jaren in Nederl.-Indië \>estaande poenale sanctie als onmenach- waardig bestreden. Wij konden er ons niet meé vereenigen, dat inlsndsche arbeiders ia onze overzeesche gewesten bij verbreking van het contract met den planter of werk gever, door dezen lichamelijk gestraft of in de gevangenis geworpen konden worden. Onzie opvatting is meer dan eens bestre den door geestverwanten, die in beginsel dezelfde meening waren toegedaan, doch meer bekend met de praktijk dan wij, van oordeel waren, dat de poenale sanctie voor loopig onmogelijk gemist kon worden. Onze consekwentie, dat wanneer een middel zede lijk ontoelaatbaar is, dit onvoorwaardelijk verworpen moet worden ongeacht wat de gevolgen zijn,-konden zij voor dit geval niet aanvaarden, j Het verheugt ons, dat het ln de loop der jaren tot afschaffing van de poenale sanctie gekomen is en ook want wellicht is er eenig verband dat strenge straffen opge legd worden aan planters of hun gemnch tigden, die in mishandeling van koelies blijkbaar behagen scheppen en op d wijze hun meerderheid willen toonen. Maiar het verheugt ons nog meer, dat regeeringsgemachtigde in de Volksraad ver klaarde: „Men behoeft niet te vreezen voor wederinvoering der poenale sanctie in ver band met de desertie onder de koelies aan 'de Oostkust van Sumatra.'* In deze mededeeling, waaraan tot heden verdere toelichting ontbreekt meenen wij tweeërlei te mogen lezen. Ten eerste, dat men ondanks practische moeilijkheden niet op een principieele beslissing wil terugko men. Maar ook ten tweede, dat men blijk baar geoorloofde middelen heeft gevonden om de moeilijkheden, welke zich na de af schaffing ongetwijfeld in de praktijk hebben yoorgedaan, het hoofd te bieden. Zoo gaat het gélukkig in den regeL Zoo ging het ook bijna altijd met de invoering van sociale voorschriften in ons land. Wie aan een zedelijke eisch voldoet mag op zegen hopen. (Van onzen Jamboree-verslaggever) VOGELENZANG, Donderdag avond. „Nu is het pas lekker weer", zei zooeven een van m'jri Egyptische collega's en grinnekend keek hij toe. hoe ik dikke zweetdruppels van m'n gezicht stond te vegen. „Very [ine, indeed", huichelde ik*in m'n beste Engelsch. M'n gezicht was in lijn rechte tegenspraak met m'n woor den Want het is toch inderdaad zoo, dat het voor menschen, die niet al te best tegen de warmte kunnen, eigenlijk geen weer is om de heele dag van het eene eind van Vogelen zang naar het andere te loopen. En fin, er zal altijd wel iets te wenschen blijven en eerlijk gezegd heb ik het maar liever zoo, dan dat het regentl Voor de Jamboree kon men het zich toch moeilijk beter wenschen. Maar om nog eens even tot m'n vriend den Egyptenaar terug te kee- ren: toen hij vanmorgen uit z'n slaapzak kroop, dacht ik even dat er een mummie voor me stond. De man had al £n kleeren aangehouden, bovendien etn trui er overheen en op z'n zwarte'kroeskop prijkte een dikke wollen slaapmuts. De verklaring van deze eigenaardige nachtkleeding? Zoo warm als het hier overdag is, zoo koud is het 's nachts en de bewoners van Zuidelijker streken vreezen tel kenmale te zullen bevriezenl En dan is de beurt aan ons Hollanders om te lachen. Het gevolg van een en ander is, dat we nu de Britsch-Indiërs. de Zuid- Amerikanen en dergelijke landslieden al niet meer door hun donkerder huidskleur van de anderen kunnen onderscheiden. Alle bewoners van Vogelenzang beginnen de kleur van Roodhuiden aan te nemen. Een ander gevolg van 't heerlijke zomer weer is, dat de stroom van bezoekers iedere dag weer grooter schijnt te worden. Na twaalven is het steeds vol en nog eens vol in het kamp en als officieel, zooals van avond het geval is, de zaak om acht uur gesloten wordt, komt men' om half tien nog plenty bezoekers tegen! Het getal der men- Prins Bernhard op de Jamboree Rondwandeling over het terrein VOGELENZANG, Vrijdag. Wat we ver wacht hebben, is inderdaad gebeurd: van morgen om negen uur is Prins Bernhard op het Jamboree-terrein aangekomen. In ge zelschap van Prins Gustaaf Adolf van Zweden heeft bij een rondwandeling over 't terrein gemaakt. GROEN—KUYPER-CORRESPONDENTIE Ziet binnenkort het licht Binnen niet al te langen tijd zal de af zonderlijke uitgave van de correspondentie tusschen Mr G. Groen van Prinsterer en Dr A. Kuyper het licht zien. De GroenKuyper-correspondentie wordt, évenals de rijkspublicatie van de Groen- correspondentie, uitgegeven onder toezicht en verantwoordelijkheid van de hoog leeraren Dr A. Goslinga en Dr C. Get- rets on. De uitgave zpI, voorzien zijn van aanteekeningen, die Ie correspondentie, voorzoover noodig, verduidelijken. TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2 lijnen) Aangenaam verblijf VRAAGT PROSPECTIE DOELEN HOTEL AMSTERDAM-CENTRUM Kamers incl. Hol). Ontbijt vanaf-f 4.— Rustige sfeer in het centrum van de stad Ieder modern comfort Telefoon 40661 SCHAEPKENS* VAN '„ST. FIJT" Het GEZELLIGE en VOORTREFFELIJKE FAMILIEHOTEL in VALKENBURG (L.) TELEFOON 3 schen, die de Jamboree bezocht hebben, is dan ook onderdehand de 200.000 al gepas seerd, zoodat men voor de financiën geen zorg meer behoeft te hebben, te meer waar er ook voor de demonstraties, welke weer apart betaald moeten worden, heel veel be langstelling is. Nu zijn die iedere dag op nieuw zeer de moeite waard en de chief- scout geeft telkens weer blijk van zijn be langstelling. Zoo ook vanmiddag. Een groot aantal be zoekers, aangevuld met een paar duizend welpen, hebben vol aandacht en met' groote waardeering het mooie schouwspel gevolgd, dat de demonstraties van Australië, Frank rijk, Tsjecho-Slowakije en Amerika op leverden. Het Australische contingent heeft heel knap uitgebeeld, hoe Abel Tasman eerst Nieuw Zeeland ontdekte en hoe later de Engelschen het land in bezit kwamen nemen. Angstig verecholen ras-echte in boorlingen in zeer zomersch toilet zich ach ter het struikgewas; vol verbazing be schouwden ze het (planten van de vlag en in panische schrik renden ze weg, toen een schot gelost werd. Sympathiek, dat de gasten op deze wijze wilden aantoonen.dat er nog banden bestaan met de Hollanders. Frankrijk deed het voorkomen, alsof padvinders waren, die de deelnemers aan de Jamboree in Holland wilden verhinde ren te vertrekken. Er werd dientengevolge tusschen enkele net-echte oorlogsschepen een heeto zeeslag geleverd, welke stellig het aanzien waard was. Onder luide knal len w-erd „geschoten" met meelzakjes, die precies het effect van kruitdamp maakten, en natuurlijk wonnen die jongens, die naar de Jamboree moesten! Tsjecho-Slowakije .heeft heel nuttige och tendgymnastiek gedemonstreerd, eenigszins afwijkend van de hier te lande gebruike lijke. Maar, die afwijking zal wel het ge volg zijn geweest van het feit. dat het ochtendgymnastiek voor padvinders was, terwijl hier te lande bij ochtendgymnastiek vaak aan dikke heeren en oude dames ge dacht wordt Een demonstratie in bliksemtempo Nu zullen de Amerikanen eindelijk ook eens wat meer vrije tijd krijgen. Zoolang ze hier zijn, hebben ze dag aan dag tot in het oneindige gerepeteerd voor hun demon stratie, maar: de moeite is ook ruimschoots beloond. Wat hier geboden werd, was iets zeer aparts, iets dat Al was. Na een groot défilé daar schijnen- de Yankees verzot op te zijn kwam een duizendtal jongens met de benoodigde sipul- len de Arena binnenrennen en tegelijk was er overal iets anders te zien. Vooraan kwa men de seiners te staan, die zoo nu en dan op eikaars ruggen klommen, om des te beter gezien te worden; wat verder de vuur makers, lassowerpers, menschen, die angst aanjagend met zwepen knalden, daartus- schenin bruggenbouwers en achteraan de kampbouwers. Het werd een demonstratie van het opbouwen van een kamp in Wik- semtempo en in groot formaat Het waï bijna niet te volgen, zoo snel ging alles. Nu begrijpen we, waar de uitdrukking „een Amerikaansch tempo" vandaan komt en hoe men kan beweren, dat in Amerika de wolkenkrabbers als paddestoelen uit den grond verrijzen. Binnen vijf minuten was een vol ledig kamp opgebouwd. Er stond een flink aantal tenten met een omhei ning, de kampvuren rookten reeds lustig, de spijzen in de pannen wa ren al haast gaar, een twee meter hooge brug van palen stond midden op het terrein, achteraan stonden Indiaamsche tenten en zeker zes me ter hooge torens en daartusschen- door werd nog even vertoond, dat men iemand, die zich op „dun ijs" waagt en daardoor zakt in een oogenbhk met een lasso kan redden. Werkelijk, aan alles was te zien, dat dit tot in de puntjes georganiseerd was. Bovendien hebben de Indianen met hun lendendoekjes en veerbos typische dansen laten zien en ten slotte is een aardige wedloop ge houden. Een groep jongens op klom pen moest dwars over het veld rennen en dan telkens op een be paald punt een kleedingstuk uit trekken, zoodat ze tenslotte in een heel klein zwembroekje aan het keerpunt kwamen. Op de terugweg moesten dan de verschillende klee- dingstukken weer aangetrokken wor den. Een schouwspel, dat aanstekelijk werkte op de lachspieren! Een interview met een verrassing In de rustige morgenuren heeft Prins Bernadotte vandaag in het Zweedsche kamp zoomaar in de open lucht, ons een interview toegestaan. De koninklijke pad vinder. die heel gewoon in een tentje slaapt, zeide Vogelenzang een heerlijk oord te vinden voor het houden van een massa- kamp, maar hij kwam er evenzeer eerlijk voor ui-t, dat hij de kampvuurplnats en de zwemgelcgenheid te ver weg vond. En nauwelijks had hij deze eerste zinnen uitgesproken, .of een luid gejuich steeg op uit het kamp en met een haastig excuus was de prins verdwenen. Wat was er aan de hand? De chief-scout kwam een bezoek brengen aan de Zweden en natuurlijk moes ten de leiders daarbij zijn. Die waren er dan ook. Baden Powell werd met een vrien delijke speech verwelkomd door Prins Gus taaf Adolf, die den chief-scout, nog ter ge legenheid van zijn tachtigste verjaardag, namens de Zweedsche padvinders een pla quette'met inscriptie aanbood. Heel harte lijk dahkte de chief-scout voor deze aardige attentie, toen moest hij nog z'n handieeke- ning zetten op het perkament, waarop alle hooge gasten teekenen en daarna stapte de grijze padvinder weer in z'n auto om de tocht te vervolgen. Wij kregen toen weer gelegenheid om ons korte gesprek voort te zetten en desge vraagd vertelde prins Bernadotte, dat de Hollandsche padvinders op hem een heel goede indruk gemaakt hebben. Toen we hier aankwamen, zoo zeide hij, was het a) te laat om zelf te koken en hoewel de Hol landers het ook razend druk hadden, hebben ze ons toch dadelijk een keurig maal be zorgd! De padvinderij in Zweden, die 23000 jon gens omvat, is georganiseerd in een Scout- Union, die vier onderafdeelingen heeft, on der andere één. bestaande uit C.J.M.V.-ers. die ook op de Jamboree een apart kampje hebben. Naart deze officieele organisatie zijn er nog andere lichamen, bijvoorbeeld het Leger des Heils, die padvinderij op hun programma hebben staan, doch deze zijn niet aangesloten. Voor de Bennebroeksche jongeling- I schap is het momenteel e>en slechte tijd. -! Misschien zelfs ook wel voor de Haar- ;j lemsche dito. Dat is een bewering, die j' nogal heel stout lijkt, maar ze is toch 1 volkomen juist, hoe ongelooflijk het moge schijnen. Gevolg van de Jam boree! Van de Jamboree? Juist. Het is op het oogenblik zoo, dat de Bennebroek sche meisjes, en, gezien het groote aan tal dat ik gezien heb, ook die van Haar lem, een gewonen Hollandschen jongen, al is hij nog zoo aardig, zelfs geen blik meer waardig keuren. Slechts padvin ders zijn nog in tel. Liefst tijdelijk ge- importeerde. 's Avonds, als de schemering daalt in de schaars met gas verlichte Bekslaan, is het daar een va et vient van parmantig en uitdagend flaneerende meisjes, zoo van twaalf ik overdrijf niet tot twintig jaar. De scouts, die toestemming hebben gekregen om 's avonds iets van Holland te gaan zien. meenen terecht dat de Holland sche irieisjes ook het aanzien wel waard zijn- en bovendien: het doel van de Jam boree is immers het sluiten van vriend schap? Aangezien evenwel nergens te vin den is, dat die vriendschapsbanden alleen met andere padvinders aangeknoopt mogen worden, interpreteeren de jongens het zoo, dat ook het aanknoopen van connecties met Hollandsche meisjes een belangrijk punt van het programma uitmaakt. Nu mogen de jongens maar een hoogst enkele keer 's avonds op eigen gelegenheid het kamp uit, dus de relatie is meestal slechts van zeer tijdelijken aard. Een uur, misschien twee uur. Dan is het over het algemeen voor goed pit, voor de jongens tenminste. Natuurlijk zijn er uitzonderingen op deze regel. Zoo heb ik al verscheidene malen een Egyptischen boy-scout heel gezel lig met een Bennebroeksche schoone zien wandelen en de in het Engelsch gevoerde conversatie gaat steeds vlotter. Het meerend-eel van de jongedoch- ters vindt het evenwel veel aardiger ota vanavond eene met oen Pool te gaan wandelen, morgen met een Syriër en overmorgen met een Ame rikaan. Er zijn er zelfs, die om negen uur afscheid nemen van hun cavalier en om kwart over negen al weer een anderen hebben opgeduikeld.... Doch men make zioh hierover niet al te ongerust. Vogelenzang-Benne- broek leeft nu eenmaal voor een paar weken in een heel andere wereld. De hierboven gesignaleerde ziekte i6 maar van voorbijgaanden aard! Datzelfde is het geval met een andere ziekte, die zoo mogelijk nog heviger is en die ook op het terrein zelf in hevige mate heerscht. De besmettende kracht hiervan is heel sterk. Zij, die de Jamboree reeds be zocht hebben, zullen het stellig opgemerkt hebben: iedere padvinder, die een wat bui tensporig model uniform draagt, wordt ge woonweg bestormd door meisjes en jongens niet zakboekjes en stompjes potlood en zon der woordien weten ze ieder wel aan hvt verstand te brengen, wat ze willen: een handteekeniug, met liefst het laad van herkomst van het slachtoffer er bij. ,11 you please, Sir" Vooral Palestijwen, Schotten en Polen kunuen bijna geen stap doen, zonder lastig gevallen te worden door de handteekenin gen jagers, die vaak niets anders weten tc vragen dan: „If you please. Sir". In die drie woorden ligt dan opgesloten een vriendelijk verzoek, waarvoor we in het Hollam-dsch heel wat meer woorden zouden noodig hebben. Buiten de poorten van Vogelenzang gaat de handteekeningenziekte dan vaak nog vergezeld van de reeds eerder gesignaleer de. Een verzoek om een handteekening, een vriendelijk woord en een allerliefste blik, het is alles zoo gemakkelijken de vreemde padvinders begrijpen ze maar al te graag! Dit is immers een taal waarvoor zoo lang de wereld bestaat nog geen woor den zijn noodig geweest. Doch er zijn vereotkte vrouwenhaters, die van al die poes-pas, om het maar eens goed Hollandsch uit te drukken, niets moeten hebben en vandaar het verschijnsel, dat cr ran padvinders rondgewandeld hebben IDE „MAASKERK" OP DE ROTSEN GELOOPEN Bij de kust van West-Afrika Passagiers verlaten het schip Lloyds heeft via Lagos een draadloos telegram ontvangen, dat het N e d e r- 1 a n d s c h e schip „Maaskerk" van de HollandWest-Afrika-lijn, gistermiddag om drie uur had verzonden en waarin wordt gezegd, dat de „Maaskerk" bij Kaap Palmas, de Zuidelijkste punt va-n Liberia, pp de Brenton-rots is geloopen. De gezagvoerder heeft de passagiers bevel gegeven zich in de booten te be geven, daar hij de positie van het schip hopeloos acht en geen andere keus had, dan het schip aan den grond te zetten. Een nader bericht meldt dat de luiken 1 en 4 lekken; luik 5 is zwaar beschadigd en lekt eveneens. Alle pompen zijn aan het werk om te redden, wat te redden valt, doch het water stijgt in het schip, dat niet meer voor- of achteruit kan. Olietank 1 de „Maaskerk" kan met olie worden gestookt is beschaidigd en staat onder water; de olietanken 2, 4 en 5, zoowel aan stuurboord als aan bakboord gelegen, zijn beschadigd en lekken. De positie, waar het schip gistermiddag om twee uur Greenwichtijd lag, is 4 graden, 22 min. 20 sec. N.br. en 7 gr. 44 min. 40 sec. Westerlengte. De „Maaskerk" is eigendom van de Ver eenigde Nederl. Scheepvaart Maatschappij te Den Haag, die de HollandWest-Afrika- lijn exploiteert Het schip was op de thuisreis. Op 30 Juli verliet het Buala in Kameroen, op weg naar Lagos. Nadat deze laatste haven was verlaten en het schip de Ivoorkust was gepasseerd, geschiedde het ongeluk. Wordt het schip gered? Volgens nadere mededeeling van Lloyd tracht de gezagvoerder het schip op de pompen te houden, om naar Freetown in Sierra Leone te varen. In Dakar zou dan kunnen worden gedokt Staphorst heeft recht op zijn rustigen Zondag Ook wij namen het bericht op omtrent de strubbeling op Zondag j.l. te Staphorst waar bij twee dames, die kerkgangers wilden fotografeeren, werden gemolesteerd. Wij ga ven plaats aan het bericht gelijk het ons be reikte in de verwachting, dat wij wel iets méér zouden vernemen van dit geval. En zoo geschiedde ook. Natuurlijk moet de daad dier jongeman nen. die de fotografeerende dames aangre pen, ernstig worden afgekeurd. De burge meester hoopt, dat hij met hun namen be kend zal worden gemaakt, opdat zij hun ge rechte straf zullen ontvangen. Echter, niet minder ergerlijk is, dat her haaldelijk touristen het kerkgaand Staphor ster volk op Zondag lastig vallen met hun fotografie-toestellen. Waar deze reizigers zelf geen behoefte aan een kerkgang hebben, op zichzelf reeds betreurenswaardig, moet hun toch zeker het recht ontzegd worden de dorpsbewoners op allerlei manier te achter volgen, opdat hun foto-verzameling toch zoo 'olledig mogelijk is. Dat op deze wijze de Zondagsstemming der Staphorsters totaal kan worden bedorven, dringt blijkbaar tot de heeren- en damesreizigers niet door. Ter wijl bovendien in de week de Staphorster bevolking vriendelijk en gewillig genoeg is, om de vreemdelingen alle mogelijke tege moetkoming bij het fotografeeren te bewijzen Voor het recht van Staphorst op een rustigen Zondag nemen wij het van harte op. Prins Bernhard op Ypenburg Een bezoek van ongeveer twee am Voor zijn bezoek aan de luchtvaart- tentoonstelling „Avia" heeft Prins Bern- hard, vergezeld van zijn adjudant, jhr. W. G. Röell een bezoek aan het Rijswijk- sche sportvliegveld Ypenburg gebracht. Tegen 1 uur kwam de prins, die achter het svuur van zijn open Maybach had plaats genomen op het vliegveld aan. Te zijner begroeting waren aanwezig de heeren C. Kolff, voorz. van den Raad van Be heer der Nat Luchtvaartschool, tevens ge delegeerd commissaris van de expl.-mij. vlieg veld Ypenburg, de heer D. H. Reinders, voorzitter van de Haagsche aero-club en eveneens gedelegeerd commissaris dezer maatschappij en de heer H. M. Schmidt met een „gewonde", stijf verbonden rechter handDan behoefden ze althans geen handteekeningen te zetten I Wat ik hierboven vertelde, is zoowel in de Bekslaan als aan de Leidschevaart te zi> maar im de Bekslaan is er 's avonds deze week nóg iets anders te beleven geweest: de uittocht der welpen, die immers in Haar lem moesten slapen in een zestal lagere scholen. Deze optocht van 2500 en meer kleine jongetjes, soms zoo moe, dat ze ge aragen moesten worden, was een aardig le vendig schouwspel. Maar hoe moe ze ook mochten zijn, zonder ophouden zongen ze in alle toonaarden: „Wij zijn verkenners van B. P.". Dat is nu wat je noemt jeugdige ijdelheid, want de jochies zijn heelemAAl nog geen verkenner. Dat zouden ze wel willenl Op de avonden, dat al deze welpjes naar Haarlem moesten met heel lange extra-trei nen, was het onmogelijk om gewoon loopend lekslaan te passeeren. De heele zaak zat ieder oogenb'ik vast, tot wanhoop van de vele veldwachters, die nu eenmaal ook niet in hun macht hebben, de laan te ver- breeden of een tunnel onder de spoorbaan door te graven. Gelukkig, dat deze toestand maar een paar dagen duurt, want het is werkelijk te gevaarlijk! VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De veertiende zitting van de algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk. Onze Statenvertaling IV (slot), door Dr H. Kaajan. Het Nederlandsche schip „Maaskerk" is bij Kaap Palmas op de rotsen geloopen* De Zendingsconferentie .te Lunteren. Nieuws van de Jamboree op Vogelen-* Gaan Amerikaansche piloten China hulp aanbieden? Zionisten vergaderen te Zürich met ge-, sloten deuren. Zware, moeilijke trajecten l Berg-parcours of heuvelland Vergen vaak een top-prestath Niet het minste van Uw band. Anti-slip en groote remkracht Zijn een Allereerste eisch Laat dus nieuwe FlSK's monte- Voor Uw buitenlandsche reis. DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf 265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUYTERKADE 143, TeL 41303, 41503 «.PEREZ 's-GRAVENHAGE, NOORDEINDE 140C N.V.Comtructi» vrlcplaoia >n Mochinelobrielc I.G.E I.G. Solen en Bronzen Domen Deuren Kozijnen Ploolwerken en UzerconstrucKes t1- lebsSM N.V.C.nifrucUw.rkploofs.n flochmefobr^k I.G.E Crans, havenmeester van het' vliegveld en chef-constructeur van de Nationale Lucht vaartschool. Met dit gezelschap lunchte de prins op her vliegveld, waarna hij de afdeeling van den technischen dienst, de vliegtuigen in de hangars en alles wat verder op het vlieg veld te zien is, heeft bekeken. Het bezoek duurde bijna twee uur en hieruit' blijkt wel de groote belangstelling, welke Z.K.H. voor het vliegwezen heeft. Tegen drie uur reed de prins met zijn adjudant van Ypenburg naar de tentoon stelling op Houtrust. Wielrijder onder touringcar In het ziekenhuis overleden De 25-jarige G. Gerritsen uit Arn hem, die met zijn verloofde een fietstocht maakte, is gisteren op den Rijksstraatweg, ter hoogte van de buitenplaats ..Sterre- schans" te Nieuwersluis door een touringcar uit Amsterdam aangereden. G. kwam te vallen en bleef ernstig gewond op den weg liggen. In bewusteloozen toestand wera het slachtoffer naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht, alwaar hij is over leden. MAN ONDER TRACTOR Te Zevenhoven is de 57-jarige A. Boekhorst bij het koppelen van e«en stroopers achter een tractor onaer deze tractor terecht gekomen, tengevolge waar van zijn dijbeen werd verbrijzeld, terwijl zijn borstkas werd ingedrukt. In ernstigen toestand is het slachtoffer iar het ziekenhuis vervoerd. AUTODIEVEN AANGEHOUDEN Eenige dagen geleden werd te Amster dam een auto gestolen, welke later in Den Haag werd teruggevonden. De politie van het bureau Warmoesstraat is er thans in ge slaagd de vermoeoelijke daders van dezen autodiefstal aan te houden. Het zijn twee werklooze jongens, beide achttien jaar oud. Zij zijn voorloopig in bewaring gesteld. Verruim Uw blik in Uw eigen belang. Volg degelijke, goedkope, schriftelijke cursus ALGEMENE ONTWIKKELING Vraag zonder verplichting inlichtingen bij AS.S.O, Nieuwe Plein 31. Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1