kdlQH KERK EN ZENDING HAAS' Azijn alleen Steevast nummer één! VIRULY - GOUDA „Jachin" vergadert te Zaandam HAMMOND ORGELS WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1937 NED. HERV. KERK Aangenomen: Naar Kerkwerve en Serooskerke (Schouwen), J. Veen, cand. te Utrecht. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Dokkum, cand. Visser te Sneek. GEREF. GEM. Aangenomen: Naar Rilland Bath, B. van Neerbos te Vlaardingen. Alg. Synode Ned. Herv. Kerk Twaalfde zitting. Na de opening en lezing der notulen rapporteert de secre taris Ds Weeda over een bij de Synode in gediend voorstel door de heeren J. Boonstra en J. W. J. Addink om arL 5 en 7 Regl. op het Hooger Onderwijs te wijzigen. Het gaat hier over de Commissie van Voordracht, die een drietal opmaakt bij de vacature van een kerkelijk hoogleeraar die dit drietal aanbiedt aan de Algem. Sy node, die uit dit drietal een hoogleeraar kiest. De wijziging bedoelt: 1. dat de kerke lijke hoogleeraren samenkomen en aan de commissie van voordracht een drietal aan bevelen. 2. dat bij de beraadslagingen der commissie twee kerkelijke hoogleeraren tegenwoordig zijn om advies te geven; 3. dat ook het advies gevraagd wordt van de rijkshoogleeraren in de theologie. Met bijna algemeene stemmen wordt deze verandering aangenomen. Ds Weeda rapporteert over een door Dr Callenbach te Bilthoven voorgestelde andering in art 10 Regl. voor de Kerkera- cen van 't woord uitspraak in 't woord beslissing. Dit rapport wordt aangehouden. Deze rapporteert ook over een_ voorstel van Dr Callenlbacht om ra art. 54 van 't Regl. op de Kerkeraden de noot bij dit ar tikel te wijzigen als in strijd zijnde met de praktijk wat betreft de Waalsche gemeenten $n de Duitsche gemeente te Amsterdam. De vergadering gaat mede met de conclu sie van het rapport om de noot te hand haven. j i Zij neemt aan de wijziging m dat artikel voorgesteld door den heer J. Barbas om in bizondere gevallen dispensatie te geven aan predikanten die vroeger in de Ned. Herv. Kerk arbeidden, later dat deden in een bui- tenlandsche kerk en weder beroepen wer den in een stad met 3 of meer predikanten en de vereischte drie jaren in de Ned. Herv. Kerk niet vervuld hadden. Prot. Haitjema rapporteert over de wijzi ging van art. 7a Regl. op het examen, in verband met art. 2 Regl.. op het hulppredi- kerschap. Deze verandering bedoelt om vrouwelijke candidaten in de theologie die het kerkelijk voorbereidend examen afleg den, ook de gelegenheid te geven een „voor stel" te houdten. De wijziging wordt volgens de conclusie van het rapport aanvaard. Verder wordt op voordracht van de Alg. Syn. Commissie een wijziging aangebracht in het Regl op de predikantstractementen, die aan de Synode meer zeggenschap geeft bij de benoeming van den Directeur van den Raad van Beiheer en bij die van directeur van den pensioenraad. De wijziging wordt met één stem tegen aanvaard. Aan Ds v. Amstel wordt beridht, dat aan de door hem voorgestelde wijziging van het Regl. op de vacatures, geen gevolg kan worden gegeven. De door Prof. Haitjema voorgestelde ver andering van art, 29 op het examen wordt aangenomen met één stem tegen. Rapporteur over de laatste drie wijzigin gen was de heer J. Boonstra. De vergaderjng wordt verdaagd wegens een synodus contracta en commissieverga dering. GEREF. KERKEN IN H.V. De kerkeraad der Gerei. Kerk in Hersteld Verband te Bussum heeft besloten de jeugd diensten voort te zetten in samenwerking met de Evang. Luth. Gem. en de Evangelisatie, beide aldaar. Er zullen drie diensten wor den gehouden vóór de Kerstdagen en drie daarna. Als voorgangers zullen optreden de predikanten Ds Bartlema, Ds v. Deth en Ds Riemers, allen te Bussum. OEKRAÏNE-AVONDEN Ds. F. Dresselhuis verzoekt ons het .volgende med'e te deelen: Ook diezen winter zullen er Oekraine-avonden worden georga niseerd ten bate van de Geref. (Herv.) be weging onder de Oekrainers in Polen. De Beweging staat, zooals bekend, op don grondslag van den Heidelbergschen Catechis mus. Steun uit het buitenland voor opbouw .van het kerkelijk leven en van de eerste Oekrainsche school met den Bijbel blijft .vooreerst nog noodig. Voor de maand November heeft de be roemde Russische tenor Constantin Sadko .'(voorheen te Moscou) zich wederom bereid verklaard met zijn zang te dienen. Waar men in November een Oekraine- avond met zanger Sadko en spreker wenscht, stellen men zich thans reeds in .verbinding met den heer J. Schipper, Neu weg 32, Hilversum (tel. 5136), die de tournee zal regelen. Avonden zonder zanger Sadko, maar even tueel met lichtbeelden, kunnen ook na November gehouden worden. In de „Lectuurgids" wordt een gedachte geuit welke de overweging waard is: de idee n.l. dat het zijn voltooiing naderende nieu we stadhuis te Leiden de plaats zou zijn om een gedenkteeken voor de Statenvertalers op te richten. Herinnerend aan de wijze, waarop te Ge nève de moeilijkheden wan een plaatselijke situatie bij den bouw van het monument ,voor de Reformatoren werden opgelost, be toogt het blad, dat men zich in een der wan et- vlakken (van genoemd stadhuis) een relief zou kunnen denkem, dat de gestalten en de sprekende koppen van deze groote mannen zou vereeuwigen. RIJNSCHE ZENDING De Rijnsche zending heeft 15 nieuwe zen- 'dingskrachten naar Sumatra, Nias en 'Afrika uitgezonden. De zendingsstaf, dien de Rijnsche zending in deze gebieden heeft kunnen brengen, omvat thans ruim 200 krachten. Het aantal hier gewonnen iii- heemsche Christenen is thans 584.000 zielen De toename is hier groot In de laatste twintig jaar is het aantal leden alsook het aantal gemeenten vertwintigvoudigd. Ver-: leden iiaar werden er 13S00 personen ge doopt, een zeer groot getal, dat mogelijk dit jaar nog overtroffen wordt. CHR. GEREF. ZONDAGSSGHOOLVEREEN. De jaarvergadering te Utrecht Ds. Dubois spreekt over „Het kind in de worsteling dezer eeuw" Te Utrecht kwam heden de Chr. Geref. Zondagsschool-Vereeniging in jaarvergade ring bijeen. Na de gebruikelijke opening heeft Ds. A. Dubois van Oud-Beijerland een referaat gehouden over Het kind in de worsteling onzer eeuw. Spr. ontwikkelde eerst, hoe wij leven een eeuw van geestelijke worsteling. De beginselen van het ongeloof, die reeds in de Fransche revolutie in praktijk wer den gebracht, ziin sinds de wereldoorlog in breeden stroom losgebroken en golven met kracht over het „vlak der tijden" voort. Het communismec dat reeds een zesde deel der aarde beheerscht, streeft naar wereld-revolutie. Aan de andere ziide wordt het fascisme al meer en meer een internationaal ver schijnsel. Tegenover deze twee groot-machten staat het Christendom. Het is en wordt nu in den strijd der beginselen al meer: ..Wat dunkt, u van God". God zelf is auaestieus geworden. Zoo leven we in een eeuw van geestelijke worsteling, waarbij men zich werpt op het kind. Is er reeds in het algemeen een groote aandacht voor het kind, ook in den strijd der beginselen wordt het kind betrokken. Spr. toont aan met verschillende voor beelden, hoe communisme en fascisme in den strijd der beginselen de kinderziel be werken. Dat is het, zei Spr., wat ook wij niet mo gen nalaten. Er moet gestreden wordenl Wij moeten de menschen niet eerst jaren en jaren buiten God laten voort leven en dan pas komen met een trac- taatje: „bekeert u"l Wij moeten in de geestelijke worsteling de menschheid aangrijpen in het kind. Daarom is de Zondagsschool het eerste en voornaamste evangelisatiemiddel. Aller eerst "it methodisch oogpunt. Het onge loof bestrijdt het Christendom in het kind, het Christendom bestrijde het ongeloof nu ook in... het kind. Ook is hier „metho disch" gedacht geen vluchtige arbeid als in straatprediking. tractaatverspreiding, enz., maar een voortdurend-herhaald-bearbeiden an de ziel, wat door den Heere in Zijn Woord zelfs geboden wordt. Vervolgens laat Spr. hooren. hoe ook uit historisch en practisch oogpunt de kinder- ziel-bearbeiding op de Zondagsschool een eerste en voornaamste plaats inneemt. Hierbij echter doet zich nu de vraag op, of de kinderen der gemeente wel op de Zondagsschool behooren. Spr. stelt hier in 't licht, hoe dit bij beurte met „neen"- en „ja" beantwoord is geworden en motiveert zijn oordeel, dat het gewenscht is om de kinderen der ge meente van de Zondagsschool te ver wijderen. Zoo betoogt Spr. verder, dat het werk der Zondagsschool dan ook met kracht moet worden onderhouden. Dat wij dit dan beseffen allereerst als Kerk. De arbeid in Gods Koninkrijk moet uit-eindelijk de leiding ontvangen, niet van eenig particulier, maar van de Kerk! Dat de Kerk dan haar roeping versta! Het is een arbeid, waaronder wij ten slotte moed scheppen uit Gods Woord. Met treffende voorbeelden gewaagt Spr. van den zegen des Heeren op de bearbei ding van de kinderziel ontvangen. Spr. eindigt met een woord van Prof. Dr. Grosheide, die zoo treffend zegt: „Het werk op de Zondagsschool is schoon en heerlijk, het is meer noodzakelijk dan ooit te voren". „Voorwaar, eindigt Spr., want het kind- staat in de worsteling onzer Eeuw!" VRAAGBAAK voor CHRISTELIJKE INSTELLINGEN DE HEILIGE-GRAF-KERK De toestand van de heilige-graf-kerk t Jeruzalem schijnt spoedige maatregelen le vorderen. Sommigen spreken van zeer be langrijke restauraties die noodig zijn, an<k- deskundigen geven in overweging rte kerk af te breken en op dezelfde plaats een nieuwe basiliek te bouwen. De tegenwoor dige heilige-graf-kerk stamt uit de 12e eeuw. Zij was reeds minstens de tweede. De oudste basiliek werd door keizer Constantijn den Groote van 326—335 gebouwd. De in de 12e eeuw gebouwde nieuwe basiliek werd in 1555 door Bonifacdus van Ragusa vernieuwd en van 1809—1810 door de Grieken belang rijk gerestaureerd Het graf is gemeenschaD- pelijk bezit van de Grieksch-Orthodoxe, de Armeensche en de Roomsch-Katholieke kerk. Voorts laten ook de Syrische Jaco- bieten en de Kopten rechtsaanspraken op het graf gelden. MOTTLINGEN-BEWEGING Van 20—30 September wordt te Lunteren (conterentie-oord van den Zendingsstuóie- raad) een tiendaagsohe bijeenkomst gehou den van den Möttldnger Vriendenkring. Sprekers ditmaal br. Jakob Gehring (Duitschland), Ds Joh. Schlatter en br. U. Gieözendanner uit Zwitserland. VAN DE ZENDINGSAKKER Dr F. L. Bakker, docent der Opleidings- 1936 met Een van de twee predikanten van de Geref. Kerk van Soerabaja, Ds. P. Veen- huizen, is Vrijdag jJ. met Europeesch ver lof in Nederland aangekomen. Zijn adres is voorloopig Appelscha (Fr.). „MIRJAM" Blijkens het Jaarverslag vam> die Voog-dij- vereenigimg „Mirjam" te Amsterdam, werdlen in verschillende gezarunien 65 jon gens en 63 meisje6 opgenomen. De Vereeni- giimg is onlangs ale clas&icale vereeinging erfoend. Zij heeft het jaar 1936 beëindigd met een vériies-safldo van ƒ5200; de Regee- ringsbijdrage werd echter in dat jaar met ƒ3000 verminderd. Dat er dientengevolge met verlangen wordt uitgezien naar finan cieels hul<p, laat zich denken. Het giro nummer van dien Penningmeester is 93579. VERWASMINGS- MY. SCHIEDAM KERKVERWARMING SIEMENS Electrische wand en taielkloklcen Vraagt prospectus bij de Nederl Siemens Mij N V ROND VAN CHR. GEREFORMEERDE Alle soorten zeep Reinigingsmiddelen N.V. MACHINEFABRIEK J.&H.W. VAN DER PLOEG APELDOORN PASTEURISEER. EN KOOKKETELS IN ROESTVRIJ STAAL. OOK VOOR GROOTKEUKENBEDRIJF ETC. ETC. Bondsdag te Dordrecht Afscheid van den voorzitter, Ds. H. Janssen Heden is in de Chr. Geref. Kerk te Dordrecht de jaarlijksche bondsdag gehouden van de Bond van Chr. Geref. Jongelingsvereenigingen in Nederland, die voor 't laatst onder leiding stond van Ds. H. Janssen, leger- en vloot- predikant in algemeenen dienst. Aan de bondsdag ging gisteravond in een der lokalen van de Chr. Geref. kerk een be groetingsbijeenkomst vooraf, aangeboden door de Dordt- sche regelings commissie. Hedenmorgen maakten de zoekers van bui ten allereerst excursie naar de Groote Kerk, waarbij ook monumentale to ren beklommen werd. Nadat een der zalen bij de kerk de koffie was gebruikt, ving om 11 uur de bondsdag aan. De voorzitter van de Dordtsche regelingscommissie riep de afgevaardigden een hartelijk welkom toe, waarna Ds. Janssen de bondsdag op gebruikelijke wijze opende en een openingswoord sprak, waarin hij allen welkom heette en ook de afgevaardigden van verschillende zuster organisaties begroette en er op wees dat hij zijn plaats als voorzitter van den bond wenscht in -te ruimen aan een jonger kracht Hij wekte zijn jeugdig gehoor op om iv bondsvaandel omklemd te blijven houden. Jaarverslagen Hierna kwamen de Jaarverslagen aan de orde. Aan dat van den secretaris, den heer A. A 1 b 1 a s, van Den Haag, ontleenen we dat het vereenigingslevcn over het alge meen gunstig valt te noemen. Twee nieuwe vereenigingen traden tot den bond toe, zoo dat het aantal aangesloten vereenigingen thans bedraagt 93 met 1484 leden. Het le dental liep iets terug. Ds. A. H. Hilbers van Groningen ontviel door den dood aan den kring van medewerkers aan het orgaan „Lue-tor et Emergo". Ds. W. Kremer van Leeuwarden trad nu als zoodanig op. redacteur van het orgaan, Ds. L. H. v. d. Meiden van Den Haag, vierde zijn zilveren jubileum als medewerker aan het blad. De letterkundige commissie voor een bondslied heeft een proeve den bond aangeboden. Het financieel verslag van de exploitatie van het orgaan sluit met een eindcijfer van 3510.95 en een nadeelig saldo van 465.34. De rekening van den bondsboekhandel sluit met een eindcijfer van 463.34V2- De verslagen werden goedgekeurd en de Prof. Grosheide gehuldigd: Hij is 25 jaar bestuurslid van Jachin Ds. P. van Dijk refereert over „Het leven bij de Heilige Schrift" Hedenmorgen half tien ving <ie algemeene vergadering aan. De voorzitter, prof. dr F. W. Grosheide, deed ter opening zingen Ps. 1039, las Ps. 103 en ging voor in ge bed. Hierna sprak hij een kort openings woord, waarin hij de opgekomenen welkom heette en de Zaandamsche regelingscom- missde dankte voor haar goede zorgen. Ver volgens sprak hij een woord ter nagedach tenis van wijlen den heer P- Koster te Drie bergen, die jaren lang Jaehins trouwe Peïy- ningmeester was en die nu op hoogen leef tijd door den dood weggenomen werd. In hein ontviel aian Jachdn de laatste der oude garde, die de vereeniging heeft gebouwd en groot gemaakt. Een woord van gelukwensch sprak de voorzitter tot den penningmeester, den heer A. Boot te Den Haag, die uit zware ziekte herstellen mocht. De Voorzitter wees er op. dat overeenkomstig den wensen der vergadering de verschillende verslagen niet meer zullen worden gelezen, wijl zij in het orgaan bereids werden opgenomen, bpr. besloot met zijn beste wenschen voor het welzijn der vergadering uit te spreken. De Voorzitter gehuldigd Onmiddellijk hierna vroeg de vice-voor- zitter, Ds J. A. Tazelaar van Rotterdam, het woord, teneinde den voorzitter te kun- toesproken, nu hij 25 jaar Jachin als bestuurslid dienen mocht. Spr. wees er op, dat de verhouding van prof. Grosheide tot Jachin niet die was van een hoogleeraar, die zijn naam geeft aan een bepaalde or ganisatie en een enkele maal zijn belang stelling toont, maar een veel breedere en diepere. Daarom is de huldiging waartoe Jachin zich opmaakt, ten volle verdiend. Hoezeer prof. Grosheide hier de rechte man is op de rechte plaats, bewijst zijn ken nis van elk onderdeel, van grootboek en kasboek. Zijn wonderbaarlijk geheugen maakt hem tot het levende notulenboek en de wandelende Jadhin-encvclopaedie. Zijn leiding is zakelijk en prettig en prof. Gros heide is het levende bewijs van het tegen deel, dat geleerden slechte zakenlieden zijn Spr. weet zich aller tolk als hij naast God prof. Grosheide zelf innig dankt voor al wat zijn scherp verstand en zijn vaste hand voor Jachin hebben gedaan. Dat een man van erkende faam op het gebied van het Nieuwe Testament in het algemeen en van het Grieksch in het bijzonder zich zoo innig aan Jachin heeft willen verbinden, wordt dan ook op den hoogsten prijs gesteld. Spr. dankte ook mevr. Grosheide die haar man roor dit werk afstond en bood namens de vereeniging den jubilaris een som gelds aan, waarvoor hij zich een aandenken aan Jachin koopen kan. Prof. Grosheide Met een enkel woord heeft prof. G e i d e de vergadering bedankt voor vriendelijke attentie en haar opnieuw de verzekering gegeven, welk een groote iplaats Jadhin in zijn hart inneemt. De verslagen Hierna kwamen de verschillende versla gen aan de orde van de heeren A. B. K o s- ter, van Zwammerdam (secretaris); A. Boot, van Den Haag (penningmeester) van de uitgeverij (eveneens van de hand van den heer Boot); van het Orgaan (uit gebracht door Ds A. D o n d o r p te Heem stede en van de Boekbeoordeeling (van hand van Ds J. A. Tazelaar te Rotter dam). Bij Jachin zijn thans aangesloten 149 Zon- dagsschoolvereenigingen, 11 afdeelingen, 63 comité's voor Evangelisatie en 169 kerke raden. Het verslag van de Boekbeoordeeling deelt mede, dat van de 96 toegezonden wer ken 76 werden aanbevolen en 20 terzijde werden gelegd. Daarnaast werden 63 stuks gerecenseerd. In de commissie van recensie namen voor het eerst zitting Ds H. v d Eis- kamp te Hilversum; Ds D. Ringnalda te Weesp en Ds C. J. Sikkel te Amsterdam. De aftredende bestuursleden, de heeren Ds J. Douma te Arnhem en Ds J. A. Ta laar te Rotterdam, werden herkozen en gekozen in de vac.-Joh. Vlaanderen Olden- zeel, de heer R. L. Haan te Groningen. Na afhandeling van voorstellen van Scheveningen-Duindorp, Haarlem en Delft, alle van organisatorischen aard, trad als referent op de heer G. S t e 1 s t r a. van Leeuwarden, met het onderwerp: „Hoe krijgen en houden wij onze kinderen op de Zondagsschool?" Referaat G. Stelstra Spr. splitst die vraag in drie onderdeelen: 1. Hoe krijgen wij kinderen op een nieuw op te richten Zondagsschool? 2. Hoe krijgen wij kinderen op een reeds bestaande Zon dagsschool? en 3. Hoe houden wij de kin deren op onze Zondagsscholen? T.a.v. de eerste vraag toonde ref. met be strijding van andere middelen, door praeti- sche ervaring aan, dat de Zondagsschool- onderwijzer er persoonlijk op uit moet om te zoeken, gelijk de "Heiland steeds zocht nimmer getracht moet worden een nieuwe Zondagsschool op te richten in een buurt, waar reeds zulk een school bestaat van hen, die even dierbaar geloof met ons deelachtig zijn, al leeft men kerkelijk gescheiden. T.a.v. het tweede punt werd met het noe men van bezwaren tegen een zgn. gemeng de klas, aangetoond, dat de leerlingen zelf de propagandisten voor hun afdeeling moe ten zijn. Komende tot de bespreking van 't werk, inzonderheid dat in de klas, werd tegelijk het derde ipunt behandeld. Hierbij wees spr. op de vertelling, welke eenvoudig, doch boeiend moet zijn, en ook op andere mid delen. die aangewend kunnen worden voor de aantrekkelijkheid van de klas. nl. het zingen met orgelbegeleiding en het af toe vertellen van een vervolgverhaal, zoo mede het geven van Meine geschenken, T Kerstfeest, terwijl ook de ouderavond als zeer aan ta bevelen werd genoemd. Tenslotte wees ref. met nadruk op de noodzakelijkheid van het gebed van den onderwijzer, zoowel voor zichzelf als voor en met de kinderen, opdat, zoo biddend wer kende, de Zondagsschool in haar banier mag schrijven: „Soli Deo Gloria". De Voorzitter dankte den referent voor zijn betoog, waarna de morgenverga dering werd gesloten en men zich gemeenschappelijke koffietafel vereenigde. MIDDAGVERGADERING In de namiddagvergadering van „Jachin" hield Ds. P. van D ij k van Zaandam een inleiding over: Het leven bij de Heilige Schrift Het bestuur had spr. verzocht deze stof liefst practisch en dan oolc vooral „in be trekking tot den Zondagsschoolarbeid" te behandelen. Daarom hoopt hij zijn uitge breid onderwerp in die richting beperkend, twee vragen onder het oog ve zien 1e. Hoe staat het met dit leven bij de Schrift in Christelijke, en meer in het bijzonder in onze Gereformeerde kringen? 2e. Hoe kan dit leven bevorderd worden en welke taak heeft de Ge reformeerde Zondagsschool in dezen? Er zijn verschijnselen, die er op wijzen, dar de belangstelling voor de kerk en ook hoewel minder voor de Heilige Schrift na veie iaren van ernstige inzinking weer be gint op te leven. Aan die inzinking had de individualistische levenshouding, die met name ook bij vele religieuze menschen waar neembaar was, schuld. Er zijn echter ook voor die inzinking uit wendige oorzaken aan te wijzen, die blijven voekomst nog sterker zullen wer ken: onordelijkheid van het gezinsleven; de gejaagdheid: het z.g. willen blijven op de hoogte van zijn tijd met vergaderingen en lectuur. Tot die oorzaken van inzinking re kent spr. ook het toenemend gemis aan kennis van den Bijbel tengevolge van verzuim van catechisatie en kerkdienst Terwijl daaraan z.L ook niet onschuldig is. de manier waarop het Godsdienstonder wijs op de Chr. scholen, in catechisaties, vereenigingen en ook van den kansel aan het volk in hoofdzaak gegeven wordt te. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat bij de zoo straks genoemde opleving allerlei subjectivisme, dat dikwijls ten onrechte met heilige naam wordt benoemd, ooi-zaak zal worden van groofer verwarring in de mec- en nog zoekt,- terwijl spr. er op wees. dat ning, wat Gods Woord ons biedt en van ons vraagt in geloof en wandel. Dan heeft de Kerk aan wie de Woorden Gods zijn toebetrouwd en die nu reeds vele eeuwen door den H. Geest in alle waarheid is geleid, een eveneens hernieuwde roeping op de waarde van de belijdenis bij het per soonlijk onderzoek der Schrift te wijzen. 2e. De Belijdeniskringen zelf krijgen uit die herleefdè belangstelling in de buiten kerkelijke groepen de opwekking, om het ook bij hen verslapte bijbelgebruik in groo- ter eere te herstellen; en tegen dreigende versteening te waken door voortgaand be lijden en leven bij het Woord. Het leven u i t de Schrift dat tot zegen is voor geloof en wandel zal opbloeien wanneer er weer een trouwer leven komt bij de Schrift: verdieping van kennis; grooter geloofszekerheid; zuiverder wandel; positie ver levensinstelling; gezegender invloed. Om tot dit dichter en trouwer leven bij den Bijbel te geraken, is het voornaamste middel het gebed om verlevendiging van moet vooral de kerk tegemoet komen en hart (Ps. 119). Aan die opwakende behoefte moet vooral de kerk tegemoet komen; in de manier waarop zij het Woord be- dient, waarbij op Schriftontvou- wing in de o.i. al te zeer in de te genwoordige prediking verlaten rich ting der eerste reformatoren weer grooter nadruk dient te vallen. Ook in vereenigingen en hoogere klassen on zer Chr. scholen gelijk od de catechi saties kon aan het verklarend curso risch lezen der Schrift grooter aan dacht worden besteed, aan de hand b.v. van de Korte Verklaring. Voor de Zondagsschool is dit uit den aard van haar doelstelling minder gemakkelijk. Toch moet ook zij in het brengen van het kind uit Christelijk-verwaarloosde gezinnen tot Jezus niet de waarde uit het oog verlie zen van de Schrift voor de toekomst van het kind. Kennis van de Schrift blijft ook voor het Zondagsschool-kind hoofdzaak. We moeten het eerbied lee ren krijgen voor het Woord, in zijn eenheid, ziin beveekenis voor geloof en wandel in ge hoorzaamheid aan God. Groote bate kan verwacht worden van het wekelijks leeren van niet te moeilijke yeksten, van sommige geheele hoofdstuk ken. enkele psalmen, Jesaja 53 en 55, de feest-kapittels op Kerstfeest, Paschen, het slot van Rom. 8. Dit veronderstelt echter ook het verstaan van de Schrift bij haar onderwijzers, waar toe cursussen aeer dienstig zijn (cf. De Graaf). Voorts een juiste methode van on derwijs: in de vertelling kome de eenheid en het doel van de Schrift naar voren; het dogma hoeft er niet ingezien te worden maar moet toch de stevigheid in de vertel ling zijn. Het leeren leven bij de H. S. voor zoover het aan ouders, leeraren en on derwijzers staat, brengt ook mee, om thuis of in de leeslokalen, ook op de Zondagsschool zoo vroeg mogelijk door eerbiedig voorlezen en laten lezen van achtereenvolgende Schriftgedeelten de jonge leerling te brengen onder den indruk van de heiligheid, de waarde en noodzakelijkheid der Schrift Wie zich stelt in den weg der middelen kan vertrouwend den wasdom van Boven verwachten. Ook voor het werk van de Zon dagsschool leert de ervaring de waarheid van Spr. 22 vera 6. DONDERDAG 5 AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek. 16.00 Morgenwij ding. 10.30 Omroeporkest. 12.00 De Min- streels (Om 12.3r Jamiboreenieuws). 2.00 Pianovoordracht. 4.0J Ziekenhalfuur. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 De Octophonikers. 7.30 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Orgelspel, zang en vioolsoli. 9.00 Jambo- reeklanken. 10.15 Kovacs Lajos' orkest en soliste. 11.00 Berichten ANP. HILVERSUM H 301 M. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 en 10.00 Gramofoonmu ziek. 10.15 Morgendienst. 11.30 Godsdien stig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO- orkest en Gramofoonmuziek. 2.45 Viool en Piano. 3.45 Bijbellezing. 5.45 Tenor en piano. 6.45 CNV-kwartiertje. 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Arnhem- sche Orkestvereeniging. (Om 10.00 Be richten ANP). 10.30—12.00 Gramofoon muziek. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 11.05 „At home today", causerie. 12.05 BBC-Welsorkest en solist. 1.20 Strijkkwartet. 2.00 Declamatie. 2.20 Reportage Nat. Eisteddfod van Wales. 3.36 Stedelijk orkest Bournemouth en solist, 6.40 Causerie „The British Diarists". 7.00 Pianovoordracht. 7.20 2de acte van de opera „Die Meistersinger von Nürnbeng". 9.40 Muzikale causerie. 9.50 Orkest. 10.05 Declamatie. KEULEN 456 M. 12.20 Fabrieksorkest. 2.35 Solistenconcert. 4.30 Gevarieerd program ma. 6.20 Kamermuziek. 7.10 Blaasconcert. 10.5012.20 Concert. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.t 5.20 Ed, Loiseau's orkest. 8.20 BBC-orkest o.l.v, C. Lambert. 484 M.: 1.302.20 J. Schnyders' orkest. 5.20 Muzikale causerie. 6.35 Orkest. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Orkest. .v. Keizersgracht 684 AMSTERDAM-O VRAAGT TOEZENDING VAN PROSPECT! Hierna werd tot voorzitter van den bond geko zen in de plaats van Ds. Janssen Ds. L. H. v. d. Meiden te Den Haag-C., vice- voorzitter van deni bond, die deza benoeming aan vaardde. Besloten werd dé volgende bonds dag te Apeldoorn' te houden. Een voorstel-Zeeland a betrekking tot! de niet-betalende vereenigingen werd eveneens aangenomen. Aan het einde van de morgenvergadering spraken afgevaardigden van bevriende or- ganisaties eenige woorden van sympathie.- Middagvergadering Om 1 uur vereenigde men zich onder lei ding van Ds. H. Visser van Dordrecht in: het Oranje-hotel aan het traditioneels bondsdagdiner. In de middagvergadering trad als refe rent op Ds. M. G e 1 e ij n s e, miss. predikant' vanwege de Chr. Geref. Kerk op Mamasa (Celebes) met verlof hier te lande, met het onderwerp: ,Het jeugdleven in de Toradja-t landen", waarna ook Goeroe Gustaa(- die Ds. Geleijnse naar Nederland heeft ver- gezeld, een enkel woord sprak. Nadat over het referaat van Ds. Geleijnse van gedachten was gewisseld, heeft Ds. G„ Wisse, van Amsterdam-O., de opwekken de rede gehouden getiteld: „Een koninklijk priesterdom". Na rondvraag werd de bonds dag gesloten. KUNST Staatsreglementeering Duitsche kunst Nieuwe scherpe maatregelen, zonder rekening te houden met rechtsvormen en eigendomsverhoudingen Minister-president Goring heeft Rust, den Rijks- en Pruisischen minister voor wetenschpa, onderw. en volksontwikke ling, bij decreet opgedragen alle Pruisi sche kunstverzamelingen ten spoedigste te zuiveren van voorwerpen, die niet overeenstemmen met de kunstopvatting van het nationaal-socialisme. Hij moet zulks doen „zonder rekening to houden met rechtsvormen en eigendomsver houdingen". Het decreet sluit aan bij de onlangs door Hitier, op den Dag der Duitsche Kunst ge geven richtlijnen voor de kunstopvatting van het nationaaJ-socialisme. Aan Rust wordt opgedragen de richtlijnen van den Leider met niets ontziende streng heid tegenover alle staatsambtenaren, era- ployé's en verdere betrokkenen, voor zoover hun werkzaamheden het gebied der kunst' bestrijken, ten snelste door te voeren. Daar minister Rust alle betrokkenen ir£ Pruisen voor een bespreking heeft bijeen geroepen, waaraan ook de gevolmachtigden; uit de andere Duitsche landen als gast zul len deelnemen, is te verwachten, dat de maatregel ook spoedig tot die andere lan- zal worden uitgebreid. zal, naar gemeld wordt, een generatie van beroepsmenschen op het gebied van museumbehcer worden gevormd. Naar in deskundige kringen wordt ver klaard. zal minstens een 1500-tal schilderijen' moeten verdwijnen. Göring zelf zal beslissen over de bestem ming van de uitgeschifte voorwerpen, voor zoover zij aan den staat behooren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8