ESCOMPTO FIRMAF.VANLANSCHOT WOENSDAG 4 AUGUSTUS *937 TWEEDE BLAD PAG. 6 [EDERl. -INDISCHE MAATSCHAPPIJ N.V. Opgericht 1857 Bankzaken Effectenzaken Open Bewaarneming Beleggingsadviezen Assurantiën AMSTERDAM: Keizersgracht 573-575 VGRAVENHAGE: Lange Vijverberg 13 STADSNIEUWS Vereenigïng voor Internationaal Jeugd verkeer iVoor het eerst een jeugdhuis geopend 1 In het wrijde en typisch Hollandsche landschap achter de duinen bij Noord- A\-ijk, in de buurt van het radio-station, dicht bij de gemeente Noordwijkerhout, staat het Haagsch Jeugdhuis, dat het vorig jaar door Haagsche jeugdige werk looaen ter verkrijging van meer vak bekwaamheid is gebouwd. De bestem ming van dit gebouw is weekend-huis, conferentie-oord, vacantie- en retraite gelegenheid voor de jeugd van allerlei richting en organisatie. Niet alleen zomers maar ook 's winters kan men er terecht, want het gebouw is weldoor timmerd en overal .van centrale ver warming voorzien. I Gelijkvloers vindt men de groote eet- en recreatie-zaal, van waaruit men een prach tig uitzicht heeft over de mooie omgeving, voorts is er de ruime keuken en het woon huis van den huisvader en -moeder. Boven zijn twee groote slaapzalen, één voor jongens en een voor meisjes, met wasch- •gelegenheid en douches. In deze twee slaap zalen staan 48 bedden. De Vereenigïng voor Internationaal Jeugdverkeer welke in onze stad geves tigd is, zocht reeds lang naar een ge legenheid, waar zij jonge menschen uit verschillende landen bijeen kon brengen, naar 't voorbeeld van andere landen, waar reeds lang een dergelijke gastvrijheid bestaat. Nederlandsche jongens en meisjes hebben daarvan reeds in grooten getale geprofiteerd en het lag voor de hand, dat de Vereeni- ging. wier doel het is, de jeugd uit ver schillende landen door vriendschaps banden te verbinden, niet rustte alvo rens ook ons land wederzijds gastvrij heid aan de buitenlanders kon aanbie den. Het jeugdhuis in Noordwijkerhout was daarvoor uitnemend geschikt, en. hoewel de voorbereidingstijd slechts kort was, heeft men toch alles nog in het werk gesteld om reeds dezen zomer een jeugdig gezelschap uit „verschillende landen bijeen te krijgen. Dit is slechts in zooverre gelukt, dat de zen eerste keer de Nederlanders in het gezel schap overheerschen en dat de rest hoofd zakelijk uit Belgen bestaat, maar het begin is er dan toch en er bestond dan ook alle aanleiding om dit begin van een internatio r.aal jeugdhuis in ons land op eenigszins officieele wijze te vieren. Daartoe was gistermiddag een klein ge zelschap in het jeugdhuis bijeen, waaronder van de Vereeniging voor Internationaal Jeugdverkeer de Voorzatter, Dr. J. Kalff. de yice-presidente mevr. Nieuwenhuis-Uxkuell en de penningmeester, Prof. Dr. Ph. S. van Konkel en van de Stichting Haagsch Jeugd huis de secretaris, de heer C. van Wijk. De heer Kalff sprak een kort openingswoord, waarin hij er op wees, dat deze dag voor de vereeniging zeer (belangrijk was. omdat .thans eindelijk bereikt is, dat er ook in Ne- Vlerland een gelegenheid bestaat, waar de 'jeugd van verschillende nationaliteiten el kaar kan leeren kennen. Spr. heette vooral de Belgen hartelijk welkom. Er zijn tus- schen Nederland en België verschillende kwesties en er is alles aan gelegen dat die kwesties in een geest van vriendschap en wederzijdsche waardeering worden opgelost De jeugd, die de toekomst heeft, en die mis schien straks de vooraanstaande posten in de verschillende landen zal bezetten, kan daaraan meewerken. Namens de aanwezige jongens en meis jes werd dit openingswoord door Pim v. d. Laan uit Hilversum met een kort woord, waarin hij het initiatief der Vereeniging prees, beantwoord. Daarna werd het gebouw bezichtigd, terwijl vervolgens plechtig de vlag van Internationaal Jeugdverkeer in de hooge vlaggestok werd geheschen. Hiermee .was de officieele plechtigheid afgeloopen. De jongens en meisjes staan onder de bekwame en deskundige leiding van den heer Marx uit Den Haag. 't Verblijf duurt dit jaar nog maar kort Het volgend jaar hoopt men meerdere groepen naar Noord wijk te brengen en geruimen tijd op. 't huis beslag ie leggen. Leidsche jongen redt Schotsche padvinders Toen hun kano was omgeslagen j Gistermiddag waren twee jongelui, 'deel uitmakende van het contingent Schotsche padvinders, dat momenteel aan de Jambo ree deelneemt, aan het kanovaren in de Houtvaart bij Vogelenzang. Tengevolge van ongeoefendheid sloeg de kano om en ge raakten de beide padvinders te water. Tot hun groote schrik bemerkten voorbijgangers dat de drenkelingen de zwemkunst niet machtig waren, zoodat zij onmiddellijk in groot gevaar kwamen te verkeeren. Geluk kig voor hen passeerde jiiist onze stadge noot. de heer Wim Hasselbach, lid van de Zwem- en Polo-Vereeniging „De Zijl", die zich geen oogenblik bedacht, gekleed te water sprong en het genoegen smaakte de heide jeugdige Schotten na elkaar op het droge te brengen, zoodat dit incident voor hen een gelukkige afloop had. Hieruit blijkt weer eens te meer, dat het zeer on verantwoordelijk is in een kano plaats te nemen, wanneer men de zwemkunst niet inachtig is. Van negen meter hoogte in een gang gestort En zonder ernstig letsel opgenomen Gistejmorgen te 11 uur is de 12-jarige jon gen J. B. langs een afvoerbuis op het dale \an de school aan de Boommarkt geklom men. Toen hij zich op dat dak bevond is hij ongelukkigerwijze door een luohtraam ge vallen en van een hoogte van negen meter in de gang van de school gestoft. Het klinkt ongelooflijk, maar de jongen is er zonder ernstig letsel afgekomen. Alleen kreeg hij van de glasscherven snij wonden aan armen en beenen. De E.H.B.O. bracht hem naar het Acade misch Ziekenhuis. KAMER VAN KOOPHANDEL Wijziging. 6968. 3 Aug. J. R. Bloot en Zo- nens Fabrieken N.V. van Peka Producten, Leiden, Galgewater 18. Handel in en het vervaardigen of doen vervaardigen van levensmiddelen en dran ken enz. N. Comm.: Mr. Tj. D. Schaper, Leiden. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN. H BoomLaterveer d M W C Bakker—ZIrkzee z C Hollebeek—Jansen d M de BockSchouten z OVERLEDEN: J W Kerckhoff, m, 46 j. A Kriek ongeh vr. 77 j.— J H L Stassen. on, 54 J D Wiersma, wedr. 79 j. UiT DEN OMTREK ALPHEN a.d. RIJN „CRESCENDO" CONCERTEERT Door de muziekvereen. „Crescendo" is gisteravond op verschillende plaatsen in de gemeente geconcerteerd. Tegelijkertijd werd door eenige jonge da mes gecollecteerd voor de kas der vereeni ging. Vanzeifisprekend was de belangstelling van het jeugdig deel der gemeentenaren groot. „SURSUM CORDA" OOGST SUCCESSEN Door het C.hr. Kinder- en Meisjeskoor „Sursum Corda" is gisteren deelgenomen aan de eerste dag van het 3-daagsch zang en muziekconcours te Woudenberg. Het kinderkoor zong in afdeeling B. Kin derkoren en behaalde een eerste prijs met 336 punten. Het meisjeskoor won in de afdeeling Uit muntendheid met 324 punten eveneens een eerste (prijs. Beide koren hadden het hoogst aantal punten in hun afdeeling. Door het meisjeskoor werd des avonds deel genomen aan de eere-wedstrijd. Hier aan werd door nog negen koren deelgeno men. Toch slaagde „Sursum" er in od de derde eereprijs beklag te leggen. De kranige dircteur, de heer .T. van Beek pit Woerden, won de derde dinecteursprijs. Voorwaar, een succesvolle dag voor de kranige zangvereeniging. GESLAAGD KATWIJK AAN ZEE GESLAAGD Onze plaatsgenoote mei. C. van Oeffelen WEDSTRIJD QUICK BOYS I— KATWIJK I Zooals reeds was bekend gemaakt, zal de wedstrijd Q. B.Katwijk Zaterdag a.s. ge worden op het O.B.-terrein. Er wordt, gespeeld om den Juliana-Bernhard beker welke verleden jaar voor het eerst door Q. B. is gewonnen. De wedstrijd wordt op geluisterd door muziek van U. N. I. terwijl de eere-voorzivter der Oranjevereeniging, burgemeester Mr. W. J. Woldringth v. d. Hoop de aftrap zal doen. NED. CHR. VROUWENBOND Het Gewest Zuid-Holland van den Ned. Chr. Vrouwenbond, presidente mevr. Wes terbrink-Wirtz en secretaresse mevr. Poot uit' Den Haag zal op Donderdag 16 Sept. a.s. te Katwijk een Landdag houden, 's Mid dags zal freule van Asch van Wijck spreken over „Vrouwenbonden in de wereld". Deze samenkomst zal plaats vinden in de zaal voor ProL Chr. Belangen. De overige ver gaderingen vinden in het Jeugdhuis plaats. COLLECTE De heer A. "den Dikken heeft de leiding op zich genomen van de collecte voor „Son- neheerdt'' de werkinrichting voor blinden te Ermelo die Donderdag 5 Augustus in Katwijk aan Zee zal worden gehouden. Er zal een bladwijzer ten verkoop worden aan geboden in de vorm van een mattenklop- pertje door de blinden zelf vervaardigd. Blinden van verschillende gezindten ont vangen in deze werkinrichting hun oplei ding en dit werk verdient aller steun! VAN WIE? Op het Politiebureau is een heerenrijwiel te bevragen, hetwelk onbeheerd op de Siuisweg was aangetroffen. DIEFSTAL Ten nadeele van den landbouwer V. R alhier zijn van zijn land gelegen in de Zuid duinen een hoeveelheid aardappelen ge stolen. KOUDEKERK INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN Ingekomen van Pijnacker: Anna A. M. Olieman; van Den Haag: Maria A. W. Lieverse; van Ter Aar: Arina van Klaveren geb. van Waversveld en gezin; van Oegst geest: Adrianus J. van Kampen; van Alke made: Pieter van Bostelen; van Nieuw- v§en: Cornelis P. Habermehl; van Haar lemmermeer: Gijsbertus A. Vos; van Ha- zerswoude: Johanna I-lijeman. Vertrokken naar Hazerswoude: Hu- eoline M. Heemskerk; naar Honselersdijk: Anna W. Verduijn; naar Hazerswoude: Gerardus Vesseur en gezin; naar Woerden: Jan Vermeer en gezin; naar Soest: Jacobus Verbree; naar Hazerswoude: Engelbertus .T. van der Loo; naar Woubrugge: Geertrui- da A. van Vliet; naar Wassenaar: Pieter van Veen; naar Voorburg: Jannetje Baars; naar Alphen a. d. Rijn: Diederik Vonk, id.: Geertje de Wit; id.: .Tanneke W. van Om meren: naar Amsterdam: Dirkje A. Ver doold; naar Leiden: Christina Lamriertsraa. DE WERKLOOSHEID Het aantal ingeschrevenen bij het Agent- ANNO 1799 's-Hertogenbosch Alle Bankzaken OEGSTGEEST GESLAAGD Onze plaatsgenoot den heer S. v. Wezel slaagde te den Haag voor de acte hoog- duitsche taal L.O SCHIETWEDSTRIJDEN Bij de te Katwijk gehouden schietwed strijden van den Kring Rijnland heeft de Oegs geester Burgerwacht den len korps- prijs behaald met 242 punten. Hiervoor zijn uitgekomen de A Schutters de heeren C. Kok, A. Breedijk, A. Nek Jr., A. van Breda en A. Timmermans. Van de personeele- baan is de uitslag: A schutters: le pr. C. Kok 51 pnt. in 23 sec., 2c pr A. Timmermans 50 pnt. in 25 sec., 3e pr. A. van Breda 50 punten in 26 sec. B schutters: 3e pr. C. van Klaveren 54 pnt in 27 sec., 4e pr. W. Versteeg 53 put. in 39 sec. ROELOFARENDSVEEN Gevolg gevende aan den drang van een aantal leden van de R. K. Tuinderspatroons vereeniging St. Benedictus werd Dinsdag avond in de Pancratiuszaal alhier een groo te vergadering gehouden. Behalve het vol tallige bestuur was de heer Kok namens het Hoofdbestuur tegenwoordig. De Verga dering werd geleid door den voorzitter, den heer J. de Jong, die in het kort de nood toestand van de Veen uiteenzette. Wat moet de toekomst brengen zoo vraagt spr., zich af, indien de Regeering geen steun verleent op de misoogst der aardbeien, want aan het einde van deze maand zitten zeer vele tuinders gezinnen zonder inkomsten. Spr. deelt de vergadering het resultaat der ge houden bespreking met den Minister van Economische Zaken mede. De Mi nister was van den nood der tuinders op de hoogte en zegde op de conferen tie toe te trachten voor de Veen een regeling te treffen. Het resultaat is tot op heden niet bekend. Wellicht dat de Heer de Kok op deze vergadering meer zekerheid over de gevoerde actie kan verschaffen. J 'l 3 V«| CP ZOEK NMR1 DE GROOTSTE SPIEGELRUIT IN NEDERLANDl 25 vierkanle meters oppervlakte 2 cM. dikl Inderdaad, voor een winkelruit geen kleinig heid! Waar is die ruit? Hebt U al een spoor gevonden? Dit De noodtoestand onder de tuinders is momenteel zoo hoog gestegen, dat ge brek aan de allernoodzakelijkste le vensbehoeften binnen enkele weken voor de deur staat. De heer De Kok. lid van het hoofdbe stuur deelt ter geruststelling van de leden mede, dat het comité van actie met klem van argumenten op steun bij den Minister heeft aangedrongen. De toestand is van alle kanten belicht zoodat de Regeering met den nood der tuindeis voldoende op de hoogte is te achten. Van het Departement mocht hij vernemen, dat er een brief onder weg is als antwoord op het ter conferentie besprokene, doch spreker weet niet wat 't antwoord behelst. Hij heeft goede hoop, dat het antwoord voor de tuinders gunstig zal zijn. Mocht het schrijven onverhoopt ongun stig luiden, dan heeft deze vergadering dit nuttig effect dat onmiddellijk wederom nieuwe pogingen in het werk gesteld kun nen worden om naar andere middelen uit te zien. Na bespreking wordt met algemecno stemmen besloten nog heden een telegram voor de regeering op te stellen, gevolgd door een uitvoerig schrijven, hetwelk via het Hoofdbestuur aan den Minister zal wor den gezonden. Verder zal nog getracht worden in over leg met het gemeentebestuur gedaan te krij gen dat de meest gedupeerde tuinders in eigen bedrijf bij wijze van werkverschaffing tewerk worden gesteld. Aan het einde van de vergadering worden nog besproken de steunuitkeeringen vanwege het Burgerlijk Armbestuur. Uit de besprekingen bleek overduidelijk dat de onderstand mede door de verhooging van de prijzen voor de eer ste levensbehoeften veel te laag is, zoodat op het bestuur een ernstig beroep wordt ge daan bij het gemeentebestuur er op aan te dringen de steunnormen te verhoogen. VOORSCHOTEN VACANTIE-KINDERSCHOOL Op initiatief van den heer P. J. H. Pieron heeft zich het vorig jaar een comité ge vormd, om de schoolkinderen in hun vacan tie een paar prettige uitgaansdagen te ver schaffen. Dit comité bestond uit de heer Pieron. vonrz. en de heeren S. S. Leppink, en G. C. Verrips, hoofden der Chr. scholen. Daar in 't vorige jaar de opzet goed is ge slaagd. is dit comité van voorloopig per manent geworden. Een aantal leerlingen uit de hoogste klassen is met busies rond gegaan in de gemeente en heeft od deze manier een bedrae van f 140 verzameld. Heeft men 't vorige jaar de kinderen vijf dagen per boot naar Katwijk vervoerd, dit RADIO DISTRIBUTIE ParUs R; 11.05 London R; 12.20 Keuion; 13.L Brussel VI; 14.20 Parjia R; 14.35 Keulen; 15.20 Parijs R; 15.35 London Reg; 17.20 ParUs R; 18.20 Brussel VI; 18.35 Brussel Fr; 19.20 Keulen 20.05 ParUsR 20.20 Diversen; 20.50 Parijs R; 22.50 Brussel VI; 23 Weenen of div. Programma 4: 8 Brussel VI; 9.20 Diversen; 10.35 Droltwlch; 18.20 Diversen; 18.40 Droltwlch 21.40 Diversen; 22 Droitwich; 23 Londen Reg. DONDERDAG 5 AUGUSTUS Program-ma 3: 8 Keulen: 10.05 Diversen; 11.20 Parus R: 12.35 Brussel VI; 14.20 eKulen; 15.2U Londen Reg; 16.20 Diversen; 16.35 Londen Keg- 17.20 Brussel VI; 18.05 Brussel Fr; 18.20 Londen Heg; 18.45 Diversen; 19.10 Keulen; 19.50 Lon den Reg 20.20 Brussel Fr; 21.20 Diversen; 21.35 Brussel Fr; 22.20 Boedapest of div.; 22.50 Wee nen of div Programma 4: 8Brussel VI; 9.20 Lille; 9.50 Diversen: 10 35 Londen Reg; 15.20 Dorltwirh; 18.20 Diversen; 18.45 Londen -Reg: 19.15 Drolt wlch; 20.20 London Reg; 21.05 Diversen; 21.20 Droltwlch; 22.50 London Reg. Agenda De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 2 tot en met Zondag 8 Augustus a.s. waargenomen door de apotheken: M. Boe-kwijt, Vischmarkt 4, telef. 552 en J. Doedens, Wilhelminapark 8. telef 2?4 5 Obligaties Christelijke School Rijswijk Tot 15 Augustus gelegenheid tot Conversie in 4 ingaande 1 October 1937. Afstempeling kan dagelijks geschieden b. d. N.V. HET AMSTERDAMSCHE EFFECTENKANTOOR. Vraagt de desbetreffende circulaire. schap der Arbeidsbemiddeling bedraagt" jaar heeft men een overeenkomst gesloten thans nog 52. Hiervan worden er 30 ge- met Gebr. Deurlo. die met hun autobussen steund ingevolge de steunregeling. |de kinderen vijl dagen zullen brengen halen van de Wassenaarécheslag voor 15 cent per kind per dag. Een woord van lof komt deze heeren toe. voor hun medewer king, om de kinderen goedkoop een aar dig vacanvie-uitstapje te 'bezorgen. Het aantal kinderen. Dim. 230, wordt des morgens tusschen half negen en half tien, in vier groepen naar het strand in Wasse naar gebracht. Het geheele aantal is in 16 groepen verdeeld en elke groep heeft één of twee geleidsters, bestaande uit jonge dames, die zich hiervoor belangeloos be schikbaar stellen. Odk gaan er eiken dag 5 of 6 onderwijzers en onderwijzeressen mede. De heer Schut, onderwijzer aan de school van den heer Leppink, is algemeen leider Zoodra de geheele groep op het stand aanwezig is, gaat men eerst een uurtje „pootie baden". Om elf uur wat drinken, dan nogmaals het water in en om twaalf uur eten. Is het „twaalf uurtje" genuttigd, dan gaat een der onderwijzers met een groote zak met pinda's rond en ieder krijgt een schep. Na de middag, met het afzak ken van het getij, mag geen der kinderen meer in het water, omdat het dan gevaar lijk is. Maar meester Molet weet daar wel raad voor, hij laat de kinderen een paar vroolijke versjes zingen en ze hebben schik. Dan gaan de jongens spelletjes doen, waar bij de onderwijzers natuurlijk meedoen en met de jongens in het zand liggen te rol len. De leidsters zorgen dat de meisjes af leiding krijgen met meisjesspelen. Om 4 uur gaat de eerste groep weer vertrekken, en eer het 5 uur is, zijn allen weer op weg naar huis. De kosten zajn 75 cent per kind voor de vijf dagen, en voor degenen die dit niet kunnen betalen, wordt het reservekapitaal tje aangesproken, waaruit ook de andere onkosten worden betaald. Hulde aan het onderwijzend personeel, dat een deel van zijn vacantie voor dit mooie doel opoffert. AANBESTEDING L.D.M. De door de N.V. Leidsche Duinwater Maatschappij gehouden onderhandsche aan besteding voor den 'bouw van een beambte woning aan het Wassenaarsohe Slag, ge meente Wassenaar, had de volgende uit slag: Plan 1: 1. P. H. Meyers, Oegstgeest f5275. 2. Fa. K. Haasnoot en Zn., Katwijk aan den Rijn f 5934; 3. Fa. van der Bent. Wassenaar f 5966 4 Fa. Gebrs. Slingerland, Katwijk aan den Rijn f 5988; 5. Fa. Gebrs. de Wit, Wassenaar f 6100; 6. Leo Zitman, Leiden f 7474. Plan 2: 1. Fa. K. Haasnoot en Zn.. Kat wijk aan den Rijn f 3920; 2. P. H. Mevers, Oegstgeest f 4000; 3. Fa. Jac. van Riet, Leiden f 4536; 4. H. G. Hendriks, Wasse naar f 4947. Het werk is gegund aan de laagste in- schrijfster van Plan 2. de Fa. K. Haasnoot en Zn., te Katwijk aan den Rijn. SCHIETOEFENINGEN BURGERWACHT Door den Kring „Duinland" is op de schietbanen te Katwijk een Kringselectie- oefening gehouden, waaraan door 3 Burger wachten van de 6 waaruit de Kring bestaat werd deelgenomen Het aantal deelnemende 5-tallen was 9 n.l. uit Wassenaar. Oegstgeest en Voorscho ten. De uitslag was: Veteranen klasse, be staande uit schutters van Wassenaar en Voorschoten 253 punten. A. klasse, Oegst geest 242 p.; Voorschoten 220 p.; B. klasse; Wassenaar 250 p.; Voorschoen 239 p.; Was senaar 228 p.; Oegstgeest 212 p.: C. klasse: Voorschoten 214 p.; Wassenaar niet afge schoten. Personeele prijzen werden behaald: Vete ranen klasse: R. C. de Borst, W. 55 p.; J. C Grundeken, W. 53 p.; J. Noort, V. 51 p. A klasse: C. Kok, O. 51 p.; A. Timmer mans, O. 50 p.; A. J. Turion, V. 50 p.; A. van Breda, O. 50 p. B klasse: J. Th. Knijneraburg, W. 56 p.; G. L. J. Holle, W. 55 p.: C van Klaveren. O. 54 p.; W. Meyer, V. 53 p.; N. de Boer, V. 53 p.; A. van der Schans, W. W. Teyl, O. 50 p. C klasse: D. P. Yperlaan, V. 53 p.; H. V. A. Stuivenwold, W. 51 p.; T. van Mulligen, V. 50 p.; J. van der Does, W. 48 p. Be prijzen werden door den Voorzitter der Wedstrijdcommissie den Commandant der B.W. te Wassenaar met een toepasselijk woord aan de winnaars uitgereikt, waarbij hij de wensch uitsprak, d'— volgend jaar wederom alle Burgenvachten uit den Kring aan dezen wedstrijd zullen deelnemen. GESLAAGD Op het examen voor de Hoofdacte in den Haag, is geslaafd, mej. L. C. de Viet, onder wijzeres aan de Geref. school, hoofd, de heer G C. Verrips, alhier. CONCERT „BENVENUTO" Gisteravond werd door het Harrnonincre- zelschap „Benvonufo", Dir. J. G. Wakka, een concert gegeven in het Burgemeester Ver- ncdepark. He' weer was zeer gunstig en ho' program, dat mooie nummers bevatte, werd zeer goed uitgevoerd. Ditmaal was de belangstelling iets beter dan bij voorgaande uitvoeringen, 't Is te ho pen flat deze belangstelling zoo blijft of heter wordt, want het is voor de vereeniging niet prettig als er zoo weinig belangstelling ge toond wordt SCHEEPVAART GEMENGDE BERICHTEN TEWATERLATING m.s. ALGENÏB Dezer dagen Is bjj de Deutsche Werft, Be- trleb Flnkenwarder, met goed gevolg te water gelaten het m.s. Algenib, in aanbouw voor Van Nievelt, Goudriaan en Co. te Rotterdam. De af metingen zl)n: lengte 425', breedte 58' 6", diepte 24'. Evenals de zusterschepen wordt de Algenib uitgerust met een 2-tact Dieselmotor van 3300 pk., waarmede het schip In geladen een snelheid van 12 knoopen bereiken kan. MALAYA, Londen, 3 Aug. Het Deensche m.s. Malaya, op weg van 'Rotterdam naar Kopenha gen, heeft bij Blankonese aan den grond geze ten. De slbt Falrplay X heeft assistentie ver leend, zoodat het weer vlot gekomen is. De reis naar de bestemming werd voortgezet ONBEKEND SCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT San Sebastian. 4 Aug. De rechtscbe torpedo- Jager „Dato" heeft voor de kust van Santander een schip van onbekende nationaliteit tot zin ken gebrach. dat trachtte de blokkade, welke de reohschen langa de kust hebben Ingesteld, te ver'breken. HANDEL ROTTERDAM 4 AUGUSTUS Vroegkoersen van heden: MAJS: September 106=4; November 105%; Jan. MARKTEN slachto runderen aangevoerd afkomstig uit minder dan vorige Vette kalvi eek. handel in het begin viug. later flauw" minder, handel Nuchtere kalven vlug. prijzen vast Varkens: aanvoer kort bande] aeer lui. Drü- zen als Maandag. WILNIS, 3 Aug. Eieren. Aanvoer 52.223 st Prijzen: kipeieren f3.304.20; eendeleren f2.30 3.1o Per T00 stuks ZWIJNDRECHT. 4 Aug. (Veiling) Prijzen: aardappelen blauwpitten f 44.70; idem elgenh f 2.90—3.30; andövie f 0.601.10: appelen f9 14; adnlfvle f 1115; 2e srt fl8; bloemk f3.50 5.50: 2e srt f 1.502.80: druiven f 1622; erw ten f811; gele sav-kool f2.403; groen f2.40 —2.80; le srt witte komk f 1.702: 2e srt f 1.50 1.60: groene komk f2.302.90; 2e srt f 1.50 1.90; kropsla f 0.801.90; kroten f 0.701; le st meloenen f 11—15: 2e srt f3; postelein f350 4.80: rabarber f 1.402.60: roode kool fl2.20; seldery f 1626: staaksulkerb f 10.2012.50; id snljb f 6.50—8.80; stamsuikerb f56.70; stek-, snb'b f4—5.50; Duitsche boonen f6.108.70; pronkb f2.40—3; tomaten A f 2.80—3.70; b f2.60 —3; C f2.102.50: uien A f 1.702.60: B 13- 3.10; C f2.10—2.70; wortelen f 4.60—6.8q VISSCHERIJ HET GESTRANDE VISSCHERSVAARTTJIG Londen. 3 Augustus. Het eerder gem visschersvaartuig Martine blijkt niet van N> landsche. doch van Deensche nationaliteit te zijn. Het behoort thuis te Frederlkshavn KRAL1NGSCHEVEER, 4 Aug. Aangevoerd: b St. Jacobszalmen f 0.701.10; 7 kleine zomerzal men f 11.45: 1 groote zomerzalm f 1.35 p pond ROTTERDAM, 4 Aug. Heden kwamen nier aan de vischmarkt 1 motorkotter en werden van IJmulden. Harderwijk. Pernis en elders 290 manden en kisten versche vlsch en 41 kistjes levende paling A 10 pond, 6 kistjes levende bot en 6 kistjes gerookte paling en 1 versche zalm. Prijzen: Groote tong 6075, middel tong 60—75, groote tarbot 22—36, middel tarbot 17—24, middel schol 13—21. kleine schol 8—12. puf 5—7. kabeljauw 8—12, middel schelvisch 7—10. kleine schelvisch 35. gr. gullen 6—10. kleine gullen 3—5, heek ƒ4— 6, versche haring 48, alles pe kist; dunne paling 0.15'0.22. dikke versche paling 0.45 0.70, zalm 1.05 per pond; gerookte paling 3—3.50 per .kistje. ï.TMU'DEN, 4 Aug. Heden kwamen aan den afslag 9 stoomtrawlers, 1 Deensche kotter «n De stoomtrawlers besomden: YM 31 6750. YM 102 1854). YM 18 1780. YM 131 1180. YM 133 1660, YM 26 3920, YM 37 3790. YM 10 1940. YM 60 1750, De kotte:- E 61 besomde 210. De motorlogger KW 51 besomde 1040. De haringtrawler YM 37 Gloria kwam van morgen met 1600 manden versche haring air d« markt, welke ƒ3.75—2,75 per kist opbracht. Het aantal stoomtrawlers ln de vaart Is thans reeds tot 60 gestegen. De prijzen waren heden: Tarbot ƒ10.80. tong 1.80—1.20. heilbot 1.30—1.20. per kg.: koolvisch 0.43—0.10. vleet ƒ0.90. per stuk: rog 12.5011.50. per 20 stuks: kabeljauw 6B —33. groote heek 62—48. "iddel heek 60— 43. per 125 kg.: klelnmlddel heek 17.50—12 51, kleine heek 12—8.20, griet 39—14. midden schol 30, zetschol 27—19, kleine schol 2) 4.60. bot 13. schar 8—3.30, tongschar 35 13. poontjes 9 507. gr schelvisch ƒ30. gr. mldd. schelv. 21.50—16.50. kl. mldd. s-hMv. 20—8.50. kleine schelvisch 7.50—1.60. gullen 11.50—2.80, wijting 2.80—1.60, makreel 14 -8.50, i 50 kg. sche haring 4.55—2.85» per kl3t WATERSTANDEN RIVIEREN Hrelsncb Kehl Man helm Bi neen Canh Cohlent Trier Keulen Onseidorl Ruhrort Wesel Emmerik Heden Vorle Keulen 3755 3757 Lohlth 10.45 10.53 Nijmegen 8.'8 8.14 St Andriep 2.85 Arnhem 8.23 &29 Vreeswijk W 0.51 0.54 WuHtervnorl 8.82 8.89 Deventer 2.58 2.1 Kamnen 0.01 0.0' Maastricht 40.71 40.58 BelTeld 10.86 10.86 Venlo Grave el als 4.51 4.59 Llth 0.90 0.65 HOOGWATER NED. ^EEHAVENb 5 AUGUSTUS Del fzijl 10.13 22.49 HellevoetsL 1.36 14.( Terschelling 7.28 19.58 Willemstad 2.25 i4A4 Harlingen 8.25 20.55 Brouwerah. 0.48 13.2< Den Helde» 6.10 18.55 Zierikzee 1.25 13.49 l.) malden 1.39 14.12 Wemeldlne» 1-44 14.12 H. v. Holl. 0.46 13.21 VllRBingen 12.13 -. Schevenlngen0.56 1.43 Terneazen 0.27 12 48 Rotterdam 3.00 16.16 Hansweert 1.17 HINNENLANDSCHE WATERSTANDEN 4 AUGUSTUS PannerdenIJsselkop 3.05 IJsselkopArnhem 2.85 Arnhem—WJjk b Duurstede 2.35. Wijk bü Duurstede—Vreeswijk 2.40 Waterhoogte b(j Arnhem 8.23 6 IJsselkopDoosburg 2.45 DoesburgZutphen 2.50 lutphei Dev. nter 2 80 2.60. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 3 AUG. D .BankP 1.79S' l.^i^ 100-1 kP43J>» 45.50 lOOSoh.B 34.35.— 100B.fr. B. 6.10 6.17'. lOOFin.M. 3.96 4.0i F.ng.Rn 9.02 9.05 Pr.Bpap 6.80 6.90 Pr.lOOKr 650 6.35 Mm'r.UKi Ita.ië 100 9.52J* 9.62)* Niet officlee Weenen 34.- 34 /an Yen 52M 53.- Warz.Z. .34.— 34.4 rt.-A.pes 54.4 55.1» rtatCahl- 1.004 1.004 Batzicht Roek.100 Zv R„H.~ 41.65 41.80 Can.cheq 151 1514 LAATSTE NIEUWS VORSTELIJK BEZOEK AAN DE JAMBOREE Geschenken voor Koningin en Prinselijk Paar Vogelenzang, Woensdagmiddag Vandaag is het record aantal bezoekers naar Vogelenzang getogen. Toen om 12 uur de poorten opengingen is dadelijk een ge- weldige invasie begonnen. We schatten het aantal bezoekers op minstens 30.000. De tribunes zijn eivol en een warm zonnetje zet alles in een heerlijke gloed. De meer dan gewone drukte is natuur, lijk voor een deel te verklaren door 't feit, dat H.M. de Koningin, vergezeld van Z.K.H, Prins Bernhard, een bezoek aan Vogelen, zang heeft gebracht. Met geweldige geest drift zijn de hooge bezoekers, toen ze om half drie arriveerden_ langdurig toegejuicht door het duizendkoppige publiek en met groote belangstelling hebben zij het kleu< rige vlaggen-defilé gadegeslagen. Met veel ceremonieel zijn geschenken aangeboden door de vertegenwoordigers van Ned.-Indië, Letland, Ierland, Engeland en Zwitserland, en de welpen hebben aardige demonstraties gegeven, zoodat we al met al weer een zeer bijzondere dag beleven. Défilé voor Prinses Juliana Van bnitenlandsche padvinders Op 11 Augustus as. zullen de buiten, landsche deelnemers aan de wereldjambo ree, voor zoover zij dan nog in ons land aanwezig zijn, een excursie ondernemen en om kwart voor een re So est dijk voor Prin ses Juliana defileeren. Vermoedelijk zal Prins Bernhard mede aanwezig zijn. Bovenverdieping uitgebrand ENSCHEDE, i Augustus. Vannaoht te om streeks een uur werd brand ontdekt in het perceel Brinkstraav 169 te Enschedé. In dit perceel is gevestigd de banketbakkerswin kel van den heer G. Voogd. Het vuur is, door nog onbekende oorzaak, op den zolder ontstaan. Het greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners zich in nachtgewaad in veiligheid moesren stellen. Vrijwel onmid dellijk na het ontdekken van den brand stonden de slaapkamers reeds in lichter laaie. Aanvankelijk bestond ernstig gevaar dat het vuur zich aan het aangrenzende pen ceel zou mededeelen. Dit" is evenwel, dank zij een flinken brandmuur en het krachtig ingrijpen van de brandweer, niet gebeurd. In het perceel van den heer Voogd brand den vijf slaapkamers ge-heel uit De soliade wordt door verzekering gedekt, Brand in fabrieksgebouw HENGELO, 4 Aug. In den afgeloopen nacht brak, waarschijnlijk tengevolge van broeiing van katoen, brand uit in de ver verij en bleekerij van de Ned. Katoenspin nerij, welke buiten het eigenlijke hoofdge bouw is gelegen. Zoowel de HengeloschO' als de fabrieksbrandweer werden gealar meerd. De brandweerlieden moesten ecu zwaren strijd voeren tegen de hoog op> laaiende vlammen, doch het gelukte lua toch de aangrenzende lokalen, waar massaiJ katoen waren opgeslagen, voor het vuur U vrijwaren. Om 2 uur kwam de brandweer in actie en eerst om 7 uur kon men inruk, ken. De ververij en bleekerij is geheel uit gebrand. LIJK AANGESPOELD Men meldt ons uit Hendrik I-do Ambacht; Hedenmorgen zag men ter hoogte van dé Veerweg alhier een lijk in de rivier drijven, dat het stoffelijk overschot bleek te zijn van den 18-arigen schippersknecht J. L. W. J. v. G er wen, geboren te Tilburg, die vorige week onder Alblasserdam over boord was gevallen van het pas6eerende schip Angelus van Terneuzen. Het lijk is geborgen in het lijkenhuis op de algemaene begraafplaats alhier. BEWONER WEGGELOKT DOOR INBREKERS Gisteravond kreeg een bewoner van eert perceel aan het Sarphatipark te Amster dam de teleffonische boodschap, dat eert familielid van hem een ongeluk had gekre gen en of hij daarom even naar het Binnen gasthuis wilde komen. Aan het Binnengasthuis bleek men echte?, geheel onkundig van een dergelijke bood schap en het familielid werd er ook niet verpleegd. Toen de man thuis kwam, werd hij ge waar, wat de telefonische (boodschap had beteekend. Hij vond de dour van edjn huis namelijk opengebroken en uit alles bleek, dat inbre kers op bezoek waren geweest. Een kort on derzoek wees uit, dat honderd gulden aan geld gestolen was. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN Men meldt ons uit H.-I.-Ambacht: Ongeveer 14 dagen geleden overkwam den 19-jarigen J. v. Henvaarden op Frank Rijs- dijks slooperij een ongeval. Toen hij een stuk schroot met zijn voet in de pers wilde trappen, raakte hij met zijn voet bekneld. Hij is naar het Diaronessenhuis te Dor drecht vervoerd, waar een groote teen is afgezet. Er hebben zich echter zulke ern stige complicaties voorgedaan, dat de dood is ingetreden. Hedennacht is van Herwaar den overleden aan de gevolgen van het on geval. dat dus een zeer tragische afloop heeft gehad. MUNTMETERLICHTERS AANGEHOUDEN Een politie-agent heeft te Amsterdam gisteravond twee muntmeterllchters, nadat zij kort te voren in een woning aan de Korle- naerstraat hadden ingebroken, weten te ar resteeren. Een opzichter van de gemeente-electrio:- teitswerken betrapte de beide mannen in de woning, waarna de dieven het op een loopen zetten. De opzichter volgde de vluchtenden en wees hen aan een agent, die hen aanhield en naar het politiebureau overbracht. Een onderzoek in de woning wees uit, dat de muntmeter gelicht was, terwijl waarschijn lijk ook nog eenige andere voorwerpen ge stolen waren. Beide inbrekers zijn voorloopig op het bu reau Admiraal de Ruyterweg in bewaring gesteld. KATWIJK ORGELCONCERT IN DE OUDE KERK Op verzoek van kerkvoogden zal de heer Feike Asma a.s. Vrijdag in de Oude Her vormde Kerk te Katwijk aan Zee een orgel concert geven. Programma: klassieke —"r'-en, ikoralen en geestelijke liederen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 6