5 lecfijut. Mgemeen Bureer-ZiekerJowlü .WOENSDAG 4 AUGUSTUS 1937 EERSTE BI AD PAG Buitenland DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Franco benoemt zaakgelastigde bij Vaticaan De met-inmenging Naar Salamanca mededeelt heeft Fran co besloten een officieelen diplomatieken Vertegenwoordiger bij het Vaticaan aan ie etellcn, met den titel van zaakgelastigde. De nota voege hieraan toe: ..Het is met proote voldoening, dat wij kennis geven \an het feit, dat de traditioneele goede be trekkingen, welke eusschen het werkelijke nationale Spanje en den heiligen vader be stonden, bij deze gelegenheid in een wettig stadium zijn gekomen, hetwelk het zal mo gelijk maken in de naaste toekomst deze betrekkingen nog intiemer en nauwer te maken". Idadrid gebombardeerd De artillerie der belegeraars heeft op nieuw de Spaansche hoofdstad onder vuur genomen. De granaten vielen met een snel heid van 15 a 20 per minuut', gedurende ruim een uur. Vijf cnenschen zouden om het leven zijn gekomen en twintig gewond. De met-inmenging Lord Plymouth", voorzitter van het niet-inmengingscomivé, is in contact ge weest met de voornaamste vertegenwoordi gers van genoemd comité. Er is echter nog geen datum vastgesteld voor de eerstvolgen .de bijeenkomst van het comité. Intusschen is de Duitsche ambassadeur voor een vrij langdurige vacantie uit Lon den vertrokken. Hij zal eenigen tijd in Schotland doorbrengen en later naar Duitsch jand vertrekken. Een brief van Leopold aan Mussolini? In zekere Belgische kringen wordt be weerd, dat koning Leopold een brief zou (hebben geschreven aan Mussolini, waar in hij zijn voorstel herhaalt, dat hij reeds gedaan heeft aan minister-president Van Z e e 1 a n d betreffende de oprichting van een internationaal organisme voor het be- etudeeren van de economische wereld problemen. Te Brussel echter wordt in bevoegde krin gen verklaard, dat men niets van een derge lijk sohrijven van den koning afweet. Zionisten te Zurich bijeen .Weizmann over Palestina Te Zurich is gisteravond het Zionistisch rongres door den voorzitter, dr. Chaim yv e i z m a n n, geopend met een rede, waar in hij, hoewel hij het absoluut oneens was met de conclusies van het rapport der Brit- sche koninklijke commissie inzake Pales tina. zioh verzette tegen een algeheele ver werping van de voorstellen, daar deze toch (enkele constructieve ideeën bevatten. Dr. Weizmann bestreed heftig de conclu sie van de commissie, dat het mandaat on uitvoerbaar is gebleken wegens de onver zoenlijke tegenstelling tusschen de Joden en de Arabieren. Hij stelde hiervoor de half slachtige houding van het Britsche bestuur aansprakelijk. Weizmann besprak slechts ivluchtig het verdeelingsplan zelf, daar hij hierop terug komt Spreker wees erop, dat 'de Joden ondanks de terreur in Palestina grootsche dingen tot stand hebben gebracht, p.a. den aanleg van de haven van Tel Aviv. Spreker viel nog heftig het voorstel tot beperking van de immigratie aan en besloot zijn rede. zeggende, dat het rapport de mo gelijkheid niet uitsloot, dat Theodor Herzls ideaal, een souverein Joodsch tehuis, ver wezenlijkt wordt, weshalve het rapport niet ibij voorbaat verworpen diende te worden. Een gangster te Karlsbad RTijdig door politie geknipt De „Paris Soir" publiceert een bericht van Zijn correspondent te Karlsbad, blijkens het welk in genoemde badplaats door de Tsjecho-Slowaaksche politie een der meest beruchte gangsters van Amerika is gearres teerd. De misdadiger, Z i p k o gehe-eten, logeer de daar in een hotel, onder den naam Mansfeld. Hij wordt gezocht door de politie van New-York, Chicago, Londen, Berlijn. ÏWeenen en Buenos Aires. De man bleek bij zijn arrestatie in het be zit te zijn van bijna 1.200.000 francs in ver- pchillende muntsoorten. De Tsjecho-Slowffekscihe politie heeft, ge volg gevend aan een desbetreffend verzoek ruit Weenen, den arx-estant aan Oostenrijk uitgeleverd, waar hij wegens moord zal te recht staan, alvorens opnieuw aan de an dere gerechtshoven, die hem opeisohen, te worden uitgeleverd. nv v.h. J. GILTAY &ZN BOEKBINDERIJ DORDRECHT TELEF. 4991 De Russen „zuiveren" voort Bela Kun thans aan de beurt? Naar aanleiding van in het buiten land verspreide geruchten, volgens wel ke maarschalk Worosjilof ontslag zou hebben genomen uit de „zuiverings commissie" der sovjets, wordt er op ge wezen. dat de maarschalk in werkelijk heid lid is van de commissie, die belast is met partij-controle, en dat er nimmer sprake van is geweest, dat hij die com missie zou verlaten. Voor zoover bekend, bestaat er momen teel geen enkele speciale commissie, welke de „zuivering" van het bestuurs apparaat der sovjet-unie tot taak heeft. De opsporing en arrestatie vam de volks vijanden ressorteeren onder het volkscom missariaat van binnenlandsche zakon, waar van Nicoles Iejof de leider is. Naar men vertelt, zou generaal Petrov- ski, afgevaardigde van het volkscommissa riaat van buitenlandsche zaken der Oekrai ne, en zoon van Gregor Iwanowitsj Petrov- ski, den voorzitter van het centraal uitvoe- lend comité der Oekraïne, gefusilleerd zijn Gregor Petrovski zou onder scherpe bewa king gesteld zijn. Voors doen geruchten de ronde over de arresla'ie van admirer! Orlof, den vice- commissaris van defensie der Sovjet-Unie en chef der zeestrijdkrachten van admiraal V i c t o r o f, chef van het Zuidzee-eskader en van nog eenige legerleiders. Ook de oude bolschewiek K a 11 e n k o, commissaris van justitie, zou gevangen ge nomen zijn, evenals M o s k w i n, lid van het uitvoerend comité der komintern, die de po litiek van Dimitrof ten aanzien van Spanje, bestreden zou hebben. Geruchten over arrestatie van Bela Kun, den vroegeren sovjet-dictator van Hongarije, welke in het buitenland in omloop waren, worden thans ook in Moskou verspreid. Van officieele zijde was tot nog toe daarvan geen officieele bevestiging te verkrijgen, doch evenmin werden ze uit drukkelijk gedementeerd. Herleeft de affaire-Hauptmann? Na haar terugkeer te New-York heeft de weduwe van Bruno H a u p t m a n n. die een reis naar Duitschland heeft gemaakt, ver klaard, dat zij beschikte over bewijzen van de onschuld van haar man, en dat zij zich geen rust zou gunnen, voordat het volle licht zou schijnen ove de misdaad, waarvan het zoontje van Lindbergh het slachtoffer is geworden. De rust, welke in Noord-Ierland na hat Koninklijk bezoek was hersteld, is wederom verstoord. Gistermiddag kwamen drie man nen per auto naar Magherabuoy House, de residentie van den minister van Binnen landsche Zaken van Ulster, sir Dawson Bates. Na de wacht van het huis onder bedreiging met een revpiver tot zwijgen te hebben gebracht, doorzochten zij het kab! net van den minister. Zij vertrokken, zon der iets meegenomen te hebben. Verder heeft een onbekende zes revolver schoten gelost in Mountpottingerroad te Belfast. Alleen enkele ruiten werden ver nield. De politie zoekt naar den dader. SPIONNAGE OP DE DODEKANESOS? Volgens van de Dodekanesos te Haifa ont vangen berichten is er een zekere opwin ding tot uiting gekomen onder de bevolking der Italiaansche eilanden in de Aegeische Zee. De Italiaansche autoriteiten zouden in den loop van Juli zijn overgegaan tot tal rijke arrestaties op de eilanden Kalynos. Leros en Patmos. Na strenge verhooren zou- dPn de verdachten, onder w^e zich verschei den notabelen bevinden, opgesloten zijn. ba schuldigd van spionnage. DE JAPANSGH-CHINEESCHE Een geplunderd Russisch consulaat Het bloedbad van Toeng Tsjau Dat het gevaar niet denkbeeldig is, dat uit de Japansch Chineesclie smibbelingen internationale conflicten van bedenkelijken aard voortspruiten, is reeds dezer dagen ge bleken door de Fransch Japansche botsing in Tientsin. In deze stad heeft thans op nieuw een soortgelijk incident plaats gehad. Een aantal wit-Russen schijnt van de ver warring te hebben gebruik eemaakr, om het sovjet Russische consulaat-eeneraal aldaar binnen te dringen, en het interieur volledig te verwoesten. In verband hiermede heeft de sovjev-ge- zant te Tokio bij de Japansche regeering een protest ingediend. De Japansche minis ter van buitenlandsche zaken echter heeft div protest verworpen, op grond van het feit dat het consulaat in kwestie gelegen is in een wijk van Tientsin, welke niet door de Japansche legermacht wordt gecontroleerd. Hev consulaat ligt in district drie van de stad, dat wordt gecontroleerd door Chinee sclie politie, die aan liet muiten is geslagen en gevlucht Klaarblijkelijk is de aanval op het consulaat; daarna door wit-Russen, die gebruik maakten van de verwarring, uitge voerd. Verder wees de vice-minister er op. dat het gebeurde geheel te wijten is aan het con flicv tusschen de roode en witte Russen, waarmede Japan niets te maken heeft. De bewering van de sovjets, dat de Ja pansche militaire autoriteiten met de zaak te maken zouden hebben, noemde de vice- minister ..een beleediging van het Japan sche leger". De Chineesche troepenbewegingen Te Nanking wordt, thans naar een D.N. B.-bericht meldt toegegeven, dat van vrij aanzienlijke Chineesche troepenbewegingen kan worden gesproken. Men voegt daaraa echter toe. dal' de Japansche berichten over de sterkte dezer troeuen niet geheel juist zijn. De genoemde getallen zijn te groot Pa rallel aan de troepenbewegingen vindt de versterking der Chineesche havens aan de Oostkust en aan den benedenloop van de Jangtse-Kiang voortgang. De plaatsvervangende minister van oorlog heeft in een kabinets-bijcenkomst verklaard dat men met de verdediging van Nanking en andere steden in het dal van de Jangtse Kiang op alle gebeurlijkheden voorbereid is. De Japanners schijnen op het oogenblik niet voornemens te zijn. een aanval in Zui delijke richting te doen op de centrale strijd krachten, die zioh verzamelen bij Pau Ting en in het Noorden van Sjangtoeng. Men is van meening. dat zij de provnciën Tsjahar en Soci Joean, die aan Mandsjoerije en Buiten-Mongolië grenzen, willen bezetten, omdat dat gebied van zeer grootc beteekenis zou zijn bij een conflict tusschen Rusland en Japan. Het schijnt invusschen dat men een oorlog als de eenige oplossing voor de regeering te Nanking beschouwt, omdat de aanvaar ding van den nieuwen toestand in Noord- China onvermijdelijk den val der centrale regeeriing en de vernietiging van de ver- eenigingspogingen van Tsjang-Kai-Sjek zou medebrengen. Hef Is echter begrijpelijk, dat de Chineesche leiders geen haast maken met krijgsverrichtingen op groote schaal. De positie der Chineesche troepen ten Noor den van de Gele Rivier zou namleijk uiterst moeilijk ziin. Noord China is met' de rest van het rijk slechts verbonden door twee spoorwegen met enkel spoor. Nanking is gereed. Op een bijeenkomst van de uitvoerende Chineesche raad heeft de vice-minister van oorlog, Tsau Han Sen. medegedeeld, dat alle maarregelen tot verdediging van Nan king en de voornaamste havens langs de Jangtse getroffen zijn. Daar men vreest, dat de Japanners bij hun bombardementen gebruik zullen ma ken van gasbommen, treffen de Chineesche autoriteiten maatregelen, om de vrouwen en kinderen van de gezinnen der regeerings ambtenaren van Nanking naar elders over te brengen. Wat er te Toeng Ts|ang geschiedde...... De correspondent van „Asahi Sjimboen" heeft een onderhoud gehad met een Japan- schen onderdaan, die uit Toeng Tsjau is ge vlucht, Issakoe Ogata genaamd. Hii bevond zich met enkele landgenooten in het bureau van de militaire missie, toen dit werd be stormd door de Chineesche troepen. Met C£qcot£A, xfi cthAjL C £e*Cti VERKADE. ZAANDAM NAAMLOt»ZE VENN<>TSC11AP Opgericht April 1D02 Telefoon 117970 's-Gravenhage, L. Copes v. Cattenborgh 80 Afd. Ziektekostenverzekering Nieuwe wijze van verzekering tegen de kosten van ziekte, ziekenhuisverpleging en operatie. Geheele particnliere behan deling met vrije keuze van artsen, apothekers, specialisten en ziekenhuizen. PROESPECTUS OP AANVRAGE Vertegenwoordigers(sters) gevraagd. zijn vieren slaagden zij er in te ontkomen, toen de Chineezen het gebouw binnendron gen. Zij vonden een schuilplaats in de vel den buiten de stad. Toen de Japansche troepen versterking kregen, trokken zij achter de troepen de stad weer binnen. Zij vonden het water van den vijver bij de Oosterpoort rood van het bloed. De verminkte lijken van een zestigtal vermoorde Japansche en Koreaansche man nen. vrouwen en kinderen waren in het wa ter geworpen, terwijl in een andere vijver het stoffelijk overschot van 29 anderen lag. Verder deelde Ogata mede, dat de elf Ja pansche dienstmeisjes van het Japansche Kinsoei-hotel eveneens waren vermoord en in den vijver achter het hotel waren ge worpen. Vliegtocht van koning George Koning George VI heeft zijn eerste vlucht als koning gemaakt met een toestel, dat speciaal door den tuchtraad voor de Koninklijke familie is aangekocht. Het toestel is uit het groote park van Windsor opgestegen. De koning begaf zich naar Southwold in Suffolk, waar een vacantie-kamp voor in fabrieken werkende jongens en scholieren is ingericht DE DOOD VAN PATRIARCH VARNAVA TJit betrouwbare bron verluidt, .-.at de Zuid-Slavische regeering overweegt, he* stof felijk overschot van patriarch V amava te cremeeren met het oog op het algemeen verspreide geloof, dat de overleden patriarch het slachtoffer is geworden van vergiftiging. De uitgever van het oppositie-blad „Praw da", dat gisteren in beslag is genomen, is tot dertig dagen gevangenisstraf veroordeeld wegens het verspreiden van valsche ge ruchten. CATASTROFES IN HET LUCHTVERKEER De „Intransigent" meldt uit Cairo, dat een verkeersvliegtuig tusschen Bahi en Gazal in den Egyptischen Soedan heeft moe ten dalen en dat de bemanning geïsoleerd is temidden van het hooge gras. Tropische regens vertragen de komst der reddingsbrigade. De marconist van het vliegtuig seint wan hopig om hulp. Een vliegboot van de Pan-American Airways met negen passagiers en drie leden der bemanning aan boord wordt in de Panama-kanaalzone vermist. Twee Amerikaansohe marine-vliegtuigen zijn opgestegen, om oen onderzoek in te stellen. Op het Egyptische vliegveld Wadi Haifa is eon Italiaansch verkeersvliegtuig van de lijn Rome-Addis Abeba bij de start over den kop geslagen en in brand gevlogen. De acht inzittenden, vier passagiers, twee piloten, een radiotelegrafist en een mecanicien, zijn om het leven gekomen. Kort Nieuws Twee toeristen, een Zwitser en een Duitscher, die de beklimming hadden on dernomen van de Noordelijke helling van de Badie in het dal van Breeaelia, zijn van een hoogte van 400 M. neergestort en om het leven gekomen. Hun lijken zijn geborgen De hertog en de hertogin van Kent ver toeven momenteel in Polen,, waar zij de gasten zijn van graaf Potocki. De Poolsche bladen meenen te weten, dat de hertog en de hertogin tot vandaag op het kasteel Lancut zullen blijven. Donderdag zouden ze dan naar Joego Slavië vertrekken, waar zij de gasten zullen zijn van prins regent Paul. Later zullen ze waarschijnlijk nog een bezoek brengen aan Hongarije, waar zij bij graaf Esterhazy hun intrek zullen nomen. Boven 9hanghai heeft een typhoon ge woed. welke in de heele stad zware ver woestingen heeft aangericht De ziekenhui zen zijn overvol. Gisteravond zijn verscheiden petroleum tanks in de omeeving van Izmir ontploft, ten gevolge waarvan een geweldige brand ontstond, die de gebouwen der daar geves tigde maatschappijen heeft verwoest. De oorzaak van de ramp is onbekend. Er zijn 35 slachtoffers te betreuren, o.w. 20 dooden of vermisten. GEMENGD NIEUWS Hachelijk avontuur in Staphorst Twee dames onheusch bejegend Twee te Nijmegen wonende dames, zoo meldt het „Hbl.", kwamen ons een verhaal vertellen, dat een schril licht werpt op .ie „zeden en gebruiken" va de Staphorsters en waard is gepubliceerd te worden, opda: andere argelooze bezoekers van het dorpje ter zake ingelicht zijn en nog eens kunnen overwegen of het aanbeveling dient dit dorpje met een bezoek te vereeren. De da mes waren Zondag te Staphorst en tegen den tiid dat de kerk uitging, posteerden zij zich in de omgeving.' gewapend met een foto-toestel. teneinde een foto te maken van de kerkgangers in hun typische kleeder dracht De op geen gevaar bedachte dames zagen zich plo'seling omringd door een aantal op gewonden jongelieden, die haar aangrepen en zonder vorm van proces in een langs den weg loopende sloot wierpen. Daarna maak ten de „helden" natuurlijk dat zij weg kwa men. Met veel moeite en in de hoogste mate ontdaan wisten de dames zich weer op den bega-nen grond te werken, waarna zij zich naar Meppel begaven, waar zij bij de politie aangifte van het haar overkomen avontuur deden. De Meppelsc.hc politie verwees haar naar den veldwach'er van Staphorst, die de zaak thans in ond«r7o«v beeft. Misschien kunnen de foto's klaarheid verschaffen om trent de identiteit van de daders, maar het onderzoek wordt zeer belemmerd door het feit. dat niemand in S'aphorst inlichtingen kan of wil verstrekken, ofschoon verschei dene menschen van het gebeurde getuigen Door een vallende paal getroffen Doodelijk ongeluk nabij Meppel Op den weg Meppel-de Wijk, even buiten Meppel, is gisteravond een ernstig ongeluk voorgevallen. De 50-jarige gehuwde reiziger Klaas Huis man. wonende te Meppel. passeerde op zijn rijwiel een tegemoetkomende auto, toen op hetzelfde oogenblik een paal van den wagen rolde en H. in de borst trof, zoodat hij tegen den grond sloeg. Personeel van het nabijgelegen Diacones- senhuis spoedde zich met een brancard te hulp en bracht den getroffene, wiens borstbeen o. was gebroken, naar het ziekenhuis, waar nij korten tijd na aankomst is overleden. De gemeentepolitie stelde een onderzoek naar het gebeurde in en uam de auto in be- IN EEN WASCHKUIP VERBRAND In het gezin van L., aan de Gilderibond straat te Roosendaal is een 2Vfe-jarig jongetje in een onbewaakt oogenblik, ter wijl hij in het waschhok speelde, in een wasch'kuip met kokend water gevallen. M<-t brandwonden overdekt is de kleine door Dr Konings naar het ziekenhuis Charitas over gebracht, waar het ventje na eenige urer is overleden. Op de Willem de Zwijgerlaan te Amste dam is een jongen, die in het Westelijk Marktkanaal had gezwommen, bij het op het droge komen in de heete resten van een nauwelijks gedoofd vuurtje geloopen. Met deerlijke brandwonden is hij in het Wilhel- mina-gasthuis opgenomen. In drift met een mes gestoken Een Amsterdamschc caféhouder werd in April j.l. uit de gevangenis, waar hij een straf van een jaar wegens heling had uit gezeten, ontslagen. Zijn thuiskomst was verre van vroolijk. Hij vond de echtelijke woning verlaten. De vrouw had een deel van den inboedel mee genomen en met een nieuwen levensgezel een ander café geopend op de Prinsengracht De caféhouder had al gauw ontdekt hoe de vork in den steel zat. Hij bracht zijn vrouw een bezoek en deze was wel genegen bij haar man terug te komen. Den volgenden avond zou hij haar komen halen Of hij moeilijkheden vermoedde of slechts gezelligheidshalve handelde, vermeldt do geschiedenis niet. doch hij verscheen aan do tijdelijke woning van de vrouw in het ge zelschap van een broer en een vriend. De vrouw bleek weer van gedachte to zijn veranderd. Zij weigerde mee te gaan. Familieleden en kennissen van de vrouw bemoeiden zich met het geval en in minder dan geen tijd waren de beide partijen in een stevige kloppartij gewikkeld. De broer van den caféhouder greep een mes en bracht den vriend van de vrouw een steek in den rug toe. Hij vluchtte en liep een winke.l binnen, waar hij zeer opgewon den vertelde, dat hij iemand had gestoken en dat de politie maar moest worden opge beld. Toen de politie kwam ging hij rustig mee. Het bebloede mes werd in den winkel gevonden. Gister stond de man, een 27 jarige schip- jver, voor de vacantiekarner der rechtbank terecht, verdacht van poging tot zware mis handeling, subs, mishandeling. De mishandelde was weer geheel hersteld. De wonde, die met een aardappelmesje was toegebracht, was niet ernstig geweest. „We wilden heelemaal geen vechtpartij, maar we werden aangevallen, omdat mijn vriendin niet meer naar haar man terug wilde. Voor we het wisten had verd. een mes getrokken en had ik een steek te pak ken.. De lezing van verdachte was anders: „Ik werd woedend omdat ze mijn broer in de gracht wilden gooien. Ik zag een aardappel mesje liggen, greep het en in mijn drift heb ik gestoken". De verklaringen van de getuigen liepen nogal uiteen. Geen van beide partren wilde erkennen met de vechtpartij te zijn begon- De officier van justitie, mr. DeMuincK Keizer, was van meening. dat verd. uit sluitend was meegegaan om te vechten, om dat het voor de hand lag, dat de vrouw niet uit eigen beweging zou meegaan. Verd.. een Brabander, die er prat op gaat goed met een mes te kunnen omgaan, heeft op een gemeene wijze gehandeld. Van ge vaar voor zijn broer was geen sprake, zoodat een beroep op noodweer niet opgaat Wegens mishandeling vorderde de officier een gevangenisstraf van drie maanden. De verdediger, mr. Joh. K. M. Mat h u i- sen. legde er den nadruk op, dat verd. in drift had gehandeld. Geen oogenblik heeft hij de bedoeling gehad iemand ernstig te verwonden. Hij heeft in het wilde weg „een haal" uitgedeeld omdat hij woedpnd was over de gemeene behandeling van zijn broer. PI. drone met klem aan op een voorwaarde lijke straf. De rechtbank zal 10 Augustus vonn/s wijzen. VERDUISTERING Bij de Haarlemsche politie heeft zich een 29-jarige reiziger uit H i 11 e g o m gemeld, die ten nadeele van zijn patrones, een firma uit Lisse, 2500 verduisterd heeft. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADED door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden) 101. Menschen, menschen, wat een plons! 't Is om bang te worden! Maar daar hij goed zwemmen kan, Komt het wel in orde! Met een snoek, geweldig groot, Die hij spietste in de sloot, Komt hij weer naar boven; 't Is niet t° aelooven! 102. O, wat is hy in zijn sast Ryker dan een koning! Met den snoek recht voor zich uit Rent hij naar zyn woning! ..Kyk ncu toch eens even, vrouw, Hier pak aan, een beetje gauw! Ga hem daad'lijk bakken! 'k Sta er naar te snakken!" (Wordt vervolgd). 1 (38 Dus ziet hij niet hoe Hendrik Vliet, die naast den inkwi siteur staat, zich snel bukt, en met een tang, die bij de schouw hangt, het boekje uit het vuur redt. Zóó vlug heeft hij dit gedaan, dat het voorwerp er nauwelijks van geleden heeft. Even komt er een eigenaardig licht in de oogen van den inkwisiteur als hij den schepen aankijkt, maar deze heeft het boek opengeslagen en zegt rustig: ,.Men mag dit Testament den gevangene niet ontnemen, heer Tittelman, zie zelf, het is kerkelijk goedgekeurd." Meteen geeft hij het boekje aan De Grave terug. Tittelman bijt zich op de lip, houdt met moeite zijn op komende drift in toom. Hij voegt Hendrik Vliet slechts op koele toon toe: ..Ge geeft u waarlijk veel moeite voor dezen ketter, mijn heer." „Niet voor dezen ketter, maar voor het recht," antwoordt de schepen fier. Tittelman haalt de schouders op en wendt zich dan tot den burgemeester, die, nog steeds staande bij zijn zetel, dit alles heeft aangezien, zonder er zich in te mengen, j „Heer burgemeester, wat mij betreft, kunt u het verhoor als geëindigd beschouwen. Ik heb mijn conclusie getrokken en zal rapporteeren aan het rechtscollege te Gent. Ik meen dat u den gevangene naar zijn cel kunt laten brengen". Er ontstaat beweging in de zaal. Zij, die hier of daar verspreid liepen of stonden, begeven zich naar hun plaatsen. De inkwisiteur grijpt zijn kostbare mantel van de venster bank, waar hij hem achteloos neergeworpen heeft, en slaat deze om zijn schouders. Langzamerhand wordt het stil. Aller aandacht richt zich op den burgemeester. Als hij eindelijk begint te spreken, wendt hijzich onmiddellijk tot den gevangene. De toon van zijn stem is opvallend welwillend en over redend. Waarschijnlijk wil hij het den inkwisiteur verbeteren en hem de loef afsteken. Hij legt er de nadruk op wat De Grave al niet kan winnen, als hij berouw toont en tot de kerk weerkeert. Hij schetst de droeve toestand van de vrouw en kinderen van den gevangene, die door zijn stijfhoofdig heid in zoo groote moeite zijn geraakt. De Grave moet zich toch goed bedenken en niet wijzer willen zijn dan de mannen, die over hem te oordeelen hebben. Werkelijk, ze hebben het goede met hem voor en niemand minder dan Hubrecht Dhulle bidt hem ernstig en met aandrang zijn dwalingen te laten varen, dan zal hij zeer zeker zachtmoedige rechters vinden. Tittelman buigt zich onder het spreken van den burge meester naar een der schepenen en fluistert dezen wat in het oor. Hij spot wat met de voorgewende gevoeligheid van den karakterlooze. Zelf is hij er van overtuigd dat deze manier van doen in dit geval tijdverspilling is. Als Hubrecht Dhulle uitgesproken is, ziet hij, afwach tend, naar De Grave. Deze getroost zich groote inspanning, als hij met opgericht hoofd en duidelijke stem zijn laatste antwoord geeft: „Bid mij niet, heer burgemeester, maar bid God, dat Hij uw oogen opene. opdat ge u niet stoot aan den hoeksteen, welke Christus is, en uw handen niet bevlekt met onschul dig bloed. Wat mij betreft, ik moet volharden in de over tuiging, die God zelf in mij heeft gewerkt." Een vluchtig rood trekt over 'het gelaat van den burge meester, die zich ergert, dat hij zich verlaagd heeft tot zulke zachte en overredende woorden, nu blijkt dat er niets mee bereikt wordt. Zijn houding wijzigt zich radicaal. Hij schenkt geen aandacht meer aan den beschuldigde, maar wendt zich tot de vroedschap. „Mijne heeren, ge hebt de kettersche gevoelens van dezen man gehoord en gezien hoe hij daarbij volhardt. Ik stel voor om bij het rapport van den heer inkwisiteur het advies te voegen, dat Jan De Grave schuldig bevonden is aan over treding van de plakkaten des Konings en dat het deswege billijk is hem de vuurdood te doen ondergaan. Zoo kan deze zaak voortgang hebben en we kunnen, zoodra we daartoe gemachtigd zijn, in een volgende vergadering het vonnis des doods bekrachtigen en doen uitvoeren. Aldus zal in naam des Konings recht worden gedaan." Niemand zegt iets na deze woorden. Enkelen knikken in stemmend. De griffier zwijgt en schrijft. Hendrik Vliet kijkt den gevangene recht in de oogen. met een gespannen uitdrukking op het gelaat. Even is het alsof hij iets wil zeg gen. maar dan klemt hij de lippen opeen, met nauw hoor bare zucht. Wat zal hij ook kunnen doen? Volgens de plakkaten des Konings is de man immers schuldiq? En is hij. bij alle waardeering voor zijn houding, niet inderdaad een ketter, een gevaar voor de rust van kerk en samenleving? Hendrik Vliet ziet geen uitweg. Zoo wordt het besluit genomen. De schepenen staan op van hun plaatsen. De griffier blijft nog zitten, gebogen over zijn papieren. Tittelman verlaat de zaal. met een buiging voor de heeren rechters. Trotsch en afgemeten begeeft hij zich naar de deur, zonder den gevan gene verder een blik te verwaardigen. De baljuw, Gyselbrecht Rabat, volgt hem, maar deze blijft in de gang staan, slaat de armen over de borst en strijkt zich met de eene hand over de kin. Dan begint hij heen en weer te loopen, terwijl zijn mond zich zenuwachtig vertrekt. Hij is aan onrust, bijna wroeging ten prooi. Het bijwonen van dit verhoor heeft hem zeer aangegrepen. Als hij eenig gerucht verneemt, blijft hij. afwachtend, staan. 't Is Jan De Grave, die uit de zaal komt en tusschen dienaars van den schout wordt weggeleid. Ze hebben hem stevig gebonden, zóó, dat de koorden diep in zijn vleesch dringen. Hij kan zijn armen niet bewegen en ternauwernood gaan op zijn pijnlijke voeten. Elke stap. elke beweging is een kwelling. Even blijft hij staan, zich keerend tot een der rakkers: „Maak toch deze banden wat losser. Ik ben immers niet in staat te ontvluchten. Ik moet me zelfs aan jullie vast klemmen om niet te vallen. Bind me dan toch niet zoo stevig." De aangesprokene ziet bij dit verzoek zijn makker weife lend aan, maar deze aarzelt eveneens om de gevraagde ver lichting toe te staan. Nu treedt de baljuw naar voren, (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2