WECOTEX MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Voa'=Kiï HASCO- 3rp RELIEF levemduurMODERNE WANDBEKLEEDING. VERVANGT BEHANGSELPAPIER 11 Verlangt van uw schilder origineele verpakking N.V. HERMANN A SCHREUDER Co., Schoonhoven FINANCIEELE POSITIE iVAN AMSTERDAM ?icii Begrooting voor 1938 K! ruim f 127 millioen let [Wat Amsterdam aan steun uitgaf B. en W. van Amsterdam hebben bij den - Gemeenteraad ingediend de begrooting voor 3938, die in totaal aanwijst een bedrag van ;'f '1 127.634.838 (vorig jaar 130.165.235). Ten geleide van deze ontwerp-begrooting feeven B. en. W. eenige beschouwingen over 1 den invloed van de crisis op den toestand 5if van Amsterdams financiën, kenmerkend in 0 I de bedragen, sedert 1930 uitgegeven voor 5 steun aan armen en werkloozen, alsmede voor j [werkverschaffing. De druk van de crisis Terwijl in de jaren, onmiddellijk aan de crisis voorafgaande, een bedrag van rond as 5.000.000 per jaar werd uitgegeven, belie pen deze uitgaven in ronde sommen over: 1930 6.300.000; 1931 11.700.000: 1932 I f 21.500.000; '33 25.200.000; '34 24.400.000; ns 1935 28.500.000: 1936 32.800.000: 1937 vol- nt gens begrooting 34.400.000; nadere schatting 32.600.000. ,Jf In totaal is dit dus over de jaren 1930 3937 een bedrag van rond 183 millioen. Het Rijk heeft in deze lasten bijgedragen even- eens in geregeld oploopende sommen. In 1930 was de Rijksbijdrage rond ÏOO.OOO, in het vorig jaar 16.800.000. In totaal beloopt de Rijksbijdrage sedert 1930 61.900.000, zoodat ten laste der gemeente in de laatste acht ja ren bleef 121.100.000. IS Hoewel drastische bezuinigingsmaatrege- j Jen werden doorgevoerd, bleek het niet mo- gelijk de crisislasten ten volle te dekken. Sedert 1931 is een bezuiniging van rond 31 millioen aangebracht. Het aantal ambtenaren ongerekend nog het onderwijzend personeel en werklie- 46 den, dat einde 1931 resp. 10.513 en 12.429 be- 19 droeg, was einde 1936 verminderd tot resp. 9750 en 9498: het totaal hunner salarissen en loonen, over 1931 nog bedragende 1 52.380.000, was in 1936 gedaald tot f 35.208.000 derhalve met 17.172.000. Begrootingspositie 1938 jI Nu is er, zeggen B. en W., sedert de be- 51 handeling der begrooting voor 1937, in den >8 economischen toestand van ons land en 13 in Amsterdam een verdere aanmerkelijke verbetering gekomen. De werkloosheid is afgenomen, vele bedrijven zijn weer op rendeerende basis gekomen en de opbrengst der Rijksmiddelen vertoont een aanzienlijke j /toeneming. j Het zou verklaarbaar zyn, indien men, met j 'deze gunstige feiten voor oogen, de verwach ting koesterde, dat de begrooting van Am sterdam voor 1938 ook een gunstiger beeld vertoonen dan haar onmiddellijke voor gangster Dit is echter niet het geval. De oorzaak hiervan is, dat van de voor 1938 geraamde steunuitgaven tot een bedrag van 26.229.000, ongeveer de helft niet voor de Rijksbijdrage uit het Werkloosheidssuibsi- die in aanmerking komt. In meerdere of mindere mate gold deze verhouding ook in de voorafgaande jaren J3e verminderde werk loosheidsuitgaven nu demonstreeren zich in de groep ondersteunden waarvoor de Regeering haar bijdrage geeft. Daarom is de last, die voor steunuitgaven op de begrooting 1938 drukt, nog rond 2.3-00.000 grooter dan vol gens de begrooting voor het vorig jaar. Is dit dus een ongunstige factor voor de begrooting, B. en W. wijzen er vervolgens op, dat t.o.v. hoogere belastingopbrengsten geen hoog gespannen verwachtingen mogen wor den gekoesterd. De uitkeering uit het Ge meentefonds moest verder ruim 7 ton lager worden geraamd, terwijl voor 1938 moet worden gerekend op verhoogde prijzen voor artikelen, die bedrijven en diensten noodig hebben. Dan is er nog ten slotte een nadeelig saldo over 1936 van rond 3.775.000. Hoe de begrooting sluitend te krijgen? B. en W. hebben overwogen, dat verlaging der steunuitgaven niet mogelijk is, gelet op de stijging van de kosten van levensonderhoud. Verlaging moet wel gezocht worden in een voortdurende verhooging van de efficiency. B. en W. stellen den Rad voor om in het tekort op de begrooting te voorzien door het nadeelig saldo van 1936, hierboven genoemd, naar den kapitaaldienst over te brengen. Hier voor zal dus in volgende jaren dekking ge vonden moeten worden. Voorts stellen zij voor de afschrijvingen te beperken, waardoor 5.880.000 wordt ver kregen. B. en W. hopen dat op den -duur de finan- cieele toestand van Amsterdam tengevolge van de doorwerking van het economische herstel zal verbeteren. Zij zijn niettemin van oordeel, dat de financieele verhouding tus- schen het Rijk en de gemeenten spoedig moet worden herzien. Wat de bedrijven betreft is vermeldens waard, dat de Tram geen tekorten meer op levert en dat het gebruik van de telefoon zal worden bevorderd door vermindering van de kosten van aansluiting. Prins Tsjitsjiboe te Amsterdam Met een extra-trein uit Den Haag, waar hij met den D-trein uit Zwitserland was aangekomen, arriveerde gistermiddag aan het Centraal Station te Amsterdam Z.K.H. Prins Tsjitsjiboe. broeder van den Japanschen keizer, vergezeld van zijn echtgenoote en de leden van zijn gevolg. De trein hield stil voor het geopende hek der koninklijke wachtkamer, waar de staat- sielooper was uitgerold. Ter verwelkoming waren aanwezig kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman als vertegenwoordiger van IT. M. de Koningin; burgemeester Dr. W. d e V 1 u g t; de hoofdcommissaris van politie de heer H. .J. Versteeg; de Japansche consul de heer W. R e h b 0 c k en de sta tionschef de heer Jongstra, die door den Japanschen gezant werden voorgesteld. Een dochtertje van den heer Rehbock bood de prinses bloemen aan in de Japan sche kleunen, wit en rood, waarna de pria- „DE PRINCEVLAG" TE SOESTDIJK DEFILEERT Z. K. H. Prins Bernhard ontvangt Paleis- en Auto-standaardvlaggen Een grootsche nationale Oranje-betooging De bekende Vereeniging „De Princevlag", die de oranje-blanje-bleu-vlag propageert, heeft aan het Prinselijk Paar ter ge legenheid van hun huwelijk een geschenk aangeboden. De eigenlijke aanbieding kon destijds maar voor een gedeelte plaats hebben, aan gezien de standaard voor Z. K. H. Prins Bernhard der Nederlanden nog ontworpen moest wordlen en eerst later kon worden uitgevoerd. De Vereeniging ontving nu de bijzondere toestemming van H.H.K.K.H.H. om deze vlaggen persoonlijk te mogen overhandi gen op het Koninklijk Paleis te Soestdijk. Deze aanbieding ging Zaterdag gepaard met een grootsche hulde van enkele duizen den leden van „De Princevlag" uit alle dee len van ons land. Reeds vroeg in den middag was het in de omgeving van hotel „Trier" een drukte van belang. De voorzitter van „De Princevlag", de heer Joh. G. L. B.e r 1 0 11 van Den Haag, gaf hier verschillende inlichtingen aan de medebestuurders, de leden van het corps Motordienst, het Roode Kruis en de pers. Op verschillende punten werden posten uitgezet om de deelnemers aan de Sterrit, welke door de Vereeniging was uitgeschre ven, den weg te wijzen naar het eindpunt aan den Stationsweg te Baarn. De deelnemers, die hier vóór kwart voor drie 's middags arriveerden, ontvingen uit handen van kapt. W J. v. D am uit Amers foort, hij wien de leiding van dit onderde'-l berustte, als aandenken een medaille van verzilverd wit metaal met het opschrift: „Sterrit 31-7-'37". En ze kwamen, de deelnemersI Uit het hooge Noorden en uit het Zuiden. Leden der Princevlag in uniform met tambours, pijpers en hoornblazers, maar ook een groot aantal „burger"-leden per touringcar of met particuliere auto's. Hier kwam ook het kranige uit 85 man bestaan de 's-Hertogenbossohe Muziekkorps aan. Voorts brachten de treinen tegen drie uur cn half vier nog een groot aantal deelne mers, vooral uit Den Haag en omgeving. Onder de vroolijke tonen der muziek of van een tamboerscorps begaven alle deel nemers zich naar de Torenlaan, waar bij de ses ook aan mevrouw Rehbock de hand reikte. Op het perron stond als escorte opgesteld het Japansche contingent van de Jamboree. Per auto vertrok het gezelschap naar het Amstel Hotel, waar de lunch werd gebruikt en waar de burgemeester en eenige leden der Japansche kolonie in audiëntie werden ontvangen. 's Middags werden o.a. de nieuwe wijken in Zuid het Olympisch Stadion, het Rijks museum en het Koloniaal Instituut bezich tigd. Koninklijke Kaasmakerij een stoet werd ge formeerd. Langs het Waerioo-monument marcheerde de kleurige stoet met de vele vlaggen over de door Rijksveldwacht en Baarnsche politie afgezette Koningslaan tot voor het Paleis. De vaandels toonden o.m. de aanwezig heid der afdeelingen Amersfoort, Leiden, Assen, Woerden, Driebergen, Zwijndrechl, Woudenberg, Dordreoht, Amsterdam, Eind hoven, Vlaardingen, Wageniagen en Den Haag. De groep uit Den Haag voerde de stan daard voor Z. K. H. Prins Bernhard mede, benevens dé autovlaggen. Tijdig begon men reeds met de opstelling van de geüniformde troepen op het gazon in den Paleistuin voor het bordes. In 'tmid dsn stonden de vereenigde tamboere en pijpers ter sterkte van ongeveer 200 man, geflankeerd door 't 's-Hertogenbossche Mu ziekkorps en het Jongeliedenkorps „Ju liana" uit Den Haag, met 65 muzikanten die met hun witte broeken een prettigen indruk maakten. De burger-leden werden ter zijde van het bordes opgesteld, om na afloop achter de „geüniformde" leden mede te defileeren voor het Prinselijk Paar. De Prinses en de Prins komenl Precies om vijf uur, wanneer de duizen den deelnemers in volmaakte orde zijn op gesteld, klinkt het commando „Vlaggen hoog", en daar verschijnt H. K. H. Prinses Juliana, vergezeld door Baronesse v. Heem stra, en Z. K. H. Prins Bernhard, vergezeid door Jhr Roëll en Jhr Dedel Even een luid? toejuiching en dan zetten de muziekkorpsen het Wilhelmus in, dat hartelijk wordt mede gezongen. De heer Berlott roept: „Leve de Prin ses. leve de Prins", wat door een krachtig driewerf hoera wordt onderstreept Het is een prachtige inzet van een groot sche hulde!. De honderden vlaggen wappe ren en geven aan de omgeving zoo'n hij zon der kleurrijk as/pect als nooit te voren in dezen Koninklijken tuin werd waargeno men. Aan het Prinselijk Paar worden nu voor gesteld de dagelijksche bestuursleden van de Princevlag, de heeren Joh. G. L. Be r- 1 o 11, voorzitter; H. K. v. Minne n, Vlaar- dieigen, le 9?cretaris; W. Jansen Jr, Zwijnurecht, 2e secretaris en K. C ebol, Lei den, penningmeester. Onmiddellijk daarna richtte de voorzitter zich tot de Vorstelijke Personen met een rede, waarin hij er zijn voldoening over uit sprak, dat deze grootste Oranje-organisatie hier voor H.K.H.H. mocht defileeren, en het tweede deel van het huwelijksgeschenk aanbieden, de nieuwe standaard voor Prins Bernhard. Na deze rede werden door de tamboers en trompetters de eere-signalen gegeven en werd op het Paleis de nieuwe Standaard van Z. K. H. Prins Bernhard geheschen. Met begeleiding der muziekkorpsen zin gen allen het „Wien Neerlands bloed", waarbij de vlaggen weer omhoog gaan. Tevens wordt nog aangeboden een Her inneringsalbum, bevattende de namen van allen, die aan het geschenk deelnamen. Deze album werd vervaardigd door Dick Meester; het bindwerk is van den heer W Callenbach. De uitvoering is bijzonder fraai. De band js van Zwitser^ch leer, ia Nassau-?"lauw, met de hand gestempeld met "de initialen „J-B". De bladen zijn van gehamerd papier en voorzien van de wapens in kleunen der verschillende afdeelingen van de Prince vlag. Alle namen van, deelnemers zijn in kleuren alfabetisch gecalligrafeerd. Het sohutblad is versierd met de oude wapens van Prinses en Prins; de pagina met de opdracht is voorzien van een teeke- ning van het Paleis Soestdijk. De Prins dankte met enkele hartelijke woorden voor deze geschenken. Daarna daalden Prinses en Prins de trap pen van het bordes af en lieten zij ook de overige leden van het bestuur aan Zich voorstellen. Nu werden ook de tweede vlag voor den Prins en de autovlaggen in ontvangst ge nomen. De standaards werden gedragen door leden, die juist waren teruggekeerd van de Vierdaagsche te Nijmegen. Met deze 18 leden, die de 12 autovlaggen over hun irm droegen, hebben de Prinses en de Prins zich enkele oogenblikken op prettige wijze onderhouden. Toen H.H.K.K.H.H. op het bordes waren teruggekeerd, ving onmiddellijk het défilé aan. De 4000 enthousiaste deelnemers mar cheerden al wuivende en juichende langs nt bordes, vanwaar de Prinses en de Prins de grootsche vlaggen-hulde vriendelijk groe tend gadesloegen. De deelnemers begaven zicli mu naar het bosch bij de Groote Kom, waar de voorzitter Hen dank bracht voor het praohtig verloop. H.H.K.K.I-I.H. hadden zich zeer waardeerend over deze hulde uitgelaten en vonden het een zeer decoratief geheel. Hier werd tevens dank gebracht aan de af deeling Amersfoort voor de regeling en met name aan de heeren kant v. Dam. luit. V ermey en adj.-onder- off. Visser voor de opstelling van de fro^pen. Enkele malen klonk nog eens het Wilhelmus en het Princevlag-lied op, waar na de duizenden het bosch verlieten om naar hun haardsteden terug te keeren. Nader vernemen wij nog. dat de derde standaardvlag voor Prins Bernhard gezon- 'en werd naar het slot te Reóhenwalde io Duitschland. HANDBOGEN VOOR HET PRINSELIJK PAAR Een delegatie van den Zuid-Holl. Bond van Handboogschutterijen heeft officieel twee handbogen met bijbehoorende pijlen en verplaatsbare doelen 'aan het Prinselijk Paar ten paleize Soestdijk aangeboden. Achter het paleis hebben de heeren voor het Prinselijk Paar een demonstratie gege ven. waarbij hun echtgenooten hebben laten zien hoe deze sport ook door dames be oefend wordt. De voorzitter van de oudste vereeniging, welke bij den Bond is aangesloten. Rotter dam, die mede aanwezig was, gaf het Prin selijk Paar inzage van eenige oude docu menten, welke op het handboogschieten be trekking hebben. AMSTERDAMMERS BEZICHTIGEN DE „PIET HEIN" Zaterdagmiddag hebben zeer velen gebruik gemaakt van de gelegenheid door de Am- sterdamsche scheepswerf G. de Vries Lentz Jr geboden om het prinselijk jacht „Piet Hein" te bezichtigen. Op de werf liepen de aanwezigen rondom het jacht, om dan op een 6teiger te klim men. van waar men de „Piet Hein" zeer goed kon overzien. Het interieur was nog lang niet voltooid en was daarom niet te bezich tigen. Er werd daarom een druk gebruik Op den dag van de troonsbestijging van den jongen Egyptischen koning had in Cairo een militaire parade plaats, waaraan ook kame&lruiters deelnamen PIJNENBURG s WEVERIJEN ».v. GOIRLE N.Br. BE REGENJAS DE IDEALE VLOER BEDEKKING gemaakt van de aanwezige plattegronden om eenigsins een begrip te krijgen hoe de inrich ting en de indeeling van het jacht zal zijn, LIEFDADIGHEIDSBOUQUETJE VOOR DE PRINSES Twee schoolkinderen van de Baarnsche School- en Werktuinen, onder geleide van. freule Van Lennep, hebben aan Prinses Juliana op het bordes van het Paleis een. liefdadigheidsbouquetje ten verkoop aange boden. H.K.H. en ook Prins Bernhard onder hielden zich vriendelijk met de kinderen en tenslotte deed de Prinses een enveloppe met inhoud eigenhandig in de daarvoor bestem de bus. Hierna begaven de Vorstelijke per sonen. de Prinses met het bouquetje stroo- bloemen in de hand, zich naar binnen. ANNEXATIE, DIE NIET DOORGAAT Het gemeentebestuur van H e i 1 0 0 heeft van den Minister van Binnenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat de door Alkmaar ver langde annexatie van gedeelten van Heiloa en Oudorp niet zal worden verwezenlijkt. Naar aanleiding van deze voor deze beide gemeenten zoo heugelijk? tijding werd te Heiloo een speciale raadsvergadering be legd, waaraan ook de z.g. dubbele raad deel nam. De burgemeester en vooral ook de ge meentesecretaris, de heer W. B r u u 1, die het praeadvies, dat annexatie afwees, had samengesteld, werden van vele zijden har telijk geluk gewenscht met de gevallen be slissing. Na afloop van de vergadering werd het gemeentebestuur een serenade gebracht door het lanfarecorps „Eensgziudheid,", De inzending van de Nederlandsche vliegtuigindustrie, Koolhoven en Fokker, op de Avia-tentoöhstellingdie tot 15 Augustus gehouden wordt op Houtrust |e Den Haag. Jacobus Levecq. Mansportret". (Geschenk van de firma D. Katz te Dieren aam het Museum Boy mans te Rotterdam.) Bij de opening van de Jamboree 1987 werd door de duizenden verkenners een rally e gehouden. Overzicht tijdens den stormloop op de eere-tribune met de aanwezige autoriteiten. Rechtsche foto: H. M. de Koningin spreekt het openingswoord uit; links van H. M., lord Baden Powell, rechts hoofdverkenner Rambonnet

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5