ÉSm AMATO 8WZWOSCHE ESU 1895 DE VERWIKKELINGEN IN NOORD-CHINA MAANDAG 2 AUGUSTUS 1937 EERSTE BLAD PAG. a J, Hooldkonloori Der»Haacj aan van M Cirdirvssr! 7* Actieve Vertegenwoordiger; Gemwgd Buitenland VOOR DE AMERIKAANSCHE 00RL0GSD00DEN Een Fransche gedenkzuil onthuld Roosevelt en Lebrun spreken J redeswoorden Op de top van een heuvel bij 't Fran- .sche stadje Montfaucon, in het departe ment van de Maas, is Zondag een ge- dcnkteeken onthuld ter nagedachtenis van de 180.000 Amerikaansche soldaten, did den wereldoorlog op Fransch gebied zijn gesneuveld. Het bestaat uit 5; een reusachtige Dorische zuil, bekroond j: met het Vrijheidsbeeld. Tot de autori- j{ teiten, die de plechtigheid bijwoon- jr den, behoorden president Lebrun, de r Fransche ministers Chautempe, Delbos Jen Rivière, de Amerikaansche gezant Bullitt, de oud-opperbevelhebber van 't rimerikaansehe expeditieleger generaal *i Pershing en maarschalk Pétain. William Bullitt zeide, dat de Amerikaan sche soldaten hun bloed geofferd hebben, in de hoop, dat hun bloed den vrede zou consolideeren. j Totdat wij hun vredeswen- schen hebben vervuld, moeten wij voor den vrede blijven strijden. Generaal Persh ing wees er op. dat er, naast de vele moeilijke problemen, die alle naties hebben, een grondige afkeer bestaat voor elke gewelddadige oplossing, omdat er nog zooveel ipillioenen menschen bestaan, die de gruwelen van den oorlog kennen. Het laatste conflict is voor niemand van voordeel geweest en heeft heel wat proble men onopgelost gelaten. Wantrouwen en haat heerschen nog. de ruïneuze bewapening neemt toe. Indien men geen einde maakt aan die dwaasheid, is de toestand hopeloos, want een nieuwe wereldoorlog zal het einde der Westersche beschaving brengen. Pershing deed een beroep op de wereld pers om geen sensationeele berichten te fpubliceeren, die internationale tegenstellin gen scheppen. Men mag nochtans op de toe komst hopen, besloot Pershing, omdat er sedert lang vriendschappelijke betrekkin gen bestaan tusschen de drie grooto wereld democratieën. Nadat maarschalk' Pétain herinnerd ihad aan de Amerikaansch-Fransche vriend schap van 1781 en van 191S, werd een radio rede van president Roosevelt aange hoord. Deze sprak in de marirtThrskazerne laan de monding van de Pontomac. Hij herinnerde aan de gemeenschappe lijke democratische idealen van Frankrijk en de Vereenigde Staten. Wij bevestigen 'thans ons geloof in het democratische ideaal. Wij zijn 20 jaar geleden in den oor log meegesleept, om dat ideaal te verdedi gen. Aan de Maas en in de Argonnen heb ben wij als kampioenen der menschenrech- ,ten gestreden. Noch Frankrijk, noch Ame rika jvenscht veroveringen. Beide willen in [vrede met alle naties leven, beide zoeken Vriendschap met de vrienden der vrijheid. Hij eindigde met een groet aan de Fransche republiek. 1 Daarop nam: president Lebrun 't woord Wiens rede naar Amerika werd uitgezon den. Hij bracht hulde aan het jonge Ame rikaansche leger. Frankrijk verheugt zich er over, dat het den vertegenwoordigers van •>dat leger en zijn opperbevelhebber opnieuw zijn dankbaarheid kan betuigen. De Amerikanen voelden indertijd, dat de belangrijkste beginselen, waarop de ge- (heele liberale beschaving is gebaseerd, be- "'dreigd werden. Uit de opofferingen der dooden moeten Frankrijk en Amerika leeren, dat zij ver- leenigd moeten blijven, om te zamen met 'de andere landen, die vasthouden aan de •menschelijke vrijheden, de traditioneele deugden te beschermen, die alleen de be- 'schavïng en den vrede kunnen waarborgen. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Rechtsche vorderingen in Arragon In de provincie Arragon hebben de recht sche troepen, naar Havas van het front Dij Teruel bericht. Zaterdag zeer veel succ°s gehad. Op sommige phatsen rukten zij op dezen eencn dag veertig K.M. op. Het ge heele veroverde terrein zou een oppervlakte van meer clan duizend vierkante mijlen be slaan. De vijand schijnt op dit front momenteel in volledigen terugtocht te zijn. Hij bood slechts weinig tegenstand en verloor zeer veel gevangenen. De z.g.n. „ijzeren kolon-ne" der linkschen schijnit naar Va'encia te vluch ten. Een officieel communiqué uit Franco's hoofdkwartier meldt, da*, de rechtschen zich hebben meester gemaakt van een overvloe dige oorlogsbuit. Uit Albarracin wordt gemeld, dat de troe pen van Franco op verscheiden plaatsen de grens tusschen Teruel cn Guenca zijn over- ceiirokkejL Het dorp Val de'Cuenca is bezet, nadat de linksehe troepen het ontruimd hadden. In dit dorp is het hoofdkwartier der verdedigers in dezen sector gevestigd geweest De rechtsche troepen blijven naar het zuiden oprukken. Een van Terrierete op rukkende afdeeling heeft het dorp Toril bezet zonder een spoor van den vijand te ontdekken. Dit dorp is een knooppunt van de wegen tusschen Cuenca. Val de Cillo en Rezas. Op deze wegen werden vervolgens «enige afdeelingen linksehe ^roepen versla- een en daarna werden de dorpen Val de Cillo en Masegoso ten westen van Toril ver overd. De strijd bij Madrid Aan heft front van Brunete zijn de krijgs verrichtingen gestaakt. Men verzekert in tusschen. dat de regceringstroepen dc laat ste dagen den vijand op verscheidene pun ten hebben kunnen terugdrijven, zoodat d* streek van Brunete niemandsland is ge worden. Ten oosten van Brunete, bij Cas tillo de Villafranca en aan den linkeroever van de Guadarrama hebben de regeerings- troepen hun stellingen gehandhaafd. In den sector van Usera hebben de link sehe troepen een succes behaald door de nationalisten uit een zeer moeilijk te nemen loopgraaf, die ..de loopgraaf des doods" ge roemd werd, te verdrijven. Het bezit van deze loopgraaf is volgens hen zeer belang rijk, daar het voor de nationalisten thans onmogelijk zou zijn in deze richting naar Madrid op te rukken. Uit Salamanca wordt gemeld dat aan dit front twee politieko com missarissen. Carlos Bcrtan Ayuso en Augus- te Perez Carpio, naar de witten zijn over- geloopen. Volgens hen hoibben de republikeinen bij den aanval op Usera 10.000 dooden en ge wonden verloren. Chamberlain en Mussolini correspondeeren In Rome gaat het gerucht, dat Muss o- lini een persoonlijk schrijven zou hebben ontvangen van den Britschen minister-pre sident Neville Chamberlain. Een ver klaring dienaangaande werd in officieele kringen niet afgelegd. Zij zeggen, dat de bespreking, welke de minister-president kort geleden heeft gehad met den Italiaan- schen ambassadeur een particulier karak ter moet houden. In politieke kringen achtte men het vrij wel zeker, dat de brief verzonden zou wor den niet alleen, doch dat hierin zou worden geantwoord op een schrijven, dat van de Italiaansche regeering ontvangen zou zijn. Men twijfelt er niet aan,, of in beide brie ven komt de wil tot uiting, de betrekkingen tusschen beide landen te verbeteren. Oud-strijders-appèl te Berlijn Vertegenwoordigers van 14 naties bijeen In het Olympisch sta da oh te Berlijn is een oud-strijders-appèl gehouden, waarbij vertegenwoordigers van veertien landen aanwezig waren, waaronder Groot-Brittan- nië. Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Polen, Roemenië, Hongarije. Finland en Liltauen. Namens de buitenlandsohe delegaties sprak de Franschman Henri Pichot, die o.a. zeide: „Wij hebben naast elkaar of te genover elkaar gestaan. Thans vormen wij één enkel leger, dat voor den vrede strijdt Europa is .te klein geworden voor een nieu wen oorlog. Wij zijn uit veertien landen ee- lcomen, om u Duïtschen kameraden, te zeg gen. dat in onze landen de oude frontsolda ten, de weduwen der gevallenen, de kindó ren der dooden. en de overlevenden van don oorlog den vrede willen. De leider der Duitsche jeugd Von Schi- ach, richtte zich o.a. tot de buitenlan ders „om de boosaardige beweringen te weerleggen, dat de opgroeiende Duitsche jeugd voor militaire doeleinden wordjt op gevoed". Hij noodigde de jeugd uit alle lan den uit. naar Duitschland te komen om met Duitsche jeugd kaïneraadschap te slui =v\ 5 C£*dt<J ZtCfi/U*. ohttO-CauoCO' Zó*, 't f<ut Zd. OfvtU VERKADE-ZAANDAM Is U reeds gebruiket van volvet merk SLDRIE TULPEN" Siy Ze munt uit door fijne smaak. y bijzonder hooge voedingswaar de en hoog vitamine gahalte De leider der Duitsche oorlogsinvaliden. Oberlindover. die ten slotte hat woord voer de zeide. dat de gedicteerde vrede van Ver sailles bij de Duitsche soldaten den vun- gen wensch naar een werkelijke vrede heeft doen onstaan. In vier jaar van het natio- naal-socialistische bewind is, aldus spre ker, meer voor den vrede bereikt dan te vo ren gehoopt werd. Nu de binnenlandsche vrede is bereikt, moet men ook den buiten- landschen vrede krijgen. Voor de Duitsche frontstrijders is de ware vrede de onvoor waardelijke toekenning van dezelfde levens rechten en dezelfde eer aan de volken, die met elkaar vrede willen sluiten. Vol eerbied voor. de offers, die de tien millioen dooden van den wereldoorlog hebben gebracht, is Duitschland ibereid rijn buren de hand tot samenwerking te reikeu Zwitserland wijst twee Duitschers uit Wegens incorrect gedrag In de Zwitsersche stad Freiburg zijn de zer dagen twee Duitsche studenten gear resteerd, die ervan verdacht worden finan- cieele spionnage ten nadeele van particu lieren te hebben verricht Het feit kon niet wettig bewezen worden, zoodat van een strafvervolging moest wor den afgezien. Op voorstel der justitieele autoriteiten heeft de bondsraad echter be sloten tot uitwijzing van de beide Duit schers uit Zwitserland, wegens incorrect gedrag tegenover het land waar zij gastvrij heid genoten. Te Tientsin ontstaat Japansch-Fransch incident China bereidt zich voor op zware offers Te Tientsin heeft een Japansch- Fransch incident plaats gehad, waarbij enkele Fransche soldaten liclito verwon dingen hebben opgeloopen, hetgeen tot wederzijdsch misnoegen heeft geleid. Oorzaak der botsingen was de wensch der Japanners, op te rukken over de internationale brug, hetgeen de Fran sche troepen, die dit punt bezet hielden, in opdracht van het consulaire corps geweigerd hebben. Tijdens dc gevechten in de omgeving van het Oosterstation werd een Fransch deta chement bestaande uit drie Franschcn en vier Annamieten. aangevallen. Dat detache ment was in het station op post gezet, op grond van het protocol van 1901 in zake de verdediging van de bui teniandschc conces sies. De Japansche soldaten wilden deFran- schen, na hen te hebben ontwapend, blind doeken, doch de Franschen slaagden er in te ontsnappen en zich in een der wacht kamers te barricadeeren. De Japanners heb ben hen daarop beschoten en een sergeant en een soldaat licht gewond. Pas na zes uur werden de gewonden door de Japan ners verzorgd. De Fransche troepen kon den het detachement eerst den volgenden morgen hulp verleencn. Wapens en uitrus tingsstukken van het detachement zijn, ondanks de Fransche protesten, nou steeds niet teruggegeven. Bovendien hebben dc Japansche troepen, naar Havas verder meldt, geweigerd de Fransche vrachtauto's door te laten, die levensmiddelen moesten brengen van de concessie naar het Fransche arsenaal, dat zich op 7 km daar vandaan bevindt, zoodat de verbinding tusschen de Fransche troa- pen in het arsenaal en die in de concessie is verbroken. De woordvoerder van den Japanschen generalen staf deelde hieromtrent aan de oors mede dat de Japanners ontevreden waren over de veiligheidsmaatregelen in de Britsche en Fransche concessies, waar door de Japansche troepen, die de Chinee- sche soldaten bij het Oosterstation wilden aanvallen, niet door de concessies konden trekken. Havas wijst er echter op, dat het corps consulaire en de bevelhebbers der buiten landsche troepen te Tientsin de Fransche autoriteiten hadden belast met de bescher ming van de internationale brug en de neu traliteit der concessies. Bovendien had de commandant van het Japansche garnizoen, generaal Katsoeki, den Franschen consul beloofd, dat hij ingeval van vijandelijk heden, de neutraliteit van de internationale brug zou verzekeren. Op het oogenblik is de situatie zoo, dat de japansche troepen aan den Chineeschen oever van de Haiho liggen en de Fransche troepen aan den overkant. Van Japansche zijde was ook verklaard, dat de Italiaansche autoriteiten wél door tocht aan de Japansche troepen hadden ver leend. Volgens officieele berichten heeft de Italiaansche consul er echter tegen gepro testeerd, dat de Japansche soldaten door de concessie zijn getrokken. Omtrent den toestand in de buitenland- sche concessies wordt gemeld, dat er gebrek aan levensmiddelen is waardoor de prijzen zijn verdubbeld. De Japansche artillerie heeft de voor malige Oostenrijksche concessie gebombar deerd, om er de Chineezen uit te verdrij ven, die hen beschieten. Daar de Japanners ook van plan zijn Hsiaulioe te bombardeeren, waar Chinee zen Japansche katoenfabrieken zouden heb ben aangevallen, hebben dc buitenlanders de aangrenzende gewezen Duitsche conces sie ontruimd. Japans economische schade De eigenlijke strijd tusscli China en Japan wordt op hert oogenblik meer op eco nomisch dan op militair gebied gevoerd. In het Zuiden, waar reeds een ndeuw incident tusschen de Chineesche en Japansche auto riteiten dreigt, neemt de anti-Japansche agitatie, naar Domei meldt, met den dag toe. De Chineesche kooplieden te Sjanghai hebben alle orders op Japansche goederen geannuleerd, te Hankau doen de Chineezen ZOETE MOST Fa. H. j. Phaff Winschoten geen zaken meer met de Japanners; evenals te Swatau weigerden de havenarbeiders te Canton Japansche goederen te lossen. Ook vele Chineesche expediteurs weigeren Ja pansclie goederen te verzenden. De door de Chineezen uitgeoefende boycot werkt vooral nadeelig in op de Japansche katoen- cn kunstzijde-industrie, doch ook voor dn oorlogsindustrie, de scheepvaart maatschappijen cn de steenkolenmijnen, die .och eigenlijk eerder voordeel van de situa tie zouden moeten hebben. Men schrijft de koersdalingen aan de Japansche beurzen toe aan de vrees voor strenge controle der regcering. Volgens de „Asahi" is de beurs niert meer. zonals aanvankelijk, van meening dat de Chineesche kwesties spoedig gere geld kunnen worden. De aanvraag van een nieuw crediet van 300 millioen yen versterkt de opvatting in economische kringen, dat de staat van oorlog met China van langen duur zal zijn. Volgens de Chineezen zullen er echter ook spoedig belangrijke militaire operaties plaats hebben, en wel in de omgeving van Lioeliho. ten Zuiden van Peiping. waar een Japansche pantsertrein door de Chineesche voorhoede in dat gebied werd gedwongen terug te keeren. Volgens Japansche berich ten ligt er reeds een groote Chineesche troe penmacht ten noorden van Pautingfoe. Oproep aan de Chineesche vrouwen Mevrouw T s j i a n g K a i-s j e k heeft een centrale bond van vrouwenvereni gingen opgericht voor een doeltroffen der samenwerking der vrouwen bij den steun aan het veldleger. De vrouw van den maarschalk verklaarde, dat China gedwongen is de zwaarste offers voor zijn eer te brengen. Men moet grocre verliezen aan menschen en goederen ver wachten, doch thans moet elke Chinees voor zijn land vechten. De vrouwen van China zullen bewijzen, dat zij even va derlandslievend zijn als de vrouwen ven andere landen. De Chineesche generaal Tsjau Teng die bij de gevechten rond Peiping doodelijk werd gewond, heeft even voor zijn dood den volgenden brief aan zijn moedor geschrr ven: ..Tk kan mijn plichten als zoon en tegen over miin vaderland niet nakomen. Vergeel mij. dat ik sterf'. Uit Tokio wordt gemeld, dat veertig !e den van het parlement in een vergadering hebben vastgesteld, dat de regeeringspoli tiek in zake het sluiten van plaa'selijko overeenkomsten in Noord-China, onvol doende is, en dat gestreefd moet worden naar een afdoende oplossing van het Chi neesche probleem- Doktersstaking in Versailles Papieren rompslomp werd tè groot Het ziet er voor de zieken en speciaal voor hen. die onder de ziektewet vallen, niet prettig uit, want 570 geneesheeren in het district Versailles zijn in staking gegaan. Reden: de bureaucratie, de papieren romp slomp. die de behandeling veel en veel in gewikkelder maakt, dan het ziektegeval zelf veelal is. De dokters moeten lange vragenlijsten In vullen en voor hun recepten gebruik maken van officieele formulieren. De apothekers, die dus de gewone recepten ontvangen, wil- DINSDAG 3 AUGUSTUS HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzendinj 8.00 Reportage Jamboree en Orgelspel,1 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde mu ziek (gr. pl.). 10.30 Jetty Cantor's ensem- ble (Om 11.00 Huish. wenken). 1.00 En« semble, soliste en gram of oonpl aten. 4.31 Kinderhalfuur. 5.30 Tipica-orkest. 7.00 Jamboreeklanken. 7.40 Cembalo-voor dracht. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Muziek- corps. 9.00 Dialoog. 10.30 Actualiteitsflit- sen. 11.00 Berichten ANP. HILVERSUM O 301 M. KRO-Uitzending 8.009.15 en 10.00 Gramofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.15 De KRO-Me- lodisten, solist en gramofoonplaten. 2.01 Vrouwenuur. 3.00 Gramofoonplaten. 4.00 KRO-Kamerorkest. 4.45 Gramofoonplaten 5.00 KRO-orkest. 5.45 Felicitatiebezoek 6.15 De KRO-Melodisten en solist. 7.15 Hippische causerie. 8.00 Berichten ANP 8.15 KRO-koor en -orkest, gramofoonpla ten en declamatie. 10.00 Reportage We reldjamboree. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Reportage Internationaal Katholiek Espe- ranto-Congres. DROITWICH 1500 M. 11.35 Orgelspel. 12.50 Orkest. 1.30 Cricketreportage. 1.50 Trio, 2.20 Londens Brandweer-muziekcorps. 3.20 Kwintet. 4.35 Zigeuner-orkest. 5.40 orkest. 6.45 Orgelspe1. 7.20 Radiotooneeb 8.35 BBC-orkest. 9.40 Causerie over Ame rika. 10.35 Kwintet. KEULEN 456 M. 12.20 Fabrieksorkestconcert 1.35 Omroep-Amusementsorkest. 4.20 Ge varieerd programma. 7.10 Het Omroepor kest. 8.30 Omroeporkest. 9.20 Sted. Orkest Osnabrück. BRUSSEL 322 cn 484 M. 322 M.: 12.20 orkest 5.20 orkest. 8.20 Ed. Loiseau's orkest. 484 M.: 1.302.20 orkest. 5.20 Kamermu ziek 7.35 Liter air-muzikaal programma. 8.20 Pianovoordracht. 9.20 Symphonies concert. len geen medicijnen afleveren, tenzij de bur« gemeester van de gemeente, waar een arm- lastige zieke is ingeschreven, het recept af« teekent. En op zijn beurt weigert de burge» meester dat te doen, daar de gemeento reeds aan de ziektekassen betaalt Door de staking der dokters moeten arm* lastige zieken in de ziekenhuizen worden opgenomen. In het departement Seine et Oise blijven de dokters echter de zieken ver-» zorgen. DORIÖT'S NIEUWE NEDERLAAG Doriot, leider van de Parti Populairé Francais en eertijds burgemeester van St Denis, die onlange uit dit ambt werd ont zet heeft Zondag een nieuw politiek échec geleden. Gisteren is nl. te St Denis, zijn oude bolwerk, een tusschentijdsche kamer* verkiezing gehouden. Hierbij is de commu nist Grenier met 9.522 stemmen gekozen. Doriot's candidaat Malo .vereenigde 4563 stemmen op zich. Bij de algemeene Verkiezingen van 19*36 had Doriot Grenier bij de herstemming met een geringe meerderheid (11.585 tegen 10 887)i verslagen. Bij de onlangs gehouden raads verkiezing verkregen de Volksfrontcandi- daten rond 10.500 stemmen, die van Doriot bijna 7000 Met deze Fransche „autoritaire" partij gaat het dus blijkbaar óók al niet al le florissant! JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER door G. TH. ROTMAN tNadruK verloden) Nauw'lijks ziet de arm' agent 't Tolhek voor zijn oogen, Of zijn rijwiel is er al Tegenaan gevlogen! En 't gevolg, zooals je ziet, Is, dat hij er over schiet; Heb je van je leven! Kijk de man eens zweven! 100. In een glijvlucht daalt hij dan Sierlijk naar beneden, Bibberend van angst en schrik Over al zijn leden. Met een hevig plonsgeluid Er zijn sabel recht vooruit Schiet hij even later Regelrecht in 't water (Wordt vervolgd). F '<36 „De Heilige Schrift," begint de zwakke stem van De Grave, maar hij komt niet verder, want zijn ondervrager Valt hem onmiddellijk in de rede: „De Heilige Schriftwat heb je daarmee te maken? Je hebt met de kerk en haar dienaars van doen. Kom, kom, een eenvoudig molenaar als jij kan een boek als de bijbel piet verstaan. Dat behoor je aan de -geleerden over te laten." „De bijbel gaat mij boven alles. Ik heb er de waarheid door leeren verstaan. Als ge me van dwaling wilt overtuigen, kan dat alleen als u me uit dat Woord onderwijst." De inkwisiteur bedenkt zich even. Dan kruist hij de armen jpver de borst en zegt op goedwillende toon: „Best, De Grave, dan zal ik je daaruit leeren, en ik hoop |dat je het van mij zult aannemen, want het gaat om je ziel." De Grave knikt instemmend. Toch laat hij zich door de ■welwillende toon van den kettermeester niet misleiden. Hij •v cet uit ondervinding hoe de meeste verhooren met dezelfde meegaandheid beginnen, om spoedig in felle haat te veran deren. Dus moet hij op zijn hoede zijn. Met bovenmensche- iijkc inspanning tracht hij zijn afgematheid te overwinnen en zijn gedachten -te bepalen bij het onderwerp, dat ter sprake gebracht is. Een gebed om wijsheid en kracht begint ïn hem op te waken. „Zie je," begint Tittelman op bijna vaderlijke toon, „je denkt misschien dat wij de bijbel niet kennen, maar dan vergis je je toch. Kijk, Jan, -toen de Heere het Avondmaal instelde, heeft Hij letterlijk gesproken, doelende op het brood: Dit is Mijn lichaam. Als je de bijbel gelooft, zooals je be weert, dan moet je gehoorzaam beamen, dat het brood of de ouwel verandert in het lichaam van Christus. De bijbel zegt het zoo, weet je dat wel? Blijf je niet langer eigenwijs verzetten, maar voeg je als een berouwvolle zoon naar de leerstellingen van de kerk, die overeenkomen met de Hei lige Schriften." De Grave begrijpt dat het weer dezelfde weg opgaat als bij vroegere twistgesprekken. Altijd dezelfde nietszeggende argumenten, waarvan de steeds te herhalen weerlegging uitermate vermoeit. Toch klinkt zijn antwoord zoo overtuigd mogelijk: „Christus zegt ook: Ik ben de weg, en: Ik ben het brood, dat uit den hemel nedergedaald is. Zoo goed als dit geeste lijk moet worden verstaan, moet ook de uitspraak bij het Avondmaal geestelijk worden opgevat." Tittelman haalt ongeduldig de schouders op. „We zullen hier niet langer over redetwisten, hoewel ik je gemakkelijk kan weerleggen. De autoriteit van de kerk heeft toch zeker ook nog wel een woordje mee te spreken. Zie je. De- Grave, dit grieft me altijd zoo diep, dat jullie, dwalenden, het gezag van de kerk niet erkennen. God heeft geleerde en wijze mannen gegeven om de eenvoudigen te onderrichten. Laten we eens over wat anders beginnen. Wat denk je van den Paus? Laat eens hooren." Jan De Grave antwoordt niet dadelijk. Zijn blikken gaan door de zaal en blijven even rusten op het verveelde gelaat van Hubrecht Dhulle, die achterover in zijn zetel geleund, onverschillig voor zich uit kijkt. Dan ziet hij ook de an deren, het bleeke gezicht van Jan de Poorter, met zijn schrandere oogen en de immer raadselachtige trek om zijn mond; de stoere gestalte van Hendrik Vliet, onbehouwen maar rondborstig van aard, wat op zijn open gelaat te lezen staat; de gebogen figuur van den secretaris, die alles op- teekent en van wiens gezicht dus weinig te zien is; de stugge deftigheid van de meeste anderen, wier koel-waar- dige houding schijnt te bewijzen, dat er geen zweem van deernis met den gevangene in hen leeft; hij ziet ze allen voor zich en hier vlak bij hem de rijzige gestalte van den heer inkwisiteur, die hem de verpersoonlijkte macht der kerk lijkt, het ijzeren geweld, dat hem neerdrukt, steeds dieper, tot het hem verpletteren zal. Ze kijken hem allemaal aan, ze wachten op hem. 't Is dezen moegekampte of ze op hem aankomen, of ze in een steeds nauwer wordende kring om hem heen sluiten, zij allen om hem alleen. Dit is de overmacht. Wat zal hij, krank, gebroken riet, tegen hen allen? Plotseling een gedachte, een openbaring, die hem in eenen ontroert en vervoert. Het gaat hier niet om hem, om Jan De Grave, maar om het Godsrijk. Zijn leven, zijn ster ven is een moment in de zware worsteling om de triomf van het licht. Wat doet het er toe al komen ze op hem aan, al overloopen ze hem. als God bezig is zulk een groot werk te doen? Wat beteekent zijn verstuiven voor de storm der vervolging, als daardoor het Godsrijk voortgang heeft? Zijn blik verheldert, een glimlach breekt door op rijn verkom merd gelaat, nu hij zich zoo begenadigd weet. Die verandering bij hem is voor allen merkbaar. Petrus Tittelman ziet hem opmerkzaam aan en maakt bij zichzelfi de opmerking, dat de warmte den gevangene toch goed doet* Dan herhaalt hij zijn vraag: „Wat denk je vaa den Paus, Jan De Grave? Is hij nielj de stedehouder van Christus?" Het antwoord klinkt vrijmoedig, rustig bovenal: „Neen. mijnheer, hij is een mensch als wij allen, zondes de macht, als waarop gij doelt. Christus alleen is de Koning van Zijn kerk en ik vind in mijn bijbel geen enkele aan* wijzing, dat hij in de plaats van Christus, de kerk regeereri zal." Weer beweging in de zaal. De inkwisiteur bijt zich op de lip. Zelts de royale Hendrik Vliet trekt een diepe rimpel in 2ijn voorhoofd, een bewijs dat zijn sympathie voor De Grave het even zwaar te verantwoorden heeft. Tittelman verlaat zijn plaats bij de schouw en komt vlak: voor den beschuldigde staan, met de handen in de zij. Hij zegt: „Dat is een stoute bewering, die ik gemakkelijk kan weer leggen. De pastoors Cuelen en Marten hebben in de kerker daarover lang genoeg met je gehandeld en ik ben hier niet om met je te twisten. Uit wat je tot nu toe gezegd hebt is duidelijk gebleken, dat je de plakkaten des Konings hebt overtreden en daarover geen berouw toont. Om echter de aanwezige heeren ten volle te overtuigen van je kettersche afdolingen, zal ik je nog verdere vragen stellen." '(Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2