Eden over de non-interventie UMM urm urn NATUURLIJK in VOORBURG!! ZATERDAG 31 JULI 1937 EERSTE BI AD PAO. s De houding der labours sterk gelaakt Mislukking der Spaansche controle zou de toestand bedenkelijk maken. In antwoord op verschillende vragen van den oppositieleider, Attlce, omtrent het standpunt van de Regeering ten aanwen van het Middellandsche zee- vraagstuk en de kwestie der niet-in- menging, heeft de minister van Buiten- landsche Zaken, Eden, in het Lagerhuis o.m. het volgende "verklaard: „Het zou gevaarlijk zijn, den indruk in de wereld te wekken, dat, wat er ook moge gebeuren, de Britsche regee ring tot geen enkele actie zou overgaan. De Regeering heeft nooit iets van dien, aard gezegd. Integendeel, wij hebben precies het tegenovergestelde gezegd". Wat de Middellandsche Zee en de Brit- sche positie daar betreft, zeide Eden, dat het voorrecht, dat Engeland genoot, aan geen enkel ander land geweigerd werd Alles, wat Groot-Brittannié wil doen, is de verbindingen en het transito handhaven Ten aanzien van Spanje zeide de minis 'ter, dat Lloyd George veel gesproken heeft over de rechten van oorlogvoerenden en over het plan der Regeering. „Zooals ik reeds gezegd heb. staat of valt het plan in zijn geheel. Wij kunnen geen groote wijzigingen, die 't evenwicht onderst hoven zouden gooien, toestaan". Daarom aldus vervolgde Eden kan Attlee gerust zijn, als het plan wordt aan genomen, omdat de rechten van oorlogvoe renden niet kunnen worden toegestaan dan onder de voorwaarden, waarin het plan .voorziet. De Regeering wil de politiek van niot- inmenging blijven volgen, zoölang de Euro peesche naties dat ook wenschen. De oppo sitie spreekt graag van de niet-inmengings politiek, alsof dat een louter Britsche poli tick is en alsof de Britsche regeering ver antwoordelijk is voor de vreemde methode, die een ingrijpen van den Volkenbond wil verhinderen. Ik heb daarvan niets bemerkt. 'Al? de Volkenbond zich met de aangelegen- Ij.'id wil bezighouden,is hij. wat de Brit sche regeering betreft, welkom. Als Moskou, Berlijn of Rome zétel van rde commissie willen zijn, kunnen zij dat doen. De andere volken willen de politiek van piet-inmenging inderdaad handhaven. Eden noemde in dat verband de rede, waarin Blum de geheele verantwoordelijkheid voor deze politiek op zich nam, en verklaarde het daarmede eens te zijn. Een neutraliteitsvex-klaring brengt on vermijdelijk het bestaan van de rechten van oorlogvoerenden mede. De politiek van AJtlee zou noch neutraliteit, noch de terugtrekking van een enkelen vrij williger tengevolge hebben. Indien het de bedoeling der arbeiderepartij is, dat Franco de oorlog niet wint, zou men dat alleen kunnen verzekeren door 'ONS FEUILLETON 'Korte inhoud van het voorgaande t Men schreef September 156S. 1 11 ef gezin tan Jan de Grave de molenaar ■van Lamswaarde fZeeuwsch-Vlaanderen) '.al weldra vermeerderd worden en heel mg zouden hij en 'ijn vrouw hun kind door een voorganger der ..nije leere" laten 'doopen. Een vriend raadt hen aan nop vóAr 'de oeboorle van het kind naar Antwerpen te 'paan. Daar is een Christelijke gemeente. die 'onder bepaalde voorwaarden haar bijeen komsten map houden. Omstreeks dezelfde tijd keert Willem Tab- baart. een vroepe.re knecht van de Grave weer terup naar de woning van zijn moeder. Tlij vindt haar arm en honperip en besluit 'te trachten voor haar een schaap mach tip te worden. Maar nop vóór hij zijn plan kan ■uitvoeren wordt hij gegrepen. in de gevan genis geworpen en daar aan de vreeselijke marteling van het z.g.n. scherp examen Onderworpen. A'icf lanp daarna sterft hij. Ook Jan de Grave komt in de pevanqenis 'terecht. Als hij vit Antwerpen, uaar zijn Tcind pedoopt is in Lamswaarde tenipkeert. %uordl hij door den Schout pearresteerdL Maandenlang wacht hij in een vunzige "kerker op zijn doodvonnis. Eindelijk komt Petrus Tittclman. de inkun- 'sitcur van Vlaanderen, naar 't landhuis van "Hulsterambachtom den gevangene het be slissende verhoor af te nemen. Een zaelh gezoem van stemmen gaat door 'de zaal. De in voorname klecding uitgedoste 'schepenen hebben hun plaatsen nop niet in genomen. maar staan of zitten in groepjes 'en bespreken de gewichtige aangelegenheid van deze dag. 1 (Zie vervolg hieronder). het actieve deelnemen van Engeland aan de vijandelijkheden met alle ge volgen. Daarvan moeten de arbeidersafgevaar digden zich bewust zijn. De Regeering noch het land denken er een seconde over, een dergelijke politiek toe te pas- Eden verklaarde verder, liet zeer moei lijk te achten, in te zien, hoe de met-in menging onder de bestaande omstandig heden kan worden gered. „Wij zouden, zeide hij, een mislukking van de niet-inmenging betreuren. Een ge heel nieuwe situatie zou dan geschapen zijn: alle grenzen zouden open staan en er zou geen controle zijn op de levering van oorlogstnis en mcnschenmateriaal. De vraag is, of een dergelijke toestand ernstig genoeg is. om een onmiddellijke bij eenroeping van het parlement te recht vaardigen. Ik kan daarop nu niet antwoor den en ook niet zeggen, wat onze politiek dan zou zijn. Die zou afhankelijk zijn van de omstandigheden, waaronder de niet- inmengin» verbroken zou worden. Als de toestand zóó ernstig is dat het parlement moet bijeenkomen, zal de resree ring don speaker verzoeken, dat te doen. De Britsche regeering is niet voornemens eenige wijziging ïn haar gedragslijn te brengen". Naar aanleiding van een opmerkine van I.loyd George, verklaarde Eden opnieuw, dat de Regeering niet de verzekering kan geven, dat het parlement zal worden bij eengeroepen, alvorens den nationalisten de rechten van oorlogsvoerenden worden toe gekend. Zeer zeker moeten de Fransche regeering en het Fransche volk geraad pleegd worden over de politiek, die men denkt te volgen. Ten aanzien van het Verre Oosten zeide Eden. het met Attlee eens te zijn. dat de toestand ernstig is. De Britsche regeering betreurt de gebeurtenissen diep. In het be lang van de volken in het Verre Oosten blijven wij ervan overtuigd aldus de Minister dat de vrede gehandhaafd moet worden. De Reireering zal in nauw contact met de receeiingen van de Vereenigde Sta ten en Frankrijk blijven. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Strijd op de fronten van Ternel en Cordova Na de inneming van Foscardon. zijn de tro-ipen van generaal Franco op het Teruel-front voor den eersten keer ten wes ten van de Jar-rivier op de sterk verdedigde stellingen van den vijand gestooten. Een lucht-eskader der nationalisten heeft bom men gestrooid op deze stellingen der rooden. na afloop waarvan zich hevige gevechten ontwikkelden, welke bij het afzenden van dit bericht nog niet beëindigd waren. Evenals op het front van Teruel kunnen de troepen van generaal Franco op h*t front van Cordova resultaten boeken. Den geheelen dag is de opmarsch der witte troepen systematisch voortgezet. De hoofd macht van het. Valencja-leger trekt zich allengs terug. Daarentegen oefenen de Valencia-miliciens no<i steeds een sterke druk uit op de omge ving van de Guadalmellatorivier ten noord oosten van Cordova. De gevechten hebben hier plaats op uiteret moeilijk terrein, aan gezien de frontlinies dwars over de Sierra Chimorra tot het Mesada-gebergte loopen. Aan het front van Santander schijnen ue- langrijke gebeurtenissen aanstaande, aan gezien de nationalisten aldaar groote troe- penconting-enten con centree ren. Gaat Stojadinowitsj aftreden? De minister-president van Zuid Slav'ë Stoj ad in owi ts j, heeft zich naar het vacantie-verblijf begeven van den prin regent Paul. Men vermoedt dat hij zulks heeft gedaan om het ontslag van zijn kabi net aan te hieden, in verband met de concor daatskwestie. VRAAGT UW WINKELIER V.Z. PAP IN BLIK BETER DAN IN FLESSCHEN GEEN STATIEGELD NEEMT PROEF MET EEN BLIK V.Z. GORTEPAP of V.Z. BLOEMPAP Blijft g-ernimen tijd goed N.V. Vereenigde Zuivelbereiders Persoonsdam 18, ROTTERDAM, TeL 25030 DE LONDENSCHE CONTROLE BESPREKINGEN Von Ribbentrop acht verdere discussie nutteloos Het sub-comité van de non-interven tie-commissie is gistermiddag bijeenge komen om de antwoorden te bespreken van de mogendheden ten aanzien van de Britsche voorstellen van 14 Juli. De Duitsche vertegenwoordiger Von Ribbentrop, zeide, dat Rusland door de toekenning van de rechten van oor logvoerenden aan de partijen in Spanje te weigeren het Britsche plan had ver nietigd. Ilet was volgens Von Ribben trop onder deze omstandigheden nutte loos over te gaan tot eenige bespreking van de bijzonderheden der ontvangen antwoorden. De Duitsche regeering moet zich in verband met den nieuwen toestand haar houding ten aanzien van alle punten voorbehouden. „Wij, Duit- schers zoo zeide de ambassadeur weten sedert lang, dat er zonder de U.S.S.R. geen burgeroorlog in S;panje zou zijn". Von Ribbentrop besprak vervolgens uit voerig de ^onderlinge ontwikkeling van de bijeenkomsten der commissie sedert 16 Juli en gine dieper in op de Britsche voorstellen, daar bij bijzondere aan dacht schenkend aan de kwestie van het terug trekken der vrij willigere. De am bassadeur zeide vervolgens: Veer tien dagen lang heeft zich de com missie nu reeds met onvruchtbare discussies bezig ere hou den over de behandeling Von Ribbentrop het plan. In de kwestie van de toekenning der belligerenten-rechten is ge durende deze veertien dagen een zonderling spiegelgevecht geleverd. Den sluier van het geheim van dit spie gelgevecht op te lichten en eindelijk de ware oorzaak ervan te bekennen, bleef echter den sovjet vertegenwoordiger voorbehou den. die plotseling verklaard heeft, dat zijn regeering een essentieel gedeelte van het Britsche plan. namelijk het toekennen van de rechten van oorlogvoerenden, niet kaa aanvaarden. Voorwaar een zeer gemakkelijke method»** Mem had het Britsche plan als basis van bespreking aangenomen en daarmede in beginsel ook het toekennon van de belllgo ren ten-rechten. Daarna heeft men allenc) tactische trucs gebruikt om de kwestie van de belligerenten-rechten te ontwijken. Toen dan echter eindelijk kleur bekeno moest worden, verklaarde men eenvoudig, dat dit deel van het Britsche plan niet aan neembaar was. De eenige logische conclusie, die ik uit deze handelwijze trekken kan, is, dat do wereld zand in de oogen gestrooid moest worden en dat men ir. werkelijkheid nooii genegen was 't Britsche plan te accepteeren Deze methodes zijn geëigend om het aan zien van de commissie bij de openbare mee mng nog meer in discrediet te bx*engem dan reeds liet geval is. Von Ribbentrop wees daanxa op de betee- kenis die aan de medewerking van de Spaansche partijen bij de uitvoering van'tel niet-inmengingsplan toekomt, vooral nxet 't oog op de kwestie van de toekenning dei belligerenten-rechten. He<t komt mij althans voor, aldus de am bassadeur. dat bij de behandeling van «ie. Britsche plan door de commissie de gevoe lens en de wenschen ran de Spanjaarden dikwijls zoo maar terloops besproken wor den. Ik geloof, dat de commissie zich eens voor al duidelijk voor oogen moet stellen, dat iedere non-interventiemaatregel van deie commissie, die Spaansch gebied betreft of de medewerking der Spanjaarden vereischt, in de toekomst steeds de toekenning van. de rechten van oorlogvoerenden door de in de commissie vei*tegenwoordigde staten veron derstelt. De schriftelijke verklaring der Sovjet-Unie nopens het Britsche plan beteekent voor mijn regoering een volkomen nieuwe situa tie. Ik lien van meening, dat 't geen waarde he'eft bij dezen stand van zaken, tot een bespreking van de details der binnengeko men antwoorden over te gaan. Het standpunt van mijn xregeering naar aanleiding van den nieuwen toestand moet ik mij derhalve in elk opzicht voorbehouden Geen stap verder Men meent te weten, dat in de verga dering van het subcomité, die drie uur heeft geduurd, geen enkel besluit is ge- Men hoopt, dat er ln de volgende week DUBIEUSE VORDERINGEN?? FIDUCIAINCASSO'S - UTRECHT STAAT TOT UW DIENST, zowel op als zonder contract VRAAGT BEZOEK PROSPECTUS een nieuwe bijeenkomst van het sub comité zal worden gehouden, maar er is nog geen nieuwe vergadering gecon voceerd. De deeling van Palestina Genève beraadslaagt In een buitengewone bijeenkomst van de mandaats-commissie uit de Volkenbond, o.l.v. den Belg Orts, is gister de Palestijnsche kwestie aan de orde geweest. De voorzitter wees erop in zijn openings rede, dat het niet de schuld van de commis sie is, dat de besprekingen over de onlusten ran 1936 eerst thans gehouden worden. Zij ivaren op verzoek der Engelsche regeering steeds uitgesteld. Orts bracht dan in herinnering, dat de permanente mandatencommissk volgens be slissing van den volkenbondsraad ook een advies over het plan van verdeeling van Pa lestina zal hebben uit te brengen. Ormsby Gore wees er namens de En gelsche regeering op, dat deze de hoop ge koesterd had, dat de verlangens van de Arabieren en Joden in Palestina op den duur niet onvereenigbaar zouden zijn. De ervaring en de argumenten van de Britsche commissie van onderzoek hebben de Engelsche regee ring evenwel thans overtuigd, dat een onver zoenbare tegenstelling bestaat en dat een verdeeling nog de beste oplossing uit de „deadlock" is. De permanente mandatencommissie en de volkenbondsraad zullen ditmaal nog slechts een voorloopig oxrdeel over de gedachte van de verdeeling van Palestina in het algemeen hebben uit te spreken. Eerst later, wanneer de Engelsche regeering een definitief plan zal hebben opgesteld, zal de volkenbond dit definitief plan te beoordeelen hebben. Het D.N.B. meldt, dat een vliepboot van de x*oute DuitschlandZuid-Amcrika op 300 K.M. van de Afrikaansche kust gedwongen i9 een noodlanding in den oceaan te maken. Niemand van de bemanning werd gewond, terwijl de vliegboot evenmin materieele schade opliep. Het viucht-controleechip „M. S. Ostmark' hoopt zeer spoedig do plaats van het ongevai te bereiken. De kapitein van de „City of Baltimore" Charles Brooks, heeft medegedeeld, dal het vuur, dat het schip heeft verwoest, blijk haar op verschillende platasen tegelijk v- uitgebroken, zoodat de mogelijkheid van sa botage niet is uitgesloten. ■ERNSTIG AUTO-ONGELUK IN BELGIE Een autobus, waarin een groep Tsjech-»-: Slowaken was gezeten, is bij Oude God in botsing gekomen me* een zwaren vracht wagen. De gevolgen waren zeer ernstig. Eéxi der inzittenden is om het levon gekomen terwijl 7 personen zwaar werden gewond. DE JAPANNERS HEBBEN DE OVERHAND Het gebied van Tientsin en Peiping geheel onder hun controle Gendarmerie muit in Hopei Het Japansche ministerie van oorlog heeft Vrijdagmiddag drie uur medege deeld, dat de toestand te Tientsin sedert den ochtend rustig was. Het verkeer tus- schen de Japansche concessie en het Oosterstation is hersteld, nadat de Chi- neesche troepen zich uit het station had den teruggetrokken. De Japansche lucht macht heeft geen verliezen geleden door de aanvallen van de Chineezen op het vlieö eld. Het spoorwegverkeer tusschen Tientsin en Tangkoe is hervat. Het tooneel der vijandelijkheden heeft zich volgens X'.euter verplaatst van Tientsin naar Peiping, lat geheel door Japansche troepen is omsingeld. Door de poorten ln den Grooten Muur zijn gemotoriseerde afdeelingen naar de streek ten noordwesten van de stad ge komen en bij het Zomepaleis zijn twintig vliegtuigen gedaald. De Japansche luchtmacht heeft Pei-joean vier kilometer ten noorden van Peiping, ge bombardeerd. Deze plaats wordt nog bezet gehouden door onderdeelen van de 37e Chi- neesche divisie. Naar het hoofdkwartier van het Japansche garnizoen ln Noord-China voor Is mededeelt zijn de Japansche troepen de rivier de Joengting overgestoken. Na de bezetting van Takoe beheerschen de Japanners alle strategische punten tusschen Peiping en de zee. Een groot deel van het 29e leger trekt terug cp Pautingfoe. Volgens Chineesche verklaringen zal dit leger f organiseerd worden. Gendarmes gaan muiten De „Nitsji Nitsji Sjimboen" meldt uit Pei ping, dat de Chineesche gendarmen van de regeering van Oost-Hopei te Toengtsjau aan bet muiten zijn geslagen en driehonderd Ja pansche inwoners, alsmede leden van de auto nome regeering van Oost-Hopei hebben ver moord. Zij zouden Jin-Joe-ken, den presi dent der regeering, ontvoerd hebben. Men vreest voor het lot van 200 Koreaansche immigranten. Nader wordt gemeld, dat het Japansche ministerie van oorlog bevestigt, dat te Toeng tsjau een gendarmebrigade, die onder bevel ran de autonome regeering van Oost-Hopei stond, aan het muiten is geslagen en de ka zernes van het Japansche gai*nizoen heeft omsingeld. Na een bombardement van de Ja pansche luchtmacht moesten de muiters het beleg evenwel opbreken. Het Japansch* ministerie van buitenland- sche zaken heeft uit Swatou vernomen, dat de anti-Japansche actie daar is toegenomen, waardoor het voor de Japansche bewoners moeilijk is geworden hun drinkwater en dere dagelijksche levensbehoeften te krijgen. China's padvinders georganiseerd De bond van Chineesche padvinders, waar van maarschalk Tsjiang Kai-sjek president is, heeft bevel gegeven tot mobilisatie van een half millioen padvinders ouder dan 15 jaar. De padvinders, die in verschillende corpsen ingedeeld zulle worden, zullen ter ondersteuning van de overheid werkzaam zijn bij de post-, telegraaf-, radio- en trans- Om bescherming te zoeken tegen de Japansche bomaanvallen op Peiping begeeft de Chineesche burgerbevolking der stad zich in de intern, wijk. IN AMSTERDAM Dan naai het kantooi van L. BOOMSMA, Makelaai Bouwkundige Expert NASSAUKADE 118/119. TeL 82521—85421 Wi| boopen en verkoopon. huren en verburen, ndrolnlstrceren en verzorgen alle onderhoudswerk zaamheden. Woning.ijst en Inlichtingen GRATIS. Architect en Makelaar W. J. B U L S I N G TELEFOON 20 RIDDERKERK Advies en bemiddeling bij aan- en verkoop van Vaste Goederen ?IN UILEGERS BERG VINIÏ II Till HEIN er ICCIEN m UILLGGONDASTQ. 7 TGLQPOOIM2596 Wilt U een rustige GELDBELEGGING KOOP DAN HUIZEN de ideale randgemeente der Residentie I Kostelooze Bemiddeling: WONINGBUREAU „VR0NESTEYN" Park Vronesteyn 61, Pr. Mariannelaan 272 ZEIST Uw WOONPLAATS Wendt U bij het zoeken naar een WONING ol BOUWGROND to 'T ZEISTER WONINGBUREAl E N ZEIST, SLAAGT portdiensten, bij de uitvoering van lucht- gasafweermaat- gelen, bij de propaganda bij den medischen hulpdienst, evenals bij li- ver leen van steun aan de door den oorlo getroffen burgerbevolking. Na de mislukking van de Chineesche pol gingen, om de Japansche penetratie in Noor] China tegen te houden, bevindt zich thans heele gebied ten Oosten van de Yoeng-Ting rivier tot aan de kust van de Gele Zee ii handen der Japanners. ERNSTIG VERKEERSONCELUK Te Vel sen reed een militaire aut( colonne op den Wijkei-straatweg in de rid ting van het pontveer over het Noordzci kanaal, toen een vrachtauto van de Al.' maar Packet, bestuurd door den chauffeu N. L., uit Beverwijk, de colonne trachtte I passeeren. Een ordonnans van de motovdienst, «i 20-jarige serg. M. van der Z„ uit Den Haa. die met het toezicht op de formatie wl belast, geraakte met zijn motor beklem tusschon een der militaire auto's en de vrachtwagen. Hij viel en werd eenige metei voortgesleurd. Van der Z. kreeg daarb ernstige kwetsuren: inwendige kneuzingei een dubbele beenbreuk en verwondinge aan het gelaat. Nadat dr R. W. Fierst ra u Velseri Noord, de eerste hulp had verleen is het slachtoffer per ziekenauto naar b ziekenhuis te Haarlem vervoerd. De motor werd geheel vernield. t Hubrecht Dhulle moet zijn verzoek herhalen, voor de dunne, opeengeklemde lippen van den kettermeester zich ont sluiten. Als hij eindelijk spreekt, rust zijn trotsche blik even op de weinig imponeerende figuur van den man beneden Jxem, juist kort genoeg om niet beleedigend te zijn. Het be zorgt den burgemeester een onbehagelijk gevoel. ,.U zult het mij ten goede houden, heer burgemeester, maar Snijn werk roept mij elders. We beleven niet zulke bijzonder feestelijke tijden. Bovendien ligt het niet in mijn aard aan dergelijke dingen mee te doen. Ik ben daar nu eenmaal de jnan niet voor." Petrus Tittelman doet zijn best niet om zijn excuus in een zeer hoffelijke vorm te gieten, maar Hubrecht Dlxulle wil zich niet gekwetst gevoelen. Hij lacht, terwijl zijn uitdrukking- looze oogen langs den inkwisiteur dwalen. „Ik heb respect voor uw strenge opvatting van uw plicht, heer Tittelman, hoewel een gepaste ontspanning van tijd tot tijd mij niet afkeurenswaardig lijkt. Ik voor mij tenminste zit liever aan een welvoorziene tafel, dan hier in deze stijve Zaal, om dien ketter straks onder handen te nemen. Hoewel dit laatste meer een kolfje naar uw hand zal zijn." Tittelman haalt de schouders op. Na eenig zwijgen z?gt hij met een glimlach: „Ik weet niet, wat ge met die laatste opmerking bedoelt Als u meent, dat ik de menschen opjaag en er plezier in heb anderen te kwellen, dan spreek ik dat beslist tegen. Maar ais u meent dat ik dit werk graag doe omdat het een van God gegeven taak is en ik daarmede de kerk dien, dan hebt u gelijk, 't Is waar, dikwijls geraak ik buiten mijzelven van drift, als ik die ketters bij hun verhoor hoor lasteren tegen de kerk en de heilige Maagd, maar een zeer groote ijver voor Gods zaak en een misschien wat te vurig temperament is daarvan de oorzaak. Nooit zijn het lage motieven die mij daartoe brengen." Hubrecht Dhulle kijkt hem wat onnoozel aan bij deze ver dediging. Edele motieven veronderstelt hij nimmer, noch bij anderen, noch bij zichzelf. Het lust hem ook niet verder op dit onderwerp door te gaan. Hij begrijpt dat deze man van ander hout gesneden is dan hijzelf en dat het daarom maar het beste is, dat hun omgang zich tot het officieele blijft bepalen. Dus draalt hij met een antwoord en gelukkig komt op dit moeilijk moment de bode Gijsen met het bericht, dat de gevangene van het Steen is aangekomen. Nu kan de zitting een aanvang nemen. De heeren schepenen begeven zich naar hun plaats aan de lange tafel. Hubrecht Dhulle troont in het midden. Petrus Tittelman is blijven staan en leunt met zijn arm op de schouw, waar een lustig vuur brandt, wat op deze koude Februaridag lang niet overbodig is- Zijn oogen zijn als in afwachting gericht op de deur. Als deze opengaat, strompelt Jan De Grave binnen, on dersteund door twee schoutsknechten. Hij ziet er erbarmelijk uit. Zijn gezicht is bleek en ingevallen, zijn oogen staan flets. Het loopèn is hem bijna onmogelijk door de hevige pijn in zijn bevroren voeten. Zwijgend ziet Tittelman naar hem. met onbewogen, maar niet onverschillige blik. Dan kijkt hij den burgemeester aan, die hem met een licht knikje en een handbeweging beduidt, dat hij kan beginnen den gevangene te ondervragen. Daarop wendt Tittelman zich tot den ketter. „Kom eens hier. vriend, wat dichterbij, ik wensch je een paar vragen te stellen." Alleen, wankelend, want de schoutsdienaars hebben zich teruggetrokken, begeeft De Grave zich naar den inkwisi teur, tot hij recht voor hem staat, vlak bij het vuur. Zijn verkleumd, uitgeput lichaam kan echter de plotselinge en bovenmatige hitte niet verdragen, zoodat het schijnt dat hij neer zal vallen. Snel schuift Ti-ttelman een zware zetel bij. maar als De Grave zich hierin wil laten zakken, houdt hij hem tegen en zegt: „Neen vriend, niet zitten, maar je kunt hieraan leunen, want het staan schijnt je moeilijk te vallen." „Dat vuurstamelt de geplaagde, „die hitte, ik voel mij zoo vreemd Er ontstaat eenige beweging aan de rechterkant van de tafel, waar ontstemming heerscht over deze onheusche be jegening door den inkwisiteur, maar deze ziet licht ver wonderd die kant uit, en langzaam verzwindt het geruiscb tot de vorige stilte. „Die warmte zal je goed doen," zoo keert de ketter meester zich weer tot De Grave, „als je er eerst maar aan gewend bent. We zijn hier bij elkaar gekomen, goeie vriend, om te vernemen wat je nu eigenlijk precies gelooft. Geef mij dus antwoord op dz vragen die ik je doe, en weet wel, wat je iezelf ermee op de hals kunt halen." „In de muite hebben monniken mij meermalen bezocht zegt de lijder met zwakke stem, „en wij hebben lang dikwijls geredetwist. Zoo vraag hen naar mijn overtuigix en laat mij met rust 't Is of het hem reeds teveel is deze woorden uit te brei gen. Zwaar leunt hij aan de toegeschoven zetel, terwijl zi gezicht pijnlijk vertrekt. Een der heeren schepenen geeft overweging het verhoor uit te stellen, tot de man door et mildere behandeling in een betere conditie zal gekomen zij „Zoo houdt hij het geen kwartier uit," voegt hij er als zi meening aan toe. Hubrecht Dhulle haalt onverschillig de schouders op ziet vragend naar den inkwisiteur. Deze schudt met een b sliste beweging het hoofd. „Ik heb de reis naar hier niet ondernomen om onverric! terzake terug te gaan." zegt hij tot den burgemeester, zo; der den schepen aan te zien, „bovendien is er van een ui gemergelden ketter tenminste nog iets te verwachten. En da gij. heeren, hebt het zelf zoover met hem laten komen." Een van de schepenen, die vlak bij het vuur zit, de kolo sale zwaargebouwde Hendrik Vliet, roept uit: „Niet wij, maar de geestelijken!" Maar zijn geroep wordt overstemd door de luide woo den van den voorzitter: „Mijnheer de inkwisiteur, mag ik u verzoeken voort gaan?" „Welnu, Jan De Grave," wendt Tittelman zich tot d< beschuldigde, „laten we 't eens hebben over de Mis. W gelooft ge daarvan?" Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2