X Wls( ïsechromï PEIPING VERRAADT DE CHINEESCHE ZAAK ra VRIJDAG 30 JULI 1937 EERSTE BLAD PAG. c DE UITVAART VAN PATRIARCH VARNAVA Demonstraties te Serajewo jGevechten en ingeslagen ruilen Gisteren is te Belgrado met groote plech tigheid het stoffelijk ovt schot van den pa triarch der orthodoxe-Servische kerk. Var- 3: a va, ter aarde besteld. Een ontzaglijke menigte was op de been. In den stoet liepen een gedelegeerde van den koning, eenige üerien van het corps diplomatique, eenige .vroegere premiers, ministers en vertegen woordigers van het leger. In verband met de uitvaartplechtigheden Waren alle winkels en kantoren gesloten, 'ieen enkel lid van de regiering h e e f i den d i e n s t b ij g e w o 0 n d. Nadat de kerkelijke plechtigheid geëindigd was, zette de stoet zich onder het gebeier van alle kerkklokken in beweging. Aan den kop liep een priester, die een standaard droeg, welke tijdens de botsingen van 19 Juli door gendarmes gescheurd was. Na een detachement infanterie volgden vierhonderd priesters. Bij het voorbijtrekken van het stoffelijk overschot wierp het volk zich wee klagend op de knieën. De stoet, die ongeveer anderhalf uur door 'de straten trok, werd gevormd door 30.000 personen. Op het centrale plein der stad hield de burgemeester een toespraak, waar in hij uiting gaf aan zijn toewijding aan de orthodoxe kerk in Zuid-Slavië. Een oogenblik kwam het tot een paniek, toen de menschen in de Koningsstraat plot seling in alle richtingen uiteenstoven. De oorzaak scheen een misverstand tusschen gendarmerie en enkele andere personen te zijn. De orde was spoedig hersteld, doch eenige personen bleken lichte verwondingen te hebben opgeloopen. Luidruchtige demonstranten Te Serajewo trok een groote menschen ïnassa met rouwvlaggen door de stad en de monstreerde o.a. voor de woning van den minister van posterijen. Alle ruiten van het gebouw werden ingegooid, terwijl de menig te vijandige kreten tegen de regeering aan- V' -eigens trokken de demonstranten naar .iet gebouw van 't blad „Jugoslavenski List", waarvan eveneens de ruiten werden .vernield. Eenzelfde lot trof alle huizen, waar geen z\»arte vlaggen hingen. Het ergst hebben de demonstranten huls gehouden in het bijantoor te Serajewo van het Belgradosche blad „Vreme", waarvan het interieur volkomen werd verwoest Het naambord van het blad werd van het ge- houw gerukt, de telefoonleidingen werden doorgesneden on de telefoontoestellen op de straat geworpen. Eerst later verscheen de politie. Voor het postkantoor had een hevige vecht partij plaats tussclien demonstranten en politie. Aanvankelijk zag het er naar uit, dat de politie het onderspit moest delven, 'doch nadat versterkingen waren aangerukt, .werden de manifestanten uiteen gejaagd. De demonstranten maakten gebruik van vuurwapenen. Een vrouw werd door schoten gedood, terwijl drie politie-agenten zwaar- en een groot aantal andere personen licht .werden gewond. 1 De atmosfeer is nog steeds uiterst geladen. "Eden naar Mussolini? Te Londen gaat een gerucht da.t Eden seen reis zou ondernemen naar Rome, ten einde een bezoek te kunnen brengen aan Mussolini. Volgens een ander, eveneens onbevestigd gerucht, zou het niet uitgeslo ten zijn, dat Grandi nogmaals een bezoek aan Chamberlain zal brengen, alvo rens naar Rome te vertrekken. x -» snel film 1-1 OVERLOOPERS VORMEN EEN NIEUWE REGEERING Luchtbombardementen teisteren Tientsin De Chineesche generaal S j i-Joe-San heoft tezamen met generaal Tsjang- T s o e-T s j 0 e n g en de onder hen res- sorteerende gendarmerie, welke te Pei ping in garnizoen lag, de Chineesche zaak verraden, door naar Japansche zij de over te loopen. Zij zouden bereid zijn in overleg met de Japanners een nieuwe, mogelijk half autonome regeering van Peiping te vormen. Intusschen is een overgangsbestuur ingesteld, waarin voor aanstaande burgers der stad zitting heb ben. Onder deze omstandigheden was de 37ste divisie gedwongen de door haar bezette plaatsen Lang Feng, Fengtai en Toengtsjau weer te ontruimen. Het front van Tientsin Na de gebeurtenissen in Peiping heeft zich een nieuw Chineesch front gevormd, dat van Tientsin, hetwelk de Japansche troepen de Japansche concessie ernstig bedreigt ook gevaar oplevert voor de buitenland- sche concessies. De Japansche generale staf deelt mede dat hij geëischt heeft, dat de Chineesche troepen terugtrekken tot op 10 kilometer van Tientsin, zooals het Boxerprotocol dat bepaalt, met het oog op het gevaar voor de stad. Om de Chineezen daartoe fe dwingen heb ben Japansche driemotorige vliegtuigen bommen op Tientsin geworpen. De luchtaanval op de stad en de omlig gende dorpen werd uitgevoerd door ver schillende Japansche escadrilles, die ieder op haar beurt haar bominenlast gingen neerwerpen en daarna terugkeerden, om zich op het vliegveld van nieuwe voorraden te voorzien. Uit alle deelen van de stad schoten vlam men omhoog. Toen het bombardement ein digde viel er een doodsche stilte aver Tient sin, die slechts verstoord werd door het knetteren van de vliammen, die uit tal van getroffen gebouwen opstegen. De vlammen, die uit het getoouw der Chi- neesch-Japansche universiteit oplaaiden, wa ren verscheidene mijlem in den omtrek zicht baar.' Een detachement van 200 Japansche sol daten was in dit gebouw ingesloten, tóen de Chineezem een aanval ondernamen en het i3 nog niet bekend of het detachement kans gezien heeft te ontsnappen of dat het ver nietigd is. Een deel van de stad is in een ruïne ver keerd. Men telt verscheiden duizenden slachtoffers onder de burgerbevolking. Nieuwe Japansche waarschuwing De commandant van de Japansche vloot in de Chineesche wateren, vice- admiraal Hasegawa, heeft door mid del van den Japansclien vlootattaché te Nanking, kapitein Honda, het Chinee- sche ministerie van marine gewaar schuwd tegen de groeiende aaiti-Japan sche actie in Zuid- en Midden-China. De Japansche vice-admiraal verklaarde te vreezen, dat de toestand hier even ern stig zal worden als in Noord-China, wan neer geen maatregelen worden genomen. Een verklaring van Tsjang Kal SJek Maarsdhalk Tsjang Kai Sjek heeft een nieuwe verklaring inzake den oorlog in Noord-China afgegeven, waarin hij o.a zegt, dat „het Chineesche volk tot den laatsten man zijn vrijheid zal verdedigen". De maarschalk richt een oproep tot de Chineesche natie, om alle reservisten en hulp'-9trijdkrachten te mobiliseeren, teneinde hand in hand met de regeeering het land tegen den vijand te beschermen. Ten aanzien van de nederlagen der Chi- neezen in Noord-China verkaarde de gene ralissimus, dat de Chineesche natie zich hierdoor niet zal laten ontmoedigen, aange zien „kleine nederlagen geenszins een defi nitieve nederlaag beteekenen". „De politiek van mijn regeering is sedert het begin van het Noord-Chineesche con flict steeds consequent geweest, aldus de generalissimus, want oij weigerde en wei gert ook nu nog cenig deel van haar gebied vrijwillig af te staan of een schending van haar souvereiniteit toe te laten". Tot dusver hebben de Japansche autori teiten de Chineesche eischen volkomen ge negeerd. Daarom heeft de generaal de noo- dige maatregelen getroffen om den Chinee- zen een succesvollen tegenstand tegen de Japanners mogelijk te maken. Japans oorlogsbudget Zoowel het Japansche huis van afgevaar digden als het hoogerhuis heeft de aanvul lende begrooting van 97 millioem yen voor ae expeditie naar Noord-China goedgekeurd. Indien de gebeurtenissen in China het noo- dig maken zal nog een nieuwe aanvullende begrooting worden ingediend. Engelands houding Op een vraag van A111 e e in het Britschc Lagerhuis, of heit niet nuttig zou zijn de Chineesche zaak bij den Volkenbond aan hangig te maken, heeft Eden geantwoord, dat zijn regeering niet bereid is daartoe het initiatief te nemen. Toen A111 e e daartegen protesteerde zei- de Eden, dat men rekening moet houden met de buitengewone omstandigheden in het Verre Oosten. Hij verzekerde evenwel, dat Engeland het niet zal toelaten, dat opnieuw provinciën aan de souvereiniteit van Nan king worden onttrokken. De minister verklaarde voorts, dat de Fransche en Engelsche regeeringen voort durend van gedachten wisselen over deze aangelegenheid. Frankrijk gaat bezuinigen Minder crediet voor openbare werken Te Parijs Is ortder presidium van Chau- temps gisteren een ministerieele conferen tie gehouden ter bespreking van de verla ging der credieten voor groote openbare werken. De wet van Augustus 1936 voorzag in een crediet van 7.S10.Ó00.000 francs. Over een bedrag van 5.216.000.000 francs was reeds beschikt, zoodat nog beschikbaar is een som van 2.594.000.000 francs. Dit laatste bedrag is in de conferentie van gistermorgen ver laagd tot 700.000.000 francs. Men heeft dus 1.894.000.000 francs bezuinigd. Er zal een decreet worden uitgevaardigd, waarbij de bepalingen van de wet van 1936 vervallen worden verklaard. De Zuid-Afrikaansche protectoraten Tijdens de debatten in het Britsche Lager huis heeft de staatssecretaris voor de domi nions Malcolm MacDonald ook de kwes tie der eventueele overdracht der Zuid- Afrikaansche protectoraten aan de Unie van Zuid-Afrika besproken. Spreker herhaalde dat deze overdracht in geen geval zou ge schieden zonder rekening te houden met de wenschen van de bevolking. Bovendien zou het parlement in deze zaak volledig worden gekend. De Spaansche burgeroorlog DE KRIJGSVERRICHTINGEN BIJ TERUEL Franco's auto-da-fé's Op 1 Augustus, de feestdag van Igna tius de Loyola, stichter der Jesuïten- orde, zullen in geheel rechtsch Spanje plechtige auto-da-fé's worden gehouden, waarbij in tegenwoordigheid der auto riteiten en geestelijkheid de vaandels, insignes, bladen, boeken etc. uit den tijd der anarchistische dictatuur verbrand zullen worden. De bevolking is uitgenoodigd, alle door haar gevonden marxistische litte ratuur en andere voorwerpen als een „offergave van het Spaansche volk aan het op 18 Juli 1936 ontwaakte nationale Spanje" uit te leveren. Herleeft de tijd der zoogenaamde „heilige inquisitie", zou men geneigd zijn te vragen. De vorderingen bij Teruel Nu de gevechtsactie op het Madrileen- sche front een weinig is geluwd, wordt de algemeene aandacht gevestigd op de krijgs verrichtingen in den sector van Teruel. waar de nationalisten een sterken druk uitoefenen, klaarblijkelijk met het doel Va lencia van Madrid af te snijden. Na de inneming van de plaatsjes Royuela en Calomarde zijn de troepen van generaal Franco erin geslaagd Foscardon, dat ten Westen van Teruel is gelegen, te veroveren. Franco's strijdkrachten rukken op het oogenblik gestadig voort in de richting van Cuenca. Cuenca, dat op een heuvel ligt, is een stad van 34.000 inwoners en bevindt zich in een uit strategisch oogpunt uiterst gunstige positie. Tegelijk met de jongste nationalistische overwinningen op het Aragon-front heeft Valencia een massa-mobilisatie gelast en in allerijl versterkingen naar het front Teruel gezonden. De troepen van generaal Franco hebben verder verscheiden aanvallen op de stellin gen dor roode strijdkrachten ten Zuiden van Villa Nueva de la Canada gedaan. De luchtmacht der nationalisten heeft de posi ties der rooden langdurig gebombardeerd, doch geen aanzienlijke schade veroorzaakt. Dnlkboot-actie Drie Spaansche vrachtschepen, die van Marseille naar Spanje vertrokken waren, zijn in volle zee, ter hoogte van Port Crau du Roi. door een duikboot van onbekende nationaliteit aangevallen. Een der schepen werd tot zinken ge bracht; de beide andere konden zich bij de haven in veiligheid stellen. Een Franco-vertegenwoordiger te Bern Naar verluidt, heeft de Zwitsersche fede rale raad besloten, den vroegeren secretaris van de Spaansche legatie te Bern, Toca, te erkennen als officieel vertegenwoordiger van Franco in Zwitserland. De regeering te Burgos heeft van haar kant in haar gebied vier Zwitsersche consuls erkend. De erkenning van Toca als officieel ver tegenwoordiger van generaal Franco in Zwitserland is in heel nationalistisch Spanje met groote voldoening begroet, aan gezien deze erkenning wordt beschouwd als een geste van groote politieke beteekenis. Londen en het westelijk pact Engeland heeft in het verloop der vorige week aan de vijf voormalige Locarno- mogendheden een nota gezonden betreffen de de vraag van een nieuw westelijk pact. Hierin wordt voorgesteld, een technisch co mité te vormen, dat bestaan zou uit een vertegenwoordiger van iedere mogendheid en dat ten doel zou hebben een document op te stellen, waarin zouden worden vast gelegd de punten, waarover geen meenings- verschillen ten aanzien van een westelijk pact. Deze punten zijn opgemaakt na een ont leding van de indertijd aan de Engelsche regeering gezonden antwoorden op door haar gestelde vragen. Hoofdpijn, lusteloos en altijd moe Nu totaal veranderd „Ongeveer acht jaar geleden voelde ik mij dikwijls niet goed, altijd moe en lusteloos, terwijl ik s morgens maar het liefst in bed zou willen blijven liggen. Daarbij kwam nog een chronische hoofdpijn. Vanaf de eerste Hacon Knischen Salts, die ik probeerde, ben ik echter een andere vrouw geworden. Ik neem nu iederen morgen een beetje in mijn thee en kan Kruschen niet hoog genoeg roemen. Mevr. W. S. D. te P. Alle klachten, welke deze dame had, zijn het typische gevolg van één en dezelfde oorzaak: verslapte werking der inwendige organen, waardoor het bloed verontreinigd wordt en men zich moe, oud en futloos voelt. Kruschen Salts spoort op geheel natuurlijke wijze de afvoerorganen aan tot actievere werking, met als gevolg een hernieuwd gevoel van jeugd, levenslust en energie. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten k f 0.40, f 0.75 en f 1.60 Let op. dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buiten verpakking de naam Rowntree Handels Mij. Amsterdam, voorkomt» (Adv.) Het Britsche controle-plan Rusland chicaneert Naar vernomen wordt, hebben thans de voornaamste mogendheden haar antwoord op de Britsche voorstellen betreffende de niet-inmenging in Spanje overhandigd. De ontvangen antwoorden zijn, naar men zegt, over het algemeen gunstig. Het Rus sische antwoord bevat evenwel twee be langrijke reserves. Ten aanzien van het terugtrekken der vrijwilligers dringt de Russische regeering er op aan, dat de Marokkaansche troepen, die Franco helpen, ook in de klasse der vrijwilligers gerangschikt worden. In de tweede plaats weigert de Russische regeering op dit oogenblik de rechten van oorlogvoerenden toe te kennen „omdat daar door de grondgedachte der niet-inmengings- politiek omvergeworpen zou worden". Wanneer alle vrijwilligers zullen zijn teruggetrokken, zal een nieuwe toestand ontstaan zijn en dan is de Russische regee ring bereid, haar houding opnieuw te be palen. Eer het congres op reces gaat— Wat afgewerkt moet wordenl Met het oog op het verlangen der congres leden vroegtijdig hun reces te beginnen, zijn president Roosevelt en de congres leiders tot overeenstemming gekomen over een uit vijf punten bestaand programma, dat door het congres nog zal moeten wor den behandeld, alvorens de afgevaardigden en senatoren huistoe kunnen gaan. Dit program heeft betrekking op de vol gende wetgevende maatregelen: 1. Het wetsontwerp betreffende een maximum aantal werkuren en een mi nimumloon. 2. De hervorming van de rechtspraak. 3. Maatregelen ten behoeve van goed- koope woningen. 4. Maatregelen ter voorkoming van het ontduiken der inkomstenbelasting. 5. Een wetsontwerp op de suiker. Bij de besprekingen over dit programma' is ook van gedachten gewisseld over een „sine die"-verdaging, maar hierover is geen overeenstemming bereikt. De congresleiders zijn van meening, dat minstens twee weken noodig zullen zijn, om hooger vermeld vijf» puntenprogram af te handelen. Het wets ontwerp op werktijden en loonen is de ar beidscommissie van het huis van afgevaar digden nog niet gepasseerd. Het verlangen, spoedig op reces te kun nen gaan, is vooral tot uiting gebracht door de vele democraten, die gekant zijn tegen het ontwerp op de werkuren en loonen. Een val van 37 minuten Record-sprong van Russisch vlieger De Russische luitenant K a i 1 a n o f f heeft een nieuw wereldrecord gevestigd door op 9S00 meter hoogte met een val- scherm uit een vliegtuig te springen. Hij kwam in 27 minuten behouden bene den. De luitenant was voorzien van een zuurstoftoestel. Een der superieuren van den springer! verklaarde, dat door deze verrichting bewe zen is, dat men uit de stratosfeer met een valscherm kan afdalen. Een dergelijke sprong, aldus zeide hij, vereischt echter oen groot lichamelijk weert standsvermogen en een grondige voorberei ding. GARANTIE-STANDGROEN GARANTIE. STANDBRU IN GARANTIE.STAND ROOD GARANTIE-STANDZWART GARANTIE -STANDBLAUW Speciaal product voor Buitenwerk. HOUDT HET UZER ROESTVRIJ en BESCHERMT HEI HOUT. Wordt 5 JAAR GEGARANDEERD Levering uitsluitend aan den Handel Wed. Boonstoppel Zn. Lak- en Vernisfabriek WADDINXVEEN - TELEF. 50 BOERDERIJ PLAT GEBRAND Vermoedelijk tengevolge van een lek irt den schoorsteen, is te Tubbergen de boerderij, bewoond door den landibouwer S., tot den grond toe afgebrand. Inboedel en inventaris gingen mede verloren. Een land- bouwschuur kon worden behouden. Ver-| zekering dekt de schade. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER door O. TH. ROTMAN (Nadruk verboden) 97. Jantje en zijn vader zijn. Door den nood gedrongen, In een minknum vam tijd Op een fiets gesprongen; Maar de diender komt hen dra Peddelende adbterna; Jongens, dat wordt trappen, Om den dans f ontsnappen! 98. Wadht, daaT gaan ze door den tol; Hij is juist geopend; Pa springt ijlings van zijn fiets, En, naar 't tolhek loopend, Gooit hij 't in een wip op slot: „Ha, de mam der wet vangt bot!" Kwinkeleert hij blijde En wil verder rijden. (Wordt vervolgd). LUXE DAMESSCHOENEN IN ELKE SOL1EDE ZAAK VERKRIJGBAAR .CjaeclL ac-yi et: an. yieeciaó cLazeL^da C IL> evuaitw C ,IL als Oud-lndischgast kende ze geluk- beter en eischte de origineele Goal- werkelijk iets aparts is. Niet kig de GOALPARA en liét zich dan para MELANGE, zooals die op de voor niets is elk pakje Goal pa ra ook geen namaak aanpraten. Zij wist onderneming zelve samengesteld wordt en ook T h e luchtdicht s o I d e e r d. MELANGE 38 CT. PER ONS ï?°nd'I kistje ca. 20 cl. p. Gesel. Oranje-Pecco 34 cent per ons pondvoordeeüger Indien Uw winkelier geen echte Goalpara loodverp. heeft schrijve U rechtstreeks aan de Imp. Sweers H. Mij, Heerengracht 451 - Amsterdam - Postgiro 18735 Qx P (34 „Jan." hoort hij Victors stem weer, „het is niet uit te hou- 'den zoo, het is bovenmate hard, het is onmenschelijk. Dit langzame opteeren, dit versterven en verkrimpen kan God niet van je vergen. Je vrouw en kinderen komen straks om yan droefheid, honger en ellende. En dat alles terwijl één .woord van jou voldoende is. om jouw lijden en het hunne 'jte verzachten, ja, wellicht heelemaal te doen ophouden." Hij houdt zich stil in een bijna eerbiedig zwijgen, want hij 'ziet hoe zijn broer, ten doode toe vermoeid en afgemarteld, met een ingehouden kreunen de pijnlijke leden rekt en strekt op zijn harde leger- De kinderen strijken hem over de inge vallen wangen en snikken: „vader, vaderDe oude monnik bij de muur tuurt met z'n denkende oogen strak op den gevangene. Dan versterven alle geluiden. In die korte poos van volkomen maar bange stilte, strijdt Jan De Grave zijn heete strijd. Zijn natuur eischt haar rech ten, roept om toegeven, de stem van het bloed verheft chMaar naar de geest voelt hij zich opgeëischt voor God en Zijn zaak. Maanden van onuitsprekelijke ellende kunnen worden vergoed en vergeten als hij toegeeft. Hij kan die bange, angstige blik uit die kinderoogen verdrijven, als hij de enkele woorden zegt, die van hem verwacht worden. Hij ziet het beeld van zijn geliefde vrouw opdoemen yoor zijn geest. Een door zorg en droefheid geteekend gelaat. „MaaykeMaayke Een schrik vaart plotseling door z'n lijf. Wat is hij bezig te doen? De Grave kan zijn handen niet meer samen brengen tot gebed, maar zijn geest verheft zich in uiterste krachts inspanning: „O God, kom te hulp. mij, zwakke discipel, of ik zal het verliezen moeten!" 't Is een schreeuw hemelwaarts, zonder hoorbare klank. En onzichtbaar, maar daarom niet minder werkelijk, is de indaling der Goddelijke sterkte in dit bestreden hart. Plot seling, als bij hemellicht, ziet hij de eenige, ware weg, die hij gaan moet. Moet het Koninkrijk niet komen dwars door de tegenstand van beneden? Zal zijn verlies niet eeuwige winst zijn? Zoo bevecht hij de zege in zweet en bloed en tranen. Zoo stijgt hij tot de hoogte van Gods wil, die de menschelijke wil kruist. Zie. wij hebben alles verlaten en zijn U gevolgd. Er breekt een glimlach door op zijn ver kommerd gelaat, een lichtglans, als wanneer de zon door grauwe wolken boort. En in zijn stem is een nieuwe klank, als hij zich tot zijn broer wendt: „Wat je van me vraagt kan ik niet doen, Victor. Vraag het me nooit meer. Ik weet dat deze weg naar Gods wil is en Zijn wil is mijn vreugde. Ik geef mijn vrouw en kin deren geloovig in Zijn hand." De groote, stoere man hoort het aan en schudt het hoofd- In zulke omstandigheden zoo onwankelbaar! Hij raakt er door verward en met een wanhopig gebaar stamelt hij: „Gods wilGods wilMaar zooiets zou je ergste vijand je niet aandoen, Jan. Ik begrijp niet dat de aanblik van je kinderen je niet bewegen kan De held op zijn smartenleger poogt zich weer op te rich ten. Ernstig ?*vt hij zijn broer aan. Dan dwaalt zijn blik door zijn naargeestig verblijf en blijft rusten op het arm zalig drietal kinderen» vlak bij hem neergeknield. En zacht» als voor zichzelf heen, zegt hij; „Die naar den Geest zijn, bedenken dat des Geestes is..." De oude monnik staat op en nadert langzaam. Als hij vlak bij Jan De Grave is, buigt hij zich over de kinderen heen en zegt: „Heb geen medelijden met je vader. Beklaag hem niet. En God ontferme zich over ons allen." Op dit oogenblik wordt de deur van de cel geopend. Koen van Naarden treedt binnen. Hij zegt: „Het is tijd, eerwaarde. Het afscheid mag niet te lang duren." Victor grijpt de hand van zijn broer. „Vaarwel, m'n jongen. Ik zal voor je vrouw en kinderen doen wat ik kan. Voor jou kan ik niets doen. Ik moet j» achterlaten in deze ellende, die met de dag zwaarder wordt en ik sta machteloos Hij keert zich af. Hij kan niet verder spreken. De ont roering wordt hem te sterk. De kinderen liggen tegen hun vader aan in een vaste om helzing. Zacht wil de geestelijke ze meevoeren, maar Neeltje klemt zich hartstochtelijk aan haar vader vast. De Grave, volkomen rustig nu, strijkt haar over de haren en probeert haar met zijn opgewekte glimlach gerust te stellen. Koen van Naarden waarschuwt nog eens dat het tijd is. Zacht, maar met vaste hand. duwt de vader het kind van zich af. „Wees niet zoo bedroefd, m'n kind," zegt hij, „ik blijf niét alleen achter. De Heere is bij mij. Zeg dat aan moeder." Zoo gaan ze, Victor en de kinderen. De monnik slaat nog een blik op den gevangene. Dar- 'qt ook hij. Koen van Naarden neemt hei taaltje met eten van den grond, mopperend dat er weer niets van gebruikt is. Als hij naar de plaats kijkt waar de lijder ligt, ziet hij het bleeke gelaat van De Grave, met gesloten oogen. aHij moet het zelf weten," zegt hij dan met z'n gewone grijns, „vandaag krijgt hij niets meer." Dan gaat hij heen. Met een doffe smak valt de zware deur achter hem in het slot. HOOFDSTUK X Petrus Tittelman Zijn lange, magere gestalte rijst hoog uit boven de in een ruime zetel gedoken figuur van burgemeester Hubrecht Dhulle. De laatste houdt het gelaat, met de vermoeide trek ken en waterige oogen, opgeheven naar den inkwisiteur van Vlaanderen, terwijl zijn slanke vingers spelen met de gou-* den gesp van zijn gordel. „Het zou goed zijn, geachte heer, zoo gij uw verblijf binnen onze goede stad nog wat zoudt kunnen rekken. Uw tegen woordigheid op het feestmaal, dat over een paar dagen ten mijnen huize gehouden wordt, zou zeer op prijs worden ge steld. Kan ik er op rekenen dat u ons deze eer zult aandoen?" Tittelman let niet op hem, naar het schijnt. Met zijn strenge, staalgrijze oogen overziet hij de aanwezigen, die hier, in een ruime zaal van de herberg „De Zwaan" bijeen zijn. Het mooie en doelmatige Landhuis van Hulsterambacht, waar voorheen de vroedschap vergaderde, is twee jaar ge leden bij een felle brand, die de halve stad teisterde, ver woest. Nu moeten ze zich behelpen in deze meer sobere om geving. Een zacht gezoem van stemmen gaat door de zaal. De irï voorname kleeding uitgedoste schepenen hebben hun plaat sen nog niet ingenomen, maar staan of zitten in groepjes en bespreken de gewichtige aangelegenheid van deze dag. (Wordt vervolgd

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2