K ABO eiraiuige-L. DE GUERILLA WOEDT IN NOORD-CHINA D E V E O WOENSDAG 28 JULI 1937 EERSTE BLAD PAG. 2 Het Japansche ultimatum getrotseerd Soeng als generalissimus De Japansche autoriteiten hebben de Chineesche autoriteiten ervan in kennis gesteld, dat zij handelend gaan optreden en nogmaals de terugtrekking van alle Chineesche troepen uit Peiping geëischt De termijn, waarop deze ontruiming een feit moet zijn, loopt hedenmiddag om 12 uur af. Het eerste deel van het Japan sche ultimatum eindigde reeds gisten middag. Dit betrof, zooals men zich zal herinneren, de terugtrekking van de Chineesche troepen uit het gebied van Loekoetsjau en Papausjan. Ofschoon de woordvoerder van de Japan- 'sche militaire autoriteiten verklaarde, dat de Japansche troepen met het ontketenen van een omvangrijke gevechtsactie tot Woensdagmiddag zouden wachten, in de hoop, dat de Chineezen althans het tweede deel van het ultimatum, dat het belang rijkste wordt geacht, zullen aanvaarden, schijnt de strijd zich toch nu reeds over een breed front tusschen Tientsin—Peiping en iToengtsjau uit te breiden. De Japanners en Koreanen, die in Pei ping woonachtig zijn, hebben hun wonin gen reeds verlaten en een toevlucht gezocht in de gebouwen van het Japansche gezant schap. Andere buitenlanders begaven zich op aanraden van de verschillende ambassades en legaties eveneens naar hun aangewezen .verzamelplaatsen, die voor het meerendeel op het gebied van de diplomatieke verte genwoordigingen in Peiping zijn gelegen. Het meerendeel van de buitenlandsche legatiewachten in Peiping is gealarmeerd. Zandzakken worden in allerijl naar de poorten van de gezantschapswijk vervoerd. De Chineesche autoriteiten hebben offi cieel medegedeeld, dat zij voornemens zijn, het Japansche ultimatum te trotseeren. Be richten, die te Nanking binnenkomen uit het Chineesche hoofdkwartier, melden dat do Japansche strijdkrachten reeds gister avond een offensief tegen Peiping hebben pntketend. i Nu de vredesonderhandelingen afgebroken 'zijn en Soeng Tsje Yoean openlijk ver klaard heeft, het Japansche ultimatum te Verwerpen, wordt een Chineesch-Japansch conflict op groote schaal onvermijdelijk ge acht Volgens het Chineesche persagentschap b,Central News" is een hevige strijd ont brand in Toeanho, nabij Nan Yoean gele gen, welke in den avond nog voortduurde. Eveneens wordt hevig gevochten in de «omgeving van Toengtsjau, waar het Chinee sche garnizoen door Japansche troepen is .vernietigd. Bijzonderheden omtrent deze nieuwe gevechten zijn echter nog niet ont vangen. Volgens berichten van Chineesche bladen 'te Peiping heeft het corps diplomatique de 'Chineesche en Japansche autoriteiten ervan in kennis gesteld, dat volgens de bepalin gen van het Boxer-protocol geen gevechten 5" xe&fiju*. Xif». 't -&JL£j>m£ ou, (nxAjt ft VERKADE ZAANDAM mogen worden geleverd binnen een afstand dertig kilometer rond Peiping. Soengs proclamatie Volgens op het hoofdkwartier te Nanking ontvangen telegrammen deelt generaal n g-T s j e-Y o e a n in een proclamatie, die overal in Peiping is aangeplakt, mede, dat het hem onmogelijk was. de onredelijke Japansche eischen te aanvaarden. Hij ver zoekt voorts de Chineesche bevolking haar kalmte te bewaren in deze ure van ernstige crisis. Hoewel iedereen er zich rekenschap van geeft, dat China niet op een oorlog met Ja pan is voorbereid, is het Chineesche publiek toch van meening, dat China geen keuze meer heeft. Indien het, zoo zegt men, niet ten strijde trekt, zal het. Noord-China verliezen en be staat er geen enkele waarborg betreffende een grens van de Japansche agressie. Indien het wel ten strijde trekt, zal het Noord-China eveneens verliezen, doch voor de eer van de Chineesche natie moet het toch zoo lang mogelijk weerstand bieden, alvorens nieuw Chineesch gebied af te staan Naar men meent te weten, heeft do cen trale regeering tijdens een beraadslaging over den toestand in Noord-China besloten, Soen-Tsje-Yoean tot het einde toe in zijn verzet tegen de Japanners te steunen. De Chineesche militaire autoriteiten heb ben de troepen van de centrale regeering, die zich reeds in Hopei bevinden, bevel ge geven, zich onder commando van Soeng- Tsje-Yoean te plaatsen. De Japanners schijnen Intusschen vast besloten te zijn, de provincie Hopei volledig onder hun contröle te brengen. De strijd om Peiping Volgens in Peiping ontvangen berichten zijn thans twee Chineesche divisies uit het zuiden onderweg om de stad te helpen ver dedigen tegen de Japanners. De 37e Chinee sche divisie heeft inmiddels een aanvang gemaakt met de voorbereiding der verdedi ging. Loopgraven en verschansingen zijn aangelegd, barricades van zakken zaq.d wor den in de straten opgebouwd en al het ver dere wordt gedaan om aan de opmarsch van de Japansche infanterie en machinegeweor- afdeelingen weerstand te bieden. Uit den aard van de op het oogenblik go- leverde gerechten kan afgeleid worden dat de Japanners begonnen zijn met een vast beraden drijfjacht om het geheele 29ste leger uit het gebied van Peiping te verjagen Engelsche, Italiaansche, Fransche en Ame- rikaansche troepen hebben de muren en poorten van de legatie wijk bezet, waar zich thans de geheele Japansche bevolking b* vindt, terwijl vele Chineezen er eveneens later een toevlucht hebben gezocht. Twee Japansche luoht-escadrilles hebban de streken ten zuiden en westen van Pei ping met bommen bestookt De Japanners melden de kazernes te Nanjoean, op 28 K.M. van den zuidelijken uiuur van Peiping, te hebben genomen. Uit Nanking komt be richt, dat de Chineesche troepen een tegen aanval hebben ondernomen en de stations van Langfang en Fengtai hebben veroverd. Uit Tientsin wordt gemeld, dat de Japan ners Hsingkoemg nabij Nanjoean hebben bezet. De Qiineezen zouden 500 dooden en gewonden hebben achtergelaten. Ook de verliezen der Japanners zouden aanzienlijk zijn. ^rmm „JAPAN VERLANGT GEEN CHINEESCH GEBIED" Het wil slechts China's „medewerking" In het Japansche lagerhuis heeft mi nister-president K o n o y e verklaard, dat Japan geen landhonger heeft, gelijk China beweert. Zou Japan landhonger gehad hebben, het zou reeds lang gele den Noord-China hebben bezet Japan, zoo zeide Konoye verder, verlangt geen Chineesch grondgebied, het wil slechts China's medewerking bij de ontwikke ling van de Oostersche cultuur. Japan heeft steeds geduld en zelfbeheersching getoond ten aanzien van de herhaalde uitdagingen van China, hetgeen de on juistheid van de Chineesche bewering bewijst Prins Konoye verklaarde te hopen, dat China de door Japan gestelde voorwaarden zal vervullen, want indien China in gebreke zou blijven, zou Japan ernstige besluiten moeten nemen. Het uiteindelijk doel van de Japanscho politiek is een stabilisatie in het Verre Oos ten. Dit kan alleen geschieden door samen werking tusschen Japan, Mandsjoekwo en China in het belemmeren van de communis tische penetratie via Buiten-Mongolië, in het handhaven van den vrede en de rust en in de economische ontwikkeling van Noorl- China. Ten aanzien van de blnnenlandsche poli tiek verklaarde de minister-president, dat de uitvoering van het defensie-programma van het uiterste belang is, doch dit mag met geschieden ten koste van de stabiliteit van het nationale leven. Spr. hernieuwde zijn betuiging van eerbied voor de politieke par tijen. De sociale rechtvaardigheid, welke de regeering wil nastreven, zal bestaan in net uit den weg ruimen van de misbruiken van het kapitalisme. De minister van buitenlandsche zaken, Hi rota, verklaarde vervolgens, dat in de afgeloopen drie jaar verscheiden groote Chineesche staatslieden zijn vermoord, al leen omdat zij Japan begrepen en waar deerden. Niettegenstaande doze atmosfeer in Ihina hoopt de minister t-och, dat een sfeer zal worden geschapen, welke gunstig zal zijn voor de toenadering tusschen China en Japan, wanneer China duidelijk zal worden gemaakt, dat Japan niet het plan heeft druk uit te oefenen op China, noch territoriale eischen heeft. De minister van financiën, Kaya, diende daarop de aanvullende begrooting an 97 millloen yen In in verband mot de gebeurtenissen in China. De benoodigde gei len zullen worden ver kregen door het uitgeven van een leening De mioister verklaarde, dat de economi sche politiek van Japan gericht is op ver grooting van de productie-mogelijkheid, hj*. in evenwicht brengen van de internationale betalingen en het in evenwich* brengen van de handelsbalans. Deze politiek moet worden ontwikkeld in nauwe samenwerking met Mandsjoekwo. De politie van Bialystock (Polen) heert negentien militante communisten gearres teerd, leden van het plaatselijk comité van de Wit-Russische communistische partij, die propaganda maakten door binnen te dringen in de arbeidersorganisaties, om stakingen te verwekken. Zij verspreidden voorts -communistische pamfletten en gaven een tijdschrift met extremistische strekking uit ROOSEVELT ONTVANGT POOLVLIEGERS De Russische aviateurs Gromoff, Joema- cheff en Daniline zijn door president Roo sevelt op het Witte Huis ontvangen. Gro moff verklaarde aan persvertegenwoordi gers, dat de aviateurs diep ontroerd zijn door de hartelijke ontvangst hun door den president bereid. Roosevelt toonde zich zeer belangstellend voor de Poolvlucht en Het zich uitvoerig op de hoogte stellen omtrent het verloop van den tocht. Kort Nieuws Naar het Duitsche nieuwsbureau bericht, heeft het Britsche ministerie van lucht vaart tot allen, die onder dit ministerie ressorteeren en met vacantie gaan, een op roep gericht als werfagen-t op te treden, ten einde de recruteering voor de luchtmacht te vergrooten. Ieder, die een nieuwen recruut aanwerft, ontvangt een premie. In de gevangenis te Targoe-Ocna (Roe menië) zijn de gedetineerden aan 't muiten geslagen. Zij barriceerden zich in een zaal en weigerden den bewakers te gehoor zamen Aangezien de muiterij een grooteren pmvang dreigde aan te nemen, werd de yvaoht gerequireerd, die. toen de houding yan de muiters steeds dreigender werd. •enige schoten afvuurde. Hierbij werd een qer muiters gedood en twee andere zwaar gewond. De overigen gaven het verzet op en werden in éénpersoons-cellen opgesloten. De Senaat der Ver. Staten heeft 't wets optwerp inzake de bouw van zes marine- hplpvaartuigen tot een gezamenlijke waar d? van 50 millioen dollar ter bekrachtiging naar het Witte Huis gezonden STEUNKOUSEN WASCHBAAR EN LUCHTIG Alleen-verkoop: Wester-Apotheek &r?ï"3f.Sf Oeveo-DepSt T„ 33705S Fa. C. Roosen Zn. De Spaansche burgeroorlog DE OPMARSCH NAAR VILLA NU EVA DE LA CANADA Franco behaalt langzaam succes Na de ontruiming van Brunete door de strijdkrachten van de Valencia-regee ring, concentreeren de nationalisten thans hun voornaamste aanvalskrachten op het ongveer zes kilometer ten Noor den van Brunete gelegen plaatsje Villa Nueva de la Canada, dat zij als uit gangsbasis willen benutten voor de voortzetting van hun offensief. Volgens berichten van nationalistische zij- e kunnen de strijdkrachten van generaal Franco hun opmarsch naar Villa Nueya ae la Canada ondernemen van uit gunstig ge legen stellingen, aangezien de midden in een onoverzichtelijke, boschrijke streek gele gen loopgraven der Madrileensche strijd krachten aanzienlijk dieper liggen dan tie infanterie- en artilleriestellingen der recht sche troepen, die op heuvels zijn gelegen van waaruit den vijand reeds zware verlie zen zijn toegebracht. Een bijzonder gunstige stelling hebben de nationalisten op heuvel 660, ten Westen van Villa Nueva de la Canada tusschen de Auiea- cia-riivier e«n de Guardarama. Alle pogingen der roodo troepen om de nationalisten uit deze stellingen te verdrijven, zijn tot dus ver mislukt Tusschen den weg Brunete-Nueva de la Canada, bij heuvel 660, buigt zich het front der Madrileensche militie naar Quijorna om. zoodat het gevaar bestaat, dat bij een verdur terugtrekken de Valencia-troepen ten Zui den en ten Westen van Villa Nueva de la Cnnadp worden afgesneden. Het Madrileei» sche oppercommando heeft In verband met dit dreigend gevaar alle beschikbare reserve strijdkrachten naar Quijorna en Villa Nueva de ia Canada gezonden. Het getal dezer re serviste-n Is evenwel gering, aangezien ook op het Teruel-fron-t, waar de troepen van generaal Franco aanzienlijke successen heb ben weten te boeken, versterkingen zijn g» requireerd. De jongste geveohten rond Brunete hebben, zooals bekend, aan roode zijde tal van slacht offers geëischt. Zelf geven de roode legerleiders een bedui dend verlies op van 15.000 manschappen, welk getal gedurende de afgeloopen 24 uur aanmerkelijk moet zijn verhoogd. Officieele Madrileensche instanties geven daarenboven tee, dat de rooden sed-eit 7 Juli, toen de strijd om Brunete ontbrandde, niet minder dan zestig vliegtuigen hebben verloren. Britsch schip opgebracht Het Engelsche stoomsdhip „Mirupanl" is door een kruiser der nationalisten, de „Clu dad de Valencia", ter hotgte van Gijon :n de territoriale wateren aangehouden en op gebracht naar de haven van Ferrol. In officieele kringen deelt men mede, dat de aanhouding van h«: Engelsche schip „Mirupani" Zaterdag geschied ia In de maand Juli zijn reeds drie Britsche schepen door de nationalisten opgebracht. GEMENGD NIEUWS Ernstige steekpartij Veenarbeider na heftige twist gedood Te Emmer-Erfscheidcnveen heeft tijdens een ruzie tusschen twee veenarbeiders, de een den ander met een mes zoodanig ge wond. dat deze korten tijd later aan zijn verwondingen bezweek. De arbeiders, de 33 jarige Foekens en de omstreeks 30 jarige F. St., hadden verschil van meening omtrent werkzaamheden. Plotseling greep St een mes, waarmee hij Foekens eenige steken toebracht. On middellijk snelde een aantal voorbijgangers naar de plek van het gebeurde. De politie arresteerde den dader en bracht hem naar F.mmen over De getroffene werd zijn huis binnengedragen, in welks nabijheid de steekpartij zich afspeelde, waar hij spoedig den geest gaf. INTERNATIONALE INBREKER AANGEHOUDEN De politie te Zeist heeft een Duitscher van internationale beruchtheid, d'ie reeds vele jaren in de gevangenis heeft doorgebracht, in arrest gesteld. De man, de 46-jarige Heimrlch H„ die eenige jaren geleden reeds te Zeist opereer de, maakte zich wederom aan twee inbraken schuldig, o.a. bij een slager. Deze betrapte hem, doch de Duitscher nam de vlucht dwars door een doomenhaag en een sloot. De ge waarschuwde Zeister politie alarmeerde ter stond de politie in de omgeving. De veld wachter van Odijk slaagde er in den man aan te houden. Hij bracht hem naar Zeist over, waar bij fouilleering eenige gouden voorwerpen, afkomstig vam zijn laatste in braak, te voorschijn kwamen. H. bekende deze inbraak te hebben gepleegd, waarna hij is opgesloten. t Ernstige autobotsing te Amsterdam Een drietal slachtoffers Te Amsterdam zijn gisteravond in de Beethovenstraat op de hoek van de Apollo- laan, twee auto's tegen elkaar gebotst, waar bij drie personen verwond werden. Een der auto's, een Citax, kwam uit de richting J. M. Coenenstraat en reed tegelijk op met een tramwagen van lijn 24. De trambestuurder, die uit de richting Apollo- laan een personenauto zag naderen, welke voor hem langs wilde gaan. stopte bijtijds doch de chauffeur van de Citax, die de andere auto niet zag. reed door. Het ge volg was, dat de Citax met vrij groote vaart door de andere wagen in de flank werd aangereden. Zoo hevig was de botsing, dat slag ervan tot op verren afstand hoor baar was. Beide auto's kwamen in een plantsoentje terecht en waren geheel vernield. Dadelijk was hulp ter plaatse, waarna uit de wrakstukken vier personen werden bevrijd. Spoedig arriveerde een tweetal am bulance-auto's van den G.G. en GD.,waar mede zekere V. naar het Wllhelminagast- huis vervoerd werd, zoomede de 28-jarige chauffeur van de Citax, die belden een hersenschudding hadden gekregen. Een pas sagier van de Citax, eveneens 28 jaar oud, er met een beenfractuur was afge komen, kon naar zijn woning worden ver voerd. Een jongeman, die in de door V. be stuurde auto had gezeten, bleek ongedeerd te zijn. Ernstig verkeersongeluk bij Diemen Tusschen Diemerbrug en Weesp is tenge volge van onbesuisd autorijden door eenige jongelieden een ernstig ongeluk voorge vallen. De jongelui, die te Weesp wonen, re den in een huurauto met groote vaart de nieuwe betonbrue over de Bijlmervaart af, en hielden daarbij links. Een tegenliggend wielrijder, de geheel rechtsch van den weg reed. werd daardoor tegen de straat geslin gerd. De auto reed na het ongeluk den weg af en kwam aan den onderkant bij het water tot stilstand De aanreden fietser, die bewusteloos op het asfalt lag, bleek er ernstig aan toe te zijn. Hij had vele hoofdwonden en bloedde uit zijn ooren. Dr Balfoort, die spoedig ter plaatse was, constateerde inwendige kneuzingen en een schedelbasisfractuur. Per ambulance-auto is het slachtoffer, de 22-jarige J. S. uit de Soembawastraat te Amsterdam, naar een ziekenhuis vervoerd. Mislukte revolveraanslag te Lutterade Gisteravond heeft zich In het café van Th. W. aan de Molenstraat te Lutterade een volverdrama afgespeeld, dat gelukkig zonder ongelukken Is afgeloopen. Zekere D e B. uit Geleen, die een veete heeft met den caféhou der. 6tapte het café binnen, liep op den café houder toe en loste eenige schoten uit een revolver, die evenwel misten. W. vluchtte langs de trap naar boven, achtervolgd door De R De caféhouder wist door van de eerste verdieping naar beneden te springen, een veilig heenkomen te vinden. Per fiets ging D e B. zijn vijand achterna, doch dezen heeft hij niet meer kunnen vinden. Toen D e B. korten tijd later het café betrad, werd hij door de politie gearresteerd en in het bureau ingesloten. Hoewel hij verklaarde met kogels te heb ben geschoten, heeft men geen spoor van deze kunnen vinden. De revolver heeft de man volgens zijn zeggen in een tuin gewor pen. maar ook deze heeft de politie nog niet kunnen ontdekken. RUBRIEK^ DONDERDAG 29 JULI HILVERSUM I 1875 M. AVRO-Uitzending, 8.00 Grarnofo on m<uz ie k(Om 8.15 Sport- reportage). 10.00 Morgenwijding. 10-18 Gewijde muziek (Gr. pl.). 10.30 Strijk kwartet. 12.30 Gramofoonmuziek en Jam- boreenieuws. 1.30 Pianovoordrach-t. 2.00 Declamatie. 2.30 Trio, orgelspel en gramo foonmuziek. 4.00 Voor zieken en th-uis- zittenden. 4.30 Orkest. 5.00 Voor de kin deren. 6.30 Sporthalfuur. 7.30 Pianovoor- dracht. 8.00 Berichten ANP. 11.00 Berich ten ANP. HILVERSUM H 301 M. 10.00 NCRV. ll-OOl KRO. 2.00—12.00 NCRV. 10.15 Morgen- dienst. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.15 KRO-Orkest, en Gram. pl. 2.00 Handwerk les. 3.00 Voor de vrouw. 3.45 Bijbellezing, 4.45 Cursus handenarbeid voor de jeugd. 5.15 De Gooilanders. 7.00 Berichten. 7.13 Journalistiek weekoverzicht. 7.45 Repor tage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV-Or- kest, Heemsteeds Christ. Gemengd Koor, en solisten. 9.45 „In vacantiestemming", causerie. 10.15 Berichten ANP. 10.20 con cert. 11.2012.00 Graonofoonmiuziek. Hier na schriftlezing. DROITWICH 1500 M. 12.05 Orkest, en solist, I.05 Alt en tenor. 2.05 Sextet. 3.35 Orkest. 6.40 Causerie over Erasmus. 7.00 Radiotoo neel. 8.50 BBC-Zangers. 9.40 Reportage. 9.50 Viool en piano. 10.20 Kerkdienst, 10.40 BBC-Orkest, en solist. RADIO PARIS 1648 M. 12.50 Pascal-orkest. 2.20 Gramofoonmuziek. 3.05 en 4.05 Zang. 7.23 Zang. 7.50 Pianovoordracht. 8.20— II.20 „Die Meistersinger von Nürnberg'' opera. KEULEN 456 M. 12.20 Militair orkest. 1.35 Frankforter Omroeporkest. 2.35 Solisten concert. 4.20 Orkest. 5.35 Cello en piano 6.20 Militair orkest. 8.30 Omroeporkest, m. m. v. solisten. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M. 12.50 Salon- orkest. 5.20 Klein rkest. 8.20 Omroepor kest en solisten 484 M.: 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon orkest. 6.35 Kleinorkest. 8.20 Salonorkest, en reportage. 9.20 Symphondecancert uit Ostende. KINDJE ONDER EEN MOTORFIETS Maandagavond omstreeks zeven uur waf de 4-jarige E. Bartels, wonende a. d. Staten- singel te Maastricht op dezen sing- aan het spelen. Toen het ventje wilde over steken, kwam een moior, bestuurd door S., ir snelle vaart aanrijden. Het kind wenl gegrepen en een eindweegs meegesleurd, waarna het bewusteloos bleef liggen. Een dokter was spoedig ter plaatse en liet den jongen naar het ziekenhuis overbrengen Hij bleek een kaakfractuur alsmede een zeer ernstige schedelbasisfractuur te hebbc.t opgeloopen. De toestand van den kleine is vrijwel hopeloos. GELUK BIJ ONGELUK Een bewoner van de buurtschap Steenenp kamer hij Deventer heeft bijzonder pc boft Onlangs is, na blikseminslag, zijn hu5« afgebrand. Bij het graafwerk ten behoef van het nieuwe huis ter plaatse vond men eenige bloempotten met geld, gouden tien tjes, rijksdaalders en guldens, tezamen te(- bedrage van eenige honderden guldens. JANTJE WELGEMOED EN ZIJN VADER door O. TH. ROTMAN 95. Foei, wat is de diender kwaad! 't Is ook geen tractatie, Heel die vieze takkebos Midden in je facie! Ha! dat komt hun duur te staan 1 De vervolging vangt a-1 aan! Kijk hem maar eens maaien, Met zijn sabel zwaaien! 96. VTak om 't hoekje, aan den weg, Smult voor het cafeetje, De familie Van der Hout Van een fijn dineetje. Alle drie hun fietsen staan Buiten tegen 't hegje aan. Zeker ten gerieve Van de rywieldieven! (Wordt vervolgd). ÖOQR JAN VAN*B ATEN BURG Voetstappen klinken bui-ten de deur, de sleutel knarst in het slot en Koen van Naarden treedt binnen. Hij behoeft 1de deur niet zorgvuldig en secuur te sluiten, de gevangene 5s toch weerloos. De mismaakte bewaker, met scheefgetrok ken mond, gevolg van een beroerte in zijn jeugd, nadert den lijder met een schaal met eten in de eene en een omvangrijke bos sleutels in de andere hand. Hij draagt een grauw buis en een wijde broek van donkere kleur. Een wollen muts be- clekt zijn schedel. De oogen staan koud en uitdrukkingloos aan weerskanten van de scherpe, puntige neus. Het is een zonderling, die Koen van Naarden. Zijn plicht «doet hij werktuigelijk, zonder nadenken en zonder gevoel. Maar zoodra er wat te verdienen valt en hij er niet -teveel kwaad bij kan, durft hij die plicht even gemakkelijk te ver zaken. Zijn beroep brengt hem in aanraking met boeven en onschuldigen, maar voor hem zijn ze gelijk, dat wil zeggen, nummers, voorwerpen, waarin hij de mensch niet te herkennen zoekt. Zijn vijandigheid jegens den man, bij wien hij nu binnengeko-ir is, is een betaalde vijandigheid. En een goed betaalde ook, want toen Mr. Ellink van Steelandt hem liet weten, dat hij prijs stelde op een huma ner behandeling van den gevangene, schonk de bewaarder aan deze wenk niet de minste aandacht, schoon de heer Ellink van Steelandt toch iemand van aanzien was. Koen van Naarden weet maar al te goed, dat hij van die zijde niets te vreezen heeft, beschermd als hij zich weet door zijn machtige lastgevers. Hij heeft het eten neergezet onder het bereik van De Grave, die zijn binnenkomen niet schijnt te bemerken, zoo onbewegelijk blijft hij liggen. Koen buigt zich over hem heen en schudt meewarig en niet zonder zeker ongeduld de leelijke kop. „Dwaas," mompelt hij, „één woord maar, een weinig toe geven slechts, en je lot werd onmiddellijk verbeterd. Hals starrige dwaas Hij buigt zich nog dieper over den man heen en roept met een stem, die in deze ruimte hol en akelig klinkt: „De GraveJan De Grave De gevangene hoort het en schijnt tot zichzelf te komen. Hij strekt de magere hand uit en zegt met zwakke stem: „Zet het hier vlak bij me. Dat rekken doet me verschrik kelijke pijn." „Dat kan ik me voorstellen," antwoordt Koen met een grijns, meer een gevolg van zijn scheeve mond dan teeken van kwaadaardigheid, „je ziet er ellendig uit. Maar dat is allemaal je eigen schuld met je vervloekte koppigheid. Als jij je eigen met je hoofd tegen de muur te barsten wilt loopen, moet je dat zelf weten. Maar komaan, ik heb een tijding voor je, die je misschien wel zal opmonteren. Je broer Victor komt je zoo meteen opzoeken. Werk dus maar gauw je maaltje naar binnen, want het is niet noodig dat hij ziet, wat je precies te eten krijgt," Met deze woorden reikt hij De Grave het schaaltje met eten toe, die het aanneemt, zonder aanstalten te maken er van te proeven. De bewaarder dringt ditmaal niet verder aan, wacht ook niet langer nu hij zijn taak volbracht heeft, maar verwijdert zich zonder verder iets te zeggen. De zware deur valt achter hem dicht, het slot klikt tweemaal om, en in het ellendige hol heerscht de stilte weer onverbroken. In de grootste ontroering en verbazing blijft de gevan gene achter. Niettegenstaande de hevige pijn richt hij zich een weinig op en steunt op één arm. Met moeite zet hij het schaaltje op de grond en schuift het van zich af. Dan brengt hij de hand aan het hoofd, als wil hij zich inspannen om na te denken. Wat heeft die man gezegd? „Je broer Victor komt je vanmiddag opzoeken." Overluid, maar met zachte stem, herhaalt De Grave deze woorden. De beteekenis er van wil maar niet dadelijk tot hem doordringen. Verloren in eenzaamheid, als in een graf gesloten, overgelaten aan zichzelf, nu reeds maandenlang, wekt deze tijding in hem een vreemde gewaarwording. Hoe heeft hij in het begin van zijn gevangenschap naar menschen verlangd, naar vrienden. Hoe werd dat verlan gen later, door inniger geloofsleven geheiligd, ontdaan van ijdele, zelfzuchtige bedoelingen. Hoe was het tenslotte ge storven, waar zijn geest door het ondragelijk lijden als het ware verstompte. Maar nu waakt het weer op. krachtig en sterk, en het is alsof er door opveert zijn ingezonken geest en afgetobd lijf. Het gelukt hem zijn gedachten te concentreeren op het on gedachte en onverwachte, op het feest der ontmoeting van een mensch, die hem zal naderen met begrijpend mededoo- gen. Hij koestert dit verlangen niet uit zucht om beklaagd te worden, maar uit de echt menschelijke behoefte om iemand bij zich te hebben, wiens belangstelling naar hem uitgaat,) Er komt een zekere spanning over hem, er komt glans en' gloed in zijn anders doffe oogen en een glimlach speelt om zijn kleurlooze lippen. Victor, zijn broer, komtl 't Is waar, geen broeder in 't geloof is hij, helaas. Victor, die in de beroering der tijden ziet de ontwaking van de vrije mensch, de handhaving van de persoonlijkheid tegenover de niet langer te dulden dwang1 van een kerk, die de massa tyranniseert, staat vreemd te genover de geloofstaal der zoogenaamde ketters. Victorj die in de toekomst gelooft, de idealist, die vasthoudt aan zijn ideaal, midden in de nacht van bekrompen en schijn baar onuitroeibare priesterheerschappij, verstaat niet dat het om Gods Koninkrijk gaat. Toch is Jan De Grave blij met zijn komst. Dat ze dat hebben toegestaan! Verwonderd vraagt hij zich af: van waar plotseling die toegeeflijkheid om Victor bij hem toe' -te laten? Maandenlang is hij streng afgezonderd geweest,; al die tijd heeft men hem langzaam laten verhongeren en verkleumen, zonder de minste deernis. Ze hebben hem wil-j len dwingen, willen breken. Geen enkele verlichting heeft; men hem gegund. En nu opeens dit bezoekl Waaraan heeft hij het te danken? En aan wie? Hij weet er geen ant woord op en kan niet anders dan zich verwonderen, blij en dankbaar. Langzaam verstrijkt de tijd, al te langzaam. Met helder bewustzijn ligt De Grave gespannen te luisteren of hij nog niet het geluid van voetstappen verneemt, of hij nog niet het rinkelen van sleutels hoort. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2