TUINBOUW, POKON A.S.F. KORRELS i2*io*ia Huisbrand- en Industriekolen c .GRONINGEN" i „UNICUM,, DINSDAG 27 JULI 19S7 No. S96 UIT HET BOLLENBEDRIJF i. De drang naar vrijheid Nadat in de laatst gehouden buiten gewone algemeene vergauering der Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencultuur oe vraag: ,.Aclit ue Algenieene Vergadering het gewenscht, dat bedrijfsmaatregelen voor liet Bloembollenvak in 1937"38 worden gehandhaafd?" met 137 tegen 79 stemmm en 6 blanco stemmen ontKennend is b? antwoord, staat het vraagstuk der saneering sterker dan ooit in het brandpunt der be langstelling. Het Hollandsch Bloembollen Genootschap sprak zich intusschen uit vóór blijvend? regeeringsbemoeiing. In de.geheele bloembollenstreek wach' men in spanning af welk standpunt da Regeering nu verder in deze kwestie zal innemen. Over het vraagstuk der saneering behoe ven wij ditmaal niet veel te schrijven. \Vii hebben hieraan verleden jaar vrij uitvoerige beschouwingen gewijd. Het is echter wel van belang na te gaa.; welke omstandigheden tot deze uitspraak hebben geleid, terwijl verleden jaar in dezelfde vereeniging de meerderheid zich nog uitsprak voor behoud van de Regee- ringsbemoeiingen met het 'Bloembollen bedrijl. Als eerste factor moet ongetwijfeld wor den genoemd, de felle, vasthoudende actie, die door de „Anti-Saneer der s", de „Vereeniging tot behoud van het Bloembollenvak" is gevoerd. De taaie volharding, en de ongebroken energie waarmede deze heeren, ook na de verleden jaar geleden nederlaag, hebben doorgevochten, dwingen ongetwijfeld bewon-' uering al. Wij kunnen echter niet in alle opzichten de wijze bewonderen, waarop de strijd is gevoerd. Wij willen slechts één ding noemen ter illustratie. In de circulaire van den heer de Bra bander van 12 Juni, die de schoone til.-i draagt „De dwaalleer der laatste dagen", wordt gezegd dat waar in 1936 bij een be- teelde oppervlakte van 5000 H_A. een export werd behaald van f 23.000.000. zonder saneering bij een beteelde oppei- vlakte van 10.000 H.A. de uitvoer 46.000.000 had kunnen bedragen. Zoowel de titel als een dergelijke be wering zijn niet anders dan zuivere oemagogie. Of misschien is de titel wel juist, maar dan heeft ze speciaal betrekking op be weringen van den heer de Brabander zelf, zooals er hier een door ons werd geciteerd. Dat er in 1936 eenige mogelijkheid heeft bestaan om de dubbele hoeveelheid bloem bollen te exporteeren, tegen dezelfde prijzen ondanks alle contingenteeringen, invoer rechten, invoerverboden, betalingsmoeilijk heden enz. zal toch wel geen enkel verstan dig mensch in volle ernst willen beweren. Maar ondanks deze gebreken hebben de anti-saneerders ditmaal het pleit gewonnen. En met hoeveel vuur de actie ook is ge voerd, we gelooven toch niet dat hieraan alleen deze overwinning is te danken. D.aar zijn trouwens andere redenen voor aan te wjjzen. In de eerste plaats zouden wij willen noemen het ontbreken van eenige goed georganiseer die tege n-a c t i e Ofschoon in het Hoofdbestuur van „Bloera bollencultuur" een belangrijke meerderheid was vóór het handhaven van bedrijfsmaat- regelen, heeft dit Hoofdbestuur als zoodanig geen standpunt ingenomen. Alleen zijn de overwegingen van de verschillende stroo- niïngen in het Hoofdbestuur gepubliceerd Verder heeft men, evenals verleden jaar, de leden en de afdeelingen laten beslissen zonder bepaalde leiding in eenige richting te geven. Wij hebben verleden jaar al uitgesproken dat wij dit voor verantwoordelijke leiders geen ideale houding vinden. Zoo hadden de „Anti-Saneerders" mei hun goed georganiseerde en taai .volgehou den actie betrekkelijk vrij spel. Bovendien kunnen er nog drie belangrijke factoren worden genoemd, die den weg paar de overwinning buitengewoon hebben vergemakkelijkt. Wij hebben het steeds als een ernstige fout beschouwd dat het maximum kor ting percentage voor tulpen dit voorjaar, door de bevoegde instanties op 24 is gebracht Wij willen niet afdoen van de zeer zake lijke verdediging die van dezen maatregel is gegeven. Wij weten dat de sympathie voor en de goede werking van de bedrijfsmaatregelen er niet door wordt bevorderd, wanneer het surplus niet met de beloofde 85 pet kan worden uitbetaald. En het is daarom zeer verklaarbaar, na de ondervonden teleur- spellingen der laatste jaren, dat men deze kwestie, door het maximum-kortingpercen- ci-ntage te verhoogen, nu eens afdoende heeft willen regelen. Maar wij zouden het liever nog een jaar met de 15 hebben gewaagd, afwachtende of een ruimere afzet of een iets minder overvloedig gewas dan voorgaande jaren^ hier niet het gewenschte evenwicht hebben gebracht. En zelfs al zouden, door de een of andere oorzaak, niet alle soorten, die voor het Sur- plusfonris zouden zijn ingeleverd, met do vastgestelde 85 pet. kunnen worden betaald,, zoo achten wij toch dit gevaar minder groot dan de verhooging van 15 naar 24 Wij weten wel dat het niet juist is, als door anti-saneerders wordt gezegd dat een kweeker nu zeker 24 korting moet toe staan. Er is toegezegd dat niet meer ge vraagd zal worden dan noodig is. Maar aan den anderen kant kan niet worden ontkend dat de ervaringen in dit opzicht niet erg bemoedigend zijn. Ofschoon het surplus in 1936 belangrijk kleiner was dan in 1935 werden toch de zelfde kortingen toegepast, en degenen die nn beweerden, dat „die 24 er zeker af zouden gaan", vonden veelal een dankbaar gehoor. Men heeft door dezen maatregel den „anti-saneerders" wel een van de scherpste wapenen in handen gegeven, die zij had den kunnen begeeren. In de tweede plaats trof het wel eenigs- zins ongelukkig dat juist in dezen tijd, nu in de bloembollenstreek een zoo scherpe strijd over de bedrijfsregelingen werd ge voerd, het voorontwerp landbouw- ordeningswet verscheen. Het is met die ordenings-gedachten onder ons volk een eenigszins eigenaardige ge schiedenis. Ongetwijfeld zijn er heel wat menschen die wel wat voor „ordening" voelen en daar graag eens over philosopheeren. Maar dan gaan ze meestal van de gedachte uit dat speciaal geordend moet worden wat zij ge ordend wenschen te zien, en dat dit ook ge ordend moet worden op de wijze die zij het meest verkieselijk achten. En zoo gaat het nu eenmaal niet als de Regeering ordenings-maatregelen gaat ne men. Dan moet met de belangen van ver schillende groepen der bevolking rekening worden gehouden, en als dan deze „gedach ten" in concrete voorstellen worden be lichaamd, blijkt meestal dat naast even- tueele voordeelen, aan dergelijke maatrege len ook bezwaren kleven. Wij gaan op deze kwestie nu niet dieper in. Misschien dat wij in de toekomst wel eens een afzonderlijk artikeltje wijden aan de beteekenis van bedoeld wetsontwerp voor het bloembollen vak. Wij willen nu slechts constateeren dat tegjen dit ontwerp ongetwijfeld bezwaren zijn in te brengen. Eveneens staat vast dat aan de tot dus ver geldende Regeeringsbemoeiingen met het bedrijf, ondanks de in het algemeen goede resultaten, verschillende nadeelen verbonden zijn. De anti-saneerders hebben niet geaarzeld ook dit wapen aan te grijpen en ten volle uit te buiten. Zij hebben verband gelegd tusschen de bestaande regelingen en het wetsontwerp, zij hebben de donkerste kanten steeds weer naar vonen gebracht en de menschen ge waarschuwd dat zij zelf een blijvende orde ning zouden bevorderen, door de bestaande Regeerings-bemoeiingen langer te besten digen. En ongetwijfeld zijn er vakmenschen ge weest die het bestaande, al of niet gewij zigd, als crisis-maatregel nog wel eenigen tijd zouden willen laten voortduren, maar die van een blijvende ordening huiverig rijn en daarom nu den h. i. veiligsten weg hebben gekozen. Als derde factor, van groote beteekenis moet genoemd worden het abnormaal slechte gewas van het artikel tulpen. Vast staat, dat voor 1937 meer in het bui tenland is verkocht dan in de vooraf gaande jaren. En nu is juist het gewas zoo slecht dat verschillende kweekers haast van een catastrophe kunnen spreken. Het staat wel vast, dat van sommige artikelen niet zal kunnen worden geleverd wat reeds is verkocht En het is begrijpelijk dat tal van kweekers terugschrikken bij de ge dachte dat van hun toch al zooveel kleinere opbrengst, nog een belangrijke korting voor saneeringsdoeleinden zal moeten worden Huishoudelijke voorlich ting ten plattelande Groote belangstelling voor de cursussen Uit hert jaarverslag van de Stiohting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Platteland? blijkt, dat de verwachting in het jaarverslag van 1935 geuit, dat het werk dier Stiohting zich in 1936 belangrijk zou uitbreiden, wel bewaarheid is. De cursussen, welke in 1935 reeds zeer veel belangstelling trokken, waren ook dit jaar uitstekend bezet. Het aantal aanvragen om meer voorlichtingscursussen uit alle streken van het land was zoo overweldigend groot, dat de financiën, wielke bestonden uit oe Rijkssubsidie en een belangrijke bijdrage van het Prophylaxefonds. reecis na enkele maanden ontoereikend bleken te zij®. Daar om werd een beroep gedaan op verschillen de lichamen, waarvan verwacht kon wor den, dat zij het werk van zoodanig belang zouden achten, dat zij dit zouden steunen. Hierdoor werd de Stichting in staart ge steld haar werkzaamheden ook in hert 2de halfjaar met onverminderde kracht voort te zetten. Daarmede is echter snert gezegd, dat aan alle aanvragen om voorlichtmgscursussen kon wonden voldaan. De beschikbare gelden werden zoodamig over de provincies ver deelti, dat zij geadht konden worden, het grootst mogelijke nuttig effect te bewerken. Bovendien werd in verschillende provincies getracht provinciaal of plaatselijk het out brekende geld bijten te brengen, hetgeen meermalen gelukte. In totaal werden in 1936 1146 series uit gegeven met een aantal deelneemsters van 23.611. Deze waren als volgt verdeeld: series deelnemers Friesland Groningen Drente Gelderland Limburg Utrecht Noord-Brabant Noord-Holland Zuid-Holland Zeeland Totaal 1146 3470 3908 1721 2058 2687 1610 514 2274 2164 2015 1190 23611 In het vorig jaar kwamen geen cursusse in tuinbouw tot stand in verband met het feit, dat het daarvoor geschikte seizoen reeus verstreken was. In 1936 werden echter op verschillende plaatsen proeven genomen mm deze cursussen, welke uitstekend geslaagd zijn. Hiervoor gaven zich niet alleen vrou welijke, doch ook mannelijke deelnemer* op, welke met zeer veel aandacht het on derwijs volgden. Hoewel aan hert werk van de Stichtiiig weinig openbaarheid werd gegeven, onder vond het veel belangstelling. pe Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bracht op 20 Maart een be zoek aan die voorlichtingscursussen tie Muv selkanaal, Alteveer en Vledderveen. H .K. H. Aartshertog ia Adelaide van Oostenrijk bracht een bezoek aan een voor liidhtingscunsuS op 3 Januari, in verband met haar studie van het ontwikkelingswerk ten plattelande. De leerkrachten werkten ook dit jaar met groote ijver en toewijding en trachtten op allerlei wijzen het onderwijs meer doeltref fend te maken. In overleg met haar werden door de Stichting patronen gedrukt voor de verschillende kledingstukken, welke tegen een billijke vergoeding voor de deelneem sters beschikbaar werden gesteld. Eveneens werd een verzameling recepten gedrukt, welke tot een eenvoudig kookboekje kunmen worden samengevoegd. Deze werden regel matig op de kooklessen aan de deelneem sters uitgereikt. Een groote hoeveelheid stof fen werden tegen verminderde. prij6 aan on- en minvermogende deelneemsters ver strekt. Het Regeeringsbureau ter uitvoering van de Landbouwcrisiswert 1933 verstrekte de levensmiddelen voor de kooklessen. Hert is srteflllig voor een groot deel aan deze maatregelen te danken, dat hert nuttig effect van de cursussen zooveel mogelijk werd op gevoerd. De vrouwen zelf blijken het onder wijs zeer op prijs te stellen en menige leer kracht of Commissie ontving aandoenlijke uitingen van dankbaarheid voor deze een voudige hulp. Ten einde meer zekerheid te verkrijgen, dat de verbeteringen, welke op de voorlich- tingecursussen worden aanbevolen op hy giënisch gebied wetenschappelijk verant woord zijn,werd die hulp ingeroepen van het Nod. Instituut voor Volksvoeding. Dit verleende aan de Stichting een bijdrage, waarvoor op 1 November van dit jaar een vrouwelijke arts werd aangesteld. Mevr. C. JanseStuart, welke zich speciaal bez'g houdt met dit onderzoek. Resultaten hier van kunnen nog niet worden gepubliceerd, daar het onderzoek nog nieï beëindigd is. Daar in de practijk was gebleken, dat het grensgebied tusschen de werkterreinen van de Commissie inzake Huishoudelijke Voor- Lichting, ingesteld door den Minister van Sociale Zaken eeraxrzijde, en de Stichting voor Huishoudelijke Voorlichting ten Platte lande anderzijds, niet steeds nauwkeurig is af te bakenen, werd een Contactcommissie in het leven geroepen. Deze vergaderde 4 maaL De besprekingen hadden een vlot ver loop. Met groote voldoening mag worden ge zegd. dat het werk in 1936 tor groote bloei is gekomèn. Het bestuur spreekt de wenech uit, dat deze voorlichting inderdaad gunstig mag blijven inwerken op de leefwijze van de plattelandsbevolking en dat de steun, welke noodig is voor het werk van de Stich ting, haar ook verder niet zal worden ont houden. Inlichtingen over 't werk zijn te verkrijgen bij de administratie: Ruychrocklaam 178 te 's-Gravenhage. kunstmest 25 en bij de bloem- en zaadwinlcels vele verzorgingsaanwijzingen geheel grati' Zooals we eenigén tijd geleden mededeelden werd te Hijlaard (Fr.) een vlasfabriek geopend. Een oude zuivelfabriek is daarvoor ingericht. Het is de drukke tijd in de vlas- serij. Bij de fabriek zijn vele arbeiders werkzaam, die o.a. toen het vlas aangevoerd werd de schooven moesten opzetten opdat ion en wind zooveel mogelijk hun invloed kunnen doen gelden. Zooals onze foto, die ongeveer veertien dagen geleden genomen is, laat zier Velen vragen nu voor BEMESTING AARDBEIEN Gegarandeerde Analyse 12% Stikstof, 10% Fosforzuur en 18% Kali Als regel geeft men voor het overjarige gewas dadelijk na den oogst 260 k 300 E.G. per H.A. en 4 k 6 weken later dezelfde hoeveelheid. Vraagt thans Uw leverancier deze gunstig bekende meststof In baaltjes van 50 K.C. Inlichtingen omtrent A.S.F. Korrels bij Uw leverancier en b{j de fabrikante N.V. AMSTERDAMSCHE SUPERFOSFAATFABRIEK MALIEBAAN 81 UTRECHT Geschiedenis van de Land- bouwcrisismaatregelen Eenigen tijd geleden reeds heeft hot Departement van Landbouw de verschijning in uitzicht gesteld van het eerste deel van de geschiedschrijving der landbouwcrisis maatregelen in Nederland. Naar wij thans vernemen is deze uitgave inmiddels bij d« Algemeene Landsdrukkerij gereed gekomen en aldaar verkrijgbaar gesteld. Het boek werk, dat onder den titel: „De Landbouw crisiswetgeving, beknopt overzicht van de totstandkoming en werking van de land- bouw-crisiswetgeving in Nederland vanaf 1929", wordt uitgegeven en dat 671 bladzij den omvat, geeft na een algemeene inlei ding, de geschiedenis van de eerste tijde lijke steunmaatregelen en wel die ten aan zien van suikerbieten, fabrieksaardappe len, tuinbouw, bloembollen, bloem- en boomkweekerij, vlas, pluimveehouderij, rog ge, griend, en rit Het tweede deel, omvattende de tarwe- wet, crisis zuivelwet en crisisvarkenswet, is thans in berwerking. Pokonverjaardagkalenden Wij ontvingen de zoo juist verschenen Pokonver jaardagkalender, die voor kinde ren is bestemd, doch waarnaar ook de ouderen met genoegen zullen kijken. Tel kens weer. Want de vier bladen zijn in teere en passende kleuren afgedrukt' en ook door de voorstelling doet de teekening wel dadig aan. De ontwerpster mei. Hans IJzer man, die al meer fraai werk voor de Pokon reclame leverde, legt eer in met deze fraaie kalender, die gratis te verkrijgen is bij de aamkoop van een flesohje Pokon, de kunri meet voor de kamer en de tuin van den particulier. De achterzijden der vier kalenderbladen zijn benut om waardevolle aanwijzingen to geven voor het kweeken van floraliaplanter.. De landbouw in Nederland Een belangrijk boekwerk Ter gelegenheid van het XVIIde Interna tionale Landbouw congres, dat van 16—24 Jund jl. te 's-Gravenhage werd gehouden, is door de Directie van den Landbouw van het Departement van Landbouw en Vissche rij een fraai uitgevoerd boekwerk gepub.i- ceerd getiteld: L'Agriculture aux Pays-Bas. Herwerk is verlucht met tal van fotogra- fjeën,aan welker verzameling veel zorg ie besteed. De hoofdstukken worden Ingeleid door pakkende „close ups" of andere foto's, die beide op suggestieve wijze het te behan delen onderwerp bij den lezer inrtroducee- ren. Kleurendrukken, penrteekeningen, eeni ge kaarten, waaronder een zorgvuldig uit gevoerde geologische kaart van Nederland in veel kleurendruk, verhoogen zoowel de aesthetische waarde als zakelijke inhoud van het werk in hooge mate. Voorin bevindt zich een facsimile var. een eigenhandig geschreven voorwoord van den toemmaligen Minister van Landbouw en Visscherij, Dr L. N. Deckers. Dan volgt een korte inleiding van economisch geografi- schen aarfl, waarop zich een agronomische beschrijving van de verschillende groote groepen van landbouwgebieden aansluit. Aan elk der onderdeelen van de veehou derij en veefokkerij is een afzonderlijk hoofdstuk gewijd, waarin het fotomateriaal op duidelijke wijze aantoont, wat de Neder- landsche fokker op dit gebied heeft bereikt Hierop volgen het hoofdstuk over den boschbouw, een uitvoerig overzicht over de landbouw-voorliohting en hert landbouw onderwijs op symbolische wijze ingeleid door een foto op donkeren achtergrond van het bekende beeld van den zaaier op het plein der Lamdbouwhoogesohool te Wagenin gen. Beknopt, doch op duidelijke wijze wor- dien de werkzaamheden der Rijkslandbouw proefstations toegelicht. Een voor den bui tenlander interessant hoofdstuk behandelt den uitvoer van land- en tuinbouwproduc ten en de waarborgen dde de Nederlandsen? Regeering ten aanzien van echtheid en kwa liteit verschaft Een beschrijving van de melkproductie en de zuivelcontrole met se ries foto's betrekking hebbende op de zui velbereiding, zoowel op de boerderij als in fabrieken sluit zich hierbij aan, terwijl het werk wordt afgesloten met een uiteenzetting van de werkzaamheden der oontrole-sta- tions te Wageningen en te Maastricht, zoo mede van den Veeartsenijkundigen Dienst Het boekwerk, hetwelk bijna 200 bladzij den telt, is verkrijgbaar gesteld im linnen band bij de Algemeene Landsdrukkerij voor den prijs van 5.90 en kan tevens besteld worden bij de plaataefldjke postkantoren. Rationaliseering van de botermarkt Op het Ce Scheveningen gehouden Inter nationaal Landbouwkundig Congres werd een resolutie aangenomen met betrekking tot de boter, volgens deze resolutie genoemd een van de belangrijkste landbouwproduc ten en een niet te ontberen voedingsmiddel. De buitengewoon sterke daling sedert 1932 van de prijzen op de internationale bo termarkt is, zegt die resolutie, een van de voornaamste oorzaken van de crisis in den landbouw. Deze prijsdaling is te wijten aan de wereldcrisis, doch bovendien aan de toe neming van boteraurrogaten, en de ont wrichting van de voornaamste botermark ten. Teneinde de botermarkt te rational iseeren stelt het congres den regeeringen het vol gende voor: le. verbetering van de kwaliteit en stan daardiseering van de boterproductie; 2e. voorlichting van de consumenten om trent de groot voedingswaarde van bo ter in vergelijking met andere vetten; 3e. het verzoek aan staatsinstellingen of door den staat gesubsidieerde instellingen om voornamelijk boter te gebruiken; 4e. belemmering van den afzet van plant aardige vetten en margarine, door bakkere, restaurants e.d. te verpliohten het gebruik n aan te duiden; bepprking van den in voer van en instellen van een heffing op deze surrogaten of op de grondstoffen hierin ver werkt; eventueel een verbod voor levensmiddelen-industrieën om margarine te verwerken; 5e. wettelijke bescherming van het woord „boter"; 6e. verbod om margarine te kleuren, waar door deze er uit ziet als boter; 7e. verbod om in de propaganda voor mar garine uitdrukkingen, afbeeldingen of an dere middelen te gebruiken, die den indruk kunnen wekken, dat men met een zuivel product te doen heeft; 8e. verbod van den verkoop van mengsels van margarine en boter; 9e. bevordering van den afzet van ver- sche of gekoelde boter, in het bijzonder aan de binnenlandsche bevolking en werkloozen; 10e. toekenning van groote subsidies voor de rationaliseering van de boterproductie; 11e. het beramen van middelen om den kostprijs van boter te verlagen. Het congres verzoekt de regeeringen en den landbouwcorporaties in de verschillende landen mede te werken aan de tot stand koming van overeenkomsten tusschen de boterproduceerende landen, teneinde groote pnjsschommelingen te vermijden en scha delijke concurrentie uit te schakelen. Hier toe wordt o.m. aanbevolen het opzetten en de periodieke publicatie van een statistiek betreffende productie, voorraden en ver bruik, aanpassing van de productie in de overzeesche productiegebieden aan de be hoeften in de groote afzetcentra. De internationale landibouwcommissie wordt uitgenoodigd in samenwerking mei' de internationale zuivelfederatie, een inter nationale boterconferentie voor te bereiden, een en ander ter verbetering van de boter markt Deze eerste resolutie kan voor Nederland als de meest belangrijke worden beschouwd. Weet ge dat over het algemeen genomen de handel in tuinbouwproducten bevredigend ver loopt alleen met de aardappels loopt het nog niet vlot, dat, in tegenstelling met eerdere berichten, de appeloogst speciaal die van goudrei- petven, vermoedelijk nog mee zal vallen, dat de schade die in Zuid-Afrika in de laatste 20 jaren door de droogte is ver oorzaakt geschat wordt op 100.000.000 pond sterling of 1000 pond per boer. dat de droogte in Zuid-Afrika als een nor maal verschijnsel moet worden opgevat, volgens het Verslag van het departe ment van Landbouw aldaar. dat naast de A.K.U. ook nog ©en ander© maatschappij, die pas is opgericht, in ons land zich bezig gaat houden met het vervaardigen van kunstwol uit onder- melk of althans van textiel-caseïne die elders tot wol zal worden. dat het verbruik in Nederland van melk, kaas en boter, omgerekend in melk, per persoon en per jaar bedraagt 357,5 1. te gen 414,4 1. in Duitschland, 422,2 1. in Engeland, 424,4 1. in België en 588,8 1. in Denemarken, dat de directe meTkconsumptie in ons land het laagst i6, nl. per dag en per persoon gemiddeld 0.30 k 0.40 1.. daarentegen in Duitschland 0.51 1., in Denemarken 0.72 1., in Zweden 0.80 L en in Zwitserland 1 1. Ontvangen geschriften GIDS VAN HET MUSEUM DER NED. HEIDEMAATSCHAPPIJ. Door de directie van de Ned. Heidemaat schappij is een nieuwe gids uitgegeven ten dienste van bezoekers van het Museum van die maatschappij. Dit museum, waarvan de grondslag ge legd is ongeveer in 1900, is sedert uitgedijd tot een zeer belangrijke verzameling, welke gehuisvest is in een gedeelte van de boven verdieping van het gebouw der Heidemaat schappij. Men ziet' hier een verzameling van aller lei opgezette dieren, die in het wild leven en bosoh en heide bewonen. Verder model len en afbeeldingen van landbouwgebou- wen enz. Allerlei vondsten uit de bodem ge haald, verzamelingen zaden en kunstmest stoffen, grondmonsters, houtsoorten enjz. Marktoverzlcht (Medegedeeld door het Centr. Bureau) (Medegedeeld door het Centraal Bureau) Het schijnt wel, dat de fluctuaties in de Amerikaansche en Canadeesche markten in de afgeloopen week minder invloed op de markt hier te lande hebben uitgeoefend. Men realiseert zich blijkbaar te onzent.dat aan den overkant vooral bij 't einde van den ouden en tegen het begin van den nieuwen oogst, krachten aan het werk zijn, die met den eigenlijken graanhandel, d.i. de distributie dezer producten, niets te maken hebben. Iedereen speculeert daar maar rustig op basis van weerberichten en oogst ram ingen waarvan later meestal de on juistheid blijkt. De oogst in Canada zal zeker beter uitvallen dan de oorspronke lijke pessimistische ramingen deden ver moedon en de berichten over de Noord- Amerikaansche oogst zijn zelfs optimistisch en aanmerkelijk veel beter dan het vorige jaar, toen de opbrengst werkelijk slecht was. Argentinië blijft steeds vlot verkoo- pen en is thans ook reeds aan de markt gekomen met gerst van den nieuwen oogst per Januari/Februari-aflading. Wel een be wijs, dat men daar Op het huidige prijs niveau gaarne wil blijven verkoopen. In Europa zijn de oogsten in 't algemeen ook flink middelmatig. Bij het dorechen val len de opbrengsten beslist mede. De vraag hier té lande was uiterst ge ring en hoe klein ook deze markt is ten opzichte van den wereldhandel, toch heeft dit zijn beteekenis voor de voergranen Duitschland kocht slechts af en toe ierts, maar nu waren 't weer België en Engeland die op onze markt de laagste der omringen- P. DE VOGEL Pzn. I TELEF. 53 BERKEL Z.-H. Alg. önderL Maalsch. t. Verzekering van Paarden en Rundvee. Catharijnesingel 75 UTRECHT TELEFOON 22138 Directie: Leopold. Verzekering op billijke voorwaarden, tegen lage onderlinge of vaste ipremie RESERVE: t 165.901.11. Deskundige vertegenw. gevraagd! GLAS 47 ruiten 69.5 X 38 c 94 ruiten 38 X 29.6 c 120 ruiten 32.6 X per kist 1 6.50 1 k 6.50 1 k f 6.50 1 6.50 I tl 6.50 I k f 16.50 21 ruiten 141 X 73 Dubbeldik glas Kist gratis Niet franco v. d. BURGH's Glashandel MAASLAND (Z.H.) TKLPFOON 15 BELASTINGZAKEN - BOEKHOUDER Voor ALBLASSERWAARD la Uw aangewezen adres: J. VAN HOVEN SLIEDRECHT TeL 271 D 15 (by de Tolsteeg) Centraio Boekhouding voor alle bedrijven KWALITEIT HENNEN met 5 dagen vrij zicht Pluimveehouders koopt Uw hennen bH ©en vertrouwd adres, of komt zelf zien W' weken f 1.20 p. st., 15 w'k. f 1.30 per st.. 18 wk. f 1.40 per st.; Rh. Isl. Redo 14 wek. f 1,30 per st., 18 wek. f 1.45 per st- PatrJJs Legh. 12 wek. f 1,25 per st.. 15 wek', f Pof a>„17 wek. f 1,40 per st. Hennen vanaf 25 st, franco station zending remb verpakking vrü. HOENDERPARK G. T. ASSELT, Gterwts De meest volmaakte Hooi- en Graanelevator! GEBR. OLDENHUIS, T r anspor teorbou w BIBRUM (GR.), TELEFOON 6 de landen, verschillende posten spoedige mais hebben weggekocht. Argentinië is ook aan do markt gekomen met zijn gewone doonsneekwaliteit haver van clen nieuwen oogst. Van mais zijn er wel offertes op het voorjaar, maar dat is alles nog oude oogst (1937). De Donau offreert zijn gerst van den nieu wen oogst; maisoffertes zijn er nog niet; de oogstberichten zijn beslist gunstig, maar men wensoht eerst de kwaliteit af te wach ten met het oog op het vochtgehalte. Do gerstmarkt bleef ook vrijwel onveranderd, haver eveneens. De koekenmarkt blijft vast gestemd. De prijzen van grondnotenkoeken werden met 15 ct, die van soyaschroot met 10 ct ver hoogd. De kooplust was over het algemeen iets grooter; het aanbod van inlandsche cocoskoek, galmpitkoek en soyaschroot is echter nog schaarsch. Tenslotte kunnen we nog mededeelen, dat ook voor de volgende periode, 1 Aug. 1937 31Juli 1938, de contingenteering op buitenlandsche veekoeken ongewijzigd ge i handhaafd blijft Stikstofmeststoff e'n. De stroom van orders, in het algemeen betrekkelijk kleine, voor directe levering stikstofmest stoffen, hield ook de vorige week aan. Hert is bijzonder opmerkelijk dit jaar en in deze omvang volkomen onverwacht. De betrek kelijk slappe vraag in de maanden Mei en Juni had eerder doen verwachten, dat Juli zeer stil zou worden. Derhalve waren wij niet voorbereid op dergelijke groote belang stelling en waren onze voorraden in de magazijnen daarop niet berekend. Wij komen daardoor in de noodzakelijkheid om hier en daar partijtjes uit de aankoopen van hot nieuwe seizoen te doen aanvoeren. Dit geeft natuurlijk hier en daar een korte stoornis, die echter geleidelijk aan na eenige dagen kan opgeheven worden. Thomasmeel. De toestand op de thomasmeelmarkt is practisch niet veran derd. Er gaat bij de producenten weinig of niets om terwijl de tweede hand nog be reid is togen vrij lage prijzen af te geven, alhoewel dit geen groote hoeveelheden zijn. De Fransche markt hliift met het oog op de onzekerheid der valuta nog onzeker en beïnvloedt in meerdere of minder mate de Belgische markt De vrachten uit België zijn momenteel niet hoog. doch deze zullen in den herfst naar alle waarschijnlijkheid aantrekken. Reeds daardoor moeten latere leveringen hooger uitkomen. Superfosfaat. Terwijl onze Neder- landsche producenten volharden in hun" stilzwijgende houding en alleen de vaststel ling der prijzen van de gemengde meststof fen een vage aanduiding geeft van de rich ting, welke men uit schijnt te willen, be ginnen sommige Belgische fabrieken wat werk van den .verkoop te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 8