Eén dag onder de wapenen DE VIERDAAGSCHE AFSTANDSMARSCHEN DINSDAG 27 JULI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 De brigade in actie Lichte en zware mitrailleurs Gasbescherming Schieten en seinen Sport en film De soldatenménage Nogeens: het vernisje Tempo Majoor Snoek, onze gids op de uitgestrek te kazerneterreinen, was een man „doorstooten". Dadelijk zette hij er den in en slaagde er ook in den geheelen dag het tempo te handhaven. We moeten „de brigade in actie" zien. Met toewijding waren overal de officieren, onderofficieren en dienstplichtigen (die voor het grootste gedeelte uit Amsterdam, Utrecht cn omgeving en Noord-Holland afkomstig zijn) hezig hun dagelijkschen plicht te ver vullen. Het eerst kregen de tirailleurs en lichte mitrailleurs een beurt Een tirailleurlinie werd het mogelijk ge maakt, met ondersteuning van de lichte j mitrailleurs, voorwaarts te gaan. Met spron gen gingen de mannen vooruit; heel regel matig kon het „doorsijpelen" voortgang heb- I ben. In hetzelfde kwartier en hierbij aan- I sluitend, werd de oefening in het schieten op luchtdoelen bezocht Als hulpmiddel daarbij doet een langs I een lijn voortgetrokken vliegtuigje dienst I i Daarop wordt gericht bij het commando I i „vuur op luchtdoelen". Het schietwapen, 1 waarmee staande geschoten wordt, rust op een „opzet", dat geplaatst is op een soort 1 J bajonet op een gewoon geweer,dat doorzijn drager eenvoudig rechtstandig op den grond I geplaatst wordt. Zoo wordt de standaard gevormd voor het wapen van den lucht- doelschutter. Het zach gereedmaken voor dit vuren eischt uit den aard der zaak veel oefening. Op een andere plaats werden de mannen bekwaamd in het in- en uit elkaar nemen van de mitrailleur. Dat behooren ze perfectie te kenner*. Een tirailleur is ook mitraillist en behoort van dit voor de infan- j terie zoo gewichtige wapen en Nederland beschikt over uitstekende mitrailleurs goed op de hoogte te zijn. Ook in het belang van eigen veiligheid. We trokken naar een andere groeip. Ze was bezig met voorbereidende schiet oefeningen. „Richten en mikken" noemden we dat vroeger. Het geschiedt thans met nog grooter zorg dan voorheen Dat is mogelijk gemaakt door de zgn. „richt- controleur", een klein instrumentje, dat 't mogelijk maakt elke afwijking terstond I nauwkeurig te constateoren en daardoor te „orrigeeren. ip/mo-keuken De hindernishaan, "de gewone gesloten exercitie, het handgranaatwerpen, geweer- 1 .vechten en pionieren vroegen hier eveneens 'de aandacht. Met animo werd de hinder- nisbaan afgelegd. De pioniers hadden hun best gedaan op I een bivakkeuken, ook wel „pianokeuken" gaheeten. Verder was een keurig 10-mans kookgat met kookgeul gemaakt en werden nog enkele andere (proeven van geoefend heid getoond. Wat kwam van dit onderdeel vroeger weinig terecht! De menschen van den brugslag waren 'druk bezig met de uitvoering van een een voudige opdracht. Anderen weer hadden zich beijverd de „hondehokjes" pp te zetten. De kleinste van deze lage tentjes kunnen twee man bergen, i zijn ook grootere voor een groep of een stuk. Daarvoor worden dan vier tentzeilen gebruikt. Bij het bivaikkeeren bieden ze als onderkomens althans eenige bescherming. Op den dag worden de stroaken tentzeil meegedragen en kunnen, zoo noodig, omge slagen worden als bescherming tegen den regen. Heel practisoh dus en ook effectief. Een kleine tentoonstelling was gemaakt van een stukje 6 om veld, de bijbehoorende munitie en de munitie voor mitrailleurs, mortieren., geweren, karabijnen, revolvers, pistolen; ook de verschillende soorten handgranaten en (patronen voor lichtpistolen waren hier te vinden. Van die stukjes van 6 cm behoort een batterij bij elk regiment. Niet minder interessant was wat hier de gasdienst te zien gaf. Tot de collectie gasmaskers, die werden gedemonstreerd, behoorde ook 't allernieuw ste op dit gebied, het zgn. model G. Het is een instrument met voortreffelijke eigen schappen, welke werden bewezen hij een rookproef, waaraan ettelijke collega's zich moedig onderwierpen. Ongedeerd en frisch traden ze uit de dichte nevelen te voor schijn. Ook degenen, die op lichte wijze met het traangas kennis maakten, doorstonden deze kwelling kranig. „Nieit in de oogen wrijven, even in den wind gaan staan", luidde het recept van den aanwezigen „gas- Officier". Het middel werkte probaat Een gasofficier is ingedeeld bij elk bata.il- lon. Zulke menschen hebben .buitensporig 'veel verstand van gas". D.w.z. anderen Imogen daarvan in het algemeen iets weten, zij zijn de specialisten. Meestal zijn 't man- I'nen, die als scheikundige opleiding hebben genoten. Zij leiden op tot gasverkenmers en gasontsm etters. Een kleine oefening werd in dit opzicht op touw gezet, terwijl voorts de journalisten Igelegenheid kregen om getest te worden pp hun aanleg voor gasverkenner. Enkele neu zen vol aangename en minder aangename iluchtjes konden daarbij worden verkregen. Bij de gas verkenning behoort een aantal geluidsinstrumenten, die waarschuwen in dien gevaar dreigt. Een gong, bei, ratel of sirene worden voor dit doel gebruikt. Voor schuilplaatsen of loopgraven wordt Sen speciaal gasmasker gebruikt. Daarbij doet ook een soort pomp dienst, terwijl bin lien- en buitengasgordijnen deze verblijf plaatsen kunnen afsluiten. Werkenden krij gen met hun gasmasker ook een zuurstof- toestel op den rug. Ze zijn dan .volkomen onafhankelijk van de buitenlucht. De gasdienst is wel een zeer belangrijke specialistenafdeeling. Ook een ééndags-soldaat behoort de can- tine te leeren kennen. En das werd de kof fie gebruikt in de soldatencantine. 't Was een smakelijk kopje koffie. Trou wens alles in de cantine is goedkoop en van prima kwaliteit, gelijk de met hef cantine- beheer belaste kapitein v. d. Drift met veel overtuiging en als een geboren zakenman vertelde. Deze cantine. die voor drie regimenten (5, 16 en 21) dienst doet is een vrij omvangrijk bedrijf. De ontvangsten beloopen 4 5000 gulden per maand. Alles wat een 6oldaat zoo al noodig heeft, is er te koop. En de ontspanning krijgt hij op den koop toe: lec tuur van allerlei richting, pianomuziek, radio, diverse spelen en nog meer. Wat op zijn aanknopen verdiend wordt, ontvangt hij dus in anderen vorm weer terug. Boven dien worden uit de behaalde winst o.a. bios coopvoorstellingen bezocht, bijdragen gege ven voor sportwedstrijden, vierdaagsche af- standsmarschen, grootere oefeningen, enz. Nu sinds eenigen tijd deze vroeger ver pacht geweest zajnde eantine in eigen be heer geëxploiteerd wordt, kan dat alles en nog wel meer. als het wat verder is. De voorzitter der cantinecommissie glunderde reeds bij voorbaat als hij aan die toekomst dacht. 't Was in de oantine erg gezellig, maar we moesten weer „voorwaarts". Naar de turners in de gymnastiekzaal. Een opleidingsklas van 5 R.I. toonde, wat onder deskundige leiding aan rek en evenwichMboom kan worden bereikt Aan de Zweedsche gym nastiek wordt ruime aandacht geschonken. De zware mitrailleurs kregen nu hun kans in samenwerk in? met een sectie tirailleurs. De mannen van over ste Honing die tal van jaren bij de gre nadiers heeft gediend deden hun werk kranig. Het ratelde en knetterde even over het voorterrein van je welste. Het bleek ons. dat de korte en duidelijk gegeven bevelen werden begrepen en vlot uitgevoerd. We mogen het misschien nog wel eens zeggen, dat onze zware mitrailleurs behoo ren tot het beste, wat op dit gebied gevon den wordt. Ze liggen rotsvast op hun affuit en een doel op 3000 m afstand kan rustig met de Schwarzlose worden bereikt. Kok in de keuken Zoo langzamerhand drongen de geuren van het middagmaal tot ons door. Tijdens een kort bezoek aan badlokalen, soldaten- chambrée's, officieren- en onderofficieren- cantine en de kamer van den commandant van 5 R I.. weerklonk het signaal: kok in de keuken. De etenhalers spoedden zich naar buiten. Even inspecteerden we nog de keuken om daarna in de onderofficiers-eetzaal met de ons begeleidende officieren het soldatenmid dagmaal te gebruiken. Het bestond uit soep, aardappelen, bloemkool en gehakt en smaak te prima. Trouwens het is met de soldatenmenage in het algemeen uitstekend in orde. Velen weten het niet. maar zoo'n solda- ten-menustaat ziet er aanlokkelijk uit en we zijn er zeker van, dat vele duizenden in den lande het met minder moeten doen. Het onibijt te half zeven bestaat steeds uit brood, boter, thee met suiker en iets op het brood: rookvleesch, kaas, chocoladekor rels. ontbijtspek, schouderham of lever pastei Om 12 uur (behalve Zaterdags en Zon dags) wordt koffie gedronken. Het middag maal heeft om half zes plaats en wordt ge vormd door aardappelen (1 maal boonen). groenten, vleesch (Vrijdags eieren), twee maal per week soep vooraf en de andere dagen iets toe: rijstepao, pudding, haver mout, griesmeelpap met rozijnen of een vrucht. Een soldaat kost het Rijk per dag aan voeding 43 cent. Wie de heeren na hun dagtaak bezig ziet. merkt, dat ze voor geen klein beetje bang zijn. Dat hun lichaamstoestand zoo uitste kend in orde is, mag mede uit dien hoofde alleszins verklaarbaar worden geacht. Na den eten werd het werktableau ten einde gebracht. Schieten en seinen Eerst naar de mortieren. Men kent ze wel van de groote manoeuvres. Net een stuk kachelpijp. Maar de projectielen, die er in vallen, vliegen er onmiddellijk weer uit cn 2000 meter ver. Ze worden gebruikt om doelen, die achter een dekking staan opge steld en onzichtbaar zijn, te bereiken. De scherven van de gebruikte brisantgranaten werken in een omtrek van 10 m en over een oppervlak van ongeveer 400 meter. Interessant was daarna de demonstratie in het seinen met sluiter en lamp, dat voor den verbindingsdienst van zoo groote betee- kenis is Bij het gehoor-seinen moeten de seiners het kunnen brengen tot 70 lettters in de 3 minuten, bij het opnemen met een lamp tot 90 letters in de 3 minuten. Hierbij sloot aan de bezichtiging van een telefoon centrale van een verhindin-gsafdeeling, het gebruiken van de U-lap voor vliegtuigen en van de vuurwerkseinen. Die vuurwerk- seinen zijn gekleurde lichtkogels. Kleur en wijze van oplossing in de lucht hebben een speciale beteekenis, welke natuurlijk be kend is bij degenen, die op deze wijze ver binding zoeken tusschen de lucht en het ter rein, waar de tfoep zich bevindt. Film en sport In verband met de specialisatie in de mili taire opleiding wordt ook gebruik gemaakt van de film als leermiddel. We zagen zoo'n rolprent over de handgranaten. De deskun- Hoe deuk het na afloop van de parade van de Vierdaagsche was bij de nieuwe Prins Bernhardstraat dige instructeur zal met dit hulpmiddel veel kunnen bereiken. Ten slotte trokken we weer naar 't voor terrein, waar geoefend werd in athletiek (kogelstooten en discuswerpen) en het 21e het 16e bckampt-e in een geanimeerde voet balwedstrijd. Het 21ste scheen zijn tegen partij op een geduchte manier „in te maken". Het wachten was nu nog op het défilé, dat om half vijf door de drie regimenten voor den brigadecommandant zou worden gehouden. De stafmuziek voorop we hadden haar reeds 's morgens gehoord en 's middags de tamboers afzonderlijk marcheerde de troep in goede militaire houding voorbij den kolonel. Het was een mooi en te prijzen besluit van den leerzamen, zeer interessanten dag te midden van officieren die hun gasten in ruime mate in hun kameraadschap deden deelen. Een dier gasten heeft voor de prettige ontvangst en de geboden voorlichting den brigade-commandant en majoor Snoek har telijk bedankt tijdens een gezellig thee kwartiertje. Moeten we conclusies trékkenf Veel en velerlei is ons getoond en van den respectabelen omvang der oefenstof, d:e een strak tempo moet worden verwerkt, werd een indruk verkregen. Het is echter zooveel, dat ook bij den besten wil, de op leiding nog teveel aan den buitenkant blijft: het vernis je der geoefendheid. De spanning bij de opleiding hooger op- Een Goede Huidverzorging Witte Purol wrijft onzichtbaar weg in de huid en is daarom zoo geschikt voor gebruik overdag. Dit houdt de huid zacht en mooi en voorkomt en geneest zonnebrand en vervellen. Doos 30 ct voeren is niet mogelijk. Wil men de kwa liteit verhoogen, dan is slechts één oplos sing mogelijk: verlenging van den eersten oefentijd. We gaan deze meening niet opnieuw be- argumenteeren. We deden dat verleden week in een tweetal artikelen. De hernieuw de kennismaking met de praktijk heeft ons in onze opvatting slechts kunnen versterken Verlenging van eersten oefentijd op grond van de voor de infanterie zoo sterk opgevoerde eischen van techniek en tactiek, is noodzakelijk. Alleen dan zullen we voor man en natie van onze defensie-uitgaven het juiste en hoogste rendement verkrijgen. Anders handelen zou neerkomen op een al te roekeloos besteden van 's lands kostbare gelden. Het geldt hier een der hoofdzaken onder de desiderata, welke voor onze weermacht bestaan. Vertrouwd mag worden, dat de tijd niet verre meer is, waarop aan ,.IIare Majesteit de infanterie" in dit opzicht recht zal wedervaren. Een record van 4500 ingeschrevenen „Daar zijn ze weer" Middag-, avond- en nacht- parade in Nijmegen N ij me gen, Maandagavond. „Daar zijn we weer!" zegt de kapitein als hij de kapsalon bij de Prins Hendrik- kazerne i6 binnengekomen en hij hangt z'n kepi op de kapstok met 'n gebaar of het bij moeder de vrouw is. Dén schudt hij den figaro, dien hij maal in het jaar vijf dagen ziet de hand als een ouden bekende, een begroeting, die even hartelijk wordt beantwoord. Want de coiffeur is ook een stukje Vierdaagsche ge worden, een man, die haarfijn weet te ver- telLen, wélk weer het vijf jaar geleden bij de marschen was en die zich zóó in het Vierdaagsche-jargon heeft ingeleefd, dat hij zonder z'n oogen te verdraaien de mededee- ling doet, dat hij Zaterdagmorgen om 6 uur al „los" is, wat beteekent, dat zijn zaak om uur geopend zal zijn... Als men weet, dat de loopers *s morgens vroeg achter een afsluitboom moeten wach ten tot ze worden „losgelaten", dan is de herkomst van deze opmerking wat duide lijker. Wilhelmus wordt gezongen Glorleuse entrée „Se sien erwer!" zeggen de Nym- megenaren met 'n zucht van voldoening en een glans van trots, want wat zou na 15 jaar traditie Nijmegen zonder de Vierdaagsche zijn. „Se sien er wer!n... want heel den dag door hebben de treinen nieuwe drommen loopers in de Keizer Karei- stad afgezet, waar ze met vlaggetooi en een eerepoort op het station werden welkom geheeten. „Se sien er wer!"... Na de vlagge- parade op het Molenveld zijn ze over de stad uitgezwermd, allen de witte band met het startnummer op de arm en voorzoover het „oudgedienden" zijn het Vierdaagschekruis op de borst. Alle ridderorden zijn tot en met Za terdag in Nijmegen waardeloos gewor den: alleen het cijfer op het geelgroene lint, dat aangeeft hoeveel maal men heeft meegeloopen, is als eereteeken nog geldig. „,Se sien erwer!" zeggen de Nijm- wegenaers en ze verdringen zich mèt de loopers bij de „Vereeniging", waar Leistikow met z'n Marinekapei concer teert. „Se sien er werl" en dus is er de oude bekende Vierdaagsche-sfeer die nèt als de beste boter „niet te vervan gen" is. Het is die Vierdaagsche-sfeer, die steeds grooter groepen naar de Keizer Karelsiad trekt, zoodat vanmiddag het aantal van 4500 ingeschrevenen reeds was bereikt. Die geheimzinnige trek naar Nijmegen had o.ru. tot gevolg, dat we in onze coupé het vol gende vreemdsoortige reisgezelschap had den: a. een veldwachter, die zich vorig jaar voorgenomen had het bij één keer te laten maar die toch terugkwam; b. een dokter die regelrecht (de pickels en sneeuwschoenen in zijn bagage waren stille getuigen) van de Dolomieten kwam om z'n laatste vacan- tiedagen in Nijmegen door te brengen en er het cijfer 6 te halen; c., d. en e. een stu dent die z'n kruis niet kon vinden en dus voor de tweede maal meedeed maar nu gezelschap van zijn broer Johan en zijn ver loofde Agnes en die pas goed los kwam toen de dokter vertelde dat hij alleen in '33 niet had meegedaan, uitgerekend het jaar, toen de student wèl mee deed en toen het 200 cri-ént heet was geweest, zoodat ze al om 4 uur in plaats van om 5 uur werden los gelaten... en f. een antieke juffrouw, die ongelooflijk hard in „Denksport" zat te stu- deenen, maar die we later tot onze stomme verbazing óók op het Molenveld hoorden zingen „Wij loopen de Vierdaagsche mee vol levenslust en moed". De parade op het Molenveld De overweldigende drukte op de binnen plaats van de Prins Hendrik-kazerne loste zich vanmiddag op het Molenveld op, waar de bekende vlaggenparade zou 'worden ge houden. Binnen het groote carré dat was vrijge houden stonden de negen vlaggemasten op gesteld, waaraan straks de zeven natie-, vlaggen der deelnemende landen zouden worden geheschen samen met de oranje- vaan en de groene vlag met het oranje- kruis van den Ned. Bond v. Lich. Opvoe ding. Nog werd het dundoek door de kwieke soldaatjes van de Koloniale Reserve in den toog gehouden toen de deelnemers zich binnen de touwen in drie hagen opstelden. De zon bleef ditmaal achter de dikke wolken verborgen, doch de gloed van zoo veel vlaggen en de properheid van de tal- looze pasgewasschen kleurige shirts gaven toch wel de vroolijke opgewekte sfeer, die nu eenmaal Bij "dé Vierdaagsche-parade hoort. Te midden van tal van andere burger lijke en militaire autoriteiten stonden Kapt. Adjudant J. N. Breunesse en Jhr. Mr. C. C. von Weiier nauwlettend toe te zien, dat alles en régie verliep. Ter rechterzijde stond de Marine Kapel, ter linkerzijde het eere-detachement, van de Kol. Reserve in hun uniform met tropen hoed opgesteldeen kort beveldaar werd door een hoornblazer al „attentie" ge blazen en kort daarop klonk, het was heel stil geworden, het commando „presenteert, gewéér" terwijl op hetzelfde oogenblik de Marinekapel het Deensche volkslied inzette. Langzaam ging de roode vlag met het witte kruis de lucht in, terwijl al wat militair was stram het saluut bracht en de vlaggen der deelnemende regimenten en groepen neigden. Het „Deutschland über alles". .God save the king" en de Marseillaise volgden telkens na korte onderbrekingen en herhaalde bevelen, dan volgden nog de minder bekende Oostenrijksche en Zwitser- sche volksliederen en toen het witte kruis in het roode veld langs den mast wapperde volgde onder de tonen van ons oude Wil helmus de driekleur met de oranjevaan. Luid werd ons volkslied door de duizen den rondom meegezongen. Toen kon de plechtige sfeer even worden sgelaten, want de laatste vlag, die van den Bond ging al de lucht in en vroolijk klonk de Vierdaagsche marsch over het Molenveld, het lied, dat ieder in Nijmegen kent en dat dan ook met brio werd mee gezongen. Het défilé van de deelnemende groepen en detachementen er waren er voor de parade wat minder opgekomen dan vorig jaar besloot de plechtigheid op het Mo lenveld. De tentenstad Voetje voor voetje schuifelde de menigte daarna in de richting van de stad. Steelsgewijs werd door vele dames kijkje genomen in het tentenkamp. Het kon nu nog. want kazerne en ten tenstad zijn na de parade voor alle vrouw volk „taboe"die moeten zich maar in Nijmegen een plaatsje uitkiezen! Het onderzoek in het kamp scheen de dames nogal mee te vallen. Keurig stonden in de eettenten de tafels al gedekt voor het ontbijt van piorgenoch- tend half vijf. De „stad" zelf met z'n vele tentenstraten zag er ook al kraakhelder uit. Vooral de nieuwe Prins Bernhardstraat trok veel be langstelling. Van een tentenstad mag wel degelijk wor den gesproken, want niet minder dan 2100 deelnemers worden er in onder gebracht. Voor 600 infanteristen is bovendien nog on derdak gezocht in de groote loodsen van het 11e en 15e R. I. aan Groesbeekscheweg en Gelderschelaan, want de kazerne zelf bood minder ruimte dan vorig jaar, nu het contingent Koloniale Reserve is uitgebreid. De buitenlanders Over en weer wijst men elkaar na de parade de verkregen plaatsen, db etroozak- ken worden duchtig geïnspecteerd om even- tueele verrassingen van een genabuurden grapjas te ontmaskeren en dan verzamelt men zich weer op het kazerneplein of in de stad omeen wandelingetje te makon. Natuurlijk trekken de buitenlanders weer bij zo rod er de aandacht» Er zijn er, wat het getal betreft, wat min der dan vorig jaar, maar velen van hen worden als oude bekenden opgewacht. De Fransohen van de Fédération Fran- gaise d'Athlétisme me tden Gallisohen haam op de borat zien we de Bngelsche Road Walkers begroeten. Van de Fransohen neemt de heer Viala al voor de zevende maal deel aan de Vierdaagsche, maar Mr Martin van de Road Walkers doet voor de negende maal mee en klopt hem dus royaal. Uit Denemarken nemen vijf Kopenhage n-aars van de Dansk Athletic Forbund deel aan de marschen en verder zijn er 7 indivi du eele loopers uit Duitschland, 3 uit Oosten rijk en 3 uit Zwitserland. Onze twee aithletische vrienden uit Zürich, die vorig jaar zoo wegliepen met het Hol- landsehe landschap, zien we ditmaal niet. Misschien naar de jamboree? In elk geval schijnen ze de faam van Holland te hebben verbreid, want de thans deelnemende Zwit sers komen ook uit hun vaderstad, Groote dingen op komst? Terwijl we dit voorbericht over de VJer- daagsche schrijven, klinken de feestklanken van het jubelende Nijmegen tot ons door. De stemming zit er al in en het weerbe richt heeft niet weinig meegewerkt tot het optimisme, dat bij alle deelnemers gezien wordt VoS moed ziet men de kamende da gen tegemoet, maar ook vol spamndng. Want als een loopend vuurtje is het gerucht door de rijen der loopers ge sneld, dat er dit jaar groote dingen op komst zijn, dat nl. 't bezoek van Z.K.H. Prins Bernhard aan die Marschen mag worden tegemoet gezien. De officieels personen doen geheim- aiininig, maar de officieuze buitenwacht weet te vertellen, dat op den derden dag het niet-officieele bezoek van Prins Bernhard wordt verwacht Wij zeggen nietswij weten niets.maar we zullen het getrouw rapporteeren als het zoover is. En nu gaan we slapen om morgen bij het krieken des dageraads onze taak te kunnen vervullen en u alles enj nog wat over de Vierdaagsche te kunnen melden. ROFFELRJJMEN WEDERZIEN Als je na een reeks van jaren Weer een keer de plaats bezoekt Waar een bladzij van je leven Lang géleèn is volgeboekt Is het aardig, op te merken Wat veranderde, wat blééf Wat de tijd slechts pro memorie En met vette letters schreef. Heel natuurlijk komen vragen Van de vrouwelijke kant: Gaat het goed met vrouw en kinders En de arbeid uwer hand? Maar dan volgen antwoordreeksen Zonder dat je nog iets vraagt; Jansen, uit het Mooie Laantje Is aan lager wal verdaagd, Piet er sen is rijk geworden Dirksen heeft een beste baan, Gerritsen is van z'n vrouw af En z'n geld is naar de maan Verder hoor je de historie Van verloving, liefde en trouw, Waar je, als je bij de pen was, Zes romans van schrijven zou. Moeilijk wordt het als de bossen Kiekjes door je handen gaan Want de tijd heeft aan de ndmen Groote wonderen gedaan: Gijs werd Bob, en Dirkje Doddy, Hein werd Hans, en Rienus Rob, Teun werd Ton, en Geurtje Greta, Hé, daar kijk je toch van op: Geurt, het wicht dat op je knie zat (Blozend denk je aan je vrouw!) Geurt trekt reeds ten vierden male Moederlijk aan 't wiegetouw! 't Wordt zoo al maar intressanter En romantischer meteen, En vervuld van versche vreugde Ga^ je welgemoed weer heen. Eén ding is alleen maar jammer: Dat een stakker van een man Als hij thuis komt de verhalen Riet zoo mooi vertellen kan. (Nadruk verboden) LEO LENS GEREF. VEREEN VOOR DRANKBESTRIJDING De 37e algemeene vergadering. Een huldeblijk voor den jubilee' renden penningmeester Een vergadering met de Prov. Bonden Vandaar en morgen houdt de Geref. Ver eeniging voor Drankbestrijding te Zwol-le de stad waar haar stichter en eersten voor zatter, wijlen Ds. W. H. Gispen tal van ja- bedienaar van het Evangelie is geweest haar 37ste algemeene vergadering, die ditmaal wat indeeling en opzet betreft af wijkt van de vorige toogdagen. Hedenmorgen kwam het hoofdbestuur in vergadering bijeen, in welke bijeenkomst de penningmeester, de heer C. Buitendijk van Amsterdam, is gehuldigd in venband met het feit dat hij 25 jaar in functie is. Met een har telijk woord heeft de voorzitter, ds. J. v. Herksen, Geref. predikant te Ermelo, den jubilaris als tastbaar bewijs van vriendschap zijn medebestuurders aangeboden een schilderij voorstellend de Kampveersche to ren en vervaardigd door den kunstschilder W. L. Wijmans te Hilversum. Met een enkel woord heeft de heer Buitendijk voor deze at tentie dank gezegd. Hedenmiddag kwam het hoofdbestuur in het gebouw van de Vrije Evangelisatie te Zwolle met de afgevaardigden van de Pro vinciale Bonden bijeen ter bespreking van verschillende organisatorische aangelegen heden. Als referent trad op de heer A. v. Roon Jr. van Rotterdam, geer. van den Prov. Zuid-Holl. Bond., met het onderwerp: De taak van de Provinciale Bonden". Referaat A. v. Roon Jr. Deze bonden moeten zorgen voor uitbrei ding van het aantal afdeelingen opdat er meer strijdposten komen. Decentralisatie dus De ingekomen vragenlijsten hebben ref. ge leerd dat men langzamerhand heeft verge ten wat tot de taak van een bondsbestiiur behoort. Het ledental liep over de geheele linie be langrijk terug terwijl de nieuwe leden toevoer sterk achteruit is gegaan. In vele bonden ontbreekt de ware en echte actie. De bondsbesturen moeten allereerst zelf werken. Aan de hand van een uitgewerkt schema gaf spr. aan wat hij in de komende periode ziet a!s de taak der bondsbesturen, welke taak een aantal voorstellen samenvatte. Als de actie gevoerd is moeten de resultaten in een vergadering van het hoofdbestuur met de afvaardigden van de banden worden be sproken. Daardoor kan men van elkander leeren en kan het hoofdbestuur meer in zicht krijgen in den stand van zaken, waar door het leiding geven aanmerkelijk kan worden vereenvoudigd. Op het referaat volgde een geanimeerde discussie, waarbij ref. gelegenheid vond op tal van zaken nog dieper in te gaan. Hedenavond om 7 uur vangt de eerste zit ting van de algemeene vergadering aan. De- zitting draagt een huishoudelijk karakter. Om half negen biedt de ontvangende af- deeling een begroefingssamenkamst aan. Het Evangelisatiezangkoor „Sursum Corda" zal welwillende medewerking verleenen en Ds. H. Kuiper, Geref. predikant te Zwolle, il een kort woord spreken. Om half elf zal morgen de openbare jaar vergadering aanvangen. Voor dien rullen de leden een bezoek bren gen aan de Groote Kerk waarbij Mej. J. R o- b ij n, organiste van de Zuiderkerk, enkele liederen op het orgel spelen zal. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Nassau verbom mej. J. M. van In troud, b|j bei aan de Orde van eere-modallle In *11' i Heuvel te Rotterdai Als de vlaggen woeden geheschen P.T.T. -.SE™!* Zt't refer«ndaria der PTT. Stoflcoper en J Veen. VISSCHERIJEN OP DE ZEEUWSCHE STROOMEN Benoemd la tot voorz tevens bU het bestuur der visschertJen op de Z- SS,*. Middelburg mr va '.-pennlh'gnti

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5