Angstig avontuur op de Nieuwe Maas DINSDAG 37 JULI 1937 EERSTE BLAD PAG. j DE JAPANSCH-CHINEESCHE VERWIKKELINGEN Een ultimatum afgewezen Bij Peiping is strijd ontbrand Op grond van een nieuw Japansch- Chineeseh incident te Langfeng heeft de Japansche opperbevelhebber Katsoe- k i aan den Chineeschen opperbevelheb ber S o e n g een ultimatum doen toeko men, waarin de terugtrekking wordt ge- eischt van de Chincesche troepen, die te Loekautsjau en Papausjan vertoeven. Generaal S o e n g heeft dit ultimatum van de hand gewezen. De Nanking-re- geering heeft aan S o e n g verzocht, alle noodige maatregelen te treffen, teneinde zich met kracht tegen een eventueelen opmarsch der Japansche troepen te ver zetten. Intusschen is het reeds voor de Kwang Gan-Men-poort van Peiping tot hevige Japansch-Chineesche botsingen gekomen. Japansche troepen, die op vrachtauto's naar de kazerne terugkeerden, vonden de poort bezet door Chineesche troepen, die wei gerden hen door te laten, hoewel de Japan sche officieren van te voren toestemming hadde-n gekregen van den burgemeester van Peiping. De Chineezen op den stadsmuur en op het poortgebouw openden plotseling geweer- en mitrailleurvuur op de Japansche troepen, die daarop hun kanonnen op Peiping richtten. De strijd was gisteravond laat nog in vollen gang. De hemel werd vrijwel zonder onderbreking rood gekleurd door het mon- dingsvuur der Japansche artillerie en loop graafmortieren. De troepen van het 29ste Chineesche leger bieden verbitterden tegenstand, ofschoon zij tengevolge van den hevigen aanval der Ja panners het poortgebouw en de aangrenzen de muren hebben moeten ontruimen. De Japanners hebben tot dusver een ge bied van 300 M. binnen de stad bette t. In allerijl werden Chineesche versterkin gen aangevoerd, met het doel de Japanners in den rug aan te vallen. De toestand is inmiddels nog verergerd, doordat sedert het uitbreken van den strijd bij de Kwan-Gan-Men-pooart, de Japansche luitenant-kolonel Sakoerai, de militaire adviseur van het 29ste leger, en de Japan sche tolk Kawaga, vermist worden. Een twintigtal Japanners zou gedood zijn buiten de westelijke poort van Peiping, toen drie vrachtauto's in de lucht vlogen tenge volge van de explosie van handgranaten, die door de Chinee7.en geworpen waren. De telefonische verbinding met Peiping werd te middernacht plotseling verbroken. Volgens even voor middernacht ontvan gen berichten, eischen de Japanners dat men hen Peiping door bedde stadspoorten laat binnenrukken Uit Tientsin wordt de aanvoer van nieuwe Japansche troepen-versterkingen en de con centratie van Japansche troepen ten noor aen van den Grooten Muur gemeld. Naar men hier verder beweert vernomen te hebben, zouden op de Mandsjoerijsche spoorlijnen alle Japansche militaire posten door reservisten zijn afgelost. In Oost-Hopei zouden alle stations Japan sche chefs hebben gekregen. Ook het hulp personeel zou gedeeltelijk met Japanners zijn uitgebreid. De botsing bij Langfeng Van Chineesche zijde wordt gesneld, dat bij het bombardement van Langfeng van een heel Chineesch regiment slechts 200 man het leven hebben behouden. De Japansche vliegtuigen hebben ook een aantal brandbommen neergeworpen. Onder de slachtoffers bevonden zich niet alleen honderden soldaten, dooh ook een aantal burgers. Uit Japansche bron wordt vernomen, dat door het bombardement van Langfeng ze* Chineesche regimenten gedecimeerd en ver spreid zijn. Gezanten-besprekingen te Nanking De Duitsche ambassadeur in China, Trautmann, heeft een onderhoud gehad ïOfit den Chineeschen minister van 'buiten- landsche zaken, Wang-Tsjoeng-Hoe, over de toestand in Noord-China. Trautmann had verder besprekingen met de vice-minis- ster Soe-Mo en Tsjang Tsje. Ook de leider van de Italiaansche legatie en de Amcrikaansche ambassadeur voerden besprekingen met den minister van bulten- landsche zaken. Niettegenstaande de groote hitte in de hoofdstad zijn de ambassadeurs van Duitsch- land, Engeland, Italië, Sovjet-Rusland. Frankrijk en Amerika uit hun zomerverblij ven naar de stad teruggekeerd, om de ont wikkeling <uan den toestand nauwkeurig te volgen. Alleen de Japansche ambassadeur .ver toeft nog in de provincie Shantoeng. DE SPAANSCHE BURGEROORLOG Franco oefent krachtige druk uit De door Franco's troepen in Brunete en omgeving veroverde stellingen zijn herhaalde malen door de linksche troepen aangevallen, doch naar „Havas" meldt slaagden deze niet erin, een bres te openen in de door de rechtschen bezette linie. In het geheel heb ben de Madrileensche troepen zeven aanval len ondernomen, vier des morgens en orie des middags. Er werd verbitterd gestreden. Bij tegenaanvallen, waarbij gebruik gemaakt werd van geschut, jacht- en bombardemenls- toestellen, wisten de rechtschen nieuwe stel lingen te veroveren. De druk door de troepen van Franco uit geoefend op de stellingen zuiaelijk van Vil lanueva, duurde voort Versterkingsbrigades leggen inderhaast verdedigingswerken aan ten zuiden en ten oosten van Villanueva en aan den rechteroever van de Rio Aulencia. De deeling van Palestina Heeft de moefti zich verschanst? Naar uit Jeruzalem wordt vernomen, heeft de moefti zich met een aantal aan hangers verschanst in de Omar-moskee. De moskee zou tot een ware vesting omge vormd zijn. Op de muren moeten geregeld wachtposten zijn geplaatst en reeds gerui- men tijd geleden zou men begonnen zijn met het aanleggen van een groot wapen- en munitiedepót in de moskee. Naar verder verluidt, is de moskee om singeld door een sterke afdeeling politie en militairen en zijn de straten, die er heen leiden, afgesloten. Ieder,, die wil passeeren, moet zich legitimeeren. Het gerucht gaat voorts, dat de Britsche autoriteiten den moefti, die de leider is van de extremistische Arabieren, zouden willen arresteeren. Een auto, waarin de hertogin van Kent en haar beide kinderen op weg waren naar Sandwich, is te Wrotham in Kent in bot sing gekomen met een andere auto. Beide wagens werden beschadigd, 'doch de inzittenden bleven ongedeerd. Dc Kwan-Gan-Men poort irt het Zuid-Westen van Peipingwaar gisteren een hevige strijd tusschen Japansche en Chineesche troepen is ontbrand Havas meldt uit Madrid, dat de verovering van Brunete ooor Franco binnenkort era stige gevolgen kan hebben voor de stellin gen, die de volksfronttroepen thans sedert drie weken bezetten. Bij het offensief, dat zij eenigen tijd geleden inzetten, was Brunete hun eerste verovering en deze plaats ver schafte hun een steunpunt van zeer groote beteekenis. omdat men van daaruit den aan voer van versterkingen voor den vijand kon verhinderen en omdat oe verovering van Quijorna en Villanueva de la Canada erdoor werd vergemakkelijkt. Het verlies van Bru nete kan thans dezelfde beteekenis hebben ditmaal ongffhstig voor de linksche troepen. Deze trekken thans terug op Villanueva de la Canada, 5 km. ten noorden van Brunete. De beide legers zijn in een gevecht gewik keld op ongeveer twee km. van Villanueva. Indien oe linksche troepen verder zouden moeten terugtrekken, zouden zij gevaar loo- pen tusschen Villanueva en Quijorna te wor den afgesneden. De stellingen bij Quijorna zouden slechts langs zeer slechte wegen op Val de Morillo kunnen terugtrekken. Het staat vast, dat de troepen van Franco hun opmarsch zullen voortzetten en trachten Vil lanueva te veroveren. Misschien kunnen de linksche troepen dit verhinderen, omdat zij de beide oevers van de Rio Aulencia bezet houden en in het bezit zijn van Castillo de Villafranca aan de samenvloeiing van Au lencia en Guadarrama. De rechtsche strijd krachten zullen zich dus moeilijk kunnen vereenigen. Daarom hopen de troepen van Madrid hun stellingen te kunnen behouden. Aguiite naar Parijs Aguirre, de president der Baskische regeering, heeft zich per vliegtuig naar Pa rijs begeven. De excommunicatie in Zuid-Slavië Ben heet hangijzer! Bij telefonische navraag heeft de minis ter van binnenlandsche zaken van Joego slavië, aan een vertegenwoordiger van de „United Press" te Weenen medegedeeld.dat „de uitstooting uit de orthodoxe kerk van de leden van het Joego-Slavische kabinet, die het concordaat hebben verdedigd, niet effectief kan zijn, om de eenvoudige reden, dat alleen de patriarch de excommunicatie kan uitspreken, en er op het oogenblik geen patriarch in leven is". „Wat er na de verkiezing van een nieu wen patriarch zal geschieden, blijft nog een vraag", aldus de minister. De kwestie van de excommunicatie der orthodoxe leden van het kabinet is oa. hierom van groot belang, aangezien slechts de orthodoxe leden der regeering als lid van de commissie kunnen worden gekozen, welke de drie candidaten stelt voor de ver kiezing van den patriarch. Uit deze drie candidaten maakt prins-regent Paul zijn keuze. Eenerzijds verluidt uit betrouwbare bron, dat patriarch V a r n a v a nog voor zijn overlijden in de excommunicatie heeft toe gestemd, terwijl de regeering staande houdt dat de beslissing tengevolge van den dood van den patriarch onmogelijk is geworden Roemeensch bezoek aan Brussel Koning Carol van Roemenië is gisteren in Brussel gearriveerd voor een kort parti culier bezoek aan België. Hij werd aan het Brusselsche station door koning Leopold verwelkomd. DE KWESTIE DER NON-INTERVENTIE Britsch witboek naar de regeeringen De ondercommissie voor niet-inmen- ging in deoi Spaanschen burgeroorlog is gistermiddag om 4 uur op het ministe rie van buitenlandsche zaken te Lon den bijeengekomen, om officieel kennis te nemen van de door de Britsche regee ring uitgewerkte vragenlijst, door mid del waarvan men het standpunt der re geeringen ten aanzien van de Britsche voorstellen van 14 Juli wil leeren ken nen. De Italiaansche vertegenwoordiger, G r a n d i, diende in de bijeenkomst een eigen vragenlijst in, die, naar hij zeide, een getrouwe reproductie van de Brit sche voorstellen is, Grandi gaf den wensch te kennen, dat zijn vragenlijst tegelijk met de Britsche bestu deerd zal worden en dat rij ter aanvulling en verbetering daarvan zal dienen op de punten, waar de Britsche lijst een duidelijke wijziging in de oorspronkelijke Engelsoho voorstellen brengt. Over deze kwestie ontstonden opnieuw In gewikkelde discussies. De Duitsche en Ita liaansche gedelegeerden toonden zich niet bereid hun standpunt ter wille van het Brit sche te laten varen. Tenslotte is besloten, de Britsche vragenlijst maar te lat^n varen en aan alle vertegenwoordigde regeeringen een afschrift van het witboek van 14 Juli te zenden, met een brief, waarin gevraagd wordt, dat iedere regeering zoo kort moge lijk haar meening over de negen Britsche punten uiteenzet. Verder wordt gevraagd, het antwoord zoo mogelijk voor Woensdag namiddag 3 uur te zenden, zoodat de sub commissie Donderdag weer kan bijeenkomen De Italiaansche vertegenwoordiger in de commissie Grandi, viel in een lange uit eenzetting de Fransche pers aan, welke vol gens hem de feiten verdraaide. Vervolgens verdedigde hij het standpunt, dat de vraag stukken moeten worden behandeld in cle 'olgorde van het Britsche plan. Italië is bereid in een geest van verzoening al deze vraagstukken te bespreken. In antwoord op Grandi zeide Lord P1 y- mouth, dat de volgorde van behandeling er weinig toe doet, aangezien het antwoord op alle vragen tegelijk moet worden inge diend. Verder verklaarde Plymouth in antwoord op het voorstel van Grandi, om zekere pun ten onmiddellijk aan beide partijen in Span je voor te leggen, dat dit geen politiek zou zijn, aangezien men zich eerst de toestem ming van de commissie moet verzekeren. M a i s k y. de vertegenwoodiger van de Sovjet-Unie, stelde voor, het zenden van waarnemers naar de Spaansche havens en het terugroepen van de vrijwilligers aan de beide partijen in Spanje voor te leggen, aan gezien de overige punten niet afhankelijk zijn van het aannemen door deze partijen. Verder zeide hij, dat de Sovjet-Unie in geen geval het toekennen van de rechten van oorlogvoerende aan Franco zou goedkeuren. De Duitsche vertegenwoordiger Von R1 b- e n t r o p, steunde Grandi. Duitsohland is bereid, de Britsche voorstellen aan te nemen, evenals Italië, indien ook de overige mo gendheden dit doen. Nadat nog de vertegenwoordigers van Por tugal en België het woord hadden gevoerd, werd het voorstel van Plymouth aangeno men, het witboek voor te leggen aan de ro geeriingen. Sociale onlusten te Cleveland Twintig gewonden, één doode Te Cleveland (Ver. Staten) is een aantal postende stakers voor de fabrieken van de Republic Steel Company slaags geraakt met de politie, toen deze in auto's werk willigen langs de stakersposten wilde bren gen. In het gevecht werden twintig personen gewond, van wie twee politiemannen. Elf personen werden gearresteerd. Een der gewonde arbeiders is aan de be komen kwetsuren bezweken. GEMENGD NIEUWS RIJWIELDIEVEN AANGEHOUDEN Verzoek om Inlichtingen Zaterdagnacht hebben Amsterdamsche rechercheurs drie rijwieldieven aangehou den. Het bleek, dat van de vier fietsen, die de mannen bij zich hadden, twee een kwar tier tevoren op de Leliegracht en in de Le liesvraat gestolen waren. In verband hiermee verzoekt de politie van het bureau Marnixstraat den eigenaar van een zwartgelakt Simplex heerenrijwiel, framenummer 13.294, voorzien van een Simplex neo dynamo met electrische lan taarn, en van een trommelrem aan het achterwiel, zioh bij het bureau aan te melden. MOTORVRACHTBOOT „ALPINE IV" GEKAPSEISD Acht opvarenden met moeite gered Redder moest met een i•jarig kind te water springen Rotterdam. Dinsdag. Een angstig avontuur, dat geluk kig nog heel goed is afgeloopen, heb ben gisteravond omstreeks 6 uur de acht opvarenden van de motor- vrachtboot „Alpine IV", eigendom van de Nederlandsch-Zwitsersche Rijnvaart Maatschappij Rotterdam- Bazel, meegemaakt. Kort na het ver laten van de IJsselhaven is het schip namelijk gekapseisd en gezonken. Slechts met moeite is men er in ge slaagd de opvarenden te redden. De motorboot „Alpine TV" meet 440 ton en is 57 meter lang bij 5% meter breed. Een flink rijnschip dus. Tegen zes uur vertrok de boot uit de IJsselhaven, geladen met 440 ton stukgoeceren, namelijk tabak, chemica liën en cellulose, waarvan het laatstgenoem de als deklast vervoerd werd. Bij het uitvaren van de IJsselhaven merk ten ooggetuigen op, dat de Alpine naar stuur boordzijde overhelde. De kapitein, de 37- jarige I. Breit bach uit Sa I zich am R h e i n meende evenwel dat dit geen kwaad kon en hij voer door, wat hem nooalottig werd. Langzaanaan naar stuurboord Toen het schip de IJsselhaven uit was en wilde bijdraaien, werd de 6lagzij sterker en de kapitein, die eerst nu de ernst van de situatie begon in te zien, trachtte bakboord roer te geven. Tengevolge van de vrij sterke sterke onderstroom bleven pogingen even wel vruchteloos en heel langzaam ging de motorboot steeds meer naar stuurboord overhellen. De toestand werd ieder moment gevaar lijker en de aoht opvarenden begaven zich in allerijl naar het voorschip, in afwachting van hulp. Deze opvarenden waren, behalve de kapi tein diens echtgenoote en drie kinderen een meisje van 11 jaar, en twee jongens van resp. 8 en 1 jaar. Voorts de 26 jarige matroos G. Breitbach een broer van den kapi tein en diens vrouw, ook afkomstig uit Salzich am Rhein en de 16-jarige jongen O. K e i n h a r d uit Muiborg. Da „Neutraal" snelt te hulp Spoedig kwam hulp opdagen. De 48-jarige schipper J. E., wonende aan de Prins Hen drikkade, van het motorbootje „Neutraal" van de Fa. Taselaar. zag het gevaar, waarin de menschen op de „Alpine" verkeerden en full-speed koerste hij naar de plaats, waar een drama zich haast zou voltrekken. Onge lukkigerwijs voer op het laatste moment de Pernisser-boot tusschen de „Neutraal" en oe thans reeds gevaarlijk overhellende „Alpine" door, waardoor de redding nog eenige kost bare oogenblikken vertraagd werd. Toch kwam men nog zqo tijdig bij de „Alpine" aan. dat zeven van de acht opvarenden op de „Neutraal" koncen overspringen. Redder in levensgevaar Inmiddels was ook de 29-jarige G. Fransen uit de Tuindersstraat met een roeiboot bij het zwaar slagzij makende schip gekomen en om beter hulp te kunnen verleenen begaf hij zich aan boord van de „Alpine". Toen zeven van de acht opvarenden in vei ligheid waren, bevond Fransen zich nog alleen aaD boord met de baby van den kapitein en de toestand werd wel heel critiek, wantde „Neutraal" dreef af en Fransen kon het nu bijna kapseizende schip niet meer verlaten. Tenslotte zag hij zich genoodzaakt ge kleed met het kind ln de armen, in het water te springen! Goed zwemmer zijnde, wist hij tot ieders groote gerust stelling de „Neutraal" te bereiken, waar hulpvaardige handen hem met het kind aan boord heschen. Hulde aan dezen koenen redderl Eenige oogenblikken later ver dween de „Alpine IV" in de diepte... De geredden werden overgenomen door de inmiddels eveneens gearriveerde „Politie III' die allen naar het gebouw van de Neder, landsche Zeemans Centrale aan de Veerha ven overbracht. Vergeefsche poging tot blnnensleepen Terwijl men bezig was met oe redding^ pogingen, heeft de ook ter plaatse gekomen „Havendienst III" nog gepoogd het in gc. vaar verkeerende schip binnen te sleepen, Men heeft zelfs .nog een tros weten vast te maken, doch de toestand werd te gevaarlijk en men moest de Alpine weer laten schieten Heel spoedig is het schip dan ook gezonken Waar de „Alpine" midden in de rivier, tegenover de Koushaven lag, leverae hei ■rak gevaar op voor de scheepvaart, reden: ■aarom men het vandaag zoo spoedig mo gelijk zou lichten. De lading, die een waarde van f 50.000 had- as verzekerd. Een groot deel daarvan, dat op de rivier dreef, heeft men nog kunnen) opvisschen. Slippende auto botst tegen een boom Twee gewonden, van wie één ernstig Gisteravond is op den rijksweg Tilburg— Breda onder Huiten een ernstig auto-ongeluk voorgevallen. Op weg naar Bergen op Zoom reed daar een luxe bedrijfsauto, bestuurd door den 40-jarigen T. A. uit 's-Hertogen- bosch. Op een gegeven moment slipte de wagen en sloeg met kracht tegen een der langs den weg staande boomen, schoof door de door en kantelde tegen een tweeden boom' De gevolgen waren ernstig. De bestuurder T. A. liep een schedelbasis- fractuur op en kreeg een zware hersenschud ding; de ongeveer 30-jarige A. van L., even eens uit 's-Hertogenbosch, die naast hem was gezeten, kreeg een lichte hersenschudding en snij- en scheurwonden over het geheels lichaam, terwijl de 14-jarige A. van D. uit; 's-Hertogenbosch een onbeduidende scheur- wonde aan het achterhoofd opliep. De terstond ontboden geneeskundige dienst van Tilburg heeft de drie slachtoffers naar! het ziekenhuis St. Elisabeth vervoerd, vanj waar de jongen, na verbonden te zijn, naar zijn woning kon terugkeeren. De beide andere gewonden zijn ter verple ging opgenomen. De toestand van A. is hoogst zorgwekkend. RONSELAARS AANGEHOUDEN De centale reoherohe heeft Zaverdag te Amsterdam de hand gelegd op een com- munistischen bewoner van de overzijde van het IJ. tegen wien reeds geruimen tijd ernstige verdenkingen bestonden, dat liiji zich schuldig maakte aan ronselaarsprak tijken. Nadat was komen vast te staan, dal1 hij een eveneens in Amsterdam-Noord wo nende werklooze had trachten te bewegen naar Spanje te gaan om dienst te nemw bij de regeeringstroepen, is hij in verzeker de bewaring gesteld. Daar van de ronselaarspraktijken ook de hoofdstad haar deel krijgt, is de centrale recherche voortdurend op onderzoek ui] naar feiten, welke zooals in het onderhavig' geval voldoende materiaal opleveren oc met kracht op te treden. Gisteren is, i: verband met de arrestatie van Zaterda* opnieuw een aanhouding geschied. Ditmaa was het een man uit de Jacob van Len- nepbuurt, tegen wien eveneens ernsriRt aanwijzingen bestaan dat hij als ronselaar is ongetreden De aangehoudene is in het hoofdbureau van politie opgesloten. MAN DOOR TREIN GEDOOD Gisteren is nabij de spoorttrug te Bare- veld, bij Wildervank, het deerlijk vermink te lijk gevonden van den 42-jarigen haring- koopman G. B. Timmer, afkomstig uit Winschoten. Timmer, die jaarlijks de veemarkt te Wil- devank bezoekt, lae hier met zijn schuit Bij onderzoek is gebleken, dat de man Zon dagavond door den laatsten trein, die om1 10.10 uur uit Stadskanaal naar Zuidbroek vertrok, is aangereden en gedood. Het slachtoffer laat een vrouw met negen kin deren achter. MOTORRIJDER TEGEN EEN BOOM De 33-jarige motorrijder J. K., wonende te Stadskanaal, is op den Pekelderweg onder Wildervank bij het uitwijken voor een auto met zijn motorrijwiel geslipt en tegen een boom gebotst. De man bekwam een schedelbasisfractuut en verschillende andere verwondingen en is, na ter plaatse voorloopig te zijn verbonden] per Groene Kruis-auto naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. [DOOR JAN VAN>B"ATENBURG^^^^?- <31 In het begin van zijn gevangenschap Is er de spanning van de twistgesprekken geweest, de felle woordenstrijd met lis tige. of ook wel ernstig-denkende geestelijken. Maar aan beide zijden vermoeid door die vruchtelooze kamp, werden die bezoeken korter en schaarscher, om eindelijk geheel ach terwege te blijven. Doch van algeheele afzondering was toen nog geen sprake. Op geregelde tijden kwam zijn vrouw hem bezoeken. Be kommerd om het lot van man en kinderen, was zij niet altijd in staat hem op te beuren en tot steun te zijn. Evenwel ont brak het hem niet aan goede moed. In die dagen brandde in hem nog de ijver, als een laaien de vlam. Gelijk een soldaat, gekeerd naar den vijand, schroomde hij de aanval niet. Hij duldde slapheid noch aarzeling van eigen geloofsgenooten. Vele blijde uren be leefde hij, als ze bij hem waren, en hij hen met zijn bezie lend getuigenis bemoedigde. Hij schreef brieven aan de Christelijke gemeente te Antwerpen, waarin hij aanspoorde tot volharden» Het was onbegrijpelijk waarom men hem zoovele voor rechten vergunde, maar waarschijnlijk gebruikte men dit groote geduld, om hem voor de kerk te herwinnen. De ketter bleef echter halsstarrig. De geestelijken vermoeiden zich te vergeefs. Hun verbazing over zijn standvastigheid, die bij een enkele bijna tot bewondering groeide, maakte hem nog onwrikbaarder. En zoo kwam, zonder dat hij er erg in had, het streelend 'gevoel over hem, van iemand te zijn die wat beteekende, die pal wist te staan en durfde te trotseeren. Wist hij zich niet in het centrum der belangstelling, zij het ook van een kleine kring geloovigen? Die gedachte hield hem op de been, tot hij ondervond, dat hij uit die bron geen kracht kon blijven putten. Kan men niet zichzelf zoeken tot in het martelaarschap toe? Dus moest hij de diepe zin leeren verstaan van het Schriftwoord: „Al ware het. dat ik mijn lichaam overgaf, opdat ik verbrand zou worden, en de liefde niet had, het zou mij geen nuttigheid geven." En dit leerde hij. toen strengere bepalingen van zijn vijanden hem, door strikte afzondering, het gebied der stilte binnendwon- gen. De welwillendheid, waarmee men hem tot nu -toe behan deld had, hield plotseling op. Elk bezoek werd verboden, zelfs zijn vrouw werd niet meer bij hem toegelaten. Hij werd naar een ongemakkelijker cel gebracht en de gelegenheid om te correspondeeren werd hem ontnomen. En dat was nog niet alles. De gevangenbewaarder begon hem ruw te bejegenen, het voedsel werd minder en slechter en alle be dekking voor de nacht werd hem onthouden, waarin geen verandering gebracht werd, toen het koude jaargetijde in viel. Geen enkele afwisseling verlichtte zijn gevangenschap, en de dagen werden tot weken en maanden van hopelooze ellende. De eerste tijd van die zware periode -teerde hij nog op ondervonden waardeering van vrienden, maar bij klimmen- der nood werd dit een al te poovere troost. De ellende, nu niet meer geïdealiseerd, werd hem, waar de vier sombere muren rond hem oprezen, tot schrikbarende werkelijkheid, zichtbaar, tastbaar. Welke sterkende realiteit stond daar te genover? Lof van vrienden? De naam van standvastig te zijn? Zijn ijver voor de goede zaak? 't Waren al uiterlijkheden, zóó waardeloos, dat ze geen reden gaven om zoo groote ontberingen te verduren. Was het daarvoor dat hij leed, af takelde, langzaam verkwijnde? Als een bange schrik viel die ontdekkende vraag hem in de ziel. Dus begon hij zich te bezinnen op zijn verhouding tot God. Waar alles hem ontviel en hij niets meer van zichzelf over hield. daar kwam hij nu in zijn schamele armoe onder het oog van dén Alziende en Doorziende. Zoo ontdaan van alle zelfverworven goed, kwam hij weer open te staan voor de volheid van Gods gemeenschap en ervoer hij de werkelijk heid en zekerheid van het hoogere, geestelijke beginsel, waarnaar hij reeds lang was begonnen te leven. Als een openbaring zag hij opeens hoe dit beginsel niet anders dan in conflict kon komen met het beginsel van beneden. Nu greep hij weer moed. Nu kon hij dulden, met een glimlach op het vermagerd gelaat, omdat hij de vaste gang van het geestelijk Koninkrijk ontdekte, dwars door geweld en tegen stand. Zoo moest het gaan, want alleen in die weg kon hot komen. Dus werd het lijden hem een voorrecht, een bege nadiging, wijl in hem gemanifesteerd werd, hoe de heerlijk heid die van boven is, niet accordeert, maar zich dwars door de verderfenis van beneden handhaaft. Een tempel, een Godsgebouw werd hem zijn vunzig hol. als hij deze dingen proeven mocht. De dagen en nachten van lichamelijk leed werden zoo menigmaal tot feesturen van geestelijk Godsven verkeer. Dit duurde tot het lichamelijk lijden bovenmatig zwaat werd. De winter naderde, de felle, meedoogenlooze. Al heviger begon de kou in zijn cel door te dringen. Het verzoek om tenminste één deken te mogen hebben, werd ontwijkend beantwoord en bleef zonder gevolg. Het eten werd slechtei en minder. Zijn weerstand werd zóó gering, dat hij ten laat ste niet meer bij machte was de brits te verlaten. Hij ver zonk in een starre berusting, zich toch in zijn onderbewust-! zijn hieraan vasthoudende, dat hij dit alles moest blijven ven duren tot het einde, waarvan hij de heerlijkheid echter niei meer vermocht te zien. Zoo bevindt hij zich deze morgen, in deerniswaardige toestand, op zijn harde leger. De dag ligt weer voor hem, maar hij zal zijn als gisteren en morgen, eentonig, ellendig Zal hij hier moeten sterven? De vraag gaat even door hefl heen, maar voor hij een antwoord weet, is hij haar weer kwijt] kan hij de beteekenis ervan niet grijpen, niet vasthouden, Als de dag maar eens gebroken werd door iets onverwachts, door een bezoek, een verhoor of iets dergelijks, misschien zou zijn geestkracht door het ongewone voor korte tijd te< rugkeeren. Maar de dag zal wel zijn als altijd, eindeloos lang, tot de nacht komt, waarin de uren zullen kruipen naar de morgen, die geen verlichting brengt. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2