WECOTEX DE REGEMIAS MAANDAG 38 JULI Ï937 TWEEDE BLAD PAG. 5 DE IDEALE VLOER BEDEKKING Met den bouw van de brug over de Maas bij Hedel is men reeds zoover gevorderd, dat met het storten van het beton voor het wegdek kon worden begonnen. KLIMMENDE NÓÓD In de gezinnen der werkloozen Over dit onderwerp schreven we dezer idagen een driestar, welke in breede kring de aandacht trok. Ze is, zooals het Dagblad van Noord-Brabant zegt, „praktisch geheel de Nederlandsche pers doorgegaan". En het blad voegt er aan toe: Het is goed, dat weer eens aandacht ge vestigd is op dit delicate punt De velen, die ondanks de opleving in het bedrijfs leven werkloos bleven, maken nog immer een zware tijd door met nieuwe moeilijk heden. Daarbij mag de Regeering niet blijven toekijken. De aandacht mag dan ook gevraagd worden voor de vele hef fingen, accijnzen en belastingen, die het leven duur maken. De redactie van De Nederlander (c.h.) nam ionize driestar geheel over en schreef er onder. Wij nemen dit hier over, omdat het onze volledige instemming heeft en een punt betreft, dat in den kring van onze redactie reeds de aandacht had. En waar om zouden wij thans nog met onze eigen woorden hetzelfde gaan zeggen? Wat ons tot nog toe er van weerhouden heeft hierover te schrijven is de overwe ging, dat deze zaak zonder twijfel de aan dacht van de nieuwe regeering zal hebben En op grond daarvan meenden wij voor alsnog af te moeten wachten tot welke maatregelen dit overleg zou leiden. Wij staan nog op dit standpunt. Maar nu deze stem geklonken heeft zien wij er geen enkel bezwaar tegen, is er integen deel naar onze meening alles voor te zeg gen, dit geluid op deze wijze aan een ander publiek door te geven. Zoowel driestar als bijschrift werden geci teerd door de Maasbode (r.k.), die er op liet [volgens Ook wij zijn van meening, dat hier een Een herinnering aan 191 h. Het stoffelijk overschot van de Servische soldaten, die in Frankrijk vielen, na de reorganisatie van de in hun vaderland teruggeworpen Servische troepen, en die op het eiland Frioul begraven werden, wordt via Marseille naar Parijs overgebracht. Bij aankomst te Marseille wordt de militaire eer gebracht. Een groep Amerikaansche padvinders, die voordat zij zich Tiaar ons land begeven, ter hijwoning van de Jamboree, maken een rondreis door Europa. Tijdens het bezoek aan Parijs werd een krans gelegd op het graf van den Onbeken den Soldaat. kwestie wordt aangevoerd, die ernstige aandacht verdient. De redactie van de Volkskrant (r.k.) her innerde er aan, dat wij onze beschouwingen gebaseerd hadden op dezelfde cijfers, welke ook zii had verwerkt en voegde er aan toe: Blijkbaar bedoelen beide bladen dat dit doen niet zal worden uitgesteld tot na het reces, maar dat zonder verwijl in de nood zal worden voorzien. Dit is ook onze opvatting. De minister wenscht ongetwijfeld niet te wachten tot uit de Kamer aandrang op hem wordt uit geoefend, maar zal zelf het initiatief ne men om de gezinnen-in-nood die der werkloozen en die der groote voorop te hulp te komen. Wij kunnen ons daar van harte bij aan sluiten en het spijt ons alleen maar, dat de roode pers, melding makend van onze drie star zich niet op hetzelfde standpunt kan plaatsen als bovengenoemde bladen en maar steeds voortgaat kleine partijpolitiek met de nood der werkloozen te vermengen. Heel goedgunstig, maar ook heel schamper en heel onjuist heet het: Al komen deze uitingen wel wat héél laat, nu ze tenslotte gekomen zijn, willen wij ze niet onvermeld laten. Zullen zij ertoe medewerken, dat eindelijk een verbetering voor dece zwaarst getroffen groep in zicht komt en bespoedigd wordt? Wij zullen niet eerder mogen juichen dan dat voor woorden, daden in de plaats zijn ge komen! Blijkbaar acht deze pers het meer in het belang der werkloozen, dat een rood wet houder in verkiezingsdagen vertelt; „de Regeering beoogt de werkloozen naar Ar menzorg over te hevelen; reeds zijn daarom trent circulaires aan de gemeentebesturen gezonden"; om na de verkiezingen mee te deelen, dat het een beetje anders was. Dit klein gedoe is jammer voor de roode pers en.., yoor de werklooagn, DE WERELDJAMBOREE 1937 AANKOMST PRINS GUSTAAF ADOLF VAN ZWEDEN De zoon van den Zweedschen kroon prins, prins Gustaaf Adolf, de leider van het Zweedsche contingent deel nemers aan de Wereldjamboree, zal tegelijk met zijn 200 verkenners in Ne derland arriveeren op Vrijdag 30 Juli met den extra-trein die te 14.42 te Roosendaal aankomt. Ook zijn neef, graaf Bernadotte, bevindt <zich onder de deelnemers. ZANGBUNDEL Mooie uitgave van de Hollandia-drnkkerlj Nog een week en het groote padvinders- feest op Vogelenzang zal in vollen gang zijn. Jongens uit alle landen zullen in vele talen met elkaar spreken enzingen. Want waar vreugde heerscht. daar wordt gezon gen, niet in het minst in een padvinders- kamp. Verkenners kennen heel wat liederen, ca non en yells, voortrekkers kennen er nog meer, maar toch, er zijn er nog zoo heel veel die niet iedereen kent. Daarom hebben A. E. van Voorthuisen Jr., jamboree- kampvuurleider en J a n W a 1 d o r p, de man van „Zangzaad voor kampeerders", zich zoo heel verdienstelijk gemaakt door het samenstellen van „De wereldjamboree 1937 Zangbundel", uitgegeven door 'de Hollandia- drukkerij N.V. te Baarn. Hier vindt men alle liederen, canons en yells, die in de Fransche, Duitsche, Engelsche en Nederland sche taal bij de verschillende kampvuren ge zongen zullen worden, alsmede een beschrij ving van de openings-ceremonie. Daarbij hebben we met vreugde geconstateerd dat aan vele eoht-Hollandsche liederen, overge nomen o.a. uit „Zangzaad" en „Kun je nog zingen", een ruime plaats is ingeruimd. Want daardoor wordt aangetoond hoe on juist het is te beweren, dat er geen goede, Hollandsche trekkersliederen zijn! En als er dan iemand is, die op de jam boree een lied hoort, dat niet in de bundel staat, en dat hij toch graag wil onthouden, dan vindt hij achterin de bundel een aan tal blanco-pagina's om het op te schrijven! Als we tenslotte nog vermelden, dat is op genomen een lijst van niet-vermelde liede ren, zal men begrijpen, dat de hier bespro ken bundel een begeerenswaard bezit is voor wie belang stelt in de jamboree. Maar voor tal van anderen niet minder! Het aantal werkloozen Was eind Jnni 68.000 minder dan in Jnni 1936 Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle organen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekenden in geschreven, blijkt, dat, ondanks de toene- m.iig der bevolking en het daarmede ge paard gaande nieuwe aanbod van arbeids krachten, het totaal aantal ingeschreven geheel werkloozen in Nederland einde Juni j'l. ruim 68.000 minder bedroeg dam een jaar geledfón. De regelmatige sterke daling van het aantal werkloozen sedert einde Januari 1937, zette zioh ook in Juni 1937 voort, nl van Mei op Juni met bijna 18.000 (van April op Mei 1937 met 31.200). I-n het vorige jaar was de vermindering van Mei op Juni slechts 14.000 en van April op Mei 22.800 NEDERLANDSCHE DAG OP DE RIJKS TENTOONSTELLING „SCHAFFENDES VOLK" TE DüSSELDORF De rijkstentoonstelling „Schaffendes Volk" te Düsseldorf, die met haar geweldige in- dustrieele demonstratie, de speciaal voor de tentoonstelling gebouwde stad met 110 pavil joens en haar wondervolle tuinaanleg een groote aantrekkingskracht op de vele binnen- en buitenlandsche bezoekers uitoefent, zal op 7 en 8 Augustus een speciale Nederlandsche dag organiseeren. Teneinde haar vele Neder landsche bezoekers iets buitengewoons te bieden is het heele programma der tentoon stelling op deze gebeurtenis ingesteld. Een 220-tal Siebenbürger Saksers voeren in hun origineele kleederdrachten dansen uit, terwijl er ook in het golf bad iéts bijzon ders te doen zal zijn. Het hoogtepunt van deze feestelijke dag zal de groote Fakkel polonaise zijn die onder leiding van een muziekkapel een rondwandeling over de rerreinen zal maken, waarmede deze eer ste Nederlandsche dag op vroolijke wijze ge sloten zal worden. NEDERLANDER ELF DAGEN IN DUITSCHLAND IN ARREST Naar wij vernemen is de heer C. G. uit Tilburg, vertegenwoordiger van de Nieu we Tilburgsche Courant, die op 12 Juli j.l. zijn vijfjarig zoontje naar een kennis in Duitschland wilde brengen en te Duisburg werd gearresteerd wegens vermeende over treding der deviezenbepalingen, na het vol tooide onderzoek, waaruit zijn onschuld bleek, op vrije voeten gesteld en Zaterdag te Tilburg teruggekeerd. OP HEETERDAAD BETRAPT Burgers hebben Zaterdagmiddag om streeks zes uur in de Leidschestraat te Amsterdam een man aangehouden, dien zij op hee-terdaad hadden betrapt, toen hij van een kantoorpand op de Keizersgracht de deur trachtte te forceeren. De aangehou gene, een 35-jarig persoon, is aan de politie overgeleverd en opgesloten in het bureau Leidsche plein. KUNST In memoriam Jan Zwart Jeugdherinneringen van een collega-organist Naar aanleiding van het overlijden van den bekenden Amsterdamschen organist Jan Zwart, schrijft ons de heer J. Lips, or« ganist der Ned. Herv. Kapel aan de As- selschstraat te Apeldoorn, hetvolgende: Wellicht interesseert het enkele lezers, liefhebbers van kerkelijk orgelspel, iets ta vernemen van dezen zoo talentvollem orga nist. Waar ik destijds meermalen met hem in aanraking kwam en ook eenigen 'ijd onderwijs van hem ontving, zij liet mij ver gund hier enkele jeugdherinnerigen mee t$ deelen. Jan Zwart zal zoo ongeveer 17 jaar ge» weest zijtn toen ik voor het eerst kennis met hem maakte. Het was toen op het orgel der Geref. Kerk aan de Wcsf .zeedijk te Rotterdam. Zijn groote handigheid bleek' mij toen reeds waar hij, toen de gemeente zakte, zonder aarzelen V? toon lager voort» ging en zoo de situatie redde. Een ma noeuvre die ik van hem leerde en ook wél in dergelijke gevallen heb toegepast. Later werd hij benoemd bij de Ned. HersJ Gemeente te Capelle aan dein IJssel. Meer» malen heb ik hem daar vervangen of wan» delden wij samen den twee uur gaan» langen weg. Zijn voorspelen verbaasuen mij steeds, daar hij die heel vaak gaf m den vorm eener fughetta. Niet door allen werd dit gewaardeerd en vonden sommigen zijn spel te vr ooi ijk, Echter de toenmalige predikant Ds. Meer burg, was zeer met zijn spel ingenomen. Toen Zwart naar Amsterdam solliciteer» de was hij wel zoo verstandig dit niemand mee te deelen. Wel echter aan ons beider leeraar, wijlen de heer A. de Vries, de zeer vermaarde orgelvirtuoos en organist der Groote Kerk te Rotterdam. Deze zeide echter dat Zwart zich die moeite wel spa ren kon en zeker niet in aanmerking zou komen. Hoe heeft De Vries zich vergist. Na vergelijkend examen werd Zwart benoemJ tot organist van de Hersteld Evangelisch Luthersche Gemeente te Amsterdam Zwart is gebleken te zijn een organist die (zooals de zoo gunstig bekende Rotterdamscho organist wijlen G. B. van Krieken het n het voorwoord van diens koraalboek uit» drukt) de gave had, door rijn spel de ge meente te stichten en alzoo den Naam verheerlijken van Hem, die de toonkunst schiep en een plaats aanwees ook in Zijn dienst. Aan alle organisten een voorbeeld om na te volgen. Aan de gemeente deze organisten te waard eeren. ORGELCONCERTEN IN HET NEDER- LANDSCH PAVILJOEN TE PARIJS De jonge Haartemsche organist Albert de Klerk, zoon van den bekenden musicus Jos. de Klerk, is uitgenoodigd om gedurende de maand Augustus het orgel te bespelen in het Nederlandsche paviljoen op de Parijsche wereQditen'öooïisteüMirTjg. De heer de Klerk heeft de uitnoodiging aanvaard en zal op Maandag 2 Augustus het eerste concert geven. Al-s laatste bedrijf van de verhuizing van 't Noorsche kerkje te Rotterdam, werd een aanvang gemaakt met het ver schuiven van de pastorie. Met behulp van een lier (links) wordt het gevaarte langzaam maar zeker naar de plaats van bestemming getrokken. Seriebouw van Stork- Regulus Betonmolens in de werkplaatsen van de Machinefabriek HOLLAND- BERGEN OP ZOOM" Ook uit onze lezerskring attenteerde men op onze driestar. Helaas niet zonder mis verstand en niet zonder te generaliseeren. We hebben deze brieven persoonlijk beant woord. In 't algemeen willen we er echter twee dingen van zeggen. Wanneer wij in 't bizonder wijzen op de nood der werkloozen, dan leide men daaruit niet af, dat aan anderen, zooals bona fide arbeiders en in druk verkeerende midden standers niet wordt gedacht Men kan nu eenmaal in één artikel 6lechts één kwestie bespreken. En bovendien: hier ging het om het allereerste levensbrood. Een tweede opmerking is deze. Toen wij schreven, dat voor brood en aardappels meer dan 33 procent van het steunbedrag noodig is, vergaten we niet, dat vooral in groote 6teden de huishuur eenzelfde bedrag of nog hooger percentage van dit bedrag vordert Maar dat geldt niet in het algemeen. Er zijn ook lage huren. Ook is er in feite nog huurtoeslag. In het algemeen geldt echter de regel en daarover schreven we dat de prijsstij ging der eerste levensbehoeften, veroorzaakt door de depreciatie van de gulden, vooral drukt op de „arbeiders", die een groot en op de werkloozen, die een nog grooter per centage van hun inkomen moeten besteden voor brood en aardappels. En die stelling is onweerlegbaar. Maar dan de conclusie ook. Officieele Berichten REGENTEN OVER GEVANGENISSEN Met Ingang van den datum van indlenststel- llng van de bjjz. strafgevangenis voor jonge mannen te Zutfen, is benoemd tot lid, tevens voorzitter van het collego van regenten over dat gesticht mr J. H. Btj'bau, te Warnsveld. VOOGDIJRADEN Eervol ontslag is verleend aan L. Visser als lid van den Voogdijraad te Almelo en aan mevr. R. G. Oort, geb. Roessingh, als lid van den Voogdijraad te Utrec-ht,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5