JHrttiwr £riïisdjf (£<ntrmit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Het C. N.V. adresseert aan de Ministerraad abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 -f portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijkscbe zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 6146 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 26 JULI 1937 'Töterttntiqjrijjar: Vin I tol 5 regel! l.«V> Elke regel meer 032'4 Ingezonden Mededeelingea - van 1-5 regels 230 Elke regel meerf (L45 »oor bet bevragen aan 1 bureau V wordt berekend f 0.10 18e Jaargang NIET SUPERIEUR „Onze superieuren", aldus De Bode. or gaan van den Bond van Nederlandsche on derwijzers, „hebben we in twee soorten". „De eerste kennen we ambtshalve", ver volgt de schrijver „Ze zijn volgens mijn woordenboek onze „meerderen in rang"; een en ander blijkt uit wetten en verorde ningen, die zeer nauwkeurig de verplich tingen van ons, als inferieuren, omschrij ven, een en ander met de noodzakelijke strafbedreigingen voor heru, die eventueel de verhoudingen tusschen beide soorten van dienaren der school niet precies in het oog zouden houden. Wij zullen het in deze zondige wereld, helaas, wel nooit zonder dit soort superieuren kunnen stellen. Maar we hebben ze ook anders en beter. Ook volgens mijn woordenboek is de betee- kenis van het woord in dit geval: beter dan". Deze betere blijkt dan te zijn een dame, die 35 jaren lang het penningmeesterschap van de ondersteuningskas van den Bond heeft waargenomen. Natuurlijk nemen wij gaarne aan. dat het werk dezer dame waardeering verdient, dat zal wel in orde wezen. Wat echter geen waardeering verdient is de wijze, waarop de redactie van De Bode haar gebrek aan paedagogische gaven toont en het gezag ondergraaft met haar geschrijf. Wat de superioriteit der dame aangaat: zij, die een functie in den Bond bekleedt, is beter dan vele anderen; maar de grond slag voor de superieuren in de school berust op wetten en verordeningen, slechts van formeelen aard. Natuurlijk is het best mogelijk, dat gezagsdrager in de school iemand kan zijn zonder groote gaven, zonder grootheid van karakter, gelijk een ondergeschikte kan uit munten door gaven van hoofd en hart. Maar ook dan blijft de eisch van Gods Woord gelden* dat de ondergeschikte den meerdere eerL Alleen en uitsluitend reeds hierom, wijl het God belieft ons te regeeren door de hand van hen, die over ons gesteld zijn. Het gaat bij dit alles om den grond slag van het gezag. Wat de paedagoog uit De Bode doet, onder m ij n t dat gezag en zal daarom de openbare school al verder van haar plaats dringen. dergelijke uitlatingen over superieuren zijn zelf allesbehalve superieurv PERSOONLIJK HERSTEL Men zal zich herinneren dat de heer Mr. Westerman, die gedurende een periode zit ting had in de Tweede Kamer, op de lijst van Nationaal Herstel gekozen werd, maar al spoedig in het parlement van zijn natio- naal-socialistische inzichten blijk gaf. Hoewel Nationaal Herstel den geachten afgevaardigde niet noopte zijn mandaat ter beschikking te stellen, zou niemand dezen parlementariër van overmaat aan karakter- I fijnheid hebben beschuldigd wanneer hij uit eigen beweging ware heengegaan. Mr Westerman bleef echter waar hij was. Nu bleek onlangs, dat de heer Westerman Inmiddels officieel tot de N.S.B. is toe getreden. Nieuwe consciëntieconflicten met het oog J 'op het Kamerlidmaatschap bracht dit ontwikkelingsverschijnsel niet, omdat de I lieer Westerman niet in de nieuwe Kanier j terugkeert, maar wel bezet hij in den ge- meenteraad van den Haag jiog een zetel vanwege Nationaal Herstel. Zou deze politicus, aanvankelijk bedekt, thans openlijk N.S.B.'er, zijn raadszetel ter beschikking stellen? Dit mocht worden verwacht van een lid der beweging, die zoo prat gaat op haar bestrijding van politieke corruptie. Dit mocht worden verwacht van een trouw zoon der N.S.B., die tot leuze voert: karakter wint Volgens een dagbladbericht heeft de heer Westerman echter geweigerd de voor de hand liggende gevolgtrekking te maken uit j zijn overgang: hij blijft. Goede parlementaire zeden zijn zeker een eerste voorwaarde voor nationaal herstel, zoo men dit laatste mocht noodig. wanen. En waar nationaal herstel werd los gelaten, ware toch allicht een poging tot persoonlijk herstel te waardeeren j weest Sterrlt van „De Princevlag" naar Soestdijk Ter gelegenheid van de aanbieding van de Prinselijke Standaards met het nieuwe wapen aan het Prinselijk Paar, waaraan duizenden Princevlagleden uit alle declen des lands deelnemen, organiseert „De Prince1 vlag" od dien dag een sterrit voor automo bielen en motorrijwielen naar Soestdijk, grens gemeente Baarn. Automobilisten en motorrijders, die om 3y2 uur op de Torenlaan in het Koninklijk domein fe Baarn arriveeren, ontvangen een medaille met inscriptie. Inschrijving en inlichtingen bij kapi tein W. T. van Dam, B. W. Laan 196, Amers foort ,die na de inschrijving de deelnemers een wimpel zendt, waardoor zij het afge sloten terrein kunnen passeeren en aldaar een deelnemerskaart ontvangen, ter bijwo ning van de plechtigheid in den tuin van het Paleis. Sociaal-politieke verlangens worden bekend gemaakt Zondagsrust Wettelijke arbeids bescherming Sociale Verzeke ring De Overheid als Werkgeefster Het dagelijksch bestuur van het Christe lijk Nationaal Vakverbond heeft, met het oog op de nieuw ingetreden (parlementaire periode, zijn sociaal-politieke verlangens ter kennis van den Raad van Ministers ge bracht Naast doze verlangens, omschreven in een sociaal-politiek program, laatstelijk vastgesteld ter buitengewone algemeene vergadering van het Verbond op 29 Januari 1937. waarvan een exemplaar, vergezeld van een toelichting, aan de Raad werd gezonden en waarmode het dagelijksche bestuur verzoekt rekening te willen houden en de verwezenlijking daarvan zooveel mogelijk te bevorderen, vestigt het de bijzondere aandacht op de te constateeren stijging van de kosten van levensonderhoud, waardoor de groo- tere gezinnen met geringe inkomens en in het bijzonder de gezinnen, die van steun of werkverschaffingsloon moeten leven, veel zwaarder worden getroffen dan de stijging van 't algemeen index cijfer doet vermoeden, wijl deze gezin nen een veel grooter percentage van hun inkomen moeten besteden aan de in prijs gestegen voedingsmiddelen dan de gezinnen met een wat ruimeT in komen. Met het oog daarop dringt het dagelijksch bestuur er op aan, ten einde deze prijs stijging zooveel mogelijk op te vangen, tot verlaging van allerlei hef fingen over te gaan. Dat nu onlangs tegelijk met een verlaging van de boter- prijs. de heffing op margarine werd ver hoogd, heeft het zeer betreurd. Wanneer via do huidige vorm van landbouwsteun geen verlaging van de kosten van levens onderhoud te verkrijgen is, meent men, dat er aanleiding bestaat over te gaan tot eenige verruiming van de crisissteun voor werkloozen en eenige verhooging van de loonen in de werkverschaffing. De positie is toch zoo, dat deze groepen niets van hun inkomen kunnen missen. Voor wat de werkverschaffing betreft wordt erop gewezen, dat door de arbeiders in werkverschaffing tewerk gesteld, meestal zeer zware ai<beid wordt verricht Een eenigszins hoogere belooning der arbeiders bij verschillende werk objecten wordt zeer gewenscht geacht en ook alles zins te verantwoorden. Ook dringt het dagelijksch bestuur er bij vernieuwing op aan. de kinderbijslag in de werkverschaffing algemeen door te voeren. Voor wat de sociaal-politieke verlangens van het verbond betreft, vestigt het dage lijksch bestuur speciaal de aandacht op de Zon (lagsrust, waarbij wordt betoogd, dat de overheid is geroepen op publiek terrein alles wat de Zondagsrust afbreuk doet, zoo veel mogelijk tegen te gaan. Van het op Zondag houden van allerlei sportwedstrij den is het gevolg, dat de openbare en an dere middelen van vervoer sterker wordèn belast, terwijl het politie-personeel verzwaarde dienst moet worden Wat de wettelijke arbeidersbescfher- mi ng betreft meent adressant dat ten spoedigste dient te worden overgegaan tot toepassing van de Arbeidswet 1919 voor die groepen van werknemers, waarvoor de bepalingen dezer wet nog steeds onuitgevoerd bleven, en dat het in ploegen werken tot bet strikt nood zakelijke moet worden beperkt De totstandkoming eener landbouw- arbeidswet met verbod van loonarbeid van kinderen beneden 14 jaar acht adres sant. dringend gewenscht. Voor wat de ciale verzekering betreft, dringt het dage lijksch bestuur er allereerst op aan, dat de oorspronkelijk vastgestelde stortingen in het invaliditeitsfonds worden hervat en de ach terstallige stortingen zoodra doenlijk wor den ingehaald. Dé leeftijdsgrens in artikel 33 der Invaliditeitswet genoemd, worde van 35 op 45 jaar gebracht. Ook dienen maat regelen getroffen te worden, dat arbeiders die thans van ouderdomsrente zijn versto ken o fstraks dreigen verstoken te worden in het genot van deze rente kunnen worden gebracht. Aangedrongen wordt op een wet telijke regeling der werkloosheidsverzeke ring. Het publiekrechtelijk karakter der dienst- verhoudine tusschen de overheid en het in haar dienst zijnde personeel dient te worden gehandhaafd. Tegen het aanstellen van per soneel door dp Overheid bij haar diensten en bedrijven op burgerrechtelijke arbeidsover eenkomst moet principieel bezwaar worden gemaakt De verhouding tusschen de over heid en haar ambtenaren is niet van pri vaat- maar van publiekrechtelijke aard. Tegen het aanstellen op privaat-rechtelij ke arbeidsovereenkomst van tijdelijk perso neel en hulppersoneel zonder volledige dag taak, bestaat ©venwel, ook naar de meening van adrefisant geen bezwaar. Voor wat de inhoud van het arbeids contract van de toegelaten arbeidscon- tractanten betreft, worde door de over heid met de erkende personeelorganisa- ties overleg gepleegd. Met aandrang verzoekt adressant dat overgegaan wórdt tot invoering der 48 urige werkweek voor die groepen Rijkspersoneel, die thans nog een langere werkweek heb ben, zooals speciaal een deel van het personeel, werkzaam bij het P.T.T.-be- drijf. Tenslotte meent het dagelijksch be stuur, dat in verband met de stijging van de kosten voor levensonderhoud de vraag moet worden gesteld, of aan de laagstbezoldigden in 's-rijksdienst niet eenige salarisverhooging dient te wor den gegeven. CHR. LAND- EN TUINBOUW- ONDERWIJZERS Land- en Tuinbouw en Bedrijfsvrijheid De vereeniging van Chr. Land- en Tuin- bouwonderwijzers hield Zaterdag te Utrecht de algemeene vergadering onder leiding van den heer G. J. Witteveen, van Broek op Langendijk. Na de gebruike lijke opening heette de voorzitter de aan wezigen welkom in het bijzonder den ver tegenwoordiger van den C.B.T.B., den heer Verburg, van Zegveld. De secretaris, de heer J. H o f s t r a, van Hellendoorn, meldde in zijn jaarverslag een ledenwinst van 20 leden. Door den penning meester. den heer P. Ti 11 erna. van Tien hoven, werd het financieel verslag uitge bracht. De aftredende bestuursleden werden her kozen; gekozen werd als vertegenwoordiger van het Noorden de heer Witterholt, van Bergum. Voorstellen Van de Westelijke afdeeling waren de volgende voorstellen ingediend: Het hoofdbestuur trachte' te bevorde- dat de C.B.T.B. zich meer dan tot nu toe zich bemoeie met het cursus-onderwijs. b. Via de C.B.T.B. trachte men te komen tot verlaging van de bekende getallen 13 en 12 tot 12 en 10 (verlaging minimum aantal leerlingen). c. Het hoofdbestuur trachte te bevorde ren, dat de akten voor Land- en Tuinbouw gelijkwaardig worden gesteld aan de akten moderne talen en wiskund. Na bespreking werd besloten de punten en b resp. bij den C.B.T.B-. en de samen werkende organisaties van boeren- en tuin dersbonden aanhangig te maken. Bij de bepreking deed de secretaris mede- deeling over een gehouden vergadering van de drie Land- en Tuinbouwonderwijzersver- eenigingen. Een concept-request werd in die vergadering aangenomen en thans ter goed keuring aan de aanwezigen voorgelegd. Op de toelichting werden bezwaren ingebracht, overigens vereenigde de vergadering zich met het request. Middag vergadering Des middags hield Mr W. Rip, secretaris van den C.B.T.B. te den Haag, een causerie over het onderwerp: „Land- en tuinbouw en bedrijfsvrijheid", Dit onderwerp, aldus spr., staat in het centrum van de belangstelling. Spr. wees op het vraagstuk van de ordening waarover nog zooveel misverstand bestaat. De land en tuinbouw en individueele vrijheid is het ordenmgsvraagstuk naar een bepaalde zijde bezien. Vrijheid in den waren zin, is altijd omringd door gebondenheid. Achtereenvol gens behandelde spr. de maatschappelijke vrijheid en gebondenheid, de economische vrijheid en de individueele bedrijsfvrijheid. 't vraagstuk van de bedrijfsvrijheid staat thans ook dij land- en tuinbouw, in het middelpunt van de belangstelling. Spr. vraagt of de be staande toestand zoo blijven kan, of dat de crisismaatregelen omgewerkt moeten wor den? De maatregelen in den huidigen vorm kunnen niet gehandhaafd blijven. Het is de taak van de Overheid niet om zich met alle bedrijfsleven te bemoeien. Hoe dankbaar wij ook zijn dat de Overheid de land- en tuinbouw heeft gesteund, dient toch niet uit het oog te worden verloren het gevaar dat hierin schuilt. Er zit een tendenz vau vrijheidsbeperking in. hoewel in zekeren am een gebondenheid moet blijven. Sür. noemt die beperking van de individueele be- anjfsvnjheid een sombere gedachte. Tegen noodzakelijke beperkingen mogen we ons niet verwitten. De ordentag zal moei lijkheden meebrengen. Ook hierin zal blijken dat ons menschenwerk gebrekkig en onvol- komen is. Na een korte bespreking werd de verga dering gesloten. Padvinderij-tentoonstelling te Haarlem Gedurende de Jamboree De directie der stadsbiblotheek en leeszaal a arlem 1S voornemens, gedurende de jamboree een tentoonstelling te houden van alles wat op c.e padvinderij betrekking heeft Zij heeft daartoe de medewerking ingeroe pen van den propagandadienst der N.P V en van de verschillende groepsleiders der pad vinderij te Haarlem en omstreken. Het in bruikleen afstaan van vlaggen, to tems, kampeer- en oefenmateriaal van wel pen, verkenners (ook zeeverkenners), voor trekkers, pionierswerkstukken (modellen), fotos, albums, logboeken, boekwerken enz. zal door de organisators op hoogen prijs worden gesteld'. De tentoonstelling wordt gehouden in het gebouw van de stadsbibliotheek (raadzaal! aan het Prinsenhof van 29 Juli tot en met 15 Augustus des middags van 2—5 uur. De toegang zal gratis zijn. De nationale zweef vliegwedstrijden, die Zaterdag op „Teuge" (bij Apeldoorn) gehouden zijn, werden bijgewoond door Prinses Juliana en Prins Bernhard. Het prinselijk paar volgt de bewegingen der zweefvliegtuigen. KANO OMGESLAGEN TE MAASTRICHT Twee jongens verdronken Vergeefsche reddingspogingen Zaterdagavond zijn twee jongens, die In een kano op de Maas voor Maastricht voeren, te water ge raakt, doordat de kano omsloeg. Twin tig minuten later heeft men beide jongens kunnen ophalen. De levens geesten waren toen reeds geweken. Pas laat in den avond is men erin geslaagd de beide lijken te identifl- ceeren. Het waren de 16-jarige J. G. van der List en de 17-jarige F. Coe- len, beiden uit Heerlen. Nader vernemen wij, dat de jongens een kano gehuurd hadden en daarmee stroom afwaarts peddelden. Toen 't vaartuigje door onbekende oorzaak oms/loeg, zonken de beide inzittenden bijna onmiddellijk naar de diep te, daar ze de zwemkunst niet voldoende machtig waren en zware Meeding aan had den. Een van hen droeg zeifis een leeren motorjas en rijlaarzen. Verschillende zwemmers hébben nog lan gen tijd naar de drenkelingen gedoken, zon der resultaat echter. Toen men de slacht offers tenslotte na. twintig minuten met een dreg had opgehaald, mooht het toepassen van kunstmatige ademhaling niet meer baten. Een hachelijk avontuur op het IJ Twee zeventienjarige Jongens uit Schel lingwoude, T. Timmerman en L. v. d. Brun, waren Zondagochtend, ondanks het gure weer en den hevigen wind, met hun vergroote zeilkano uitgevaren voor een tocht op het IJsselmeer. Op het Buiten-IJ kregen zij reeds last van de windvlagen, die het sturen van het vrij ranke vaartuigje bemoeilijkten. Óp do grens van het Buiten-IJ en het IJsselmeer was het water nog onstuimiger. Het bootje liep vol en sloeg op ongeveer 1 K.M. van den vuurtoren onder Durger- dam om. Slechts met inspanning van alle krachten wisten de knapen, die geen van beiden bui tengewone zwemmers zijn, zich op het ge kapseisde bootje te hijschen en zich zoo boven water te houden. Ruim een kwartier lang dreven zij op het woelige Buiten-IJ rond zonder dat hun hulpgeroep gehoord werd. Visschers uit Durgerdam bemerkten de benarde positie der ongeroutineerde zeilers. Een motorbotter snelde toe. Intusschen had ook de vuurtorenwachter de knapen opge merkt. Met zijn roeibootje bevrijdde hij het tweetal. Nadat de jongelui op den vuurtoren weer wat op verhaal waren gekomen, hebben zij zich per auto naar huis begeven. Meisje door boerenwagen overreden Op slag gedood Zaterdag is in hét dorpje Keyenburg nabij Hengelo (Gelderland) een ernstig ongeluk gebeurd. Op dat oogenlblik kwaim het eenige dochtertje van het hoofd der r.k. school, den heer S., aldaar het hek der ouder lijke woning uitfietsen, juist toen een met twee paarden bespannen boerenwagen voor bijreed. De boerenwagen, die voorzien was van luchtbanden, was zwaar met rogge beladen, de voerman merkte niets van hetgeen ge beurde en het meisje was niet meer instaat haar vaart te minderen, met het gevolg, dat zij tusschen de beide paarden door onderden wagen geraakte, een trap van een der ge schrokken paarden kreeg en door een der wielen overreden werd. Het kind was op slag dood. DOOR EEN STIER AANGEVALLEN De bijna 70-jarige landbouwer J. Vos te Halle (gem. Zelhem) werd vorige week in de weide door een stier aangevallen en dus danig verwond, dat overbrenging naar het Ziekenhuis te Doetinchem noodzakelijk was. Thans is hij aldaar aan de bekomen verwon dingen bezweken. Chauffeur aangevallen en beroofd Dader na korte vlucht aangehouden Zondagochtend-omstreeks half zes werd de gemeentepolitie van Eist gewaar schuwd, dat in de Rijkswoerdschestraat de taxi-chauffeur L. M. de G. uit Den. Haag, door zijn 20-jarigen passagier J. van der M. uit Amsterdam zou zijn mishandeld en van zijn geld beroofd. De politie trof den chauffeur met een ge heel bebloed gelaat aan. Hij vertelde, dat hij den passagier van Den Haag naar Arn hem moest brengen voor een bezoek aan zijn zieke moeder. Toen men te Arnhem was aangekomen, zeide v. d. M. dat nog iets verder moest worden doorgereden en zoo kwam men via Huissen te Rist. In ge noemde straat gaf v. d. M. den chauffeur onverwachts een harde slag op het hoofd, waardoor deze een oogenblik beduusd raak te. Hiervan maakte de aanvaller gebruik hem te berooven van zijn portemonnaie, die 25 gulden bevatte. V. d. M. zag kans uit de auto te komen en sloeg op de vlucht. Op het hulpgeroep van den chauffeur snelden twee landbouwerszoons toe, die na een kor te achtervolging den man wisten te grijpen en in bedwang te houden, totdat de politie arriveerde, die hem in arrest heeft gesteld. De gestolen portemonnaie werd nog op hem bevonden. Men bleek te doen te hebben met een ouden bekende van de justitie, die reeds verscheiden diefstallen op zijn geweten heeft en tot zijn 21ste jaar nog ter beschik king van de regeering staat. Gecompliceerd verkeersongeluk Twee gewonden Te Zutphen zijn gisteren op den hoek van den Warnsveldschen weg en Prins Bern- hard-laan een uit de richting Warnsveld komende auto, bestuurd door mevr. A. uit Den Haag en een door den heer G. K. uit Deventer bestuurde auto, met een hevigen slag tegen elkaar gebotst, doordat mevr. A. den tegenligger, die den Warnsveldschen weg wilde oversteken, te laat opmerkte. De Haagsche auto draaide geheel om, terwijl de andere wagen tegen een verlichtings- mast botste, welke werd omgebogen. Beide voertuigen werden ernstig beschadigd. Een naast mevr. A. zittende dame werd ernstig aan het oor gewond en brak vermoedelijk een been. Zij is naar het ziekenhuis ver voerd. De bestuurster zelf bleef vrijwel on gedeerd, terwijl de heer K. er met enkele schrammen afkwam. Tien meter verder slipte even later een motorrijder, die naar de verongelukte auto's keek. Hij viel op den grond evenals de duo- rijdster, die aan het oog werd geblesseerd door glassplinters van de motorlamp. Zij moest eveneens naar het ziekenhuis worden vervoerd. De man kwam met den schrik vrij. GARAGE UITGEBRAND TE DRUTEN Door onbekende oorzaak is brand ont staan in de garage van den expediteur Huis man te Druten. Het vuur greep zeer snel om zich heen en het duurde niet lang, of de geheele garage stond in lichterlaaie.. De brandweer, die met een motorspuit ver scheen, slaagde erin het woonhuis gedeel telijk i'e behouden. De garage is echter ge heel verwoest Een groote expeditie-auto werd eveneens een prooi der vlammen. De schade, die zeer aanzienlijk is, wordt door verzekering gedekt. BRANDKAST GEOPEND Een gemakkelijk karwei Inbrekers zijn binnengedrongen in het kantoor van de heeren Scheper en Muller, autobusondernemers te Holwierde bij Appingedam. De dieven, die vermoede lijk met de situatie goed op de hoogte wa ren, hebben de sleutels van de brandkast weten te bemachtigen. Deze bevonden zich namelijk in een kleedingsvuk van den heer Scheper, dat in het kantoor hing. Vervol gens hebben zij de brandkast geopend en zijn er met een bedrag van 280 gulden van door gegaan. Van de daders ontbreekt tot nu elk spoor. KINDERJUFFROUW, KINDERVERZORGSTER Gratli hulp b|J loillclUH» Vraag 20nder verplichting inlichtingen bij A.S.S.O. Nieuwe Plein 31. Arnhem VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Het Chr. Nat. Vakverbond heeft in een adres aan de Raad van Ministers zijn sociaal-politieke verlangens bekend ge* maakt. De Vereeniging van Chr. Land- en Tuinbouwonderwijzers heeft te Utrecht de jaarvergadering gehouden. Gister is ook de broeder van Ds. Nfe* möller met nog andere predikanten te Berlijn gearresteerd- Op het IJsselmeer is weer een' kano omgeslagen: de twee inzittenden kondert worden gered. Te Maastricht zijn twee jongens, die met een kano voeren, verdronken. In Zuid-Slavië zijn zeer gespannen toe* standen ontstaan door het met Rome ge* sloten concordaat. Brunete is weer ïn handen van Franco gevallen. In Shanghai is een Japansch matroos ontvoerd: de onrust is daar thans zeer groot geworden. Goering heeft maatregelen genomen tof nationalisatie der Duitsche ijzer-industrie. ZUURVASTE VLOER- en WANDTEGELS voor Chemische fabrieken N.V. Vereenigde Nederlandsche CJiamotte- Fabrieken GELDERMALSEN TeL 3 en 69 Een aanranding in den IJpolder; Meisje reed met een auto mee Lafhartig optreden van drie mannen Een meisje van zeventien jaar uit Am sterdam heeft, naar het Volk méldt, aan den rand vam de stad een angstig avontuur beleefd. Zij h>ad in een der buitenwijken op straat een praatje gemaakt met een paar jonge kerels, die in het bezit van een aiuto waren. Er werd gelachen en plelzier gemaakt en tenslotte aanvaardde het meisje zonder veel nadenken een uitnooddging om een eindje mee te rijden. Dat was het begin. Toen het meisje eenmaal in de auto zat, zijn de kerels in de richting van Sloterdijk de stad uitgereden. Op een op dat uur stille en verlaten weg in den grooten IJpolder begon nen zij het het meisje lastig te maken en grepen zij haar met minder eerbare bedoe lingen ruw aan. Het meisjè verzette zaoh met hand en tand tegen haar aanranders en deze tegenstand bracht de mannen er toe, tenslotte hun duis tere plannen op te geven. Daarbij waren zij lafhartig genoeg om het meisje, zoover van huis, uit de auto te zetten, hetgeen met zoo veel geweld zou zijn gebeurd, dat het kind in een langs den weg loopenden sloot terecht kwam. Zonder zich verder om hun slachtoffer te bekommeren gingen de kerels er met de auto vandoor. Gelukkig had het meisje nog voldoende kracht om uit de sloot er. op het droge te krabbelen. Eenlgen tijd later vond een toevallig passeerende wielrijder haar, aan wanhoop ten prooi langs den polderweg liggen. De wielrijder verleende hulp en nadat hij met een paar woorden gehoord had, wekke tooneelen zich zoo juist hadden afgespeeld, spoedde hij zich naar de Hembrug om daar de politie met het voorgevallene in kennis te stellen. 's Morgens omstreeks vier uur is de auto met twee inzittenden aangehouden naby het terrein van de Markthallen. De beide inzit tenden, een jongeman van 22 en een man van 28 jaar, zijn in arrest gesteld. Naar de derde wordt nog gezocht. DRIFT BRACHT ONHEIL Op den nieuwen Rijksweg tusschen Delft en Oyerschie werd de wielrijder C. van der M. uit Den Haag, aangereden door een ge span, waarmede een landbouwer het. land inreed. De aanrijding was zonder eenige be- teekenis, doch Van der M. maakte zich over het gebeurde zóó driftig, dat hij den voer-» man achterna ging en probeerde hem vaa. den wagen te trekken. Bij dit pogen raakte de driftige Hagenaar met een been tusschen de spaken van een wiel van den rijdenden wagen, met het noodlottig gevolg, dat het been totaal werd versplinterd. De man werd naar het SL Joris-Gasthuis te Delft' overgebracht, waar hij Lr verpleging is op genomen. NEDERLANDSCHE AUTODIEVEN IN BELGIE GEARRESTEERD Op verzoek van de Nederlandsche politie zijn te Spa in een hotel drie Nederlanders gearresteerd, die te Amsterdam en eldera in Nederland verscheidene auto's blijken te hebben gestolen. Een van de gearresteerden was in het bezit van een valsch paspoort' en had vroeger al met het Belgische gerecht afgerekend. De drie dieven zullen aan de Nederlandsche justitie worden uitgeleverd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1