Jlieuiut £dit5cljf (ümtrmtt UPOU Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Zedelijke plicht - Rechtsplicht Naar het Mekka der wandelaars PRINSES JULIANA abonnementsprijs: Per kwartaal In Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bi] vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7 ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 6145 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 ZATERDAG 24 JULI 1937 18e Jaargang iSbberttntirprijjen: Van tot 5 regels LI77» Elke regel meer 0.22'A Iftgezonden Mededeelinget* van 1—5 regels 230 EJke regel meerf 0L49 Voor Tiet bevragen aao 't bureau V wordt berekend /0.I0 In verband met den overgang van Mr. Westerman naar de N.S.B. wezen we er dezer dagen op, dat dit voormali' lid der Tweede Kamer reeds in den tijd, toen hij nog het Verbond voor Natio naal Herstel vertegenwoordigde, van zijn nationaal-socialistische inzichten op staatkundig gebied had blijk gege ven. Een treffend staaltje van deze over tuiging leverde deze vertegenwoordiger bij de Kamerdebatten op 10 Maart van dit jaar, toen aan de orde was de wijzi ging van artikel 29 van het Wetboek .van Strafvordering. In de Memorie van Antwoord had de Minister van Justitie uitgesproken, dat de verdachte, in het strafproces ondervraagd, zedelijk ver plicht is tot antwoorden. Deze stelling koos de heer Westerman als uitgangs punt voor een betoog, dat in dien vorm bij niemand bijval vond. Dat de verdachte zedelijk verplicht is te antwoorden, onderschreef de afge vaardigde. Maar, vervolgde hij, wan neer men dit aanvaardt, „dan moet die belangrijke zedelijke plicht ook, als men tenminste aan zedelijke plichten in deze gemeenschap nog eenige waarde hecht, in een positieven rechtsplicht worden omgezet; anders speelt men toch wel een merkwaardig spel met de goede zeden". En even verder: „Men erkent, zij het dan niet met zooveel woorden, den zedelijken plicht van iederen ver dachte om de rechtspleging niet tegen te werken, maar men durft de con sequentie niet aan". Was het ten onrechte dat we hier- boven opmerkten, dat de man van Nationaal Herstel toen al van zijn nationaal-socialistische staatsopvatting en levensbeschouwing blijk gaf? We meenen van niet. Hier werd nu de totalitaire staat, de alles omvattende machtsstaat ten tooneele gevoerd. De oude leuze van het staatssocialisme „de staat moet het doen" deed hier opgeld. Aan zedelijke plichten, aan een zede lijke orde op zichzelf wordt geen waarde toegekend: deze plichten krij gen pas beteekenis, wanneer de over heid ze omzet in rechtsplichten, dat wil zeggen: wanneer de overheid in haar wetgeving dwingende bepalingen op neemt en nakoming dier voorschriften waarborgt door het opleggen van straf fen. Handelt de overheid niet aldus, „dan speelt men met de goede zeden een merkwaardig spel"! Deze hebben dan in den gedachtengang van dezen aanhanger van de idee der staats- almacht niet de minste waarde. Deze opvatting is een typische toe passing van de staatssocialistische staatsbeschouwing, die geen ruimte laat voor een zelfstandig, autonoom bestaan van andere levenskringen. In die opvatting is er geen vrije maat schappij, die zich uit eigen kracht ont wikkelt, terwijl de overheid zich er toe bepaalt om excessen af te snijden en zoo nu en dan steunend op te treden, maar de maatschappij is in handen van den staat en wordt overwoekerd door den staat; kortom er is eigenlijk alleen nog maar een staat. Bij dezen stand van zaken kan van vrijheid van godsdienst geen sprake zijn: Duitschland levert iederen dag het duidelijk bewijs, dat de staat wil regee- ren in de kerk en dat elke vrijheid, die zij aan de kerk wil laten, een gratie is. En zoo is er evenmin een zelfstandig zedelijk terrein. Gods ordinantiën als zoodanig hebben voor het leven geen gelding: de staat bépaalt wat goed is. In dien gedachtengang is de zedelijke .norm iets onvolledigs, iets onvoltooids. Om waarde te hebben behoeft een zede lijk voorschrift het onontbeerlijke stem pel van den staat, de zedelijke plicht behoort te worden omgezet in een rechtsplicht: want pas dan heeft hij waarde. Heere heeft de wet gelegd in de con- sciëntiën, en al is die goddelijke in spraak bij velen verzwakt, bijna steeds bleek er nog wel eenig rudiment over gebleven. God heeft bovendien zijn zedewet gegeven in de wet der tien ge boden, opdat voor den mensch ook daarin een prikkel zou liggen ten leven. Blijken deze zedelijke levensnormen zoodanig hun vat op de samenleving te hebben verloren, dat deze den steun der overheid noodig heeft, dan kan het wenschelijk, zelfs noodzakelijk zijn dat er wettelijke voorschriften in het leven worden geroepen. Zoo heeft de overheid een aanvullende. taak. Haar werk op bet gebied der rechtsbedeeling staat niet voorop, het is niet het hoogste, het eenige, maar het is noodig naarmate het leven het vraagt omdat het zelf tekortschiet. De stelling „Elke zedelijke plicht moet worden omgezet in een rechts plicht" vloeit voort uit een staatsopvat ting, die moet leiden tot overwoekering van de samenleving door de overheids macht. Zij stelt bovendien aan de staatstaak eischen, die deze onmogelijk vervullen kan. Want de overheid kan nu eenmaal niet alles doen. De Schrift waarschuwt genoegzaam tegen de veelheid der inzettingen, tegen het „gebod op gebod, regel op regel". Een overheid, die een uitgebreid appa raat van voorschriften en instellingen in het leven zou roepen, zou niet vol doende in staat blijken voor behoorlijke nakoming der door haar gestelde regels zorg te dragen. Dit zou leiden tot veel vuldige overtreding, tot veronacht zaming en ondermijning der gegeven voorschriften, en dit beteekent weer: schade voor het overheidsgezag. Zoo wordt wat scheen te zijn een uiting van machtsvolkomenheid niet anders dan een belooning van gezags- verzwakking. Omdat men uitging van den sterken, allesomvattenden mensch en Gods ordinantiën als grondslag voor het leven en het gezag miskende. Bij de schriftuurlijke opvatting om trent de taak der overheid is geen plaats voor onderschatting, maar even min voor overschatting van haar werk Zij houdt haar waarde en handhaaft haar deugdelijkheid te midden van allerhande wind van leer, dien deze tijden aanvoeren. En wel in het bij zonder betuigt zij telkens weer haar gaafheid tegenover de dwalingen van nationaal-socialisme en fascisme, waar mede men onvermijdelijk vastloopt. WIJZIGING VAN DE TARIEFWET Verschillende invoerrechten verhoogd Bij de Tweede Kamer is een wetsontwero ingediend tot wijziging van de Tariefwet 1934, de wet op het statistiekrecht en de al- gemeene wet van 26 augustus .-22. Aan de memorie van toelichting wordt het volgende- ontleend: Bij de mondelinge behandeling in de Tweede Kamer der Staten-Generaal vón. het ontwerp der thans' geldende tariefwet 1934 heeft de toenmalige minister van Financiën zich bereid verklaard er toe mede te wer ken, dat noodig gebleken wijzigingen en aanvullingen in de tariefwet zouden worden aangebracht Het hierbij aangeboden wets ontwerp, waarover de economische raad is gehoord, houdt verband met de bedoelde toezegging. Invoerrecht sloten Het voorstel tot verhooging van het in voerrecht van 6 op 10 pet. van de waarde voor sloten, behalve hang- en rijwielsloten, vloeit allereerst voort uit de overweging, dat het hier gaat over goederen welke zonder verdere bewerking voor plaatsing geschikt zijn en ook. voor zooveel betreft hun aard, in belangrijke mate boven de kwalificatie halffabrikaat of grondstof uitsteken, eerder zelfs als eindproduct kunnen worden aan gemerkt. De voorgestelde wijziging zal ten goede kunnen kómen aan de Nederlandsche slo- tenindustrie. Hulp aan zeemleerbereiders Tengevolge van de voorgestelde wijziging zal in de toekomst ruw zeemleer (oil-crust- zeemleder), bestemd om in de hier te lande gevestigde fabrieken verder te worden afge werkt, zijn onderworpen aan een invoer recht van 6 pet. van de waarde, terwijl daar ■voor thans is verschuldigd een invoerrecht van 3 pet. van de waarde. De reden tot dit voorstel is gelegen in de omstandigheid dat, gezien het groote verschil in invoerrecht op voormeld ruw zeemleder en op afgewerkt zeemleder, er aanleiding bestaat tot het op richten van zeemlederslijperijen, welke al leen ten doel hebben, buiten de eigenlijke zeemlederbereiders om. van het lage invoer recht op ruw zeemleder te profiteeren, zulks tot schade van voormelde zeemlederberei ders en ook van de schatkist. Koordstof Op koordstof om te dienen als -grondstel voor het vervaardigen van automobiel- en rijwielbanden zal het invoerrecht van 10 pet. op 6 pet. verlaagd worden. Gedecoreerd blik Gedecoreerd blik is thans belast met een invoerrecht van 3 pet van de waarde, even als het blanke blik. Het gedecoreerde blik, dat volgens het voorstel met 6 pet van de waarde zal worden belast, is het blik, dat zoodanig bedrukt wordt ingevoerd, dat uit de wijze van bedrukken is te zien, dat daar van o.a. blikemballage zal Worden vervaar digd. Bnitenlandsche benzol FIJN, DIE KEN IK! koolwaterstofffen, zooals tutuol, xylol en solventnaptha. van f 1.25 tot f 3, heeft ten doel de daling te ondervangen van den prijs van benzol, waardoor deze ten nadeele van 's rijks schatkist, tot aan de instelling van de contingenteering, in toenemende mate het gebruik van benzine als motorbrandstof is gaan verdringen. De invoer van deze ben zol was van geheel abnormalen aard en was. alleen mogelijk door de heffing van het bij zonder invoerrecht (het benzinerecht) voor benzine, waaraan benzol niet onderwor pen is. Sierporseleln en -aardewerk De heffing van de minimum-invoerrech ten volgens de tariefwet 1934 op eet-, drink en tafelgerei en verschillende huishoud- en keukenartikelen van aardewerk en porse lein heeft er toe geleid,' dat in den invoer een verschuiving is opgetreden van het goodkoope huishoud- en keukengoed van aardewerk en porselein (de stapelartikelen) naar het duurdere niet door een minimum recht getroffen sieraardewerk en 6ierporse- lein. Voor de binnenlandsche fabrikanten van sieraardewerk en sierporseloin, die reeds te lijden hadden van den invoer dezer laatste artikelen tegen lage prijzen en van de zoo goed als geheel verloren gegane ex portmogelijkheid, heeft doze verschuiving ernstige moeilijkheden medegebracht De ministers achten het daarom noodzakelijk mede voor sieraardewerk en 6ierporselein een minimum-invoerrecht in te stellen. Het voorstel vormt aldus als het ware de ons brekende schakel in het geheel van mini mum-invoerrechten op de producten der aardewerk- en porseleinmdustrie. Overeenkomstig hetgeen thans is bepaald, moeten bij den invoer van met een invoer recht naar de waarde belaste goederen in het als waarde aan te geven bedrag zijn be grepen de vracht- en assurantiekosten 'ot aan de eerste Nederlandsche havens of grensplaats. Restitutie-regeling Bij Kon. besluit is. gezien de tariefmach tigingswet bepaald, dat het aan de Tweede Kamer aangeboden ontwerp tot wijziging der tariefwet 1934 behoudens eenige uitzon deringen, voorloopig met ingang van 1 Aug. 1937 toegepast wordt als ware het ontwerp reeds tot wet verheven. Uitgezonderd zijn van deze inwerkingtre ding de artikelen II en IV van het wets ontwerp. De minister van Financiën kan ten aan zien van na het inwerkingtreden van het onderhavige Kon. besluit ingevoerde goede ren, waarvan de invoerrechten door die in werkingtreding zijn verhoogd, onder door hem te stellen voorwaarden, geheel of ge deeltelijk teruggaaf doen verleenen van die verhooging. Geen teruggaaf wordt verleend. Indien de gesloten., die aan de gestelde eischen vol doet, niet vóór 8 Aug. 1937 zijn gedeponeerd bij den betreff enden inspecteur der invoer rechten en accijnzen. WAARSCHUWING De Commissaris van Politie te Apel doorn maakt bekend, dat' zonder bij hem. Commissaris van Politie, inlichtingen te hebben ingewonnen, het aanknoopen van handelsrelaties met C. G. van Zanten. 22 iaar handelaar in planten, boomen en bloem bollen, wonende te Apeldoorn Koning Lode wijk laan 112, moev woeden ontraden. In verband met de te E d e wederom veel voorkomende onregelmatigheden bij de leve ring van kippen, raadt de Commissaris van Politie te Ede nogmaals een ieder aan ten politiebureele aldaar inlichtingen in te win nen omtrent de soliditeit van de verkoopers vóór en aleer men zijn bestellingen doet, ten einde teleurstelling te voockomen. Gevaren van ronselarij voor Spanje Laaf u niets voorspiegelen! De aandacht wordt door het ministerie van buitenlandsche zaken nogmaals geves tigd op de gevaren, waaraan Nederlanders zioh blootstellen, die zich laten ronselen voor Spanje onder het voorwendsel, dat zij daar werk zullen krijgen en geen dienst het leger zullen behoeven te doen. Beschonken man aangereden Slachtoffer ernstig gewond Gisteravond"omstreeks kwart over zeven is op den nieuwen rijksweg ter hoogte van het kruispunt „De drie witte palen" te O e geest een 42-jarige varensgezel uit Leiden die in beschonken toestand verkeerde, aan gereden door een personenauto, bestuurd door den luit. ter zee tweede klasse E. H. Vorster uit Den Helder. Deze had nog ge tracht de aanrijding door naar links uit te halen te voorkomen, doch dit gelukte niet. De man werd door de zijkant van de auto gegrepen en tegen den grond gesmakt, bewusteloozen toestand met ernstige verwon dingen en inwendige kneuzingen is het slachtoffer, nadat door een dokter de eerste hulp was verleend, naar het academisch kenhuis te Leiden vervoerd. Een der portie ren van de auto werd gehavend, o.a. brak de kruk, terwijl de ruit werd verbrijzeld. Door de glasscherven kreeg een der inzitten den eenige onbeteekenende snijwonden. GROOT AANTAL INBRAKEN OPGEHELDERD Dezer dagen heeft de politie te Amers foort den 27-jarigen de W. aldaar aange houden, toen hij in een viHa aan de Abraham Kuyperiaan had ingebroken. Gebleken is, dat men met de arrestatie dezen man een goede vangst heeft gedaan. De W. heeft namelijk bekend, zioh te hebben schuldig gemaakt aan niet minder dan. 21 inbraken, tien in Amersfoort, vijf in Zeist zes in de Bilt, Soest en Hoogland. Bij deze inbraken werden zoowel geld als goederen ontvreemd. De man zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. ASPIRANT-VERKEERSVLIEGERS MAKEN ZWEEFVLUCHTEN Daar het van belang geacht wordt, dat de toekomstige verkeersvliegers bekend zijn met het zweefvliegen en dat zij de bijzondere moeilijkheden, die bij het beoefenen van deze sport aan den dag treden, onder de knie hebben, zullen de leerlingen van de rijksop leiding voor verkeersvliegers diit jaar begin nen met naast hun gewone opleiding ook de motorlooze vliegsport te leeren beoefenen en zich daarin volledig bekwamen. De oefeningen hebben gisteren op het vilegveld Welschap nabij Eindhoven plaats gehad. 'T AUTO-ONGELUK BIJ SCHERPENZEEL Nog een doode Het auto-ongeluk, dat Woensdagavond nabij Scherpenzeel plaats had, heeft een tweede slachtoffer geëischt. Mevrouw B. uit Amsterdam, wier echtgenoot op slag werd gedood en die zelf levensgevaarlijk werd gewond, is thans in het ziékenhuis aan de gevolgen bezweken. Vo«H U voor e«n interoiwnt en artistiek beroep 7 Volg dan onze goede en goedkope, schriftelijke opleiding tot RECLAME-TEKENAAR EN ONTWERPER VrMg Urr-edenheidsbettfiging«n. Drt rik kan aan flinke person» toekomst bieden. Gratia hulp bij sollicitatie en vestiging Vraag zonder verplichting inlichtingen bij A3.S.0, Nieuwe Plein 31, Arnhem Nijmegen in Vierdaagsche trance Het legioen groeit nog steeds Dat de overheid bevoegd is om een zedelijken plicht tot rechtsplicht te stempelen, ontkent de anti-revolutio nair allerminst. Wij weten, dat de overheid is inge steld om der zonden wil. Had God Al machtig in Zijn gunst ons niet de be houdende kracht eener overheid ge schonken, een behoorlijke samenleving ware onbestaanbaar geweest. De over heid is juist daar, ons ten goede, om de bandeloosheid der menschen te kee- ren. Zonder wetsvoorschriften, zonder dwingende bepalingen zal dat in menig geval niet gaan. Dit is echter iets anders dan de op vatting dat de overheid gehouden zou zijn elke verplichting van zedelijken aard om te zetten in een wettelijken dwang. Dat zou zjjn een volledige mis kenning der zedelijke orde. God de Voor vele duizenden zal Nijmegen in de komende week het centrum van Nederland worden. Daar zijn allereerst de 4400 ingeschreven deelnemers aan de Vierdaagsche Afstands marschen, die aan niets anders m-er den ken dan aan Nijmegen en die in gedachten al staan te trappelen achter den beroemden afsluitboom van de Prins Hendrik kazerne om ie worden „losgelaten". Maar rondom die duizenden groepeeren zich andere duizenden, allen geinteresseerJ door het deelnemen van familieleden, vrienden en bekenden. Nijmegen is tot en met het laatste kermisbed volledig „be sproken", alleen al van die belangstellenden die ook eens iets willen meeproeven vaa de „Vierdaagsche-sfeer" die men toch alleen m Nijmegen kan genieten. En dan zijn er de nu al zeer velen, die eéns of méér aan de marschen hebben doel genomen en die, dit jaar verhinderd zijnde met eenige weemoed zullen denken aan het Mekka der wandelaars en die naar de lucht zullen kijken om te zien of de deelnemers van nu het óók zoo warm zullen hebben als zij zelf in dien gloeiend heeten zomor van toen en toen of door de mod^r zullen plassen bij de Plasmolen Een lustrum voor Nijmegen Als we het wèl hebben viert Nijmegen dit jaar als Vierdaagsche-sthd haar derde lustrum. Te yoren zijn de marschen in verschillen de andere deelen van ons land gehouden docli in 1922 werd Nijmegen als centrun gekozen en er zou nu heel wat moeten ge beuren, wilde men daarvan terug komen. De prachtige omgeving van de oude Keizer Karelstad leent zich uitstekend voor deze marschen, maar er zouden als het er op Aan kwam méér mooie streken zijn uit te zoeken. Maar Nijmegen heeft twee voordeelen die het als Vierdaagsche stad vrijwel o: tastbaar maken: de kazerne en de traditie. Hoc men ze bergt en hoe men ze ontvangt Hoe men de loopers, die nu al bij meer aan 4000 naar Nijmegen komen, bergt? Voor het grootste deel in en om de on volprezen Prins Hendrik-kazerne. De ongeveer 600 dames die dit jaar zijn. ingeschreven hebben hetzij in hotels, hetzij in de woningen der burgerij onderdak moeten zoeken, maar het overwegende con tingent mannelijke ingeschrevenen slaapt op stroozakken. De kazerne zelf kan natuurlijk naast haar eigen bevolking van de Koloniale Reserve, deze menigte van 3800 wandel-miliciens niet bergen maar het Molenveld is groot en daar is gedurende de laatste dagen een stad van 2000 tenten opgeslagen. Natuurlijk heeft de huisvesting èn de voeding! van het legioen aan den admi nistrateur en zijn staf heel wat hoofdbrekens gekost, maar men is er ook nu weer in geslaagd ten spijt van de stijging met nog 600 deelnemers ieders bed te spreiden, dank zij de medewerking die vaa „Defensie" werd verkregen. Maar Nijmegen heeft ook het verkregen recht der traditie veroverd. Deze stad is niet te groot en niet te klein om juist Vierdaagsche-stad te zijn. De ontvangst der deelnemers is er elk jaar opnieuw weer even genoeglijk en het is waarlijk niet alleen „om der wille van de smeer" dat men zich zoo aan de Vierdaagsche geeft Ep is een natuurlijke ongedwongen sympath'? .voor het nationzJe wandelfestijn die leeft bij heel de bevolking en die vooral tot uiting komt op den vierden marschdag, wanneer heel Nijmegen op de been is om de triomfa tors te begroeten. Willen is kunnen! Onder de 4400 inschrijvers zijn ve'e nieuwelingen, die zich het devies van de Ned. Bond v. Lich. Opvoeding „Willen Is kunnen" eigen moeten maken. Goede training en een opgeruimd humeur zijn de voorwaarden voor het welslagen. Ieder moet zich aan medische keuring onderwerpen, maar dat is slechts een negatieve factor. Slechts wie voldoende getraind is kan positief van de Vierdaagschr genieten. Voor iedereen beteekent het vier dagen achtereen afleggen van een parcours van 45, 50 of 55 K.M. een krachtprestatie. Naast de physieke- speelt daarbij ook de psychologische factor een groote rol. Vier- Er op uit Na de vlaggenparade op Maandag men Dinsdagmorgen heel in de vroegte in d© richting Berg en Dal afmarcheeren voor de eerste dagtocht. Het parcours is vergeleken bij vorig jaar onveranderd gebleven. Den eersten dag trekt men dus naar Molenhoek, Woensdag naar Wijchen, Donderdag naar Arnhem, om den laatsten dag via Grave en Cuijck weer Nijmegen te bereiken. De Marinekapel uit Den Helder zal weer met vroolijke marschen de loopers aanmoe digen als de laatste loodjes zwaar gaan wegen en de Pontonniers uit Dordrecht slaan weer een speciale brug over de Maas. Het legioen kan er dus op uittrekken. Nijmegen is weer klaar om als Mekka der wandelaars te fungeeren! Vierdaagsche 1936. De Jantjes gaan, op stap N.V. GRONINGSCHE HYPOTHEEKBANK VOOR NEDERLAND gevestigd te GRONINGEN De Bank geeft uit: 3Va Pandbrieven a 99% (Koers van omwisseling 99y2 VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen en het ZONDAGSBLAD Derde zitting van de Algemeen» Synode der Ned. Herv. Kerk. „Een dag onder de wapenen"; de oefe« ningen van de infanterie te Amersfoort. Maandag beginnen de Vierdaagsche Afstandsmarschen te Nijmegen. Dr. Euwe leidt thans in de vierkamp ïp Duitschland met 3]/j punt. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot wijziging van de ta riefwet 1934, de wet op het statistiek*, recht en de algemeene wet van 26 Aua^ 1822. y Open schrijven van koning Leopold van, België aan den heer Van Zeeland. Fransche ambassadeur te Berlijn pro-, testeert tegen anti-Fransche pers-cam* pagne. Komen er geen nieuwe non-fnterventie- voorstellen meer? In Noord-China begint ontspanning te komen. BETONHOUT KISTENHOUT Houthandel „ALBLAS" N.V. WADDINXVEEN Opslagplaatsen te: Rotterdam: Zwaanshals 11912i 's-Gravenhage: Fahrenheitstr. 34$ TRIPLEX Vraagt prijs LIJSTWERK U schildert met pteizier - met RipolinPrachtige kleurenGoed dekkendFraaie glans' En het meeste pteizier hebt U vat Ripolin achteraf Want Ripolit ergaloc tic beste inkverf der wereld. BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN J. M. VAN OSNABRUGGE KR00SWIJK (bij Oud-Beijerland)] Telef. O.-B'Iand 108 SUCCESSIEMEMORIE'S Voorkomende A C T E N VALKENBURG (L.) Hotel „FRANSSEN" Het bekencre Hotel ter plaatse Bondshotel A.N.W.B.—K.NJLC. Telefoon 3? LIFT 80 Kamers met k, en w. str. water, Prachttuin Pensionprijs gl<L VRAAGT PROSPECTUS VALKENBURG (L.) Tel. 8 Modernste Hotel ter plaatse Doodslag in „De gekroonde Valk" Cassatie verworpen Aan J. G. M., wonende te Nieuwdorp, was ten laste gelegd, dat hij in den nacht van 13 op 14 December 1936 te Goe6, in het café „De gekroonde Valk" opzettelijk Nico- laas Mieras van het leven heeft beroofd, door, hem met een dolkmes in den buik te steken. Met vernietiging van het in deze zaak door de Rechtbank te Middelburg gewezen vonnis heeft het Haagsche Gerechtshof M. veroor deeld tot 4 jaren gevangenisstraf met aftrek' der preventieve hechtenis. De veroordeelde kwam van dit arrest in' cassatie. De Hooge Raad heeft thans dit be roep verworpen. BOERDERIJBRAND Donderdagavond brak te Enschedé brand uit in de boerderij ,,'t Walmink" aan den Knalhutteweg. Toen de bewoners den bran-J aute en een jachthond verbrandden even- om zich heen greep. Slechte me*, moeite kon men zich in veiligheid stellen. De brana- weer, die spoedig ter plaatse was, kon wei nig uitrichten. Het zich in de schuur bevin dende stroo bood den vlammen gretig voed sel. Pogingen ora de inventaris t© redden moesten spoedig worden opgegeven Eeu au'.o en een jachthhond verbrandden even eens. In de stallen bevond zich gelukkig geen vee. Vermoedelijk is d© brand in de badkamer, waar 's avonds nog gestookt was, ontstaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1