JUraur? CnJtsrtK (ümtrniit iipo LH Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken N.V. HOTEL ITTMANN MAKELAAR-TAXATEUR abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.1R Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 d. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar 3tfotrtmtieprij?tn: Van I tot 5 regels L17Vi Elke regel meer 0.22'h jj Omwonden Mededelingen van 1-5 regels Elke regel meer 0.22'h jj ..TT/2J0 f 045 t NO. 6136 Bnrofiu: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 WOENSDAG 14 JULI 1937 18e Jaargang lioor bet bevragen aaa 'I bureau V wordt berekend 0.10 GEEN VRIJZINNIGE FUSIE Een erkenning om te onthouden en bewering om af te wijzen, vindt men in een artikel in d e V r ij z.-D emocraat, van den redacteur mr Joekes> over Vrijzinnige fusie met een vraagteeken. Dat vraagteeken beduidt, dat de schrij- yer de opgeworpen idee om liberalen [vrijzinnig-democraten onder één hoedje te [vangen niet voor verwezenlijking vatbaar aoht. Het komt ons voor, dat de redeneering juist is. Mr Joekes merkt nl. op: Indien de vrijzinnigen als zoodanig tot 'één partij zouden samensmelten, dan zou den zij hetzelfde doen, wat zij bij de rechtzinnigen altijd staatkundig onge wenscht hebben genoemd. Door 't groot e verschil in opvp.ttingen onder vrijzinni gen ook op religieus gebied mede een gevolg van de omstandigheid, dat zij niet aan dogma's zijn gebonden zouden de meeningsverschillen onder hen meer nog dan onder rechtzinnigen zich doen gelden. Dit is een erkenning waar men vroeger biet aan wou. „De vrijzinnigheid als zoo 'danig, zoo gaat de schrijver verder, biedt geen richtsnoer voor een staatkundige partij". Volkomen juist; wanneer de vrij zinnigen op staatkundig gebied samenwer ken, kan dat niet anders dan een coalitie zijn en deze heeft veel minder binding dan 'de rechtsche samenwerking mr Joekes zegt 't zelf omdat men niet aan dogma'; gebonden isj d.w.z.) omdat elke vaste reli- gieuse basis ontbreekt. Echter, de schrijver tracht zijn standpunt te verdedigen met een bewering zonder be wijskracht en die in strijd is met de waar heid. Wij lezen nl. „Als vrijzinnig-democraten hebben wij altijd bepleit een samengaan op staatkun dig gebied van hen, die het met elkaar eens zijn t.a.v. de staatkundige vraagstuk ken. in tegenstelling met die partijen, welke dezelfde geloofsbelijdenis als grond slag nemen voor hun gemeenschappelijk politiek streven, niettegenstaande onder linge meeningsverschillen met betrekking tot staatkundige problemen. Deze voorstelling van zaken ls onjuist. Niemand onder ons zal beweren, dat Roomsch-Katholieken en Orthodox-protes tanten dezelfde geloofsbelijdenis aanvaar den en daarom een gemeenschappelijke poli tiek voeren, integendeel; maar zij 'erken nen, ^at heider geloofsovertuiging een ge meenschappelijke basis legt voor één in be ginse 1 gelijke staatkunde, al zal de uitwer Mag in de praktijk nog al eens verschillend zijn. Qp dit punt' Keerscht ei" in kringen nog steeds een groote begripsver- [warring. Het Rijn-zeeverkeer Neemt sterk toe De Nederl. Kamer van Koophandel voor Duitschland deelt mede: De sterke toeneming van heï Rijnzee- Verkeer, d.Av.z. het directe verkeer met zee waardige schepen van de Duitsche Rijn havens met vreemde zeehavens, heeft den laatsten tijd ook in Nederland de aandacht getrokken. Jammer is, dat in dit Rijn—zeeverkeer, 'dat toch reeds de Nederlandsche havens geen of weinig voordeel brengt, de Neder landsche vlag betrekkelijk weinig vertegen woordigd is. De Nederlandsche Kamer vap Koophan del voor Duitschland te Den Haag heeft uit de kwartaalsverslagen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Rotterdam ge gevens ge out, ten einde den aard van dit yerkeer eens nader te bezien, j- Uit deze gegevens blijkt, dat *f totale vervoer in het Rijn—zeeverkeer in 1936 1.398.600 ton bedroeg, tegenover 657.000 ton in 1934. Dit is dus een stijging van 112,7 pet, terwijl tegenover 1935 de stij ging 30.5 pet bedraagt. Het eerste kwar taal 1937 vertoont reeds weer een stij ging van 8.44 pet tegenover hetzelfde kwartaal van 1936. De belangrijkste goederen, welke naar de Rijnhavens vervoerd worden, zijn: tarwe, roggemeel, houtslijp, hout- en stroo-cellu- lose, rogge, plantaardige oliën, derivaten van aardoliën, tarwemeel, metalen en papier. Onder de goederen, verscheept uit de Rijnhavens, zijn verreweg de belangrijkste: profielijzer en -staal, metalen en kunst steen en vervolgens kunstmest, plaatijzer w.o. blik in bladen, chemische producten, was, zeep en asfalt, derivaten van aard oliën, mineralen, papder, fabriekswerktui gen, spoorstaven en kolen Dé opheffing van het Ministerie van Landbouw en Visscherij Uitgegeven is het Staatsbl. no 141, be sluit van 9 Juli, tot opheffing van het Ministerie van Landbouw en Visscherij en tot wijziging van den naam van Handel, Nijverheid en Scheepvaart (dag yan inwerkingtreding 15 Juli'l937). [iweede eskadron pantserwagens Komt na oprichting te Amersfoort Naar de N.R.C. verneemt zal het tweede eskadron pantserwagens, waarvan de op richting over eenigen tijd wordt overwogen, 'Amersfoort als standplaats krijgen. Reeds de Genie is bezig hiervoor de noo- 'dige maatregelen te nemen.- De order van de Holland-Amerika Lijn Waarom in Denemarken geplaatst? De heer Van den Tempel heeft den Minister van Handel, Nijverheid en Scheepvaart gevraagd) of het Z. Exc. be kend is, dat de directie van de Holland- Amerika Lijn te Rotterdam aan eensoheeps bouwmaatschappij in Denemarken den bouw heeft opgedragen van twee motor vrachtschepen van circa 10.000 tons draag vermogen, terwijl zelfs niet aan alle voor den bouw van zoodanige schepen in aan merking komende Nederlandsche scheeps werven de gelegenheid schijnt te zijn ge boden tot een offerte. Ook vraagt hij, of vorengenoemde direc tie, vooraleer deze belangrijke order in het buitenland te plaatsen, overleg heeft ge pleegd met de Regeering of met de Rijks commissie voor de Werkverruiming, de Minister, indien zulk overleg achterwege is gebleven, niet van oordeel is, dat het, gelet mede op den belangrijken steun, welke in den jongsten tijd van staatswege aan de H.A.L. is verleend, de moreele plicht der directie ware geweest, zich ter zake tot de Regeering te wenden, opdat overwogen had kunnen worden, met het oog op de heer- schende omvangrijke werkloosheid, de order in Nederland te Gemeentelijke kosten werkloosheidszorg Verschenen is het Staatsbl. no 448, van 1 Juli 1937, tot vaststelling van algemeenen maatregel van bestuur, als be doeld bij art. 8 der wet van 4 Maart 1935. houdende voorzieningen ter zake van ge meentelijke kosten van werkloosheidszorg, gewijzigd bij de wet van 11 Sept. 1936 (dag inwerkingtreding 15 Juli 1937). De schatten van de Thorpehall Opgeborgen in de safe van de Ned. Handel-Mij. te Vlissingen De zich aan boord van 't in de haven van Vlissingen liggende Engelsche s.s. „Thorpehall" bevindende Spaansche schaitten, waarop een dubbel beslag ge legd is, zijn gisteravond onder streng [politietoezicht van boord gehaald en per verhuiswagen overgebracht naar het ge bouw van de Ned. Handel-Mij. te Vlis singen, waar de kostbaarheden in de safe zijn opgeborgen. Het scfhip blijft onder politiebewaking. DIRECTEUR TWENTSCHE BANK TE MAASTRICHT OVERLEDEN Vrijwel plotseling is in zijn woning aan de Breedestraat te Maastricht overle den de directeur der Twentsche Bank, de heer A. Hustin, in den leeftijd van 62 jaar. DeStadt-Schanke Leidacheplein 5-9 Tel. 33072 Amsterdam DINER DINER DINER 90 ct 1.15 1.40 ELK DINER EEN TOPPRESTATIE! HOTEL-HAMDORFF LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Zomertuin Badhotel BAD B0EKEL0 (De Zee op de Heide) Temidden van bosch,heide zee en strand VRAAGT PROSPECTUS ZONGETOVER ONDER T LOVER OP WEELDRIG MOS IN HET BEEKHUIZER BOS Breng Uw vacantia door in HOTEL BEEKHUIZEN VELP Telefoon 3713 Fraai Prospectus op aanvrage VALKENBURG CL.) HOTEL VONCKEN BONDSHOTEL A.N.W.B. Garage vrij. Pension prijs Hgofdseizoen Fl. 3.50. Voor en Na Fl. 3.00. Telefoon 72 Vraagt prospectus NUNSPEET niet meer aan dien drukken verkeersweg. PENSIONPRIJS 5.per persoon De Russische Poolvlucht Record op langen afstand gebroken De Sovjet-Russische vliegers hebben bij hun tocht van Moskou naar de Ver. Staten het record op den langen afstand gebroken. Zij hebben boven San Francisco gevlogen, maar zijn niet gedaald en zetten hun tocht voort naar San Diego (Californië). Mr J. A. H. J. van der Dussen nam afscheid van Kampen Een nlenwe wethouder gekozen In de vergadering van den gemeente raad van Kampen werd afscheid ge nomen van den heer mr J. A. H. J. v. der Dussen als wethouder dezer gemeente, zulks in verband met zijn be noeming tot burgemeester der gem. Hengelo (O.). Door den burgemeester, den heer H. M. O 1 d e n h o f, werd de scheidende wethou der in warme bewoordingen toegesproken. Spr. roemde den arbeid, door mr v. d. Dus sen in het belang der gemeente verricht. De heer J. H. Kok (a.r.) voerde 't woord namens alle raadsfracties. Hij zeide, dat het vertrek van den heer v. d. Dussen allen leed doet Hij wenschte den heer v. d. Dus sen Gods zegen toe in zijn verdere leven, in zijn gezin en in zijn arbeid. De heer Van der Dussen heeft daarop tot allen woorden van dank gericht. Hierna volgde de verkiezing van weithouder in de zoo juist ontstane vacature. De heer Kok (a.r.) legde namens de A.R. en C.H. fracties een verklaring af, waaruit bleek, dat deze het gewenscht achten, de vrijgekomen zetel weder door een der leden van de linksche fracties te doen bezetten, en dat zij bij deze vacature het liefst weder hetzelfde standpunt wilden innemen als bij de wethoudersverkiezing van 1932 nL op den grondslag der evenredige vertegenwoor diging, doch dat zij echter, na alle kanten en vraagstukken, aan deze verkiezing ver bonden, rijpelijk te hebben overwogen, mee- nen verplicht te zijn, mede te deelen, dat haar leden hun stem zullen uitbrengen op het raadslid, den heer C. van den Noort (v.-d.). Bij de daarpp volgende stemming werden uitgebracht op den heer Van den Noort 9 stemmen, op den heer C M. Vermeulen (s.d.a.p.) 6 stemmen en qp den heer B. .T. van Putten (s g-P-) 2 stemmen, zoodat eersi- genoemde werd benoemd. De heer Van den Noort nam de benoe ming onder dankzegging aan. Na afloop van de openbare vergadering maakten velen gebruik van de gelegenheid den scheidenden wethouder de hand te drukken. Conflict bij L. Smit en Co. opgelost Voorgestelde loonsverlaging teruggenomen Na de besprekingen, die gisteren gevoerd zijn, ls door de directie van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst de voorgestelde loonsverlaging van 15 pot voor bemannin gen van sleepbooten, die binnen liggen en niet repareeren of gereed zijn voor alle diensten, teruggenomen. Ook is de toezeg ging gedaan, dat de loon- en arbeidsvoor waarden met ingang van 1 October as. in een collectief contract zullen worden vast gesteld. Hiermede is de staking, die heden dreigde uit te breken, van de baan. Leiders van Openbare Diensten Vergaderden te Arnhem Vandaag werd te Arnhem de algemee- ne vergadering gehouden der Vereeniging van Leiders van Openbare Diensten en In stellingen voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Na een openingswoord van den voorzitter, den heer S. C. de Haas van Dorsser, behandelde de heer A. N. van Mill, ad junct-directeur van Maatschappelijk Hulp betoon te Rotterdam het prae-advies: „Is het mogelijk voor de bijdrage-bepalingen bij de toepassing van het verhaal van ondersteu ning, verleend krachtens de Armenwet, op alimentatieplichtigen, algemeen geldende maatstaven te vinden en zoo ja, hoe zouden deze dan moeten luiden?" Hierna behandelde de heer mr. P. v a n D r i e 1, commies bij den Gemeentelijken Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon te Haarlem, een prae-advies: „Het streven naar algemeens richtlijnen voor de vaststelling van bijdragen, krachtens alimentatiereoht en ingevolge de armenwet verschuldigd, uit juridisch oogpunt bezien". Aanbesteding Ned. Spoorwegen Bij de gister gehouden openbare ding van bestek no. 1556 H. S. betreffende het maken, leveren, stellen en verven van een dubbelsporige brug, theor. lang 25.20 M. over den provincialen weg km 37.024 en een dubbelsporige hefbrug, theor. lang 22.48 m met een hefhoogte van 3 meter over de Ringvaart bij km 37.120, alsmede eeri voetbrug theor. lang 18.50 meter met twee bijbehoorende trappen over de Ring vaart bij km 37.120, alles met bijkomende werken in de spoorlijn Den HelderAmster dam, nabij Heer Hugowaard, waarvoor de raming bedroeg 106.000 waren ingekomen 17 biljetten. Laagste inschrijvers waren: a bij levering van gietijzer en smeedstaal st. 42 van Ne- derlandsch fabrikaat: de N.V. v.h. G. B. San ders en Zoon, te Enschedé voor f 106.340, en b. bij levering van deze materialen van wil lekeurige herkomst: de N.V. Koninklijke Nederlandsche Machinefabriek v. h. E. H. Begemann te Helmond, voor f 100.100. Hoog ste inschrijvers waren resp. de N.V. Kon. Grofsmederij te Leiden voor f 142.000 voor a en f 140.000 voor b.; en Corns. Swarttouw's Constructiewerkplaatsen te Schiedam yoor b. eveneens f 140.000. HET INDISCHE CONTINGENT GEARRIVEERD Aardig voorspel van de W ereld-Jamboree Een onderhoud met den heer Ranneft Rotterdam, Woensdag. Met het m.s. „Dempo" van de Rot- terdamsche Lloyd is vanmorgen Alhier aangekomen het Nederlandsch-Indisch contingent voor de Wereldjamboree, dat 16 Juni van Batavia vertrokken is. De 75 jongelui met hun leider, hop man G. J. Ranneft, hebben een zeer goede en prettige reis gehad. Het was vanmorgen omstreeks half ne gen, toen de grijze Dempo langzaam de Lloydkade naderde, een drukte van belang. Tal van vooraanstaande menschen uit de padvinderswereld, meest in uniform, gaven yan hun belangstelling blijk, terwijl enkele deputaties van padvindersgroepen uit ver schillende steden hun Indische makkers kwamen begroeten. In spreekkoor weer klonk het „W.E.L.K.O.M. Welkom" de over- zeesehe makkers tegemoet. Nauwelijks lag de „Dempo" om over ne gen gemeerd, of hopman Ranneft verscheen op de loopplank, gevolgd door zijn jongens. Terwijl zij op de loopplank stonden werd het „Hoort zegt het voort" als welkomstlied ge zongen, aan weerszijden werden, terwijl de hoeden in de hoogte gingen, drie hoera's uit gebracht en nadat nog enkele andere cere moniën vervuld waren, vond een ontvangst lüaats in de cantine van de Rotterdamsche Lloyd. Toespraken Toen de donkerbruine padvinders in het gelid geschaard stonden, heeft de heer P. A. A. Koesomo Joedo, voorzitter van het Comité tot bevordering van de uitzending van een Nederlandsch-Indisch contingent naar de Wereldjamboree, namens het co mité de Indisohe padvinders, onder opper- geleide van hopman Ranneft met groote vreugde verwolkomd. Hoewel met de aan komst van het contingent de werkzaamhe den van het comité eigenlijk geëindigd wa- zou het, naar spr. verzekerde, nog gaarne de behulpzame hand blijven bieden. Spr. besloot met den wensch, dat het ver blijf in Holland zoodanig zou zijn, dat de padvinders er hup heele leven met vreugde an zouden terugdenken. De commissaris van ontvangst, de heer P. C. van Rijen, heeft namens het Jam boree-comité het Indische contingent even eens zeer hartelijk verwelkomd. De heer van Rijen wees er oip, dat. allen straks in een enorme tentenstad zullen wonen, waar, ondanks de internationale bevolking, geen verschil In ras. stand en kleur zal zijn. Onder ieder shirt klopt immers hetzelfde padvindershart! Ik hoop dat jullie vriend schap zullen sluiten met jongens uit alle werelddeelen, zoo besloot spr. Namens den hoofdverkenner heeft Ir. P. T e 1 d e r de jongens, die 14000 K.M. hebben afgelegd om te kunnen deelnemen aan de Wereldjamboree, verwelkomd. Elk contin gent is natuurlijk van harte welkom, aldus spr., maar dit wel heel in het bijzonder, al dus spr. Ik hoop dat jullie gelukkige weken tegemoet gaan. Hopman Ranneft heeft in een vriendelijke _peech dank gezegd voor de welkomstwoor den van velerlei zijde. Een driewerf „Jasa- ka" (een Indische padvindersgroet) besloot daarop de plechtige ontvangst. Underhmid met hopman Ranneft Voordat het contingent met touringcars vertrok naar Den Haag, waar op het Tour- veld een défilé zal worden gehouden, hebben we een onderhoud gehad met den leider, hopman G. J. Ranneft Deze verze kerde ons. dat men een zeer voorspoedige reis gehad heeft, wat hij o a. hieraan dank te, dat men Neptunus de verschuldigde eer betoond had bij het passeeren van de evenaar. Trouwens, de jongens waren ook niet gewone passagiers, doch hielden het midden tusschen matroos en passagier. De jongens van verschillende rassen, die elkaar geheel niet kenden, waren wat de slaapgelegenheid betreft, in patrouilles in gedeeld, doch verder leefden ze geheel sa men. Het overgroote deel van de lijd aan boord heeft men besteed met de voorberei dingen voor de demontstraties welke op de Jamboree gegeven zullen worden. Zoodoen de heeft men zelfs geen tijd gehad, de „Dempo" behoorlijk te bezichtigen. In ver band met deze demonstraties hebben de jongelui tal van typisohe Indische dingen meegebracht. O.a. werd voor de opbouw van het kamp, dat iets heel bijzonders zal worden. 25 M.3 bamboehout meegevoerd. De voornaamste demonstratie die de Indi sche padvinders zullen geven zal zijn het lichtspel, dat op 6 Aug. wordt uitgevoerd. Daarbij zullen ontreden groepen van Abo- neesche jongens, Chineesche padvinders en verschillende andere rassen. Vooral het slot van dit lichtspel, waarbij aan Lord Baden Powell een kris zal worden aangeboden, be looft naar de heer Ranneft ons verzekerde iets zeer bijzonders te worden. Tenslotte deelde de heer Ranneft mede. dat het Indische contingent met zich voert het rookstel voor het Prinselijk jacht, dat namens de Indische padvinderij zal worden aangeboden. Het geld voor dit cadeau héb ben de jongens bijeen gebracht door ieder met werkzaamheden een klein bedrag te verdienen. Défilé voor minister Weiter Te ongeveer elf uur arriveerden de auto bussen met de Indische padvinders uit Rot terdam op het Tournooiveld te Den Haag. Onder veel belangstelling van het publiek stelden de jongens zich hier op om naar het Plein te marcheeren, waar voor het ministe rie van koloniën voor den minister gedefi leerd zou worden. Langs den Korten Vijverberg trok de klei ne, maar kleurige stoet naar het Plein. Vooraan marcheerden de Ambonneesche pijpers, gevolgd door de vlag, welke het con tingent voor zijn vertrek door den gouver neur-generaal was geschonken. Dan volgen de overige jongens, de Nederlandsche, Indo nesische en Chineesche padvinders met ge vlochten strooien pad vind ershoeden, de Ara bische jongens met roode fez. Te kwart over elf gaf de leider van net contingent, hopman Ranneft, het bevel: geeft acht, salueert. De minister van Kolo niën, Z.Exc. Ch. J. I. M. W e 11 e r trad naar buiten, inspecteerde den troep en bewoog zich daarbij ongedwongen tusschen de gele deren. Na deze inspectie sprak de minister de jongens hartelijk toe en eindigde zijn korte toespraak met de uitroep: „Leve de Ko ningin". welke kreet door de jongens werd overgenomen. Terwijl de vaandelgroet ge- braoht werd speelden de pijpers op hun Am- bonneesohe bamboefluiten de eerste strophe van het Wilhelmus, waarna de jongens op voorbeeld van den heer van Rijen een drie werf hoera op den minister van Koloniën uitbrachten. De jongens keerden naar het Tournooiveld terug, waar de troep ontbon den werd. Duur eerste oefening zeemacht Bij de jongste wijziging van de dienst plichtwet is o.m. een hooger maximum vast gesteld voor den duur van de eerste oefe ning der dienstplichtigen van de zeemacht. De wijzigingswet is inmiddels op 1 Juni in werking getreden, dooh de Minister van Defensie heeft thans aan de burgemeesters medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt, dezen langeren oefeningsduur nog niet te doen gelden voor hen, die behooren tot de lichting 1937 of een vroegere lichting en de eerste oefening reeds hebben aangevangen. Voor deze dienstplichtigen blijft de eerste oefening bepaald op den te hunnen opzich te vóór de inwerkingtreding der wijzigings wet vastgestelden duur. De stroomlevering voor Den Haag door Rotterdam Naar wij vernemen is de bemoeienis van de commissie voor de werkverrui ming met de kwestie van de kabel- leverantie voor de stroomlevering van den Haag door Rotterdam niet gunstig uitgevallen voor de Delftsche fabriek. De commissie heeft van alle stukken kennis kunnen nemen en is daarna tot het inzicht gekomen, dat het besluit van den Haagschen Gemeenteraad volkomen gerechtvaardigd is. G«vo«h gij voor een zelfstandig beroep, waarbij Uw persoonlijke werkkracht tot zijn recht komt 7 Volg dan een degelijke uitgebreide, schriftelijke opleiding tot Gratis hulp bij vestiging. Vraag zonder verplichting inlichtingen bij AS.S.O, Nieuwe Plein 31, Arnhem Onder leiding van hopman G. J. Ranneft verlaten de Indische padvinders de „Dempo". VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit VIER bladen Met de „Dempo" is vanmorgen een contingent Indische padvinders in ons land aangekomen. '*3f. De schatten van de* Thorpehall zijn op geborgen in de safe van de Ned. Handel Mij. te Vlissingen. Het conflict bij L. Smit en Co/s Inter nationale Sleepdienst is geregeld. Te Den Haag Is bij de ontsmetting var; een gebouw cyaangas ontsnapt Het is zonder ongelukken afgeloopen. De nood in het Slagersbedrijf (11)^ Het Japansche leger ondergaat naar Eef schijnt een vóór-mobilisatie; in Noord- China wordt nog steeds geschermutseld. Het Britsche bemiddelingsplail Inzake de non-interventie-contröle is gereed ge komen. De a.s. nationalisatie der Fransche spoorwegen. BOEKHOUDINGEN BELASTINGZAKEN J. M. VAN OSNABRUGGE KR00SWIJK (bij 0ud-Beijerland)j Telef. O.-B'land 108 SUCCESSIEMEMORIE'S Voorkomende A C T E N U schildert met pleizier RipolinPrachtige kleurenGoed dekkendFraaie glansEn het meeste pleiner hebt U van Ripolin achteraf. Want Ripolin s weergaloos duurzaam. OUD ZINK OUD LOOD en alle andere oude metalen en metaal- afvallen koopt tegen de allerhoogste prijzen: N.V. Metaalmaatschappij van S. A. VLES ZONEN Schledamschesingel 98 Rotterdam Telefoon 20400 (4 lijnen) CYAANGASVERGIFTIGING Twee mannen raken bewusteloos Aan de Boorlaan te 's-Gravenhage staat een zeer oud militair gebouw, dat lan gen tijd buiten gebruik is geweest Daar de genie het gebouw weer in gebruik wil nemen en het onbruikbaar geworden is door de houtworm, die er zich in genesteld heeft, trad men in contact met den gemeen telijken ontsmettinsgdienst aldaar, die, zon der een volledig succes te garandeeren, de zuivering ter hand nam. Het vernietigen van houtworm is een zeer moeilijk werk. De ontsmettingsdienst was voornemens, die vernietiging te probeertn met cyaangas, waarmede men te voren be vredigende proeven had genomen. In samen werking met de genie werd alzoo een plan voor cyaneering opgemaakt, waarbij zeer bijzondere voorzichtigheidsmaatregelen ge troffen waren. Gisteren zou dit plan worden uitgevoerd en alles stond dan ook daartoe gereed. Nu ontstaat dit gevaarlijke gas door het dompelen van cyaannatrium in verdunde zwavelzuur. Verscheidene tonnen met zwa velzuur stonden in het gebouw en boven deze vloeistof hing cyaannatrium aan t u- wen, die te voren op voldoende sterkte be proefd waren. Men was nu juist van plan cyaan te gaan ontwikkelen, doch te voren werd het huis nog even geïnspecteerd. Terwijl zich zeven personen op de bovenverdieping bevonden, klonk van beneden de alarmkreet, dat zich reeds gas aan het ontwikkelen was. Hierop liepen de inspecteerenden als hazen naar beneden. Om het terrein te kunnen verlaten moesten zij langs een smallen ladder over een muur klimmen. Men kon natuurlijk met allen gelijk over dezen ladder. Twee heeren, namelijk Dr. Boelens en de opzichter Van Royen liepen terug, om te trachten, langs een anderen weg het terrein te verla ten. Zij moesten daarbij een ton passeeren, waaruit gas ontsnapte. Een on'smetter had namelijk de tegenwoordigheid van geest ge had, deze ton op te nemen om te trachten, ïaar buiten te dragen. Door inademing van gas was hij genoodzaakt ge wees' de ton bij den uitgang neer te zetten. Dr. Boelens en de heer Van Royen werden, even nadat zij het gebouw verlaten hadden, verlamd neergeslagen. Na een deskundige behandeling kwamen zij echter spoedig bij en zelfs hebben zij daarna weder hun dienst kunnen doen. Dit gevaarlijke avontuur is dus nog zon der groote ongelukken afgeloopen. He' ontijdig ontsnappen van het gas is ontstaan doordat een paar druppels zwavel- zuur een touw hebben aangevreten, waar door dit gebroken is.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1