Jliruwr iïtsdji(ümmutt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HOLLANDER aijonnemtntsprtjg: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar NO. 6135 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 55936 DINSDAG 13 JULI 1937 18e Jaargang awjertmtieprijjtn: Van I tot 5 regels L17'/» Elke regel meer 022'b Ingezonden Mededeellngen van 1—5 regels 2-30 EJke regel meer0-45 Voor Tiet bevragen aas 1 bureau V wordt berekend f 0.10 HET RAADSEL VAN LEEUWARDEN In het laatste nummer van De Vrijzinnig- "Democraat heeft Mr Oud gechreven over zijn optreden te Leeuwarden tijdens de Kabinetsformatie, waar heel Nederland hoo- ren moest op welke voorwaarden de Vrijzin nig-democraten bereid waren zitting te nemen in een Kabinet. Over dat optreden hebben wij meer dan eens he^ onze gezegd en we zouden er over kunnen zwijgen indien de oud-minister .thans niet een tweetal opmerkingen had gemaakt, welke een korte bespreking wen- schelijlk maiken. De heer Oud sprak, gelijk hij deed, omdat zoo schrijft hij nu de Roomsch-Kath. pers en min of meer de Roomsch-Kath Kamerfractie zich verklaarde voor'het. on- nemen van vrijzinnige „vakministers" in een rechtsch Kabinet en hij wilde als „volwaar dig medewerker" beschouwd worden Of iemand de gedachte bevorderd heeft, 'dat een „vakminister" geen „volwaardig medewerker" in een kabinet is laten we rusten. Wij hebben het woord niet gebezigd, maar schreven reeds op 1 Juni: „wanneer men minder let op de formu- leering dan op de personen en het werk program, dan zal men het onderscheid tus- schen een zuiver rechts en een kabinet op breede basis ook niet °P de sPits drijven. Want zelfs Dr. Kuyper had er geen bezwaar tegen in een zuiver coalitie-kabinet een minister van vrijzinnigen huuze op te nemen." Dat was dus de idee van een vakminister. Doch daarmede was toch niet gezegd. dAr deze geen volwaardig medewerker zou zijn. Slechts volgt er uit dat rijn politieke richting geen overwegende invloed zou oefenen in het Kabinet. En wanneer we ons wel herinneren doelde daarop Mr. Oud tc Leeuwarden ook; hij sprak daar niet van een volwaardig minister, maar van zijn vrij zinnig-democratische beginselen. En dat is niet hetzelfde. Trouwens, dit volgt ook uit een andere opmerking, welke thans gemaakt wordt Mr. Oud schrijft: Vier jaar lang had ik er naar gestreefd eerlijk samen te werken met collega's van andere beginselen. Nooit was ik in ge breke gebleven bij njoeilijkhftden naar een oplossing te zoeken, waardoor de samenwerking, die ik in 's Lands belang achtte, bewaard bleef. Heel wat opoffe ringen heb ik mij daarvoor getroost. Men denke. om één voorbeeld te noemen, nog maar eens aan de moeilijkheden op het stuk van het onderwijs in December 1935. Er was toen zeker eer aanleiding voor de klacht van. te groote toegevendheid onzer zijds dan voor een klacht over gebrek aan goeden wil tot samenwerking. Dit betoog moeten wij ten eenenmale af wijzen en het is bovendien door de historie weerlegd. Immers, de „groote toegevendheid" der vrijzinnige ministers ging toen zoo ver, dat ze uit het Kabinet wilden treden indien aan het ongemotiveerde verlangen van de voonstanders der openbare school geen be vrediging werd geschonken en het grond wettelijk recht der vrije school niet werd geschonden. Hoe onredelijk deze eisch was Is duidelijk gebleken uit het rapport der concentratie commissie en de wettelijke regeling, welke daarop gebouwd is. En dan nu nog te spreken van opofferingen en te ver gaande toegevend heid; neen, met alle groote waardeering welke wij voor dezen bekwamen oud-minister hebben: dit gaat ons te verl Officieele Berichten leger en vloot zijn btf den gen. staf, de leap. J G M van de reg. Inf. en de ritmeester 2e reg. huzi Plassche P Fobbet noemd zijn bö den geneesk. dienst der land- J helding, arts en 2e kl. de dienstpl. 6de; C J v Tatenhove, van het 19de; L, W Proost, van het 3de; A H Schreuders, van het 21ste; W M Berkhout, van het 7de; C O Week hout. van het korps motordienst; H J Ame- llnk, van het 18de: J H T de Roo, van het 22e; J A Vergouwe, van het Hde; L Strabblng. van het korps pontonniers en torpedlstcn; W H Paravicinl dl Capelli, van het 2e; A B W van der Hoop, van het 8ste; F C L Raadsveld, van - het 11de; J P -i het A Coopmans. v; W v Vuuren, bij de luchtvaartafd. de 2e luits: H C Gau- tler. W. Bakker, G J v Dijk. W B Straver, F J A Lutz en R Hofstede, allen vlieger van de 'luchtvaartafd.; bö hot wapen der cavalerie, bij hun tegenw. reg.. do 2e-luits- W Kloppenburg, jhr J J G 'Beelaerts van Blokland en F Rouffaer, allen ,van het 2e reg. huzaren; bü het wapen der artillerie: bö hun tegenw. reg.. de 2e luits: J Bunschoten, van 't 6e reg. veldart.C Kool, van het reg. motorart. en P J J de Wit. vtLn, het reg. kustart.; bij de school I Olie' bij het dienstvak der mil. administratie: bö hun tegenw. reg., de 2e luits: B H A Janssen, van het 19e reg. inf.; J H A Wester, van het 22ste reg, inf. en J H Arends, van het 5e reg. veldart; bü de school voor res.-off. der inf. de 2e luit H J J v Aalst, van die school; bö het res -personeel der landmacht: bji den gen', staf. tot res.-le-lult. voor spec, diensten de res.-2e-luits voor spec, diensten, J E A Spier en mr G J de Lint beiden van den gen Burgemeester J. H. Charbon Jr t Begrafenis Ter aanvulling van ons bericht van gister vermelden wij nog dat wijlen de heter J. H. Charbon Jr., burgemeester van Stellen- dam en Goedereede 13 Maart 1877 tc Sassenheim is ge boren. Na als vo lontair werkzaam te zijn geweest ter genieente-secre'a- rie van IJsselimon de, werd hij be roemd tot am bi e- naar ter secreta rie van Valken burg (Z.-II.) en tevens tot gemeen te-secretaris van tijnsburg. Bij R van 4 Maart 1916 volgde de be noeming tot bur gemeester van Stellendam en Goedereede, waar hij op 16 Mrt. d.a.v. is geïnstalleerd. Burgem. Char bon was een sympathiek man, die niet di rect op dien voorgrond trad, maar sieels bereid was de belangen van zijn ingezete nen te behartigen. De begrafenis is bepaald op Donderdag 15 Juli a.s. in „Rijnhof" te Oegstgeest. Te 12 uur zal in de rouwkamer, op de Hooi kade te den Haag oen rouwdienst gehouden worden. rotterdam lloyd rapide De firma Ruys en Co., hoofdagente van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, meldt, dat de boottrein, aansluiting gevend op het 16 de zer van Marseille vertrekkend m.s. „Siba- jak" den 15den dezer om 16.00 uur van Den Haag, om 16.25 uur van Rotterdam D.P. en om 17.22 uur van Roosendaal zal vertrekken prins bernhard naar reckenwalde Prins Bernhard vertrekt heden voor een verblijf van 8 dagen naar Slot Reek en walde, teneinde een bezoek te brengen aan z'jn moeder, Prinses Armgard. Prinses Juliana komt heden voor eenige dagen op den Rui- genhoek. werk in de Mijnen Er bestaan plannen om op de Staa'smijn Maurits een nieuwe groote peiler aan te brengen. Hierdoor kunnen weer 8001000 personen werk krijgen. In de St.ct. is opgenomen het Kon. besluit van 9 Juli tot uitbreiding van de Staatsmijn Emma, HET CONFLICT BIJ L. SMIT Co De Directie van L. Smit &'Co's Internatio nale Sleepdienst deelt ons mede, dat het tot nu toe gebruikelijk was, dat op sleepbooten die binnen liggen en die niet gereed liggen voor alle diensten of repareeren, het mindere personeel ontslagen werd, waartegenover thans was voorgesteld, die bemanningen voor de kortere perioden van stilliggen aan boord te houden tegen 85 pet. van de gage, mplaats van geheel af te monsteren. BUSSUM- Pension HUIZE BEERENSTEIN Pracht ligging bij Bosch en Heide met schitterende Terrassen voor Theeën, Lunchen Dineeren Het le rangs Huls v. h. GOOI Tennisbanen Noordwijk aan Zee Hotel Pension NOORDZEE FAMILIEHOTEL direct aan Zee Telefoon 27 - BILLIJKE PRIJZEN Hotel - Café - Rest. „SEINPOST" t geheele jaar geopend. Telef. 430 Fam. VAN BEELEN DOMBURG Hotel de L'Europe Tel. 1 Het Huls waar U rich thuis gevoelt Mod. comfort Badkamers Voor- en naseizoen 4.- Hoogseizoen 5.- a. MEYER, Chef-kok HOTEL „NAEFF" V E L P (Geld.) BEKEND RESTAURANT Modem Ingericht Auto-Garage TENNISBAAN Prachtige Tuin Matige Prijzen Telefoon 3152 en 3153 B. BEIJER. HOTEL „JAN TABAK" BUSSUM TELEF. 3800 1687 1937 Ter herinnering aan dit Jubileum deden wij onze zalen een restauratie ondergaan. Komt in deze gezellige sfeer eens dinee ren, of Uw aperatif gebruiken. DE DIRECTIE. HOTEL-PENSION RUSTIGE GEDEELTE NOORD-BOULEVARD NOORDWIJK AAN ZEF JAN ZWART OVERLEDEN Een bekwaam organist en componist van ons heengegaan Hedennacht is op bijna 60-jarigen leeftijd (hij werd 20 Augustus 1877 geboren), de bekende organist en componist Jan Zwart, overleden. In den nacht van Zondag op Maan dag werd zijn opoiame in het gemeente ziekenhuis te Zaandam plotseling nood zakelijk geoordeeld. Nadat operatief was ingegrepen, bleek zijn toestand hoogst ernstig te zijn. Thans bereikt ons het bericht van zijn overlijden, dat, ondanks het feit dat hij na zijn ernstige ziekte van onlangs weer hersteld scheen en zelfs weer voor de radio speelde voor de meer ingewijden niet geheel onverwacht komt In ruimen kring zal dit bericht met droef heid worden vernomen, want Jan Zwart werd door zeer velen in den lande op buiten gewone wijze gewaardeerd. Tot het laatst is zijn groote geestkracht hem bijgebleven. Hij heeft gevóchten tegen zijn ziekte, zóó dat zijn naaste omgeving zich erover moest verbazen. Hij zat nog vol plannen, en zou gisteravond nog voor de radio hebben gespeeld. Zooals men weet is zijn plaats daar ingenomen door zijn leer ling Asma. Jan Zwart, zoon van een Rotterdamsch drukker, ontving zijn opleiding van de Rot terdamsche organisten H. van Evk, G. B. van Krieken en Hendrik de Vries Hij ving zijn loopbaan als kerk-orga- nist aan in 1893. toen hij werd belast met de begeleiding van de Gemeentezang in vroegere Gereformeerde Kerk aan den Lagen Westzeedijk te Rotterdam. Hij be speelde daar een harmonium met twee kla vieren en pedaal en toen reeds trok zijn sterke improvisatiekunst de aandacht van degenen, die tot de regelmatige kerkgangers in dat gebouw behoorden. In 1896 verliet hij zijn harmonium en kreeg hij voor het eerst de beschikking over een werkelijk kerkorgel, doordat hij benoemd werd tot organist ,van de Ned. Herv. Kerk te Capelle a. d. IJssel. Slechts kort verbleef hij daar. want twee jaar later werd hij, na een vergelijkend examen, waarbij oa de heeren Pomper en Heinze als examinatoren optraden, benoemd tot organist van de Hersteld Evangelisch Luthersche Gemeente te Amsterdam. In 1933 vierde hij zijn 40-jarig jubileum als zoodanig, waarbij groote waardeering voor den inmiddels door het heele land be kend geworden organist en componist is ge bleken en b.v. een fonds is bijeengebracht om Jan Zwart in staat te stellen werk in portefeuille uit te geven in zijn serie „Neder landsche Orgelmuziek" waarin tot op dien tijd reeds verscheidene banden van zijn en anderer hand waren verschenen. Dat Jan Zwart door het heele land bekend geworden was, had hij hoofdzakelijk te danken aan het feit, dat hij door de Ned. Chr. Radio Vereeniging in de gelegenheid was gesteld om de wekelijksche kerkorgel- concerten op Maandagmiddag te verzorgen. Hierbij verdient nog vermelding, dat hij het eerste officieele radio-orgelconcert in Nederland heeft gegeven. Voorts had hij de aandacht reeds in menige plaats des lands op zich gevestigd door zijn orgelconcerten, o.a. te Alkmaar en Zutphen, terwijl hij ook in verschillende dagbladen en tijdschriften artikelen over het orgel en orgelmuziek had gepubliceerd. Jan Zwarts regelmatige orgelconcerten te Amsterdam zijn reeds tijdens de oorlogs jaren begonnen, toen men het gewenscht achtte om de menschen. die onder den druk der tijden gebukt gingen, gelegenheid te geven eens tot rust te komen in de aan de kerk eigene sfeer. Tot 1919 heeft hij het volgehouden om eiken dag des middags met open kerkdeuren te spelen. Vooral gedurende en na de oorlogsjaren was Jan Zwart een vurig propagandist voor het orgel. Dat thans langzamerhand ieder weet. dat Nederland op dit gebied schatten bezit, die met groote zorg dienen te worden bewaakt, is voor een niet gering deel aan zijn propaganda te danken. De kracht van die propaganda berustte niet alleen op zijn persoonlijke groote bekwaamheid en muzi kaliteit in het voordragen van de groote werken der orgel-literatuur, maar ook op een uitgebreide historische kennis omtrent het orgel en van wat er voor en over het orgel geschreven is. Een boekje van hem over het orgel van de Groote Kerk te Maas sluis geeft daar een opmerkelijken kijk op. In wat hij over die dingen schreef en o.a. op de door hem belegde „orgeldagen" sprak, kwam vaak zijn vurig temperament aan den dag. Hij nam geen blad voor zijn mond als het er om ging z.i. verkeerde begrippen te hekelen en te bekampen. De oude Neder- landsche organisten-componisten, vooral Sweelinck, maar ook anderen, zooals Speuy en Van Noort, vonden in hem een hartstoch telijk verdediger. Op het gebied van den Gemeentezang had hij zeer gemarkeerde begrippen, die hij met gloed van overtuiging aan zijn lezers en hoorders trachtte bij te brengen. Zoo is nog wel zeer bekend zijn actie in geschrifte tegen het streven van Ds. H. Haaper om het oorspronkelijke rythme en de oorspronke lijke toonsoorten van de psalmen uit Cal- vijns tijd te herstellen. Behalve als organist en propagandist voor het orgel, heeft we zeiden het reeds Jan Zwart ook zijn sporen verdiend als componist van orgelmuziek. Hij leverde in dit opzioht weliswaar geen geheel oorspron kelijke werken. Zijn kracht lag hoofdzake lijk in het maken van een reeks bewerkin gen van psalmen, gezangen en geestelijke liederen, die in ruimen kring groote waar deering vonden. De vindingrijkheid van den componist en de bekwame doorwerking van de thema's van deze bewerkingen zijn het, die ook onder de menschen van het vak groote bewondering hebben. Jan Zwarts composities komen dan ook regelmatig voor op vele orgelprogramma's. Hoewel zélf een goed Bach-vertolker, koesterde Jan Zwart met groote innigheid de gedachte, dat de huidige generatie van orgelcomponisten zich niet te zeer vast zou leggen op Bachs bewer kingen van de Duitsche koralen en geeste lijke liederen, maar veeleer zorgen zou voor goede bewerkingen van het eigene, omdat het Nederlandsche publiek daarbij toch meer geestelijke aansluiting heeft Jan Zwarts onwrikbare en meestal sterk naar voren gebrachte overtuigingen bezorg den hem nogal eens een conflict met zijn collega's en zoo ging hij betrekkelijk een zaam door het leven. Maar hij was nu een maal een figuur, die op eigen beenen kón staan en men kreeg niet den indruk, dat het hem hinderde, vaak alléén voor zijn opvat tingen te moeten vechten. Hij wist ook trouwens de consequenties van zijn beleden overtuigingen te aanvaarden. Ook als dit hem nadeel dreigde te brengen. Wij denken hierbij aan zijn weigering om op een zeker radio-orgel te spelen, een houding waarin hij bleef volharden ook toen het gevolg hiervan scheen te zullen worden, dat hij als regelmatig radio-oreanist zijn plaats zou moeten ruimen en hij daardoor vanzelf ook inkomsten zou moeten derven, welke hem niet onverschillig konden zijn. Men zal zich echter nog wel herinneren, dat als gevolg van den sterken aandrang uit luisteraars kringen. de k e r korgelconoertpn uit Am sterdam toen toch gehandhaafd zijn. onderscheidingen Benoemd Is tot ridder ln de Orde van Oranje- N. K A. Ureesmann te Nömegen. _j Schiedam; idem ln zilvei W Eyman te Velsen; Idem ln brons aan W F Roberti te Den Haag. voogdijraad Middelburg; de als zoodanig be- 'an den Voogdöraad te Ch. M. Beelaerts v Blokland •onende aldaj huis afgebrand Te Wi ldervank brak vanochtend half acht brand uit in het huis van de weduwe H. Drost aan de Landzijde bij de 18de Laan, bewoond door drie gezinnen te weten: J. Henssen, L. van der Scheun en H. Oosting. De brandweer van Wildervank was spoedig ter plaatse. Hoewel zij het vuur krachtig bestreed kon zij niet voorkomen, dat het huis tot den grond afbrandde. De drie in boedels gingen verloren. Het huis was ver zekerd. evenals het huisraad van oe families Henssen en Van der Scheun. De inboedel van de familie Oosting was niet verzekerd. De brand is ontstaan bij het aanmaken van een fornuis in de woning van Van der Scheun. ernstige aanrijding Te Nijmegen is gisteravond om zes uur op den Teersdijk de 50-jarige arbeider L. door een personenauto aangereden en levensge vaarlijk gewond. De man, c:e op de fiets was, wilde bij het oversteken van den weg tusschen twee auto's doorglippen, met het gevolg, dat hij dooreen der wagens werd geraakt en tegen den grond gesmakt. Na door Dr. Klop verbonden te zijn is het slachtoffer in hopeloozen toestand naar het St. Canisius-ziekenhuis vervoerd. ernstig ongeval Te Stad aan 't Haringvliet had een ernstig ongeluk plaats. De 25-jarige motorrijder Adr. T. uit Stellendam reed met zijn motor met aanzienlijke snelheid in de richting Den Bommel, toen hij in de bocht aan den ingang van het dorp de macht over het stuur verloor en door een haag van den weg reed. Ernstig gewond is hij opgeno men en bij dr. v. d. Plassche binnengebracht tot het verleenen van de eerste hulp. Het slachtoffer is vervolgens naar het ziekenhuis te Dirksland vervoerd, waar hij een kwar tier na aankomst is overleden. VAN ZEELAND BIEDT ONTSLAG KABINET AAN Koning weigert ontslag te aanvaarden BRUSSEL, 13 Juli. (Havas). Minister president Van Zeeland heelt den koning het ontslag van zijn kabinet aangeboden. De koning gal aan Van Zeeland te kennen, dat hij dit onder de huidige omstandigheden niet kon aanvaarden. Delaveleye zal dus de eenige minister zijn, die vervangen wordt. De moeilijkheden van het kabinet-Van Zeeland hebben nog vrij plotseling een cli max gekregen, gelijk blijkt uit het bericht, dat het heengaan van den Minister van Justitie Delaveleye door een demissie van het geheele ministerie is gevolgd. Slechts de weigering van koning Leopold om onder de huidige omstandigheden het Belgische schip van staat van een geiheel nieuwe aan monstering te voorzien, heeft de politieke situatie nog voorloopig kunnen redden. De aard der moeilijkheden, waarmede de Belgische premier had te worstelen, zijn vrij eenvoudig te doorgronden. Zij ontston den uit de houding der Liberale partij, wel ker misnoegen tegen de amnestie-wetten niet onder stoelen of banken is gestoken. De liberalen hebben van alle partijen in België zeker wel het minst begrip aan den dag ge legd voor de eischen. waarmee de Vlamingen. tegenover de steeds zoo ruim behartigde Waalsche belangen wel voor den dag moesten komen. Reeds de aanwijzing van een liberalen justitie-minister, die de am nestie erdoor zou moeten helpen, heeft des tijds geweldige strubbelingen gegeven De thans afgetreden Delaveleye kon de ports feuille slechts onder protest zijner partij genooten aanvaarden en tijdens de parto mentalre debatten, waarbij o.a. dc liberale burgemeester van Brussel, de heer Max. zich van zoo smallen kant deed kennen, is de animositeit dermate vergroot, dat slechts Van Zeelands Amerikaansche reis, waaraan groote economische, belangen vast zaten, zijn ten val brengen heeft uitgesteld. Het is bekend dat Delaveleye eerst na herhaalde demissie-pogingen zijn porte feuille heeft kunnen terzijde leggen. De pro mier wilde in zijn heengaan niet bewilligen Thans n'eemt de Belgische koning ten op zichte van Van Zeeland eenzelfde houding aan. Het is duidelijk, dat deze bekwame economisch-financieele deskundige, wiens internationale contacten verwachtingen wok ten, wélke nog hun vervulling beiden, thans niet kan heengaan. Van Zeeland zal der halve zijn kabinet moeten reconstrueeren en een compromis met de liberalen moeten vin den. De besprekingen zullen wellicht niet al te vlot van de hand gaan! Mits Vlaamsohe belangen nu maar niet opnieuw het kind van de rekening worden! jongen verdronken De negen-jarige T. ten Cate uit de Nas- saustraat te Rotterdam is vermoedelijk op de sleepboot „Fulla" bij het spelen te water geraakt. De jongen moet over het berghout geloopen hebben, zich daarbij vast houdende aan de reeling. Een gedeelte van de reeling is evenwel bezweken, waarop de jongen achterover in het water van de Nas- sauhaven is gevallen. Hij verdween direct in de diepte. Kort daarna is het lichaam op gehaald, maar hoewel men zeer lange tijd kunstmatige ademhaling heeft toegepast en zuurstof is toegediend, is men er niet in ge slaagd de levensgeesten op te wekken. kind overreden en gedood Te L i s s e is vanmorgen omstreeks negen uur het vijfjarig meisje J. H. R., toen zij op weg naar school, nabij het Vincentius- huis plotseling den weg overstak, door een auto, komende uit de richting Haarlem, ge grepen en op slag gedood. goedkope, schril- TECHNISCH TEKENAAR Machine-, electrotechn sch-, bouwkundig-, scheeps bouwkundig- en meubeltekenen. Gratis hulp bg soUicHau* Vraag zonder verplichting inlichtingen bij AS.S.O, Nieuwe Plein 31. Arnhem Gisteren werd van de werf der firma A. Vuyk en Zonen te Capelle a. d. IJssel het voor Engelsche rekening gebouwde m.s. „Dawlish" te water gelaten; het schip is bestemd voor de kustvaar VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De werkloosheid is. blijkens de staat tot 21 Juni, nog in dalende lijn. De maatregelen ten opzichte van de Groote Kerk te Alkmaar. De nood in het slagersbedrijf (I) Te Zaandam is overleden de heer Jan" Zwart, bekend organist. Te Utrecht is gister de jaarvergadering gehouden van de Chr. Werkmeestersbond. Ds. Niemöller is in vrijheid gesteld en daarna weer gearresteerd. De Belgische minister-president Van' Zeeland heeft het ontslag aangeboden Vermoedelijk Vrijdag zal het Britsche bemiddelings-rapport inzake de non-s interventie worden uitgebracht. De Belgische minister van justitie Delaveleye biedt zijn ontslag aan. De strijd rond Madrid schijnt thans tof staan gekomen. De gevechten in Noord-China zijtf hervat. N.V. ARNHEMSCHE HYPOTHEEKBANK Verkrijgbaar 3% PANDBRIEVEN h 100 Tot nader aankondiging, doch uiterlijk tot 1 Augustus a.s. bestaat nog gelegenheid tot3 VRIJWILLIGE CONVERSIE van alle nog uitstaande 4% pandbrieven in: 4 pandbrieven ii 100% of 3 idem k 99% met behoud .van 4% rente tot 1 November as. De Directie: Mr. S. J. VAN ZIJST. I Mr. J. F. VERSTEEVEN, enTUebsuA PAUIUSSEN N.V-DEN HAAl» Vijf uur het nor voor RIJNBENDE'5 Zeer Oude Zeer Goede U „BLAUFRIE S" AMSTERDAM ROTTERDAM. TeleL 43421 T«leL 28300 OPSLAG - EXPEDITIE - CONTROLE EET ADRES .oor: 4 vakkundig vertrouwenswerk l VRAAGT TARIEVEN! 4 Prachtige Buitenplaats 0UINRELL (10 H.A. BR00T ENTREE F 0.15 Gem. Wassenaar, ingang hek Katwijkscheweg Hoog ste duin van Z.-H. met prachtig uitzicht over de omg en de zea. Eeuwenoude eiken. Schitterende wand» llng door duin en bosth. Mooie waterpartijen. The» tuin aanwezig met billijke prijzen. Noordwijksche bu* vertrek Staatsspoor Den Haag stopt bij deft Ingang Wij bezorgen Uwe verzekeringen niet alleen, doch verzorgen ze tevens. P. DE KEYZER ZONEN Makelaars ln Assurantiln ROTTERDAM, MOSSELTRAP S Telefoon 24294 (3 lijnen) Auto in een sloot gereden Te Steenbergen is gistermiddag om half vijf een personenauto, waarin behalve de bestuurder, de heer de Fouw uit Heem stede, nog een heer en twee dames zaten, tusschen Roosendaal en Steenbergen nabij het dorp Kruisland, tengevolge van een breuk van de achteras, in een 9loot langs den weg gereden en daar over den kop geslagen. De vier inzittenden konden met moeite uit de auto worden bevrijd. Het bleek, dat een der dames een arm gebroken had, terwijl de overige inzittenden lichte verwondingen aan het hoofd hadden gekregen. Dokter Roel vink uit Kruisland, die spoedig ter plaatse was, vervoerde de gewonden naar zijn woning, waar hij hen behandelde. Later is het viertal met een andere auto naar Heemstede ver trokken. De verongelukte wagen is grooten- deels vernield. JONGETJE OVERREDEN EN GEDOOD Te Hoogkerk (Gr.) Is op den rUk.*- slraatweg GroningenLeeuwarden gister middag om vier uur het zesjarig zoontje van het gezin G. H., toen het kind plotseling den weg overstak, door een autooas ovarreden en op slag gedood. BOERDERIJ AFGEBRAND Te Mijdrecht is gistermiddag de ka pitale boerderij van den veehouder D. van Egmono, nabij het stoomgemaal ,De Voogt" in Groot Mijdrecht tot den grond afgebrande Een hoeveelheid van eenige duizenden kilo's hooi ging in de vlammen verloren. De brandweer van Vinkeveen moest zidi bepalen tot het beschermen van een naast gelegen schuur. De vermoedelijke oorzaalc van dezen brand is hooibroei. Op het oogen- blik van den brand liep het vee in de weide. Persoonlijke ongelukken kwamen niet yooK,

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1