JMcuuir £cït&d)t (tfutirant Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken Steekvlam heeft fataal effect rtiq/a Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevesligd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week 0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/> cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 32iterttntitprij)tn: Van I tol 5 regels U71/» Elke regel meer f 022'f» ngtzonden Mededeellngen v van 1*5 regels 230 Elke regel meerf 0-45 Voor net bevragen aan 1 bureau V wordt berekend 0.10 NO. 6134 MAANDAG 12 JUL11937 18e Jaargang WAARBORG VOOR GEESTELIJKE VRIJHEID In de roode pers trof ons dezer dagen een artikel met een merkwaardige strekking. De gedachtengang is de volgende. Bij de bespreking van een rede over eco nomische en geestelijke vrijheid, gehouden .voor de Socialistische vereeniging voor de studie van maatschappelijke vraagstukken bleek, dat in het desbetreffend praeac niet zoozeer de geestelijke vrijheid als wel de economische vrijheid in verband mot economische ordening onder het oog was gezien. Het waarborgen der geestelijke vrij heid is echter van het allerhoogste gewicht; voegt de redactie hieraan toe en zij wijst op, hoe nu vaak als overwegend bezwaar tegen grondbezit van overheidswege wordt aangevoerd, dat een overheid dan bijv. voor de stichting van een kerk haar grond mo gelijk niet beschikbaar zou willen stellen. Daarmee zou de geestelijke vrijheid der be volking dan aangetast worden. Iets daarvan hebben we reeds gezien. Toen eenige jaren met name de sociaal democraten zwoeren bij het dogma der erfpachtstheorie wilde men aanvankelijk ook de kerken nopen op erfpachtsgrond te bouwen. Van Roomsch-Katholieke zijde had men daartegen principieel bezwaar en voor die kerken werd dan ook naar wij mee- nen zonder tegenwerking een uitzonde ring gemaakt Echter, er blijkt reeds uit, dat het onder andere politieke verhoudingen wel eens minder gemakkelijk zou kunnen gaan en daarom merkt de roode pers op, dat een verwijzing naar de democratische gezind heid der meerderheid niet voldoende is. Het is immers „althans theoretisch niet on denkbaar, dat de overheid in handen zou komen van anti-democratische, onverdraag zame partijen, die het overheidsgrondbezit zouden weigeren te gunnen aan gebouwen voor gedachtenstroomingen, die hun niet aanstaan, voor alle kerken of voor bepaalde kerken. Vaste waarborgen tegen zulk mis bruik van economische ordening ter ver nietiging van geestelijke vrijheid zijn dus noodig." Dan rijst echter de vraag: hoe die waar borgen te verstrekken? De verdediger van bet praeadvies meende te kunnen volstaan met een verwijzing naar den administra- tiöVen rechter, maar volkomen juist voert de redactie daartegen aan, dat rechters ook maar menschen zijn, onderhevig aan hun persoonlijke opvattingen en voegen wij er aan toe aan staatsrechterlijke be schouwingen» welke b.v. uitmaken, dat de staat autoritair is op elk gebied. Daarom acht de redactie noodig „zoo danige stevige wetsbepalingen, dat mis bruik uitgesloten is". Toch schijnt zij on middellijk in te zien, dat men ook hiermee .vast kan loopen, want het slot van het artikel luidt: „Het zou ons aangenaam zijn, wanneer, hetzij de inleider op de Amster- 'damsche vergadering, hetzij eenig ander zulk een waarborg zou kunnen formuleeren. ,Wie waagt zich er aan?" Aan deze beschouwing voegen we voor het heden slechts twee opmerkingen toe. De eerste is deze, dat we ons over de on gerustheid, welke uit dit artikel spreekt, yerheugea Er blijkt immers uit hoe groote waarde men aan de geestelijke vrijheid toe kent en dat men niet tevreden is met een algemeenheid als deze: onze democratische gezindheid is voldoende waarborg. In de tweede plaats echter merken we nu reeds op, dat op de gestelde vraag geen afdoend antwoord mogelijk is. Geestelijke vrijheid is een geestelijk goed en kan door wets artikelen niet voldoende beschermd wor den, wanneer de wetgever zich niet inner lijk gebonden voelt. Het komt op de gezind heid des harten aan. Daarom heeft ook de politiek een geestelijke achtergrond en basis en is de volksovertuiging van meer beteekenis dan het mooiste wetsartikel. Aanbieding van de Prinselijke standaards Défilé van De Princevlag op Zaterdag n.e Met toestemming van Prins Bernhard zullen de nieuwe Prinselijke standaards, bestemd voor het Prinselijk Paleis en de auto's, Zaterdagmiddag 31 Juli door het hoofdbestuur van de Princevlag aan Z.K.H. ten Paleize Soestdijk worden aangeboden. Daarna zal De Princevlag in de tuin van het Paleis voor Prinses Juliana en Prins Bernhard defileeren. Behalve een groot aantal burger- en ge üniformeerde leden met hun vlaggen, zul len ook de afdeelingsvaandels en verschil lende tamboers- en pijperskorpsen naar Soestdijk komen. Ook wordt voor de Princevlag-leden, die auto's en motorrijwielen bezitten, gelijk tijdig een sterrit naar Soestdijk georgani seerd. TWEEDE KAMERLID Mr. F. TEULINGS ZIEK Te 's-Hertogenbosch is heden Mr. F. reu 1 in gs, lid van de Tweede Kamer, voor een lichte operatieve behandeling in het Zie kenhuis van de broeders St. Joannes de Deo opgenomen. Gedurende eenige weken zal Mr. Teulings zijn werkzaamheden moeten onderbreken. De Wereld-Jamboree Wordt door H.M. do Koningin geopend De persdienst van de Wereld-jamboree meldt: Het staat thans vast, dat de opening van de Wereld-Jamboree op Zaterdag 31 Juli des middags te 2 uur door H.M. de Ko ningin zal geschieden. De plechtigheid zal plaats vinden in de groote arena en onmiddellijk gevolgd wor den door een opmarsch van de meer dan 25.000 padvinders uit de gebeele wereld. Dezen zullen langs de koninklijke tribune trekken met hun nationale vlaggen er nieren, ieder land voorafgegaan door eenige verkenners met een schild, waarop naam van het land. Deze opmarsch der naties geschiedt in alfabetische volgorde naar de Engelsche be naming, terwijl het groote Nederlandsche contingent het défilé zal sluiten. Indisch contingent voor de Jamboree Het Indische Padvinderscontingent (plm. 50 deelnemers) voor de Jamboree zal Woens dagochtend met he4, m.s. „Dempo" te Rot terdam aankomen, dat daar te 8.30 wordt verwacht. In touringcars zullen zij zich volgens naar de Residentie begeven, waar te elf uur voor den Minister van Koloniën op het Binnenhof zal worden gedefileerd. Duitsche mijnenvegers door ons land Voor een bezoek aan Duitsche Rijnhavens Zaterdagmiddag te 12 uur is te Hoek van Holland binnengekomen 'n flottielje van 7 Duitsche mijnenvegers, begeleid door het mijnenvegersgeleideschip „Zielen". Met toe stemming van de Nederlandsche regeering begaf deze flottielje zich via den Rijn naar Duitschland om daar een bezoek te brengen aan eenige Duitsche Rijnhaven: die langs dc Duitsche binnenwateren niet te bereiken zijn. De flottielje werd tot de Duitsche grens als eeregeleide geëscorteerd door Hr. Ms. torpedoboot G XVI, onder commanoo van luit. ter zee eerste klasse J. J. Hogendoorn, die tevens alle gewenschte hulp en voorlichting verleende. 's Middags om tien over half twee is de flottielje de bruggen voor Rotterdam ge passeerd. Toen de oorlogsbodems Sliedrecht voorbijvoeren, veroorzaakten zij groote golf slag. Zandschuit in gevaar De afvarende, geheel geladen zandschuit „Arina" uit Papendreoht, die deze booten ter hoogte van de Boschlaan ontmoette, en door haar groote diepgang zich niet tijdig uit een golfdal kon verheffen, zou zeker in die diepte verdwenen zijn, indien de schip per het gevaar niet bijtijds had ingezien. Deze aarzelde echter niet, terwijl hij geheel door golven werd overstroomd, een gedeelte der lading buiten boord te zetten, waardoor het scheepje zich nog juist boven water wist te houden. Van de wal sloegen velen dit gevaarlijk moment met een angstig hart wie. De Nijmeegsche politie werd verzocht den Duitschen commandant, indien deze aan land mocht komen, te verzoeken met minder snelheid' te varen. Tegen de verwachting in werd te Nijmegen niet aangelegd en voer ïen onmiddellijk door naar Emmerik. Over eenige dagen zal zich een tweede flottielje, bestaande uit acht torpedo-motor- booten, naar de Duitsche Rijnhavens bege ven. De beide flottieljes zullen zich na hun bezoek langs denzelfden weg op dezelfde wijze terugbegeven. MINISTER COLIJN MET VACANTIE Hedten heeft Minister Colijn voor enkele weken vacantie genomen. „JOHAN DE WITT" HEEFT VERTRAGING BAHAVIA, 10 Juli (Aneta-A.N.P.). Het s.s. „Johan de Witt" arriveerde tengevolge van een ongewone, zeer zware regenbui, welke het sohip in den nacht voor Singapore alle zicht benam, met een dag vertraging alhier. Door deze regenbui was het schip ^«nood zaakt een tijdlang te „drijven". Het tijdvak van verkrijgbaarstelling der zomarpostzegels, dat op 17 Juli zou eindigen, is verlengd tot en met 31 Juli a.s. Zooals men weet is de netto-opbrengst boven de trankeerwaarde dezer zegels bestemd voor sociale em cultureele doeleinden. Brutale inbraak loopt uit op brand Geldkluis bijna open Daders hals over kop gevlucht •S-GRAVENHAGE, 12 JulL Een on fortuinlijke manoeuvre met een steek vlam is oorzaak geweest, dat een bru taal opgezette Inbraak letterlijk in het water is gevallen. Gisterochtend vroeg, om kwart over vijl ongeveer, ontdekten twee agenten van de motor-brigade, dat grillige vlammen sloegen nit de benedenver dieping der N.V. v.h. Gebrs. Gee- n e n, een groote zaak in koloniale waren annex pinda-branderij, op den hoek van de Paviljoensgracht en de z.g.n. Keezenpoort. Op het alarm „Uitslaande brandl" rukten weldra twee motorspniten uit, respect, van de bureaux Prinsestraat en Rijswijkscheweg, terwijl ook nog een ladderwagen spoedig ter plaatse verscheen. Oischoon met de spuit uit de Prin sestraat het vuur betrekkelijk gauw kon worden bedwongen wees een on derzoek onder leiding van commissa ris H. M. J. R u g e r s even later uit, dat deze brand niet zoo onschuldig was als hij zich aanvankelijk liet aan zien. Snijbrander lag naast de kluis! In het kantoor waartoe het vuur Sn hoofdzaak beperkt was gebleven trof men n.l. naast de kluis een acetyleen-appa- raat aan, een snijbrander van het normale type, waarna onmiddellijk geconstateerd werd, dat met dit werktuig reeds eenigen tijd op de kluis was geopereerd. In de dek plaat had men al een gat weten te snijden van pl.m. 20 c.M. middellijn, zoodat het stellig niet lang meer zou hebben geduurd, of de daders hadden hun „duister" bedrijf met sncces bekroond gezien. Met gróót suc ces zelfs, omdat hun een kapitale som in handen zou zijn gevallen. Dat de heeren er ditmaal naast hebben gegrepen moet vermoedelijk aan eigen on handigheid worden toegeschreven. Uit ner vositeit hebben zij de steekvlam waar schijnlijk een oogenblik op iets anders ge richt dan op het zware metaal, waardoor in luttele seconden het geheele kantoor in lichter laaie kwam te staan. Hals over kop hebben zij zoodoende de beenen moeten nemen, getuige mede het feit, dat behalve het snij- apparaat en een breekijzer ook nog een half verbrande régen jas is ach tergelaten. 'n Geduchte tegenvaller Te oordeelen naar de groote moeite, die zij zich hebben getroost, moet deze gang van zaken wel een dubbele tegenvaller voor hen zijn geweest, want zooals ook spoedig kwam vast te staan hadden zij nogal wat weerstand te overwinnen alvorens zij op de begeerde plaats waren gearriveerd. Na met een sleutel een deur in de Kee zenpoort te hebben geopend, bereikten ze weliswaar via een paardenstal gemakkelijk het kantoor, maar daar de toegangsdeur hiervan, behalve met een stevig slot, boven dien nog versperd was door een houten boom. zat er niet anders op, dan eerst in deze deur een gat te zagen, wat uiteraard den noodigen tijd in beslag nam. Niettemin zijn do daders er tot- nog toe in geslaagd buiten het bereik van de poli tie te blijven, al is het aan geen twijfel onderhevig, of de vreugde over hun vrij heid zal slechts van korten duur zijn. De zaak is n.1.. aanstonds in handen gesteld van de recherche, van commissaris H. B. Paré en zijn mannen, die al herhaaldelijk getoond hebben niet met zich te laten spot ten. En zeker thans niet, nu men de be schikking heeft over enkele waardevolle aanwijzingen. Firma ernstig gedupeerd Intusschen, al zijn de contanten onaan geroerd gebleven, toch is de firma in kwes tie ernstig gedupeerd. Zulks, omdat prac- tisch alle boeken en nota's in vlammen zijn opgegaan. De directeur, de heer J. A. W. Aulbers, wonende Gedempte Burgwal 34, deelde ons tijdens een kort onderhoud me de, dat dit gebeuren voor hem haast ca tastrophaal moet worden genoemd, omdat het een geweldige stagnatie in zijn bedrijf veroorzaken zal. Daar komt nog bij, dat hij wel verzekerd is tegen brand-, maar niet tegien bedrijfsschade.. Zoo voorzichtig mogelijk heeft de politie derhalve, nadat door inspecteur J. M. Waltman van den foto- en dactyloscopi- schen dienst verschillende opnamen waren gemaakt, de half verteerde paparassen bij elkaar gezocht. Verder deelde hij ons nog mede, dat hij zelf aanvankelijk niets van de brand had bemerkt, hoewel hij er toch betrekkelijk dicht bij woont. Eón van zijn buren, die ook tamelijk laat gewaar werd wat er gaande was, heeft hem gewaarschuwd, zoo dat het blusschingswerk al zoo goed als afgeloopen was toen hij op de plaats des onheils verschoen. Intusschen zet een res pectabel aantal politiemannen het opspo ringswerk met kracht voort, hetgeen we, grappig misverstand als het was, zelf aan den lijve hebben ondervonden. Meer zullen we hie rvan maar niet veraellen! De stroomlevering voor Den Haag door Rotterdam De kabelprijs Bij de voorbereiding van het raadsbe sluit inzake de stroomlevering door Rot terdam blijkt de commissie voor de werkverruiming geheel te zijn voorbij gegaan. Zij heeft daarop Gedeputeerde Staten ver zocht, toen dezen nog geen besluit hadden genomen, zich met het college van B. en W. in verbinding te stellen over de kwestie van de kabelleverantie. Nu Ged. Staten evenwel hun goedkeuring in het raadsbesluit hebben gehecht, zonder op de kabelkwestie in te gaan, heeft, naar het Vad. meedeelt, de Commissie voor de Werkverruiming de aandacht van den Mi nister van Binnenl. Zaken op deze zaak ge vestigd. De omstandigheid is namelijk dat de bekende ministerieele circulaire niet alleen voorschrijft aan Nederlandsch fabrikaat de voorkeur te geven bij ge lijken prijs, maar dat ook uitstrekt tot een prijs tot 10 pet boven die van een buitenlandschen leverancier. En als het verschil nu eens veel meer dan 10 pet. is geweest? We meenen te weten, dat zulks inderdaad het geval is geweest Een achtal Duitsche mijnenvegers passeerde Zaterdag Rotterdam op weg 'naar de Duitsche Rijnhavens. De leider van het Duitsche flottielje passeert de brug over de Koningshaven. J. H. Charbon Jr. t Hedennacht is plotseling overleden de heer J. H. Charbon Jr, burgemeester van Stel lendam en Goeree. De heer Charbon, die de leeftijd van 60 jaar bereikte, werd geboren te Sassenheim. Hij was als ambtenaar ter secretarie werk zaam te Valkenburg en was daarna ge meentesecretaris van Rijnsburg. In 1916 volgde zijn benoeming tot burge meester van Stellendam, waar hij 4 Maart van dat la&r geïnstalleerd werd. De overledene was lid van het bestuur van de Noord- en Zuid-Hol 1 andsche redding maatschappij. Ook had hij zitting in het be stuur van de Electriciteitavereeniging de E.M.G.O. Dr. J. B. Schepers f In den ouderdom van 71 jaar is te H a a r- 1 e m overleden Dr. J. B. Schepers, be kend letterkundige. Hij werd op 15 Augus tus 1865 te Heerenveen geboren en heeft gestudeerd aan de Groningsche Universiteit waar hij in 1891 promoveerde tot doctor in de Nederlandsche letteren» op het proef schrift „Groningen als Hanzestad". Van 1891 tot 1895 is de overledene leeraar ge weest aan de H.B.S. te Tilburg, en van 1895 tot 1930 leeraar aan het Gymnasium te Haarlem in Nederlandsche taal en geschie denis. Tewaterlating motorschip „Tegelberg" Zaterdagmiddag is van de werf der Ned. Scheepsbouw Mij. te Amsterdam te water gelaten het motor-passagiersschip „Tegel berg" .genoemd naar den heer P. E. Tegel berg, wiens kleindochter, mej. D. W. Tegel berg, de plechtigheid verrichtte. De „Tegelberg" wordt gebouwd voor de Kon. Paketvaart Mij., voor de lijn Ned. Oost- Indië naar Zuid-Afrika. De afmetingen van het groote moderne schip zijn: lengte 161.55 M., breedte 21.95 M., holte tot bovendek 12.35 M., diepgang 9.18 M. De waterverplaatsing is 22.700 ton, terwijl 11.800 ton lading kan ver voerd worden. Er is plaats aan boord voor 78 passagiers le kl. en 82 Chineesche hut passagiers. In elk der voortreffelijk toegerus te reddingssloepen is plaats voor 99 personen. Voor passagiers en equipage is alles aan boord zeer gerieflijk ingericht. Het schip wordt voortgestuwd door drie Dieselmotoren, elk 3600 A.P.K., en heeft een snelheid van 16 knoopsn. De machines zijn geleverd door de N.V. Werkspoor. Men verwacht dat de „Te gelberg" begin 1938 in de viart zal komne. Duizenden genoodigden nebben den inte ressanten stapelloop gadegeslagen. HET ONGEVAL MET DE „BLAUWE VOGEL" Gevaarlijk in wolken te vliegen Naar aanleiding van het ongeval van den zweefvlieger J. van der Meer, schrijft men ons van deskundige zijde: Gevallen van vleugelbreuk komen uiterst zelden voor, zoowel bij motorvliegtuigen als bij zweeftoestellen. De draagvlakken van moderne vliegtuigen (ea de Condor, waar mede het ongeluk gebeurde, was een mo dern type) zijn zoodanig geconstrueerd, dat zij volkomen bestand zijn tegen de belastin gen, die bij een normaal gebruik van een vliegtuig kunnen optreden. Vanzelfsprekend is dit de eerste eisch, die men aan een vliegtuigconstructie moet stellen, aangezien vleugelbreuk voor den betrokken vlieger vrijwel zeker fataal moet afloopen. Daar een zweefvliegtuig in tegenstel ling met een motorvliegtuig niet door eigen kracht kan stijgen, maken de zweef vliegers voor lange vluchten gebruik van opwaartsche luchtstroomingen, waarin zij rondcirkelen, om zoodoende hoogte te win nen. Deze opwaartsche luchtstroomingen, welke een zeer onregelmatig verloop heb ben en waarin meermalen heftige 6tooten voorkomen, worden gewoonlijk onder of in een wolk aangetroffen. Vanzelfsprekend worden de draagvlakken van een zweef vliegtuig in deze opwaartsche stroomingen zwaar belast, maar ook op deze belastingen, waarbij het toestel den normalen vliegstand blijft behouden, is een modern zweefvlieg tuig berekend Wanneer edhter de vraag gesteld wordt of de manoeuvres, die de bestuurder op het oogenblik van het ongeval met zijn toestel uitvoerde, tot het normale gebruik van een toestel gerekend mogen worden dan moet deze vraag ontkennend worden beantwoord De ervaringen van Duitsche zweefvliegers wijzen er zonder uitzondering op( dat in het binnenste van een wolk onberekenbare luchtstroomingen kunnen heerschen, zoo- fiat het voor een vlieger, die niet over hlindvlieg-instrumenten beschikt of niet op de hoogte is van het gebruik daarvan, uiter mate moeilijk, en in vele gevallen zelfs onmogelijk is, het vliegtuig in den norma len vliegstand te houden. Meerdere gevallen van vleugelbreuk in een wolk zijn in den loop der tijden bekend geworden en al deze gevallen zijn overko men aan onervaren zweefvliegers, die in een wolk vliegend bun oordeel over den stand en de snelheid van hun toestel verloren hebben en tenslotte in een situatie ge raakten, waartegen de op normaal gebruik berekende constructie van het vliegtuig niet bestand was. In het onderhavige geval is nu de bestuur der om hoogte te winnen met zijn Condor bewust in een wolk gegaan en hij heeft daarbij een risico genomen, waarvoor hij bij gebrek aan ervaring niet de volle verantwoording op zich kon nemen. Zijn fout is begrijpelijk. Bij de enkele korte wolkenvluchten, die tot dusverre door Ne derlandsche zweefvliegers gemaakt zijn, is nooit iets bijzonders voorgevallen. Vast staat echter dat, indien de bestuur der zijn toestel van de wolken weg gestuurd had (immers men heeft een zweefvliegtuig net zoo goed in de hand als welk motorvlieg tuig ook)t hij zijn vlucht tot een normaal eande gebracht zou hebben en de mooie Condor onbeschadigd naar huis zou zijn ge bracht. Prins Bernhard te Den Helder Bezoek aan de Mok Zaterdag heeft Z.K.H. Prins Bernhard tij dens zijn verblijf te Den Helder den start bijgewoond van den zeilwedstrijd der Ko ninklijke Nederlandsche Marine Jachtclub. Daarna werd een bezoek gebracht aan de „Mercuur" Behalve de bemanning waren aan wezig vele gasten, die door den admiraal wa ren uitgenoodigd, om den vaartocht mee te maken. Dadelijk werd koers gezet naar het gedeelte van het wedstrijdterrein, waar de strijd het hevigst was. Voortdurend bleef de Prins met een groote kijker gewapend, op de brug. Daarna werd aan boord van het zeiljacht „Prinses Juliana" een bezoek gebracht aan het marine-vliegkamp de Mok. Voorgelicht door den commandant bezichtigde de Prins met groote aandacht de verschillende vlieg tuigen. Dreigende staking bij L. Smit Co. Bij L. Smit Co's Internationale Sleep diensten te Rotterdam dreigt thans een staking uit te breken', waarbij niet minder dan tien bemanningen van sleepbooten zijn betrokken. Er heerscht momenteel onder de opva renden van de verschillende sleepbooten ontstemming over de nieuwe loonregeling, waarbij de gages van sleepbooten, welke binnenliggen en die niet repareeren of klaar liggen voor alle diensten, met vijf tien procent zullen worden verlaagd. Teneinde de kwestie nader onder oogen te zien, is Zaterdag een vergadering gehou den, waarbij een groot aantal opvarenden van sleepbooten aanwezig was. Door de bemanningen van de sleepbooten „Zwarte Zee", „Oostzee", „Indus", „Hum- ber", „Lauwerzee", „Seine", „Blankenburg". „Hoek van Holland", „Rotterdam" en „Maas", werd een motie aangenomen, waar in zij de toezegging van de directie verzoe- WiK U vooojK komen het winkelbedrijf 7 Volg den onxe degelijke en goedkope, schriftelijke cursus VERKOPER, VERKOOPSTER Speciale opleiding voor verschillende branches. Gratis hulp bij sollicitatie Vraag tonder verplichting inlichtingen bij A3S.O, Nieuwe Plein 31. Arnhem VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen De wereldkerkenconferentie te Oxford is heden aangevangen. De kerkstrijd in Duitschland. Een ver^ klaring van het Belijdenisfront Onze Statenvertaling (VI), door Dr. H< Kaajan. De arrestant die in Amsterdam onlangs uit een celwagen ontsnapte, is weer in handen der politie. Een onderhoud met Prof. Ir. J. P. He Vooys over de fabricatie van melk tot wok Te Oude Pekala heeft een groote brand gewoed. In Noord-China zijn de Japansch* Chineesche gevechten opnieuw losgebro» ken. De toestand wordt ernstig geacht. Zoowel linkschen als rechtschen makeoi in Spanje melding van eenige successen. Het Fransche besluit tot schorsing der Spaansche grenscontrole is gevallen. De Parijsche hotelstaking schijnt een mislukking te worden. HOOGVUURVASTE NORMAAL- en VORMSTEENEN vlg. teekening of model. IN.V. Vereenigde Nederlandsche Chamotte-Fabrieken GELDERMALSEN TeL 3 en 69 fM inFPQ 6611 &°ec* Internaat vJUUlLiyO zoeken voor hun kinde ren, speciaal voo. die een tekort toon en aan aandachts-concentratie, wenden zich tot het INSTITUUT KLEIN WARNSBORN te ARNHEM. Kleine klassen. Individueel onderwijs. Geregeld toezicht, dag en nacht Gezonde omgeving. Dir. P. VAN AALTEN Telefoon: Arnhem 22012 kien, dat loon- en arbeidsvoorwaarden in een collectief contract zullen worden gere- ■ld. Zij dringen er bij de directie op aan vóór Woensdag 14 Juli des middags vijf uur te antwoorden. Indien dit door de di rectie niet zal worden gedaan, besluiten de bemanningen van bovengenoemde sleep booten het werk pp Donderdag 15 Juli a.s. te staken. Auto tegen lichtmast gebotst Een ernstig en een licht gewonde Zaterdagnacht omstreeks twee uur is op den Haarlemmerweg, even buiten de kom der gem. Halfweg, een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Een vier-persoons-auto, die met groote snelheid uit de richting Amsterdam nader de, is, doordat de bestuurder, de heer P. uit Overveen, door de lampen van een tegenlig ger verblind werd, aan den linkerkant van den weg tegen een lichtmast' gebotst, nadat de wagen eerst een boom had ontworteld. Van de auto bleef weinig heel. Een naast den bestuurder zittende dame, mej. E. L., nit Heemstede, ging met *t hoofd door de voorruit, waarbij zij een schedel breuk opliep, terwijl zij verder ernstig aan het gelaat werd gewond. De heer P. kwam er met een wond aan de slaap en eenige kleine verwondingen aan het gelaat betrek kelijk goed af. Dokter F. G L. Kuipers uit Halfweg, was spoedig ter plaatse, om de eerste hulp te verleenen. De slachtoffers zijn per zieken auto naar het St Elizabethziekenhuis te Haarlem vervoerd. Na daar te zijn behan deld kon de heer P. naar huis gaan. De toe stand van mej. L. was hoogs* ernstig, doch liet zich later iets beter aanzien. Het verkeer op den Haarlemmerweg, dat des Zaterdagsnacht altijd vrij druk is, had gerulmen tijd stagnatie, doordat de licht mast, welke afgeknapt was, dwars over den weg kwam te liggen. De .tegenligger, die het ongeluk zou heb ben veroorzaakt, een groote, grijze (personen auto. is na het gebeurde doorgereden. De burgemeester van Halfweg heeft in ver band met het onderzoek, de opsporing van den wagen verzocht. De wrakstukken van de vernielde auto zijn door de politie in beslag genomen. PRINS BERNHARD EN VOLKSRAAD BATAVIA, 10 Juni (Aneta-A.N.P.). G4s4e ren arriveerde met de „Johan de Witt" de heer Van Helsdingen, voorzitter van den Volksraad, die van verlof terugkeerde, Hij verklaarde dat hij uitgenoodigd was om, ten kantore van de Nederlandsche Han- del-Mij te Amsterdam, aan Prine Bernhard een uiteenzetting te geven omtrent den Volksraad. Het onderhoud met Z.K.H. duur- een goed uur, waarbij het bleek, dat de Prins van verschillende besprekingen ln dit college, in het bijzonder van die op econo misch gebied, zdch reeds terdege op de hoog te had gesteld. p II Pijplèbok Taconi» L**<mrd«A

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1