Jlirnwr friïtsdir QTournnt Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken I.G.B. Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 135 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending4J0 Bij dagelijksche zending5.50 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/j ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N°. 6132 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 56936 VRIJDAG 9 JULI 1937 18e Jaargang Söbtrtetrtuprijjtti: Van I tot 5 regels1.177» Bke regel meer f 0.22'h Ingezonden Mededeelingen van 1-5 regels2.30 EJke regel meer<U5 Voor Tiet bevragen aan 1 Bureau wordl berekend 0.10 NIEUWE MINISTER VAN DEFENSIE Onze waardeering voor Dr Deckers als minister van Defensie was niet gering en door zijn algemeen beleid en persoonlijke beslissingen o.i. ten volle verdiend. Maar één maatregel hebben we nimmer goed kunnen verdedigen; het was deze waardoor de Christelijk militaire belangen vereen igin- gen in 1933 op één lijn gesteld werden met de roode bond, welke zoo nauw betrokken was bij de muiterij. Toen moesten de goeden met de kwaden lijden en één der gevolgen is b.v. geweest, dat de Christelijk georgani seerde marechaussees min of meer naar de „neutrale" organisatie gedreven zijn, omdat zij de Christelijke Bond van Poltiepersoneel moesten verlaten en zelfstandige organisatie te bezwaarlijk was. Deze dingen zijn belangrijk genoeg om er nog eens op in te gaan, vooral de laatste, maar daar is het ons thans niet om te doen Toen de Christelijke organisaties van het Marinepersoneel en van de Nat Christen officieren in 1933 tengevolge van een en ander in moeilijkheden kwamen, hebben zij zich tot den oud-minister Van Dijk gewend en deze heeft op velerlei wijze getracht de moeilijkheden tot oplossing te brengen. In hoeverre men daarin geslaagd is valt moeilijk te zeggen, maar wel staat vast dat de organisaties zich waarlijk disciplinair hebben gedragen gelijk zulks van Christenen verwacht mag worden en dat zij de tus- zchenkomst van den heer Van Dijk ten zeerste zijn blijven waardeeren. Het spreekt dus wel vanzelf, dat genoem de vereenigingen met vreugde den nieuwen minister van Defensie begroeten. (Hetzelfde geldt van „Ons Leger" en van de Vereeni- ging van hoogere militairen, maar op andere gronden). Het Christelijk Marineblad riep reeds de vorige week den nieuwen minister een hartelijk welkom toe, oaarbij ook aan de moeilijkheden van 1933 herinnerend en Onze Banier van de Nat. Chr. Onder officieren Vereeniging getuigt in het laatste nummer van groote dankbaarheid. Het blad herinnert aan het vorige optreden van den minister, en schrijft dan o.m. „Wal al tijd en moeite heeft, toen in 1933 het Regl. Mil. Belangenverenigingen in werking trad, Z.Exc. zich voor onze Vereent ging getroost, om haar in de goede richting voo^t te helpen. Is het dan te verwonderen, cat we van harte instemmen met de keuze van den Kabinetsformateur ten opzichte van den post van Minister van Defensie. Vol vertrouwen gaan we, naast God, onze hope stellend op den nieuwen Minister, de toekomst van de N.C.O.O.V. tegemoet." Die taal doet ons Christenvolk goed. EEN OPVALLENDE BESLISSING I Dezer dagen trok het volgende bericht de Aandacht: De Commissaris der Koningin in de pro j vincie Friesland heeft, in afwijking van het besluit van Burgemeester en Wet- houders der gemeente Opsterland (de vorige burgemeester is te Dordrecht benoemd) tot loco-burgemeester aangewezen den heer P. J. Veenland (lib.). B. en W. hadden tevoren, in verband met de burgemeesters vacature den heer J. U. Wijminga, die raadslid is voor de Chr. Dem. Unie, in die functie be iioemd, welke benoeming thans dus onge- daan is gemaakt Dit is een harde noot voor de C. D. U. Zij 1 wordt door deze opvallende beslissing in het j openbaar als onbetrouwbaar ten aanzien van de gezagshandhaving gesignaleerd. Ook bij I andere benoemingen en sollicitaties is zulks reeds meermalen gebleken, maar het ge schiedt hier op een zeer duidelijke wijze. Het'is een harde zaak, maar kan de or- i ganisatie, welke nadrukkelijk weerloosheid j predikt zich met reden beklagen? Wol uit melk A.K.U.-bedrijf in werking gesteld Gistermiddag om 3 uur is in de fabriek van de Alg. Kunstzijde Unie te Arn hem een bedrijf in werking gesteld, waar wol uit melk vervaardigd wordt (z.g.n. Melkwol). De minister van Economische Zaken, Mr. M. P. L. v. Steenberghe. toonde zijn belangstelling voor dit bedrijf, d^or bij de ingebruikstelling een korte rede uit te spre- I ken. De direc'eur der fabriek, Prof. Ir I. P de Vooys, gaf een uiteeniz-etting van de fabricage en rechtvaardigde het begin van dit werk. De minister goot daarna een bus onder- melk in een reservoir, waardoor de commer j cip^lo fabricate begonnen was. Ir Roebroeck, dir.-generaal van Land bouw, op wiens departement aan het nemen van proeven was medegewerkt, was door een ongeval verhinderd aanwezig te zijn. Aan het slot werd de thee aangeuoden. Generaal Tonnet geëerd Gedenks'een op zijn graf Heden is op het graf van wijion generaal J. J. C. Tonn et te Vorden een eenvou dige gedenksteen onthuld. Vrienden van den overledene hebben spon taan de gelden bijeen gebracht om zoo en blijvende stille huid" te b.ongen ann den man die alles veil had voor hetgeen hij zag als recht en waarheid in het leven, Huwelijksgeschenken Prinselijk Paar Ontvangst van deputaties ten paleize Soestdijk Ook de Geref. Jeugdbonden vertegenwoordigd Gistermiddag zyn door Prinses Ju liana en Prins Bernhard op het paleis Soestdijk een aantal deputaties ont vangen tot het aanbieden van huwe lijksgeschenken, waarvoor in de maand December j.L, tijdens de huwelijksfees ten, de gelegenheid heeft ontbroken. Achtereenvolgens werden door Hunne Ko ninklijke Hoogheden ontvangen een deputa tie van het personeel van de landbouw- hoogeschool, de commissie van moeders er opvoedsters uit de vereeniging voor Volken bond en Vrede, de burgemeester var Sliedrecht, vergezeld van de heeren A. 't Jong, jeugdig metaalbewerker en Bouw, jeugdig timmerman, voor het bieden van een geschenk, vervaardigd in de centrale werkplaats voor werkloozen, te Slie drecht, alsmede een deputatie van de naald vakschool, bestaande uit een 8-tal leerlingen der school, in tegenwoordigheid van mevrouw van Reene nR omondt Vis, fungee- ren ddirectrice, en mej. Slot, leerares der naaldvakschool. Voorts werd een deputatie der Gerefor meerde Jeugdbonden ontvangen, bestaande uit Prof. Dr. K. Dijk, van Kampen, Voor zitter van den Ned. Bond van J.V. op G.G., Mej. M. Parmentier, van Oegstgeest, Presidente van de Bond van M.V. op G.G. in Nederland en de heer Joh. C. Franc' van Utrecht, Voorzitter van den Bond voor Geref. Jeugdorganisatie. Naar men weet L destijds door de Jeugdbonden een fraaie Sta tenbijbel op moderne standaard aangeboden. Tenslotte werd des namiddags om 5.30 uur een deputatie van de Russische gemeente, te 's-Gravenhage, ontvangen, bestaande uit de heeren Paul Poustochkine, oud-charge d' affaires der voormalige Russische legatie, te 's-Gravenhage, vader Dionisios de heer Kaianoff, voor het aanbieden 'n verguld zilveren zoutvat van 't jaar 1797, toebehoord hebbende aan Paul I van Rus land en Koningin Anna Paulowna, met het daarbij behoorende traditioneele „brood zout". De diverse deputaties werden ten paleize zeer vriendelijk ontvangen en het Prinselijk Paar bleek zeer erkentelijk en ingenomen te zijn met de aangeboden geschenken, waar- zeer hartelijk dank werd gezegd. Nieuwe Legerorganisatie Verdere mechaniseering en motoriseering Naar het ,,Vad" verneemt, zal de toe komstige oorlogsorganisatie onzer lichte troepen gaan in de richting van een ver dere mechaniseering en motoriseering. In plaats van een Lichte Brigade zal een Lichte Divisie worden opgericht, waarbij paarden geheel zullen ontbreken. Het gros dezer divisie zal uit wielrijders bestaan, waarschijnlijk twee regimenten k drie bataljons met de noodige hulpwagens. Twee bataljons motorrijders met zijspan, be wapend met zware en lichte mitrailleurs, benevens tankbuksen, zullen de zeer snelle mobiele reserve vormen. Hieraan zal waar schijnlijk een gemotoriseerde afdeeling anti- tankgeschut en een bataljon op auto's wor den toegevoegd. Het Korps Rijdende Artilledie wordt een geheel gemotoriseerd korps. Verder zal deel uitmaken van de Lichte Divisie een regi ment pantserwagens van drie eskadrons, ter wijl mede wordt overwogen een regiment lichte vechtwagens van omstreeks 60 vecht- wagens op te richten. Aan den divisietrein zou een vliegtuiggroep worden toegevoegd. De lichte troepen der divi9iegroej>en zou den o m. worden samengesteld uit drie com- pagniën wielrijders en een eskadron pant serwagens. Alleen de lichte troepen der divisiën zou den met paarden worden uitgerust en wel bij elk der 8 divisiën, een bereden eskadron huzaren. Wat de toekomstige vredesorganisatie on zer infanterie aangaat, zal het aantal school compagnieën per regiment in elk geval met één worden vermeerderd. SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL Vergadering van vakgroep II In Eigen Gebouw te Zwolle werd onder leiding van den hear E. Groenenberg de 20ste jaarvergadering gehouden van vak groep II (personeel van de Centrale werk plaatsen der Ned. Spoorwegen) van den Prot. Chr. Bond van Spoor- en Tramweg personeel. In zijn openingswoord richtte de voorzitter zich in het bijzonder tot de hoofd bestuursleden Augusteijn, Belger en Eikel boom. Het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer J. F. v. d. Doe, sprak van bloei der vakgroep. De aftredende bestuursleden H. W. D i b- b e t s, J. F. v. d. D o e en J. V ij g e n wer den herkozen. Nadat de heer J. E ij k e I- boom had gesproken over „Na twintig jaar" werd het woord gevoerd door de hee- n Augusteijn, Belger en Torens- a. Een drietal voorstellen van de afd. Amersfoort, Blerik en Zwolle werd aange nomen. Rubberfabriek afgebrand PALEMBANG, 9 Juli (Aneta-A.N.P.) Gis teravond te half acht brak brand uit in de grootste rubberfabriek alhier, die eigendom is van de N.V. Internationale Crediet- en handelsvereen. „Rotterdam" en verhuurd is aan de Chineesche Kongsie Lee Rubber Works. De fabriek brandde totaal uit. Hedenmor gen te half twaalf was de brand nog niet gebluscht. De schade wordt getaxeerd wat materiaal gebouwen betreft op 200.000 gulden, ter wijl de schade aan verbrande rubber wordt geschat op 160.000 grilden. NEDERLANDSCHE KRUIDENIERSBOND Congres te Apeldoorn De levensmiddelenhandel contra het Unileverconcern Te Apeldoorn hield de Neder- landsche Kruideniersbond zijn jaar- lijksch congres onder presidium van den heer P. v. d. Linde. In deze vergadering is allereerst aan de orde gekomen een praeadvies van den heer v. d. Linde over het onderwerp „De levens middelenhandel contra de Unilever N.V.". Na een schets te hebben gegeven van ontwikkeling der margarine-industrie Nederland, merkt de prae adviseur op, dat de middenstandswinkelier in het Unilever concern een aartsvijand ziet Het grootste bezwaar gaat tegen de zelf-exploitatie van detail-bedrijven door de Unilever N.V. Hoogst onrechtvaardig is het, dat men naast de produceerende taak ook nog be slag wil leggen op de functie van den mid denstand. Toch zijn er verschijnselen, die op wijzen, dat dit nog niet zoo eenvoudig i: Ook in andere branches wordt het gehied van den kleinhandel betreden. Deze ont wikkeling is voortgesproten uit de minder gunstige economische resultaten van tal van middenstandsbedrijven. Een oplossing langs wettelijken weg zou niet afdoende ziin De groote kracht van het voortbestaan van den middenstand schuilt in de wijze, waarop hij zich in het economische leven ontwikkelt. De middenstand moet met zijn tijd mee, ook op het terrein van de organi se. Slechs door saamhoorigheid. activiteit en werklust is het voortbestaan van den mid denstand het best verzekerd. Wat de houding tegenover de Unilever betreft merkte de praeadviseur op dat van een economischen strijd weinig resultaat is te wachten. Het zou daarom reeds een over winning zijn wanneer de Unilever N.V. be reid zou zijn geen verdere uitbreiding t' geven aan den detailhandel en deze in de naaste toekomst zooveel mogelijk in te krimpen Een overwinning als deze zou echter niet als afdoend middel mogen worden be schouwd voor ,de verkrijging van een ge zond en krachtig middenstandsbedrijf. Vervolgens sprak dr. F. L. van Muis winkel, directeur van het Economisch Instituut voor den Middenstand te 's-Gra venhage, over: „De praktische waarde van de Statistiek voor het Kruideniersbedrijf" Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de heeren J. Millenaar (Haarlem mermeer), J J. Andriessen (Vlissin- gen) en A. W. Boer (Groningen) als leden van het hoofdbestuur herkozen. De jaar verslagen werden goedgekeurd. Blijkens het verslag van den secretaris, den heer J. G u r p, vertoonde het ledental in 1936 een kleine daling. Besloten werd de volgende jaarlijksche ver gadering, waarin het 5-jarig bestaan van den Bond herdacht zal worden, te Rotter dam te houden. De staking in de werkverschaffing Deventer werkloozen gestraft Naar aanleiding van de staking van ruim honderd Deventer werkloozen in de werkver schaffing bij de Twente-kanalen heeft de minister van Sociale Zaken thans o.m. be paald, dat de stakers voor onbepaalden tijd van hulp ingevolge de werkloozen-zorg zijn uitgesloten. Zij mogen, indien dit onontbeer lijk is, eerst na 17 Juli gesteund worden door het armbestuur en wel zoodanig, dat geen der betrokkenen meer ontvangt dan 70 pet. van hetgeen anders ontvangen zou worden vol gens de steunregeling, terwijl deze hulp zoo veel mogelijk in natura dient te worden ver leend. Inzamelingen moeten verboden wor den. Indien dit verbod wordt overtreden, wor den de werkloozen niet meer als bonafide arbeiders beschouwd en uitgesloten van werkloozen - zorg. Maandag as. moeten 50 andere werkloozen naar de Twente-kanalen vertrekken. Overleg van comité's van de zijde der uit- geslotenen met het gemeentebestuur is niet meer mogelijk; alleen de plaatselijke tegenwoordigers van het N.V.V., R.K. Werk liedenverbond, Chr. Nat. Vakverbond en Ne- derlandsche Vakcentrale komen hiervoor in aanmerking. Ergerlijke dierenmishandeling Kat levend begraven Te Amsterdam is in de Sloterpolder eenigen tijd geleden een ergerlijk geval van dierenmishandeling voorgekomen. Een boer begroef een zieke kat, terwijl het dier nog leefde. Tweemaal wist het beest uit zijn graf te ontsnappen en tweemaal haalde boer het terug. Tenslotte wist hij de kat onder de aarde te bedelven. Gisteren stond de man voor den Politie rechter terecht. Zijn verweer was nu, dat het dier ziek was en door kinderen werd ge plaagd. Uit „medelijden" had hij de katUvrt maar begraven, nadat zijn knecht een kuil van ongeveer 40 c.m. diep had gegraven. De officier van justitie vorderde een ge- angenisstraf van een maand. De Politierechter was het met dezen ei3ch niet eens. Ook hij vond het geval afschuwe lijk. doch nam aan, dat de boer uit domheid en onnadenkendheid had gehandeld en de bedoeling had, het zieke beest uit zijn lijden te helpen. Op grond hiervan legde hij f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis op. Naar wij vernemen, heeft Prof. Dr W 11- lem Mengelberg ren uitnoodiging van het bestuur van de Leioriger Messe om op 31 Augustus a.s. te Leipzig een bijzonder con cert van het Gewandhaus-orkest te dirigeo ren, aanvaard. BOND VAN NED. HANDELAREN IN BRANDSTOFFEN Jaarvergadering te Scheveningen Houding van de Kolenconventie afgekeurd De Bond van Nederlandsche handelaren in brandstoffen heeft gisteren te Sc he n i n g e n zijn 30ste jaarlijksche vergadering gehouden. De samenkomst was zeer druk bezocht Dg heer Van Galen Last van Amers foort heeft de openingsrede uitgesproken, waarin hij er op wees dat het thans 30 jaar geleden is dat ongeveer 50 handelaren te Utrecht den Bond stichtten. Velen zijn heengegaan, doch anderen zetten het werk voort. Aanvallen zijn niet uitgebleven, maar zelden loeiden en beukten de stormen zóó aan het gebouw van de organisatie als dit jaar. Het ledental ging met 200 achteruit Wij betreuren, aldus spr., deze achteruit gang, maar zitten er niet moedeloos bij neer Vervolgens gaf spr. een overzicht van het afgeloopen jaar. Daar was allereerst de wij ziging van de kolenmaat. Het werd al moeilijker de noodige producten te betrek ken. Verder heeft ook de depreciatie den handel fmancieele offers gekost. De grootste moeilijkheden rezen echter ten aanzien de bestel vereenigingen en het standpunt dat de Kolenconventie te dien aanzien ging innemen. Spr. constateerde dat het hondsbestuur zeer veel heeft verricht om deze zaak in goede hanen te leiden. In herinnering wer den ook gebracht de besprekingen, welke ten aanzien van het rijksinkoopbureau zijn gevoerd en waardoor althans een uitbrei ding van de invloedssfeer van het rijks inkoopbureau kon worden voorkomen. Met een krachtig woord tot versterking van de organisatie en tot het aanbinden van den strijd tegen de gevaren die den handel bedreigen besloot spr. zijn openings woord. Vervolgens besloot de vergadering een audiëntie aan te vragen bij den Minister vf*n Economische Zaken Motie aanvaard Vervolgens werd een motie aangenomen, waarin ten scherpste wordt geprotesteerd tegen de handelwijze, welke het machtige lichaam der Kolenconventie in de afgeloo pen maand gemeend heeft zich te mogen veroorloven tegenover den handel in brand stoffen en zijn organisatie, blijkens het weer intrekken van voorstellen, nadat deze door de, organisatie waren aanvaard en e eens blijkens het niet nakomen van gedane toezeggingen. De Kolenconventie verleent thans n.l. aan bestelvereenigingen „zonder bedrijf' dezelf de handelsvoorwaarden en -rechten als aan handelaren en de volwaardige coöperaties en dit terwijl deze bestelvereenigingen als zuivere gelegenheidsdistribuanten met geen vinger de lasten aanraken, welke aan de normale bedrijfsuitoefening verbonden zijn. De handel acht sanpering momenteel on misbaar voor het bedrijf, doch hij wenscht te saneeren me' eerbiediging van de rech ten van den handelaar. Herkozen werden de heeren H. van Galen Last te Amersfoort (als voorzit ter), alsmede de aftredende bestuursleden H. Horlings te Stadskanaal en H. W. Semeyn ie 's-Gravenhage. Na eenige d'scussie besloot de vergade ring het bestuur op te dragen om in over leg te treden net de drie middenstandsbon den. ten einde na te gaan, of er een moge lijkheid bestaat van regelmatig organisato risch contact. Eveneens ging de vergadering accoord met het bestuursvoorstel om te ijveren voor afschaffing van de omzetbelasting. Na goedkeuring van het jaarverslag en van het beleid van hpt bestuu en afdoe ning van enkele huishoudelijke zaken werd besloten de eerstvolgende algemeene verga- dering U» Tilburg te houden. Een toren wordt gerestaureerd De St. Jacobstoren te Winterswijk De Raad der gemeente Winterswijk be iloot tot de restauratie van den ouden Sint Jacobstoren. eigendom van de gemeente en gebouwd tegen de Nederlandsch Hervorm de Kerk. De architect A. A. Kok te Amsterdam la met de uitvoering belast in overleg met Monumentenzorg. De kosten zijn geraamd op f 35.000,— waarvan het rijk 30 pCL en de provincie Gelderland 10 pCL zulen bijdra gen. De aanbestedig zal binnenenkort plaats hebben De toren dateert uit het begin der zes tiende eeuw. Boven den ingang staat in gothische letters, dat de eerste steenlegging plaats had 3 September 1507. De toren is gehouw met zeer dikke muren van bak steen en aan die buitenzijde bekleed met blokken zandsteen, Bentheimer zandsteen Van een tweede etage gevallen Twee ernstig gewonden Gistermiddag zijn te 's Gravenhage in de Carpentieretraat bij een arbeidsonge val twee personen vrij ernstig getroffen. De 31-jarige huisschilder A. B. K„ wonen de in de Anna van Buerenstraat. bevond zich met zijn 17 jarigen assistent B. S„ uit de Ohmstraat, op een verbindingsmuurtje tusschen twee balcons op óe tweede etage van een perceel waarvan de jongen een lad dertje op het dak moest bereiken. K. tilde den jongeman zoodanig op. dat deze de dak- gootlijst kon grijpen. Helaas echter bleek deze lijst zoodanig vermolmd, dat zij afbrak De jongeman kwam te vallen, evenals zijn patroon, die hem had willen opvangen. Beiaen kwamen in de voortuin neer. K. erd met inwendige kneuzingen en een ge broken been opgenomen, terwijl S. een wervelfractuur en een polsbreuk bekwam. De G.G.D. vervoerde hen naar het diaco venhuis Bronovo. waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Gisteravond was hun toe stand naar omstandigheden niet onbevredi gend. LAND- EN TUINBOUW De coloradokever in Limburg gesignaleerd In een aardappelveld in Limburg is 6 Juli een aantal larven van een coloradokever gevonden. Alles is door de Plantenziekten- kundige Dienst gedaan om deze haard vol ledig uit te roeien. De mogelijkheid bestaat dat in nog andere aardappelvelden van Limburg en ook van Noord-Brabant en Zeeland meer van deze kleine haarden voorkomen Daar het van 't allergrootste belang is, dat deze spoodig ont dekt en uitgeroeid worden, wordt een drin gend beroep op alle bewoners van deze pro vincies gedaan met de grootste nauwkeurig heid te letten op de oranjekleurige larven van de Coloradokever en onverwijld van mogelijke aanwezigheid rae- dedeelin? te doon ten gemeentehuize. De belangen van de aardappelcultuur niet alleen, doch van onze geheele uit- voer-handel van land- en tuinbouwpro ducten staan op het spel. Restitutieregeling op Graanvoorraden Het ligt in het voornemen de nieuwe titutieregeling op voorraden granen, die thans ook uitgebreid zal worden tot deriva ten waarvan we de vorige week reeds mededeeling deden te doen ingaan op Augustus a.s. Chr. Boeren- en Tuindersbond Geldersche afdeeling Dezer dagen had een bestuursvergadering plaats van de Geldersche C..B.T.B. te Arnhem. Met dankbaarheid constateerden verschil lende leden de goede gang van zaken bij de eierafzet, besloten werd t.z.t. een uiteenzet ting te geven, in O. P. hoe de Geldersche C.B.T.B. gekomen was tot deze afzet van eieren harer leden, dit in verband met de geruchten, dat de Geldersche C.B.T.B. te vlug tot eigen verkoop was overgegaan. Inzake het schrijven van de afd. Friesland omtrent Zondagsrust in de Zuivelfabrieken, werd met dankbaarheid geconstateerd dat dit vraagstuk in Gelderland niet urgent was. Er werd óp gewezen dat 't wenschelijk was de biggenme.rken en kalverschetsen ruimer beschikbaar te stellen, hetgeen echter, tot 'n uitvoerige bespreking aanleiding gaf. Ver der vestigden sommigen de aandacht er op, dat het alleszins wenschelijk was de infor maties voor sollicitanten naar boerderijen in de Wieringermeer zoo objectief mogelijk te doen en de aandacht van het hoofdbestuur der C.B.T.B. hierop te vestigen. De gevaarlijke zee Twee menschen in levensgevaar, doch gered Gisteravond te ongeveer half acht is bij het baden in zee, ter hoogte van den vuurtoren te Scheveningen, de 24-jarige Sch, nende in de Koningstraat, door den stroom zeewaarts getrokken, zoodat hij in levensge vaar kwam te verkeeren. De 20-jarige K. G. uit de Zeilstraat wilde hem met een redlijn gaan helpen, dooh geraakte eveneens in den stroom. Verschillende personen deden vervolgens moeite om de beide in nood verkeerende ba ders te helpen, die er echter uiteindelijk i slaagden zonder hulp het strand weder te be reiken. Hier aangekomen zakte Sch. evenwel be wusteloos meen, zoodat hij naar het zieken huis aan den Zuidwal moest worden overge bracht. Sch., die vermoedelijk te veel water had binnengekregen, 'cwam hier spoedig bij kennis en verwacht mag worden, dat hij de gevolgen van het ongeval binnenkort geheel te boven zal zijn gekomen. De andere bader kon zich rechtstreeks, nadat hem medische hulp was verleend, huis waarts begeven. Spannende jacht Politic arresteert autobestuurder Gistermiddag heeft te Amersfoort een ernstige botsing plaats gehad tusschen een autobus van den stadsdienst en een personen auto, bestuurd door een autoslooper. Laatstgenoemde werd door de politie achf tervolgd, op vermoeden, dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs. Met groote snel heid „nam" de vluchteling diverse straten, totdat op een kruispunt een aanrijding met een stadsbus, die voorrang had moeten heb ben. onvermijdelijk werd: de personenauto den avond tevoren op de automarkt ge kocht werd met kracht in de flank gereden. Het was voor de politie toen een klein kunstje den gestranden autobestuurder TROMPENBERG's PALACE HOTEL Hilversum, Telefoon 7941 (2 lijnen) Aangenaam verblijf VRAAGT PROSPECTIE VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladen Gister is de nieuwe Röntgenafdeeling van „Sonnevanck'' geopend. Jaarvergadering van de Vereeniging van godsdienstonderwijzers in de Ned, Herv. Kerk. Overleden is Ds. J. Meyer, emeritus* predikant der Geref. Kerk van Niezijl. De toekomstige oorlogsorganisatie der lichte troepen. De Chineesche regeering heeft bespre* kingen gevoerd over een vreedzame rege* ling der Japansche incidenten. Fransche kabinetsraad heeft financieel* decreten goedgekeurd. De strijd rond Madrid levert nog geert groote successen op. Voor Ieder type wagen maakt FISK de juiste band. f U vindt de FlSK-verkoopers in ieder deel van 't land. Een maximum aan rij-comfort met minimum slijtage. DE PERFECTE KOELKAST Reeds vanaf 265.- AQUAPR0 - AMSTERDAM DE RUTTERKADE 143, TeL 41303, 41503 N.V.Conmtmerlcplooi, .n Meeh.neiabri.l. I.G.E 9den en Brcntvn Qomen Deuren Kor^nen PloolwerLvn en UzerconshrucHes lekae«i N.V.Consinreli.w.rkplooison Nochmeiobnok I.G.E die in allerijl nog getracht had de num merborden van den wagen te rukken te arresteeren. Bij zijn overbrenging naar het politieposthuis zakte de man in elkaar, waar op men hem een garage binnendroeg. Later is hij naar het politiebureau overgebracht. Van de vijf inzittenden van de autobus viel er één flauw en liep een ander een hoofdwonde op. In de personenauto waren, behalve de be stuurder, nog twee personen gezeten, van wie één een bloedende neuswond opliep. De wa gen werd dusdanig beschadigd, dat hij moest worden weggesleept. De bandjir bij Martapoera Nadere bijzonderheden BANDJERMASSIN, 8 Juli. (Aneta). Nader kan omtrent de uitwerking van de hevige bandjir, welke in de omgeving van Marta poera is voorgekomen, nog worden gemeld, dat het peil van deze bandjir in de omgeving van Martajoera 360 c.M. kwam boven het in 1932 geregistreerde record. De Postweg is, gelijk wü reeds hebben gemeld, over een afstand van 50 meter geheel weggeslagen. Over een lengte van 5 K.M. is deze weg door het water afgekalfd. Omtrent het verloop van de bandjir in de kampong Sei Alang kan nog worden gemeld, dat het water weliswaar 7 meter is gezakt, doch de kampong nog steeds niet water vrij is. Ook op het eiland Poeloe Laoet ondervond men de teisterende werking van de bandjir. De huizen en aanplantingen van de kampongs Djolapat en Soengei Taip zijn vernield. Acht personen,, waar onder vijf kinderen, zijn verdronken. Het auto-ongeluk bij Voorhout Een der slachtoffers overleden Naar wij vernemen is een der slachtoffers in het auto-ongeluk bij Voorhout, me vrouw H. geb. T. B., gister in het diacones- senhuis te Leiden, overleden. Zooals men zich zal herinneren geraakte Zaterdagavond een vier-persoons-citroën- auto, waarin vier dames en twee heeren hadden plaats genomen, bij den driesprong de Teylingerlaan, doordat de bestuurder de gaspedaal in plaats van op de rem trapte, in een sloot Eenige van hen moesten toen in het ziekenhuis worden opgenomen. i Alleen op hechte grondslagen gebaseerde kennis leidt tot verbetering van Uw positie. Volg onxa degelijke, schriftelijke opleiding tot BOUWKUNDIG OPZICHTER Cnm MP H «Octette Vraag tonder verplichting Inlichtingen bij AS.SO, Nieuwe Plein 31, Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1