Het Chr.Nationaal Zendingsfeest Chr. Politieambtenaren bijeen DONDERDAG 8 JULI 1937 TWEEDE BLAD PAG. 5 Van regen en zonneschijn Dr Colijn door vervroegde vacantie verhinderd Zes zendelingen uitgezonden Middaohten heeft gister wel eein zeer lruk zendingsfeest te verwerken gehad. Het bezoek ging tegen den middag het getal van 5000 menschen zeker te bo ven, zoodat om alle drie de spreekplaat sen een groote lying van zendingsvrien den verzameld was. Het weer heeft mee- en tegengewerkt op een en denzelfden dag. 's Morgens was het dreigend, maar droog en dan is het heerlijk om te genieten van het machtig natuur schoon van de bossohen, die rondom kasteel Middachten liggen en die Graaf Bentinck welwillend beschikbaar stelde. Tegen 12 uur werd het dreigen evenwel in de daad omgezet en begon er gestaag regen neer te vallen hetgeen tot ruim 3 uur aan hield. Toen was het in het bosch, waarvan de boomen eerst nog langen tijd bescherming boden, heusch niet zoo aangenaam meer. Tegen 3 uur klaarae de lucht evenwel op en in de laatste uren gluurde de zon nog wel eens door het groene loover. Het weer heeft op de goede stemming niet veel invloed gehad, want men zong en luisterde naar hartelust. Het geheel slaagde uitstekend. Dr. Colijn was er niet Grooter teleurstelling dan de regen was het feit dat Pr. Colijn verhinderd was. In den tijd van de kabinetsformatie had hij beloofd indien het eenigszins mogelijk was aanwezig te zullen zijn, doch de beslommeringen van den laat- sten tijd hadden hem dusdanig vermoeid dat het doktersadvies luidde: Zoo spoe dig mogelijk met vacantie gaan. Deze machten, sterker dan een mensch maakten het den minister-president on mogelijk aanwezig te zijn. Men heeft nog gepoogd Dr. A. H. Colijn, 'den zoon van den minister-president, als spreker te krijgen doch dit mislukte. Alsnu nam Dr. K. J. Brouwer, zendingsdirecter deze spreekbeurt waar. Beginnen met vroolijk zijn Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer, hoogleeraar te Utrecht, sprak de openingsrede uit onder den titel „De vroolijkheid der medeblijden Uitgaande van den tekst Lucas 15 24b „En zij begonnen vroolijk te ziin", wees spr. erop dat vroolijkheid eigenlijk de demon stratie der blijdschap is. Ze zijn dus onder scheiden. In de wereld is er de strijd van smart en vreugde bij het Christendom Smart, om de zonde, blijdschap om de be genadiging in Christus. Deze te'genstelling weerspiegelt het Zendingsfeest. In de gelijkenissen zijn er de medeblijden, 'de buren, de buurvrouwen en de arbeiders van den vader, die juichen om de behoude nis van het verlorene. De Engelen in de velden van Efrata waren mede-blij met de vleeschwording. Zoo moet de Kerk vroolijk worden, mede-blij zijn, om de kracht van Gods openbaring, waardoor in de heiden wereld zondaars tot God komen. Die vroo lijkheid is niet de sterkste zijde van dc Kerk, maar ze is eisch. De vrienden van den bruidegom behooren mede blijde te zijn. Laat dit Zendingsfeest, als op de boerderij van den vader van den verloren zoon, be ginnen met yroolijk te zijn. Mede-blij zijn kan zich uiten in het gebed voor de Zen ding. Verschillende sprekers Het voert ons te ver alle sprekers te ver slaan. waarom we een kort overzicht geven van de redevoeringen. Op spreekplaats I sprak in het morgenuur, de commandant van het Leger des Heils, de heer Bouwe Vlas, die een gloedvol pleidooi hield voor den Zendingarbeid van het Leger des Heil, een van de 6naren van de viool Gods in dit leven door den Meester bespeeld. Het leger dat eenvoudig begon is uitgegroeid tot een wereldwerk, dat op heel het godsdienstig leven van de wereld invloed heeft gehad. Door de bestrijding van de raonde der onze delijkheid en drankmisbruik heeft het werk ook groote maatschappelijke invloed ge oefend. We zijn, aldus spr., nog lang niet klaar! Vele duizenden en millioenen hebben noe nooit van Jezus Christus gehoord en de wereldomvattende opdraoht van Christus Matth. 28 18 tot 21 moet nog uitgevoerd. Des middags sprak van dit spreekgestoelte D r. K. J. B r.o u w e r, Zendingsdirector, die eerst in de plaats van Dr. Colijn sprak over het Zendingswerk op Nieuw-Guinea en na een korte pauze over: „Fundament leggen en Opbouw" (de Zending op Posso). Op spreekplaats II sprak een viertal zen delingen, de heer O. Luinenberg, van Modjowarno. over het onderwerp „Medische Zending op Oost Java", de heer N. K i e f t van Baho (Nieuw-Guinea) over: „Mijn eerste aanraking met de koppensnellers van West- Nieuw-Guinea"; de heer J. Groot uit de Minahassa over „Aan den voet van den Kla- bat" en de heer J. W. W e s s e 1 d ij k van Napoe (Posso) over: „Rijst en Evangelie". Op spreekplaats III voerden theologen uit Nederland het woord. Ds. H. J. Drost te Aalten was de eerste spreker met het onder werp: „Zending, nu". Vervolgens sprak Dr. J. Riemens te Leiden, over: „Zendings feest en Zendingsgeest" en aan het slot sprak Ds. P. Visser te Apeldoorn over: „God wil het". De Jeugddienst werd direct na de pauze om 2 uur op spreek plaats III gehouden. Dr. H. J. H a k te Arn hem was de eerste spreker, die naar aan leiding van Romeinen 15 24 wees op Paulus' reis naar Spanje, een reis naar een zeer 'belangrijk deel van het Romeinsche rijk. doch ook een reis vol romantiek. Dat trekt ionige menschen aan. Ze willen hel den: op 't schaakbord, in T spel of op het Voetbalveld. Zending trekt Jonge menschen meest al ook wel om het romantische, doch vergeet men hier de helden, de waar achtige helden van verleden en heden Iheden niet? T Vergeet uw taak niet Roeping vervuï- F fen in het kleine gewone werk voor de tending als collecteeren en lectuurver- spreiden is heldenwerk. God vraagt niet eerst het groote, maar het kleine. Hierna sprak de heer J. Fortgens. die zelf als zendeling naar Halmahera is ge weest over z'n er wringen op 't zendingsveld Dat pas doet zien wat zending is. Wij ouden aldus spr.. hebben onze tijd gehad. Wij heb ben het zendingswerk verricht naar ons beste weten, doch ook met veel fouten en gebreken. Vandaag roept Christus de jeugd en Hij wil Zijn werk in haar handen leggen Volg Mij, is Zijn eisch, en Ik zal u visscher* der menschen maken. Deze jeugddienst was zeer druk bezocht, hetgeen erop wijst dat het jeugdvraaestuk en de zending niet los van elkander staan. Jonge mannen gaan heen Een zestal jonge mannen, die aan de zen dingsschool hun studie hebben voltooid slaan gereed om af te reizen naar het zen dingsveld. De reclor der school Dr. F. J. Fokkema sprak hen toe en wees erop. dat zij mogen gaan met de vrouw door God hun toegebracht en gegeven, in gebonden heid aan den Heer. Vaak hebben allen gehoord van de tekor ten der zending. Spreker mag nu wijzen op den rijkdom der zending. Want niet d i e corporaties zijn rijk, die geld hebben, maar d i e welke kunnen wijzen op geloovige, blijde en dankbare zendelingen, od ionce mannen en vrouwen, die geen begeerte koesteren om rijk te worden of geëerd, maar die bidden dat de naam van Jezus groot Worde op de gansche aarde. Een donkere schaduw, die spoedig moge verdwijnen, is, dat nog twee jonge mannen hun studie voltooiden, doch voor hen nog geen werkterrein kon worden aangewezen. Van de jeugdigen die heengaan sprak een drietal. De heer D. J. Baars voerde het woord over: „Bliide dankbaarheid en dank bare gehoorzaamheid" en de heer H. J. D i e- kerhof koos als uitgangspunt het woord van Francois Coillard: „ik ga heen en houd vol moed, vol vertrouwen, vol geloof Uw Vaderhand: gelukkig, overgelukkig U zon der reserve miin krachten, mijn gaven, miin leven te mogen geven". De heer G. E. E. P o 1 a n e n, zelf een tro- penkind en een zendingspupil, bracht de dank en de groeten der inheemsche bevol king over. De zending bracht veel zegen In diepe afhankelijkheid van zijn ..Zender" aanvaardt hij de opdracht in Matth. 28 19 en roept hij de feestvie rende vergadering op niet te verslappen, maar een zoutend zout en een lichtend licht in deze donkere wereld te zijn. Daarna wendde hij zich tot zijn colle ga's met den uitroep: „Vooruit vrienden, in den naam des Heeren, vooruit, de baan is lang, de tijd is kort, de kroon is eeuwig". Tenslotle bedankte de heer Polanen yoor alle liefde en medeleven, die hij in Holland mocht ontvangen. Kwam hij in 1933 meit een zekere gereserveerdheid ten opzichte van „den blanke" in Holland, thans heeft hij „den Nederlander" leeren hoogachten, lief- heiben en waardeeren, maar ook den maat staf gevonden om den Europeaan in de tro pen te toetsen. Nadat deze plechtigheid was afgeloopen. hield Prof. Dr. J. de Zwaan te Leiden de slotrede, waarna de grootsohe zendings- dag tot het verleden behoorde. Prins Bernhard psychotechnisch gekeurd Een keuring van bijzondere beteekenis Het psychotechnisch laboratorium van P.T.T., dat onder leiding staat van mej. dr. Biegel, en, zooals bekend, beschikt over een inrichting voor keuring van chauffeurs, heeft onlangs zijn 500ste chauffeurskeuring verricht. Het laboratorium beperkt zich niet tot de keuring van het chauffeurspersoneel van P.T.T., het staat eveneens open voor keu ring van particulieren o£ personeel van particuliere bedrijven. Zoo zijn o.a. de chauffeurs van het Ko ninklijk Staldepartement te Soestdijk psy chotechnisch onderzocht; ook heeft jhr. Röell zich dezer dagen aan een keuring onderworpen. Thans heeft ook de Prins zelij, ondanks zijn reputatie van uiterst vaar dig autobestuurder, den wensch te ken nen gegeven de psychotechnische keu ring te willen ondergaan. Gistermiddag is deze keuring geschied, waarbij Z.K.H. er op stond, dat zij geheel zou geschieden als voor ieder ander chauf feur, zoodat alleen zij, die de proef afnamen aanwezig waren. Voor het laboratorium van P.T.T. blijft de 512de keuring er een van heel bijzondere beteekenis. Kanaalwerken te Wierden Een nieuwe staking Nadat eenige weken geleden het conflict bij de kanaalwerken onder Wierden was bijgelegd en o.m. de Deventer arbeiders het werk hadden hervat, zijn deze laatste ten getale van ongeveer honderd, deze week opnieuw in staking gegaan, omdat zij niet bevredigd waren door de getroffen regeling. De minister van Sociale Zaken heef; hen thans voor onbepaalden tijd ge schorst en hen uitgesloten van eiken steun, in welken vorm ook. De actie voor het eigen gebouw nadert de verwezenlijking steeds meer De jarige voorzitter in de bloemen gezet Lunteren, 7 Juli 1937. Dinsdagavond besprak de Bond van Christelijke Politieambtenaren de salaris kwestie en hedenmorgen werd de discussie hervat. De voorzitter, de heer B. R e e d e r, heeft vooraf de situatie kort uiteengezet, er daarbij op wijzend, dat men ae zaak ter be- voegder plaatse aanhangig heeft gemaakt, zoodra de nieuwe regeering was opgetreden. In Rotterdam zijn met name de besprekin gen aangevangen, omdat men daar geen kindertoeslagen kent De bondssecretaris. Mr A. H. van de Veen. gaf vervolgens een overzicht van den toestand. De ervaring heeft geleerd, dat de salarisactie centraal moet worden geor ganiseerd. Dit geldt niet slechts voor de rijks vel dwacht, welker minimum-salaris zeer laag is, doch evenzeer voor de gemeente politie. Als men in enkele steden reeds in overleg is getreden, beteekent dit alleen dat men eens voelhorens heeft willen uitsteken. In het algemeen kan men zeggen, dat binnen korten tijd inzake de sa lariskwestie van het defensief in het offensief moet worden overgegaan. Een bepaald tijdstip kan thans echter nog niet genoemd worden. Wat de kindertoeslagen betreft, diene men te bedenken, dat alle aandacht nu bepaald moet worden bij de salarieering en dat bij komende punten daarbij niet remmend mogen werken. Men kan, het geheel genomen, niet klagen over gebrek aan medewerking van rechtsche raadsleden, al heersc-hen nu en dan nog vreemde begrippen, hetgeen spr. met voor beelden aantoonde. De vergadering kwam tot de con clusie, dat in de naaste toekomst op gepaste wijze naar vermeerdering van inkomsten moet worden gestreefd. Vaststelling begrootlng-1938 Over de begrooting-1938 werd het'woord gevoerd o.m. door de heeren M. Brauns van Den Haag, A. Slothouber van Enschedé; T. Bakker van Groningen, S. de Putter van Goes, J. C. van den Berg van Amsterdam. H. Fennema van Delft, S. Visser van De Bildt. A. Posthuma van Apeldoorn. H. v a n D ij k van Haarlem, J. Kooistra van Den Haag en] Th- te Brake van de vakgroep rijks veldwachters. Tal van opmerkingen werden gemaakt en vele vragen gesteld, veelal van internen aard. Geantwoord werd door den voorzitter en den bondspenningmeester, den heer H. Molenaar. Daarop is de begroo- ting aanvaard. Vermelding verdient nog, dat een voorstel van het hoofdbestuur, om de toelagen voor de hoofdbestuursleden te verminderen, met groote meerderheid verworpen werd. Besloten wera, in 1938 de algemeene ver gadering wederom te Lunteren te houden, en niet, zooals een voorstel het wilde, te Zeist Aankoop van een eigen gebouw Een uitvoerige discussie ontspon zich over het voorstel van het hoofdbestuur, aan dit college machtiging te verleenen tot aankoop van een eigen gebouw in de gemeente Am- sterdam. In 1930 werd besloten tot stichting van een fonds voor dit gebouw. Het hoofd bestuur achtte thans de tijd aangebroken, om aan het voornemen tot aankoop uitvoe ring te geven. In de bespreking werd gevraagd, waarom de keuze niet gevallen was op Amersfoort of Utrecht. Het bestuur was van oordeel, dat Amsterdam voor het bondswerk het meest centraal was gelegen. De andore 6teden hebben bovendien speciale bezwaren Wat de financiën betreft, meende het bestuur dat thans tot verwezenlijking van de plannen kon overgegaan worden. Ook gezien de prijzen van de huizen is het nu het geschikte moment. Besloten werd, dat bij de keuze van de plaats Amsterdam op den voor grond zou staan, doch tevens zal in andere plaatsen een onderzoek wor den ingesteld. Bij gebleken verschil in de exploitatie, ten gunste van een van deze steden, zal deze keuze daarnaar Een indrukwekkende plechtigheid had gisteren plaats in 't kamp Waalsdorp bij gelegenheid van het bezoek van Prins Bernhard. Voor het front der troepen nam de Prins de eeresabel in ontvangst, welke indertijd nog door Koning Willem lil gedragen werd De tunnel te Velzen Afmetingen vastgesteld Naar het „Haarlems Dagblad" verneemt, heeft de minister van Waterstaat thans de afmetingen van den tunnel te Velsen vast gesteld. De breedte van den rijweg wordt acht meter met aan weerskanten verhoogde voetpaden van 75 cm, zoodat de breedte van wand tot wand 9.50 meter wordt. De vrije hoogte wordt 4.20 meter. Het diepste deel van den tunnel komt op 22.10 m—N.A.P. De helling der opritten wordt 1 op 28.5, terwijl de totale lengte ca 1350 meter zal bedragen worden bepaald. Dit verschil moet minimaal 200 zijn. Enkele voorstellen Een voorstel van de afdeeling Utrecht (provincie), om contributiekaarten van klei ner formaat in te voeren, werd aangenomen. Hetzelfde was het geval met een voorstel van de afdeeling Rotterdam, waarin het hoofdbestuur werd opgedragen, te bevorde ren, dat de actie voor het fonds „Eigen Gebouw" meer in het middelpunt van de belangstelling der leden komt te staan. Ingetrokken werd een voorstel van de af deeling Hilversum en omstreken, dat be doelde aan te doen dringen op verminde ring van treinkosten voor politieambtenaren. Bij de rondvraag kwamen nog enkele losse punten aan de orde. Zoo werd erop aangedrongen, te bevorderen, dat de politie ambtenaren als zoodanig worden erkend. Ook dient het contact tusschen de perso- neele leden te worden bevorderd. Gevraagd werd om een uiteenzetting in het orgaan van de verhouding tusschen den bond en het C. N. V. Tenslotte werd gememoreerd de uit breiding van den Zondagsdienst, zoo als deze b.v. bij de sport te constatee- ren valt Op dit euvel heeft ons blad reeds meermalen de aandacht geves tigd. De commissie die met het oog op deze kwestie is ingesteld, wijde aan dit kwaad haar bijzondere belang stelling. Met een kort woord heeft daarop de voor zitter de vergadering gesloten Algemeene indruk Het congres van Politieambtenaren is zeer geslaagd. Er is ijverig gewerkt en weliswaar kwam men niet immer terstond tot overeenstemming, zulks had op den goeden geest geen invloed. Deze goede geest kwam ook tot uiting op hedenmorgen. De voorzitter viert thans na melijk zijn geboortedag, en dit feit heeft reeds aan het ontbijt de sluizen der wel sprekendheid wijd opengezet. Bij woorden heeft men het echter niet gelaten, en ver schillende blijken van erkentelijkheid wer den aangeboden. Het gevolg van een en ander was weer, dat de voorzitter weldra gesignaleerd kon worden, gedrapeerd door een ontzaglijken lauwerkrans, hem om de schouders gelegd. De bond kan met groot genoegen op de prachtige dagen terugzien. De deelnemers aan de driedaagsche conferentie van den Chr. Politieambtenaren bond ie Lunteren MOORDAANSLAG OP ZIJN VROUW? Echtpaar bewusteloos in huis aangetroffen Werklooze man gearresteerd De Amsterdamsche recherche heeft in den nacht van Zondag op Maandag j.I., naar thans wordt medegedeeld, een ongeveer 30-jarigen werkloozen man aangehouden, wonende in de Haarlem merhouttuinen te Amsterdam, die er van verdacht wordt «jjn vrouw van het leven te hebben willen berooven. Toen Zondagavond laat de schoonmoeder van den verdachte zich aan de woning haar dochter vervoegde, kreeg zij op haar bellen geen gehoor. Buren verzekerden ech ter, dat het echtpaar thuis was. Nadat men de deur, die toegang geeft tot de bovenwoning, had opengebroken, rook men aanstonds een scherpe gaslucht. Men begaf zich naar de keuken en trof daar den man zoowel als de vrouw bewusteloos aan. Dadelijk trof men de noodige maatregelen, door allereerst de deuren en ramen van d< keuken open te zetten en de gaskraan, waar uit het gas toestroomde, af te sluiten. Vervol gens werd de geneeskundige dienst gewaar schuwd, alsmede de politie. Nog voordat de ambulance-auto arriveer de, kwam de man alweer bij, terwijl hij geen nadeelige gevolgen van het gas bleek te on dervinden. De vrouw was er echter ernstig aan toe, en eerst nadat langdurig met behulp van een zuurstofapparaat kunstmatige adem haling was toegepast, keerden de levensgees ten terug. Aanvankelijk scheen het een ongelukkig ongeval te zijn, dat nog betrekkelijk goed was afgeloopen. By het verhoor stuitte de politie echter op merkwaardige feiten. Vooral de verklaringen van de buren over het hooren van voetstappen, vlak voor de ontdekking, v-'-'en argwaan. Ook het feit, dat de man van het gas nagenoeg geen hinder had onder vonden, terwijl de' vrouw er ernstig aan toe was, wekte bevreemding. Tenslotte vond de politie voldoende aanleiding om den echtge noot, verdacht van poging tot moord op zijn echtgenoote, te arresteeren. De verdachte verklaarde tijdens het ver hoor, dat hy met zijn vrouw in de keuken in slaap gevallen was, en dat de gaskraan toen open moet hebben gestaan. Beiden zouden toen bewusteloos zijn geraakt. De man was reeds geruimen tijd werkloos en het echtpaar werd regelmatig gesteund door de schoon moeder van verdachte, die in de nabijheid een klein café drijft. De bewoners van de Haarlemmer Houttuinen toonden zich zeer verontwaardigd tegenover verdachte en dreig den hem te lijf te gaan, hetgeen de politie echter wist te verhinderen. De man blijft voorloopig ingesloten. VOEDSELVERGIFTIGING TE BOEKEL Te Boe kei heeft zioh in een gezin een ernstig geval van voedselvergiftiging voor gedaan, Nadat de familie het middagmaal had gebruikt, werden zoowel de ouders, als die vier kinderen ernstig ongesteld. Een ontboden geneesheer constateerde, dat van vergiftiging sprake was. De toestand verergerde dermate, dat overbrenging van albe patiënten naar hert ziekenhuis noodza kelijk werd geoordeeld. Voornamelijk de beide oudste zoontjes waren er erg aan toe Aanvankelijk werd voor hun leven gevivesd Thans kan het levensgevaar als geweken worden beschouwd. Het middageten werd aan een onderzoek onderworpen en met vrij groote zekerheid kon worden vastge steld, dat onkruid, dat zich tusschen de groenten heeft bevonden, oorzaak van de vergiftiging is geweest. De vroegere slager J. L. te Oveiboven- Slttard was gistermiddag te ziinen huize bezig met het reinigen van een schietappa- raat voor het dooden van slachtvee. Het wapen had enkele jaren geen dienst meer gedaan en was vastgeroest, zoodat de heer L. zich wellicht niet voldoende kon overtui gen of het geladen was. Vermoedelijk heeft hij den slaapin te hard tegen de tafel ge drukt met het gevolg, dat het wapen af ging. Hij werd in de harts'reek getroffen en zakte in elkaar In bewusfeloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij zonder bij kennis te zijn geko men is overleden, voordat operatief kon worden ingegreoen. L.. thans verzekerings agent van beroep, was 36 jaar oud. gehuwd en vader van drie kinderen. ROFFELRIJMEN RAADHUISBOUW De Raad, van Dinxperlo, vertellen ons de bladen Was bezig zich met ernst en ijver te beraden Op een gewichtig plan dat daar ter tafel lag: Een nieuw gemeentehuis, dat weinig kosten mag. Natuurlijk werden prijs en teekening besproken Het plan werd ondersteund, het plan werd afgebroken, Het plan kreeg hier een deuk en daar een vroede veeg En ondertusschen liep de raadszaal bijna leeg, Want in de raadstuin stond een kerseboom te pronken Wiens vruchten in de zon de vroedschap tegen blonken. Een wethouder besteeg sportief een taaie tak. Hij voelde zich er zeer bepaald op zijn gemak. Hij plukte kersen en genoot ze hoogst tevreden En wierp van tijd tot tijd een handvol naar beneden Waar bijkans gansch de Raad zich saamgetrokken had En kauwend koutende de raadhuisbouw vergat Toen ieder was voldaan, de boom was kaal gegeten, Voer men verzadigd voort met rekenen en meten, En één van zin werd dra de bouwsom gevoteerd. Alzon werd Dinxperlo een nieuw stadhuis vereerd. (Nadnik verboden) LEO LENS Snel mooi bruin door AM1LDA zonnebruincrême, óók bij weinig of geen zon. Flacon *X) et Tube 60 ct Doos 50 en 25 et Rijwieldieven gearresteerd Ze hadden er 34 gekaapt De politie te Tilburg is er in ge slaagd de hand te leggen op een dieven bende, die in betrekkelijk korten tijd hier en in de omgeving niet minder dan 34 fietsen heeft gestolen. Vrijdag van de vorige week kwam de po litie ter oore dat te Diessen een nieuw Sim plex-rijwiel te koop was aangeboden, het welk eenigen tijd geleden te Tilburg was ontvreemd. Bij het onderzoek bleek, dat te Hilvai-ënbeek rijwielen aan landbouwers te koop waren aangeboden. De politie nam de personen, aan wie de fietsen te koop waren aangeboden, mee naar Tilburg en liet hun de foto's zien van eenige verdachte personen. Uit een dei- foto's herkenden zij den jongen, die de fiet sen te koop had aangeboden. Het bleek te zijn de veertienjarige H. ten B., wonende te Tilburg. Toen de politie den 14-jarigen knaap ging arresteeren, trof zij in de woning eveneens dien9 21-jarigen broeder J. ten B. aan en daar deze vrij goed beantwoordde aan het signalement, dat de landbouwers in kwestie van den per. soon, die met de fietsen bij hen was gei weest, hadden gegeven nam de politie ook dezen J. mee. Inmiddels werd het onderzoek voortgezet en al spoedig bleek, dat deze beide jonge lieden. geholpen door hun broeders, den 19- jarigen N. en den 16-jarigen H. in het laat ste halfjaar te Tilburg 27, te Breda 2, te Oisterwijk 3 en te Goirle 2 rijwielen hadden gestolen. Als verdacht van heling werden vervol gens aangehouden W. de J. te Gilze en P. van B. te Tilburg. Het zestal is naar Breda overgebracht. Het onderzoek duurt nog voort, daar men vermoedt nog verschillende fietsen te kun nen achterhalen. SCHAKEN Het tournooi te Kemeri Aljechin wint van Fine RellstaoSteiner HVz. ApschenekBerg 01. AljechinFine 10. MikenasHasenfuss 01. LandauKeres 01. FeiginPetrow 01. FlohrBoeoek 10. ReshevskiStahlberg HH- TartakowerOsols 1—0. De favorieten voor de eerste plaatsen heb ben allen gewonnen, behalve Reshevski, die met remise tegen Stahlberg genoegen moest nemen. De spanning heeft thans wel haar hoogtepunt bereikt. De partijen uit de laatste ronde moeten den doorslag geven. De stand na de 16e ronde luidt: 1 Reshevski 12 pnt. 2 en 3 Petrov en Flohr ieder 11^ pnt. 4 en 5 Aljechin en Keres, ieder 11 pnt. 6 en 7 Tartakower en Steiner ieder 10 pnt. 8 Fine 8^ pnt. 9 Stahlberg 8 pnt. 10 en 11 Apschenek en Mikenas ieder IVi pnt. 12 Rellstab 7 pnt. 13 Boeoek 6V2 pnt. 14 Berg 6 pnt. 15 Feigin 5 pnt. 16 Landau 4H pnt. 17 Hasenfuss pnt. 18 Osols 3 pnt. In de laatste ronde worden gespeeld de partijen Osols—Rellstab, Stahlberg—Tarta kower, BoeoekReshevski, PetrovFlohr, KeresFeigin, HasenfussLandau, Fine Mikenas, BergAljechin en SteinerAp schenek. Theoretisch kunnên nog vijf spelers op de eerste plaats beslag leggen, nl. Reshevski, Petrov, Flohr, Aljechin en Keres. Mocht Reshevski verliezen, Petrov en Flohr remise tegen elkaar spelen en Aljechin en Keres bei den winnen, dan eindigen allen met 12 pun ten. Maar Reshevski zal in de eerste plaats wel op remise uit zyn, waardoor hij zeker van de ee-ste plaats is, al of niet gedeeld met Petrov of Flohr.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5