Instantine Engeland en Palestina's toekomst DONDERDAG 8 JULI 1937 EERSTE BUAD PAG. a Buitenland LONDEN IN AFWACHTING Naar minister Eden in het Britsche par lement heeft verklaard, zal Vrijdag a.s. de .Voltallige niet-inmengingscommissie te Lon den bijeenkomen, teneinde te beraadslagen over de geschillen, welke in don boezem .Van het sub comité inzake de Spaansche controle zijn gerezen. Gelijk wij reeds eer- 'der uiteenzetten, is de opschorting van het patrouille-varen ter zee op de kuststrooken, welke aan Duitsch-Italiaansche hoede waren toegewezen, een gevolg van het over haast optreden dezer beide landen, welke een niet-bewezen duikboot-aanval op den kruiser „Leipzig" met een gemeenschappe lijke vlootdemonstratie der vier controle- xnogendheden tegen Valencia we nachten te zien beantwoord. Toon deze door niets ge motiveerde eisch werd afgewezen, meenden de (Jictatuurlandon niet beter te kunnen doen, dan hun medewerking aan de non interventie px-actisch te staken, door welk impulsief oütreden zii niet alleen een noi*- male ontwikkeling der internationale samen werking, doch eveneens de Europeesche Vrede opnieuw ernstig in gevaar hebben gebracht. Het ziet er niet naar uit. of de geslagen breuk spoedig zal kunnen worden hersteld. Parijs en Londen staan er op, dat de con trole op de Spaansche toegangswegen zal .Worden bestendigd, met of zonder de daad' .werkelijke medewerking der dictatoren. Van hun kant hebben dezen het voorstel te berde gebracht, de beide Spaansche par tijen algemeen als oorlogvoerenden te er kennen. Gevolg daarvan zou wezen, dat de bellingei-enten zelf er volgens internationaal recht toe bevoegd worden, schepen met con trabande aan le houden, zoodat de controle, thans door de elkander wantrouwende groote mogendheden verricht, terecht zou komen in eigen Spaansche handen. Van verschillende juridische zijden is er reeds bij herhaling op gewezen, nog eer 't laatste incident de verhoudingen opnieuw .vertroebelde, dat een erkenning van beide partijen als strijdvoerenden de beste metho de zou zijn om de atmosfeer in rechtskun dig opzicht te doen opklaren. De figuur, welke men tot op heden heeft aanschouwd, namelijk van een officieel ei-kende republi- keinsche regeeringt die ondanks deze er kenning erin werd' verhinderd, zich tegen opstandelingen te weer te stellen, was ook inderdaad al te wonderlijk. Zij is niet an ders te verklaren dan uit een opportuni- teits-ipolitiek, welke den Europeeschen sta tus quo cn den vrede wilde behouden, met over het hoofd zien .van allerlei andere obstakels. De Duitsch-Italiaansche voorstellen willen 'dezen toestand opheffen, door beide partijen juridisch in eenzelfde positie te plaatsen. Het voorstel zou toe te juichen zijn, zoo 't .voortgekomen ware uit een meer zuivere bron. Thans proeft men daaraan maar al te zeer de bijsmaak van politieke eigen-belan gen, welke trouwens ook aan het totstand komen der allereerste non-interventie-maat regelen evenmin vreemd is geweest. Nu de kleinere kring der sub-comitéleden waarin de onderling tegenstrijdige interes sen wellicht ook al te zeer zich naar den voorgrond dringen, het over de verdere koers der Spaansche aangelegenheden niet eens kan worden, zal Vrijdag de commissie in pleno vergaderen. Daarin he/bben vrijwel alle belangrijke mogendheden zitting. Het is nog niet te voorzien, hoe het oordeel van die allen over het punt in kwestie zal luiden, al zijn we geneigd tot de veronder stelling, dat de Fransch-Britsche these meer aanhangers zal vinden dan deDuitscli- Jtaliaansche. Inmiddels heeft ook Franco zelf zich tot 'de mogendheden gericht met een nota-, Waarin hij om erkenning van zijn recht als Oorlogvoerende verzoekt. Misschien zal hem zóó nog toevallen, wat hij door bemidde ling zijner politieke vrienden niet kon be reiken. Op zoeK naar Amelia Earhart .Vliegtuigen naderen de inspectie-zóne I Het Amerikaansche slagschip „Colorado" nadert met volle snelheid het eilanden-ge bied, waar, naar men vermoedt, de vermiste 'Amerikaansche aviatrice, Amelia Earhart, is neergedaald. Zoodra het schip bij Winslowbank, aan het Noordelijk einde van de Phoenix-eilanden, zal zijn aangekomen, zullen drie vliegtuigen met een actieradius van 300 K.M., welke het aan boord heeft, opstijgen, om de eilanden en de zee af te zoeken. De hoop, dat men Amelia Earhart en haar begeleider, Noon an, nog levend zal aantreffen, is weer gestegen, wijl een drietal radio-amateurs in California en twee in Honoloeloe opnieuw sein-en hebben opgevan gen op de golflengte van het zendapparaat .van Amelia Earhart, IfcUihtHcf Om wat migraine, zoo'n beetje schele hoofdpijn de afspraak niet nakomen? 1 of twee tabletten Instantine en de pijn is verdwenen! Dus onthoudt stilt en voorkomt pijnen! Instantine Het rapport der koninklijke commissie Twee souvereine staten en tnandaatsgebied Er kan geen sprak® zijn van een samensmelting of aanpassing tusschen de Joodsche en Arabische beschavingen, de reeds breede kloof tusschen de beide rassen zal voortgaan breeder te worden, wanneer het tegenwoordige mandaat gehandhaafd blijft, aldus de twee voornaamste conclusies van de histori sche analyse, opgesteld door de ko ninklijke commissie van onderzoek in Palestina. De commissie beveelt derhalve aam. een einde te maken aan het huidige mandaat en onderhandelingen te openen over verdra gen met de Arabieren en de regeering van Transjordanië aan den eenen en de Zionis tische organisatie aan den anderen kant ten behoeve van een verdeeling van het land in drie stukken: 1. een met Transjordanië vereenigd Ara bisch gedeelte; 2. een Joodsch gedeelte; 3. een enclave onder Britsch mandaat, welke zich zal uitstrekken van een puntten Noorden van Jeruzalem tot een punt ten Zuiden van Bethlehem, met een corridor naar de zee, zich uitstrekkende van Jeru zalem tot Jaffa. Ook zou een mandaat moeten worden verleend voor het bestuur van Nazareth, met de bevoegdheid de heiligheid der wate ren en de oevers van liet meer van Tibe rius te waarborgen en de godsdienstige eigendommen etc. te beschermen, welke in de Arabische en JooBsche staten respectie velijk voor de Joden en de Arabieren heilig zijn. Voor de Joodsche en Arabische staten zijn de volgende grenzen getrokken: Van Rasan- naguera volgt de grens de tegenwoordige Noord-Oostelijke grenslijn van Palestina tot het meer van Tiberius, loopt door 't meer tot de Jordaan, welke gevolgd wordt tot een punt ten Noorden van Beisan, vanwaar de grenslijn de vlakte van Beisan passeert en langs de Zuid-rand van de vallei van Jezreel loopt tot bij Me-giddo, om over de top van Carmel. in Zuidelijke richting te gaan tot de Oost rand van de zeevlakte, waar zij Westelijk afbuigt ter vermijding van Tul- karm en doorgaat tot de corridor Jeruzalem Jaffa nabij Lydda. De Zuidelijke grens van de corridor gaat dan verder langs de rand van de vlakte tot een punt op 10 mijl ten Zuiden van Reho- vot en slaat dan een westelijke richting in tot aan de zee. Haifa, Tiberius, Safad en Acre zouden voor een zekere tijd onder mandatair be wind moeten worden gehouden, terwijl de Arabische staat een uitweg naar zee zou moeten vinden te Jaffa. Met het oog op de mogelijke handelsont wikkelingen zou het toekomstig mandaat ecu enclave moeien behouden aan ne kust ten Noox'd-Westcn van Guldaquabi met vrije doorvoer van goederen tusschen de JoocLsche staat en de enclave en eveneens naar de Egyptische grens te Rafah. De Joodsche staat zou aan de Arabische staat een nader vast te stellen geldelijke toelage moeten betalen, tei'wijl, gezien de weinig ontwikkelde toestand van Ti-ans- joi-danië het Britsche parlement de Arabi sche staat twee millioen pond sterling zou moeten toekennen. De aanbevelingen der commissie voorzien verder in de vei'koop van landerijen en de uitwisseling van bevolkingsdeelen etc. Ingevolge de gebiedsverdeeling en in af wachting van het sluiten van verdragen, wordt voorgesteld, overgangsmaatregelen te nemen, in het bijzonder ten aanzien van de controle op de vei-koop van landerijen en op de immigratie. Al wil de commissie niet beweren met haar voorstellen den Arabiei'en en Joden alles te geven, wat zij wenschen, zoo is zij er zich toch van bewust, dat de aanbeveling den Arabieren o.a. de zoo gewenschte natio nale onafhankelijkheid geeft en de mogelijk heid, op voet van gelijkheid met de nabu rige Ai-abieren samen te werken in de zaak van de Arabische eenheid en vooruitgang en dat de vrees wordt weggenomen, dat de heilige plaatsen onder Joodsche controle komen, terwijl den Arabieren bovendien een Joodsch subsidie, benevens twee millioen uit de Britsche schatkist worden verstrekt. De Joden krijgen een nationaal tehuis in de meest volledige zin van het woord, waardoor zij het oorspronkelijke doel van het Zionisme bereiken en eindelijk ophou den ,,het leven eener minderheid" te leiden. Het memorandum der Britsche regeering verklaart verder, dat de egeering 't voor hemen heeft, de noodige maatregelen te nemen met het oog op haar verplichtingen, voortvloeiende uit het Volkenbondshand vest en de andere internationale regelingen, om de vrijheid te verkrijgen uitvoering te geven aan het verdeelingsplan, waaraan naar zij hoopt, de betrokken gemeenschap pen effectief haar goedkeuring zullen ver- leenen. Het memorandum voegt hieraan toe, dat de R-egeering ondanks de talrijke ontmoedigende proefnemingen, al het mogelijke gedaan heeft, om de samen werking tusschen Joden en Arabieren aan te moedigen in de hoop, dat even tueel de beide rassen hun nationale aspiraties aan elkander zouden aan passen en één enkel gemeenebeet moge lijk zouden maken onder .één regeering, maar dat zij tot de slotsom is moeten komen, dat er een onverzoenlijke tegen stelling bestaat tusschen beider streven, waaraan niet tegemoet kan worden ge komen onder bet tegenwoordige man daat. Zij is van oordeel, dat de aanbevelingen der commissie de beste kansen bieden op een succesvolle oplossing uit de impasse, waardoor, behalve de in het rapport ge noemde voordeelen voor beide gemeenschap pen. in de plaats van vrees en argwaan, de indnxk van vertrouwen en veiligheid zou moeten treden en beide volken een onschat bare hulp zouden moeten verkrijgen om tot vrede te komen. In afwachtin? van de uitvoering van 't plan, is de Britsche regeering niet voor nemens, afstand te doen van haar verant woordelijkheid voor de vrede, de orde en een goed bestuur. De Joodsche immigratie tusschen Augustus 1937 en Maart 193S zal de S000 niet te boven mogen gaan. Palestina in spanning In Jeruzalem en in alle Palestijnscbe havens heerschte, in afwachting van het memorandum der Britsche koninklijke com missie, groote spanning. De bevolking hamstert levensmiddelen, uit vrees voor onlusten. In alle theaters, cinema's en openbare gebouwen waren luidsprekers aangebracht, ter verspreiding van de mededeelingen uit Londen. In Haifa zijn verscheiden oorlogsschepen aangekomen. Vliegtuigen cirkelen boven Jeruzalem. Overal worden troepen gereed gehouden, om, zoo noodig, ter handhaving van de orde in te grijpen. Polen ontstemd Havas seint uit Warschau, dat men in Poolsche regeeringskringen ten zeerste ge kant schijnt tegen het Engelsche voorstel tot verdeelmg van Palestina en van plan is, de Joden in hun eventueel verzet tegen dit Engelsche ontwerp te steunen. Verschillende bladen wijzen in dit ver band op de economische toestand van Polen en op de omstandigheid, „dat emi gratie op groote schaal van Joden uit Polen noodzakelijk zou zijn". Het Britsche plan zou die emigratie-mogelijkheden echter juist beperken. De bijeenkomst der mandaat-commissie De minister van koloniën. Ormsby Gore, zal met den secretai-is der commissie voor Palestina aanwezig zijn op de bijzondere bijeenkomst der commissie voor de man daten te Genève, die op 30 Juli zal worden gehouden en waarop het verslag der ko ninklijke commissie zal worden bestudeerd. Geen definitieve maatregel is mogelijk vóór de Volkenbondsraad tot een bpsluit is ge komen. De parlementaire correspondent van Reu ter meldt nog, dat, naar men meent to weten, geen enkele der door de commissie voorgestelde wijziging ten uitvoer zal kun nen worden gelegd zonder toestemming van alle belanghebbenden met inbegrip van de Vereenigde Staten. De corridor, die onder Britsch mandaat zou blijven, zal een belangrijke spoorweg en de luchtbasis te Lydda omvatten. Indien de Joodsche en Arabische staten tot stand komen, zullen zij souvereine staten met eigen legers zijn. doch men verwacht, dat de verdediging ter zee aan de Britsche vloot zal worden toevertrouwd. Het plan van de commissie vertoont ge lijkenis met de oplossing, die Frankrijk voor Syrië, dat ook in twee staten verdeeld is, heeft gevonden. Volgens een Reuter-telegram uit Jeruza lem heeft de Joodsche nationale raad, even als het Arabisch comité reeds gister heeft gedaan, een oproep tot de bevolking op den vooravond van de publicatie van het memo randum der koninklijke commissie van Pa lestina gericht, om rustig te blijven. Van Zeelands bezoek aan Londen Chamberlain zeer gesloten De labour-afgemandigde Henderson heeft in het Lagerhuis gevraagd of minister president Chamberlain reeds in staat was een verklaring af te leggen nopens van Zeelands bezoek aan Londen. De premier antwoordde: In den loop van mijn onderhoud met Van Zeeland, dat plaats had in tegenwoordigheid van Eden, heeft de Belgische minister-president mij in gelicht over de resultaten van zijn gesprek ken met president Roosevelt en andete Amerikaansche autoriteiten. Wij kwamen destijds overeen, dat Van Zeeland een enquête zou instellen nopens de vraag, in hoeverre hei mogelijk zou zijn tot een accoord te geraken over een zeker aantal algemeene beginselen der economi sche politiek. Hij zou die enquête bij ver schillende volken -instellen, o.a. bij de mo gendheden van "het driepartijdig monetair accoord en in de landen, die tot dit accoord toetraden. „Zou hei aldus A111 e e gezien het ,(eit dat Roosevelt en Van Zeeland in ge meenschappelijke verklaringen het stand punt hunner respectieve regeeringen hebben uiteengezet, niet wenschelijk zijn, dat óók de regecring te Londen haar meening zei?" „Na afloop van ons onderhoud met Van Zeeland is een communiqué gepubliceerd", aldus Chamberlain, „en ik geloof niet, dat daaraan iets behoeft te worden toege voegd". Lansbury naar Mussolini De oud-labour-leider George Lansbury zal vandaag naar Londen scheep gaan, om een bezoek aan Rome te brengen en Mus solini te ontmoeten. Lansbury is voorne mens met den duce de vraagstukken van den vrede te bespreken, gelijk hij zulks met andere staatshoofden gedaan heeft. Ontploffing in Belgische munitiefabriek In een munitiefabriek nabij Brugge is bij een hevige ontploffing één arbeider gedood, terwijl twee anderen ernstig werden gewond. Het schijnt dat het ongeluk is ontstaan doordat de bakken, waarin de slaghoedjes worden geworpen, niet, met water waren gevuld. Jachtvliegtuigen voor Amerikaansche leger Het Amerikaansche departement van oor log heeft opdracht gegeven aan de Curtis- Wright vliegtuigfabrieken tot den bouw van 210 jachtvliegtuigen voor het leger, waar mede en bedrag van 4 millioen dollar ge moeid zal zijn. De nieuwe toestellen moeten een snelheid hebben van ruim 300 mijl per uur en voorzien worden van luchfgekoeldi Pratt-Whitne motoren van ruim 1100 P.K. LEVENSVERZEKERINGMAATSCHAPPIJ „VITALIS" N IJ M E G E N Burg. van Schaeck Mathonsingel 2 HET GOEDE ADRES! De Spaansche burgeroorlog LEVENDIGE STRIJD ROND MADRID VOLKSFRONTGROEPEN SLAAN EEN BRES De volksfronttroepen bij Madrid heb ben een offensief op groote schaal begon nen, waarbij naar schatting 25.000 man werden ingezet. De aanval werd onder nomen in het zuiden van het Escoriaal, met steun van veel artillerie, van tanks en vliegtuigen. Zij drongen, ondanks het spervuur, tot de rechtsche linies door, alwaar een felle strijd zich ontspon. De nationalisten werden tenslotte gedwon gen tot wijken, waardoor een bres ont stond. De roode troepen drongen met eenige bataillons door dece bres heen, waai'bij zij door eenige tanks werden ver gezeld, in de richting van Villanueva de la Canada, De witten deden hierop tegenaanvallen op de bres en slaagden erin hun linies te her stellen. Bijna 4000 rooden beivonden zicli toen achter de witte linies. Versterkingen werden herwaarts gezonden, juist op tijd,, want twintig minuten later gingen de roode troepen weer tot den aanval over, om de bres weer open te stooten. Tot drie uur gis termiddag deden zij vergeefs aanvallen. De achter de linies der nationalisten af gesloten volksfronttroepen trokken in kleine colonnes op naar Brunete en kwamen in de onmiddellijke nabijheid van dit plaatsje. Hier werden zij echter aangevallen en om singeld, waarna onmiddellijk het vuur pp hen werd geopend. Het is nog niet bekend hoe hier de s'rijd is geëindigd, maar men acht het zeker, dat deze militiemannen, afgesneden als zij zijn, zich zullen moeten overgeven. Gisteren bij het vallen van den aivond Be hielden de nationalisten de stellingen, die zij in den aanvang van het offensief ingeno men hadden. De omsingelde militietroepen verdedigden zich toen nog steeds, waarbij zij gebruik maakten van het geschut hunner tanks. Een tankschip verdwenen La Petite Gironde meldt: „Sinds eenige weken lag ter reede ven Verdon een groot tankschip der Valencia-regeering, de „Cam- po Amor" voor anker, dat geladen was met petroleum en benzine. In den nacht van 6 op 7 Juli is dit schip onder mysterieuze omstandigheden ver trokken. Wij meenen te weten, aldus het blad, dat een nationalistische bemanning het schip in bezit heeft genomen en de zeelieden, die zich aan boord bevonden, in de bergruimte heeft opgesloten. De „Campo Amor" Is uitgervaren near een haven, welke zich in handen der witten be vindt". De lezing, die het blad van de geheimzin nige verdwijning van het schip geeft, lijk', ïntusschen weinig waarschijnlijk en beoogl blijkbaar de openbare meening om den tuin te leiden. Het schip is vermoedelijk naar een haven, die zich in handen van de rooden bevindt, vertrokken. De havenautoriteiten te Bordeaux hebben bij informatie verklaard, dat de „Campo Amor" na een oponthoud ter reede van Ver don gedurende 57 dagen in den afgeloopen nacht met onbekende bestemming is ver trokken. Men voegde hieraan toe, dat te Verdon noch te Bordeaux iets bekend was vaax een incident, dat zich voor het vertrek van het roode schip aan boord zou voorgedaan heb ben. De Italiaansche vrijwilligers De kwestie der Italiaansche interventie in Spanje is opnieuw het onderwerp weest van een door minister Eden in het lagerhuis afgelegde verklaring, in antwoord op verscheiden vragen der labour-afgevaar- digden Seymour Cocks en Fletcher over ze kere beweringen, welke de regeering van Valencia heeft vervat in een dossier, dat ter kennis is gebracht van de Britsche regee ring. „Voor zoover Ik weet, aldus Eden, bèvat dit document geen enkel bewijs, dat Itali aansche strijders na de van kracht verkla ring van het embargo op buitenlandsche rijwilligers naar Spanje werden gezonden, hoewel beide partijen bij den aanvang van het conflict hulp hebben gekregen van vreemde contingenten en zulks in belangt rijke mate. De regeering hecht grooter belang aan he£ terugtrekken van alle buitenlandsche strij ders, die reeds in Spanje zijn en zij zal voortgaan al het mogelijke tot dat doel in, het werk te stellen". De woorden van Eden ontlokten protest ten van de oppositie. Noel Baker (labour)] vroeg: „Wil Eden zeggen, dat sinds dien datum geen vreemde vliegers in Spanje zijn aangekomen?" Eden antwoordde: „Ik geloof niets van: dien aard te hebben geïnsinueerd". Geen Britsch schip getorpedeerd Het Britsche oorlogsschip „Penelope", dat op zoek is geweest naar een boot van een Engelsch schip, dat in de Middellandscho Zee door een duikboot van onbekende na tionaliteit getorpedeerd zou zijn, is te Bar celona teruggekeerd. Het heeft geen spoor: van de boot gevonden. De sterkte dor vloten De Britsche minister Duff Co open! heeft eenige mededeelingen gedaan over do sterkte van de duikbootvloten van beide strijdende partijen in Spanje. „Volgens onze inlichtingen", aldus zeido hij, „bestond bij het uitbreken van de op stand de Spaansche duikbootvloot uit 12 eenheden. In het begin van den strijd ble ven alle duikbooten de regeering trouw. Uit later ontvangen berichten blijkt, dat één boot, misschien twee,zich aan de zijde van, Franco hebben geschaard. Men gelooft ook, dat een duikboot, die in December door da opstandelingen tot zinken was gebracht, i later door hen is gelicht en thans gebruikt wordt". Een slappe, gerimpelde huid wordt weer soepel en veerkrachtig door Purol Na de Iersche Dail-verkiezingen Werkt De Valera samen met de labompaxtij?, Nu de regeering van De Valera niet in staat geweest is een meerderheid te verwer ven bij de Iex-sche parlementsverkiezingen, gelooven de politieke waarnemers, dat er reeds voor men 6 maanden verder is een nieuwe verkiezing is te verwachten. De Valera zal weliswaar waarschijnlijk vooreerst een coalitie met de labourpariij aangaan, maar deze zal mogelijk een lang durige samenwerking met De Valera wei geren, wanneer ze niet in de eerstvolgende maanden een verandering der bepalingen op de vakvereenigingen in de nieuwe grondwet kan doorgevoerd krijgen. Tot nu toe heeft, overigens de labourpariij geenszins de verzekering gegeven, de regee ring bij alle maatregelen te steunen. Naar hetgeen over haar houding bekend geworden is, is zij veeleer alleen bereid, in zake de sociale wetgeving en verschillende ander kwesties van wetgevenden aard zich aan de zijde der regeering te scharen. Zij wil zich echter onder geen voorwaard® van tevoren verbinden. De aanslag op Salazar Een Spanjaard In 't spel? Er bestaan ernstige vermoedens, dat 'de aanstichter van den aanslag op den Portu- geeschen minister-president Salazar een Spanjaard zou kunnen zijn. In dit verband herinnert men er aan, dat een spionnage-organisa'.ie in October j.l. is ontdekt. De leden slaagden erin te vluchten, maar bleven in contact metvde Portugerscha agitatoren. Verschillende leiders van clandestiene or ganisaties zijn gearresteerd. Botsing tusschen Chineezen en Japanners Peiping gebombardeerd Gisteren zijn ten westen van de stad Pe'» ping (Pekin) lievige gevechten uitgebroken! tusschen Japansche en Chinsesche troepen, waarbij van Japansche kant de ommuurde stad werd gebombardeerd. Aanleiding tot het gevecht was een botsing tusschen Japansche troepen, die nachtelijke oefeningen hielden n het Chineesche garni zoen. De Japanners kregen versterking var. de ambassadewacht. De gevechten hebben zich ook tot de na bij gelegen plaatsen uitgebreid. In Japan sche politieke kringen wordt de toestand als buitengewoon ernstig beschouwd. De Japanners hebben de Chineezen tof overgaaf gedwongen en zijn begonnen hem te ontwapenen. GEMENGD NIEUWS KORDATE DAME Te Gouda geraakte op de Weth. Venteweg een tweejarig zoontie der fam. B. nabij de ouderlijke woning te water. Vanuit haar woning zag de 31-jarige mevr. van Westen dit ongeval gebeuren. Zonder beden ken ginc ze vlug naar buiten, sprong te wa ter en wist de kleine drenkeling nog behou den aan de kant te brengen. 0OOR JAN VAN*BATEN BURG Waar het niet ging naar wensch, heeft hij op God en ïnenschen gevloekt, opdat zijn haat, die hem dreigde te ver teren, een uitweg hebben zou. Weet hij het nu niet, klaar als de dag, dat de vijandschap jegens priesters en monniken fel Sn hem opstak, niet om de losbandigheid van enkele, mis schien de meesten hunner, maar omdat zij, als geestelijken, stonden aan de kant van God, Die hem immer de weg ver sperde? Heeft hij niet gevoeld dat God hem maande, zoo vaak 'de kerk door haar dienaren hem zocht te winnen, schoon Jiij dat gevoel onmiddellijk terugdrong? Nu staat hij met zijn versmeten leven voor de donkere poort, voor de bange, geheimnisvolle tocht. Dat hij terug kon! Maar geen uitweg wordt hem gelaten. God heeft hem in deze cel gebracht, in een hoek gedreven. Nu ligt zijn opstandigheid, zijn gloeiende haat naakt voor Hem. Nu springt de benauwdheid, de wanhoop op hem toe. Willem Tabbaart wendt zich om, naar recths, naar links, als kronkelend onder een onbarmhartige, wurgende greep. Het zweet breekt hem uit en zijn gezicht ziet grauw. De vlucht is hem benomen, Wat moet; hij in deze uiterste nood? Waar heen? Tot wie? Biechten. Kwijt raken de .ast die hem drukt, de schuld, die hem bezwaart» waarvan hij zichzelf niet kan bevrijden. Biechten maar in deze cel is niemand, dan God. En plots ontdekt hij de waarheid, de uiterste mogelijkheid: Als het God is Die hem veroordeelt en verwerpt, dan is alleen Hij het Die hem grijpen en redden kan. Met de handen voor het gelaat valt Willem Tabbaart op de vloer van zijn eenzaam verblijf, en de tranen die door zijn vingers druppen spreken van het wonder der ontvankelijkheid, aan zijn harde hart geschied. Als God werkt, wie zal het keeren? Willem Tabbaart is naar een ander verblijf overgebracht. Voor den slimmen Koen van Naarden kon het niet lang ver borgen blijven, dat de gevangenen, door het verwijderen van een steen uit de muur, een verbinding hadden tot stand ge bracht. „Daar zullen jullie geen van beiden plezier van beleven", heeft hij met zijn gewone grijns voorspeld, „we hebben nog wel een ander logies, maar daar zal het jullie heel wat minder goed bevallen". De plaats, waar Willem Tabbaart nu is terecht gekomen, is inderdaad ongeriefelijker dan zijn vorig verblijf, 't Is een klein, vierkant hok, met getralied raam, hoog in de muur. Hij moet op de steenen vloer slapen of op een ruwhouten bank, die daarvoor eigenlijk te smal is. Ook tocht het in deze cel door kieren en scheuren, en het spaarzamelijk dek, dat hem gelaten is, geeft daarvoor onvoldoende beschutting. Zijn lijden verergert met de dag. 't Is hem aan te zien, hoe langzaam maar zeker zijn krachten verminderen. De steenwaarder moet er wel erg in hebben, maar hij sluit zijn oogen, omdat het hem teveel last bezorgt er notitie van te nemen. Nog eenmaal komt Willem Tabbaart voor zijn rechters, om een verhoor te ondergaan. Zijn ondervragers bemerken wel hoe uitgeput hij is en laten ditmaal een scherp onder zoek achterwege. Zij bemerken nog meer. Er is iets met dezen brutalén roover, dat zij niet doorgronden kunnen. Zijn optreden is waardiger en rustiger, al blijft hij bij zijn ontkenning volharden. Hierdoor raakt hun oordeel over hem echter niet aan het wankelen en met onwillig schouder ophalen bevelen zijn rechters, dat de gevangene naar zijn cel zal worden gebracht. Spoedig zullen zij het vonnis vellen. Zoo keert Willem Tabbaart naar zijn somber verblijf terug. In zijn toestand wordt geen verandering gebracht. De eene dag verstrijkt na de andere, terwijl zijn lijden verergert en zijn krachten al meer afnemen. Maar er is een stille berus ting in al zijn doen, in de beweging waarmee hij de deken strakker om zijn rillende leden poogt te trekken en in het tasten van zijn handen naar de pijnlijke plekken van ziju gemarteld lijf. De innerlijke onrust en gejaagdheid, veroor zaakt door de bittere haat, die hij met zich droeg, is wegge vaagd. nu die helle vlam werd gebluscht. De korte poozen, waarin hij mag herademen van de afmattende pijnen, zijn oogenblikken van berouwvolle inkeer en schuchtere toekeer naar Hem. voor Wien hij zich eindelijk gebogen heeft. Al meer krijgt de koorts de overhand en vaak ligt hij ge ruime tijd in verdooving. Koen van Naarden heeft reeds bij zichzelf de opmerking gemaakt, dat zij, die hem willen zien hangen, zich zullen moeten haasten. Tot op een dag vrouw Tabbaart een bezoek brengt aan haar zoon. Dikwijls heeft ze daartoe een poging gedaan, maar zoo vaak ze het waagde, werd ze afgesnauwd, omdat het Koen van Naarden ongelegen kwam. Nu laat hij haar begaan en zoo wankelt ze, gebogen en gebroken, door de sombere gangen. De steenwaarder, norsch en zwijgend, maakt de deur van de cel voor haar open. maar sluit die weer secuur achter haar, alsof haar zwakke armen haar grooten. zieken jongen zouden kunnen wegdragen. Ze hoort hoe hij zich, rammelend met de sleutels, verwijdert. Dan keert ze zich om en haar oude oogen zoeken in het halfduister de plek waar haar zoon ligt. Ze knielt bij hem neer. haar beenige knie op de harde vloer, maar hij merkt haar niet op. Hij ligt languit gestrekt en zijn ademhaling gaat moeilijk. Zacht noemt ze zijn naam en schuift voorzichtig haar arm onder zijn hoofd. Ze denkt er niet bij hoe vreemd het is, dat deze teerheid haar niet moeilijk valt, zooals het haar in de gewone gang van het leven moeilijk gevallen zou zijn. Nu opent hij de oogen en ziet haar aan met een blik vart herkennen. Zijn lippen bewegen zich zonder geluid en op dat oogenblik weet de moeder, dat haar kind ligt te sterven. Haar mond trekt tesamen als proeft ze 'n wrange smaak, want nu slaat het zwaarste uur van haar leven. Hier zal hij dus sterven, in schande en verlatenheid. Nu is zijn verlorenheid volkomen, want hij zal de laatste schreden gaan zonder de genademiddelen van de heilige kerk. Met een ruk heft ze het hoofd op. Dat niet! Ze mogen dan onrechtvaardig en wreed jegens hem zijn, ze hebben niet het recht hem zoo te laten sterven. Een ongewone wak kerheid vaart door haar dorre ziel en een gloed stijgt naaf haar verwelkt gezicht. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 2