JUrciur Ccihsdjf ©mtrmit 3ËM Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken AVANG Abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 235 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor hel Buitenland bij wekelijksche zending 430 Bij dagelijksche zending530 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» cL Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgt»* wa 1-5 WO 0ke regel meet 045 Voor bef bevragen au 1 bureau V wordt berekend /0.10 No. 6131 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 8 JULI 1937 18e Jaargang NIEUW DEPARTEMENT Thans is bij Koninklijk Besluit ingesteld het nieuwe departement voor Algemeene Zaken. Dat is wat nieuws in Nederland. Wij hadden tot heden geen „ministers zonder portefeuille". Ieder bewindsman had zijn eigen afdeeling en arhbulant was niemand. Nu is dat anders geworden, want de instel ling van het nieuwe departement beteekent in wezen, dat de Minister-president niet be last is met zorg voor een bepaald onderdeel van de regeerings- en bestuurstaak doch zich aan het algemeen beleid kan wijden. Reeds is doch niet van onverdachte zijde de vrees geuit, dat dit de eerste stap is op de weg, welke leidt tot de benoe ming van ministers, die geen taak maar wel traktement hebben. Te onzent zijn altijd menschen, die de dingen alleen maar klein kunnen zien. Wij zijn echter overtuigd dat voor zoo danige corruptie want dat zou het in wezen der zaak zijn niet de minste vrees bestaat. Elk stelsel en elke regeeringsvorm heeft zijn fouten en ieder bewindsman heelt zijn vrienden aan wie hij wel eens extra denkt omdat anderen te ver van hem af staan; maar dat een functie gecreëerd wordt om iemand aan een baantje te hel pen behoort wel tot de hooge uitzonderin gen en dat men een loos departement maakt om b.v. een partij leider te winnen achten wij ondenkbaar. Wij bezitten in ons land ge lukkig nog openbare controle en critiek en indien de regeering zich in dit opzicht „kwam te misgaan" zou de publieke opinie zich duchtig laten gelden. Wij juichen de instelling van een alge meen departement van harte toe. Vooral in deze tijden zijn er zooveel algemeene zaken waarbij in feite alle departementen gemoeid zijn, dat een alzijdig bekwaam en gevormd Minister-president als centra&l vereenigings- punt bijkans onmisbaar is. Zonder vrees voor tegenspraak mogen wij vaststellen dat thans de situatie geheel op de algemeene regel past. En wij spreken daarbij de hoop uit, dat zulks zoo moge blijven. Want de instelling, de opheffing, de splitsing of de samenvoeging van departe menten van algemeen bestuur mag niet te .veel gekoppeld worden aan de kwaliteiten en capaciteiten van toekomstige dignitaris sen. Dan beloopt men zoo licht de kans dat er gesold wordt met belangen. Er zijn in de laatste jaren voorbeelden te over om daarop te wijzen. Sterk sprekend is in dit opzicht het heen en weer kaatsen van Landbouw. Voor de voet weg en zonder aanspraak te maken op nauwkeurigheid noemen we uit de laatste ministeries de combinaties: Landbouw, Nijverheid en Han del; Binnenl. Zaken en Landbouw; Economische Zaken en Arbeid, later alleen Economische Zaken, waarbij Landbouw was inbegrepen; tot heden Landbouw en Vis- scherij, doch met de bedoeling, dat deze af- deelingen binnenkort weer bij Economische Zaken komen. Wij zouden ook andere voorbeelden kun nen noemen ze liggen voor het grijpen doch dit eene is voldoende. Wat meer spaar, zaamheid lijkt ons in dit opzicht aan te bevelen, ook, omdat de Landbouw zelf zijn belangen niet gediend acht met dit balspel. De waterleidingkwestie te Tubbergen Men wacht op de beslissing van de Kroon Ten vervolge op de beantwoording van Vragen van den heer Duymaer van Twist in verband met het terechtstaan van 78 landbouwers uit Tubbergen voor het kantongerecht te Almelo wegens hun be zwaren tegen aansluiting bij de waterlei ding en hun weigering om van deze instel ling drinkwater af te nemen, is het volgen de antwoord ontvangen van den minister van Justitie, mede namens de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Sociale Zaken: Op Vrijdag 12 (niet op Zaterdag 13) Maart J.l. hebben 70 (niet 78) inwoners van Tub bergen, voor het meerendeel landbouwers, voor den kantonrechter te Almelo terecht gestaan, omdat hun woningen niet waren aangesloten op de drinkwaterleiding. Deze zaken zijn alle door den kantonrechter aan gehouden in afwachting van de beslissing van de Kroon omtrent goedkeuring van een wijziging van de bouwverordening van Tubbergen in dien zin, dat de zg. verplichte aansluiting verviel. Dat te Tubbergen op grootere schaal dan elders proces-verbaal wegens niet-aanslui- ting op de waterleiding was opgemaakt, was bij de inzending van het antwoord op 26 Januari j.l. niet bekend. De bedoelde verbaliseering geschiedde in Augustus 1936, doch heeft eerst veel later geleid tot vervol ging. Den verdachten was n.l. door het par ket medegedeeld, dat niet tot vervolging zou worden overgegaan, indien alsnog bin nen een bepaalden termijn een aanvrage om aansluiting zou zijn ingediend. Dat te Tubbergen meer processen-verbaal zijn opgemaakt dan in andere gemeenten, vindt zijn oorzaak hierin, dat de tegenstand tegen aansluiting hier in meerdere gevallen aanwezig was dan elders. Er bestaat geen verplichting» tot het af nemen van drinkwater voor het vee. Wel wordt extra betaling gevorderd, indien JCONSULATEN De heer A J Becker Is benoemd tot consul der Nederlanden te Oldenburg. HOOGERE UITGAVEN VOOR SOCIALE ZAKEN Er komt een werkloosheidsfilm van het Rijk Personeel Arbeidsinspectie wordt uitgebreid f 2.200.000 meer voor Jeugdwerkloosheidszorg Ingediend is een aanvullingsbegroo- ting Sociale Zaken voor 1937. Bij de indiening van de begrooting kon niet worden voorzien, dat bij de steunverleening nog controleurs voor de steunverleening moesten worden in dienst genomen. In verband hiermede wordt een ver hooging aangevraagd van 50.000,—. In verband met de invoering van de Huis arbeidswet op 1 October 1936 en een ver scherping van het toezicht op de naleving van de Arbeidswet in de bakkerijen is uit breiding van het personeel van de dienst der arbeidsinspectie gewenscht. Voorgesteld wordt in den loop van dit jaar tien contro leurs en zeven schrijvers of administratieve ambtenaren in dienst te nemen. Voorts verdient het aanbeveling met het oog op het toezicht inzake de naleving van de Stuwadoorswet in de gemeente Gronin gen, het aantal or.derinspecteurs van den havenarbeid met één te vermeerderen. De toeneming van het aantal onregel matigheden bij de uitvoering van de Vleesch keuringswet maakt een verscherpt toezicht op de naleving dier wet, in het bijzonder met betrekking tot de naleving van de wet telijke voorschriften op de keuring, nood zakelijk. Met het thans beschikbare perso neel een nog scherpere controle uit te oefe. nen is niet mogelijk. De Minister acht het daaroli gewenscht, dat een inspecteur van de Volksgezondheid in algemeenen dienst wordt aangesteld, die uitsluitend tot taak zal hebben de uitvoe ring van de wet in het geheel e land te con troleeren. Door dit verscherpte toezicht zal een preventieve invloed worden uitge oefend, waarvan een meer nauwgezette na leving van de wet en een vermindering van het aantallen gevallen van fraude mag wor* den verwacht. Het is noodzakelijk gebleken het perso neel, werkzaam ten dienste van de arbeids bemiddeling voor dienstboden, uit te brei den. Voor de aanstelling van vijf arbeids- bemiddelaarsters voor dienstboden, alsmede voor verhooging van de salarissen van de reeds in dienst zijnde personen, wordt een bedrag van Een werkloosheidsfilm Na de verschijning van het boek „Het Werkende Land" heeft de Regee ring thans opdracht gegeven voor het vervaardigen van een film, welke in groote lijnen op het doek zal brengen wat op het gebied van het verschaffen van werk is geschied. De hieraan voor het Rijk verbonden kosten zullen 15.000,bedragen. Er zal in Parijs dit jaar een tentoonstel ling worden gehouden betrekking hebbende op de woning ten plattelande. Het is van belang, dat Nederland aan deze expositie deelneemt. Er wordt 10.000,— voor aange vraagd. Jeugdwerkloosheidszorg Voor het loopende jaar had de Regeering de beschikking over 2 millioen, bestemd voor uitgaven op het gebied van de jeugd werkloosheidszorg. Hiervan is 1 millioen afkomstig van het Werkfonds. Deze arbeid neemt echter voortdurend In omvang toe, zoodat het genoemde bedrag niet voldoende zal zijn om aan de redelijke eischen, welke dit werk stelt te voldoen. Om nu In 1937 de belangen van de jeug dige werkloozen naar behooren te kunnen behartigen, waarbij tevens gedacht is aan de herscholing van oudere arbeiders, zal naar schatting in totaal noodig zijn 3.200.000,-. De bedragen noodig voor dit jaar, worden bij deze aanvullende begroo ting aangevraagd. Oude rijwielplaatjes De stichting „Steunfonds van de Vereeni- ging tot bevordering der belangen van tuber- culose-patiënten in Nederland", waarvan het hoofdkantoor gevestigd is Breedeweg 17 te Amsterdam-Oost, die zich reeds een zestal jaren beijvert de oude rywielplaiatjes en ander koper, lood, tin, zink, capsules enz. ten dienste te maken van de t.b.c.bestrijding, doet ook nu weer een ernstig beroep op aller medewerking. Brengt uw oude rijwielplaatje en andere metalen daar waar de betreffende raambil jetten hangen. Door het verrichten van deze goede daad kan wellicht nog een menschenleven worden gered! DE BURGEMEESTER VAN VOORST Aan Mr. A. C. baron Van der Felti is op zijn verzoek, met ingang van 15 Aug. 1937, eervol ontslag verleend als burgemees ter der gemeente Voorst, met dankbe'ui- ging voor de langdurige diensten door hem in zijn betrekking bewezen. Officieele Berichten ONDERSCHEIDINGEN Toegekend U de N&asau verbonden J. Koster te Heemstede. LEGER EN VLOOT Benoemd en aangesteld zjjn btf het reserve- pers. der landmacht. b(J het dienstvak der res - off. voor alg. dienst: tot res.-le-lüit mr dr H ,F A Völlmar; tot res.-2e-luit. mr K. Groen. NATIONAAL MIDDENSTANDSCONGRES Onze electriciteitstarieven veel te hoog Resoluties en moties aanvaard Op den tweeden congresdag van de Kon. Ned. Middenstandsbond te Zwolle zijn de electriciteitstarieven in Nederland grondig besproken en wel naar aanleiding van een prae-advies van Ir. Haga. Tal van sprekers hebben over dit onderwerp het woord ge voerd. waarna de verschillende standpunten werden saamgetrokken in een tweetal reso luties. In de eerste wordt geconstateerd, dat de wijze waarop de electriciteitstarieven thans worden berekend, volkomen in strijd moet worden geacht met het doel: een zoo goed en zoo goedkoop mogelijke electriciteits- voorziening. Bij het vaststellen van een vernieuwd tarief, dient te worden uitgegaan van den kostprijs van het product, en dient de winst der bedrijven te worden be perkt, noodig voor een redelijke afschrij ving en vernieuwing, welk bedrag nooit mag worden aangewend voor het dekken van tekorten op gemeentelijke of provin ciale begrootingen. Het ontwerp-electriciteitswet behoeft daar om aanvulling in dien zin, dat bij het ver- leenen van concessies door den minister re gelen gesteld dienen te worden, betreffende de tarieven en den handel in apparaten en toestellen door het betrokken electriciteits- bedrijf. Het congres draagt het hoofdbestuur op met kracht te ageeren tegen de te hooge ta rieven en den miadenstand en andere be langhebbenden voor dien strijd te mobili- seeren. In de tweede resolutie wordt het hoofdbe stuur opgedragen bij de Staten-Generaal aan te dringen op inwilliging van het verlangen in de nieuwe wet een onpartijdig centraal toezicht op de tariefpolitiek der overheids bedrijven op te nemen. Vestigingswet en kleinbedrijf Over „De practische toepassing van de vestigingswet kleinbedrijf" heeft de heer F. Lv.d. Leeuw directeur vqn het Bonds- bureau gesproken. Ook over dit onderwerp werd langdurig gediscussieerd, waarna een motie werd aan genomen, welke het vertrouwen uitspreekt dat de regeling bij de uitvoering der Vesti gingswet ten volle zal willen rekening hou- aën met de wensohen van den Bond. Inzake de op de bedrijven drukkende lasten sprak de vergadering als haar oordeel uit, dat een vooruitziende economische po litiek als uitgangspunt dient te kiezen een streven naar geleidelijke opheffing van cri sismaatregelen en -lasten en herstel van een in juiste b^men geleid, vrij bedrijfsleven. Het Hoofdbestuur werd opgedragen de noodige stappen bij de Regeering te doen. Hierna werd de vergadering gesloten. Het 's Gravendeelscheveer vaart met Moerdijkpont Maak meer gebruik van dit veer Het 's-Gravendeelsaheveer over de Dordt sohe Kil, wordt thans gevaren met een der vroegere Moerdijkpanten. Daardoor is de capaciteit zeer toegenomen. Bovendien wordt vanaf 1 Juli 1.1. een nachtdienst on derhouden, vooral ten gerieve van het vrachtvervoer. (Van Wieldrecht: 0.30 u., 1.30, 2.30, 3.30, 4.30, 5 u., 5.15. 5.30, 5.45, 6 u.; van 's-Gravend eel: 0.15 u., 0.45, 1.45, 2.45, 3.45, 4.45, 5.07, 5.22, 5.37, 5.52, 6.07). Dit is aanleidiing om nogmaals te advi- seeren om voor de route van Rotterdam naar het Zuiden van dit veer gebruik te maken, daar de geweldige toename van het verkeer aan het Zwljndrechtscheveer soms wachten veroorzaakt Als men rijdt langs het 's-Gravendeeleche- veer, via de Barendrechtschebrug, maakt men bijna geen omweg, heeft men een uit stekende weg, en is wachten uitgesloten. De werkloosheid in de Hoofdstad Daling tot staan gekomen? Aan het einde van Juni stonden als niet- geplaatst bij de gemeente-arbeidsbeurs te Amsterdam 51899 werkzoekenden inge schreven, waarvan 47853 werkloozen naar eigen opgaaf. Bij vergelijking met het einde van Mei, toen het aantal werkloozen 47937 bedroeg, blijkt dat. dit aantal aan het einde van Juni 84 lager is. Vergeleken met de cijfers aan het einde van Juni 1936, toen 56950 werkloozen werden genoteerd, toont Juni 1937 een daling van 9097 werkloozen. BURGEMEESTERSINSTALLATIE TE HENGELO De installatie van den nieuw-benoemden burgemeester van Hengelo (O.), Mr. J. A. H. J. van derDussen, is vastgesteld op Dinsdag 20 Juli. HOTEL ,,N A E FF" V E L P (Geld.) BEKEND RESTAURANT Modem Ingericht Auto-Garage TENNISBAAN Prachtige Tuin Matige Prijzen Telefoon 3152 en 3153 B. BEIJER. H O T E It „HOF VAN HOLLAND" HILVERSUM Telefoon 6113 Logies met ontbijt 2.50 a 3.— Volledig Pension p. d. 4.50 a 5 DE SCHATTEN VAN DE „THORPEHALL,, Kort geding voor den President van de Middelburgsche Rechtbank De sequestratie van de kostbare lading Gistermiddag is door den waarne mend president van de Middelburgsche rechtbank, mr. Th. Portheine in kort geding de zaak behandeld betref fende de goederen van 't Engelsche stoomschip „Thorpehall" welk schip, toen de Franco-troepen naderden, met een kostbare lading uit Bilbao vertrok ken en in Nederlandsch territoriaal gebied is binnengeloopen, vervolgens door den officier van justitie uit Mid delburg in beslag is genomen en in de haven te Vlissingen onder bewaking is De zaak, welke gisteren werd behandeld, betreft de sequestratie van de goederen waarop beslag is gelegd. Namens de eischende partijen was den president verzocht te beslissen, dat de goederen onder sequestratie worden gesteld van drie te benoemen sequestere en den kapitein te veroordeelen de goederen tegen behoorlijk bewijs van ontvangst aan deze semesters af te geven. Bij den aanvang der zitting werd echter medegedeeld, dat eisohers nader genoegen nemen met één sequester als hoedanig zij voordr:«-en de Ned. Handel Mij. Namens de eischers heeft gister Mr A. van Os uit Dordrecht de dagvaarding na der toegelicht. De ingestelde eisch werd namens den ka pitein bestreden door Mr F. W. Adriaan- se uit Middelburg, terwijl namens de Bas- kische en Spaansche regeeringen, die i dit goding hadden geïntervenieerd cn op 6 Juli eveneens revindicatoir beslag op de goederen hebben doen leggen, werd gepleit door Mr W. K. H. D i e 1 e m a n, eveneens uit Mid delburg. Mr. v a n O s betoogde, dat het verzoek tot tusschenkomst van de Baskische regeering niet zal kunnen worden ingewilligd, aange zien de Baskische regeering geen autonome rechtspersoon is. Ook de gronden voor het verzoek van de Spaansche regeering zijn pleiter niet duide lijk, aangezien niet wordt aangetoond, welke de belangen van die regeering bij deze kwestie zijn. Wat tenslotte de sequestratie betreft, hier door worden de goederen voor ieder veilig gesteld. Hiertegen kan niemand bezwaar hebben. Mr D iele man verdedigde het verzoek om interventie. De beide regeeringen hebben wel degelijk belang bij deze zaak, aangezien ook zij pretendeeren den eigendom der goe deren te bezitten, volgens het decreet van 3 Mei 1937, waardoor de regeering wegens oorlogs-noodtoestand gerechtigd werd tot confiscatie over te gaan. Voor sequestratie is volgens pleiter geen enkele grond. Er is immers voldoende waar borg voor een goede beveiliging der goede ren. aangezien er na de belegde beslagen thans 5 bewakers rijn aangesteld, terwijl bo vendien 4 marechaussees met d© bewaking zain belast. Volgens pleiter is het met de gevraagde sequestratie beoogde doel ook thans reeds volkomen bereikt, en zal zij dan ook moeten worden afgewezen. Hierna werden de replieken gehouden. De president bepaalde de uitspraak op Za terdag as. des voormiddags 11 uur. De nieuwe burgemeester van Soest Mr. W. A. J. Visser benoemd Met ingang van 1 Augustus 1937 is be noemd tot burgemeester van Soest Mr. W. A. J. Visser, met toekenning van ge lijktijdig eervol ontslag als Burgemeester der gemeente Avereest Op 7 Maart 1904 werd Mr. Visser geboren te Beek, gem. Ubbergen. Reeds in zijn prille jeugd verloor Mr. Visser zijn vader, waarna het gezin naar Zeist verhuisde. Hier bezocht hij de lagere school en 't Christelijk lyceum. Te Utrecht studeerde Mr. Visser in de rech ten, na eerst reserve-officier te zijn geweest bij het regiment veld artillerie. Na in 1928 zijn studie beëindigd te hebben, trad hij in "*929 in het huwelijk met freule de Geer, aarna hij zich vestigde te Eefde, gem. Gors- sel bij Zutfen Van 1930 tot 1931 vervulde hij de functie van waarnemend ambtenaar van het O. M. bij de rechtbank te Arnhem. Als volontair was de heer Visser, die de Chr. Historische beginselen is toegedaan, werkzaam op de secretarie te Gorssel Eind 1932 werd hij benoemd tot Burge meester van Avereest. Hier heeft hij zich als een energiek en vooruitstrevend Burgemees ter doen kennen. Een rechtsch Kabinet Hoe de Banier oordeelt Nu er ten onzent nog allerlei stemmen opgaan, dat een rechtsch Kabinet niet klopt op de stK/mbusuitslag, mogen we alsnog her inneren aan het oordeel van De Banier, het Chr. weekblad voor Ned.-Indië. In het nummer van 27 Mei, dus daags na de verkiezing, schreeft dit blad over „De overwinning van het Beginsel" en zei: De verkiezingen brachten aan de Recht- sohe partijen een stevige meerderheid, zoodat een parlementair Kabinet ge vormd kan worden, dat steunt op 56 van de 100. JULTANA-BEIAARD TE BERGEN OP ZOOM Koninklijke belangstelling Naar wij van bevoegde zijde vernemen heeft H. M. de Koningin een belangrijke gift geschonken als bijdrage in het fonds tot aankoop van de Juliana-beiaard te Bergen op Zoom. ZWARE BANDJIR TE MARTAPOERA Tientallen woningen weggespoeld Meer dan twintig dooden BANDJERMASSIN, 7 JulL Zeer plot. seling, te één uur hedennacht, ontstond een bandjir, die sinds menschenhenge- nls de zwaarste ls, welke er in da om geving van Martapoera en Riamkanan is geweest. De verbindingen, ook tele, grafisch en telefonisch, met het binnen land zijn verbroken. De postweg ig op tien plaatsen weggeslagen. In de win kelwijk te Martapoera staat het water ter hoogte van de huisdeuren, alom staat het water een meter hoog, een ijzeren brag hangt scheef en levert ge vaar op. Het landhoofd van de Stam- boelbrug is weggeslagen. In de kam pong Sei Alang zijn 21 dooden, het kam ponghoofd en zijn gezin worden ver mist De plaatsen Tambakanjar, Toed- joengmoerong en Bintjan zijn zwaar ge teisterd. Het aantal slachtolfers is nog niet vastgesteld. Tientallen woningen zijn weggespoeld. Het geteisterde gebied is nog niet te bereiken. De sluis over den Liangpolder is weggeslagen. Het bestnur is zeer actief. (Aneta.) Nog twee mannen verdronken BANDJERMASIN, 8 Juli Aneta-A.N.P.) Omtrent de hevige bandjir, welke in de om geving van Martapoera is voorgevallen, kan oog het volgende worden gemeld: Gebleken is dat op Martapoera nog twee mannen verdronken zijn. De postweg is over vijfhonderd meter weggeslagen. In zes kampongs zijn 150 huizen weggespoeld. Ver* schillende kampongs zijn nog niet bereik baar. Te Tambak Anjar is een dijk over 600 meter lengte weggeslagen. In de kampong Sei Alang is het water gezakt De kampong is echter niet watervrij. Ernstig autoongeval Mevrouw v. Droog© doodelijk gewond Gistermorgen omstreeks tien uur ie Mr. J. van Drooge Sr. uit Dordrecht, terwijl hij op weg was naar Vlissingen om vandaar naar Engeland te gaan ter hoogte van E11en en Leur met zyn auto, die door hem zelf werd bestuurd, geslipt, waardoor hij de macht over de wagen verloor en tegen een boom botste. De auto werd zeer ernstig beschadigd, en Mr. van Drooge en zyn echtgenoote, liepen zware verwondingen op. Mr. van Drooge had een gebroken knieschijf en ernstige wonden aan hoofd en armen. Mevrouw van Drooge brak een been, liep een schedel- en een bekkenfractuur op en kreeg bovendien nog ernstige inwendige ver wondingen. Beiden zijn naar het Ignatius- ziekenhuis te Breda overgebracht, waar mevr. v. Drooge des middags tegen twee uur is over- leden. Door een stier aangevallen Toen de veegeleider Theunissen uit O s s gisteren een stier uit de veemarkthallen voerde, werd het dier buiten komende wild. Het nam zyn geleider op de horens en smakte hem over enkele koeien heen op het plaveisel. Ernstig gewond werd de man door de G.G.D. vervoerd naar het groot ziekengasthuis waar bleek dat de man een schedelbasisfractuur had bekomen. ARCHITECT KOOL TER AARDE BESTELD De heer A. Kool, in leven architect te Utrecht, die tal van groote gebouwen tot stand bracht in Utrecht, waaronder de Zui. öerkerk van de Geref. Kerk en voorts de kerkgebouwen der Geref. Kerken te Ede en Tilburg, is na een korte ongesteldheid op 60-jarigen leeftijd overleden. Bij zij-n teraar debestelling werd zeer veel belangstelling betoond. De predikant Ds. P. Ch. v. d. V1 i e t heeft gesproken en aangetoond, dat deze archtiect in zijn leven geleerd had de lijnen van het leven te zien en deze schoon te construeeren in de stof. Deze gave ontving hij van den grooten Architect en Bouwmees ter, van den Schepper van het heelal, die architect Kool had omgebouwd tot een Christen. Een zoon van den overledene dankte voor de laatste eer aan zijn vader bewezen. Het wgs een korte door haar soberheid in drukwekkende plechtigheid. EEN MISVERSTAND Dezer dagen hebben wij oen verklaring van den kapitein van de „Sarkani" ge plaatst Door een misverstand is het slot van deze verklaring weggevallen. Dit slot luidde als volgt: Daar het schip met verzegelde luiken voer en gemakkelijk geconstateerd kon worden, dat de zegels niet verbroken waren, terwijl in Gibraltar een non-interventie-officier aan boord zou kunnen komen, acht de ka pitein het onbegriiDeleiik. dat men oen met levensmiddelen geladen schip, onder Neder landsch e vlag varend, aan ziin lot heeft overeelateu. BOERDERIJ IN DE ASCH GELEGD Tengevolge van hooibroei is de boerderij van den landbouwer P. Piek te Hasker- h o r n e, gemeente Haskerland, in vlam men opgegaan. De bewoners, die juist te bed lagen, moesten in nachtgewaad de wo ning verlaten. Er kon niets worden gered. De schade wordt door verzekering gedekt. INBRAAK Gisterennacht is te 's-H ertogenbosch 't perceel der N.V. Rath en Doodeheefver, Pastelstraat 69, ingebroken. Men heeft zich toegang verschaft door verbreking van een ruit tot het kantoorlokaal. Een bedrag van f 300,— is buitgemaakt. De politie stelt een onderzoek in. rROTTEURS VOORNAAMSTE NIEUWS Dit Nummer bestaat uit TWEE bladefl Het Christelijk Nationaal Zendings* feest is gister op Middachten bij De Steegf gehouden. Te Haarlem 411s gister de algemeend vergadering gehouden van de Ned. Chr* Blindenbond. De algemeene vergadering van de Boncf van Chr. Politie-ambtenaren. De Amsterdamsche politie heeft een man aangehouden, verdacht van moord op zijn vrouw. Door een groote overstrooming ïfl Indië zijn meer dan twintig personen omge-? komen, Thans ïs verschenen het rapport der Britsche koninklijke commissie inzake de verdeeling van Palestina, Bij Madrid hebben de volksfronttroe*_ pen een bres geslagen,, die zich later weer gesloten heeft. Hef zoeken naar Amelia Earhart wordt nog voortgezet* DE DORDRECHTSCHE ONDERLINGE CREDIETVEREENIGING N.V. DOEDKECHT Groenmarkt 61 Anno 1871 B O U W-C R E D I E T E N EFFECTEN Ingwensen Co. Keizersgracht 382 Amsterdam Belast zich met de uitvoering ▼an Effectenorders, het lncas» seeren van Coupons en het nazien van Lotingen, TeL 32121 en 33879, onder Beurs tijd 31207 PALTHE's EXTRA-SERVICE: 6 Japonnen bij PALTHE in behandeling gege ven voor volledig chemisch reinigen, worden speciaal op pasvorm gecontroleerd en ver schoten en verbeten plaatsen gratis chemisch bijgeverfd. Bij verfjaponnen worden alle naden op speciale wijze omnaaid ter .voor koming yan uitrafelen der stof, I PALTHE Or. H. NANKING'. KINADRUPPELS (VOLKOMEN ALCOHOLVRIJ) WEKKEN DEN EETLUST OP en maken het gebruik van dure vcrrierkingimiddelcn in den ragel onnoodig. WACHT U VOOR NAMAAK en let op den naam „Dr. H. Nonning" buiten op de roode doos en op de flacon. Prij» f 1.30. Dr. H. NANKING', n.r., CWa. F.Wiak. N V.. DEN HAAG. Aanrijding met doodelijken afloop te Wassenaar Wielrijder tot f 25 boete veroordeeld Twee Leidsche studenten kwamen om het leven bij een ernstig verkeersongeval, dat in. Februari van dit jaar op den Leidschen straat- by den Deyl gebeurde en dat veroorzaakt werd door een wielrijder, die onvoorzichtig en roekeloos den weg overstak. Door deze ma noeuvre moest een auto naar links uitwijken met het gevolg, dat de wagen in botsing kwam met een motorrijwiel. Twee studenten, die op de motor waren gezeten, werden tegen den grond gesmakt en vrywel op slag gedood. De rechtbank veroordeelde den wielrijder den 46-jarigen landarbeider C. K. wegens het veroorzaken van dood door schuld tot een hechtenisstraf van twee maanden. Van dit vonnis kwam de landarbeider itf hooger beroep, welke zaak onlangs voor het Haagsche Hof werd behandeld. De procureur- generaal vroeg bevestiging van het vonnis van de rechtbank. Het Hof, dat gisteren uit spraak deed, veroordeelde den landarbeider tot een geldboete van f 25 subs. 10 dagen hechtenis. Vol. «u. dwlijk. •chrtfteliAe opleiding to* ETALEUR, ETALEUSE Vr»eg tonder rerpftchtiog Iniidifingen J4ASJLO. Nieuwe Plein 31. Arnhem

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1