Jlirniur ^ciitsdjr (ümiranf «M, fsmmm Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken HOTEL-HAMDORFF N,V. HOTEL ITTMANN IffAANDELSH yiAGGEH S abonnementsprijs: Per kwartaal in Leiden en in plaatsen waar een agentschap gevestigd is 2-35 Franco per post 2.35 portokosten Per week0.18 Voor het Buitenland bij wekelijksche zending4.50 8ij dagelijksche zending550 Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 ct. met Zondagsblad 7'/» ct Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbar NO. 6130 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 59936 WOENSDAG 7 JULI 1937 18e Jaargang ©ifórttttttqmjjttr. Van t tot 5 regels L17'/> Elke regel meer 0.227a Ingezonden Mededeel Ingen van 1—5 regels230 Elke regel meerCL45 Voor Tiet bevragen aan 1 bura. V wordt berekend 0.10 GODSDIENSTVRIJHEID EEN BAGATEL Hoezeer de N.S.B. de godsdienstvrijheid en bagatelle, als een kleinigheid beschouwt, leert ons een artikel in De Banier, Christelijk weekblad voor Indië. Wij halen het veelzeggende incident hier even naar .voren. Voor een overvolle zaal te Medan sprak eenige tijd geleden Mr. C. C. van Helsdingen over het onderwerp „De N.S.B. aan eigen schrifturen getoetst". Op behoorlijke wijze debatteerde de heer Gonggrijp (zijn volge lingen gedroegen zich niet steeds behoor lijk) en deze verweet den spreker dat hij onjuist of onvolledig geciteerd had. Want uitdrukkelijk had Mussert verklaard, dat de bescherming van de Christelijke gods dienst voor het Rijk in Europa niet betee- kende, dat de Missie en Zending voor eigen bestaan in Indië bevreesd behoefden te zijn. Hij zou de betrokken passage toonen. De heer Van Helsdingen wilde in af wachting daarvan zijn woorden terug nemen. Als de heer Gonggrijp het zoo pre cies wist, zou het wel waar zijn. En inderdaad, na de vergadering, toonde de debatter zijn exemplaar van brochure I en II, waarin op blz. 42 een noot was geplaatst, welke vermeldde, dat Missie en Zending geen vrees behoefden te koes teren. Toen sloeg de heer Van Helsdingen zijn brochure op en constateerde men, dat hij volkomen juist had geciteerd, want dat in de door hem gebruikte uitgave bedoelde noot niet was afgedrukt. Klaarblijkelijk heeft het Hoofdkwartier dus soortgelijke opgekomen vraag op deze wijze uit de weg willen ruimen. Een wijziging van de tekst zelf werd zelfs niet noodig geacht Een sim pele noot was voldoende. Bewijs hoe wei nig ernstig alles is bekeken, en men de geheele zaak ten slotte vrijwel als quantite négligeable beschouwde; voegt de heer Van Helsdingen er terecht aan toe. Tegen deze conclusie is niets in te bren gen. De godsdienstvrijheid wordt blijkbaar bij de N.S.B. als een zaak van ondergeschikt belang beschouwd. Uit de brochure viel duidelijk op te maken, dat Missie en Zen ding gevaar liepen als de N.S.B. ooit tot de macht mocht komen. Maar als deze uitleg schade doet aan dö propaganda, dan plaatst men eenvoudig een noot aan de voet der bladzijde. Men schijnt er zelfs niet bij na te denken, dat heel het zinsverband daardoor verstoord wordt. Zooveel nonchalance en slordigheid tee kent het gebrek aan ernst voor deze dingen. Mr. S. J. HOGERZEIL f Algemeen penningmeester der Synode van de Ned. Herv. Kerk In 72-jarige ouderdom is gistermiddag te 's-Gravenhage overleden Mr. S. J. Hogerzeil, quaestor-generaal van de al- gemeeno synode dor Ned. Herv. Kerk, oud-lid van de Provinciale Starten van Zuid-Holland en oud-bankier. De heer Hogerzeil werd 25 Januari 1865 te Sluis géboren. Hij volbracht zijn universi taire studie te Amsterdam en promoveerde aldaar 9 Juli 1S8S onder Prof. Asser op een proefschrift getiteld: Aanvaring in het Inter nationaal Privaatrecht. Na eenige tijd de advocaats-praktijk te Amsterdam uitgeoe fend te hebben, begon hij zijn financieels loopbaan bij Ten Hope en Co., werkte daar na eenige tijd als directeur van het bijkan toor der Verz. Maatschappij Nederland in New-York en werd in 1S99 lid van hert ban kierskantoor van Lissa en Kann in Den Haae. Als zoodanig is hij tal van jaren werkzaam geweest Destijds vierde hij tegelijk met het 25-jarig bestaan van de Vereen iging voor .de Haagsche Geld- en Effectenhandel, zijn 25-jarig onafgebroken lidmaatschap van het bestuur van deze Vereeniging. Op initiatief van een daartoe gevormd comité is hij toen op warnie wijze gehuldigd. Echter, hij leefde niet alleen voorhert geld, maar wist, diat de aardsche goederen in dienst van Gods Koninkrijk ges'eld moe ten worden. Vandaar zijn arbeid als quaes tor-generaal der algemeene synode. Maar ook zijn activiteit op politiek gebied. In de dagen der coalitie zat hij in de centrale lei ding van de politieke actie der Christelijke par'ijen in'Den Haag en vaak verzorgde hij de financiën. Sinds die tijd heeft hij in da Prov. Staten van Zuid-Holland vele jaren voor de Chr.-Hist. Unie zitting gehad. Voorts heeft hij verschillende bestuurs functies vervuld; zoo was hij o.a. vice-presi dent van de Vereen. Het Nederlandsoh Fa brikaat, bestuurslid van de Ned. Vereen, .voor Landverhuizing, enz. De Belgische en de Nederlaindsche regee ringen erkenden zijn verdiensten als pen ningmeester van het centraal comité voor Nederland van de Brusselsche tentoonstel ling in 1910. Hij werd in dat jaar Officier van de Orde Leopold II en Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Verder was hij ridder in de orde van de Ned. Leeuw. KOMENDE AANBESTEDINGEN Op Dinsdag 27 Juli zal door den Rijks waterstaat te Den Haag worden aanbesteed het maken van vier kunstwerken van ge wapend beton in de toegangswegen naar de brug over de Maas nabij Hedel, in de ge meenten Hedel en Empel. Op Woensdag 4 Augustus zal door den Rijkswaterstaat te Arnhem worden aanbe steed het uitvoeren van bagc" "-prk in het IJsselmeer, nabij den Ketlu >nd, behoo- frende tot de werken van de rivier de IJssel. Ter eere van het bezoek van den Chinee schen minister van Marine heeft op de Chineesche legatie een diner plaats gevonden aangeboden door den gezant Z.Exc. Wunzs King. V.l.n.r. de Chineesche rechter in het Permanente Hof van Intern. Justitie, Cheng-Tien-Hsi; vice-admiraal Kruys; madame Wunzs King; minister Dr. H. Colijn; de Chineesche minister van Marine, Chen-Shao-Kwan; de Chineesche gezant Wunzs King. Door een auto aangereden Bejaard wielrijder gedood Gistermorgen omstreeks half twaalf is in de Beilerstraat te Assen, nabij den Haar- weg een ernstig ongeval gebeurd. In de rich ting Assen marcheerde een militaire colonne. Naast den troep fietste de 72-jarige W. Vlie ger uit Graswijk, eveneens in de richting Assen. Ook een automobilist S. uit Grams- bergen haalde de troep in en passeerde daar bij Vlieger. Toen S. den ouden man voorbij was is deze in aanraking gekomen met den wagen, waarbij hij een slag van de achter bumper kreeg. De heer Vlieger viel en ge raakte bewusteloos. Hij werd naar het Wil- helmina ziekenhuis te Assen vervoerd, waar hij eenigen tijd later aan de gevolgen is overleden. De weg is ter plaatse behoorlijk breed en uit de verklaringen van getuigen is vast ko men te staan, dat den autobestuurder geen schuld treft. Als tragische bijzonderheid kan nog wor den gemeld, dat Vlieger op weg was naar het kerkhof, om een begrafenis van een kennis bij te wonen. De Stadt-Schanke Leidachepleio 5-9 TeL 33072 Amsterdam DINER 90 ct DINER 115 DINER 7.40"' ELK DINER EEN TOPPRESTATIE LAREN (Gooi) Speciale tarieven voor langer verblijf en week-ends Casino Zomertuin Badhotel BAD B0EKEL0 (De Zee op de Heide) Temidden van bosch,heide zee en strand VRAAGT PROSPECTUS ZONGETOVER ONDER T LOVER OP WEELDRIG MOS EN HET BEEKHUIZER BOS Breng Uw vacantia door in HOTEL BEEKHUIZEN VELP Telefoon 3713 Fraai Prqapectua op aanvrage Zelfde directie als Hotel Stameren Te Maarn Hotel Zilven Te Loenen VALKENBURG CL.) HOTEL VONCKEN BONDSHOTEL AN.W.B. Garage vrij. Pension prijs ,HVldseizoen Fl. 3.50. Voor en Na FU3.00. Telefoon 72 Vraagt prospectus NUNSPEET niet meer aan dien drukken verkeersweg. Pensionprijs tot 15 Juli 4.50 p. p. 4400 DEELNEMERS AAN DE KOMENDE VIERDAAGSCHE Een tentenstad verrijst te Nijmegen Pontonniers zullen een brug slaan bij Ctiyk Hier zijn dan weer de eerste berichten over de aanstaande vierdaagsche afstand- marschen, die gehouden worden van 27 tot 30 Juli! Wat bij de toenemende populariteit van de wandelsport te verwachten was, is gebeurd: weer is het aantal deelnemers be duidend grooter dan vorig jaar. Ongeveer 4400 tippelaars hebben ingeschreven, wat een vooruitgang beteekent van bijna 600. In totaal zullen er zoowat 600 dames meeloopen, tegen vorig jaar 500 en ten slotte is ook het aantal militairen wat hooger dan in 1936. Wat zal dat weer een vroolijke drukte worden in Nijmegen, zoo in het laatst van Juli! Druk worden? Neen, men kan nu al merken, wat er op til is. Voor ruim een week is men begonnen aan het opslaan van 2000 tenten, die tot woonplaats zul len dienen aan een groot getal der deel nemers. En over de drukte op het bureau aan de Valkenboschkade te Den Haag, laat ons daarover maar zwijgen. Men kan zich wel soorstellen, wat een voorberei dingen een wandelsportevenement als dit eischt! De vele wandelaars, die in de laatste week van Juli een flinke dosis gezondheid gaan opdoen in de omgeving van Nijme gen, zullen het stellig van belang vinden te weten dat het parcours dit jaar geen wijziging zal ondergaan en voorts zal men stellig met vreugde vernemen, dat de Ma rine-kapel te Den Helder van .de partij zal zijn. Tenslotte mogen we voor ditmaal dan nog verklappen, dat de pontonniers uit Dordrecht op 29 Juli ten gerieve van de wandelaars een brug over de Maas zul len slaan bij Cuyk. De menschen, die tot nu toe niet veel aan de voorbereidingen gedaan hebben, zulen nu waarschijnlijk wel wakker ge schud zijn. Het wordt ook tijdl Prettige training 1 Ministerie van Algemeene Zaken Departement thans bij K. B. ingesteld Gisteren is afgekondigd staatsblad no. 140, houdende de instelling van een Departement van Algemeen Bestuur, dat den naam zal dragen van Ministerie van Algemeene Zaken. Bij K. B. van 3 Juli is met ingang van den datum van instelling van het Mi nisterie van Algemeene Zaken benoemd tot Minister van Algemeene Zaken, de Minister van Staat, dr. H, Colijn, Minis ter van Buitenlandsche Zaken ad interim. Jong Holland snakt naar werk Derde collecte overschrijdt een „ton" De Centrale voor Werkloozenzorg, ge sticht op initiatief van den Raad van Ne- derlandsche Kerken voor practisch Chris tendom, organiseerde voor de derde maal een collecte ten behoeve van haar werk voor de moreele werkloozenzorg. Thans werd met giften van particulieren en enkele fondsen "t bedrag van 100.665,52y2 bereikt. De afdracht van nog een vijftig-tal kleinere Comité's wordt verwacht. Spoedige afdracht dezer Comité's is gewenscht, ten einde de officieele publicatie in „Raad en Daad" te vermelden. Het bestuur van de Centrale is zeer er kentelijk voor het verkregen resultaat en dankt allen, die op eenigerlei wijze mede gewerkt hebben aan dit resultaat- ZENDINGSFEEST TE MIDDACHTEN Oude traditie wordt voortgezet Aan den vooravond Middadhten. Wie dit woord uitspreekt denkt aan het Christelijk Nationaal Zehdingsfeesrt dat er r'eeds vele malen is gehouden. Het laridjgoed wordt in schoonheid schier niet geëvenaard en: daar, onder de eeuwen oude boomen, komen vandaag de duizenden fiameh om gestérkt te worden in Zendings- liefdè,-ijver en -offer. Spreekplaatsen zijn er drie in getal en zestien sprekers met een keur van onderwer pen zullen vandaag de saamgestroomden van voorlichting dienen en hun woord zal erop gericht zijn op te wekken tot versterking van den zendingsdrang. Aanvankelijk zou dit jaar ook de mjnister.-president Dr. H. C o 1 ij n on der de sprekers zijn, met het voor hem wel zeer suggestieve onderwerp: „Gees telijke behoeften van Indië". Echter heeft deze van zijn voornemen moeten afzien. Overigens bevonden zich onder de aanwezigen professoren, doctoren, predikanten en zendelingen. Ook de commandant van het Leger des Heils de heer Bouwe Vlas zal getuigen van vijftigjarige zendingsdienst, zooals hij ditmaal zijn legèrweik in Neder land heeft betiteld. Aan den vooravond Op den vooravond gisteravond om half 8 werd reeds de eerste samenkomst gehouden waarbij als sprekers optraden Ds. J. G. L. Brouwer, Ned. Herv. pred. te Oosterbeek er. Dr. G. Keizer, Geref. pred. te Rheden- De Steeg. In deze samenkomst, die het karakter van een wijdingsure droeg, heeft Ds. Brouwer als uitgangspunt gekozen 2 Tim. 3:1: „Voorts broeders bidt voor ons". Spr. merkte op dat deze woorden in een bidstond wel op haar plaats zijn. De gemeen te wordt bij het werk ingeschakeld en opge roepen tot het gebed. We h'ooren hier het ge luid der geheele H. Schrift. Wij bidden voor u, bidt gij voor ons. Gods Woord heeft zijn loop in de wereld en het zal zijn weg vinden, doch Gods ge meente is geroepen dezen gang te dragen door het gebed. Die biddende gemeente is de geest en de kracht van het woord en de be weging. We mogen den zegen op het zen dingswerk dan ook zien als een vrucht van het gebed dat gedurig voor dien arbeid op gaat. God geve ons veel" gebed voor de ver vulling van de zendingsroeping. Moge de zegen daarvan in rijke mate ge zien worden, niet alleen in Indië, maar ook in onze eigen omgeving en in ons eigen hart. Het evangelie is universeel Dr. Keizer koos als uitgangspunt het Paulinische woord waar het spreekt van de grootheid van de verborgenheid der Godza ligheid. Spr. wees erop, dat het er niet toe doet of hier de rieeschwording des Woords op zichzelf wordt bedoeld of de prediking van het evangelie aan de heidenen. Het evange lie is immers reeds de verborgenheid. We móeten ook geen verschil zien tusschen het woord van Paulus en dat van Johannes „alzoo lief heeft God de wereld gehad". Bei den gaan, na de verbreking van de enge band van het particularisme, over tot het uni seele, dat het evangelie voor de wereld ge geven is. Die gedachte werd in het oude ver bond reeds verkondigd, men leze o.a. de psalmen. Paulus zag dit eerst niet, maar toen het voor hem open ging riep hij vol verba zing uit: Groot is de verborgenheid der God zaligheid. Die universeele gedachte nu heeft Paulus gevoerd tot het prediken van het evangelie in de centra van het we reldleven en het Christendom heeft, in zijn strijd, steeds naar die gedachte ge handeld. Gods liefde en barmhartigheid wordt gepredikt en als we navolgers Gods willen zijn noopt die liefde ons te prediken de verborgenheid der God zaligheid. In deze samenkomst werkten mee de ge zamenlijke kerkkoren te Velp en te Dieren, Nieuwe Eerste Kamerleden Prof. Gerbrandy benoemd Het Centraal Stembureau heeft in de vacatures, ontstaan door hét niet aan nemen van zijn benoeming door den heer T. Nauta en door het bedanken als lid van Prof. Mr. Romme. tot leden der Eerste Kamer benoemd verklaard Prof Mr P. S. Gerbrandy (a.r.) te Amsterdam en den heer P. J. S. S e r r a- rens te Bilthoven. Mr. Pieter Sjoerds Gerbrandy is 13 April 1885 in Goëngamieden (Fr.) geboren: hij stu deerde aan ne Chr. Normaalschool te Sneek, daarna aan het Ge ref. gymnasium te Zetten en werd in 1904 student aan de Vrije Universiteit, waar hij in 1911 pro moveerde tot. doctor in de rechtsweten schappen op proef schrift, getiteld het Ileim-Staltenrecht. Van 1911 tot 1914 was hij advocaat- nrocureur te Leiden, daarna tot 1930 te Sneek. In zijn ge boorteland werd hij al spoedig afgevaardigd naar de Provinciale Staten en van 1920 tot 1930 was hij lid van Ged. Staten van Fries land. In laatstgenoemd jaar werd hij be noemd tot professor aan de Vrije Universi teit in het handelsrecht en het burgerlijk procesrecht. Vooral het vorig jaar deed Prof. Ger brandy veel van zich spreken als voorzitter der commissie inzake de verkoopsvoorwaar- óen van tarwe- en rogge-meel en -bloem. Zijn brocure over de ordening in het bak kersbedrijf trok zeer de aandacht. Sedert kort is hij de door allen begeerde voorzitter van de Radio-raad. Hij is ridder in de orde van de Ned. Leeuw. Nieuwe Conversieleening Amsterdam 19.936.000 31/2 pet. obl. tegen 99V4 ter conversie van de 4 pet. leening 1935 De Twentsche Bank, Lippmann, Rosenthal Co. Ro'.terdamsclie Bank vereeniging, In casso-Bank. Ned.-Indische Escompto Mij., R Mees Zoonen, Hope Co.. Ned. Handel- Mij., Amsterdamsche Bank. Pierson Co.. Mendelssohn Co., Amsterdam en Banque de Paris et des Pays-Bas berichten, dat zij de inschrijving op 19.936.000 nom. obliga te ën der 31/2 pet. vierde leening 1937 der ge meente Amsterdam, in stukken van 1000 en 500 aan toonder, voorzien van halfjaar lijksche coupons per 1 Februari en 1 Augus tus openstellen op Dinsdag 13 Juli tot deD koers van 99Vi procent. Houders van de nog uitstaande niet uit gelote obligatiën der per 16 Augustus 1937 aflosbaar gestelde 4 pet. leening Amsterdam 1935 pro resto groot 19.388.000 hebben voor iedere obligatie van 1000 of 500 recht op toewijzing van een gelijk nom. bedrag aan 3V2 pet. obligatiën. Op het na uitoefening van bedoeld voor keursrecht overblijvende gedeelte der lee ning wordt een vrije inschrijving openga steld. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden op Maandag 16 Augustus a.s. De aflossing der leening zal telken jare A pari geschieden op 1 Augustus. Zij zal aan vangen op 1 Aug. 1938 en beëindigd zijn in 1980.. De gemeente behoudt zich de bevoegd heid voor om te allen tijde tot versterkte of algeheele vervroegde aflossing der leening over te gaan. Tot verzekering van de geregelde betaling der verschenen renten en der verplichte af lossingen worden de vereischte sommen jaarlijks op de begroeting van den gewonen dienst der gemeente gebracht. Alle- midde len der gemeente zijn daarvoor verbonden Voor nadere bijzonderheden de gemeente betreffende, verwijzen wij naar 't prospectus der 3V2 pet. conversieleening, derde leenmg 1937, d.d. 24 JunL FRAUDULEUS GESLACHT Bij den veehouder A. K. te Gouda is door ambtenaren der Keuringsdienst een hoeveel heid vleesch in beslag genomen van een frauduleus geslacht. die onder leiding van den heer H. A. de Graaff een vijftal liederen zongen. Het zendingsfeest is hedenmorgen door Ds. Joh. Rauws te Oegstgeest als voorzit ter geopend, waarna Prof. Dr. M. J. A. de V r ij e r te Utrecht de openingsrede uitsprak. We komen daarop morgen terug. 'n verband met de groote spoorwegwerken te Utrecht heeft ook het Utrechtsche Centraal Station een belangrijke verbouwing ondergaan. Gisteren werd reeds een nieuw gedeelte van het station in gebruik genomen. De foto geeft een kijkje op de prachtige Stationsrestauratie. Sinds gisteren is er al weer menig kopje koffie door reizigers in dit nieuwe gedeelte gebruikt. VOORNAAMSTE NIEUWS Olt Nummer bestaat uit DRIE bladen Thans is verschenen het Koninklijk Be sluit tot instelling van een departement van Algemeene Zaken. Dr. Colijn is be noemd tot Minister van Algemeene Zaken, De algemeene vergadering van de Chr. Boeren- en Tuindersbond te Haarlem. Het congres van de Bond van Chr. Politie-ambtenaren te Lunteren. Op Middachten is vandaag het Chr. Nationaal Zendingsfeest gehouden. Het Congres van de Kon. Nederl. Mid denstandsbond te Zwolle. Te Rotterdam heeft gisteravond een winkelier bij een vechtpartij zoodanig verwondingen opgeloopen, dat hij kort daarna is overleden. De plenaire zitting der non-interventie commissie zal Vrijdag a.s. plaats hebben. In het Vredespaviljoen op de Parijsche tentoonstelling heeft brand gewoed. Van Zeeland over zijn Amerikaansche reis. Het zoeken naar Amelia Earhart Is tot dusver vergeefsch geweest. HtDAlUES INSIGNES KRANSEN TAKKEN EFFICIENTE MENSCHEN hebben de meeste kans van slagen in de Maat schappij. WORDT een efficient menschl Vraagt ons gratia boekje No. 20. Pelman Instituu' Damrak 68 - Amsterdam FILMO-ft M 'S WERELDS rlLIVIU-O M BESTE KINO'a DUB 8 v/Kodak films mf. 3.5 lens 125.— «8 2.5 lens 18750 Direct 8 v/Agfa „2-5 lens ƒ172.50 Imp. SCHAAP Co. Spui 8 Amsterdam N.V. INSULAIRE HYPOTHEEKBANK HEERENGRACHT 244 - AMSTERDAM-C. Verkrijgbaar 5-jarige 31/2 Pandbrieven a IOO groot 1000.- en 500.- Door glazen daklantaarn gevallen Zeventienjarige jongen gedood Rotterdam, 6 Juli. In het magazijn „Mesco" aan de Hoog straat is gisteravond de 17-jarige bediende G. Suykens uit de Borgesiusstraat door ..-«.«1 glazen daklantaarn gevallen. De jongen be kwam onder andere een schedelfractuur en werd op slag gedood. Zijn stoffelijk over schot is naar het ziekenhuis aan den Cool singel vervoerd. KINDJE DOOR VRACHTAUTO GEDOOD Vanochtend om half tien reed een vracht auto uit Ede. bestuurd door den chauffeur P. van der V., in de Kerkstraat te Soest. Ploteseling kwam het diejarig dochtertje van den bakker G. Hilhorst uit het hekje van den tuin voor de woning. Het meisje sk den weg over. De chauffeur kon een aan rijding niet meer voorkomen. Dc kleine werd zoo ernstig gewond, dat de dood spoedig in trad. Vols ®«n degelijke goedkope, schriftelijk» opleiding tot ELECTRICIEN, STERKSTROOM-MONTEUR Of ZWAKSTROOM-MONTEUR

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 1