christelijke marine-vereeniging WECCDTEX DE REGEMJAS Congres Christelijke Politiebond de laatste van een driemanschap MAANDAG 5 JULI 1957 TWEEDE BLAD PAO. 9 Tweede algemeene vergadering Te Den Helder is de tweede algemeene Vergadering van de Christelijke Marine Ver- eeniging (C.M.V.) gehouden. De beide vloot- predikanten, Ds. Bartlema en Ds. van der Giesen, zoomede de Gerefpredikant Ds. Tollenaar, woonden de vergadering bij. Te ruim 7 uur werd de vergadering door den voorzitter, den heer E. Bos J z n., met gebed en Schriftlezing geopend. Na een kort openingswoord en nadat de notulen der vo rige algemeene vergadering waren vastge steld en mededeeling was gedaan van eenige ingekomen bescheiden (w.o. enkele zegen- wenschen) werd onmiddellijk begonnen met de afwerking der agenda. De bespreking van de situatie, waarin de C.M.V. is gekomen door de besluiten van de Christelijke militaire belangenvereeniging (de V.CJVIP.) om het lidmaatschap harer leden van de C.M.V. op te zeggen en een eigen blad uit te geven („Ons Baken") nam geruime tijd in beslag. Uit de mededeelingen der afgevaardigden van Oost- en West-Indië bleek, dat de bewuste besluiten door het hoofdbestuur der V.C.MP. op zoodanig korte PIJNENBURG s WEVERIJEN »x GOIRLE R.Br. HESSIAN3 MATRASDEKKEN TARPAULINGS SPANSTOF MATRASLINNENS ZAKKEN SMM.ygi DE IDEALE VLOER BEDEKKING termijn waren genomen, dat het onmogelijk was deze zaak met de in de overzeésche ge westen dienende leden vooraf te bespreken. Tevens bleek dat de adviezen van de atdee- lingsbesturen in Oost- en West-Indië abso luut afwijzend hadden geluid, terwijl vooraf evenmin eenige samenspreking met het hoofdbestuur der C.M.V. had plaats gevon den. Niettegenstaande dit ailles had het hoofd bestuur der V.C.M.P. deze droeve zaak, waar door de band tusschen beide vereenigingen werd doorgesneden, toch doorgezet. Tevens bleek nog, dat de verzoeningsvergadering, welke onder voorzitterschap van den vloot predikant Ds. Bartlema op 10 December 1036 was gehouden en welke er toe leidde dat beide hoofdbesturen elkander warm de hand drukten, van de zijde van het hoofdbe stuur der V.C.M.P. een vooropgezette wa neus was, aangezien vóór die datum de be sluiten reeds waren genomen en de verzoe ning daarop geen invloed meer kon uit oefenen. De vergadering, de thans geschapen situatie diep betreurende, betuigde haar volkomen instemming met het be leid van het hoofdbestuur der C.M.V., droeg het hoofdbestuur op in deze zaak met de grootste voorzichtigheid te han delen en sprak voorts, onder betuiging dat een krachtige Christelijke militaire belangenvereeniging van groote waarde moet worden geacht voor de Christe lijke actie op de vloot, de wensch uit dat een weg zal worden gevonden om beide vereenigingen elkander weer te doen naderen. Voorts werd met algemeene stemmen tot !het doen voortbestaan der C.M.V. besloten, zelfs onder de voorwaarde dat over opheffing of ontbinding der vereeniging nimmer meer het Christelijk Marineblad mag worden geschreven. Daarna kwam in bespreking het voorstel- hoofdlbestuur om de leden der V.C.M.P., die zich vóór 1 Juli 1937 niet voor het persoon lijk lidmaatschap der C.M.V. hebben aange meld, zoomede de in Oost-Indië dienende le den der C.M.V. die geruime tijd niets van zich lieten hoorem, van de ledenlijst af te voeren. Besloten werd om de toezending van het Chistelijk Marineblad aan de leden der V.C.MP. te bestendigen tot 1 Januari 1938 terwijl het hoofdbestuur werd opgedragen opnieuw contact te zoeken met de (in Oost- Indië zegenrijken arbeid verrichtende) In dische Maatschappij voor Militairen. Vervolgens werden het algemeen beleid an het hoofdbestuur en de verslagen van de secretaris en penningmeester hoofdbestuur met algemeene stemmen goedgekeurd. Hierna wordt breedvoerig besproken de redactie van het Christelijk Marineblad. Hoewel waardeering wordt uitgesproken voor de arbeid van den redacteur, die zijn arbeid geheel belangeloos verricht, kan het blad niemand bevredigen. De omvang dient ver drievoudigd, terwijl een staf van bekwame medewerkers dient te worden gezocht voor de vulling van het blad met korte, pittige artikelen, welke ieders belangstelling moeten hebben. Het daarvoor benoodigde geld dient, op welke wijze dan ook, te worden gevonden. Nadat het hoofdbestuur had uiteengezet wat ter zake reeds werd verricht en er op had gewezen dat een in den aanvang van 1937 aan 2206 kerkeraden gerichte aanvraag om geldelijken steun slechts 125 had opge- Openingsrede van den voorzitter Lun-teren, 5 Juli 19b». Op 5, 6 en 7 Juli houdt de Bond van Chr. Politieambtenaren in Nederland zijn alge meene vergadering in het Conferentieoord van den Zendingsstudieraad te Lunte ren. Hedenmiddag te 2Vz uur werd de verga dering, die doof ongeveer 140 po litiemannen en enkele gasten wordt bezocht, door den honds- voorzitter, den heer B. R e e d e r te Rotterdam, ge opend. Hij hield, nadat de opening plaats had gehad door het zingen van Psalm 147 1. 3 en 10, het lezen van Psalm 89 vs. 119 en gebed, een openingsrede, waarin hij aller eerst wees op de zeer gewichtige en belang- ke gebeurtenissen, welke zoowel in het na tionale als internationale leven van het laatste jaar plaats vonden. Studie van de historie maakt zelfstudie onmisbaar. Hij, die erkent dat wij als schep selen een kortzichtig en daarom zeer ge brekkig oordeel hebben, aanbidt ook in de wereldhistorie allereerst Gods groote Wijs heid en Almacht Waar volgens besluit <Jer vorige jaarvergadering geen jaarverslag ver scheen, is het spreker een genoegen, te kunnen mededeelen, dat het leden tal nog steeds stijgende is. al gaat het niet met groote sprongen. Het werk van den Bondssecretaris, Mr. van de Veen, vooral is oor zaak, dait de Bond zijn invloedssfeer ten plattelande snel zag uitbreiden. bracht, zoodat financieele steun lang niet zoo gemakkelijk is te verkrijgen als de meeste afgevaardigden wel schijnen te denken, wordt deze zaak aan het beleid van het hoofdbe stuur overgelaten. De vergadering behandelt daarna een groot aantal door het hoofdbestuur voorgestelde wijzigingen van statuten en huishoudelijk reglement, waarna het hoofdbestuur wordt gemachtigd op de statuten de Koninklijke goedkeuring aan te vragen. De voorzitter-hoofdbestuur, aan de beurt voor periodieke aftreding, wordt bij accla matie herkozen, terwijl de benoeming van enkele hoofdbestuursleden door de vergade ring werd bekrachtigd. Nadat de rondvraag was gehouden, waar bij het hoofdbestuur toezegt enkele door den afgevaardigde der afdeeling West-Indië voor gebrachte punten nader te zullen bezien, en nadat Ds. ^Bartlema in dankgebed wa6 yoorgegaan, werd de vergadering gesloten.. waarom spreker reeds in zijn voor woord den Bondssecretaris daarvoor dank wil zeggen. De praotische bondsarbeid stond in het laatste jaar voor een deel nog in het teeken van de aanpassingspolitiek der afgetreden regeering. In tal van gemeenten 'beteekende dit voor de leden een loonsverlaging, noo- dig om daarmede te komen op het door de regeering aangegeven „peil". De organisaties van het overheidsperso neel staan na de verbetering van 's lands financiën thans voor de vraag, hoe ze den achterstand in hun loonen, veroorzaakt door de aanpassingspolitiek van de afgetreden regeering in de naaste toekomst gedeelte lijk kunnen inhalen. In dit verband herinnert spreker aan de loonacties. welke te Amsterdam en Rotter dam reeds werden ingezet Nadruk wordt gelegd op het feit dat de voor de politie geldende kindertoeslag in meerdere ge meenten zeer onvoldoende is geregeld. De bekende circulaire van Minister de Wilde gaf wel eenige aanwijzingen, maar het werd zeer betreurd, dat deze circulaire geen bin dende voorschriften gaf, waardoor het mo gelijk is, dat b.v. te Rotterdam de politie nog steeds de kindertoeslag wordt ont houden, welke de overige ambtenaren ge nieten. Spreker is van oordeel, dat in dit geval alleen een behoorlijke rijksregeling bevrediging kan geven; temeer omdat prac- tisch de regeering de loonregeling van de gemeentepolitie in handen nam. De heer Reeder wijst op de groote waarde van te worden geregeerd door onze Koningin, een christin, die de geestelijke vrijheid voorstaat. Hij stelt voor aan de Koningin, de Prin ses en den Prins telegrammen te zen den. Met applaus wordt daartoe besloten, waarna twee coupletten van hel Wil helmus worden gezongen. Ook voor de politie heeft de dreigende Politieke toestand der volkeren onderling, gevolgen. Overal wordt den politiemannen hier te lande door te volgen cursussen de noodige kennis bijgebracht, wat bij even- tueele aanvallen uit de lucht dient te ge schieden. Het groote aantal werkloozen hier te lande is zonder twijfel mede ooizaak, dat de loonen van het overheidspersoneel een veel te groote verlaging moesten ondergaan. Maar thans acht spreker het weer de tijd om over verbetering daarvan te spreken. Ook de Ghr. Pol. Bond is in dat opzicht paraat Onze bond heeft echter in dien strijd zich zelf te zijn en hoopt met en naast anderen het beste te zoeken voor onze leden. Meer dan eens wordt het verwijt gehoord, dat de politieman zich te veel afzondert in eigen kring. Het is spreker bekend, dat het isolement, waarin de politieman door be roep en verhouding tot de burgerij verkeert niet bevorderlijk is om met de burgerij mede te leven. Toch is het van groote waarde, dat de politieman zeer nauwkeu rig kennis neemt van het leven en streven der burgerij. Nadat spreker eenige woorden ter nage- dactenis had gewijd aan de bondsleden, die dit jaar zijn overleden, zegt hii, dat de agenda geen moeilijke punten bevat. De financieel© paragraaf en (ie aankoop yam Vo°r=K! HASCO- RELIEF levensduur! MODERNE WANDBEKLEEDING. VERVANGT BEHANGSELPAPIER 11 Verlangt van uw schilder origineele verpakking N.V. HERMANN A. SCHREUDER Co., Schoonhoven een eigen bondsgebouw vormen wed de hoofdschotel. In de verwachting, dat de besprekingen zullen staan in het teeken van echte chris telijke kameraadschap, roept hij alle aan wezigen. waaronder ook de ver tegen woordi- - van het Ghr. Nat. Vakverbond en het Permanent Comité van O verhei dspersoneeL een hartelijk welkom toe. Voortgegaan wordt dan met de afhande ling van de agenda. Het heengaan van den heer R. C. Verweijck (Van onzen Amsterdamschen redacteur) Met het overlijden van den heer R. C. Verweijck is de laatste van een drieman schap heengegaan, dat indertijd grooten invloed heeft geoefend op het A.R. politieke leven in de hoofdstad. Dat driemanschap bestond uit de heeren J. W. Reese, Jac. van Oversteeg en R. C. Verweijck. Er zijn nog wel andere combina ties van personen uit de herinnering op te diepen, maar de hier genoemde heeren ont moetten elkander schier dagelijks voor h-:t houden vai. krijgsraad. Het eigenaardige van hun onderlinge verhouding was n.l. dat zij alle drie in nauwe connectie stonden tot den grooten veldheer van het A.R. leger. Dr A Kuyper. Van den heer Reese, die de jong ste was, kon dit het minst gezegd worden, want zijn arbeid lag meer op administra tief gebied, waarvoor Dr Kuyper niet zoo veel voelde. Deze jongste van het trio is het eerst overleden. De heer Reese was het sterkst onder den indruk gekomen van den geweldigen hoeveelheid arbeid, dien Dr Kuyper verzette. Naar den mensch gesproken vergde hij te veel van ziin kracht en ging heen op 46- iarigen leeftijd. De heeren van Oversteeg en Verweijck hadden dit gemeen, dat zij Dr Kuyper da gelijks in zijn arbeid bijstonden en aan het levenswerk van dezen grooten man beiden in 1883 werden verhonden. De heer van Oversteeg is Dr Kuyper als amanuensis van de Vrije Universiteit tot steun geweest in de jaren van diens professoraat, dus tot 1901. Ook al waren er later wel aanrakings punten. de heer Verweijck heeft den grooten leider tot aan diens overlijden in 1920 ge diend. En het is bekend, dat Dr Kuyper de nedewerkine van den heer Verweijck zeer op prijs gesteld heeft Terecht is in een brief van de familie Kuyper bij de begrafenis van den 'teer Verweijck in herinnering gebracht, dat deze tot het slagen van Dr Kuvpers le venswerk krachtig heeft medegearbeid. De heer Verweijck is van 1883 af adjunct- secretaris van het Centraal Comité van A.R. Kiesvereenigingeu geweest en was yet- bonden aan dp redactie van ,,De Standaard", In deze dubbele kwaliteit heeft hij veel met Dr Kuyper meegemaakt. Hij kende den A.R. leider door en door. Zat naast hem op De- putatenvergaderingen waar in den aanvang 50 menschen aanwezig waren, doch in latere jaren in Tivoli te Utrecht om en bij 2000, Hij was geheel op Dr Kuyper ingesteld en met diens geest doordrenkt. De assistentie van Verwijck aan Kuyper beperkte zich' niet tot de genoemde functies, want in het geheel eenige leven van Kuyper kwam van alles en nog wat aan de orde, doch steeds in verband' met de worsteling voor de refor matie van ons volksleven. En VerweijcU stond steeds tot zijn hulp gereed. Van het driemanschap, waarvan ik in deiï aanvang gewaagde, was de heer van Over steeg de op den voorgrond tredende figuur. Hij toch was de organisator in de A.R, Kiesvereenigingen in den tijd van het be perkte kiesrecht; Reese was de tempera mentvolle jongere man, die om zoo te zeggen ónder van Oversteeg een leidende plaats mede innam. En Verweijck bleef meer op den achtergrond, was meer de schrijver dan de spreker, was de geboren journalist. Eens, in de eerste Novemberdagen van 1920, is de heer Verweijck in een groote ver gadering opgetreden. Het was aan den voor avond van de begrafenis van Dr Kuyper, dat de Centrale A.R. Kiesvereeniging een herdenkingsbijeenkomst in de Keizersgracht- kerk heeft belegd. In deze stampvolle ver gadering heeft Ds T. Ferwerda het woord gevoerd en wie kon naast hem beter optre den dan de heer Verweijck, die het leven van den grooten meester zoo goed kende en in dit uur op treffende wijze heeft belicht? De drie genoemde mannen waren tvpische vertegenwoordigers van de oude school in de A.R. partij. Met elkander hebben zij veel arbeid verzet in een tijd toen er niet minder hard moest worden gewerkt dan tegenwoor dig. Niet steeds vertolkten hun inzichten de gedachten oer jongeren, hetgeen intusschen geen schade heeft gedaan aan de oprechte hoogachting voor hun toegewijd werk. Onze tijd stelt op allerlei gebied ganscK andere eischen, ook in de politieke organi satie. Deze tijd is wat dit aangaat de tijd voor de bewerking der massa, waarmede het: genoemde driemanschap, grootendeels in da jaren hunner kracht levende onder het be perkte kiesrecht, niet vertrouwd was. Hun arbeid is echter evenals die van vele ande ren, van grondleggende beteekenis geweest' voor het omvangrijke w©rk van nu. Waar de laatste van de oudp Amster- damsche garde nu is heengegaan, is het een aangename plicht de dagen van vroeger in gedachtenis te brengen. En te wijzen op hen,' die voorheen in den wijngaard des Heeren met groote trouw, volle toewijding en over gegevenheid aan Zijn naam en zaak hebben: gearbeid. Te geringe loonbeslag Ontevreden arbeiders te Dronrijp Bij de arbeiders te Dronrijp (Fr.), die werkzaam zijn by de aldaar in uitvoering zijnde kanaalwerken heerscht groote onte vredenheid over den geringen loonbeslag welke de verschillende gemeenten op de loo nen geven. De ontstemming onder de arbei ders was Vrijdagavond zoo groot, dat de autoriteiten voor wanordelijkheden vreesden en Zaterdag was de politie dan ook in ver sterkt aantal bij den aanvang van de werk zaamheden aanwezig. Tot wanordelijkheden is het intusschen niet gekomen, Een van de laatste foto's van Amelia Ear hart. de bekende aviatrice. die een vlucht om de wereld maakte en die sedert Vrijdag vermist wordt Vanaf den at. iMurenstorenweitce einas geruimen tijd voor restauratie onderhanden genomen wordt, heeft men een uitstekend overzicht van de verschillende bouwwerken, welke in de oude binnenstad vm Rotterdam in uitvoering zijn. Te Aylesham (Engeland) werd 'n schoolgebouw grooten deels door brand verwoest. Luchtopname na den brand. Met een kluif, welke groot genoeg zou zijn voor zijn vaderweet dit leeuwenjong uit den dierentuin te Londen wel raad; op zijn gemak wordt het diner verwerkt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1937 | | pagina 5